utomatiseringsplan kreeg neerderheid achter zich tl Veel activiteiten rond zwem vierdaagse m Muziekschool doet mee met Taptoe '84 Raadscommissies computerminded Ir. André Ran aar Amerika Afsluiting clubcompetitie judoclub Shima Zwemuitwisseling van TX '71 Open dag van kustzeilers Tennisles op Kerckeland Uit het politierapport Zomeravondconcert van Excelsior Midzomerfeest had last van wind Zitting diëtiste Geslaagd 29 JUNI 1984 TEXELSE COURANT (jaeen lange discussie doorspekt met Engelse computertermen ging een «rgrote meerderheid van de raadscommissies FET en A en O dinsdaga- ind akkoord met de aanschaf van een micro-computer met bijbehorende iparatuur, waardoor een deel van de gemeentelijke administratie geauto riseerd kan worden. Wel willen de commissieleden nog een exact over al van de kosten die met de aanschaf gepaard gaan want daarin was het Hege dinsdagavond, omwille van de snelheid, niet volledig. De kans dat computer er niet komt is na dinsdagavond echter gering want een groot el van de extra kosten voor meubilair en cursusgeld voor bijscholing van ibtenaren zal uit de begroting van dit jaar gehaald kunnen worden. De jgefractie die mogelijk tegen zal stemmen is het CDA want Gelein Jansen tegen aanschaf en Riet Huitema wilde nog geen advies geven. Een vertegenwoordiger van het CVA, de heer E. R. Wetzel, legde uit dat het CVA een grote „materiedeskundigheid" heeft'wat betreft gemeentelijke compu tersystemen. De betogen van de CVA- man waren doorspekt met moeilijke woorden en dat zorgde in het begin van de vergadering soms voor begripsver warring. Gerichte, simpele vragen van de commissieleden brachten de dromers over moderne techniek weer met beide benen op de grond. Dat gold met name voor een verhandeling over de garantie op de apparatuur. Omstandig werd uit gelegd dat de garantie op computerpro gramma's duurt zolang men die pro gramma's heeft. Fouten worden gratis hersteld maar als er wijzigingen in het programma gemaakt moeten worden, bijvoorbeeld als de regering besluit dat het stelsel van uitkeringen in Nederland totaal gewijzigd wordt, dan kost dat de gemeente geld. De standaardprogram ma's voor de sociale dienst- administrattie, gemeentewerken en de afdeling financiën koopt de gemeente. Dat betekent niet dat die progamma's ook meteen vlekkeloos zullen draaien. De discussie van beide raadscommis- jsverzandde nogal eens in detailzaken arin duidelijk werd dat deze aankoop aeilijk te vergelijken is met het gebrui- jjke machines van de gemeente waar de raad streeft naar meerdere offertes langdurige garantie. De voor een leek 3k onbegrijpelijke technologische uit- resulteerde in argwanende vragen, igemeester Engelvaart poogde die amputerangst" te relativeren door er ite wijzen dat een computer op Texel unicum is. NIOZ, TESO, VVV, Ban- administratiekantoren en ook het rticuliere bedrijfsleven werken met de adernste apparatuur. Jansen was niet darde indruk van de opsomming. Ik vanavond niet laten leiden door populariteit van de computer." De eerste vraag die aan de orde kwam trof het feit dat het college met chtséén offerte is gekomen. De bur- meester legde uit dat het in dit geval nanders kon omdat de gemeente zelf er weinig van de materie afweet. De meente is lid van het Centrum voor itomatisering Noordholland en het In- igemeentelijk Automatiseringscen- Midden-Nederland en maakt voor leel van de administratie (o.a. de in- tgvan onroerend goed belasting) al ja- gebruik van de centrale computers het eerstgenoemde centrum. ,,We lesten een bedrijf hebben dat niet al- n verkoopt maar ook adviseert en la begeleiding voor haar rekening jmt", aldus Engelvaart die ook op- rktedat het CVA bestuurd wordt door neentelijke vertegenwoordigers en deze instantie gespecialiseerd is in (iputerprogramma's voor gemeenten, et hart van dergelijke machines is orgaans hetzelfde. Er zijn bijvoorbeeld enkele chipsmakers in de wereld, re leveranciers zijn echter vooral op bedrijfsleven gericht." Privacy Technisch onderhoud wordt voor drie maanden gegeven, nadat alle appara tuur enkele maanden proef heeft ge draaid naast de oude administratie. Paul Kikkert vond drie maanden veel te kort maar uitgelegd werd dat het proefdraai en ongeveer vier maanden zal duren. „Pas als alles goed functioneert en de computer echt operationeel is gaat de garantietermijn van drie maanden in", al dus Wetzel. Belangrijk onderdeel van alle vragen was ook de privacy van de gegevens die op de computerschuiven zijn opgesla gen. Het gevreesde „inbreken" in de computer via beeldschermen buiten het raadhuis was volgens Wetzel onmoge lijk. Wel is het uiteraard mogelijk dat een nieuwsgierige ambtenaar gegevens op vraagt uit het geheugen van de machine en daar wapent het systeem zich tegen met zogenaamde wachtwoorden (in computertaal „keywords") Ambtenaar Klaas van der Bijl krijgt de supervisie over deze automatisering en hij zal de computerprogramma's moeten beveiligen met wachtwoorden die hijzelf alleen weet en die in de kluis liggen te wachten als in een noodgeval anderen van de apparatuur gebruik moeten ma ken. Door die wachtwoorden onregel matig te veranderen is het voor niet be trokken ambtenaren eigenlijk onmogelijk gegevens op te vragen. Sleutel Daarnaast wordt de aparatuur elec- trisch ingeschakeld met een speciale sleutel die na gebruik ook zorgvuldig op geborgen moet worden. Engelvaart zei dat het systeem meer waarborgen biedt tegen werknemers die buiten hun boekje gaan dan het huidige archief. Uiteraard zijn er ook gegevens die nu in een kluis liggen en daar altijd blijven. „Gegevens over hoe te handelen bij mobilisatie gaan niet in de computer". Joop van der Meer en Paul Kikkert vreesden voor het verloren gaan van be langrijke gegevens als de stroom lange tijd uitvalt. Wetzel vertelde dat de scha de door stroomstoring zeer beperkt blijft. De gegevens in het zogenaamde interne geheugen in de centrale compu ter kunnen niet worden aangetast door welke storing dan ook. Een deel van de gegevens staat echter op zogenaamde externe geheugenschijven en wat dan bij een stroomstoring kan verdwijnen zijn de veranderingen of berekeningen die men net heeft laten uitvoeren of waar men op dat moment op het beeld scherm mee bezig is. Het werk dat wordt uitgevoerd moet dan ook wekelijks wor den beveiligd door bijvoorbeeld alle nieuwe gegevens over te schrijven op een tweede geheugenschijf die in een kluis wordt bewaard. Dat is een simpel werkje'waardoor er bij een grote storing maximaal één week werk verloren gaat. „Als bijvoorbeeld een schijf waarop je werkt wordt beschadigd heb je nog een gave schijf in de kluis met alle informatie tot vorige week", aldus Wetzel. Voor automatisering is dit jaar door de gemeenteraad ƒ45.000,— op de begro ting gereserveerd. Wethouder Klaas Ba- rendregt vond dan ook niet dat er nog gepraat kon worden over het al of niet wenselijk zijn van moderne administra tie. Wel vroegen diverse commissieleden waarom er nu „opeens" beslist moet worden over de aanschaf, waarbij de kosten bovendien 16 mille hoger liggen dan het geraamde krediet. Engelvaart legde uit dat men besloten had vaart achter de automatisering te zetten toen bleek dat de huidige boekhoudmachine per 1 januari aangepast zal moeten wor den aan de nieuwe contabiliteitsvoor- schriften voor gemeenten. „Het leek ons beter dan een nieuw systeem te starten met programma's die zijn af gestemd op de nieuwe voorschriften". Niet akkoord gaan van de raad zou bete kenen dat het college met de invoering van het nieuwe systeem een jaar zal wachten. „Nieuwe administratie moetje gelijk laten lopen met het kalenderjaar." Ook bleek dat er nog kosten geraamd moeten worden voor het volgen van cur sussen voor de nieuwe apparatuur en de kosten van bekabeling en meubilair. Na dat de burgemeester beloofde dat die bedragen bekend zullen worden ge maakt in de volgende raadsvergadering leken de meeste commissieleden ak koord te kunnen gaan met de investe ring. Wel werd nog geruime tijd gepraat over detailzaken zoals het geluidsvolume en mogelijke uitbreiding van het systeem in de toekomst. Beumkes vroeg daarbij onder andere aandacht voor het schrift op het beeldscherm. „Dat moeten let ters van streepjes zijn. Als het schrift in puntjes is uitgevoerd wordt men daar gek van". Wetzel toonde een voorbeeld van het computerschrift en toen ging Tijdens de zwemvierdaagse in zwembad Molenkoog zullen er in en rond het zwembad allerlei activiteiten gehouden worden. Nieuw dit jaar zijn de nationale recordjachten. André Ran (28) uit Den Burg, die dagmiddag (heden) in de aula de. Vrije Universiteit in Amster- m promoveert tot docter in de skunde en natuurwetenschappen een beurs gehad voor een jaar derzoek aan de universiteit van acksburg in Virginia. André Ran is gepromoveerd op een lefschrift getiteld „Senidefinit invari- i subspiecies; stability and apllicati- s". Dit betreft abstracte wiskunde die ipassing vindt in de wiskunde, in het ronder in het grensgebied tussen wis- natuurkunde. Het onderzoek dat Ran doen in Amerika sluit aan op deze Bterie. Mogelijk zal hij zich daar ook 2ig houden met de eveneens op ge- Smd grensgebied betrekking hebben- transporttheorie" die van toepas- ig is op het transport van (neutro- hlstraling in sterren. idré Ran is een zoon van Cor Ran en onica („Hoekie") van Heerwaarde. was leerling aan de Sint Jozefschool )en Burg en ging vervolgens naar het Bneum van de RSG Texel. Aan de s Universiteit studeerde hij wiskunde, lat hij was afgestudeerd kreeg hij een modeplaats bij professor M. A. Kaas- ik. De afgelopen anderhalf jaar werk bij als leraar bij de Stichting De Vrije tgangen. De recordjachten die op Texel zullen plaatsvinden zijn: „Voor paal staan" d.w.z. zo lang mogelijk watertrappen met een stok in de hand, die het water niet mag aanraken. De tweede record- jacht is „Paalhangen". Aan een touw boven het water hangen dat aan een paal bevestigd is. Ook de winnaars van de playbacks- how tijdens het jazzweekend (Meatloaf) zullen in zwembad Molenkoog optreden en wel op vrijdag 6 juli. Het programma is voor iedereen gratis toegankelijk. Programma: Maandag 2 juli: Springdemonstratie GVT in het water; Fietscross 6- en 7-jarigen. Dinsdag 3 juli: Voor paal staan (met een stok in de hand watertrappen); Fietsc ross 8- en 9-jarigen. Donderdag 5 juli: Paalhangen (zo lang mogelijk aan een touw boven het water De komende twee zaterdagen staan bij de Texelse judovereniging in het teken van de clubcompetitie. Het gehele jaar door is er in verschillende gewichtsklas sen reeds gestreden om de hoogste eer bij de club. Bij de woensdaggroepen is de afsluiting afgelopen woensdag ge weest, al zullen van deze groep sommi ge leden ook op de twee zaterdagen hun best nog moeten doen. De wedstrijden beginnen zaterdag om 9.00 uur in sportzaal De Ferrever. Voor de eerste groep van de zaterdag zal twee uur worden uitgetrokken en voor de jon gere tweede groep één uur (van 11.00 tot 12.00 uur). De zaterdag daarop zal het- <.Jfde het geval zijn. Dat is tevens de af sluiting van dit judoseizoen, een seizoen van nieuwe contacten met andere vere nigingen en van veel geslaagden voor hogere banden. Op die laatste zaterdag zal het bestuur de prijzen aan de club kampioenen uitreiken. Dat zal gebeuren rond 11.30 uur. Hierbij en bij de wedstrij den zijn belangstellenden van harte welkom. blijven hangen); Kleine kermis met o.a. loterij, grabbelton, poffertjes; Fietscross 10, 11 en 12-jarigen. Vrijdag 6 juli: Kleine kermis; Jeugd- markt. Jongens en meisjes worden in de gelegenheid gesteld om boeken, speel goed en ander materiaal te verkopen; Barbecue; Finales crosswedstrijden; Op treden Playback Meatloaf. Een beeld van de taptoe van vorig jaar. De ruimte achter drumband Voorwaarts Mars zal woens dag worden gevuld met leerlingen van de muziekschool. Voor de vijftiende keer organiseert het contactorgaan voor zang en mu ziek een taptoe op de Groeneplaats. Woensdagavond 4 juli laten de plaatse lijke muziekkorpsen en drumbands weer gezamenlijk horen wat ze waard zijn en omdat de muziekschool dit jaar 25 jaar bestaat zal een orkest van leerlingen ook medewerking verlenen. De taptoe begint om kwart voor acht. Beumkes akkoord. Ontslagen De Pakt-man vroeg ook naar de perso nele consequenties. Uit het antwoord van secretaris Johan van Dijk bleek dat er organisatorisch niets verandert op korte termijn maar dat er op langere ter mijn een grotere flexibiliteit van het per soneel zal worden gevraagd. Ontslag van werknemers wil het college zo lang mogelijk voorkomen. „We willen er naar streven hetzelfde aantal mensen voor hetzelfde geld meer te laten doen en dat kan als het personeel deze automatise ring accepteert en in overleg mobieler wordt waardoor één persoon veel meer taken kan uitvoeren." Gerbrand Poster, Joop van der Meer, Tine Krijnen, Paul Kikkert, Peter Bakker en Henk Beumkes adviseerden positief over de aanschaf. Riet Huitema zei nog geen oordeel te kunnen geven en Gelein Jansen wees het idee af. „De noodzaak van deze aanschaf ten opzichte, yao de kosten is voor mij nog niet aangetoond", aldus Jansen, die de afschrijvingskosten zeer hoog noemde, zeker als men daar de afschrijvingskosten (nog één jaar) van de oude boekhoudmachine bij optelt. De open dag die de Kustzeilvereniging De Cocksdorp afgelopen zondag wilde houden is wegens het slechte weer uit gesteld tot zondag a.s. Mensen die ken nis willen maken met de catamaran- zeilsport zijn zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur welkom bij het clubge bouw van de vereniging bij de vuurtoren. Een orkest van de muziekschool speelt samen met KTF/DEK, Excelsior en vijf tamboers het nummer „Dam- busters", geschreven door Eric Coates. Bij het optreden vorig jaar van de brand weer is gebleken dat het publiek een ex traatje in het langzamerhand traditionele programma zeer waardeert en daarom is het jubileum van de muziekschool sa men met het derde lustrum van de tap toe aangegrepen om nu een muzikaal extraatje te presenteren. Feestmars Het gezamenlijke optreden wordt ge dirigeerd door muziekschooldirecteur Bert Kemper. Vlak voor het optreden van de muziekschool spelen KTF/DEK en Excelsior onder leiding van Theo Mede- ma samen de nummers „Officier of the Day" en „Feestmars". De taptoe wordt zoals gebruikelijk ge opend met een hoornsignaal en indivi duele optredens van de deelnemende orkesten en de drumbands Voorwaarts Mars en Margaretha Sinclair. Aan het einde van het programma (rond kwart over negen) spelen beide fanfares onder leiding van Dyo Wassink. Als het op 4 juli flink regent wordt de taptoe uit gesteld tot 11 juli. Met ingang van deze week is het mogelijk om op de tennisbanen bij restaurant Calluna op dagrecreatie terrein 't Kerckeland tennisles te krij gen. Wim Drijver en Joost Manas sen zullen binnenkort zelfs met be hulp van een tenniskanon en video apparatuur hun leerlingen de begin selen van dit spel bijbrengen. Drijver doorliep de Academie voor Li chamelijke Opvoeding en is daardoor be voegd tot het geven van tennisles. Ma nassen deed bij zijn club in Amersfoort ruime ervaring op als instructeur. Vanaf 7 juli hebben beide tennisleraren de be schikking over video-apparatuur en het kanon. Tot die tijd kosten de lessen /20,— per uur. Daarna gaat de uurprijs ƒ5— omhoog. De baanhuur kost ƒ15,—. Deze bedragen kunnen overigens ge deeld worden, maximaal vier mensen kunnen op één baan tegelijk les krijgen. Opgave voor lessen is mogelijk bij Callu na: 02228-888. Toernooi Dat telefoonnummer kan ook gebruikt worden voor opgave om aan het weke lijkse toernooi mee te doen. Elke woens dag wordt een toernooi gehouden waar iedereen welkom is. Deelnemers moeten wél zelf baanhuur betalen. Drijver en Manassen mikken met deze opzet vooral op toeristen, maar Texelaars zijn ook welkom. De lessen gaan door tot onge veer 20 augustus. Dinsdag ontvreemdde een 12-jarig Texels jongetje een pak „Kick-sticks" snoepgoed uit een supermarkten Den Burg. De gestolen waar met een waarde van ƒ1,49 gaf hem geen kick maar bracht de jonge dief in aanraking met de politie. Dezelfde dag werd bij èen kledingzaak in De Koog een T-shirt ter waarde van ƒ34,90 gestolen. De dievegge, een 15-jarig meisje uit de Haarlemmermeer, werd overgedragen aan de politie. Een vakantieganger uit Utrecht merk te woensdagmorgen dat zijn tent op camping Kogerstrand was stukgesne den. De tent zat vast aan een vouwwagen. xV In De Koog werden in de nacht van maandag op dinsdag twee auto's be schadigd aan het portier. De schade is vermoedelijk ontstaan bij een poging de auto's open te breken. De wagens zijn eigendom van een Duitse toerist en een inwoner van Haarlem. Zaterdag en zondag waren ruim 60 le den van de zwemclub TX '71 te gast bij de zwem- en poloclub „De Stern" in Midwoud/Oostwoud. Alle Texelaars wa ren ondergebracht bij gastgezinnen. De zaterdag werd besteed aan een lange wandeltocht naar een natuur- en recrea tiegebied waar verschillende spelen wer den gedaan. Daarna werden in het zwembad te Midwoud zwemwedstrijden gehouden, waarbij diverse Texelse zwemmers en zwemsters zich in de prij zen zwommen. De zaterdagavond werd gevuld met een filmvoorstelling en dis co. Zondag ging men met boten een tocht maken naar Medemblik waar de stoommanifestatie werd bezocht. Om half vijf vertrok iedereen weer na een druk, maar zeer gezellig weekeinde, naar Texel. Zaterdag geeft de Christelijke Mu ziekvereniging Excelsior een popu lair zomeravondconcert in de mu- zieknis aan de Oranjestraat te Ooste rend. De aanvang van het concert is 20.00 uur. Om half acht maakt de drumband Ex celsior eerst een rondgang door het dorp. Na deze rondgang wordt het con cert geopend met een kort optreden van de drumband en het gezamenlijk uitvoe ren van enkele marsen. Bij slecht weer gaat het concert niet door. Het jaarlijkse midzomerfeest van de watersportvereniging Texel had zaterdag te kampen met harde wind. Met behulp van een tent en grote zeilen werd bij de jachthaven een windvrije hoek gemaakt waardoor een groot deel van de geplan de activiteiten voor clubleden en andere watersportliefhebbers toch door konden gaan. De kinderspelen op en in het water moesten wegens de lage temperaturen echter worden afgelast. Dat nam niet weg dat de jeugd zich opperbest ver maakte met rubberboten, piepschuim vlotten en crossfietsen. De gebakken en gerookte vis vonden ook veel aftrek en diverse leden boden tweedehands spul len te koop aan. De deelname aan de barbeci^e viel de organisatie wat tegen. Dit onderdeel van het feest was door sportvissers georganiseerd maar vooral de zeilers waren present om zich tegoed te doen aan spijs en drank. Voor de wa tersportvereniging staat echter buiten kuif dat het feest sterk heeft bijgedragen aan het onderlinge contact van de 350 leden. Zaterdag 7 en zondag 8 juli heeft de vereniging een toertocht naar de Ra zende Bol op het programma staan. Maandag 2 juli van 13.30 -15.30 uur houdt de diëtiste, mevr. Goote, zit ting in het Groene Kruisgebouw te Den Burg. (Volgens afspraak). Een zeiler en een sportvisser bespreken het roken van paling. Jos Bosma uit Den Burg slaagde in Sneek aan de MTS voor het diploma bouwkunde.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 15