Bolder koopt tentharing-machine met orderportefeuiile AEEND4 Vragen over Cebeco-rommel „Welke werkprojecten diende Texel in?" Ik zie, ikjde... L//R WSmËWM Groene Kruis Staatssecretaris tijdens VVD-avond: Schrijfavond van Amnesty Dertien auto's beschadigd in De Koog Sloot als parkeerplaats Baha'i raadsvrouwe op Texel Lantaarnpaal omver gereden Karen Tienkamp in kerkdienst Laatste voorronde disco-queen show N.H. kerkdienst De Cocksdorp Jongerenkamp in Friesla FAMILIEBERICHTE PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 JUNI De raadscommissie financieel, economisch en technisch beleid ging dindsdagavond zonder slag of stoot akkoord met de aanschaf van een half automatische tentharing machine voor de sociale werkplaats De Bolder. Aanvankelijk leek de aan schaf van deze tweedehandsmachi ne nogal wat vragen op te roepen maar een uitleg van werkmeester Cees Hoogerheide maakte duidelijk dat de werkplaats met deze machine een ,,gouden koop" doet. Hoogerheide legde uit dat de machine is ontwikkeld en gebruikt in een sociale werkplaats in Friesland en drie maten tentharingen kan maken. De werk meester noemde de apparatuur uniek. De machine was De Bolder aangeboden omdat men in Friesland stopt met de produktie van tentharingen. ,,De pro- duktie was voor hen te kleinschalig maar dat betekent voor ons als kleine werk plaats dat het een grootschalige produk tie was", aldus Hoogerheide die van de „collega's en beslist geen concurrenten" ook de orderportefeuille kreeg aangebo den. „Daar zitten leuke opdrachten in en we hoefden er niets voor te betalen." Toename De produktie van tentharingen heeft in de werkplaats een grote vlucht geno men. In 1981 werden 30.000 haringen af geleverd en een jaar later waren dat er al 130.000. Vorig jaar verkocht de Bolder 250.000 haringen en men verwacht dit jaar een produktie van 500.000, zeker als men met de machine meerdere maten tentharingen op de markt kan brengen. Om de afleveringscontracten na te ko men is de Bolder in feite gedwongen de machine aan te schaffen. De produktie- tijd per tentharing wordt met dit appa raat 14 seconden korter. De machine kost ƒ7950— en de jaarlasten zijn 72458,—. Netto brengt de machine per jaar 10 mille op en dat betekent voor de gemeente een verlaging van de totale subsidie aan de Bolder met 2 mille. Het feit dat de machine speciaal is gemaakt voor het te-verkopen produkt en ontwik keld door denmensen, die e.rmee werken, was vóór de commissie vooral reden om in te stemmen met de aanschaf. „Dat het ons geld oplevert is daarbij ook niet onbelangrijk", aldus Gelein Jansen. Politieverordening In de rondvraag vroeg Gelein Jansen of er niets gedaan kan worden aan de oude landbouwmachines die Cebeco „sinds jaar en dag" in de grasberm aan de Bernhardlaan plaatst. „Ik heb gezien dat de gemeente keurig om de machines heen gaat maaien en dat vind ik echt te gek. Ze horen daar niet." Wethouder Ba- rendregt beloofde de zaak te zullen on derzoeken maar dat standaard-antwoord was Jansen niet voldoende. „We heb ben pas een nieuwe Algemene Politieve rordening vastgesteld en daarin staat dat dit niet mag. Het lijkt me dus heel een voudig om aan deze rommel snel een einde te maken." Ook vroeg Jansen of de gemeente de wegbermen net zo vaak en in dezelfde periode maait als het Waterschap. Bij laatstgenoemde instantie heerst onte vredenheid over het gemeentelijk maai en omdat het te laat gebeurt. „De on kruidzaden waaien op het boerenland." Klaas Barendregt zei dat de frequentie en tijd van maaien exact is vastgelegd in her meerjarencontract van loonwerker Nic. Dros. Het tijdstip van maaien is een compromis geweest tussen milieuwen- sen (verscheidenheid van planten en bloemen in de bermen) en verkeersvei ligheid. „Dat contract loopt nog vier jaar dus voorlopig kunnen we niets verande ren", aldus de wethouder. Gerbrand Poster merkte op dat be loofd was waarschuwingen naar omwo nenden te sturen als er in hun straat rio leringswerkzaamheden zouden plaats vinden. Bij de start van de nieuwe riole ringswerken is dat niet gebeurt, althans Poster had een klacht gekregen uit de Jonkerstraat. Vorige week plaatste de VVD-er al een kanttekening bij de mogelijkheid die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten als particulier bedrijf kreeg om in het raad huis een tentoonstelling te houden over het nieuwe bouwplan in Noord-West. „Nu zag ik vanavond bij de bode folders liggen van het Bouwfonds met onder andere reclame voor hun hypotheken en glasverzekeringen. Dat kan echt niet", aldus Poster. Barendregt antwoordde dat de klacht van Poster nog niet was uitgezocht maar er zal snel antwoord volgen op zijn kritiek. Het machinepark van Cebeco in de gemeentelijke berm aan de Bernhardlaan. De weekenddienst van het Groene Kruis heeft zuster M. Keyser, Hout- mannstraat 55, Oudeschild (02220-4132). Dit in tegenstelling tot wat in de weekendlijst in deze krant staat. De heer A. Ploeg, VVD-staatssecretaris van visserij, sprak woensdaga vond tijdens een VVD-bijeenkomst, waarmee hij zijn werkbezoek officieel afsloot: „Ik heb van de minister van sociale zaken 175 miljoen gulden gekre gen voor werkgelegenheidsprojecten. Dat zou in de landbouw of visserij kunnen zijn, maar ook in het bosbeheer of bij de kustverdediging. Welke projecten heeft Texel ingediend? Ik hoorde dat de werkloosheid hier in de winter groter is dan die van Amsterdam, daar moet wat aan gebeuren." Met name de jeugdwerkloosheid was een doorn in het oog van de bewinds man: „Dot is een gesel van deze tijd." Ploeg herhaalde voor de vrij volle zaal van De Lindeboom wat er eerder die dag al op diverse plaatsen die hij bezocht en was gezegd. Hij vertelde zo vaak over het Nationaal Landschap te~ hebben gesproken met Texelaars dat hij dat woord bijna niet meer uit kon spreken: „Het is me inmiddels duidelijk dat het hier niet welkom is. Nu is er binnenkort een beleidswijziging op dit terrein te ver wachten, de plannen zullen wegens geldgebrek op een laag pitje worden ge zet. Ik snap echter niet wat Texel tegen Dinsdag wordt de maandelijkse schrijfavond van Amnesty Internati onal gehouden in de openbare bibli otheek van 20.00 tot 21.00 uur. In het Amnesty-blad „Wordt ver volgd" staan de beschrijvingen van drie gevangenen waarvoor gevraagd wordt een brief te versturen. Er zullen voor beeldbrieven aanwezig zijn. In Mexico zit een leraar economie een straf uit van zeven jaar wegens zijn politieke ideeën en wettig geoorloofde politieke activitei ten. De voormalige minister van justitie in Ethiopië wordt zonder aanklacht of berechting vastgehouden sinds 1980. Er zijn meldingen dat hij wordt gemarteld. In Maleisië wordt een rubbertapper al 12 jaar vastgehouden zonder aanklacht of proces. Na zijn arrestatie is hij gemar teld. Voor deze drie mensen zal om vrij lating worden verzocht. Fietstocht Aan de sponsorfietstocht ten bate van Amnesty International naar Amsterdam a.s. zaterdag doen 11 mensen mee. In Amsterdam zullen ze ontvangen worden door een Amnesty-groep in de Domini- cuskerk waar de pers en waarschijnlijk Radio Stad aanwezig zullen zijn. Met de eerste boot zullen de fietsers van Texel vertrekken en verwacht wordt dat ze tus sen 4 en 5 uur terug zijn op de Groenenplaats. Na het nuttigen van veel teveel al cohol beschadigde een 22-jarige man uit Enschede in de nacht van maandag op dinsdag maar liefst der tien auto's die geparkeerd stonden in de Duinroosstraat en Wintergroen. Van elke auto werd één of meer ruiten stuk geslagen, antennes werden krom gebogen en spiegels werden vernield. De politie kon de dader net na het ver nielen aanhouden en ter ontnuchtering opsluiten, waarbij de man verkaarde zich zo gedragen te hebben omdat hij veel privéproblemen had. De schade aan de auto's bedraagt enkele duizenden guldens. Vrijdag 29 juni De N.V. T.E.SO. heeft de algemene ver gadering van aandeelhouders in het ha venrestaurant van 't Horntje, 20.00 uur. Om 20.00 uur heeft in de Burgemeester De Koninghal de uitreiking van diploma's plaats aan de geslaagden van het Lager Beroepsonderwijs. In het NlOZ-gebouw wordt afscheid ge nomen van Ing. M. Mantje als districts ambtenaar van Staatsbosbeheer Texel. Algemene receptie van 15.30-17.00 uur. Zaterdag 30 juni „Excelsior" geeft in de muzieknis te Oosterend een zomeravondconcert, aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn wordt de première gehouden van de zomerrevue „Happy Days", aanvang 21.00 uur.' Zondag 1 juli Van 8.00 tot 10.00 uur heeft de sportvis sersclub Texel een wedstrijd op het strand Westerslag. In de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt afscheid genomen van dominee J. H. Hylkema, aanvang 14.30 uur. Van 10.00 tot 17.00 uur wordt op de vel den van Texelse Boys het „kroegentoer- nooi" (voetbal) gehouden. Maandag 2 juli Om 14.00 uur wordt in het Rode Kruis- gebouw de laatste vergadering gehou den van de Welfaregroep. Om 19.30 uur begint in Het Eierlandsche Huis de jaarvergadering van de stichting Texelse sportraad. Dinsdag 3 juli Van 14.00 tot 17.00 uur wordt in De Lin deboom receptie gehouden ter gelegen heid van het afscheid van P. J. Stoepker van de Aankoopcentrale. De sportvissersclub Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een wedstrijd op het A. Ploeg.... Ik kan de term Nationaal Land schap" bijna niet meer uitspreken.... de aankoop van relatiegronden heeft. Het afsluiten van beheersovereen komsten gaat uitsluitend op grond van vrijwilligheid. Als een boer niet wil hoeft hij niet. Wij moeten zorgen voor een be leid waarin landbouwbelangen en de zorg voor de natuur in evenwicht zijn. Texel is natuurlijk belangrijk voor de landbouw, maar waarom dacht u dat die recreanten hier kwamen? Dat moet ook in stand gehouden worden." Wethouder N. C. Barendregt reageer de: „De Texelse landbouw is klein. Als er nog meer landbouwgrond af gaat ko- men we te dicht bij de evenwichtskriti- sche grens en dan gaat het bergaf." Hij sloot daarmee aan bij een opmerking van Cor Dros die vertelde dat hij naar Den Helder had gemoeten voor voortge zet onderwijs, maar dat zijn kinderen het In de nacht van dinsdag op woens dag parkeerde een 26-jarige automo bilist uit Den Helder zijn bestelauto in de sloot bij de kruising Pontweg- Amaliaweg. Hij verwittigde de politie pas de volgen de morgen van zijn daad en verklaarde verkeerd te zijn gereden omdat de ruiten beslagen waren. De schade aan zijn Ford-Combi was beperkt. Gedurende enkele weken zal mrs. Bet ty Reed uit Schotland, één van de negen Europese continentale raadgevers die de Baha'i geloofsgemeenschap heeft, di verse plaatsen in Nederland, waaronder Texel bezoeken. Voor iedereen die van de gelegenheid gebruik wil maken om deze „vaandeldraagster" van het Baha'i geloof te ontmoeten zal er op 30 juni va naf 19.00 uur open huis zijn op het adres Weverstraat 106 in Den Burg. Toegang en consumpties zijn gratis. strand van de Krim. Van 20.00 tot 21.00 uur houdt Amnesty International in de bibliotheek een schrijfavond voor politieke gevangenen. onderwijs op Texel konden genieten. Het voormalige raadslid vreesde dat als het areaal landbouwgrond nog verder zou verkleinen, zijn kleinkinderen weer naar Den Helder zouden moeten voor onderwijs: „Er moet agrarische grond bij, de bruto omzet in die sector moet stijgen." Achterkleinkinderen Ploeg verzekerde hem dat zelfs zijn achterkleinkinderen nog op Texel onder wijs zullen kunnen genieten. Hij vroeg aan Barendregt of die het collegestand punt naar voren bracht, dus ook dat van de burgemeester. De wethouder beaam de dat, na verteld te hebben dat de situ atie voor de landbouw op Texel zo kri tisch is dat de rol van een individuele boer die een beheersovereenkomst wilde aangaan ondergeschikt gemaakt moest worden aan het algemeen agrarisch be lang. Het wekte bij Ploeg enige verba zing een dergelijke uitspraak van een \\- beraal te hOféh'7Flïfweës ëf"ëveh'iaterd()! dat alleen^njde toeristensector nog groei| bi a'Jrb:ö^ëlijk"Ts; maar dat' -hij' het colle-' gestandpunt zou verwoorden in Den Haag. De motie, waarin de gemeente raad rnet een ruime meerderheid de. landschapsplannen afwees had hij nog nooit gezien, maar dat zou hij nagaan. Poster zegde hem toe ten overvloede nog een exemplaar te sturen. Er werd deze avond nog veel gepraat over algemeen politieke zaken. Ploeg toonde zich een uitgesproken voorstan der van zowel de toepassing van kerne nergie als het plaatsen van kernwapens. Hij pleitte voor het instandhouden van de sociale voorzieningen, maar met in het achterhoofd de gedachte dat het uit- keringsgeld wel eerst verdiend moest worden. Tenslotte deelde hij mee dat hij zich zou verdiepen in de Zeeburg-materie, omdat hij daar vreemde dingen over had gehoord. Dat sloot weer aan bij het plei dooi van Cor Dros, die pleitte voor het weer gewoon agrarisch bewerken van het rotganzenland. „Die dieren vreten hun buik vol met ons gras en gaan met hun volle buik naar Rusland om te broe den. Laat ze maar naar Vlieland of Ter schelling gaan, daar is de landbouwsitu atie heel anders." Een 25-jarige automobilist uit Zaan dam reed dinsdagnacht een lantaarnpaal omver op de kruising Emmalaan- Elemert. De lichtmast werd flink bescha digd en de dader meldde zich woens dagmorgen op het politiebureau, met de mededeling dat hij niet kon verklaren waarom hij uit de bocht was gevlogen. De gereformeerde kerk van Den Burg zal zondagavond weer het to neel zijn van een bijzondere dienst: ditmaal verleent de Alkmaarse gospelzangeres Karen Tienkamp haar medewerking. Karen werkte voor diverse omroepen, van Vara tot EO. Zij is al jaren bezig met het op min of meer beroepsmatige wijze brengen van gospelshows. Daarbij wordt zowel geluidsbanden als eigen be geleiding gebruikt. Voorganger van de dienst is ds. R. Blauw, aanvang 19.00 uur. Vrijdagavond (vandaag) wordt in disco-dancing Jelleboog de laatste voor ronde gehouden van de Disco Queen en Disco King verkiezingen. De finale van dit evenement met als hoofdprijs een week naar Ibiza is op 20 juli. Zoals bekend let de. jury vrijdag vooral op dansprestaties en de algehele presentatie waarbij kleding en kapsel be langrijk zijn. Deelnemers uit vorige ron den die niet gewonnen hebben kunnen vrijdag weer meedingen naar een eerste plaats. Wel moet men ouder zijn dan 16 jaar. De voorronde van vanavond begint rond 21.00 uur en inschrijving is nog mo gelijk in de dancing. Het Texelse jeugdwerk houdtd zomer voor de tweede keer kamp in Friesland, bedoeld leerlingen uit de eerste en twe klas van het middelbaar onder» Het kamp wordt gehouden tot en met 25 augustus. Het samen kamperen in het F Elsloo betekent wel het gezamenlijk voeren van corvee en het samen opl wen en afbreken van de tenten. Vi omvat het programma veel spoil spel, fietstochten, windsurfen, dansen, etc. Deelname kost 775, daarbij zijn alle kosten inbegrepen, geven voor dit kamp moet voor 3D bij het jeugdwerk in dorpshuis d'O ULO, telefoon 02220-4300. De kerkeraad van de N.H. gemeente in De Cocksdorp heeft besloten de dienst van zondag niet zoals staat aan1 gekondigd in de weekendlijst om 11.00 uur te laten beginnen maar om 9.30 uur. Voorganger zal dan zijn Rinus Kuiper. AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen 72,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. kennemer kaarten kollektie uw/va/orm- cUtmÉr, uw nowM clnMes v h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel Bedroefd nemen wij afscheid van onze lie» Karei Hij was 23 jaar in ons midden. Henk Kuip Hanna van Heerwaarden Cor" Ria en Gert Jan i Ans en Henk Hetty en Theo Dirk èn Marja Roos Sonja Stefan Texel, 26 juni 1984, Hollewal 2, Den Burg. Gelegenheid tot condoleren: donderdag 28 jui tussen 20.00 en 21.00 uur in het Verpleeghu „Samen Eén", waar Karei ligt opgebaard. Begrafenis: vrijdagochtend 29 juni op de R.l begraafplaats. Vertrek Verpleeghuis om 11.1 uur. Corr.adres: Beatrixlaan 17a, 1791 GA Den Bun Karei, door je vriendschap en onze gezamenlijk plag rijtjes hebben wij vaak gezellig gezeten i geklaverjast. Bedankt hiervoor, wij zullen je missen. Maaike Hennie Reino Kitty Jacolien Guusta Ellie Roos Jan Nog vrij plotseling is overleden onze lieve vriei Karei. Hij was altijd blijmoedig en dankbaar. Zijn bedroefde vriendei Dirk de Lugt Jan Schouwstra Karei, fijn dat wij je gekend hebben. Afra, Joke, Wil, Jochum, Marion, Wendy, landa W., Jeanette, Saskia, Afke, Jeanet, Gi da H., Heieen, Ria L., Corrie H., Ria Z., Yolam B., Evelien, Truus, Gea D., Annemiek, Simon Ans, Jan, Anneke, Tineke, Corrie V., Andre Ria V., Grietje, Dawn, Tjitske, Gea, Griett Tine, Carien, Wilma, Marjo, Gerrit, Lineke, Ge da S., Marieke, Annie, Ann, Bernard, Ed, Ri Henk, Hans, Jane, Piet, Nellie, Ineke. Met verslagenheid hebben wij kennis genomf van het overlijden van onze gewaardeen medewerker Karei Kuip. Dankbaar zijn wij voor hetgeen hij voor de zi kenomroep heeft gedaan. Bestuur en medewerk(st)e van de Ziekenomroep „De Lichtboei"

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2