e ziet ze vaker n je hoort ze minder n Schimmelziekten in akkerbouwgewassen Texelse uilen en Van der Vis n 8e in zwemmarathon Marinezwembad gesloten Geslaagd Brutale zandsuppletie WAT !KZEGGEN WOU..' Wegbermen "teiger beschadigd ieslaagd Zeil- en surfwedstrijd bij paal 17 jT LAND BOUW Stempel voor Henk Vink immuun TEW DAG 6 JULI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Reageren kan bij Adriaan Dijksen;;? op werkuren via 02228-741 (NRC) of thuis via 02228-676. ■V. Dy, I. Kuipft farinck •gerstf, in Nus ^roen- J'P straat an uit Jong Jong Prangs Blaauu Donkei uilen domme en verstrooide vogels of juist heel verstandig en ENtf Voor beide opvattingen valt wat te zeggen, tenminste als we de rol van de uil in onze vroegere culturen kijken. Wat de uil in ituur betreft: er zijn géén aanwijzingen dat hij 'dommer' of 'slim- isdan enig andere vogelsoort, leder dier heeft z'n eigen kenmer- eigenschappen en aanpassingen. Uilen zijn nogal afwijkend 3t ze perfect zijn aangepast aan een nachtelijke levenswijze. skuiken' en 'zo dom als een uil' zijn :den die suggereren dat een uil niet intelligent is. Daarentegen hij ook vaak beschouwd als een öeeld van wijsheid. Men spreekt en wijze uil. Denk ook maar eens fabeltjeskrant waar mijnheer de rol was toebedacht van een alles- zij het wat verstrooid heer. denkt dat deze positieve ideeën uil in verband gebracht kunnen met de bouw van z'n kop. Bij de vogels staan de ogen aan de zij van de kop. Zij kunnen ons dus met één oogtegelijk aankijken. Bij staan de ogen aan de voorkant van tamelijk 'platte' kop. Naast elkaar toals bij ons mensen. Met de snavel tussen als neus heeft de uil dus een tnbaar gezicht. Het geeft hem iets selijks. En beschouwen wij onszelf ils het meest belangrijke en verstan- wezen op aarde? Uilen moeten dus .vel slim zijn kunstuitingen. De uil kreeg het aureool 'van cultuur en wijsheid. De wetenschappelijke naam van de steenuil, een heel talrijke soort in en rond Athene, luidt dan ook Athene noc- tua de nachtelijke Athene). In dit verband is ook het spreekwoord 'uilen naar Athene dragen' ontstaan. Vergelijkbaar met het voor ons meer toe passelijke 'water naar de zee dragen'. Uilen op Texel Uilen zijn vogels van schemering en nacht. Het zijn geheimzinnige dieren. Hoeveel Texelaars zouden in de vrije na tuur wel eens een uil hebben gezien? Uhr Uhr die Oude Grieken is een andere, misschien wel meer de hand liggende verklaring. Daar- moeten we al terug naar de, Griekse eidQpt V.41 ,,i,ngevyjke|^e„ye^ajl io. In het oude Athene was de uil d aan de beschermster van de de godin Pallas Athene. Van oor- g was deze godin een vruchtbaar sgodin. Zij werd, omdat de vrouwe cyclus overeenkomt met de schijn- alten van de maan, vereenzelvigd de maan. Als vogel van de nacht dde uil op zijn beurt weer gewijd aan n Pallas. En sindsdien dook de uil in stad Athene en later in heel het ïkse rijk veelvuldig op in allerlei Volwassen velduil. (tekening Johan Reydon) Een kwart, de helft? Toch is de kans hier een uil te ontmoeten waarschijnlijk gro ter dan op enige andere plaatsen in ons land. Daarentegen is de kans een uil te horen, waarschijnlijk beduidend kleiner dan op veel bosachtige plaatsen in Ne derland. Deze ogenschijnlijke tegenstrij digheid is te verklaren door de soorten die we op Texel vinden. In de loop van dit verhaal zal dat duidelijk worden. Re kenen we de zeldzame ruigpootuil niet mee, ,dan broeden er in Nederland vijf soorten uilen: kerk7 steen-, bos7 rans- en velduil. Op Texel hebben we er maar twee. Bij ons ontbreken namelijk de eerste drie soorten. Daar zijn diverse oorzaken voor maar in dit verband zullen we daar niet verder op ingaan. Belangrijk is wat we wel hebben. Dat zijn dus de rans- en de velduil. Beide zijn 'middelgrote ooruilen' maar met duidelij ke verschillen. Niet alleen in uiterlijk, maar ook in levenswijze. De ransuil leeft wijdverbreid in heel ons land. Hij heeft een voorkeur voor bosranden, open bos sen en kleine bosjes. Op Texel wordt hij dan ook wel 'bosuul' genoemd, maar het is toch minder een bosbewoner dan de echte bosuil (die wij dus niet hebben). Geen nest Ransuilen broeden in bomen maar maken zelf géén nest! Dat betekent dat ze afhankelijk zijn van oude nesten van andere soorten. Vooral oude kraaien nesten zijn geliefde en goede nestel plaatsen voor de ransuil. De rol van kraaien is toch positiever dan veel men sen denken! Vroeger toen er nog weinig zwarte kraaien in het bos broedden, vonden we weieens een uil op een duivennest. Maar dat loopt meestal niet goed af want die nesten zijn te klein en te wankel. Ransui len jagen in de schemering en nacht. Zien doen we ze dus niet vaak. In tegen stelling tot de bosuil roept de ransuil in het vroege voorjaar ook niet zo vaak. En als hij het wel doet, is het een weinig in drukwekkend, dof en in ons winderige klimaat niet ver hoorbaar 'boe-boe-boe'. Ook laat hij wel zachte zuchtende en steunende geluiden horen. Buiten het bos De andere uil op Texel is de velduil. Zoals de naam al zegt leeft deze soort niet in bossen maar in het open veld. Dat maakt het waarnemen al een stuk gemakkelijker. Als groot voordeel komt daar nog bij dat velduilen, tegen de alge mene regel in, vaak overdag jagen. Vooral in deze tijd, de tijd dat er jongen zijn. De velduil is in Nederland een vrij zeldzame en ook onregelmatige broed- vogel. In geschikte gebieden met veel muizen duikt hij onverwacht op. Op een plaats met een bijzonder grote muizen plaag is het wel gebeurd dat hetzelfde velduilenpaartje drie maal achtereen tot broeden kwam, tot in de winter toe. Toen de muizen daar, door allerlei oorza ken, na enkele jaren weer bijna verdwe nen waren, verdwenen ook de velduilen. Kortom, alleen waar het heel goed is, duikt de velduil op. Volwassen ransuil (tekening Johan Reydon) Tien procent Op Texel hebben we die onregelmatig heid eigenlijk niet. Natuurlijk zijn er het ene jaar wel eens meer dan het andere, en hebben ze het ene jaar meer eieren dan het andere, maar toch hebben we een relatief constant aantal. Zo tussen de tien en vijftien paren. Dat klinkt niet erg indrukwekkend, 15 broedparen. Lan delijk gezien is het echter zeker de moei te waard. In Nederland broeden namelijk niet meer dan ruwweg 150 tot 300 pa ren. Het Texelse aandeel daarin bedraagt soms dus zo'n 10%. De velduilen broeden door het hele Texelse duingebied. De meeste zitten echter in het noordelijk deel. Vanaf het fietspad van de Slufter naar de vuurto ren zijn ze redelijk vaak te zien. Zoals ge zegd, vooral in deze tijd. Met onze goede velduilenstand is het dus vrij gemakkelijk een uil waar te ne men. Omdat we verder alleen de weinig zacht roepende ransuilen hebben, is de kans een uil te horen voor ons echter vrij klein. Uitzondering Op die laatste opmerking willen we verder ingaan. Jonge uilen vormen daar eigenlijk een uitzondering op. Die maken namelijk een hoog doordringend gepiep. Pa en ma uil weten zo heel gemakkelijk het jong te vinden. Voordat ze kunnen vliegen, verlaten die uilskuikens het nest meestal al. Ze klauteren of fladderen wat door de boomkruinen heen. Soms valt er wel eens een uit! Als we zo'n jong vin den, ogenschijnlijk geheel verlaten, hoe ven we hem alleen maar even in een boom te zetten. Neem het beestje alsje blieft niet mee! De ouders zijn heus wel in de buurt, maar laten zich (zeker over dag) niet zien. Als we hem op een dikke tak zetten, scharrelt hij zelf wel weer ver der. In de schemering begint hij weer te roepen en dan zijn z'n ouders in een ogenblikje bij hem. Griezel Uilen zijn vogels van de donkerte. On hoorbaar en onzichtbaar vliegen ze bij nacht en ontij rond.Het is daarom niet zo gek dat veel mensen een beetje bang van deze geheimzinnige vogels zijn. Tal loze volken, overal op de wereld, be schouwen uilen als vogels van de dood, van onheil, verderf en verdoemenis, werktuigen van duivelse machten. Tal loos zijn de verhalen en legenden daaro ver. Nog laat elke fatsoenlijke griezelfilm regelmatig de 'lugubere' roep van de bosuil horen. Kippevel krijgen we er van. En toch is die roep eigenlijk niet veel an ders dan de zang van de nachtegaal. Adriaan Dijksen 'na Kuip en Petra van der Vis bei- ilid van zwemvereniging TX '71 ben in Zeeland een prima presta- geleverd tijdens de langebaan mwedstrijden, genaamd de anderen marathon. Deze tfstrijd vindt plaats in het kanaal Brugge naar Sluis en gaat over afstand van 16 kilometer. atra van der Vis die voor de eerste meedeed aan deze zwemtocht be ide een zevende plaats en een tijd vijf uur. Erna Kuip deed er iets ger over en vyerd achtste. Voor Erna het de tweede keer dat ze aan deze mwedstrijd deelnam. door de watertemperatuur van Cen doordat te weinig begeleidende in beschikbaar waren, moesten veel immers vroegtijdig het water verlaten ivaren de eindtijden slechter dan vo- .aar. De snelste zwemmer had in 3 'A het traject afgelegd. Ook internatio- staat deze wedtrijd in een hoog e#ien, gezien het feit dat men onder deelnemers Polen, Turken, Belgen en isers kon vinden. Erna en Petra was dit een goede orbereiding voor de overtocht van het selmeer, die eind augustus ml atsvindt. Van 19 juli tot 13 augustus, tijdens de zomervakantie dus, is het marinezwem bad in Den Helder gesloten. Aan de lerarenopleiding Zuid-West- Nederland in Delft slaagde Marleen Ran uit De Cocksdorp voor het examen lera res tekenen en textiele werkvormen. Dinsdag 'zag de surveillerende politie een man zand in een aanhanger schep pen in een berm bij boerderij ,,De Volharding". Een zeer kort onderzoek wees uit dat dit niet mocht en de man krijgt een pro ces verbaal wegens het „stropen onder verlichtende omstandigheden." it let schip „Vriendschap" van de Vlie- flijn beschadigde dinsdagmiddag bij wegvaren door de straffe wind één palen van de aanlegsteiger bij De iksdorp. Het ging hier om een paal al een scheur vertoonde. De aanle- nchting is diezelfde dag nog gerepa- wel moesten enkele passagiers een bootje van boord worden «a ld. Jeanet Zijm uit Den Burg slaagde voor I vakdiploma kapperbedrijf te Utrecht. is werkzaam in Haarstudio- inenburg. Naar aanleidjng van de vraag van Ge- lein Jansen aan de gemeente (in de Texelse Courant van 29 juni) waarom de wegbermen die in beheer zijn bij de ge meente zo laat gemaaid worden in ver gelijking met de wegbermen die in be heer zijn van het waterschap, wilde ik het volgende opmerken. De Pontweg die al een aantal jaren in beheer is bij de gemeente is een mooi voorbeeld van laat maaien. Daar ik er bijna dagelijks langs fiets, kan je nu constateren dat dit na een aantal jaren zijn vruchten is gaan afwerpen. Deze berm is al redelijk soor tenrijk. Dit komt doordat men er geen kunstmest op gooit en men vrij laat maait. Nu is men bang geworden dat wanneer men deze planten laat uitzaai en, zij zich zullen vestigen op het boe renland. Maar deze planten zullen niet in het boerenland komen, aangezien het boerenland overbemest is en daardoor voedselrijk. De planten die in de bermen voorkomen zijn planten van matig tot ar me zandgronden. De bermen kunnen nog voedselarmer worden. Men kan ook constateren dat dit proces gaande is, daar de eerste ratelaars er reeds staan. Wil je dit soort plantengemeenschappen in stand houden, dan moet men deze bermen één a twee maal per jaar maai en, en wel in juli en augustus, want dan hebben de planten zich juist uitgezaaid om zichzelf in stand te houden in de ber men en niet in het boerenland. Gaat men vaker maaien dan krijgt men juist de planten terug waar Gelein Jansen te recht zo bang voor is: b.v. kweek en de welbekende akkerdistel. Dus gemeente èn waterschap: maai één a twee maal per jaar en wel in juli en eind augustus, want dan kunnen er zich planten langs de bermen handhaven waar de boer geen last van heeft. Bij navraag bij de heer Dros, die het maaiwerk voor de ge meente uitvoert, bleek dat twee keer maaien voldoende gras oplevert om het rendabel te kunnen afvoeren en verko pen als hooi. Bij vaker maaien zal men het gras moeten laten liggen omdat het te duur is om het op te halen. Het afvoe ren van gras is uit beheersoogpunt een goede zaak. Laten liggen niet. G. J. van Noort, Den Burg. De Kustzeilvereniging Westerslag houdt zondag 8 juli de eerste club wedstrijd, meetellend voor het club kampioenschap 1984. De andere da ta zijn zondag 12 en 26 augustus. Er kan voor deze wedstrijd vanaf 10.30 uur worden ingeschreven bij het clubge bouw van de Kustzeilvereniging. De briefing is om 11.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt f7,50 voor leden en HO,— voor niet-leden. Noordzeecup De surfers kunnen zich vanaf 11.00 uur laten inschrijven voor de tweede wedstrijd om de Noordzeecup. De brie fing is om 11.45 uur. Het inschrijfgeld hiervoor bedraagt voor leden (kustzeil- ver. Westerslag en Windsurfclub Texel) f5— en voor niet-leden f 10,—. Na afloop is er pannekoeken eten. De laatste weken worden weer schimmels gevonden in granen en aardappelen. Het gaat in de granen om meeldauw en in de aardappelen om de aardappelziekte met de naam Phytophthora. De schimmels groeien op de groene plantendelen met het gevolg dat de planten dood weefsel krijgen en in het - ergste geval geheel of gedeeltelijk afster ven. Dit gebeurt dan meestal voordat de produktie voltooid is. Granen In tarwe en gerst is de meeldauw aan wezig op de bladeren en soms op de hal men. Meeldauw is te herkennen aan het witgrijs schimmelpluis. In een ouder sta dium worden de plantendelen bruin eve nals het schimmel weefsel. Meeldauw breidt zich vooral uit in een periode met droog en warm weer. Dit in tegenstelling tot de meeste andere schimmels. Blijft de aantasting beperkt tot de onderste bladeren dan is een bestrijding niet ren dabel. Anders is het als de bovenste bla deren een meeldauwaantasting krijgen. -Dan is een bestrijding wenselijk. Wordt er niets aan gedaan dan is een vermin derde opbrengst van 30% mogelijk. Luizen De eerste bladluizen zijn in tarwe ge vonden. Deze luizen kunnen zowel op de bladeren en halmen als op de aren voor komen. Door de aanwezigheid van veel luizen kunnen schimmelziekten ernstiger optreden. Schimmels gedijen goed in de door luizen afgescheiden honingdauw. Een bestrijding van afrijpingsziekten voor of tijdens de bloei van het graange was kan gecombineerd worden met een luisbestrijdingsmiddel. Dit heeft zin als 15 van de 50 verspreid over het veld ge controleerde aren bladluizen hebben. Na de bloei tot het melkrijke stadium is dat 35 van de 50 gecontroleerde aren. Aardappelen De aardappelziekte is weer in meerde- re percelen aardappelen op Texel gevon den. Vooral in 1983 heeft deze ziekte nogal wat schade veroorzaakt. Dit door dat de aardappelknollen in opslag nog gingen rotten. Menige volkstuinder heeft toen ook met deze ziekte in aar dappelknollen kennis gemaakt. De aar dappelziekte is een schimmelziekte, die eerst het blad aantast en daarna de knol len. Het is een ernstige ziekte, die veel van de opbrengst kan vernietigen, zeker als er geen maatregelen worden geno men door de aardappeltelers. De uitbrei ding van de aardappelziekte in het veld is sterk afhankelijk van de weersomstan digheden. In perioden met regen en wei nig zon, maar ook met mist en dauw kan een infectie ontstaan. De gevormde spo ren kunnen door de wind worden ver plaatst. Hierdoor is een besmetting over een grote oppervlakte mogelijk. Vlekken Op de bladeren komen na de infectie bruine vlekken met lichtgroene randen er omheen. Aan de onderkant van het blad, het meest op de rand van gezond en ziek, zit een grijswit schimmelpluis. Dit is vooral 's morgens vroeg te herken nen. Bij een ernstige aantasting en geen bestrijding van de ziekte kan het gewas veel te vroeg afsterven. Later bij de oogst van de knollen worden bruine ver kleuringen en ingezonken plekken met rotte delen gevonden. De oorzaak hier van ligt dan bij het besmet zijn geraakt met de aardappelziekteschimmel. Het regenwater voert de ziektesporen die van de bladeren zijn gevallen naar de knollen. Deze sporen gaan via de adem halingscellen de knol binnen en ver woesten daar het aardappel weefsel. Om de schimmel nu geen kans te ge ven is het aan te raden om de aardappe len te spuiten met een schimmeldodend middel. Hiervan zijn er meerdere in de handel die toegelaten zijn. Met deze bestrijding moet op tijd begonnen wor den. Niet wachten tot de ziekte in het gewas zit. Steeds moet er vanuit wor den gegaan dat alle plantendelen ge raakt kunnen worden en daarop dient dan een beschermingslaagje aange bracht te worden. De tijdsruimte tussen de behandelingen is afhankelijk van de groeisnelheid van het loof. Bij droog en zonnig weer zal de periode langer kunnen zijn dan bij warm en vochtig weeer. Een eenmaal ge constateerde aantasting is niet meer te genezen. Wel is een uitbreiding enigs zins af te remmen door te zorgen voor bescherming. Dit kan door regelmatig te spuiten met de daarvoor goedgekeurde middelen. Het college heeft besloten Henk Vink uit de Gravenstraat een stem pel met zijn meest recente adres te geven naar aanleiding van zijn pro test en schadeclaim wegens het ver anderen van de huisnummers in die straat. Zoals bekend had Vink, vlak voordat de huisnummers in de Gravenstraat wer den gewijzigd, briefpapier en een copy rightstempel voor zijn foto's laten ma ken. Hij diende bij de gemeente een schadeclaim in omdat dit materiaal nu niet meer klopt. Vink vroeg om f667,60. Het college staat op het standpunt dat Vink niet erg zorgvuldig is geweest en zelf risico's heeft genomen. Zijn „ver onderstelling" dat er geen nieuwe num mers ingevoerd zouden worden, waren voor B en W bijna aanleiding om de klacht naast zich neer te leggen maar de erkenning dat men, gedwongen door langdurige ziekte van een ambtenaar, de vernummering laat heeft doorgevoerd bracht het gemeentebestuur tot het besluit Vink een stempel met het huidige adres te geven. Ambtelijk was voor gesteld Henk Vink een schadevergoe ding van f250,— toe te kennen alszijnde de drukkosten van eenvoudig briefpa pier en enveloppen. Vink kon geen reke ning van het aan hem geleverde briefpa pier tonen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 13