Stoepker gaf zich totaa voor „zijn" coöperatie Afscheid na 42 jaar ,,Dat trekt het verkeerde publiek naar het eiland Nutsspaarbank start met bankbus voor toeristen Koger playbackshow trok vee! publiek H. Wuis over schatzoekspel: Hissen dijk eif duinenrij De Nederlanden Uit het politierapport Zwemdiploma's TEXELSE COURANT Hotelier Harry Wuis uit De Koog zei tijdens de aandeelhoudersvergadering van TESO, dat houden van een schatzoekaktie een verkeerde manier van Texelpromotie is. Zijn uitspraak heeft nogal veel reactie opgeroepen in on dernemerskringen en werd woensdagavond dan ook als speciaal agenda punt tijdens de bestuursvergadering van de VVV, waar Wuis voorzitter van is, besproken. Wuis is van mening dat het publiek dat door een dergelijke aktie wordt aangetrokken, niet voor de specifieke Texelse waarden komt. ,,lk hoop dat dit een 1 april-grap is, maar ik geloof dat u serieus bent. Ik weet niet of u adviseurs over Texelpromotie hebt hebt gehoord, mar ik mijn ogen is deze schat zoekaktie een slechte zaak, die het toerisme in de verkeerde sfeer trekt. Texel is een vakantieeiland voor gezinnen die rust zoeken en een dergelijk publiek wordt niet door zo'n aktie getrokken". Wuis verklaarde later dat ook de toelichting die in de krant stond hem niet op an dere gedachten had gebracht. „Overigens was het wel mijn persoonlijke mening; ik zei het niet als VVV-man. Ik besef dat ik word vereenzelvigd met de VVV, maar'als de meerderheid van het VVV-bestuur een andere mening is toegedaan, zal ik die offi cieel uitdragen. Ik vind wèl dat de VVV volgens dezelfde lijn zou moeten denken als ik vrijdagavond uiteengezet heb", aldus Wuis. VVV akkoord Het bestuur van de VVV Texel heeft woensdagavond uitgesproken dat het voorgenomen schatzoekspel voor Texel een goede zaak is. Men heeft zich over de aard van het spel laten informeren en is daarbij tot de conclusie ge komen dat de opzet van harte kan worden gesteund. Voorzitter Harry Wuis heeft zich daarbij aangesloten, al houdt hij enige zorg over mogelijk on gunstige neveneffecten. VRIJDAG 6 door Klaas Bonnj 1! s Ik loop door de Nederlanden Een uniek natuurgebied Een reiger staat als een madonna Aan de slootkant tussen 't riet Een torenvalk zoekt om een prooi Een eendenpaar vliegt in de richting te' Van de oude Korverskooi Het vroege zonlicht werpt haar sir Over het ongerepte land In de verste ruist de branding Aan het stille Noordzeestrand Ik kijk vanaf een ruige duintop In het nevelig verschiet En raak even in vervoering Door datgene wat dit land mij bier En als het mensdom dit kan laten Zoals het hier nu om mij is Dan kunnen zij die na ons komen Bogen op hun erfenis. ■ai proef mislukt. „Misschien dat we het volgend jaar in een iets andere vórm op Texel gaan opzetten maar we rekenen er op dat dit rijdende filiaal blijft." De erva ringen op Texel zullen oök belangrijk zijn voor het opzetten van soortgelijke voor zieningen in andere toeristische kustgemeenten. Reclame Campingeigenaren toonden zich van meet af aan enthousiast voor het plan van de Nutsspaarbank, uiteraard ook omdat het een verlengstuk is van de ser vice van de campings aan de gasten. Om het potent ïele publiek attent te ma ken op het rijdende wisselkantoor wordt een viertalige folder verspreid met de plaats en tijden waar de bus staat. Bij het Teso haventerrein in Den Helder staat op de zaterdagen in juli en au gustus een groot mobielkantoor met fol ders van het kleine Texelse broertje en ook daar kan de toerist voor bankzaken terecht. Op de foto het ovèrhandigen van de autosleutels aan Siep Sikma (rechts) door Harrie van de Kuipt. Geheel rechts Bart Heerschap en natuurlijk de bankbus; Uit de kassa van een hotel in De Koog werd vorige week 7175,en 100 DM weggenomen. De eigenaresse van het hotel was op het moment van diefstal in de keuken bezig. Vrijdag werd een auto van de weg ge haald op de Pijpersdijk. De eigenaar, een 21-jarige Texelaar, kon geen verzeke ringsbewijs van de auto tonen en de wa gen had geen kentekenplaten. Zondag werd bij een verkeerscontrole een auto van de weg gehaald waarbij het chassisnummer niet bleek te klop pen met de papieren die bij de auto hoorden. Het kentekenbewijs werd ingenomen. Een 19-jarig Duits meisje deed aangif te van diefstal van een jack. Het kle dingstuk werd zondagavond weggeno men uit de garderobe van een disco theek in De Koog. Een 19-jarige Duitse jongen kreeg maandagavond een rijverbod van acht uur opgelegd omdat hij met teveel drank op. een auto bestuurde. De jongen werd aangehouden in het gedeelte van de Waalderstraat dat voor gemotoriseerd verkeer is afgesloten. Bij hem in de auto zaten nog zes personen. Maandag werd een brievenbus ver nield van een woning aan de Lange- veldstraat in De Cocksdorp. Bij de Rijksscholengemeenschap werd in de nacht van maandag op dinsdag een stalen hekje vernield. Het hangslot met ketting van het hek werd doorgeknipt. Per abuis waren de nu volgende zwemmers niet opgegeven voor de krant, terwijl ze wel hun diploma haalden. Diploma A: Maya Martens, Maaike van Dijk en Merlijn van Oortmerssen. Diploma B: Eric Wuis, Petra Brans en Jacco Trap. ^tondemernèrs-aktiviteiten.3^ De „bank met de S" zoals ze zich in de reclame aanduidt, kan zich wat Texel betreft beter „de bank met de bus" gaan noemen, want de Nutsspaarbank in Den Burg laat in de zomermaanden een Toyotabus over Texel rijden om campings te be zoeken. De bankbus is een rijdend wisselkantoor met een kogelvrije balie en verdere beveiliging in de wa gen. Van de buitenkant oogt de bus echter als een gewone bestelwagen. Uiteraard is het de bedoeling met het rijdende wisselkantoor, waar ook alle soorten cheques ingewisseld kunnen worden, de toerist te plezieren. „De toe rist hoeft niet lang te zoeken naar een bankfiliaal en zal het vast en zeker als prettig ervaren dat wij naar hen toeko men", aldus regio-directeur Harrie van de Kuijt, woensdagmiddag bij de officië le overhandiging van de autosleutels aan de beheerder van het Texelse kantoor: Siep Sikma. Voor het rijden met en het zaken doen in de bus heeft de bank een nieuwe kracht aangetrokken; Bart Heerschap. De Nutsspaarbank heeft aan de vaste wal enkele grote mobiele kanto ren rijden maar een dergelijke kleine bus met bankbalie is waarschijnlijk uniek in Nederland. Vier per dag Heerschap zal zes dagen per week in totaal negen campings bezoeken met een frequentie van vier campings per dag. Met opzet is gekozen voor bezoek in de vroege morgen en de late middag omdat de meeste campinggasten het midden van de dag gebruiken om er op uit te trekken. De Texelse bankbus geldt dit jaar officieel als een twee maandelijks experiment maar volgens Van de.Kuijt en Sikma wordt er niet op gerekend dat de De eerste braderie die dinsdagmiddag in De Koog werd gehouden trok, me de door het sombere weer, enorm vee/ publiek. Dat gold ook voor een aantal onderdelen: een straatorkest, een show en poppenkast met downs, een doe delzakband en niet in de laatste plaats een playbackshow op de podiumwagen van De Koog Promotion. Zeven acts verschenen op het podium bij de N.H. kerk, variërend van Meat!oaf tot de veel geplaybackte Danny de Munck. Een driekoppige jury oordeelde dat Sylvia van der Kwaak recht had op de eerste prijs met de mimende vertolking van het nummerMeidengroep" van de kin derliedjes LPKinderen voor Kinderen." Drie zeer jeugdige Star Sisters kregen de tweede plaats. Presentator Ton van Kampen moest de winnaars van de eerste playbackshow, tijdens het jazz festival in Den Burg, Meat/oaf, teleur stellen. Zij vielen dit keer niet in de prij zen. De Koog Promotion wil nog zes playbackshows houden tijdens de brade rieën met aan het einde van het seizoen een finale tussen de eerdere prijswin naars. Men kan echter nog de nodige kandidaten gebruiken. Opgave is moge lijk bij slagerij lepe de Boer in De Koog. Op de foto playbackt Martin van der Kwaak het liedje ,,lk voel me zo verdomd alleen". Rechts presentator Ton van Kampen. Piet Stoepker uit Den Burg is na 42 jaar opgestapt als directeur van de Aankoopcentrale Texel, omdat hij in de VUT gaat. Tijdens de afscheidsre ceptie die dinsdagmiddag in De Lindeboom werd gehouden, werd naar vo ren gebracht dat Stoepker zich op meer dan normale wijze voor „zijn" coö peratie heeft ingezet waardoor hij er veel meer werkuren heeft opzitten dan anderen die op deze leeftijd in de VUT gaan. Er kan daarom beter worden gesproken van pensioen dan van VUT. Honderden mensen, waaronder veel Texelse agrariërs en zakenrelaties, maak ten dinsdag gebruik van de mogelijkheid om Stoepker de hand te schudden. Het was een informele receptie zonder veel plechtigheid omdat Stoepker twee jaar geleden al uitgebreid in de bloemetjes werd gezet ter gelegenheid van zijn ko ninklijke onderscheiding. Het bestuur van de Aankoopcentrale en ook Stoep ker zelf vonden het daarom ongewenst om nu tot een soort herhalingsoefening over te gaan. Geen bijbanen Toch zorgden halverwege de receptie enkele sprekers voor een officieel tintje. Voorzitter J. P. Herweijer van de Aan koopcentrale Texel wees op het bijzon dere feit dat Stoepker zijn hele werkza me leven voor de coöperatie heeft inge zet, niet alleen door er veel tijd, energie en aandacht aan te geven maar ook door te weigeren er iets anders naast te doen. Geen politieke of verenigingsacti viteit en ook geen bijbaantjes. Stoepker kwam in 1942 bij de toenmalige Aan koopvereniging Texel en was zes jaar la ter al directeur. Dat was een vrij zware beproeving maar hij sloeg zich er goed doorheen. Stoepker had een stuwende rol in de enorme ontwikkeling die de Texelse landbouw in de naoorlogse jaren heeft doorgemaakt. De vergaande me chanisatie („Van zakken sjouwen tot een druk op de knop") was één van de aspecten van die ontwikkeling. Mede door toedoen van Stoepker liep men daarbij op Texel niet achter bij de lande lijke ontwikkeling, integendeel. Het bie den van de mogelijkheid om met behulp van een kredietkaart benzine te tanken op een moment dat dit landelijk gezien nog iets bijzonders was, is één van de voorbeelden van het vooruitstrevende beleid dat werd gevoerd. Nog belangrij ker was het feit dat Stoepker de motor was achter enkele belangrijke fusies die zich in de eilandelijke graan- en kunst mesthandel hebben voorgedaan: 15 jaar geleden ging de Aankoopvereniging sa men met de LTB, lang voordat de lande lijke coöperaties op deze vorm van sa menwerking waren ingesteld en later werd het particuliere bedrijf Keijser Et Co overgenomen. De aldus versterkte Aan koopcentrale vergrootte daarmee zijn marktaandeel aanzienlijk. Er is nu nog één particulier collega-bedrijf op Texel actief maar de Aankoopcentrale zal geen pogingen doen om ook dat onder de coöperatievlag te brengen. Er zijn nu eenmaal mensen die nadrukkelijk de voorkeur aan een particulier bedrijf ge ven. „Alles coöperatief hoeft niet", al dus Herweijer. Populair Spreker stelde vast dat Stoepker zeer gezien was, bij zowel klanten als mede werkers. Hij gaf uitstekend leiding, droeg bij aan een goede werksfeer én dat ver klaart dat er maar weinig personeelsver loop was. De laatste jaren heeft Stoep- -ker het wel overmatig druk gehad. Kort nadat de LTB met directeur L. J. van der Geest bij de Aankoopcentrale was ge voegd, moest Van der Geest om ge zondheidsredenen zijn werk neerleggen en betrekkelijk kort nadat Keijser Et Co was overgenomen overleed directeur J. J. de Beurs zodat Stoepker helemaal al leen aan het hoofd van het sterk groei ende bedrijf stond. „Het was erg ge noeg de laatste jaren en ik heb dat wel eens aan je gezien", aldus Herweijer, die als afscheidscadeu een geschenk couvert overhandigde. Grasza: Mr. H. Westerhout van Cebecoi... delsraad wees op een vorm van be vigheid die door Stoepker in het biji der is gestimuleerd: de zaaizaad- pootgoedteelt. Van de 300 hectare g zaad op Texel wordt 2/3 geteelt voor beco. Ook de teelt van zaaierwtemöa. wikkelde zich onder druk van Stoei gel succesvol. Westerhout stelde vasl j« Stoepker, gesteund door een* w uitstrevend bestuur, telkens tijdig dj kens heeft verzet en .gebruik heeft maakt van de kansen die zich voo den, waardoor de aankoopcentrale huidige leidinggevende positie knal Ook Westerhout overhandigde cadeu. Oud LTB-directeur Leo van der Ge memoreerde dat het precies 15 jaargi den was dat LTB en Aankoopverenic samen gingen. Die fusie slaagde vo: door toedoen van Stoepker, die hij een zeer collegiaal man had leren I nen. Van der Geest liet wel blijken gen te hebben voor de nabije persoo ke toekomst van Stoepker. Omdal naast zijn werk welbewust geen enl andere taak op zich nam, staat hij voor een leegte die op één of anderec nier moet worden ingevuld om het lei zinvol te houden. Van der Geest riep oud-collega op ,om er op een of and manier maatschappelijk „bij" te blijv „Als je je blijft inzetten wordt je g: ouwe kerel." De wijzigingen in de organisatiesti:ar tuur brengen met zich mee dat Stoep niet als directeur wordt opgevolgd, taak wordt voor een groot deel ove nomen door een bedrijfsleider, de Henk van Slageren die al een jaar b, Aankoopcentrale werkt. De zakelijke* antwoordelijkheid berust bij dire:: T Galema van Latico to Haarlem. De Voorzitter J. P. Herweijer overhandigt een geschenk onder couvert aan de scheidende direkteur P. Stoepker.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2