Vijftiende Taptoe werd ]isterrijke vertoning „Teddy fahrt nach Texel" nuttig en leuk boekje 40 RSG-leerlingen geslaagd PI.A\Kli:il\VS Kleurboek voor de Duitse jeugd Vrijdag eerste crossloop in Den Hoorn Beginnerscursus „metamorfose" Gestolen auto teruggevonden Franchimon geblesseerd „Breakdance" Zon, maan en hoog water De Duitse Gisela Pagenstecher-Unshelm heeft voor de Duitse jeugd een kleurboek met tekst gemaakt waarin een Texelvakantie van het berengezin Teddy, Teddine, Brummie en Pu wordt beschreven. Hoewel dit boek duide lijk niet door een beroepskracht is gemaakt is het door de frisse aanpak en de bijzonder leuke manier waarop de informatie wordt gebracht beslist waardevol. „Teddy fahrt nach Texel" is voor f4,95 in alle Texelse boekhandels te koop. Mevrouw Pagenstecher komt al ruim twintig jaar op Texel om vakantie te hou den. Voor haar kleindochters maakt zij vaak tekeningetjes om verhalen te ver duidelijken. Dat worden vaak echte schilderijen en daar mogen die kinderen dan niet meer aankomen. Daarom ont stond het idee om de prenten te verme nigvuldigen, zodat er ook mee gespeeld kon worden. Dat leidde weer tot de ver vaardiging van het boek over Texel. Hoofdpersonen in het verhaal zijn va der, moeder, zoon en dochter beer, die met de trein naar Texel reizen voor een vakantie. Op Texel worden allerlei activi teiten ondernomen als fietsen, surfen, zeilen, wandelen en gewoon op het strand liggen. De tekst, die geheel op rijm is gemaakt, laat zich uitstekend voorlezen. Een deel van de tekeningetjes is door de maakster al met waterverf in gekleurd, die kunnen dus als voorbeeld dienen voor het kleuren van de andere. Russenopstand Pagenstecher vond het belangrijk om ook aandacht te besteden aan de opstand van de Georgiërs! „Over derge lijke onderwerpen wordt in Duitsland ei genlijk weinig gesproken, maar ik vond het belangrijk om dat ook in het boek op te nemen." In de tekst wordt verteld dat menig Texelaar sneuvelde in de ver schrikkelijke strijd tussen de Duitsers en de Georgiërs en er wordt verwezen naar het boekje „Tragedie op Texel" van Van der Vlis waarin over deze episode wordt verhaald. Teddy, de vaderbeer, besluit zijn verhaal als volgt: „Die Russen sind begraben/ am Hogen Berge hier./ Wer sie besucht - wie wir-/ der wünscht, dass Frieden halt/ auf Texel und der Welt." En passant wordt ook andere nuttige informatie gegeven. Bijvoorbeeld wordt uitgelegd wat waterkerende duinen zijn, hoe de waterfabriek werkt en wat bij voorbeeld een tekst als „Laat niet als dankVVV" betekent. De schrijfster: „Er is geen Duitser die dat begrijpt." Baren Typerend voor de humor in' het boekje is de manier waarop wordt uitgelegd dat de vriendjes beer niet meekunnen om dat het dan te druk bij de boot wordt: „(Stel Dir vor, in Holland dann/ kamen so viele Teddies an./ In Den Helder sah man bloss/ Teddies klein und Teddies gross./ Stünden sie beim Fahrschiff an,/ staunte wohl der Teso-Mann:/ gar oft sind Schafe seine Fracht,/ an Baren hat er nie gedacht!" (Stel je eens voor dat in Holland zo veel teddieberen aan zouden komen. In Den Helder zag je alleen nog maar grote en kleine teddies. Als ze bij de veerboot stonden zou de Teso-man heel verbaasd zijn: schapen vervoert hij heel vaak, maar aan beren had hij nooit gedacht!) Dit boek zal ongetwijgeld zijn weg naa de Duitse gasten vinden. De prijs hoeft voor niemand een belemmering te zijn en het heeft een hoge gebruikswaarde. Het bij Helmut Preussler Verlag in Neu renberg uitgegeven werk is eerst op Texel aangeboden voor uitgave, maar degeen die benaderd werd zag tegen de kosten op. Daarom probeerde mevrouw Pagenstecher met succes een Duitse uitgever te interesseren. De kwaliteit van het drukwerk is prima. Zij voerde dit uit stekende stukje slechtweervoorziening zelf in. De informatie over het eiland die in de tekst is opgenomen is niet overal accu raat, maar in grote lijnen klopt het ver haal. De maakster liet zich dan ook advi seren door een Texelse die bij haar in de buurt woont: Irene Kleinhuis. 5AG 6 JULI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Vrijdag (vandaag) organiseert ZDH haar eerste crossloop van deze zomer. In totaal zullen er zeven lo pen worden gehouden. De laatste is op 17 augustus. Er kan worden geko zen tussen twee afstanden, nl. 4 km (ca. 4300 meter) en 8 km (ca. 8600 meter. Voor vijf categorieën deelnemers zijn prijzen (standaards) beschikbaar voor de eerste drie binnenkomenden. Dat zijn: 8 km voor lopers tot en met 34 jaar, 8 km vanaf 35 jaar, 4 km vrouwen vanaf 15 jaar, 4 km jeugd tot en met 14 jaar en 4 km. recreatielopers. Voor de vier eerst genoemde categorieën worden klasse menten bijgehouden, waarin iedereen wordt opgenomen die minimaal vier maal meedoet. De prijsuitreiking voor deze klassementen is op 17 augustus, di rect na afloop van de laatste crossloop. Texelcup Deelnemers aan deze klassementen kunnen eveneens meedingen naar de Texelcup (alleen voor Texelaars). Daar toe ze aan alle drie de strand- en crosslo pen (Den Hoorn, De Koog en De Cocks- dorp) minstens vier maal meedoen. De prijsuitreiking voor de Texelcup is op 26 augustus op het terrein van s.v. De Koog. De start van de crossloop in Den Hoorn is vrijdag om 19.30 uur vanaf het ZDH terrein aan de Witteweg. De inschrijving is vanaf 18.45 uur open: inschrijfgeld tot en met 14 jaar f3—, ouderen betalen f4- In het weekend van 8 en 9 september wordt in Den Burg voor beginners een cursus „metamorfose" gegeven, beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Metamor fose is een massagetechniek die door ie der makkelijk is aan te leren. Volgens de genen die deze massagetechniek ver breiden ontstaat er rust door in lichaam en geest, waardoor zowel lichamelijke als geestelijke problemen kunnen wor den opgelost. Wie zich voor 100 enigszins vertrouwd wil maken met deze techniek kan zich voor nadere inlichtin gen en opgave wenden tot José Kievits, telefoon 02220-2461. Dinsdag vond de verkeersgroep van de rijkspolitie een gestolen auto terug in Oudeschild. De wagen was op 14 juni gestolen van de parkeerplaats Vogelen zang en is eigendom van een restauran teigenaar uit Den Burg. Het slot en het contactslot van de auto waren gefor ceerd, zodat er zonder veel moeite mee gereden kon worden. Hardloper Theo Franchimon zal dit seizoen geen belangrijke rol meer kun nen spelen bij het wekelijkse hardlopen. Enkele weken geleden heeft hij een kuit blessure opgelopen die ernstiger is dan zich aanvankelijk liet aanzien. Fysiothe rapeut Ed van Bommel vindt dat hij voorlopig niet moet lopen, zodat het er naar uitziet dat hij hoogstens tegen het eind van het seizoen nog enkele keren van de partij kan zijn. Een nieuw geluid en een leuk verhaal, zo luidt de conclusie na het nieuwste dansfilm „Breakdance". De film vertelt het verhaal van een persoon die een dubbel leven leidt. In dit geval betreft het een meisje dat overdag zonder veel ani mo haar brood verdient en zich in haar vrije uren uitleeft in een danslokaal. Haar paspoort naar een betere toekomst is haar talent. Mede omdat haar dansleraar haar op meer dan één terrein privé wil onderwijzen zoekt ze haar geluk bij twee straatdansers die hun kunst temiddenb van gevoelsgenoten op de door een stuk plastic bedekte keien uitoefenen. Hun stijl wordt gevormd door een com binatie van acrobatiek en wat lijkt op de slowmotion bewegingen zoals die door het knipperlicht van discotheken lijken te ontstaan. Na een tijd van flink oefenen maakt Kelly haar entree tussen straat dansers. Wat volgt is hun gezamenlijke bestorming van een danstent. Een jury wordt door de onconventionele bewe gingen geheel gewonnen en we laten onze helden tenslotte achter op Broad way. De film biedt een behoorlijk over zicht van de spectaculaire mogelijkhe den. Je zit vaak gefascineerd te kijken naar de optische illusies die een perfecte breakdance kan opleveren. „Breakdan ce" is zondag, maandag en dinsdag, aanvang 20.00 uur, te zien. Donderdag, vrijdag en zaterdag is Danny de Munk als „Ciske de Rat" voor de derde week te aanschouwen. De film vertelt het verhaal van een jongetje dat heen en weer wordt geslingerd door de omstandigheden bij hem thuis. Zijn va der en moeder gebruiken hem in hun on derlinge conflicten. De zon komt 21 juli op om 5.45 uur en gaat onder om 21.46uur. Maan: 21 juli L.K.; 28 juli N.M. Doodtij: 23 juli; springtij: 30 juli Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 20 juli 0.53 en 13.58 Zaterdag 21 juli 1.18 en 14.31 Zondag 22 juli 1.56 en 15.11 Maandag 23 juli 2.50 en 16.02 Dinsdag 24 juli 4.03 en 17.07 Woensdag 25 juli 5.32 en 18.23 Donderdag 26 juli 7.02 en 19.45 Vrijdag 27 juli 8.15 en 20.59 Zaterdag 28 juli 9.09 en 22.00 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Van de 167 leerlingen van de Rijks- iholengemeenschap die examen tbben gedaan zijn er 27 gezakt, of wel 16%. In vergelijking met de klagen elders in het land (waar in el gevallen meer dan een kwart ikte) is dit een goede score. De Iheneum B kantidaten waren het leest succesvol; zij slaagden allen, de Mavo kandidaten zakte 9,3%, Havo 20% en bij atheneum A Vrijdagavond (heden) om 20.00 ar wordt in de aula van het RSG- ibouw een feestelijke bijeenkomst shouden waarbij de diploma's aan geslaagden worden uitgereikt. 3e namen van de geslaagden: 'avo: Marjolein Bakker, Jeanine Blom, alina Boon, Mariska Bremer, Vincent den Broeck, Marjan Coevert, Diana iger, Anita Eelman, Nico Evers, Sas- 8 Gaasbeek, Clifton van Halderen, To- de Jonge, Arjen Kiltz, Wim Moer- :3k, Tom Rijkers, Nellie Schenk, Esther nit, Anjo Stolk, Arjan Trap, Riemke de fes, Gerjan Wieten, Erna Witte, Moni- Witte, Perry Bakker, Clarck de Boer, laarten Jan Boon, Arend van den Brink, Martine Brouwer, Andrew Cosslett, Jan Dros, Marieke Eelman, Anneke Feenstra, Marja Goslinga, Niels van Heerwaarden, Jennie Kampstra, Mary Koorn, Ria Mosk, Gerard Roze- boom, Monique Schermer, Hans Smit, Jolanda van Tatenhove, Jaco van Trigt, Remke Warnaar, Marja Wijnhoff, Jeroen Witte, Ester van Zeijlen, Matthijs Beek man, Marcel Boogaard, Sjirk Brans, Francoise van den Brink, Brigitte Brui ning, Jellie Dijkstra, Christel Duit, Mary Eelman, Carien Flisijn, Heike Grabowski, Edith Hopman, Tom Keijser, Carolina van Lenten, Marisol Niehof, Carolien de Ruiter, Miranda van der Slikke, Tonnie van Splunter, Mary van Tatenhove, Jo landa van der Vis, Gertha Wessels, Astrid Witte, Linda Witte. Havo: Richard Barhorst, Angelique Boom, Marijke Brücher, Saskia Eelman, Carien Graaf, Marieke van de Hoek, Adrie Kikkert, Corinne Krijnen, Dorothé Pauptit, Claudia Reij, Carin Schermer, Sandra van Swinderen, Linda Wassen- borg, Robert Witte, Marrigje Barnard, Berny Boom, Anita Coutinho, Frank van Empel, Simon Heerschap, Sara Höhner, Margreta Kok, Martijn Lasthuizen, Kees Jan Pranger, Aïda Renout, Niek Slijde- rink, Hilly van Tatenhove, Gertjan Westerlaken, Koen Zijm, Jacob Boekei, Esther Bremer, Jan Willem Duit, Eric van Etten, Monique van Heerwaarden. Lindy Hoogendijk, Edo Kooiman, Jolan da Mets, Leonie Ran, Guus Rutten, Ester van Swinderen, lenie Vlaming, Anita Witte. Atheneum A: Harriët bakker, Linda Hin, Rik van der Kooi, Huib Modder, Frank Studulski, Mona Wuis, Regine Grisnigt, Hester Hylkema, Kees Land- vreugd, Margot Preng, Corina van de Wetering, Jante Heethuis, Edgard Kik kert, Julie van de Meen, André Roeper, Sandra Witte. Atheneum B: Chris bakker, Dirk Ja cob Drijver, Nienke Klip, Geeske Mulder, Jaap de Wilde, Jan Paul Bakker, Kees Dros, Marijn Manuels, Lucas Tijssen, Bert Witte, Jurrien Baretta, Marjon de Grave, Gerard van Mazijk, Camilla Veld, Mirjam Zegers. vijftiende Taptoe Texel die isdagavond op de Groeneplaats gehouden is weer een luister- perfect georganiseerde show jrden. De belangstelling was gewoonlijk groot. De mensen ■veer voor de helft toeristen) len zeven rijen dik en genoten vol uur van een vertoning die feest voor oog en oor mag wor- genoemd. De Taptoe Texel 1984 dniet alleen in het teken van het filustrum maar vestigde ook de •acht op het 25-jarig bestaan van luziekschool Texel. leerlingen van de muziekschool :en onder leiding van Bert Kemper •de hoofdschotel van de Taptoe, sa- met de beide Texelse fanfareor- fen Excelsior en KTF/DEK. Het was tamelijk massale vertoning waarin nuziekschoolleerlingen met hun in- menten en voorzien van een tekst ïiekschool 25 jaar" hun beste ge voorzetten. Gezamenlijk werd de ïtde Dambusters-mars gespeeld en kon meezingen met een speciaal gentienvierentachtig jaar van feest, dat is prachtig, ekles niet van baan, ek bovenaan, in met het fanfare n wij dit lied, da's je ware. Muziekschool vijfentwintig jaar." aptoe begon op traditionele wijze: met een signaal door muzikanten van KTF/DEK. De Margaretha Sinclair drumband beet met de majoretten het spits af door een vlotte show weg te ge ven onder leiding van Henny Witte-Hin en Karin Vlaming. Indrukwekkend was het optreden van zowel orkest als drum band van Excelsior uit Oosterend. Vooral de drumband deed het bijzonder goed. Band en orkest waren gehandicapt want tamboer-maitre Theo Medema was ziek en dirigent Ab Kuik was met vakantie. Vervolgens kwamen orkest, drumband en majorettes van KTF/DEK aan bod on der leiding van Dyo Wassink met een zeer bevredigende bijdrage aan het ge heel en als nummer vijf liet „Voorwaarts Mars" uit De Koog zich overtuigend ho ren. De band met de opvallend geel zwarte pakjes heeft het de laatste jaren nogal moeilijk maar lijkt weer vol nieuw leven te zitten. Aardig klonken de op de lyra gespeelde kinderliedjes. Verrassing De organisatoren van de Taptoe sla gen er haast elk jaar in nieuwe elemen ten in het programma aan te brengen, zodat het publiek altijd wel op wat ver rassingen kan rekenen. Zo was er voor het eerst een gezamenlijk optreden van alle Texelse drumbands met majorettes onder leiding van Carla Veeger-Roeper. Uit het optreden viel niet op te maken dat er maar weinig was geoefend. Als aanloop voor de finale gingen Ex celsior, Margaretha Sinclair, KTF/DEK en Voorwaarts Mars op het terras voor het raadhuis staan en alle drumbands lieten een indrukwekkende roffel ho ren.Na een signaal door vier muzikanten van Excelsior werd de vijftiende Taptoe Texel afgesloten met het spelen van het Wilhelmus door Excelsior en KTF/DEK onder leiding van Dyo Wassink. Huldiging Algeheel leider, speaker en organisa tor Dik Haker (voorzien van walkie talky) had het hele gebeuren weer perfect on der controle. Elk jaar worden weer nieu we ervaringen opgedaan waardoor het telkens nog meer gestroomlijnd gaat. Het tijdschema liep deze keer twee mi nuten uit, maar dat was het gevolg van een kort, niet in de planning opge nomen intermezzo. Dat was bedoeld om enkele mensen van het eerste uur die zich steeds bijzonder voor de Taptoe hebben ingespannen met bloemen te huldigen. Voorzitter Frans Zegel van het Contactorgaan voor Zang en Muziek liet mevrouw R. Visser-de Bloois op het bal kon verschijnen om haar te danken we gens het feit dat zij bij alle tot dusver ge houden taptoes collecteerde om de kosten te bestrijden. Deze keer had ze 7701,— opgehaald. Jan Kager werd in de bloemetjes gezet omdat hij al die tijd hoofd was van de begeleidingscommis sie die zorgt dat de show „loopt" en Dik Haker zelf werd uiteraard ook niet vergeten

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5