Computer hielp met verwerking van examenresultaten LBO-leerlingen maken kennis met beroepen 2 Interkerkelijke vrouwen in actie voor windmolens IV Studenten wandelen olgens meerjarenplan Weggesleept assen gestolen RSG-leerlingen kregen hun diploma Hans Bakker wint tweede ronde van Noordzeecup Motorcrosswedstrijd pan MAB-club longen (9) met hoofdletsel laar ziekenhuis Door rood licht Zendingsechtpaar op Texel Jeugdige inbrekers aangehouden de diploma's en de ouderraad bood ook DINSDAG 10 JULI 1984 P" TEXELSE COURANT Twee studenten uit Enschede, Sjoerd Ijoerdsma en Eric Loontjes waren het (gelopen weekend op Texel om een wandeltocht rond het eiland te maken. Ie wandeling begon zaterdag om negen iur, Om half vijf was (met vrij veel usten) De Krim bereikt en zondag was ^oostkant van het eiland aan de beurt. Op zich is dat niets bijzonders, ware het Pst dat de wandeling onderdeel was van sen in meerdere jaren uit te voeren plan usarbij men langs de hele Nederlandse ustwil lopen, inclusief alle eilanden. Elk par wordt daar een weekend voor uitge trokken. Vorig jaar liepen ze van Den Helder naar Scheveningen. Het afgelo pen weekend werd de Afsluitdijk en het traject Den Oever-Den Helder „geno men" en vervolgens Texel. Voor de ko mende jaren staan de andere waddenei landen en de Fries-Groningse wadden- ust op het programma. Om de operatie niet al te langdurig te maken komt Zee land aan de beurt nadat de Oosterschel- dedam klaar is. Omstreeks 1990 moeten lestudenten, die op Texel overnachtten mevrouw I. v.d.Werf-de Meyere in ten Burg, de hele Nederlandse kust lebben gezien. n het begeerde papier extra De politie is woensdag opgetreden te len een Duitse toerist die zijn auto lang- urig op de invalidenparkeerplaats van camping Kogerstrand had gezet. De Hl ggen werd weggesleept en in bewaring enomen. De man kan de auto terugkrij- ien na het betalen van de boete, de leepkosten en de bewaarkosten, totaal ronderden guldens. O'l In De Koog deden zich de afgelopen lagen meerdere gevallen van kleding- iefstal in horecabedrijven Voor. Van vrij- op zaterdag werd een witte jas ont- reemd uit een dancing aan de lorpsstraat in De Koog; waarde ƒ100— lit een nachtbar in De Koog verdween witte jas ter waarde van ƒ125,— en it een andere dancing werd van don- op vrijdag een grijsblauw jack ter van ƒ179,— gestolen. te»/ uo, voioii uia viijuayavunu een aipioma m onivangsr namen was üasx/a oaasoeex. Bij haar gaf het behalen v voldoening omdat ze een tijd wegens een verkeersongeluk uitgeschakeld is geweest. Hans Bakker wist zondag onder tropische omstandigheden beslag te leggen op de eerste plaats in de tweede ronde van de Noordzeecup. Bakker had snei surfend geen moei te met zijn tegenstanders en nam bij het Kogerstrand meteen de leiding. De aflandige wind noopte de orga nisatie tot het leggen van een baan richting De Koog en zo kon de wedstrijd worden gadegeslagen door vele strandgangers. Er werd door sommige surfers af- wisslend een korte of lange baan gevaren, wat soms voor winst in het klassement zorgde. Echte strijd ont stond tussen Dirk Ee/man en Rob Veij die om de tweede en derde klassering alles op alles moesten zetten. Uitslagen: 1. Hans Bakker 0 pun ten, 2. Dirk Ee/man 14 punten, 3. Rob de Veij 18,7 punten, 4. Kees Bakker 27,4 punten, 5. Gerard Roe per 29 punten. Aan de eerste competitiewedstrijd 'P het nieuwe motorcrossterrein in :ierland werd deelgenomen door 22 loureurs. Deze waren verdeeld over vijf klassen: iOcc, 80 cc, 125 cc junioren, 125 cc seni- iren en 250 cc. Er werd gereden in twee Hoepen: de 50 en 80 cc en de 125 cc ju- róren die tien minuten en twee ronden eden, en de 125 cc senioren en de 250 :cdie vijftien minuten en twee ronden eden. totaaluitslag is als volgt: Occ: 1. Pascal Sutherland. Occ: 1. Piet Dam, 2. Marcel van Boven, Cees Pol jr. '5 cc: 1. Ron Vermeulen,m 2. Marcel ichuil, 3. Adrie van Rossum, 4. Benno i, 5. Michael Kortenhoeve, 6. Rinse lijt. 25ccc sen.: 1, Remco de Beer, 2. Wil- Boersen, 3. Renee Witte, 4. Frans loersen, 5. Jan Grigniht. 5cc: 1. Albert Keijser, 2. Niels Koorn. De volgende competitiewedstrijd is op september. Een 9-jarig jongetje dat onverwacht in jieuweschild de weg overstak werd '3r door een passerende auto (met jnhanger met boot) die niet meer op 'kon remmen, aangereden. Met een •fdwond en een hersenschudding ird hij naar het Gemini ziekenhuis in [en Helder gebracht. Het ongeluk ge- surde zaterdagmiddag even na vijf uur P het kruispunt Nieuweschild- incasterdijk. Het jaarlijkse examen bij de Rijksscholengemeenschap bete kent telkens een enorme hoeveelheid werk, dat zeer minitieus moet worden gedaan. Deze keer was bij de verwerking van de 3000 cijfers een computer ingeschakeld, aldus vertelde con rector Martin de Weijer vrijdagavond in de RSG-au/a bij de feestelijke diplomauitreiking. Wiskundeleraar Frits Steenbrug- gen maakte het benodigde computerprogramma en offerde daarbij zijn vakantie op. Als blijk van dank kreeg hij een fles cognac. Steenbruggen was een der velen die 'voor het verdere bestaan. Als geschenk dank werd gebracht voor zijn of haar bood de ouderraad samen met alle ou- aandeel in de jaarlijkse gecompliceerde ders en „leermensen" mappen aan voor examenoperatie. Ook een aantal leerlin gen werd extra in het zonnetje gezet we gens bijzondere verdiensten. Dat laatste gebeurde door rector Henk Heetveld, die in zijn toespraak met voldoening te rugblikte op de „spannende èn inspan nende" examenperiode. Heetveld constateerde dat die span ning en inspanning ongetwijfeld ook in de huiselijke kring merkbaar is geweest. De ouders hebben heel wat „Humeurig heid" moeten opvangen al waren er ook kandidaten die blijkbaar minder moeite hadden en de examentijd „wel leuk" vonden. Saskia Gaasbeek was een van de geslaagden die met extra waardering werd genoemd. Zij liep onlangs bij een ongeluk een gebroken heup op maar sloeg zich toch met succes door de exa menperiode heen. En Gert Jan Westerlaken zal op school extra worden gemist omdat hij zes jaar lang een aètief lid was van de leerlingenraad en bovendien naam maakte als talentvol toneelspeler. Westerlaken maakte sinds 1980 de ple naire lerarenvergaderingen mee en deed daar ook regelmatig zijn mond open. Moeder Een pluimpje was er ook voor Margje Barnard die in de examenperiode een ex tra zorg aan haar hoofd had. Ze werd vo rige week moeder van een wolk van een zoon. En dan was er een „ernstige en levens wijze jongeman" die voor het vervullen van vervangende dienstplicht naar Texel kwam. Na afloop daarvan ging hij naar de RSG waar hij na het vijfde jaar op nieuw moest werken bij de Sportraad, vervolgens doorging naar het zesde jaar en zijn atheneum B diploma haalde. Het was Gerard van Mazijk die ook naam maakte door een prijs te winnen in de wiskundeolympiade. Kees Dros: leraar..... meer diploma's dan menig het glas wijn aan dat ieder na afloop van het officiële gedeelte kon heffen. Conrector Martin de Weijer vertelde dat het examenjaar met 176 kadidaten was begonnen waarvan een aantal tus sentijds afhaakte omdat het duidelijk was dat ze het niet zouden halen. Van de 167 kandidaten waarmee men het exa men inging slaagden er 115 direct; ande ren maakten gebruik van de herkansing en herprofileringsmogelijkheden. Vooral in de Mavo-afdeling gaf ook de tweede examenronde grote drukte. Zestig pro cent van de Mavo kandidaten verscheen voor de tweede keer aan de examentafel om alsnog te slagen, om de eerst be haalde cijfers hoger te maken of om het niveau te verhogen. De examens had het heen en weer schuiven van enorme bergen papier tot gevolg. Alles moest uiteraard worden gecorrigeerd, niet alleen door de eigen leerkrachten maar ook mensen van an dere scholen. Bij het correctiewerk wa ren 26 scholen elders in het land inge schakeld. Mede dank zij de computer verliep het allemaal naar wens. De uit slag kwam een dag eerder beschikbaar dan de vroegste termijn die mogelijk werd geacht. Bijzondere hulp werd ver kregen van Rob Haak (voor het „intik ken" van de cijfers), Margot Zijm en me vrouw Haak. Het ondertekenen en uitreiken van de diploma's werd op een snelle en beproef de manier uitgevoerd: aan tien tafels te gelijk in de gymnastiekzaal, nadat in die zelfde ruimte dia's waren vertoond. De politie maakte zaterdag proces ver baal op tegen een Texelse vrouw die op het kruispunt Pontweg-Akenbuurt door rood licht reed en daarbij een overste kende fietser aanreed. Bij de Hervormde kerk in Den Burg zal met ingang van morgen een vier meter hoge windmolen draaien om de aandacht te vestigen op een actie die de Interkerkelijke Vrouwen contactgroep voert in samenwer king met „Wilde Ganzen" om geld bijeen te krijgen voor de aanschaf van windmolens voor het door droogte geteisterde Mauretanië. Het betreft een type windmolen dat door de stichting „Tool" speciaal voor ontwikkelingslanden is ontworpen. Het zijn eenvoudige bedrijfszekere bouwsels die nauwelijks onderhoud behoeven en waarmee uit diepe putten water aan de oppervlakte kan worden gebracht om het gewas te bevloeien. De demonstra tiemolen die tot 22 augustus bij de kerk in Den Burg staat zal vanuit reservoirs water pompen. De vrouwencontact groep voert de actie in de genoemde pe riode die dagelijks doch uitsluitend op woensdagochtend van 10.00 tot 12.30 uur en vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Er is dan in de kerk een informa tiestand, er wordt koffie verkocht en er staat een collectebus. Mauretanië is een der armste landen ter wereld, gelegen in het extreem droge Sahelgebied van Afrika. Door de droog te is veel vee omgekomen en heeft de graan- en dadelteelt enorm te lijden. Veel mensen trekken daarom weg naar zuidelijker streken. Anderen blijven met hun gezinnen achter en trachten zich met de schaarse opbrengsten van land en tuinbouw in leven te houden. De mo gelijkheden om de levensomstandighe den met buitenlandse hulp te verbeteren zijn gunstig door de aanwezigheid van coöperaties waarin de boeren zich sinds 1982 hebben verenigd. Deze coöperaties worden door de overheid gesteund, maar steun uit het buitenland is onont beerlijk. Het uitdiepen van bestaande waterputten in oases biedt mogelijkhe den om nog iets van de oogst terecht te brengen. Met pompen die door wind molens worden aangedreven kan dit wa ter naar boven worden gehaald. (Motor- pompen vragen kostbare brandstof en zijn slecht te onderhouden). De door de stichting Tool ontworpen windmolens hebben hun bruikbaarheid in India en Pakistan al bewezen en kunnen ook in Mauretanië effectvol bijdragen aan de oplossing van de droogteproblemen. De welbekende Wilde Ganzen-actie heeft zich bereid verklaard hiervoor geld in te zamelen. De door de stichting Tool ontwikkelde eenvoudige windmolen, waarvan een demonstratiemo del de komende weken draait op het terrein bij de Hervormde kerk. Diplomafreak Een andere opmerkelijke leerling was Kees Dros die in 1975 op de RSG kwam. Daar redde hij het niet en ging naar het LBO. Hij haalde in 1978 het LBO- diploma, ging terug naar RSG waar hij in 1979 en 1980 resp. het Mavo 3 en Mavo 4 diploma haalde. In 1982 verwierf hij het Havo diploma, haalde tussentijds enkele rijbewijzen en veroverde nu het athe neum B diploma. „Je hebt meer diplo ma's dan menige leraar," aldus Heetveld, die Kees Dros dankte voor de vele „sportieve hulp" die de school van hem had ondervonden in de afgelopen jaren. „Succes wordt verkregen door men sen met gewone capaciteiten, die zich echter bijzonder inzetten." Aldus een wijze raad van voorzitter Hans Wendrich van de Ouderraad, bij het aanbieden van zijn felicitaties aan de geslaagden. Wendrich stelde vast dat de leerlingen een stuk van hun leven op de school hebben doorgebracht en nam aan dat zij later zouden beseffen dat het een be langrijk stuk is geweest, een goede basis Honderd leerlingen van het lager beroepsonderwijs Texel zijn gisteren aan de slag gegaan in allerlei Texelse bedrijven en instellingen om op deze wijze kennis te maken met de beroe pen die hier worden uitgeoefend. Het is een uniek initiatief dat is be doeld om de leerlingen van de twee de brugklas de gelegenheid te geven wat extra „beroepsoriëntatie" op te doen en zo hun beroepskeus en de keus van de daarop te richten verde re opleiding te vergemakkelijken. De leiding van de LBO- scholengemeenschap is enthousiast over de medewerking die het bedrijfsle ven aan dit initiatief heeft gegeven. Praktisch alle bedrijven en instellingen hebben positief gereageerd door zich bereid te verklaren leerlingen een dag bezig te houden. Het spreekt vanzelf dat het in lang niet alle bedrijven mogelijk is dat de leerlingen volwaardig meedraaien met het andere personeel maar dat is niet bezwaarlijk. Het gaat om de ken nismaking. De voorbereidingen voor de ze „stage" in de laatste week van het schooljaar begonnen al in december, toen aan de kinderen van de tweede brugklas een lijst werd voorgelegd met 80 bedrijfs- en instellingsoorten die Texel heeft te bieden. Slagerij, supermarkt, broodfabriek, drukkerij, houthandel, ge meentehuis, bejaardencentra, reform zaak, sportzaak, vliegveld, manege, tele foondienst, etc. etc. Voorkeur De leerlingen konden hun voorkeur duidelijk maken door een cijfer (-6) toe te kennen. Daar bleek dus uit naar welke beroepen de belangstelling uitging. Daarvan uitgaande werden 120 bedrijven en instellingen benaderd met het ver zoek brugklas-stagiaires voor een dag op te vangen. De reactie was dus verheu gend. Meer dan honderd bedrijven (die persoonlijk werden bezocht) reageerden positief en waren bereid leerlingen te la ten meewerken of op een andere manier met instelling of bedrijf te laten ken nismaken. „Dat viel onsenorm mee", al dus een der leerkrachten die met de om vangrijke voorbereidingen en uitvoering van het project werd belast. „We dach ten dat het voor veel bedrijven in ver band met de seizoendrukte bezwaarlijk zou zijn om leerlingen te ontvangen en begeleiden, maar dat viel enorm mee. Praktisch ieder wilde meewerken en wie dat niet wilde had een heel goede reden." Het lukte niet iedere leerling naar zijn of haar voorkeur te plaatsen. Enkele be drijfssoorten boden een grote overcapa citeit ten opzichte van de vraag van leer lingen. Andere branches voldeden niet aan de vraag. Van niet alle aanbiedingen van bedrijven kon dus gebruik worden gemaakt. Iedere leerling bezoekt twee verschil lende bedrijven. Op wensen om samen met vriendjes in een bedrijf of op het verzoek om in het bedrijf thuis de „sta ge" te hebben, werd niet ingegaan. De operatie vergde een enorme admi nistratieve rompslomp. De leerlingen hebben donderdag j.l. zelf een afspraak voor maandag of woensdag moeten ma ken. De werkgevers moesten daarbij een strook ondertekenen en die aan de leer lingen meegeven, zodat de onderwijs krachten konden controleren of de af spraak inderdaad was gemaakt. De ouders kregen een brief waarin werd uitgelegd wat er aan de hand was, waarbij was aangegeven naar welke be drijven het betreffende kind zou gaan en er was ook een programma bij voor de rest van de week. Daags na elke stagedag, dus dinsdag en donderdag, worden in de kantine van het beroepsonderwijs in groepsverband de stage-ervaringen besproken, waarna een ontspannend programma is gepland. Donderdag a.s. is het zendingsecht paar Newman op Texel. Het werkt in Afrika aan het stichten en opbouwen van nieuwe christengemeenten, 's Avonds wordt daarover een diapresenta tie gegeven: om 19.30 uur in de doops gezinde kerk te Den Burg. De organisa tie is in handen van de baptistenge meente. Ook op jongere kinderen wordt gerekend, 's Middags zal een samen komst voor kinderen worden verzorgd op camping Gortersmient aan de Grens- weg om 15.00 uur met een gevarieerd en leuk programma. Twee jongens, een Amsterdammer en een Texelaar, zijn van zondag op maan dag door de politie aangehouden we gens inbraak in de kantine van Texelse Boys. Ze haalden daar een flinke hoe veelheid blikken groente en andere eet- en drinkwaren weg. De jonge Texelaar werd zeer kort daar op aangehouden. In de buurt van zijn woning viel hij op door zijn verdacht ge drag. Hij had een zak bij zich waarin blik ken groente zaten en had een glas van zijn ouderlijke woning ingeslagen(l) om de spullen daar onder te brengen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5