allege wil geen 9uvelwoning ___Jr i fv AJaH S Grensweg Recreatie b.v. van start met tennisbaan lil! li «i. •-'% i 13 *1 !i 11 3 ff -N danseressen naar elijke Demogyada bwedstrijden n KZC Zwembad voor „Bos en Duin" „Shima" besloot clubcompetitie Vredesfilm voor vrouwen Geslaagden Nautisch College Geslaagd VERVOLG V\N PAG.l Oosterhof Opleidingen voor reddingsbrigade Jag 1 lïiïl^ 13 JULI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 jemeester en wethouders hebben een verzoek van Lex Kaper en Jea- (laver uit De Waal om een energie-arme heuvelwoning aan de Haller- ginogen bouwen, afgewezen. Volgens het college is een dergelijke o, die deels bovengronds en voor een deel in de grond zou moeten igebouwd niet inpasbaar in het buitengebied. ,,Deze experimentele past ons inziens niet in het buitengebied. Een goede landschappelijke ;ng is eigenlijk niet mogelijk", aldus het college. Klaver hadden juist een ver- itbouwen in het buitengebied in- jomdat ze meenden dat dergelij- •jigen niet zijn in te passen in de i-de uitbreidingswijken van de Ze kiezen voor een energie-arme wegens de stijgende energieprij- tevens wil het echtpaar ,,een ialig alternatief boerenbedrijfje" met moestuin, groentetuin en „Wij denken dat dit het beste rand van Den Burg gerealiseerd jijen", aldus de indieners van het ön. Experiment ie koop staande schuur aan de lijkt hen geschikt om dit be sstarten en daarnaast zou dan de ide woning moeten komen, plaats lijkt ons zeer geschikt voor :eriment. Er is al een schuur voor van gereedschappen die ook lenen als winterverblijf voor het 3." De heuvelwoning zou moeten •n uit een kelder die 2,5 meter on- ïds zit en daarboven het woon- met woonkamer, open keuken, emer, etc. Het dak van de woning 5 meter hoog zijn en daarover (omt dan een laag aarde van 70 bk wordt grond aangebracht te- zijmuren waardoor een heuvel ;t. Ervaringen elders hebben uit gewezen dat dergelijke woningen in de zomer heel koel zijn en 's winters warm bij lage stookkosten. 30 graden Volgens Lex Kaper en Jeanette Klaver zou een dergelijke woning onder een grasbuit niets afdoen aan het karakter van de omgeving maar daar is het colle ge het niet mee eens. Het gebouw vol doet niet aan de dakhellingseis van 30 graden en het gemeentebestuur wil geen experimentele bouw in het buiten gebied. De schuur heeft een agrarische bestemming met overgangsrecht, dus wat dat betreft kunnen de Waalders aan de bestemmingsplaneisen voldoen met hun bedrijfje. DHet college is van mening dat expe rimentele woningbouw het beste kan plaatsvinden in het vrije sector gebied van het Marsplan. ,,Voor dit soort bouw kan dan toegewerkt worden naar een enigszins geïsoleerde plek." De indieners van de bouwaanvraag hebben echter het advies gekregen anderen te interes seren voor experimentele bouwvormen, zodat een apart wijkje kan ontstaan met woningen die uit de gebruikelijke toon vallen. Eén heuvelwoning is in De Mars volgens B en W ook niet op aanvaardba re wijze inpasbaar in het karakter van de wijk. -- 1 tl iS 'SSIÏij I^ï:s3[3| a 'het moeten worden. Gezicht op de ,,voorgevel" van de heuvelwoning met het onder- OTtenOTerSjj^vitejten De Vakantiecentra Dennenoord, De Bol, De Koornaar en Gor tersmient hebben gezamenlijk een BV opgericht ter realisering van een speciaal recreatieterrein aan de Grensweg. Dat recreatieterrein is een voorwaarde in het onlangs vast gestelde bestemmingsplan Grens weg en de eerste accommodatie op het terrein tussen Gortersmient en Dennenoord, een tennisbaan met af rastering, is inmiddels in gebruik genomen. Deze winter is het terrein ingericht wat inhield dat brede tegelpaden zijn ge legd naar de campings, een nieuw voet balveld is aangelegd en ingezaaid en de leidingen voor water en stroom zijn naar het terrein getrokken. Rondom de huidi ge groene velden zijn brede boomsingels geplant. Vorige week is de tennisbaan geopend en volgend jaar hoopt de kers verse b.v. het voetbalveld (dat uiteraard ook voor andere sport en spel geschikt is) in gebruik te nemen. Haalbaar Enige jaren geleden heeft de Recron een financieel haalbaarheidsplan voor de vier bedrijven opgesteld inzake het ver wezenlijken van gezamenlijke voorzie ningen. Op het wensenlijstje van de campings stond ook een klein zwembad en dat is een idee waar de Recron toen een zwaar hoofd in had. Of dat bad er komt is voorlopig dan ook een vraagte ken. Na het voetbalveld zal de b.v. een midgetgolfbaan, een speeltuintje en uit eindelijk een hal bouwen waarin spellet jes zoals tafeltennis, sjoelen, e.d. gedaan kunnen worden. ,,Dat moet een een voudige slechtweervoorziening worden maar we verwachten dat kampeerders het zeer op prijs zullen stellen", aldus leg van den Berg van Dennenoord. Dat gebouw hoopt de b.v. binnen drie GVT damesselectie jazzballet is qodigd in november op te treden in •n op een landelijke manifestatie 'ansgroepen. Die uitnodiging heeft fexelse selectie te danken aan een ogyada (demonstratie gymnastiek optreden in Egmond aan Zee a jury oordeelde dat GVT goed was om een gedeelte uit het re- :sre op een selectiedag te tonen. Kustzeilvereniging Cocksdorp it zondag de tweede serie club strijden bij het strand van paal briefing is om 10.00 uur en een half later valt het startschot. Het in- jfgeld voor alle wedstrijden be- igt voor tweemansboten 725,—. So- ers betalen 720,—. augustus wordt de derde serie Strijden gevaren. In totaal gaat het negen wedstrijden waarvan de zes e tellen voor het totaalklassement, tussenstand na de eerste serie is: 1. maar/Rienks 4% pnt., 2. Van Ran IVz pnt., 3. Langeveld/Lange- 110% pnt., 4. Pool/Graaf 12 pnt. ECT'Tdërnemers-aktiviteiteriJ Hotel Bos en Duin aan de Bakken- weg heeft een zwembad in gebruik genomen. Het is een verwarmd open bad van 16 x 8 meter (1,50 diep) met aangekoppeld kleuterbad van 4x4 meter. Het zwembad is in de eerste plaats bedoeld voor de gasten van het hotel maar ook passanten zijn welkom voor 72,50 per bezoek. Met het zwembad hoopt hotelier Jo- han Hopster zijn bedrijf voor nog meer gasten aantrekkelijk te maken, maar dat efffect zal beperkt zijn zolang het bad niet is overdekt. Het is dan ook de be doeling dat er een kap overheen komt en gehoopt wordt dat de gemeente daar aan zal meewerken. Het bad is praktisch helemaal in eigen beheer vervaardigd door Hopster en zijn medewerker R. v.d. Made. Ze pasten een voor Texel nieuw bouwsysteem toe. Op een normaal gegoten betonnen vloer van meer dan 30 centimeter werden mu ren opgetrokken van Mugu Vertic A1 bouwelementen. Dit zijn holle blokken styropor („piepschuim") die als lego op elkaar worden gezet, van wapening wor den voorzien en vervolgens worden vol gegoten met beton. Het voordeel is dat geen kostbare bekisting hoeft te worden gemaakt en dat het bad meteen geïso leerd is. Volgens hetzelfde systeem wor den in Duitsland ook huizen gebouwd. De betonnen bodem van het bad ligt op een grindbed, voorzien van afwate ring. Het is daardoor mogelijk het bad 's winters voor onderhoud leeg te maken. Door de opwaartse druk van het grond water zou het bad anders omhoog komen. De wanden van het bad zijn gestuca- doord en vervolgens van meerdere lagen plastic verf voorzien. Met een kunststof rand is de bovenkant van de wanden af gewerkt. De onderwaterverlichting maakt het bad ook in de avonduren at tractief. In een (nu nog) provisorisch hok zijn zuivering, pompen e.d. aange bracht. De verwarming geschiedt met olie (er is geen aardgasleiding in de buurt) wat nogal duur is. Daarom zullen op het toekomstige dak van het bad zon necollectoren worden aangebracht waardoor de verwarmingskosten met meer dan de helft zullen verminderen.' Conform de Hopster-traditie verliep de bouw van het bad niet zonder proble men met de gemeente. Kort nadat in de- cembër met het beton storten was be gonnen, werd de bouw stilgelegd omdat er geen vergunning was. Toen dat nood zakelijke papier wél was verstrekt ging men verder in februari. Het zwembad, gelegen tussen het parkeerterrein van het hotel en de aan de Bakkenweg gele gen midgetgolfbaan is omgeven door een schutting in verband met privacy en windkering. jaar te realiseren en de kink in de kabel die kan optreden zou een slechte indivi duele omzet van de bedrijven kunnen zijn. Het geld dat in de b.v. wordt ge bracht is omgerekend naar het aantal recreatieeenheden per bedrijf en een matig kampeerseizoen zou er voor kun nen zorgen dat het benodigde geld niet op tafel komt. „Dan worden de plannen vertraagd", aldus Van den Berg. Voor de aanleg van het terrein en de tennisbaan heeft men subsidie gehad van Economi sche Zaken en ook de toekomst wordt gehoopt op rijkssubsidie maar de rege lingen voor stimulering van toerisme in eigen land worden momenteel terug gedraaid. Op de foto de gebroeders Van den Berg voor de nieuwe tennisbaan. De baan is ook te huur voor mensen die niet op de vier genoemde campings verblijven. Maarten Eizinga en Peter Visch actief op de mat. 1 De Texelse judoclub Shima heeft in de Ferrever-zaal de com petitie afgesloten, waarbij voor de diverse gewichtsklassen de kampi oenen bekend werden. De uitslag was in enkele opzichten verrassend, zoals de overwinning van Peter Visch die de judosport nog maar een half jaar beoefent. Ook Anno Dijkstra (die een jaar lid is) boekte een opmerkelijke prestatie. Judoclub Shima hoort tot de bloeien de Texelse verenigingen. Er zijn nu 71 le den en er zit nog steeds groei in. Be langstelling is er vooral van de zijde van de jongste jeugd. Uitslagen: Klasse 21 t/m 27 kg.: 1. Peter Visch 21 pnt., 2. Maarten Eizinga 20 pnt., 3. Den nis Trouwerbach 18 pnt. Klasse 28 t/m 33 kg. (woe.): 1, Hans Kraay 22 pnt., 2. Albert ten Wolde 17 pnt., 3. Paul Hin 16 pnt. Klasse 28 t/m 33 kg. (zat.): 1. Marjet Loning 8 pnt., 2. Ignate Ramaker 5 pnt., 3. Sander Witte 4 pnt. Klasse 34 t/m 39 kg.: 1. Ingrid v.d. Wetering 16 pnt., 2. Bram Spitzer 13 In „Bloem en Bos" in Gerritsland is van 14 tot 21 juli een vrouwenvredes- kamp georganiseerd door de doopsge zinde vrouwenvredesgroep Amsterdam. Zondagavond 15 juli om 20.00 uur verto nen deze vrouwen in de voorspeelruimte van de muziekschool een film waarbij al le vrouwen welkom zijn. Na afloop is er gelegenheid om na te praten. Het Vre desberaad Texel heeft 750— in de kosten bijgedragen, maar er zal nog een kleine-bijdrage worden gevraagd om de resterende kosten te dekken. De film heet „Carry Greemham home" en is een verslag van de gebeurtenissen in het vrouwenvredeskamp te Greenham Com mon tussen december 1982 en zomer 1983. De acties hebben de problemen rond de kruisrakketten en het kernwa- penbeleid onder de aandacht van veel mensen gebracht. pnt., 3. Guido van 't Noordende 8 pnt. (Gewonnen van Kim de Veij en Robert v.d. Weide ook ieder 8 punten.). Klasse 40 t/m 49 kg.: 1. Anno Dijkstra 28 pnt., 2. Mare Peter Bakker 27 pnt., 3. Menno Loning 26 pnt. Klasse 50 kg. en hoger: 1. Rudi En denburg 20 pnt., 2. Erno Endenburg 17 pnt., 3. Mare Riteco 12 pnt. Zaterdag zijn de diploma's uitgereikt aan de geslaagden van het Nautisch College „Noorderhaaks" (afdeling school voor zeevisvaart) te Den Helder. Onder de geslaagden waren 15 leerlin gen van Texel: SW VI diploma: Albert Schagen uit Oudeschld, Jan Cor Daal der uit Oosterend, Arco van der Vis uit Oosterend, Jaap Vlaming uit Oosterend, Jan Kalf uit Oudeschild, Peter Schol uit Oudeschild, Erik Steffen uit Den Burg, Bert Uitgeest uit De Koog, John Vla ming uit Den Burg. SW V diploma: Erwin Broersma uit 't Horntje, Robert Dekker uit Den Burg, Sil Kok uit Oudeschild en Ed Zegers uit Oosterend. S IV diploma: Johan van Dijk uit Oosterend. W IV diploma: Bram Bruin uit Den Burg. Aan de Mr. J.L. de Bruyn Kops MEAO te Alkmaar slaagden Wilma Blom, Marja Krugers en Bert Witte (administratieve richting) en Inge Plaatsman en Tanja Witte (secretariële richting). actie had geregeld. „In het verleden is het al meer gebeurd dat het grondbedrijf door allerlei manipulaties bijna failliet ging. De wethouder moet zijn huiswerk overmaken en met een pre-advies ko men waardoor de raad weet waaraan hij toe is. Wij willen een totale kostprijs en niet zomaar wat gezwam in de ruimte." De Pakt-woordvoerder voegde daaraan nog toe dat er ook fiscale onzekerheid is, dat Oosterhof zich niet heeft verplicht om ook werkelijk aan de Parkstraat te bouwen en dat ook niet bekend is wat uiteindelijk de kostprijs wordt van de bouwgrond die na het verdwijnen van het oude meubelhuis beschikbaar komt. Wethouder Klaas Barendregt maakte bezwaar tegen de woordkeus van Beum- kes. „Dergelijke kreten zijn volkomen misplaatst". De wethouder zei dat het in de eerste plaats gaat om het zeker stel len van de verwerving van de grond aan de Hollewal. Er is alle reden om blij te zijn met de overeenstemming want zon der de grond van Oosterhof kan het re constructieplan niet worden uitgevoerd. De gemeente krijgt voor de ontwikkeling van dit plan maar liefst 7450.000,— sub sidie, misschien zelfs 7494.000,—. Door het reconstructieplan tegen te werken kan dit geld worden verspeeld. De finan ciële risico's waren volgens hem best te overzien. De koopsom was het resultaat van serieus rekenen, met inschakeling van een KNOV-expert die namens Oosterhof optrad. Barendregt verwachtte niet dat het no dig zou zijn een kap op het geplande tweelaagsgebouw aan de Parkstraat te zetten. Stijgende verbazing Wethoduer Schilling („ik heb met stij gende verbazing naar Beumkes ge luisterd") zei het onbegrijpelijk te vinden dat uitgerekend de Pakt-fractie zoveel bezwaren maakte. „Ik weet niet wat ik aan deze lieden heb". Schilling maakte melding van de eerder genoemde vreug dedans waaraan hij had deelgenomen en noemde het „een geschenk uit de he mel" dat Texel in de gelegenheid was om mee te doen aan stadsontwikkeling en sanering en daardoor 80% vergoed zou krijgen van de kosten van grondver werving. „Als ik u was zou ik snel van standpunt veranderen en zou ik van har te deze aankoop steunen", zei hij tot Beumkes. De burgemeester maakte bezwaar te gen de aantijgingen aan het adres van het grondbedrijf. Kritiek hoort uitslui tend gericht te worden tot college en raad. Gerbrand Poster was vóór de, grondtransactie maar vond dat Beumkes wel een beetje gelijk had. Want de infor matie van het college was inderdaad niet compleet en ér is nog vrij veel onzeker heid. Hij wilde dat het college alsnog met een „begrotinkje" zou komen. Enig geharrewar tussen Pakt en college was er ook over de vraag in hoeverre er rechtstreeks verband was tussen het aankopen van de grond aan de Hollewal en het verkopen van grond in de Parkstraat. Feit is in ieder geval dat Oosterhof wel recht heeft op de grond aan de Parkstraat maar niet verplicht is daar ook werkelijk te bouwen. Een belangrijke mededeling van Schil ling was dat er nu al zekerheid is op het bouwterrein dat straks bij de r.k. kerk be schikbaar komt, woningwetwoningen en premiewoningen mogen worden ge bouwd. Contingenten voor vijftig wo ningen zijn toegezegd door de desbe treffende instantie in Haarlem. Schilling gaf toe dat het hele financië le verhaal uiteindelijk wellicht niet slui tend zal zijn, ondanks de hoge subsidie. Maar in dit geval zou het zeer verant woord zijn er iets op toe te leggen uit de algemene middelen. Welboren, beducht voor misverstan den onder zijn achterban, zei nog eens nadrukkelijk dat het Pakt alleen maar voorstander is van huizenbouw op het genoemde terrein, maar ernstig bezwaar heeft tegen de wijze waarop de grond- transactie met Oosterhof in elkaar is ge zet en de gebrekkige informatie hierover. Hoe ernstig dat bezwaar was bleek uit de uitslag van de stemming: de Pakt- fractie (met uizondering van Terpstra want die was er niet) stemde tegen. Zaterdag om 11.15 uur start de jeugdafdeling van de Texelse red dingsbrigade opnieuw met een opleiding voor jeugdstrandwacht. De cursus wordt gehouden in zwem bad Molenkoog. Aan de Academie voor Paramedische beroepen Leffelaar te Amsterdam slaag de Marjette Drijver uit Den Hoorn voor het examen fysiotherapie. Aan de Groningse Rijksuniversiteit slaagde Wim Drijver uit Den Hoorn voor het kandidaatsexamen Nederlands Recht. Rina de Graaf behaalde te Amsterdam het diploma gezinsverzorging. Gedurende de maanden juli en au gustus wordt iedere dinsdagmorgen ge traind voor de bewakingspost bij paal 21 te De Koog en op zaterdagmorgen in het zwembad. Gedurende de wintermaan den wordt getraind in een overdekt zwembad. Gediplomeerde jeugdleden van de Texelse reddingsbrigade assiste ren dit jaar voor het eerst op de vijf be wakingsposten van de Texelse reddingsbrigade. Informatie en opgave bij de contact persoon van de jeugdafdeling van de Texelse reddingsbrigade, tel. 02220-3866 (na 18.00 uur) of bij één van de bewa kingsposten bij De Koog.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 13