emeente moet begeleiding inderen blijven betalen Internationaal bezoek aan Texelse schapen Besluitenlijst met hakken over de sloot CDA tegen aanschaf van apparatuur voor automatisering „Christine" roep van ouders had succes: gale zender )eslag genomen iefstallen Vernielingen Snelheidscontrole CS Nieuwe wachtmeester Uitslag verloting Molen komt later jpAG 13 JULI 1984 TEXELSE COURANT (ouders die bij de provincie beroep hebben aangetekend (het besluit van de gemeente om niet meer te betalen voor ■leiding van kinderen die dagelijks naar scholen voor bui- levvoon onderwijs in Den Helder worden vervoerd, zijn in gelijk gesteld. Geoordeeld is dat de kosten van begeleiding iten worden gerekend tot de noodzakelijke kosten van ver ier! dat de gemeente deze moet blijven vergoeden. bekend was het besluit om de {ding te stoppen ingegeven door =;t dat de staatssecretaris van me- I lisdat de begeleiding door ouders of is vrijwilligers moet geschieden. Er iaarom geen rijksgeld meer voor ^gegeven, wat betekende dat ge- tan die toch betaalde begeleiding zelf voor de kosten moesten op- m. Het Texelse gemeentebestuur Idie uitgaaf te bezwaarlijk en wilde van de betaalde begeleidster af. s«| de rijksvergoeding per 1 au- s 1983 werd gestopt werden de nvan de begeleidster nog tot 1 ja- door de gemeente gedragen ouders de tijd te geven een ande- lossing te zoeken. Intussen werden igen gedaan om alsnog geld van lijk voor dit doel los te krijgen, waar- ad gewezen op de eilandpositie van en de daarmee samenhangende reistijd: dagelijks 6 uur waarmee niet in redelijkheid de. ouders kan De staatssecretaris reageerde afwijzend. De raad had wel uitstel waakt door zelf begeleidingsgeld trekken tot 1 augustus 1984, zodat sgeleidster op dit moment nog wordt betaald, zij het zonder te- cetkoming van het rijk. De raad- imissie voor welzijnsbeleid was het titer niet mee eens dat de betaling augustus a.s. zou worden akt. Naar aanleiding daarvan :ot het college de raad voor te stel- ■et stoppen van de betaling uit te tot 1 augustus 1985, zodat de be- dster nog een jaar kan worden «houden. radiöcontroledienst van de PTT woensdag in samenwerking politie een illegale FM- der in beslag genomen. het moment dat de zelfbouw- werd gevonden was het apparaat werking. De controledienst trad op, op advies van de politie die ingsklachten had gekregen van om- enden. De eigenaar van de zender, 39-jarige Texelaar, kreeg een proces aal. laandag deed een Duitse toerist aan- ibij de politie dat vier velgdoppen en nngen van zijn auto waren gestolen, auto stond geparkeerd aan de •del. Dinsdagavond werd een radiocasset- Korder gestolen uit een auto van een :ser. Ook deze wagen stond gepar- daan de Nikadel. Dinsdagmiddag rond vier uur bemerk en inwoner uit Meppel dat er ƒ345,— zijn tas was gestolen. Hij zat met de lop de veerboot richting Texel en liet bezittingen een moment alleen. Het zat in een koker in de tas. Uiteen tent die stond op een camping De Koog werden in de nacht van op woensdag voor honderden flens goederen weggehaald. Men no.a. een tas met kleding, een radio nette re cord er en levensmiddelen De spullen zijn eigendom van een arige Doetinchemse, die op het mo ffit van de diefstal niet in de tent was. 14-jarige Texelaar meldde dinsdag de politie dat zijn jas was gestolen, ft kledingstuk was weggehaald op het Ayeslag. Woensdag werd een schroef van een ercury buitenboordmotor gestolen van n bootje. Het bootje lag ter hoogte nhet reddingboothuis op het wad. De jSnaar is een inwoner uit Baarn. Dinsdag kon de eigenaar van een portzaak een 15-jarige jongen uit Arn- Em op heterdaad betrappen toen hij uit 6winkel een sportbroekje stal. De on- Ememer kon de jongen niet aanhouden Bnt hij maakte zich uit de voeten. Later «st de politie de dief alsnog te festeren De situatie is op het laatste moment echter veranderd omdat de ouders die bij Gedeputeerde Staten beroep hadden in gesteld, succes hebben gehad: de ge meente moet ook na 1 augustus volgend jaar blijven betalen. Voor de in geldnood verkerende gemeente is dat een groot probleem want de staatssecretaris komt niet over de brug, zodat de gemeente blijvend zit opgescheept met de volledi ge salarispost van de begeleidster. Merkwaardig Wethouder Zegers zei het dinsdaga vond zeer merkwaardig te vinden dat de gemeente nu door de provincie wordt gedwongen tot iets wat door de staats secretaris niet nodig wordt gevonden. Het college had dan ook besloten om te gen de eis van de provincie in beroep te gaan, maar in de raadsvergadering van dinsdag bleek grote onenigheid te bestaan over de vraag of dat wel tak- tisch zou zijn. Misschien is het beter af te wachten, ook al omdat GS hebben toegezegd dat zij de minister zullen vra gen de begeleidingskosten alsnog te vergoeden. Die gedachte had onder meer Riet Huitema van het CDA, maar Tine Krijnen van Texels Belang vond het juist goed dat het college in beroep gaat. Het is wel sympathiek dat gedeputeerde staten vinden dat de begeleidingskosten vergoed moeten worden, maar zelf beta len ze er niets aan. Welboren twijfelde of in beroep gaan juridisch wel slim is. Pe ter Bakker gaf het advies de minister nog eens om vergoeding voor het ver voer te vragen met de beslissing van GS als argument. Het college maakte intusen wel duide lijk dat het haar bevoegdheid is om in beroep te gaan en dat dit ook zal gebeu ren, juist om te bereiken dat de begelei ding van rijkswege wordt vergoed voor 80% zoals vroeger. Dinsdagnacht rond half twee lie pen surveillerende wachtmeesters tegen vier jongens op die in de Dorpsstraat in De Koog druk bezig waren een fiets te slopen. De jongens komen uit Utrecht en va riëren in leeftijd van 21 tot 25 jaar. Het rij wiel was een huurfiets. Met de eigenaar werd overeengekomen dat de schade door het kwartet betaald zal worden. Dezelfde nacht werd een autospiegel vernield. De spiegel werd van een auto gesloopt die in de Bernhardlaan stond geparkeerd. De auto is eigendom van een Duitse toerist. Bakker zei dat hij daar fel tegen was in verband met de kans op „juridisch mis slaan". Dat vond Riet Huitema ook. Ze dreigde zelfs met een motie te komen waarin het college wordt ontraden om in beroep te gaan. Zegers zei dat het college uiterst be hoedzaam zal zijn. Er is nog alle tijd want de beschikking van GS moet nog ko men. De commissie welzijn kan dus nog kennis nemen van het in te zenden ver weerschrift en in de volgende raad kan de zaak dan opnieuw aan de orde ko men. Schilling meende dat aantekenen van beroep geen risico kon inhouden; in het ongunstigste geval moet de ge meente zelf voor de kosten voor de be geleiding blijven opdraaien. Ook Zegers bleef vasthouden aan het besluit om in beroep te gaan, maar er zal wel eerst in de commissie over worden gepraat. Met als enige tegenstemmer Peter Bakker accepteerde de raad het ter tafel liggen de voorstel om de kosten van begelei ding tot 1 januari 1985 voor gemeentere kening te nemen. Dinsdag werd op Texel twee snel heidscontroles gehouden. Dinsdagmor gen werd de snelheid van auto's en brommers gemeten in De Koog en 's middags in Den Burg. In Den Burg werden zes bekeuringen uitgedeeld. Daar werd één keer 82 km gereden waar 50 km is toegestaan. In De Koog werden zeven processen verbaal uitgeschreven. De hoogste snel heid die hier in de bebouwde kom werd gemeten was 105 km. Arthur van Schaik. De groep Texel van de Rijkspolitie mocht een nieuwe wachtmeester in de gelederen begroeten. Per 1 juli is in dienst getreden de 25-jarige Arthur van Schaik. Van Schaik belandde na zijn jeugd in Amsterdam en Roermond te hebben doorgebracht, in de verpleging maar koos in 1980 voor een baan bij de politie. Na zijn opleiding in Harlingen kwam hij in de opvanggroep Schoorl en werkte daarna 214 jaar in de groep West- Koggenland, die valt onder het district Alkmaar. Van Schaik wilde graag op Texel wer ken (hij is getrouwd met een Texelse) en schreef zelf een verzoek om overplaat sing. Dat verzoek werd dus ingewilligd en de wachtmeester is ingedeeld bij het rayon Den Burg. De nieuwe kracht woont voorlopig in De Cocksdorp. De groep Texel telt 20 personen (inclusief administrateur) en is nu officieel „drie man boven sterkte." Een dertigtal deskundigen op het gebied van schapenteelt afkomstig uit tal van landen, brengst vrijdag 10 augustus een bezoek aan Texel. Het zjn wetenschapsmensen die deelne men aan de 35e studfedagen van de Europese Zoötechriische Vereniging, van 6-9 augustus in het congresge bouw in Den Haag. Na afloop van deze wetenschappelijke ontmoeting van veeteeltkundigen kunnen de ca. 700 congresgangers deelnemen aan excursies naar tal van veeteeltskun- dige praktijkobjecten in het land. Een van de geplande „post confe rence tours" is het bezoek aan Texel, georganiseerd in samenwerking met de „schapencommissie" van de standsorganisaties. Het gezelschap, bestaande uit scha penspecialisten uit tal van Europese lan den, maar ook uit bijv. Israel, IJsland en Egypte, arriveert reeds donderdagavond op het eiland en wordt ondergebracht in strandhotel Juliana in De Koog. Vrijdagochtend wordt een bezoek ge- bracht aan het toonaangevende scha- penfokbedrijf van P. Verberne, gevolgd door een bezoek aan het Natuurrecrea- tiecentrum. Om 12.00 uur is er een ont vangst door het gemeentebestuur in het raadhuis, gevolgd door een lunch in De Lindeboom. Van half drie tot half vijf wordt een rondrit over het eiland ge maakt onder leiding van VVV directeur Jaap Dekker. Tussen vijf en zes uur staat een bezoek aan het schapenmelkbedrijf van Commandeur bij Oudeschild op het programma. Vanaf 19.00 uur is er in en bij hotel Juliana een barbecueparty, aan geboden door het Bedrijfsschap Sla- gersbedrijf. Hierbij zijn ook meerdere Texelaars die bij de organisatie betrokken zijn geweest, aanwezig en er wordt op getreden door een Texejse dansgroep. De „expeditie" naar Texel staat onder leiding van de heer D. Oostendorp van de Nederlandse Zoötechnische Vereni ging, de instantie die de studiedagen in Den Haag organiseert. Genoemde vere niging houdt zich bezig met onderzoek en voorlichting op het gebied van vee teelt in brede zin. Met de stemmen van de CDA raadsleden Rienstra, Jansen en Huitema-Vos tegen, heeft de ge meenteraad dinsdagavond besloten ƒ215.563,— uit te trekken voor de aanschaf van nieuwe automatise ringsapparatuur ten behoeve van de verschillende diensten van het raad huis. Daarvan wordt een microcom puter met diskette gekocht, schrij ven, vijf beeldschermen, drie prin ters en een programmeur. Ook de kosten van opleiding van de mensen die met de apparatuur moeten wer ken zijn daarbij inbegrepen. Het verzet van de CDA-fractie had te maken met financiële bezwaren. Ge vreesd werd dat de kosten veel hoger zouden uitvallen dan nu was voorgesteld omdat met veel bijkomende zaken en ri sico's geen rekening was gehouden, nog afgezien van het feit dat een dergelijke computer snel veroudert. Bij monde van Jansen vroeg het CDA dan ook drin gend om de aanschaf een jaar uit te stel len en intussen alle factoren die kosten en baten veroorzaken nog een sprecies na te gaan. Nadrukkelijk verklaarde het college dat de computer geen banen zal kosten, maar er zullen ook geen banen bijko men. Dat laatste was een antwoord aan Gerbrand Poster die vreesde dat het nu nodig zal zijn duur gespecialiseerd per soneel aan te nemen, wat strijdig zou zijn met het collegeprogramma. Tot het afkondigen van een vacaturestop wil het college echter niét overgaan omdat dit een ongenuanceerde methode is om ar beidskosten te besparen. Het betekent namelijk dat iemand die vertrekt niet mag worden vervangen. Wethouder Ba- rendregt legde uit dat de computer niet is bedoeld om mensen overbodig te ma- ken maar om doelmatiger te kunnen werken en om over meer informatie te beschikken. De apparatuur zal dus wel bijdragen aan vermindering van de werk druk die op sommige afdelingen thans te hoog is. Stoomtrein De tegenstanders van de aanschaf kregen een scherp verwijt van Tine Krij nen die hen vergeleek met de mensen die destijds de verschrikkelijkste dingen verwachtten van de komst van de stoomtrein... „Automatisering is een eis van deze tijd. Anders worden we als ge meente analfabeet." Poster ging akkoord onder de nadruk kelijke voorwaarde dat geen extra men sen zullen worden aangenomen. De bur gemeester wees er nog op dat de ge meente de boot mist als zij niet bereid is in het computertijdperk mee te draaien. Massa's mensen worden thans op jonge leeftijd vertrouwd gemaakt met informa tica. Met de oude methoden kunnen ze straks niet meer werken. ZMLK-gebouw De verkoop van het voormalige ZMLK-schooltje aan fysiotherapeute Marja van der Star heeft in de raad toch Het heeft dinsdag een haartje ge scheeld of de gemeenteraad had besloten een enorme hoeveelheid ambtelijk werk te scheppen door de raadsvergaderingen voortaan weer uitgebreid te laten notuleren. Met zeven tegen zes stemmen werd ech ter beslist dat het systeem waarmee de laatste tijd wordt gewerkt (een beknopte besluitenlijst met een bandopname voor degenen die de tails van de discussie willen verne men) wordt voortgezet. Met het produceren van de notulen van de maandelijke raadsvergaderingen was jaarlijks zo'n ƒ30.000,— gemoeid. Het huidige college, dat efficiency op het raadhuis hoog in het vaandel heeft staan en geen personeel extra wil aanne men, wilde er daarom vanaf. Inplaats van volledige weergave van de soms langdurige discussies wilde men een besluitenlijst waarop alleen de hoofdza ken staan. Wie later precies wilde weten wat er allemaal was gezegd, moest het bandje maar afdraaien. Toen vorig jaar bij wijze van proef met het nieuwe systeem werd begonnen, kwam daarop al gauw kritiek van meerdere kanten. Men vond het besluitenlijstje wel erg summier. Het college kwam daar tege moet door het lijstje wat uitvoeriger, maar toch altijd nog beknopt te maken. Dinsdag bleek dus dat ook deze wijze van verslaggeving voor zowat de helft van de raad onverteerbaar was. Geschiedschrijving Tine Krijnen van Texels Belang vond dat de handelingen van de raad „het hoogste orgaan van de gemeente" om wille van de geschiedschrijving volledig genotuleerd moesten worden. Een bandopname is voor de verslaggeving geen garantie want die kan wegraken of uitgewist worden. Ook voor het informeren van de achter ban van de partijen (de notulen liggen in de dorpshuizen ter inzage) zijn volledige verslagen van belang. In het raadhuis worden tal van vergaderingen gehouden die wél op de oude wijze worden geno tuleerd. Tine krijnen vond dat het daar maar wat beknopter moest, maar dat de notulen van de raad uitvoerig moesten zijn. Gerbrand Poster was het daarmee eens. Hij wees op het nieuwe type schrijfmachine (waarbij lettergrepen te gelijk worden aangeslagen) waarmee de vergaderingen onmiddellijk genotuleerd zouden kunnen worden. In de gemeen teraad van Oosterhout is dat met succes geprobeerd. Toen de raadsvergadering af was, waren de notulen ook klaar. Tine Krijnen vond het vreemd dat er in het raadhuis blijkbaar niemand is. die steno kan; ook dan zou snelle registratie van het besprokene mogelijk zijn. Zonde.... De burgemeester had een zeer duide lijke afkeer van terugkeer naar het oude notulensysteem en deed een dringend beroep op de raad om genoegen te ne men met het iets uitgebreidere beslui tenlijstje dat de laatste tijd wordt ge maakt. Het is moeilijk om te verlangen dat andere vergaderingen in het raadhuis bondiger worden genotuleerd want het college heeft daar niets over te zeggen. Een instelling als de Welzijnsstichting heeft haar eigen verantwoordelijkheid. Engelvaart vond het zonde van het vele werk dat in het maken van uitgebreide notulen gaat zitten. „Die energie kun nen we beter aan wat anders besteden." Tine Krijnen constateerde dat van de ambtenaren niemand is ontslagen nadat is overgegaan tot het werkbesparende besluitenlijstje. De arbeid die voor uitge breide notulen nodig is, is dus nog te leveren. Daan Welboren wilde nog verder gaan dan terugkeer naar de oude notulen. Hij wilde er ook nog een besluitenlijstje met paginaverwijzing bij hebben, zodat men een bepaalde passage makkelijk zou kunnen opzoeken. nog weerstand opgeroepen. Henk Beumkes en Daan Welboren stemden tegen en ook enkele andere raadsleden hadden kritiek. Tine Krijnen vond het zonde om een dergelijk gebouw af te stoten. „Stel je voor dat je het weer nodig hebt. We zouden het ook als ruilobject kunnen aanhouden." Beumkes en zijn fractiegnoot Welbo ren waren tegen omdat ze vonden dat de gemeente van het gebouw rouwkamers (aula) moet maken. Ook Rienstra vond het jammer dat een dergelijke gemeen schapsruimte in particuliere handen wordtgegeven. Maar omdat hij zo gauw geen passende andere bestemming voor het gebouw wist, ging hij schoorvoe tend met verkoop akkoord, echter wel onder voorwaarde dat de woning die er straks mag worden bijgebouwd een ech te bedrijfswoning is, die niet los kan wor den verkocht. Wethouder Barendregt wees op de zorgelijke situatie waarin het gemeente lijk grondbedrijf verkeert. Er moet zoveel mogelijk onroerend goed worden af gestoten voor zover dat te missen is. Een aula in het gebouw is niet meer ac tueel. Die is op een planologisch gunsti ger plaats geprojecteerd; bovendien is er een particulier plan voor een aula. „Als we dit gebouw niet verkopen gaan we onverantwoord met onze financiën om," zei Barendregt, die het CDA verzekerde dat het onmogelijk zal zijn de toekomsti ge bedrijfswoning af te splitsen. Beumkes bleef voor de aulabestem ming pleiten. Volgens hem wordt een nieuw te bouwen aula veel te duur en is het plan voor een particuliere aula van de baan. Een fysiotherapiecentrum vond hij daarbij overbodig. „We hébben al een centrum voor fysiotherapie." Bij de verloting van de Hervormde Vrouwenvereniging in De Cocksdorp zijn op de volgende lotnummers prijzen ge vallen: blauw 585, 603, 612, 622, 649, 655, 661, 681, 931, 939, 966, 973. Geel 534, 599, 600, 605, 757, 763, 775, 797, 870, 924, 932, 952. De meeste prijzen zijn inmiddels thuis bezorgd. De winnaars die nog geen prijs hebben gehad kunnen die afhalen op het adres Kikkertstraat 89. De naam van de pop die geraden moest worden was Mariska. Bij deze dankt de Vrouwenvereniging een ieder die een prijs beschikbaar heeft gesteld. De windmolen die deze week ge plaatst zou worden naast de Hervormde kerk in Den Burg ter ondersteuning van een actie voor de derde wereld komt pas volgende week woensdag. Op het laatste moment bleek er geen geschikt vervoer voor de molen te zijn en daarom is de opbouw uitgesteld. Engelvaart vond de redenering van Tine krijnen over het nog beschikba re arbeidspotentieel voor uitgebrei de notulen te lichtvaardig. Er is wel niemand ontslagen, maar er zijn wel verschuivingen doorgevoerd. Twee ambtenaren van algemene zaken (waar de notulen werden gemaakt) zijn overgeplaatst naar o.a. volks huisvesting, stadssanering, milieu wetgeving, Arob-beroepen e.d. waar veel meer werk is dan vroeger. Er zijn dus nieuwe taken bijgekomen en er ontstaat een ernstig probleem als nu weer het omvangrijke notu- lenwerk moet worden verricht. Bij de stemming bleek dat de raadsle den Zegers, Van der Meer, Rienstra, Kik kert, Huitema-Vos, Barendregt en Schil ling niet naar de oude notulen terugwil den. (Dirk Terpstra was met vakantie en Peter Bakker kwam pas later in de vergadering.). John Carpenter behoort tot Holly- woods beste filmmakers. Hij is drieen veertig en heeft een aantal opmerkelijke projecten op zijn naam. Hij schreef, re gisseerde en monteerde „Dark Star", „Haloween I", „Escape from New York", „The Fog" en nu „Christine". Carpenter heeft meermalen doen blijken zich niet verwant te voelen aan collega's als George Lucas, Brain de Palma, Ste ven Spielberg en Paul Schrader, maar meer te houden van het werk van Hawks, Walsh en Ford. Wat hem vooral in die illustere voorbeelden aanspraak is het gebrek aan pretenties. Pretenties heeft .Carpenter met „Christine" dan ook niet. Het enige dat hij wil is het pu bliek de stuipen op het lijf jagen en dat doet hij voortdurend. „Christine" is alleen maar een auto. Maar „ze" is niet zoals al die andere goed gebouwde formaties van chroom en staal, die dag in dag uit in lange rijen over de wegen rijden. Ze is een voertuig bezeten van de duivel, met een schrik aanjagende macht om bezit te nemen van de door haar uitverkorene en iede reen te vernietigen die in haar weg staat. Christine is een rood-witte 1958 Ply mouth Fury wiens hoofdzakelijke uit rusting bestaat uit een duivelse onver woestbare wraak. Het is 1978 en de 17-jarige Arnie Cun ningham wordt onverklaarbaar aange trokken door de oude, roestige '58 Fury die hij te koop ziet staan op de binnen plaats van een oud huis. De vervallen auto verleidt Arnie met onverzettelijke kracht totdat hij verteerd wordt door een ongerijmde passie voor haar gladde, ron de, chroom lichaam. Narigheid is echter dat Arnie, de nieuwe eigenaar, het type is dat door heel wat klasgenoten wordt gepest.... „Christin^" is te zien in City van donder dag tot en met dinsdag, toegang 12 jaar.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 15