5 Folklore opende seizoen met sfeervolle ambachtenshow VAN HE? HAADHJL Nieuwe regels voor woonforensenbelasting caravans Regen was halverwege spelbreker Uitslagen kringconcours Koffiemiddag in Scholerie Geslaagd Opbrengst collecte Mededelingen run B.eri t Jaarprogramma Orgelbespeling in doopsgezinde kei Band lekgestokei VERVOLG VAN FWG.l Watertoeristen Excursie van vogelwerkgroep mij PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 JUU „Effe een opfrissertje" zei spreekstalmeester Gerrit Coevert woensdag middag rond half vier tegen de vele honderden bezoekers van de eerste fol- kloredag van dit seizoen. Dat opfrissertje betekende echter een voortijdig einde van een geslaagde folkloreshow want het bleef geruime tijd hard re genen en onweren. Aanvankelijk leek de folklore het wat het weer betreft niet beter te treffen. Na vijf dagen zon was het woensdagmorgen bewolkt en dat dreef duizenden toeristen naar de oude ambachtenshow. En toen begon het te regenen en werd een bezoek aan een folklorestalletje een knus gebeuren. De Groeneplaats wordt elk jaar meer het centrum van de folkloreactiviteiten. In het verleden had men het „krakeling" principe waarbij de toerist door het dorpscentrum moest wandelen om alle attracties te zien. Woensdag was bijna alles geconcentreerd rond het raadhuis. Op het podium op het plein werd ge danst en werden schapen geschoren ter wijl dit vroeger op het plein gebeurde. Door een klein cordon van hekken rond het podium te zetten kon iedereen de verrichtingen op het toneel goed volgen en de ruimte die overbleef werd benut voor het bouwen van een markt met in de stalletjes oude ambachten. Electrisch Het aantrekken van een oude am bachtenshow is voor de folklore een prij zige aangelegenheid maar het lijkt het vele geld waard. Samen met Texelaars die niet schromen ouderwets bezig te zijn komt men zo toch tot een gevarieerd overzicht van beroepen zoals die in vroe ger tijd werden beoefend. Blijkbaar kan niet alles meer zoals vroeger want de houtbewerker maakte zijn kandelaars op een electrisch aangedreven draaibank en de pottenbakker gebruikte een elec trisch aangedreven draaischijf. Voor de rest oogden de uitmonsteringen authentiek. Leerlooien Onder de klanken van een draaiorgel kon het veelkoppige publiek (het was echt dringen voor de kraampjes) genie ten van een bezemmaker, een scha- resliep, een bejaarde klompenmaker, mandenvlechters, enz. De leerlooier liet niet alleen zien hoe men dierenhuiden met de hand bewerk. Er stonden ook pa nelen waarop te zien was hoe leer in de fabriek wordt geprepareerd. Attractief was ook een kaarsenmakerij waar bijen was werd verwarmd en meteen ver werkt. Ter illustratie werd de wasfabriek getoond: een glazen bijenkorf vol met bijen. Voor (sch)aap staan bij de Fa. Nauta. Eén van de weinige ondernemersattracties. Ponyclub De Kleppertjes nam za terdag deel aan een kringconcours in Schagen. Bij de B-dressur werden prijzen in de wacht gesleept door Evelien Eelman met Lindy eerste prijs, twee winstpunten: Corrien Duin met Sophia tweede prijs, een winstpunt; Frauke de Weijer met Moonlight vierde prijs, een winst punt; Tineke Kossen met Martin vier de prijs en Andrea Keijzer met Duke vijfde prijs, een winstpunt. De overige uitslagen zijn als volgt: L1-dressuur: Menno Heetveld, Snowy 115 punten; Caroline Agter, Tessa 115 punten; Jacqueline Schoorn, Ceasar 108 punten; Nancy Siebeling, Devil 115 punten. B-springen: Carina lepenburg, Para dise, 0 fouten, 6e prijs, 2 winstpunten; Jeanet Welby, Jacko, 3 fout, 1 winst punt; Magda de Boer, Goodwill, 3 fout, 1 winstpunt; Marieke Dros, Lucky, 0 fout, 2 winstpunten; Frauwke de Weijer, Moonlight, 0 fout, 2 winstpunten; Bea Timmer, Myra, 0 fout, 2 winstpunten, 2e prijs; Marieke van de Blaak, Polly, 3 fout, 1 winstpunt; Corrien Duin, Sophia, 0 fout, 2 winstpunten, 2e prijs. L-springen: Elsbeth de Lugt, Juliëtte, 0 fout, 2 winstpunten; Anneke Cleve, Loes, 4 fout, 1 winstpunt; Nancy Siebe ling, Devil, 8 fout; Jacqueline Schoorl, Ceasar, 0 fout, 2 winstpunten, 2e prijs. M-springen: Anja van Exel, Fury, 12 fout. Zondagmiddag wordt in galerie De Scholerie van drie tot vijf uur een introductie-koffiemiddag gehouden waarin het publiek onder het genot van een kopje koffie kennis kan ma ken met de expositie die daar tot 11 augustus wordt gehouden. De keramiektentoonstelling die zon dag van start gaat is van Rosemary van der Pieterman. De kunstenares is zelf aanwezig om haar werk toe te lichten. Tevens is er momenteel in de galerie een kleine collectie zilveren sieraden. De Scholerie is dagelijks (behalve maandag) geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Twee deelnemers aan de show hielden zich bezig met kunstzinnige arbeid: Hin- delooper schilderen en het schilderen van Delftsblauwe tegeltjes. De schilde res uit Hindeloopen was bezig in origi neel kostuum dat net zo kleurrijk was als de borden die ze beschilderde. Een koperslager was met aambeeld en vlam in de weer om kleine gebruiksvoor werpen te maken. Indrukwekkend was ook een goedgemutste baas die immen se winterhoorns aan het gutsen was. Op en rond de markt stonden ook diverse spinnewielen opgesteld en een Texelse boer liet zien hoe men melk karnt. Foto schaap Pieter de Vries werd door Gerrit Coe vert aangekondigd als een ouderwetse fotograaf waar men zeker een kijkje moest nemen maar dat was wat overdre ven. De apparatuur van De Vries was oud maar zijn tenue niet. In tegenstel ling tot de medewerkers van de fa. Nau ta die met een moderne polaroid camera kiekjes maakten van toeristen maar fol kloristisch gekleed waren. Nauta was, met het fotograferen van mensen in een groot bord waardoor de vakantiegangers een moment Texelse schapen werden, overigens één van de weinige onderne mers die echte attracties aan de folklo reshow toevoegde. Animo Het beeld van nostalgische kraampjes voor een winkel met dikwijls ouderwetse uitbeeldingen van een broep is langza merhand verdwenen. Enkele zaken bie den koopwaar aan die binnen ook te krij gen is en doen dat in tachtiger jaren out fit. De meesten doen op de stoep van hun bedrijf echter niets meer aan „fol klore". Dat is jammer maar de stichting heeft dat probleem jaren geleden al aan gekaart en toen werd meegedeeld dat de meeste ondernemers geen kans zagen hun personeel in folklorekostuum te la ten verkopen. Het personeel heeft daar geen zin meer in. Hein Dijt slaagde aan de Rijksmiddel bare tuinbouwschool in Hoorn in de teeltrichting bloembollen en bloemen. De collecte voor het Rode Kruis die onlangs op Texel werd gehouden heeft 77789,90 opgebracht. De opbrengsten per dorp waren als volgt: Den Burg 73681,65; Den Hoorn 7704,80; De Koog 7547,70; De Waal 777,10; Oudeschild 7672,30; Oosterend 7823,05; De Cocksdorp 7243,70 en de polders 71039,60. De Texelse afdeling van het Rode Kruis wil bij deze tevens al le gevers en collectantes bedanken voor hun medewerking. J&fc-VV Mir Een klompenmaker aan het werk. Douche Het folkloreprogramma liep als een trein tot half vier. Toen brak onweer met hevige regen los en in allerijl werd zeil over de kramen gespannen. De drukbe zochte poppenkast in de Wezentuin moest snel worden afgebroken. Alsof het zure regen betrof vlogen vele tiental len toeristen de hal van het raadhuis in. Toen de regen aanhield besloot de orga nisatie het programma te staken, mede omdat de meeste bezoekers na een tijdje schuilen het vakantieadres weer opzoch ten. Het opfrissertje van Coevert bleek een fikse douche maar zijn opmerking gaf wel aan dat de stichting een leuke, bekwame nieuwe presentator heeft aan getrokken. De stijl van Coevert is heel anders dan die van wijlen Willem Brug- mans maar sluit ook aan bij het karakter van de folkloredagen. Volgende week pakt de folklore een thema bij de kop waarin oud en nieuw verenigd zijn „De dag van de dans" met o.a. optredens van oude dansgroepen en ook jazzballet. BSBI Op het raadhuis afd. culturelezji ligt vanaf heden tot uiterlijk maandi "eVf september ter visie het ontvi lte' jaarprogramma 1985 voor het soc |,ef cultureel werk en het emancipate !'s van het Provinciaal bestuur van No holland, overeenkomstig het bepaal artikel 18 van de door Provinciale Scsar vastgestelde procedureverordeningi de planning en programmering var !ic sociaal-cultureel werk en het emar; 'PÊ tiewerk. De afdeling culturele zal? geopend op werkdagen. Uit Een ieder wordt in de geleger! Ue gesteld schriftelijk te reageren opg ;-ê houd van dit jaarprogramma. schriftelijke reacties kunnen worden gezonden aan: het college van Gede !i'c teerde Staten van Noordholland, 0 "n! 3, Haarlem. Of Zaterdagavond a.s., aanvang?^ uur geeft Piet Krayma een orgelbe ling in de doopsgezinde kerk van Burg, met medewerking van mevi H. Cadée op dwarsfluit. De toega vrij. Het programma luidt als volgt Orgel: Liebster Jesu, wir sind hier, Bach; KLeine prelude en Fuga in e-r of, J. S. Bach Fluit en orgel: Sonate in e-mol Gemeniani Orgel: Sarabande, C. J. Bute; Aria, don Young; Andante, F. M. BarthnL- Fluit en orgel: Andante, A. Corelli;B 5S rée, G. F. Handel; Andante, C. Ph. Bach. Orgel: Psalm 98, P. van Egmond. Fluit en orgel: Sonate in G-dur, G, Telemann. Orgel: postludium, J. Gruber. Een 35-jarige vrouw uit Soest de de politie aangifte van vernieling band van haar op de parkeerplaat! De Sluftervallei geparkeerde Rene personenauto was lekgestoken eil Dagmarkt via de parkeerplaats van Al- di/Bakkers Ijzerhandel naar de Wilhel- minalaan zou open blijven. Poster vrees de dat deze maatregel schadelijk zal zijn voor Zegel Modes die nota bene bij de bouw van zijn nieuwe winkel een deel van het terrein onbebouwd moest laten om parkeerfaciliteiten te bieden. De VVD-man wees erop dat de chaoti sche problemen op het Achterom zich vrijwel uitsluitend voordoen in de directe omgeving van Dagmarkt en Aldi, zodat het niet nodig is om ter oplossing daar van het stuk bij Zegel af te sluiten. Uit wat wethouder Schilling antwoordde, kon worden opgemaakt dat de situatie op het Achterom nog volop in studie is. Het is waar dat de gemeente vindt dat de oorspronkelijke functie van het Ach terom (een straatje uitsluitend bedoeld om de achtererven van de woningen van Wilhelminalaan en Weverstraat bereik baar te maken) hersteld zou moeten worden. Daar zijn inmiddels bezwaren tegen ingebracht en de behandeling daarvan moet worden afgewacht. Branches Poster wilde dat de brancheregels die voor de markt gelden nog verder worden versoepeld. Er wordt nu nog ondersc heid gemaakt tussen meerdere soorten textiel en daar moest volgens hem een eind aan komen. Poster drong ook aan op spoedige raadsbehandeling van de gewijzigde nota voor het strandbeleid. Wat dat laatste betreft liet de burge meester weten dat de nota waarschijnlijk op de agenda van de eerstvolgende raadsvergadering zal staan. Tine Krijnen van Texels Belang vroeg of de twee ton die het voormalige ZMLK gebouw heeft opgebracht in een reservefonds wordt gestort. Wet houder Barendregt vertelde dat de ge meente van plan is de opbrengst van voormalig gemeentelijk onroerend goed op een bepaalde manier uit te zetten, zo dat van de rente kan worden geprofi teerd. De raad hoort daar spoedig meer over. VVV Met kennelijke verontrusting had Jan van Asselt gelezen over het kopen en vervolgens weer verkopen door de VVV van onroerend goed en ook over de actie die de VVV voert om meer geld voor haar werk los te krijgen bij de onderne mers. Hij wilde via de gemeentelijke ver tegenwoordiger in het bestuur meer we ten over de handel en wandel van de VVV. Barendregt: „Ik kan er nu niet op ingaan maar u krijgt informatie." Van Asselt informeerde ook of het waar is dat de kleuterschool van De Koog medewerking heeft gekregen van de minister voor de plannen tot oprich ting van een bijzonder-neutrale kleuter school in De Koog. Wethouder Zegers wist dat niet, maar zei dat het hem niets zou verbazen. De initiatiefnemers kun nen aannemelijk maken dat er voor de bijzonder neutrale school voldoende ani mo is en ze hebben dan recht op mede werking van het rijk. Paul Kikkert van Texels Belang infor meerde hoe de gemeente zal reageren op de plannen van de heer De Ridder die een glasophaaldienst wil beginnen en daarover op 17 oktober 1983 en 2 maart 1984 brieven heeft geschreven. Baren dregt antwoordde dat deze zaak in be handeling is. Kikkert vroeg vervolgens om een „kosten-baten-analyse" ten aanzien van de gebouwen die de gemeente aan an deren verhuurt, om aldus een indruk te krijgen hoeveel de gemeente op de ex ploitatie van deze objecten toelegt. De wethouder kon alvast meedelen dat het bij voorbaat is uitgesloten dat alle ge bouwen sluitend verhuurd kunnen wor den. Er ligt namelijk een bepaald beleid aan ten grondslag dat meer is gericht om bepaalde voorzieningen mogelijk te maken dan om een bepaald financieel resultaat te verkrijgen. Het idee van Kik kert om gebouwen die geen kostendek kende huur opleveren, af te stoten, on derschreef hij dan ook niet. In ieder ge val mogen alle objecten niet over een kam worden geschoren. Wagemakerstraat De gemeente heeft onlangs in de klei ne Wagemakerstraat op verzoek van daar wonende ouders met kinderen een viertal verkeersdrempels aangelegd. Daarover is nogal wat tumult geweest. Eén der bewoners vond de drempels overbodig en geldverslindend en heeft daarover diverse gemeentebestuurders benaderd. De besluitvorming inzake de aanleg van de drempels zou niet demo cratisch zijn geweest en er zou bij de in- formatie aan de buurt een verkeerde voorstelling van zaken zijn gegeven. In de rondvraag zei Paul Kikkert dat hij zich had „verbaasd" over de „knobbels" in de Wagemakerstraat. De burgemeester gaf toe dat de gang van zaken niet geheel correct is ge weest, maar dat er geen twijfel over is dat het overgrote deel der bewoners van de Wagemakerstraat erg blij is met de getroffen voorzieningen. Vooral met het oog op de veiligheid van de kinderen die veel gebruik maken van het speeltuintje aan de Wagemakerstraat. Er was die ochtend juist bij het gemeen tebestuur een brief gekomen namens de bewoners waarin in uitbundige termen dank werd gebracht voor de snelheids- verminderende maatregelen. Peter Bakker van de PSP vertelde over „het met de portemonnee zwaaien" door staatssecretaris Ploeg bij diens be zoek aan Texel. Hij doelde op de mede deling van de bewindsman dat zijn mi nisterie geld heeft voor werkgelegen heidsprojecten en dat het gemeente bestuur in gebreke blijft door deze mo gelijkheid niet aan te grijpen. Bakker zei dat hieryeen scheve voorstelling van za ken is gegeven. De gemeente heeft wel degelijk werkgelegenheidsprojecten voor subsidiering ingediend, echter bij het ministerie van sociale zaken. Als men daar geen geld heeft maar bij land bouw en visserij wél moet de wethouder er onverwijld achteraan gaan. Blijkbaar zijn de contacten tussen beide ministe ries slecht. De burgemeester beloofde aandacht. Hij zei dat de staatssecretaris in ieder geval een persoonlijke brief zal krijgen waarin duidelijk wordt gemaakt dat hij de gemeente ten onrechte iets in de schoenen heeft geschoven. Van een Peugeot 404 (eigenden een toerist uit Loenen) werd eer, lamp'gestolen, Waarvan zaterdagaa te werd gedaan. In de nacht van zaterdag op ze werd de kentekenplaat gestolen va Duitse auto die op de parkeerplaat camping Kogerstrand stond. Hetl ken was MS-AT-260. Het Gerechtshof in Amsterdam heeft beslist dat een caravan die achter een auto kan worden gekop peld, niet groter is dan 10 vierkante meter, bestaat uit een vertrek en geen aansluiting heeft op electrici- teit, water en riolering, niet kan wor den aangemerkt als gemeubileerde woning. Het gevolg van deze uit spraak is dat de gemeente voor der gelijke caravans (die langer dan 90 dagen op Texel staan) geen woonfo rensenbelasting kan vragen. Daar om is door de afdeling financiën voor grote toercaravans een nieuwe serie criteria opgesteld waaruit moet blijken of de eigenaar van een dergelijke caravan toeristenbe lasting of woonforensenbelasting moet betalen. De uitspraak van het gerechtshof (be lastingkamer) kwam voort uit een be roep van J. L. van Meer uit Petten tegen de gemeentelijke aanslag van woonfo rensenbelasting. Van Meer betoogde dat zijn caravan niet geschikt was voor duur zame bewoning. Water wordt gehaald uit een jerrycan, stroom levert de accu van de auto en er is geen toilet en riole ring in de wagen met de afmetingen 2 bij 4,9 meter. Drie tarieven De gemeente bracht daar tegenin dat de Texelse verordening uitging van drie tarieven voor caravans, gekoppeld aan de grootte van de wagens: IVz tot en met 15 vierkante meter, meer dan 15 vierkante meter en meer dan 22/6 vier kante meter. De caravan van Van Meer was volgens de rechter geen gemeubileerde woning en.de aanslag werd nietig verklaard. Het gemeentebestuur kan dus voor een aan tal caravans geen aanslag meer opleg gen maar om hoeveel het precies gaat weet men niet. De rechter heeft in vonnis namelijk niet alleen de gro betrokken en het feit dat een wag? één ruimte moet bestaan, ook even; aansluitingen op energie zijn meet kend en daarom is nu een lijst van n; punten opgesteld waaraan een can moet voldoen om als gemeubileerde ning te kunnen worden aangemerkt ravans die voldoen aan vijf van dene punten krijgen woonforensenaanslag. Contro Dit uitgangspunt is gedeeltelijk' vinger werk want het kan best zijn d; rechter bij een eventueel ander b? van een belastingplichtige de citeria duidelijkt en er nog meer caravansa len alszijnde gemeubileerde wonin De negen criteria zijn: niet koppel achter een auto, oppervlakte moet ter zijn dan 10 vierkante meter, i woon- en slaapvertrek, aparte kei aansluiting op waterleiding, aanslu op riolering, aansluiting op electrk en caravan gaat niet naar winteis ling. Uiteraard brengt controle op nieuwe belastingregels extra werk zich mee want er zal bepaald mo worden welke caravans aan vijf pu voldoen en welke niet. Door de red lijke uitspraak zal de gemeente mi geld krijgen uit de forensenbelastini volgens het gemeentebestuur moet aanpassing van de tarieven er vol? jaar voor zorgen dat de totale opbr? weer gelijk is dan aan die in 1983, bij de extra opbrengst van toerist? lasting is inbegrepen. De vogelwerkgroep Texel houdt v gavond een excursie naar de Horen1 jes bij Den Hoorn. De start vat avondtocht is om 19.30 uur bij den' post over de Geul.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2