Poolse kinderen het rijk bij Texelse WAO-er hadden Kleurige bunker als kunstwerk op strand Rolstoelbaan voor iedereen makkelijk :l „Te gast bij Herman Emmink" rechtstreeks van Texel Uit het politierapport Aanrijding Inbraak in hotelkamer Verleende bouwvergunningen Jeugdsurfwedstrijd Geslaagd TEXELSE COURANT DINSDAG 17 Wat beweegt een WAO-er met een schamele uitkering om op allerlei manieren geld bij elkaar te schrapen en daarvan een vakantie voor twee Poolse kinderen te bekostigen? De heer J F. (,,Kode Block uit De Cocksdorp en zijn vrouw Rieuwkje weten het antwoord op deze vraag snel te geven: ,,We vonden het gewoon leuk om zoiets te doen." Meer willen ze er niet aan toevoegen en uw verslaggever kreeg het dringende verzoek geen verhalen te brengen over de hoogstaande en voorbeeldige mentaliteit van het opofferingsgezinde echtpaar De Block. Nee, ze vinden het ge woon leuk en meer niet. Evengoed blijft het opmerkelijk dat Ko en Rieuwkje de Block ten koste van duizenden guldens de 18-jarige Maigorzata Siminski en haar 16-jarige broer Peter Siminski vanuit Poznan naar Nederland heb ben gehaald voor drie weken. De kinderen verbleven niet alleen in het piepkleine huisje ,,Het Kleinood" van de familie De Block in de Kik- kertstraat maar ze trokken ook met hun tijdelijke pleegouders Neder land in naar allerlei bekende attrac ties. Voldaan en veel ervaring rijker zijn ze vandaag naar hun vaderland teruggekeerd met koffers vol kle ding en andere geschenken. De familie De Block, afkomstig uit Gouda, woont sinds drie jaar op Texel. Ze kennen het eiland al sinds 1969. Ze brachten hun vakantie vaak door in pen sion De Klimop in De Koog en schakel den over naar een stacaravan op ,,De Robbenjager" toen De Klimop Maandag 20 augustus zendt de Tros-radio rechtstreeks vanaf Texel het amusementesprogramma ,,Te gast bij Herman Emmink" uit. Dat gebeurt via Hilversum 1 tussen 12.00 en 13.00 uur en de microfoons staan in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom in Den Burg. Publiek heeft vrije toegang tot de zaal. plaatsmaakte voor een apartementenge- bouw. Als tweede woning verwierven ze in 1977 het huisje Kikkertstraat 45, dat ze permanent bewonen sinds Ko de Block de WAO in moest. Drie jaar geleden kregen ze contact met Polen na de geruchtmakende pakjesactie waarbij honderden Neder landse vrachtauto's waren ingeschakeld. Het pakket dat de familie De Block mee gaf kwam terecht bij de familie Siminski in Poznan. Er kwam een bedankkaartje en dat was het begin van een uitgebrei de correspondentie waarbij het Texelse en het Poolse gezin veel wetenswaardig heden uitwisselden. Nieuwsgierig ge worden naar de leef- en woonomstan digheden van de correspondentievrien den trok de familie De Block vorige maand voor een kampeervakantie met hun oude opgeknapte caravan naar Po len, waar op een camping bij Poznan standplaats werd ingenomen. Ze kwa men niet met lege handen. Mede dank zij de hulp van veel vrienden en kennis- Aan het door Herman Emmink gepre senteerde programma werkt onder meer een orkest van 15 personen mee en er zullen drie bekende artiesten optreden zoals Rob de Nijs. Tussendoor zal Em mink vraaggesprekjes houden met Texe laars en toeristen in de zaal maar er komt ook een speciaal uitgenodigde Texelaar die wat langer aan het woord zal zijn. Het programma ,,Te gast bij Herman Em mink" wordt gemiddeld door 1,2 miljoen mensen beluisterd. Sinds enkele dagen ligt op het strand bij paal 17 een voor rolstoel gebruikers bestemde baan. Het bestaat uit een ca. 80 meter lang pad vanbetonnen platen die vanaf de toegang dwars over het strand loopt en bij het naderen van het water overgaat in houten planken, die on derling flexibel zijn verbonden zodat dit deel oprolbaar is. Rolstoelgebrui kers kunnen nu zonder hulp van an deren vanaf het parkeerterrein het harde gedeelte van het strand berei ken en vanaf dat punt langs het strand rijden. Op het punt waar het beton in hout overgaat is een verbreed gedeelte zodat „tegenliggers" elkaar kunnen passeren. De rolstoelbaan zal onder meer gebruikt worden door kinderen met spierdystrofie die jaarlijks voor een vakantie naar Texel komen op uitnodiging van de Stichting Texel-vakantie Gehandicapten. Deze kin deren kunnen nu op eigen kracht vrij uit gebreide tochten in de omgeving van hun vakantiehuis in De Koog maken. Tot dusver was het zachte gedeelte van het strand de enige belemmering. Met een rolstoel in mul zand rijden is namelijk on mogelijk. Overigens zal de nu gereali seerde rolstoelbaan zijn waarde in de praktijk nog moeten bewijzen. Het gaat om een proef. Het is niet uitgesloten dat de gemeente in de toekomst nog een tweede baan aanlegt bij een ander strandslag. Intussen wordt de voorzie ning ook dankbaar door andere strand- bezoekers gebruikt en als een mooi stuk je service ervaren. Omdat niet te ver wachten is dat rolstoelgebruikers daar door gehinderd worden, is er geen be zwaar tegen. Op de foto het oprolbare houten gedeelte van de baan. de modezaak Firstlady in Den maar heel veel spullen komen ot particulieren die zich aangesproken den door het initiatief van de faml Block. De banden met Polen zijn dels onverbrekelijk geworden. ,,Vo jaar gaan we er weer met de heen", aldus Ko de Block. Zijn vu van plan Pools te leren en is op zoei iemand die haar de komende wint wil geven. De melding „auto op het se I bracht zondag enkele wachtmeeste sj paal 31 waar een Simca personet |ni vast zat in het rulle zand. Een 24j|(|s vrouw uit Utrecht was met haar vc; 8n naar de waterlijn gereden maar de ja terug bleek voor deze wagen tezi(C Een boer werd gecharterd om de v. te trekken. Die vroeg voot geslaagde dienst f50,—. De politien te proces verbaal op.. Een 26-jarige man uit Haarlem r in de nacht van zondag op maand# auto vijf uur laten staan. Blaasprad' wezen uit dat hij teveel alcohol haih dronken om nog een auto te mik besturen. Zaterdag reed een 41-jarige 0 met zijn auto achteruit op een pa- plaats bij een supermarkt in Del Hij kwam tot stilstand tegen een van een 30-jarige landgenoot. De de aan beide voertuigen was gerin si Een eettent in De Koog was vri nacht nog om half drie open. Dep gaf de eigenaar een bon. Vissen zonder visakte mag nieti Rogsloot. Donderdag werden sportvissers aangehouden die zond benodigde vergunning toch poo; hier een visje te verschalken. Een 56-jarige Utrechtenaar kwar politie vrijdag vertellen dat zijn auto nacht daarvoor als voetpad was bruikt. Verschillende personen over het dak van de wagen gelope' dat leverde deuken en krassen op, Dinsdag moest een auto weggesk worden die de hele morgen de J bosstraat in De Koog blokkeerde. Duitser die later zijn auto kwam oph bij het politiebureau moest de wegslf kosten (ongeveer 250 gulden) betali Zondagnacht vond iemand het m de antenne van een in de Molenst geparkeerd staande auto af te brei De eigenaar, een Texelaar, diende aanklacht in. Een 27-jarige Texelaar reed donde gavond met zijn auto tegen een paaltjes bij de bushalte aan de Kees laan. De man verklaarde dat hij on wacht moest uitwijken voor een fis maar de politie constateerde dat er drank in het spel was. De Texelaar m: twee blaasproeven en een bloedp ondergaan. Zijn auto werd voor te nisch onderzoek uit het ven genomen. sen die over de reis hadden gehoord, hadden ze 140 kg kleding bij zich en vier kisten levensmiddelen. Auto en caravan zaten letterlijk volgepropt. Rompslomp Al in februari was het idee ontstaan om twee kinderen van de familie Si- menski een vakantie van enkele weken in Holland aan te bieden.j«Dat had heel wat ambtelijke voeten in de aarde, waar bij onder meer de Poolse ambassade werd ingeschakeld. Voor de kinderen moest een ziekte- en ongevallenverzeke ring worden afgesloten en ze zouden naar Holland komen met lege handen omdat Pools geld het land niet uitmag. Al met al beloofde het een lieve cent te kosten, veel meer dan de WAO-bruin kon trekken. De familie verdiende wat bij door een huis schoon te maken en Rieuwkje verkocht op de Durper feest- markt aan toeristen zelfgemaakte brood poppetjes en andere snuisterijen. Verder wordt de woning in de Kikkertstraat voor enkele weken aan toeristen verhuurd. Ko en Rieuwkje vertellen dat dit alles méér dan de moeite waard is geweest. De kinderen hebben genoten en hebben in Holland hun ogen uitgekeken. Uiter aard werd Texel uitgebreid verkend en werd haast geen lokale attractie (markt, NRC, paardrijden, reisje naar Vlieland, etc.) overgeslagen. Maar er werden ook uitstapjes gemaakt naar het Dolfinarium in Harderwijk, Madurodam, Scheve- ningse Pier, e.d. Maigorzata, die redelijk Duits spreekt omdat ze dat (naast Rus sisch en Latijn) op school leert, vertelde ons dat ze het bezoek aan Holland als de reis van haar leven heeft ervaren. Toch is ze blij dat ze weer naar haar huis kan omdat de familiebanden minstens zo be- Het echtpaar De Block met hun Poolse kinderen. langrijk voor haar zijn als de Hollandse gastvrijheid en de daaraan verbonden materiële overvloed waarvan ze heeft genoten. Maigorzata gaat na het gym nasium studeren voor arts. Haar broer (die alleen Pools spreekt en verstaat) wil automonteur worden. Ko en Rieuwkje de Block zijn dankbaar voor de vele hulp die ze hebben gehad van vrienden, kennissen en „zomaar" wildvreemden. De kinderen kwamen zonder enige bagage op Texel aan maar ze zijn vanmiddag met drie koffers op de trein in Amersfoort gestapt. In de koffers zit, naar Poolse begrippen, voor een ver mogen aan kleding en andere benodigd heden die in Polen niet of mondjesmaat te krijgen zijn. Splinternieuwe broeken, bloesjes, truien, t-shirts en andere kle ding werden beschikbaar gesteld door Texel is weer wat kunstwerken rijker, al zijn er ongetwijfeld mensen die in dit geval forse aanhalingstekens bij het woord kunstwerk zullen zetten. Ze zijn niet te zien in een galerie of andere expositieruimte maar op het strand ten zuiden van de Slufter, om precies te zijn op het zeer brede gedeelte ter hoogte van paal 24. Ben Witte uit Den Burg heeft met toestemming van Rijkswaterstaat drie restanten van beton nen bunkers in vrolijke kleuren gezet. De boven het zand uitstekende stukken beton kregen zachte pasteltinten (lichtblauw en lichtrose) maar ook contrasterende, fellere kleuren werden aangebracht: groen en oranje. „De met mate toegepaste contraste rende kleuren zijn bedoeld om de pastel tinten te doorbreken, het oog te verras sen en de fantasie te prikkelen", aldus de 31-jarige schilder. een eind: Door het aldus aangebrachte accent kun je er niet meer omheen; het materiaal gaat ineens een eigen leven leiden. Mensen doen er goed aan de beschil derde bunkers zelf te gaan bekijken alvo rens een oordeel te vellen over dit onge bruikelijke accent in het uitgestrekte Slufterlandschap. Of je daarvoor óf daarna de expositie in de raadhuiskelder gaat zien, maakt niet zoveel uit. Het is wel belangrijk niet te lang te wachten want de bunkers liggen onge veer op de plaats waar straks de zand- suppletie begint. Rijkswaterstaat houdt er rekening mee dat de kleurige objecten geheel of gedeeltelijk onder het zand zullen verdwijnen, maar het is evengoed mogelijk dat ze er juist buiten vallen. De beschildering in volle gang. Ben Witte (boven) wordt geholpen door Ronnie van Beusekom (zittend) en Gerrit Sman. Bij vloed staan de bunkers gedeeltelijk in het water. Dat betekende dat de kleuren beneden de waterlijn na het zakken van het water en het drogen van het beton in hoog tempo moesten worden aangebracht. Er werd gewerkt met latex-verf, die in de zon snel droogde, zodat de volgende vloed geen schade meer kon doen. Al twee jaar geleden was Ben Witte van plan bunkers te gaan beschilderen. Hij had het oog laten vallen op bunkers bij paal 9 maar dat ging niet door omdat deze kort daarna werden opgeruimd. Witte ziet veel mogelijkheden in het beschilderen van bestaande objecten. Het hoeven niet persé bunkers te zijn. Strakke elementaire vormen, bijv. een in aanbouw zijnd gebouw vindt hij ge schikt maar hij zou zich ook laten inspi reren door een toevallige hoop stenen. Bepalend voor de keus is echter wel dat het een bestaande situatie moet zijn waaraan mensen anders voorbij zouden gaan. Aan dat onbewust voorbij lopen komt na de beschildering onmiddellijk Een Duits echtpaar van 59 en 62 jaar moest de net gestartte Texel-vakantie za terdag weer beëindigen. In de nacht van vrijdag op zaterdag kregen ze in hun ho telkamer bezoek van onbekenden waar bij f240—, 1500 DM, eurocheques met pasje en twee paspoorten werden meegenomen. Het echtpaar logeerde in een hotel in De Koog en de dader kon via een brand trap en een niet geheel afgesloten raam binnenkomen. Het raam werd helemaal geopend met behulp van een mestvork die in de tuin van het hotel stond. Het geld en de papieren werden weggehaald terwijl de vrouw in de kamer lag te slapen. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend. Fa. Gebr. Zoetelief, Oude Dijkje 42, De Koog, voor het plaatsen van een schuur; Bwang Ik Ang, Amsterdam, voor het plaatsen van een garage aan de Holland- seweg te Texel; A. J. Visser, Ankerstraat 15, Oosterend, voor het gedeetelijk ver anderen van een achtergevel; Han delstransportbedrijf Van Maldegem, voor het plaatsen van een opslagruimte aan de Pontweg 16, Den Hoorn; Drijver Bouw B.V., Den Burg voor het plaatsen van vier vrije sectorwoningen in De Mars; Stichting Bejaardenzorg Texel, voor het verbouwen van zes eenper soons bejaardenwoningen tot vier be jaardenwoningen aan de Thijsselaan 28 t/m 38 in Den Burg; Fa. Rentenaar en Zn., Oosterend voor het plaatsen van een showroom aan Peperstraat 57 te Oosterend; Gemeente Texel, Den Burg, voor het plaatsen van een berging op Oost 88 te Oosterend; E. Kampmann, Duitsland, voor het vergroten van een vakantiebungalow aan de Californiëweg 129 te De Koog; R.C. Beers, Molenstraat 48, Den Burg, voor het plaatsen van een garage berging; W. Bakker, Den Hoorn voor het plaatsen van een woongebouw met 4 woningen aan de Gasthuisstraat te Den Burg; J. G. Noom, Nieuwendam, voor het veranderen van een boerderij aan Driehuizen 6 te Den Burg; C. Wetsteen, Zanddijk 192, De Cocksdorp voor het gedeeltelijk vergroten van een dienstwoning met bedrijfsruimte; P. van Bruggen, Emmalaan 8, Den Burg, voor het bouwen van een berging; Woning- bouwver. Texel, voor het plaatsen van acht HAT—eenheden in Den Burg Noord-west. De Windsurfclub Texel houdt donder dagavond om 18.30 uur een jeugdsurf wedstrijd bij Dijkmanshuizen. De deel name is gratis. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Astrid Dijt uit Den Burg slaagde in het Amsterdams Medisch Centrum voor de cursus Cardio pulmonale reanimatie. Het diploma geeft de bevoegdheid om reani- matiecursussen te geven. Eenheid Oud plan De drie bunkerresten liggen tientallen meters uit elkaar maar blijken vooral na het aanbrengen van de kleuren toch een harmonische eenheid te vormen. Je ziet het kleurige beton al op grote afstand. De meeste mensen denken dat het ten ten of windschermen zijn en de verba zing is groot als bij nadering het mis verstand blijkt. Dit werk van Ben Witte is gemaakt in het kader van de Toer-in ten toonstelling met het thema Accent op monumenten". Die tentoonstelling wordt gehouden in de kelder van het ge meentehuis van 30 juli tot 18 augustus. Witte laat hier foto's en dia's zien die niet alleen een beeld geven van het eindre sultaat van zijn bunkerbeschildering maar ook van de werkwijze die daarbij is toegepast.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2