ternationaal project op het Kerckeland WAT IK ZEGGEN WOU.." Zeepkistenrace in de regen Loos alarm In eerste strandloop paal 28 164 deelnemers splaatste kreten? Slordige plek André Brouwer snelste in Hoornder crossloop Waar blijft de kunstmarkt? Greenpeace-dag op de Krim Aanrijding op Groeneplaats Auto tegen brommer Diefstallen en vernielingen op campings Vrachtauto niet gekeurd Arbeidsbureau zonder telefoon Natascha van der Vis in KNVB-selectie TEXELSE COURANT PAGINA 5 17 JULI 1984 geren met de mensen waarmee zij de afgelopen weken samenwerkten, poserend bij één van hun projecten: de bandenschommel". eafgelopen twee weken hebben jntien jongens en meisjes van schillende nationaliteiten gro- peelwerktuigen gebouwd op het recreatieterrein Het Kerckeland Ie Koog. De uit Engeland, Brazi- lederland, Australië, Duitsland Juid-Afrika afkomstige jongelui lardigden een vlot voor de ijver, een soort schommel en ibelbaan. ingrijkste bouwmateriaal was hout If uit de Dennen moest worden ge en bewerkt. Dat gebeurde onder ng van de Staatsbosbeheer mede- ris Harry Schreur, Willem Duvekot Hans Bremer. De speelwerktuigen a ontworpen door Dirk Maas van ,vaterstaat, die ook de architect van de „locomotief", „huifkar", ingenschip" en andere houten bouwsels die in vorige jaren door pternationale jeugdgroep op Texel cor' ten gemaakt. 3 01 gezamenlijk werken aan dingen jr algemeen gebruik zijn bestemd, een probaat middel te zijn om el- leleren kennen, vooral als dat (har- werken wordt afgewisseld door ge- ontspanning. Volgens dat recept ioneert nu al jaren het zg. srmann-kamp op Texel. Elke zomer in de in De Westen geleden boer- van de heer Westermann uit Dort- jnd groepen jongelui uit diverse lan- bijeen voor een werkvakantie. Het is J3 weer een groot succes en leidt jvende contacten tussen de ver- nde nationaliteiten. Het is een ini- van de Rotaryclubs van Dortmund Westentor en Texel en het is een der uit werkingen van de' internationale ver broedering dat door Rotary wordt na gestreefd. De groep bestaat telkens uit andere personen. Deze keer was het ge zelschap toevertrouwd aan de zorgen van het echtpaar Hermann en Gabrielle Rosenfeld. Vrijdagmiddag werden de vervaardig de speelbouwwerken overgedragen aan Staatsbosbsheer, de eigenaresse van het Kerckeland. De projecten werden na mens de staat aanvaard door Jan Zijm, die de afgelopen jaren steeds de leiding had van het werkproject maar deze keer wegens ziekte verstek moest laten gaan. Namens de groep jongeren voerde de Australische Barbara Bagot het woord. Daaruit bleek dat de jongeren eerst nog al tegen het werk hadden opgezien maar er al doende steeds meer plezier in had den gekregen en nu op het laatst zelfs onder de indruk waren van wat ze zelf hadden gepresteerd. Voorzitter Gerard Vrijdagochtend om acht uur kwam het automatisch brandalarm in de kel- derbar van hotel De Lindeboom in wer king. De brandweer kwam in actie maar er was niets aan de hand. In de barruim- te was niemand aanwezig en er was ook geen rook, gas of hitte waardoor de al daar aangebrachte sensor kan zijn geac tiveerd. Loos alarm van automatische meldingsinstallaties beginnen een pro bleem te worden. In bijna geen enkel ge val is er echt brand als het alarm in wer king komt. van der Kooi van de Rotaryclub Texel overhandigde een fles Bokma aan Dirk Maas van Rijkswaterstaat die tot dusver steeds de tekeningen heeft gemaakt voor deze werkobjecten. Ook werd dank gebracht aan de firma Prins en Jellema van restaurant Calluna die het ijzerwerk voor de toestellen beschikbaar had gesteld. De overdracht betekende niet dat de toestellen al direct in gebruik konden worden genomen. Het beton, dat dient als fundering voor de kabelbaan en voor de schommel, heeft nog enkele weken nodig om hard te worden. Ondanks de vele regen die in de mid daguren viel, hebben toch nog 164 per sonen meegedaan aan de strandloop paal 28 die woensdag voor de eerste keer dit seizoen werd gehouden. Op de vier kilometer kwamen 122 lopers uit en op de acht kilometer 42 lopers. De uitslagen: 4 km jeugd: 1. André Timmer 15.59; 2. Jan Veldman 16.09; 3. Roger Hermans 16.47. Dames: 1. Astrid Dalisda 16.52; 2. Eme- lie Veeger 17.52; 3. Ilse Bernstein 17.54. Recreanten: 1. Klaas Beute 15.32; 2. Hans Jurgen Rogge 15.36; Eduard Dijker 16.14. 8 km: 1. Minne Goënga.27.12; 2. Joost Brouwer 28.27; 3. André Brouwer 29.04. TOEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Ajens wethouder Klaas Barendregt de opmerkingen van de heer kes in de laatste raadsvergadering ide aankoop van het pand Oöster- misplaatste kreten." Barendregt leens de hand in eigen boezem ste- Het ging hierom: de Pakt-fractie onmogelijk tot een afgewogen oor- komen omdat de daartoe noodza- informatie ontbrak. De firma ïrhof was zo verstandig een expert schakelen. De gemeente, voor zo- weet, deed dat zelf. Of onderhan- gsspel en tegenspel in evenwicht is niet aan mij ter beoordeling, g waarom het gaat is, of men bij ibsidieverstrekking uitgaat van het sg van f617.300— of dat de bijko- lekosten voortvloeiende uit de ver- üngen die de gemeente op zich bals omschreven in de overeen- Bll er bij worden opgeteld. Want ontstaat uiteindelijk de échte koop voor het perceel Oosterhof. De sub- zou over dat uiteindelijke totaalbe- berekend moeten worden. Het pre- lesgeeft daarover geen enkele duide- Geen schatting of raming. Geen toelichting! Komt het er niet bij vrees ik!) dan moet men zich niet szen, mede gelet op de te vergoe- belastingschade die afhankelijk is het bedrag waarvoor het pand erhof op zijn balans staat, dat de to ekomende kosten die de gemeente betalen boven de genoemde 300,— de te ontvangen subsidie zo- Snoemd in de raadsvergadering, zal Speren. „geschenk uit de hemel" (volgens louder Schilling) zal dan indirect aan sous, aan ontvangers van te vergoe- ®nte, etc., etc., worden uitgedeeld, dergelijke gang van zaken zal bete dat de 708 m2 grond die de ge- "te van Oosterhof koopt, op ca. per m2 komt! Nu ken ik het re ductieplan niet. Ik weet niet hoe 1 dat is, welke aankopen en voorzie- Sn er nog meer zullen volgen, of er globale raming is van de totale van dat plan, of te overzien is hoe de grondprijs van de te bouwen ongeveer zal uitkomen, etc. Het is echter mede met het oog op de nog ongewisse verplichtingen aan de Parkstraat, dat het verstandig lijkt voor shands voorzichtig te zijn met vreugde dansen. Het is wellicht beter beide be nen aan de grond te houden. De houding van de Pakt-fractie is geen tegenwerking van het reconstructieplan. Men wenste duidelijkheid! Men wil we ten waaraan men toe is. Volkomen te recht, temeer daar de gemeente jaarlijks f350.000,— ,moet toeleggen op het grondbedrijf wegens renteverliezen van niet in exploitatie genomen gronden. Dat betekent dat een kwart van de totaal te heffen onroerend goed belasting reeds in het gat van het grondbedrijf ver dwijnt. Wethouder Barendregt gaf een onjuiste voorstelling van zaken toen hij de opmerkingen van Beumkes als „misplaatste kreten" kwalificeerde. Het huiswerk dat door hem was afgeleverd was niet in orde. Daarom vroeg de heer Beumkes hem het over te doen en op nieuw in de raad te brengen. De raadsle den hebben recht op zo volledig mogelij ke informatie. Zij zijn zowel persoonlijk als gezamenlijk verantwoordelijk voor de te nemen besluiten. Dat is een bestuur lijk gegeven, waaraan ook de wethou der, belast met de voorbereiding van dergelijke zaken, zich heeft te houden. S. de Waard Den Burg In de Texelse Courant van vrijdag las ik over het rommelige stuk grond aan de Hollewal bij de r.k. kerk dat de gemeente heeft gekocht en waarvan werd gezegd dat Den Burg er door zal opknappen als hier woningen komen. Mijns inziens mo gen ze van gemeentewege eerst eens praten over de tuin van het voormalige huis van de burgemeester. Die tuin, zo midden in het dorp,is voor ieder een grote aanfluiting. Velen zullen het met mij eens zijn. A. Huizinga-van Dijk Den Burg 8 km veteranen: 1. Ton Duits 31.02; 2. Manfred Bernstein 32.02; 3. Henk Doornbusch 32.58. Geplaagd door veel wind en een zacht strand kwamen de 103 deelnemers aan de crossloop in Den Hoorn vrijdag tot minder snelle tijden dan een week tevo ren. De uitslagen waren als volgt: 8600 meter senioren: André Brouwer 30.23, Cees Timmer 31.17, Henk Olijve 32.20. 8600 meter veteranen: Werner Lueck 32.20, Daan Welboren 33.05, Manfred Bernstein 34.13. 4300 meter vrouwen: Emelie Veeger 17.21, Ilse Bernstein 17.31, Kathe Link 18.07. 4300 meter jeugd: André Timmer 16.34, Norbert Eelman 16.55, Jan Schraa 16.59. 4300 meter recreanten: Rien Brouwer 15.29, Rinze Koornstra 15.39, Eduard Dijker 15.45. Bij de inschrijving van de crossloop van a.s. vrijdag kan men de volledige uitsla gen alsmede de klassementen inzien. De start is weer om 19.30 uur precies op het ZDH terrein aan de Witteweg. In het raadsverslag in de vorige krant kon men lezen dat wethouder Baren dregt geen antwoord gaf op een vraag van Gelein Jansen inzake de kunst markt. De wethouder wees er ons op dat hij wél antwoord heeft gegeven. Hij heeft gezegd: „De kunstmarkt zal in de gewone markt worden geïntegreerd." Dat klopt maar onze weergave in het verslag had te maken met het feit dat dit geen antwoord was op wat Jansen be doelde met zijn vraag. Dat de kunst markt in de gewone markt wordt geïnte greerd wist Jansen nl. al; Hij wilde alleen weten hoe het staat met de uitvoering van die plannen. Omdat Jansen ver zuimde dóór te vragen, zodat de ge vraagde informatie niet op tafel kwam (door ons weergegeven als „geen ant woord") hebben wij zelf in het raadhuis geïnformeerd waarbij we te horen kre gen dat de regeling voor de kunstmarkt nog in de maak is. Gadegeslagen door natgeregende toeschouwers gaat Bonito Daalder in de categorie kleine wielen van start. Het regenachtige weer zal er wel de oorzaak van zijn geweest dat de zeepkistenrace die zondagmiddag op de Hogeberg werd gehouden geen erg indrukwekkende vertoning is geworden. Het aantal deelnemers was wat lager dan vorig jaar en ook de belangstelling van het publiek was minder. De coureurtjes zelf trokken zich daar gelukkig niets van aan en vochten met alle middelen die hen ten dienste stonden voor een zo goed mogelijk resultaat. Tot die middelen hoorden vaders en andere familieleden of kennissen (die bij de start een zo hard mogelijke duw moesten geven) het op de juiste span ning brengen van de banden en het zo „recht" mogelijk sturen. Voor de rest hing het helemaal af van de kwaliteit van de gebruikte wagen. Het is inmiddels wel duidelijk dat de meest klassieke uit voering van een zeepkist (een gammel bouwsel dat echt door kinderen is ge maakt) geen hoge ogen gooit. Kwaliteit wint De langste uitloop wordt gemaakt door stabiele wagens met een behoorlijk eigen gewicht en waarschijnlijk het al lerbelangrijkste nauwkeurig „sporen de" wielen. De eerlijkheid gebiedt der halve te zeggen dat het resultaat dus niet alleen afhangt van de rijkunst van de kinderen maar vooral van de kwaliteit van de constructeurs, meestal de va ders. Die betrokkenheid van de ouders is tijdens zo'n zeepkistenrace goed te mer ken. In de pits en langs de route verto nen de vaders veel duidelijker sporen van zenuwen dan hun rijdende zoons. En als het aantal afgelegde meters beduidend beneden de verwachtingen blijft, gaan vaders en zoons daar beiden evenzeer onder gebukt. De organisatie van de ra ce van zondag was weer in handen van de mensen van Recreaktief. Alles voltrok zich soepel en snel. Binhen twee uur was het evenement achter de rug en wa ren de prijswinnaars (met stukken taart) gehuldigd. Uit de mode? Een massaal gebeuren zal de zeep kistenrace wel nooit meer worden. In de vijftiger jaren ondervonden dergelijke evenementen nog niet de concurrentie van allerlei vormen van (passieve) vrije- tijdbesteding en kon men bij zo'n race re kenen op tientallen deelnemers. De af gelopen jaren waren ze altijd op de vin gers van twee handen te tellen. Erg jam mer, want vooral de voorbereidingen voor zo'n race houdt de kinderen en hun helpende ouders weken tevoren geza menlijk bezig, wat van niet zoveel andere vermaaksvormen kan worden gezegd. Een van de ouders die zondagmiddag op de Schansweg actief was, had een kei hard oordeel: „De meeste mensen zijn t tegenwoordig gewoon te beroerd om iets met hun kinderen te doen. Ze geven ze liever geld voor patat of een ijsje en Op Camping De Krim bij De Cocksdorp wordt woensdag (mor gen) een Greenpeace-dag gehouden met veel informatie over deze aktiegroep. Met attracties voor jong en oud hoopt Greenpeace een beeld te geven van haar akties en achtergronden van de organi satie. Akties voor het behoud van wal vissen en zeehonden en protesten tegen zeevervuiling door chemisch en radio- aktief afval zullen woensdag uitgebreid worden belicht. Dat gebeurt o.a. met een spel voor de jeugd (met aanwezig heid van de grote opblaasbare walvis „Flo"), een fototentoonstelling, een kraam met Greenpeace artikelen, een dia-presentatie waarbij Greenpeace- aktievoerders uitleg zullen geven en een tekenwedstrijd rond het thema „de ak ties van Greenpeace". De dia voorstellingen beginnen om 10.00, 11.00, 12.00, 17.00 en 19.00 uur. Een 26-jarige Texelaar reed woens dagnacht met zijn auto vanuit de Zwaanstraat tegen een niet verlichte auto op de Groeneplaats. Laatstge noemde wagen was eigendom van een 25-jarige Amsterdammer. Beide auto's liepen lichte schade op en bei de bestuurders waren fout. De Texe laar mocht niet in de Zwaanstraat rij den en de Amsterdammer had geen licht. Een bromfietser uit Ten Boer wilde donderdag op de Hoornderweg, ter hoogte van Driehuizen afslaan, maar reed iets te ver door. Hij draaide op de weg en werd toen geraakt door een 21-jarige Amsterdamse automobilist die hem op dat moment inhaalde. Aan beide voertuigen ontstond lichte schade. Het afgelopen weekend werden maar liefst acht tenten op een cam ping in De Koog stukgesneden met een scherp voorwerp. De dader sneed een of twee gaten in de tenten, maar nam verder niets mee. Woensdagavond werd een Sony walkman met een waarde van vierhon derd gulden gestolen uit een tent op een camping in de Dennen. Uit een porte monnee in de tent werd kleingeld meegenomen. Een kampeerder uit Leersum liep woensdagnacht over een aanhanger en werd daarop aangesproken door de be heerder van de camping. De 19-jarige jongen reageerde op de kritiek door de beheerder uit Den Burg een paar klap pen te verkopen, waardoor een bril sneuvelde en broek scheurde. De volgende morgen is de ruzie in der minne geschikt, waarbij de toerist be loofde de schade aan bril en pantalon te zullen betalen. De politie hield woensdag een vracht auto van een Texels bedrijf aan op de Westerweg. Bij controle van de papieren bleek dat de vrachtwagen niet was ge keurd en dat de vervoersvergunning was verlopen. Tegen het bedrijf werd proces verbaal opgemaakt. In verband met werkzaamheden aan de kabel zal het Arbeidsbureau Texel woensdag (morgen) de hele dag niet te lefonisch bereikbaar zijn. gaan zelf de hele zondagmiddag achter een pilsje zitten of naar de televisie kij ken. Ik denk niet dat zulke kinderen later met erg veel genoegen aan hun vader terugdenken." Uitslag De coureurs moesten zondag, onder scheiden in de categorieën grote en klei ne wielen, in twee manches uitkomen. Het beste resultaat van elke manche tel de mee voor de eindklassering. Bij de grote wielen werd Peter Jan Geus met 1170 meter eerste, tweede Joop Velt- kamp (1090), derde Denhart van der Slikke met een door de firma Bruining gesponsorde wagen (990), vierde Jan Dirk Lakeman (972), vijfde Marco Witte (761). Kleine wielen: 1. Marcel Banda (613 me ter), 2. Hans van Os (592), Bonito Daal der (514), 4. Sander Mantje (498&, 5. Mark Stoer (486). De eerstvolgende zeepkistenrace wordt 20 juli gehouden. Deze zomer zijn er totaal drie races. Om in het klassement te kunnen meedoen moet aan minstens twee races wor den meegedaan. De beste resultaten van twee races zijn bepalend voor de einduitslag. Wie zondag niet van de partij kon zijn, kan de volgende twee keren dus nog meedoen. De 14-jarige Natascha van der Vis uit Oosterend is door een speciale KNVB-commissie geselecteerd om in een meisjesjuniorenselectie uit Noordholland op 10 en 11 augustus aan te treden op een internationaal voetbaltoernooi in Haarlem. Voor de selectie waren 50 meisjes voorgedragen door tientallen clubs. In Castricum moest Natascha drie maal haar voetbalkunst tonen voor de selec tiecommissie en als enige Texelse werd ze geplaatst. Natascha is in de plaatselij ke voetbalwereld al lang geen onbeken de meer. Ze speelt in het vrouwensenio- renelftal van S.V. Oosterend, terwijl ze in feite junior is. „Haar" SVO-ploeg eindig de dit jaar op de derde plaats. Vorig seizoen zaalvoetbalde de Oos- terendse bij het team van Rentenaar. Dit najaar komt ze uit in de ploeg van Texels lamsvlees. Twee jaar geleden werd haar talent goed zichtbaar tijdens het school- voetbaltoernooi want toen werd de School met de Bijbel eerste, mede dank zij het „torinstinct" (zoals de Oosterbu ren dat zo treffend noemen) van Nata scha. Aan het Haarlems toernooi nemen veel ploegen uit het buitenland deel, on der andere een selectieteam uit de USA. Traditiegetrouw was aan de zeep kistenrace ook een autopedrace verbon den. Gerlanda te Bokkel uit Lichtenvoor de werd daarvan winnares met 547 me ter. De overige resultaten: Roald van der Slikke 463 meter; Harold Hutjes 485 me ter; Claudia Sanders 497 meter; Bianca van Liere 464 meter; Ko Veltkamp 477 meter; Anneke Veltkamp 458 meter; Martin te Bokkel 450 meter; Micha Witte 468 meter; Inge v.d. Kuil 488 meter en Maarten Koorn 449 meter.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5