A< I SI Atelier Jan Pelgrim open met werk van Paul Overhaus 20.000ste bezoeker Maritiem Museum snel bereikt Molen draait niet „Disccafé": tussen rust compromis en lawaai Diefstallen Nieuwjaarswens „iets" te laat Bollenschuur werd forse galerie Doorgereden Fietstoertocht Kunnen middenstanders folklore niet betalen? Vreemd geld Kustzeilvereniging houdt open dag DUIF MET STALEN ZENUWEN PAGINA Z Donderdag 19 juli De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft vanaf 19.30 uur in het raadhuis een openbare vergadering. Op de agenda staat onder meer een wijziging van de legesverorde ning en de overname van de gymnas- tiekinventaris van het dorpshuis van De Waal. Vrijdag 20 juli In bar-dancing De Jelleboog begint om ongeveer 21.30 uur de finale van de kam pioenschappen discodansen. Zaterdag 21 juli Om 11.00 uur begint op het sportterrein aan de Wilsterstraat het concours hippi- que van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Voor het programma zie het artikel elders in deze krant. Om 21.00 uur begint in dorpshuis De Wielewaal in De Waal een discofeest. Zondag 22 juli De Windsurfclub Texel heeft bij Dijk manshuizen een wedstrijd volgens olym pische baan, start om 12.00 uur. Vanaf 11.00 uur heeft de Kustzeilvereni- ging Westerslag op het strand bij Paal 17 open dag. Dindag 24 juli Op het strand bij paal 18 wordt het Vero nica popconcert gegeven met o.a. „Normaal", van 19.00 tot 23.00 uur. Een 20-jarige toerist uit Balkbrug liet de politie weten dat zijn Agfa Pocket ca mera uit zijn tent op een camping in De Koog was gestolen. Het moet gebeurd zijn tussen 11.30 en 4.00 uur in de nacht van maandag op dinsdag. Een 17-jarige Utrechtenaar is in een bar-dancing in De Koog zijn trui kwijtge raakt. In de nacht van maandag op dins dag werd het kledingstuk hem ontstolen. Een 17-jarige kampeerder uit Heems kerk raakte in de nacht van maandag op dinsdag zijn Nike sportschoenen ter waarde van 7249,— kwijt. Ze werden uit zijn tent op een camping in De Koog gestolen. Ongeveer even groot was de schade van een brutale diefstal die maandaga vond tussen acht en elf uur werd ge pleegd op een camping in De Koog. Ter wijl een 51-jarige Duitser met zijn familie leden in de tent een borrel dronk, wer den van de drooglijn buiten vier grote badhanddoeken en drie kleinere hand doeken gestolen. Vier meisjes deden dinsdag aangifte van diefstal. In een jeugdherberg waren zij onder meer t-shirts, een witte sweater en een gele blouse kwijtgeraakt. Een 45-jarige Texelaar meldde de poli tie dat in de nacht van dinsdag op woensdag van het terras van zijn hotel in De Cocksdorp drie terrasstoelen en een tafel waren ontvreemd. Totale waarde 7470,-. Een 16-jarige kampeerder uit Haarlem is de kilometerteller van zijn brommer kwijt. Het instrument werd in de nacht van dinsdag op woensdag afgesloopt, terwijl de brommer bij zijn tent op een camping in Den Hoorn stond. De 19-jarige Hans van der Slikke in de Weverstraat kreeg woensdagochtend een wenskaart: „Prettige kerstdagen en gelukkig nieuwjaar". Het poststempel vermeldde de datum 23-12-71 en de kaart werd dus dertien jaar geleden ver zonden, toen Hans 6 jaar was. Afzender was „juf Commandeur", de onderwijze res waar Hans les van kreeg toen hij in de eerste klas van de Thijsseschool zat. Waar is die kaart al die tijd blijven lig gen? Dat hij zo lang onopgemerkt in het postkantoor in Den Burg is achtergeble ven is niet waarschijnlijk. Het staat wel nagenoeg vast dat de kaart door de ech te post is bezorgd, gelijk met andere poststukken. Het is mogelijk dat de nieuwjaarswens destijds bij een verkeer de terecht is gekomen en dat de betrok ken persoon die kaart onlangs heeft te ruggevonden en hem voor de grap weer in de PTT-bus heeft gegooid. Hoe het ook zij, Hans hoopt dat dit bericht in de krant mensen die er meer van weten zal bewegen om met hem kontakt op te ne men, want hij is brandend nieuwsgierig. Papier, De mers TEXELSE COURANT Zondagmiddag om twee uur heeft Texel er een kunstzinnige ruimte bij. Nadat eerder onder andere een lage re school, een schapenboet en een kelder werden bestemd voor het to nen van kunst heeft Jan Pelgrim het afgelopen jaar de bollenschuur aan de Gasthuisstraat 98 zodanig ver bouwd dat het een atelier expositieruimte met vele mogelijk heden is geworden. Onno Kikkert uit De Cocksdorp zal zondagmiddag het atelier met een stich telijk woord voor geopend verklaren waarna het publiek (er zijn geen uitnodi gingen verstuurd dus iedereen is wel kom) onder het genot van koffie en koek de eerste expositie van atelier Jan Pel grim kan aanschouwen: pastels, goua ches en houtsneden van Paul Overhaus. Befaamd Paul Overhaus is in de kunstwereld geen onbekende en Pelgrim noemt het een toevalstreffer dat hij met deze man van start kan gaan. „Het is een goede kennis die dit atelier zeer geschikt vindt voor zijn grote werken en graag langdu rig (tot en met 15 september) wilde ex poseren." De 49-jarige Overhaus is do cent aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunst in Amsterdam en heeft een grote produktie. Thema's die veel in zijn werk te vinden zijn, zijn vogels en de Waddenzee. De expositie die zondag be gint is op Texel ontstaan omdat Over haus hier schetsen maakte voor zijn werk. Vooral de houtsnedes Van de Amsterdammer zijn befaamd. Een expo sitie in „De Roestbak" in Almere haalde vele kranten en spraakmakend was ook zijn 300 vierkante meter grote houtsnede in het kantoorgebouw Meeresteun in de zelfde plaats. Passen De enorme houtsnedes ontstaan door kleine afdrukken in elkaar te passen en dat gebeurt op zodanige wijze dat men dit niet kan zien; het lijkt één groot doek achter perspex. In atelier Jan Pelgrim komen ook imposante houtsneden te hangen met maten als twee bij drie me ter en twee werken van 162 bij 67 centi meter. De houtsneden zijn soms uitge voerd in meerdere kleuren. Jan Pelgrim schildert en etst zelf ook maar op zijn produkten zal het publiek nog even moeten wachten. De forse ver bouwing heeft alle tijd van de kunste naar in spé opgeslokt en het duurt vol gens Jan „nog wel een jaartje" voordat hij publiekelijk naar buiten zal treden. Het atelier zal vooral zomers benut wor den voor het tonen van werk van ande ren, zodat de beheerder-eigenaar dan het nodige onderhoud rond en aan het gebouw kan verrichten. Werkplaats In de wintermaanden is het de bedoe ling dat het meer een kunstzinnige werk plaats wordt waar niet alleen kunst wordt getoond maar ook wordt ge maakt. De schuur is onderverdeeld in verschillende ruimten die allemaal voor iets specifieks gebruikt kunnen worden. Er is een ruimte met draaischijf voor het werken met klei. Later komt daar nog een oven om potten te bakken. Er is een ets- en schildersatelier met etspers eri een complete werkplaats met machines voor hout- en metaalbewerking. Animo „Als ze kunstzinnig in de slag gaan kunnen andere Texelaars hier ook te recht om te werken", aldus Pelgrim. Daar zal een vergoeding voor betaald moeten worden maar hoeveel dat is weet hij nog niet. Publiek dat dan het atelier bezoekt ziet dus niet alleen het re sultaat maar ook hoe een kunstenaar werkt. Of de animo voor dergelijke ruim tes groot zal zijn is voor Pelgrim ook nog een vraag. Toen hij begon met het ver bouwen van de schuur was in Den Burg alleen de raadhuiskelder en het winkeltje van Tinie Visser beschikbaar voor plaat selijke kunst. Nu is daar inmiddels de Drieangel bijgekomen. Pelgrim wacht op de klanten maar als die wegblijven kan hij zelf „wat ruimer" uit de voeten in zijn atelier van ruim honderd vierkante me ter. De expositie van Paul Overhaus is al le dagen (behalve maandag) van 10.00 tot 13.00 uur te bekijken. Ook kan men voor bezoek een telefonische afspraak maken (02220-4886). VRIJDAG 20 JUU Dinsdag is op het terrein bij de Hervormde kerk in Den Burg een windmolen geplaatst van een type dat door de Werkgroep Ontwikke lingstechnieken van de Technische Hogeschool Twente is ontworpen voor ontwikkelingslanden. Met de molen kan water worden gepompt uit diepe putten, onder andere in het door droogte geteisterde Maureta- nië. Voor hulp aan dat land voert de Interkerkelijke Vrouwencontact groep momenteel actie in samen werking met „Wilde Ganzen". Elke woensdagochtend (10.00 tot 12,30 uur) en vrijdagavond (van 19.00-21.00 uur) wordt in de kerk informatie ge geven over het windmolenproject in Mauretanië, er wordt koffie ver kocht en ër staat een collectebus. De windmolen die aan het begin van het pad naar de kerkdeur is opgesteld moet de aandacht van het passerende publiek trekken. Het is een molen die echt kan werken. Hij is voorzien van een pomp waarmee water uit een vat kan Bij een inhaalmanouevre op de Westerweg werd een motorrijder door een Duitse Mercedes in de berm ge drukt. Dat leidde tot een valpartij warbij aan de motor schade ontstond. De auto, een Mercedes met het nummer KKH 704 reed door. Een getuige zegt duidelijk te hebben gezien dat een inzittende van de 3uto omkeek en het ongeluk moet heb ben geconstateerd. worden gepompt. Het is erg jammer dat dit op deze plek waarschijnlijk nooit zal gebeuren, want temidden van de hoge gebouwen en bomen staat praktisch geen wind en de molen beweegt dus geen vin. Dat hij echt pompt, kan alleen worden getoond als iemand er inklimt en met de hand de rotor in beweging zet maar het is niet te verwachten dat vrou wen van de contactgroep dat voortdu rend zullen doen.... Evengoed is het een interessant bouwsel waarvoor al heel wat windmo lenliefhebbers van Texel belangstelling hebben getoond. De molen is vervaar digd door de werkgroepleden Rob van Leeuwen en Wim Bloemen. Zij hebben de molen in makkelijk te monteren ge deelten naar Texel vervoerd en hem daar opgebouwd samen met Frank Oostrum. Toerclub Taxi 2000 houdt zondag a.s. een toertocht waaraan iedereen kan meedoen. Gestart wordt om 12.00 uur bij het clubgebouw Warmoesstraat 22 in Den Burg. Gekozen kan worden uit af standen van 30 en 60 kilometer. Slui tingstijd is 17.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 75,— per persoon. Na afloop ontvangt men een herinnering. Fietsers met een toerkaart kunnen meedoen te gen administratiekosten (71,75) zonder herinnering na afloop. Fietsers die mee doen om de jaarprijs moeten hun stem pelkaart niet vergeten. Dat was nog niet genoeg, mede omdat de belangstelling voor het bowlingspel landelijk tanende is. Heel wat bowlings elders zijn opgeheven of verbouwd tot een andersoortig horecabedrijf. Op Texel loopt het nog redelijk omdat onder de vakantiegangers nu eenmaal behoefte bestaat aan overdekte recreatie, vooral in een zomer zoals we nu beleven. Ook in de winter kan nog op een kern trouwe bowlingspelers worden gerekend die echter onder de druk der tijden wél be langrijk minder aan dit spel uitgeven. In ieder geval is het duidelijk dat bowling alléén geen garantie is om uit de rode cij fers te blijven. Naast Wimpy en Bowling huisvest het in 1975 gestichte gebouw tegenover de er zeer mee contrasterende Hervormde kerk nu dus een derde bedrijf. Hoewel de tweede folklorewoens- dag er inmiddels opzit, hebben tal van contribuanten hun j'aarlijkse bij drage aan de Folklorestichting niet betaald. Maar liefst 25 personen of bedrijven hebben het tot dusver la ten afweten, wat neerkomt op een totaal bedrag van meer dan 78000 „ik weet niet of het zit in het slechte seizoen, in de economische terug gang of dat het gewoon gemak- zucht is, maar ik hoop toch echt dat die mensen gauw betalen want we hebben het geld hard nodig", aldus de wanhopige penningmeester. Het is geen gewoon bruin café en ook geen gewone disco maar een ruim ogend (120 m2) café in de jaren 20-stijlc art déco met veel wijnrood, spiegeltjes en stijlvolle accenten. De aldus verkre gen sfeer mag gerust „intiem" worden genoemd. Er is een goede binnenhuisar chitect aan het werk geweest: Michel Smit uit Bergen die ook het ontwerp maakte voor het interieur van „Calluna" op het Kerckeland Er is een ruime bar met aansluitend de plaats waar de disc- jockey zit. De platenjongen, voor het he le seizoen gehuurd van een professio neel bureau in Amsterdam, werkt met twee collegas bij toerbeurt. Er is een dansvloer, maar die is niet nadrukkelijk van het overige bedrijfsdeel afgeschei den; alles gaat in elkaar over en het hangt helemaal van het publiek af of 't Kaf overwegend disco dan wel café zal zijn. Omdat de wanden demontabel zijn, kan het disccafé zonodig bij de aangren zende bowlingruimte worden getrokken wat zijn nut kan hebben bij grote feesten, recepties, e.d. Het „gezicht" van het bedrijf zal voor een belangrijk deel worden bepaald door Hans de Beer die achter de bar staat en de algehele lei ding heeft. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma Drijver. De Verenigde Schilders brachten de beglazing aan, de firma Bruining en Agter zorgde voor de electri- sche installatie, de firma De Nijs uit Alk maar leverde het interieur en Zijm en Blonk zorgden voor het loodgieterswerk. Wat een café is, weet iedereen. Ook is algemeen bekend wat onder een „disco" moet worden verstaan. Met ingang van dit weekend kan men kennismaken met een combi natie van deze horecabedrijven: het disccafé. Die naam zal men in de Van Dale vergeefs zoeken. Hij is be dacht door de familie Koorn, die meent dat er wel eens een publiek zou kunnen zijn voor een disco theek, tevens café waarin zowel de danslustigen aan hun trekken kun nen komen als degenen die zittend onder het genot van een drankje een praatje willen maken. Dat houdt in dat het geluidsniveau in het bedrijf beperkt moet zijn en dat ook de inrichting tegemoet dient te komen aan het soort publiek dat iets anders wil dan alleen maar de trommelvliezen pijni gen. Of dat concept bij een groep van economisch interessante grootte zal aanslaan, zullen we spoedig weten want in De Koog is nu zo'n disccafé dat luistert naar de naam ,,'t Kaf". Het is een onderdeel van bowling De Koogel, die daartoe vrij ingrijpend is verbouwd. Het ligt voor de hand dat het niet experi- menteerlust was die de familie Koorn bracht tot het verkennen van nieuwe ho- recawegen, het was harde zakelijke noodzaak. Bowling De Koogel is nooit een goudmijn geweest. Het grote en du re gebouw bracht niet op wat er eigenlijk uit moest komen, wat in 1978 al leidde tot het stichten van een Wimpy- vestiging in een deel van het complex. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 Dinsdagmiddag even na drie uur konden de medewerkers van het Maritiem Museum in Oudeschild de 20.000ste bezoeker van dit jaar be groeten. Dat was zestien dagen eer der dan vorig jaar. Toen werd deze magische grens op 2 augustus be reikt en in 1982 op 5 augustus. De 20.00ste bezoeker was Martin Aantjes uit Utrecht die met zijn vrouw, een zoon en een neef het betoog van Cor Ellen in het juttersgedeelte van het museum wilde meemaken. Nadat Ellen had verhaald over alle vondsten die hij op het strand had gedaan werd Aantjes door de jutter toegesproken en kreeg hij een waardebon van sportviswinkel Zuid- ema uit De Cocksdorp aangeboden. Dat geschenk was een persoonlijk ka- dootje van Ellen die publiekelijk verklaar de bewust een bon bij Zuidema te heb ben gekocht omdat deze winkel als eni ge de artikelen van de vereniging tot be houd van de Waddenzee verkoopt. „Er zijn meer shirtjes met zeehonden te koop maar die hebben niets met deze uitstekende vereniging te maken", aldus de immer strijdende Cor Ellen. Vijftien jaar Bert Koning overhandigde daarna na mens het museum twee oude zeekaar ten. De familie Aantjes kwam dinsdag voor de eerste keer in het Maritiem Mu- Zondag a.s. houdt de Kustzeilvereni ging Westerslag de jaarlijkse open dag, bedoeld om eem zo groot mogelijk pu bliek nader kennis te laten maken met het brandingzeilen. Vanaf 11.00 uur is ie der welkom op de „basis" van de Kust zeilvereniging: het strand van paal 17. Men kan meevaren met de catamarans, er zijn rondleidingen met informatie verstrekking etc. Iedere zaterdagochtend haalt ting Texel in Den Burg oud pen en oude schoenen op. De worden verzocht deze spullen uur aan de straat te zetten, zodat kunnen worden ingeladen. Kome terdag wordt het oude papier etc haald in de volgende straten: De Zes, Jonkerstraat, V\ Beierenstraat, Boogerd, oordsingel, Witte Kruislaan, makerstraat. Marsplan Zaterdagmiddag om 2.00 uu Scouting Texel oud papier op Marsplan. seum, ondanks het feit dat het o c voor het vijftiende achtereenvolge jaar op Texel vakantie viert. Er w t steeds gekampeerd op camping Del g makker. Uiteraard had Martin Aan! het museum al eerder opgemerkt tijd het „halen" van vrijdagse vis op d ven. „Maar het was er nooit gekomen." Het sombere weer was volgens 20.000ste bezoeker geen reden omdi dag het museum in te duiken om men zich ook zonder zon uitstekend) maakt. „Het was een toevalstreffer,I Maritiem Museum stond vandaag woon op ons programma." De vakantiedagen met weinig of o zon zijn voor veel Texel-gangers wa den om een museum te bezoeken w in het Maritiem Museum loopt het laatste week werkelijk storm. Op9j|L werd de 10.000ste bezoeker genots en dat betekent dat het museum n menteel gemiddeld vijfhonderd ber kers per dag verwerkt. CHl „Dit is een duif met stalen zenu- ijur wen", aldus Teso-gezagvoerder Jan frj Staal toen hij zondag ontdeklt $ij, dat een duif een nest had gebouw vlak naast één der buffers van de Qr. fuikhaven van Den Helder. De dut m zit rustig te broeden op twee eieren mi en wordt daarbij regelmatig af ge- |gf wisseld door zijn (of haar) partnel Ba Het bonken van de veerboot tegen wjj de buffer, het gesis van de bru- ginstallatie en het andere lawaai dal ig; elk halfuur bij het afmeren van di veerboot losbarst, deert niet. Blijk,3 baar voelen de broedende duiven tevens dat van het Teso personeè 8jr ook niets te vrezen valt want de me- c( dewerkers kunnen het nest dicht |n benaderen zoals op de foto (ge- maakt door J. Staal) door Dirk Kui- ter wordt gedemonstreerd. n'i

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2