nisbruik van alcohol )it najaar actie tegen Nieuwe officieel 0K dieselpomp in gebruik 28 deelnemers voor mini-triathlon „Loslopende" jongens naar noodcamping Onsmakelijke toestand Vernielingen Competitie en bekerprogramma '84-'85 Vechtpartij op camping Uit de bocht gevlogen de week van 31 oktober tot en met 6 november zal op Texel voorlichtingsproject „Leren omgaan met alcohol" worden jouden, speciaal gericht op de schooljeugd, onderwijsge- „den en ouders. Het project omvat een expositie, het ver fden van voorlichtingsmateriaal, het vertonen van video- nden, het houden van een forumavond en het opvoeren van „toneelstuk door UDI. De totale kosten belopen f4500,-, ;lk bedrag vrijwel zeker door de gemeente zal worden gega- ndeerd. De raadscommissie voor financieel, economisch en chnisch beleid Heeft zich althans positief uitgesproken. Met de organisatie van de actie zijn egenwoordigers belast van de Texel- vestiging (,,De Skuul") van het Jelli- centrum, lager onderwijs, voortgezet lerwijs, jeugdwerk, maatschappelijk rt;en Anonieme Alcoholisten, let wordt inmiddels algemeen erkend took op Texel sprake is van een alco- probleem. Het is moeilijk om volwas- ien die van drinken een gewoonte jben geamaakt tot matiging te bren- De waarschuwende informatie oidt daarom gericht op de schooljeugd nog bezig is zijn gewoonten te vor en, al speelt hier het voorbeeld van inkende ouderen wel een rol. De commissie FET betuigde van harte ieunaan de actie. Van de totale kosten j ƒ2500,— gedekt kunnen worden uit .kredieten die beschikbaar zijn voor uturele vorming van de schooljeugd en t resterende bedrag kan worden ont- okken aan de post „onvoorzien" op de sgroting van de Welzijnsstichting. Het estuur van de Welzijnsstichting moet jarover nog beslissen en de gemeente- ad moet een dergelijke besteding oedkeuren. Naafloop van de actie zal een „evalu- lie" (terugblik met conclusies) worden Aan de hand daarvan kan het jrdere plaatselijke beleid op het gebied de drankbestrijding worden be- aald. Nadere informatie over deze actie ordt binnenkort via deze krant egeven. Vanuit de commissie werd er wel op gngedrongen dat wordt getracht de osten voor tenminste een deel te laten ekken door de deelnemende stellingen. Meevaller Een verheugende mededeling aan het van de vergadering betrof het feit at de verbouwing van de sociale werk- De Bolder 72300,- berieden de ming is gebleven. Omdat het hier om m Kgaven gaat die voor 80% door het rijk orden gesubsidieerd is het voor de ge- eentekas een meevaller van 76768,—. arendregt schreef dit voorbeeld van istenbeheersing toe aan het goede ge- leentelijke toezicht bij de bouw. Een andere mededeling was dat het ninisterie van Volkshuisvesting, ruimte- ke ordening en milieuhygiëne de nodi- e beschikkingen heeft afgegeven voor ebouwvan 18 woningwetwoningen en woningen voor alleenstaanden en wee persoonshuishoudens in Den Burg loord-west. Wagemakerstraat In de rondvraag kwam de recente aan- ig van vier verkeersdrempels in de Wa- [emakerstraat nog eens ter sprake. Ate lienstra vroeg of de zaken hier niet wat uitbundig" zijn aangepakt. Vier Itempels met de daarmee samenhan- |ende trottoirverbredingen leek hem een flstbare grap. „Voor hetzelfde geld had- tien ze twéé straten verkeersveilig kun- len maken." Technisch ambtenaar Piet 'lug legde uit dat het karwei ingrijpen- ler lijkt dan het is. De Wagemakerstraat noest toen herbestraat worden. De neerkosten voor de drempels betreffen eitelijk alleen de materiaalkosten van inkele oprijbanden en wat extra grond. Gerbrand Poster wilde dat de raad of de FET-commissie tevoren regelmatig op de hoogte wordt gehouden van dergelijke werkzaamheden. Ook de aanleg van een verkeersdrempel in de Julianastraat was destijds een verrassing. Bouwgrond Oosterend Zoals bekend wil de Hervormde Ge meente van Oosterend alleen voor de door de gemeente geboden prijs bouw grond beschikbaar stellen als van ge meentewege de garantie wordt gegeven dat daar binnen zekere tijd woningen staan. Voor de gemeente is het moeilijk om een dergelijke garantie te geven om dat goedkeuring van de uitbrei dingsplannen voor Oosterend ook door andere instanties moet worden gegeven. Desgevraagd kreeg Gerbrand Poster echter van ambtenaar Piet Witte van het grondbedrijf te horen dat men goede hoop heeft dat men met de kerk tot overeenstemming zal komen. Van een „patstelling" is in ieder geval geen sprake. Peter Bakker herinnerde eraan dat de zaken veel moeilijker liggen wat betreft de grond van de familie Koning. Ook die grond is nodig voor uitvoering van het bestemmingsplan Oosterend-noord maar de familie Koning wil niet verkopen voor een prijs die de gemeente accepta bel vindt. Van een auto die geparkeerd stond aan de Brink in De Koog werd dinsdag nacht de antenne vernield. Datzelfde ge beurde donderdagnacht bij een auto die geparkeerd stond aan de Epelaan. Bij het benaderen van de parkeer plaats aan de Vogelenzang is het moei lijk te bepalen of daar nog plaats is. Veel automobilisten rijden vergeefs rondjes wat tot veel drukte aanleiding geeft. Gerbrand Poster stelde voor een bord te plaatsen bij de toeleidende straat waar op „vol" staat als alle parkeerplaatsen zijn bezet. Wethouder Barendregt vond het een goed idee maar vroeg zich af wie dat bord zou moeten bedienen. Dat wist Poster ook niet. Poster was niet zo blij met het plan om in het park op de plaats van de voormali ge Hollebol een rijwielstalling te maken. Hij vond de Zwaanstraat (waar nu nog de fraai beschilderde schutting staat) een veel betere plaats, dicht bij de disco theken en andere vermaakscentra. Verder vroeg de WD-er zich af of de gemeente geld teveel heeft. Die gedach te had hem bekropen omdat hij dubbel presentiegeld heeft gekregen als lid van het stembureau. De wethouder zou het uitzoeken. Poster zal het teveel betaalde geld terugstorten. Paul Kikkert van Texelse Belang klaag de over de verkeersdrempel in de Julia nastraat die schade toebrengt aan er overheen rijdende auto's. Bij de discus sie bleek dat niet alle automobilisten er last van hebben. Het hangt af van het soort wagen en de rijstijl. Unaniem was men het er over eens dat het wegdek van de Groeneplaats dringend aan ver betering toé is. Plaatselijk worden de straatstenen omhoog gedrukt door de boomwortels. Ambtenaar Plug beloofde dat er de volgende dag provisorisch wat aan zou worden gedaan. Afdoende maatregelen kunnen echter pas worden genomen als de hele Groeneplaats op nieuw wordt ingericht. Relatie De gemeente heeft een „relatie" met het Bouwfonds Nederldnse Gemeenten, omdat zij aandeelhouder is van deze N.V. Gadegeslagen door bestuur, personeel, genodigden en de mensen die bij de uitbreiding en vernieuwing van het pompstation betrokken zijn ge weest, vult bedrijfsleider Hank van Slageren de tank van de auto van zijn voorganger Piet Stoepker van dieselbrandstof. Om die reden vindt het gemeente bestuur het billijk dat het BNG gratis ge bruik maakt van raadhuisruimte om in formatie te geven over de nieuwe pre miewoningen. Aldus antwoordde wet houder Barendregt op een eerder door Gerbrand Poster gestelde vraag. Poster beschouwt het BNG als een gewone commerciële instelling die niet in het raadhuis thuishoort, tenzij andere com merciële woningbouwers dat ook mo gen. B en W zijn het daar dus niet mee eens, temeer daar het werkelijk verko pen van de huizen niet gebeurt in het raadhuis. Er werd alleen voorlichting ge geven. Poster zei ontvreden te zijn met deze stellingname. „Ze zijn wel commer cieel bezig want ze verkopen in de trouwzaal hypotheken. De firma Dekker kan hier ook wel gaan zitten." Woensdagnacht werden twee spiegels van een auto gesloopt, De-wa« op een camping in De Koog. De toeristendrukte is het afgelo- van een auto gesloopt, Dowagen.stond BMl weekend gelukkig wat toegeno- men. Zondagavond bevonden zich 9021 vreemde auto's op Texel. Alle campings zijn nog niet vol. De jongens- en meisjesterreinen van de campings zijn echter wel bezet; deze categorie wordt thans verwezen naar de noodcamping aan de Westerweg. Hier stonden gisteren tegen de dertig tenten, bijna alle maal van „loslopende" jongens. Veel jongeren zijn naar Texel geko men in verband met het Veronica popconcert dat vanavond op het strand bij paal 18 wordt gegeven. Donderdagnacht moesten de autospie gels en de antenne van een auto die ge parkeerd stond aan de Brink het ontgelden. Een windscherm op een camping werd in de nacht van donderdag op vrijdag met een scherp voorwerp stukgesneden en zaterdagnacht werd een autoruit stuk gegooid van een wagen die aan de Or- chismient stond geparkeerd. Teso vervoerde het afgelopen week end (van donderdag 19 tot en met zon-' dag 22 juli) 11376 personenauto's waar van 5884 in de richting Texel en 5492 in' de richting Den Helder. Dit autovervoer was 5,8% minder dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Er werden 681 cara vans overgezet (in 1983 698, dus 2,44% minder) en 840 aanhangwagens (in 1983 936, dus 10,26% minder). De wachttijden waren donderdag van af Texel ca. een uur, vrijdag in Den Hel der 4Vz uur. Het lukte niet om de auto's vrijdag binnen de dienstregeling te ver voeren. Teso maakte de laatste afvaart om tien voor elf van Texel. Zaterdag wa ren de wachttijden op Texel 1 Yz uur (van 9.00 tot 15.00 uur) en in Den Helder vijf uur. Alles kon toen binnen de dienstre geling worden verwerkt. De wijze waarop-sommige Texelaars en toeristen met huisvuil omspringen getuigt soms van grote onachtzaam heid. Wie zijn volle vuilniszak daags vóór de komst van de vuilniswagen aan de straat zet, moet er rekening mee houden dat huisdieren, meeuwen of ratten de zakken openbijten, waardoor weg of straat urenlang bezaaid ligt met allerlei stinkende afval. In het buitengebied zijn het hoofdzakelijk hongerige meeuwen en kraaien die zich 's nachts en 's mor gens vroeg aan het huisvuil tegoed doen terwijl in de dorpen honden en katten de BB daders zijn. De hoofddaders zijn echte, de mensen die de zakken op een ver keerd tijdstip buiten zetten en daarmee uiterst onsmakelijke en zelfs gevaarlijke (ratten!) toestanden uitlokken. Bij bun galowterreinen in het buitengebied kan het probleem worden opgelost door het maken van een eenvoudige kooi van vo- liéregaas. Als de zakken daarin worden gezet kunnen zelfs muizen er niet aan komen. Bovenstaande foto maakten wij woensdagochtend in de Gravenstraat in Den Burg. ^Eondernemers-aktivileiten^ Oud-directeur Piet Stoepker van de Aankoopcentrale Texel viel don derdagochtend de eer te beurt om als eerste diesel te mogen tanken bij de OK-pomp aan de Waalderstraat. Het bestuur van de Aankoopcentrale had van deze handeling een feeste lijk plechtigheidje gemaakt, want het leveren van dieselbrandstof aan toeristische en Texelse automobi listen is een nieuwe activiteit van de Aankoopcentrale. Uitbreiding van activiteit is voor de Aankoopcentrale belangrijk, al was het maar ter (gedeeltelijke) compensatie van de terugslag die wordt verwacht bij de levering van veevoer. De veelbesproken superheffing zal leiden tot een vermin dering met ca. 10% van de Texelse melk veestapel, terwijl het streven om voor die tijd de melkleverantie te verminderen door minder krachtvoer te geven, ook te merken zal zijn. Op dat probleem werd door voorzitter J. P. Herweijer van de Aankoopcentrale gewezen in een praatje vooraf. Los daarvan was het ook om an dere redenen wenselijk dat de Aankoop centrale naast benzine dieselolie ging verkopen. Vooral na de komst van dieselauto's in de lagere prijsklasse neemt het aantal dieselrijders toe. De tien procent is zowel landelijk als op Texel overschreden. De OK—pomp van de Aankoopcentrale was de eerste en zeer lang de enige pomp op Texel waar men dag en nacht terecht kon door ge bruik te maken van een kredietkaart, waarmee het mogelijk is de pomp (voor zelfbediening) in werking te stellen, ter wijl de kosten via de computer automa tisch in rekening worden gebracht. De Aankoopcentrale heeft de afgelopen ja ren klanten verloren omdat ze hun benzi neauto voor een diesel inruilden. Het plaatsen van een extra pomp, het ingraven van een tank van 15000 liter en het opknappen van het hele pompstati on vergde een week. Voor de dieseltank moest een kuil van meer dan drie meter diep worden gegraven omdat tussen tank en straat nog een meter grond moest zitten. Het ingraven van de tank en het straatwerk werd uitgevoerd door loonbedrijf Niek Dros uit Oosterend. De VEM legde de electrische installatie aan. Negen jongens variërend in leef tijd van 15 tot 20 jaar trokken woens dagnacht met een breekijzer, kettin gen en houten palen naar een cam ping in De Koog om daar hun gelijk te halen in een ruzie met andere jon geren die eerder die avond in een ca fé in De Koog was ontstaan. Het negental vernielde een tent en sloeg twee jongens die daarbij geen zwaar letsel opliepen. De politie werd gealarmeerd en de negen vechtbazen kregen een proces verbaal wegens openlijke geweldpleging, vernieling en mishandeling. Een 16-jarige jongen uit Driebergen nam zaterdagnacht een fiets mee uit het cen trum van De Koog om naar de camping waar hij verbleef te rijden. Op het korte traject zag hij kans het rijwiel zwaar te beschadigen. Het slopen van de fiets werd opgemerkt door een camping wachter die de politie alarmeerde. Twee jongens uit Lunteren, 25 en 21 jaar oud, kregen een proces verbaal omdat ze bezig waren lampen van een super markt in De Koog te vernielen. S.V. Texel: 1 sept.: Texel-HCSC, beker 9 sept.: Texel-SRC 16 sept.: Geelzwart-Texel 23 sept.: Alkm. Boys-Texel 30 sept.: Texel-HRC 7 okt.: Hollandia T-Texel 14 okt.: Texel-Kolping Boys 20/21 okt.: beker of inhaal 28 okt.: Schagen-Texel 4 nov.: Texel-Wieringerwaard 11 nov.: Go Ahead-Texel 17/18 nov.: beker of inhaal 25 nov.: Texel-Helder 2 dec.: VZV-Texel 9 dec.: SRC-Texel 16 dec.: Texel-Geelzwart 23 dec.: inhaal 30 dec.: vrij 6 jan.: inhaal 13 jan.: inhaal 20 jan.: Texel-Alkm.Boys Een 22-jarige jongen uit Duisberg reed donderdagmiddag veel te hard over de Pijpersdijk en verloor in een bocht de macht over het stuur. De wagen vloog van de linker naar de rechterwegberm en kwam uiteindelijk links van de weg op een tuinwal tot stilstand. Twee inzittenden moesten met lichte verwondingen naar een huisarts worden gebracht. De auto was zwaar beschadigd. 21 mannen en 7 vrouwen hebben zich ingeschreven voor de mini-triathlon Texel die zal plaatsvinden op zaterdag 22 september. De organisatie heeft besloten geen deelnemers meer toe te laten. Wie zich nu nog opgeeft komt op een reservelijst. Die mensen komen alleen in aanmerking voor de Texelse triathlon wanneer één van de deelnemers mocht afvallen. De triathlon wordt een typisch Texels gebeuren en is dus alleen toegankelijk voor Texelaars. De organisatie zal trach ten alles zo perfect mogelijk te laten ver lopen om dan bij een goed verloop van deze „kwart" triathlon mogelijk te besluiten volgend jaar dit evenement pok open te stellen voor niet-Texelaars. Dat ook triatleten van de overkant be langstelling hebben voor deze kwart triathlon blijkt wel uit de vele verzoeken van die kant. Het onderdeel zwemmen (1 km) zal plaatsvinden in het zwembad. De onder delen wielrennen (45 km) en hardlopen (10 km) zullen afgewerkt worden op de Hogeberg. De start en finish van deze onderdelen is steeds bij het zwembad. Deelnemers die willen weten op welk traject gefietst en gelopen wordt, kun nen bij het zwembad een routebeschrij ving ophalen zodat ze nog ruim de tijd hebben om op het wedstrijdparcours te trainen. Voor verdere informatie en in lichtingen kunnen de triatleten terecht bij badmeester Gert Pansier. Jeugd-triathlon Naast de kwart triathloop zal er op zondag 23 september een jeugd- triathlon en een triathlon-estafette wor den georganiseerd. Beide evenementen waren vorig jaar een groot succes. De ieugd wordt onderverdeeld in verschil- ende leeftijdsklassen, nl. 11 en 12 jaar; 13 enVI4 jaar en 15, 16 en 17 jaar. Uite- aard ook één onderverdeeld in jongens en meisjes. De afstanden zullen zijn 500 meter zwemmen, 9 km wielrennen, 3670 meter hardlopen voor 11, 12, 13 en 14 jaar en 5 km hardlopen voor 15, 16 en 17 jaar. Het inschrijfgeld bedraagt 72,50. In schrijfformulieren zijn te verkrijgen aan de kassa van het zwembad. De uiterste inschrijfdatum is 1 september. De triathlon-estafette vindt ook plaats op zondag 23 september. Bij de triathlon-estafette worden de ploegen door loting samengesteld. Een ploeg bestaat uit één zwemmer, één wielren ner, en één hardloper die elkaar na elk onderdeel afwisselen. Deze triathlon- estafette is dus marathonwerk voor pure specialisten. Belangstellenden voor deze vorm van triathlon kunnen zich opgeven in het zwembad Molenkoog. De afstan den zijn hier 1900 m. zwemmen, 45 km wielrennen en 21 km hardlopen. TEXELSE COURANT PAGINA 5

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5