Jubileumconcours was gevarieerde paardendag Zilveren zweep voor H. Spigt jr. Toeristen wonnen surfwedstrijd Kop-staart botsing Diefstallen Verleende bouwvergunningen Broers liepen de vierdaagse Inbreker aangehouden Geen voorrang verleend Snel naar Vlieland PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 JUL11 »INSI lachende Henk Spigt sr. op de bok van de boerenwagen als winnaar van het landbouw- imer. Naast hem de heer Biesheuvel. ienk Spigt neemt de zilveren zweep in ontvangst van Burgemeester Jo Engelvaart. Rechts voorzitter Jozef Weel. Agnes Bakker hangt i aan het hoofdstel van Pionier om het paard te laten weten dat zijn prestaties gewaardeerd worden. Het jubileumconcours van de Vereniging voor Vrienden van het Paard, dat zaterdag op het sportterrein aan de Wilsterstraat werd gehouden is een ge varieerde paardendag geworden. Voor het publiek was het ook een lange paardendag en dat verklaarde de veelvuldige in- en uitloop op het terrein. Gemiddeld stonden er 1300 1400 bezoekers rond de ring en dat aantal stemt het bestuur van de paardenvereniging tevreden. Het programma bood enke le speciale attracties die duidelijk werden gewaardeerd. Het optreden van de vereniging ,,Het Friesche Paard" oogstte de meeste bewondering. Lofui tingen waren er na zes uur viervoetervermaak ook voor Henk Spigt sr. die zonder veel moeite het landbouwnummer won en aantoonde dat de oudjes in de vereniging het nog best doen. Zijn zoon nam eerder die dag de zilveren zweep in ontvangst. Dat gebeurde in de categorie enkelin gen open klasse waar acht aanspannin gen aan meededen. De jury, bestaande uit S. J. Raat, D. Reijne en J. Prins, kon moeilijk tot een oordeel komen en vier aanspanningen moesten voor de tweede maal een rondje rijden om de gang van het paard nog eens nauwkeurig te kun nen beoordelen. Henk Spigt jr. bleek met zijn paard Pionier de beste en burge meester Jo Engelvaart reikte de zweep uit, waarna het traditionele ererondje volgde. De zilveren zweep werd vorig jaar toen het concours onderdeel was van Ooster end Present, gewonnen door Gerard du Porto. Zelfstandig Hoewel het concoursprogramma van vorig jaar ook zeer onderhoudend was „Friesche" paarden in de Texelse concoursring. en door deelname van tientallen old timers veel meer publiek trok is een ge heel „zelfstandig" concours toch sfeer voller. Het terrein aan de Wilsterstraat bleek uitstekend geschikt voor evene menten en de bomen rondom de ring zorgden voor beschutting tegen de nog koude wind en de motregen die zaterdag enkele malen viel. Om negen uur werd begonnen met de traditionele Warm bloed Paardenstamboek-keuringen. Twee uur later gaf het Koninklijk Texels Fanfare met het spelen van het Wilhel mus het startsein voor het concourspro gramma. Dat programma begon iets la ter dan gepland maar in de loop van de dag kon men terugkeren naar het in het programmaboekje vermelde tijdschema. Dat tijdschema was vrij ruim en hoewel alles organisatorisch op rolletjes liep za ten er toch vrij veel pauzes in de show. De wedstrijd van de windsurfclub Texel die zondag bij Dijkmanshuizen werd gevaren is in de A-poule geëindigd in een zege voor vakantiegangers. Jacco Koops werd eerste in deze poule, Fred Heida tweede en de Oosterender André van de Berg derde. In de B-poule sleepte Jan van der Vis de eerste plaats in de wacht, Nellie de Wilde werd tweede en Renate Kramer derde. Op de Californiëweg gebeurde vrijdag een kop-staart botsing. Een 19-jarige jongen uit Purmerend reed met zijn auto over de Californiëweg en zag een paar kennissen lopen. Hij stopteen de wagen die achter hem reed, bestuurd door een 20-jarige inwo ner van Breda remde te laat. Een der in zittenden poogde na de aanrijding een beschadigd spatbord los te trekken, ter wijl de bestuurder onverwacht achteruit reed. De jongen moest zich met een die pe snee in zijn hand onder doktersbe handeling stellen. In de nacht van woensdag op donder dag werd ^500,— gestolen uit een tent op een camping in De Koog. Het geld is eigendom van twee jongens uit Amstel veen die op het moment van diefstal niet aanwezig waren. Een volle boodschappentas van een familie uit Raalte werd donderdag even achtergelaten in een supermarkt in Den Burg. Toen het gezin de supermarkt be trad om de tas naar de auto te brengen waren boodschappen en tas verdwenen. Uit een winkel in Den Burg werd don derdag een radio-cassetterecorder ter waarde van ƒ1000,— gestolen. De gesto len apparatuur lag uitgestald in een doos. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een vlag gestolen van een kapsa lon in Den Burg. In dezelfde nacht wer den bij een café in Den Hoorn twee vlag gen, twee schommels en een houten hek weggehaald. Een Texelse vrouw vergat vrijdag haar portemonnee in een supermarkt in Den Burg. In de beurs zat ƒ100,—. Toen de ei genaresse terugkwam om haar porte monnee op te halen was die verdwenen. Een dergelijk concours kan met meer vaart worden afgewerkt. Nieuwelingen De nieuwelingen waren het eerst aan bod. In deze categorie van eenspan landbouwtuigpaarden werd W. Zijm met de driejarige vos Zabai eerste. Deze ru briek was goed bezet met acht aanspan ningen. Heel leuk was het onderdeel aangespannen ponys. De zes dieren en de kinderen op de bok waren keurig op getuigd. De kleine viervoeters stapten trots rond. De dochter van voorzitter Jo zef Weel maakte met haar viervoeter echter een angstig ogenblik door want het dier bleek te schrikken van het spea kercommentaar en sloeg op hol. Chloë Weel viel uit de kar en een toegesnelde man uit het publiek werd door de dra vende pony op het verkeerde been gezet inhoudt dan het domweg laten draven van een paard. Met één hand aan de teugels liet men de trouwe viervoeter scherp wenden, hindernissen zoals een houten brug werden genomen en ook bleken de paarden in staat om vanuit draf in één keer stil te staan zodat de be rijder snel het zadel kon verlaten. Con coursspeaker Loek van Bronkhorst gaf de microfoon over aan western- deskundige Hans Veel die het publiek de nodige informatie verschafte. Zijn be toog was doorspekt met Engelse kreten als „trot, walk en cluster". De de monstratie maakte in ieder geval duide lijk dat bij westernstijl rijden veel dres- suurkunst komt kijken. De Free Wheel Ranch kwam zaterdag nog twee keer opdraven onder andere met drijven van vee en lasso werpen. Het was aardiger geweest als alle kunstjes in één de monstratie waren gevat want nu werd het wat langdradig. De western show werd 's middags afgesloten met een wedstrijdje zadelrijden op de grond. Een zadel werd aan een touw over de grond door een paard voortgetrokken en dege ne die dat wilde kon op het leer plaats nemen. Frans Bakker uit Den Hoorn bleek een meester in dit vermaak en trot seerde zelfs een geluidsmast. Hij kreeg voor zijn moedig optreden een prijs. „It Fryske Hijnder" is de originele be naming voor de vereniging „Het Frie- hoe rijk de eigenaar was en uit het ver- fgoud dat er blonk was op te maken dat de vereniging rijtuigen uit de vroegere welstand heeft weten te behouden. Ook Het Friesche Paard kwam nog twee keer terug in het programma maar dat was voor de echte paardenliefhebber geen bezwaar. Het rijden van deze enkele, dubbel en zelfs vierspannen was een lust voor het oog, vooral toen de dames in Fries kostuum met gouden kap meereden. Schoon geheel Na een parade van ponyclub De Klep- pertjes, een ponyshow la Fleche die gewonnen werd door Hannita de Wit en een optreden van drumband Voorwaarts Mars uit De Koog was het de beurt aan de vrouwen van de Texelse paardeneige- naren. Het zogenaamde damesnummer (enkelspannen gereden door vrouwen) werd gewonnen door mevrouw_ G. Stiggelbout-Witte die het paard Pionier van H. Spigt jr. goed onder controle had. Het schoonste geheel presenteerde mevrouw G. Roeper-Keijzer met voor het rijtuig de zevenjarige vos Torabi. Me vrouw Roeper kreeg voor haar presenta tie een horloge en armband van juwelier Martin Tromp. waardoor ook hij in het gras viel. Het beestje werd echter snel bij de leidsels gepakt en afgevoerd. Het had zijn naam. Storm, in ieder geval eer aangedaan. Ri chard Eelman werd eerste in dit onderdeel. Cowgirl Onderhoudend was de eerste de monstratie Western Riding, uitgevoerd door de Free Wheel Ranch uit Voorscho ten. Vijf cowboys en één cowgirl lieten zien dat „wild west spelen" veel meer nostalgische aanspanning. Zijn houten kar, die zo naar het wagenmuseum kon, rammelde aan alle kanten maar Spigt won wel de eerste prijs. Glunderend maakte deze oudgediende in de plaatse lijke paardensport een pittig ererondje waarbij de voormalige hoofdringmeester Biesheuvel ook op de bok plaatsnam. De prijzen van het concours werden 's avonds uitgereikt op een feestavond van de vereniging. Uitslagen: Eenspannen landbouwtuigpaarden (nieuwelingen): 1. Zabai, eig./ber. W. Zijm; 2. Serena, eig./ber. S. Tjepkema; 3. Zoline, eig./ber. B. Beuving; 4. Torabi, eig./ber. J. C. Roeper; 5. Wilhelm, eig. G. Coevert, ber. D. Witte; 6. Claudius, eig. G. Coevert, ber. C. Witte; 7. Nel son, eig./ber. P. Bakker; 8. Mister, eig. C. Timmer, ber. dhr. Goudsblom. Aangespannen ponys door kinderen tot 15 jaar: 1. Donald, eig./ber, Richard Eelman; 2. Ringgrit, eig. P. Kingma, ber. Sandra Witte; 3. Isabel, eig./ber. Jaco: bien de Wit; 4. Rosa, eig. Dhr. Koomen, ber. Stefaniev.d. Brink; 5. Ivo, eig. Cam ping De Krim, ber. Elles van der Vis. Enkelingen open klasse: 1. Pionier, eig./ber. H. Spigt jr.; 2. Ulaan,eig./ber. R. Eelman; 3. Thores,eig./ber. H. Spigt sr.; 4. Serena, eig./ber. S. Tjepkema; 5. Wilhelm, eig. G. Coevert, ber. D. Witte; 6. Torabi, eig./ber. J. C. Roeper; 7. John William, eig. A. Kikkert, ber. C. Witte; 8. Nelson, eig./ber. P. Bakker. Ponyshow la Fleche: 1. Tavares, eig./ber. Hannita de Wit en Isabel, eig. Jaccobien de Wit, ber. Hannita de Wit; 2. Jonas, eig. Thirza Weel en Pascal, eig. J. de Kraker, ber. Thirza Weel; 3. Jello, eig. Annet Kossen en Mira, eig. Bea Timmer, ber. Bea Timmer; 4. Juliet te, eig. Elsbeth de Lugt en Sofia, eig. Corina Duin, ber., Elsbeth de Lugt; 5. Curffou, eig. Jacqueline Jimmink en Donald, eig. Rochard Eelman, ber. Jac queline Jimmink. Eenspannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, gereden door da- Een nummer. Naast hem de heer Biesheuvel. sche Paard" die zaterdag met mooie vol bloed dieren een prachtige rijtuigen in de ring verscheen. Ook de kostuums van de menners waren origineel. Het draven van deze knap getuigde paarden met daarachter de mooie beschilderde sjees- jes met grote wielen maakte veel indruk. Het houtsnijwerk op de wagens gaf aan_ Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend. Fam. v.d. Berg b.v., Den Burg, voor het plaatsen van een dienstwoning aan Grensweg 100, Den Burg; Fa. Grisnigt, Hallerweg 25, Den Burg, voor het plaat sen van een loods; B. van der Schans, De Ruyterstraat 123, Oudeschild, voor het plaatsen van een dakkapel; D. Slik, Looddssingel 11, Oudeschild, voor het plaatsen van een berging; Expl. Mij. Boer en Kloosterman b.v., Den Hoorn, voor het veranderen van een winkel in bedrijfsruimte aan Groeneplaats 7/8, Den Burg; Woningbouwvereniging Texel, Den Burg, voor het bouwen van 18 woningen in Den Burg Noord-West; J. Schot, Ruyslaan 11, De Koog voor het vergroten van een garage; R. B. Bakker, Boodtlaan 38, De Koog voor het gedeel telijk vergroten van een pension; M. van Schoonhoven, Orchismient 11, De Koog voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis; A. Hutjes, De Ruyterstraat 123, Oudeschild, voor het veranderen van een bovenverdieping van het pand 17 in een woning op Haven 17 Oude schild; J. Eelman, Oosterend, voor het plaatsen van een woonhuis aan Lage- veld 6, Oosterend. mes: Schoonste geheel: Torabi, e> lende C. Roeper, ber. G. Roeper-Keijzer. 1.Pionier, eig. H. Spigt jr., be Stiggelbout-Witte; 2. Thores, eig. Spigt sr., ber. A. Bakker-Witte; 3. eig. R. Eelman, ber. I. van SamtkL; Hin; 4. Serena, eig. S. Tjepkema, ber. kikkert-Brekeveld; 5. Torabi, eig. J. Roeper, ber. G. Roeper-Keijzer; 6,i (inde helm, eig. G. Coevert, ber. R. Tempel. Tweespannen landbouwtuigpaan utooi voor luxe rijtuig: 1. Thores, Spigt sr. en Zambai, eig. W. Zijm" W. Zijm; 2. Ulaan, eig. R. Eelman ra bi, eig. J. C. Roeper, ber. R. Eelman Nelson, en Saratina, eig./ber. P. dm Ponyshow diverse aanspanning og t 1. Zambai, eig. W. Zijm en Thores, H. Spigt sr., ber. H. Spigt sr.; 2. Ula rote eig. R. Eelman en Torab, eig. J. C. F,k per, ber. R. Eelman; 3. Tjitske en Siet eiste eig. W. Bakker, ber. Jac. Lap; 4. Me nie, eig. W. Siebeling en Flipje, i u Zijm, ber. W. Siebeling; 5. Claudis, e G. Coevert en John William, eig. A.K kert, ber. D. Witte: 6. Seratina en Nes et f eig./ber. P. Bakker. Marco (19) en Albert Jo (17) Korte hoeven uit Den Burg hebben deel men aan de Nijmeegse vierdaagse. Eourf de broers volbrachten de pittige r Ie r zonder problemen, afgezien van fPan blaartjes. Marco Kortenhoeven die km per dag aflegde, is ervaren wan:^ laar. Hij is ook een vertrouwde verscl ning in het wandelrondje om Texel, bert Jo, die in verband met zijn li 40 km per dag liep, had geen anojteer wandelervaring dan de Texelse aveÊflzf vierdaagse. „Het was een fantastisp* belevenis daar in Nijmegen", aldus broers. „Vooral de laatste dag bij tocht was het een geweldig feest, doen het beslist nog eens." Voor zove na te gaan hebben dit jaar geen and P' Texelaars aan de Nijmeegse vierd; meegedaan. Het onderdeel open klasse tweespan was met slechts drie deelnemers een wat schamele vertoning. Aanvankelijk zouden vier dubbelspannen in de ring verschijnen maar D. Witte uit de Westen moest het laten afweten. W. Zijm werd eerste met de paarden Thores en Zam bai. Ponyclub De Kleppertjes leverde goede dressuur onder leiding van Peggy Kamperman en de gezellige paardendag werd afgesloten met het landbouwnum mer, waarbij de dieren op het veld ver schenen met oude of nieuwere wagens die in de landbouw worden gebruikt. H. Spigt sr. stal hier de show met een Woensdag kon de politie een 20-jarige toerist aanhouden die eerder vorige week had ingebroken in een strandpavil joen en ƒ1000,— en enkele flessen drank had meegenomen. De jongen kampeer de illegaal op een camping in De Koog. Vrijdag gebeurde door het niet verlenen van voorrang een aanrij ding op de splitsing Oosterenderweg-Spangerweg. Een 23-jarige inwoner uit Oostzaan wilde met zijn auto vanaf de Spanger- weg de Oosterenderweg oprijden maar gaf daarbij geen voorrang aan een 48-jarige Texelaar. Laatstgenoemde kon met zijn auto de wagen van de toerist niet meer ontwijken. Een botsing met veel blikschade was het gevolg. Dat (pop)sterren zich niet altijd in snelle limousines voortbewegen maar doorgaans wei (bijna) op vee/ plaatsen tegelijk moeten zijn, bewe zen zaterdagmorgen de popgroe pen Drukwerk en Vitesse. Beide bands hadden een schnabbelop Vlieland waar werd opgetreden in het NCRV live radioprogramma ,,Los Vast". Alle artiesten kwamen keurig met de boot van rederij Doeksen naar het buureiland maar dat bleek voor Vitesse en Drukwerk wegens optredens vrijdagnacht ver in het land niet mogelijk. Luchtha- venmeester Ed de Bruijn regelde echter een route die gevarieerder en sneller was dan de Doeksen-lijn. Vi tesse vloog vanuit Eindhoven naai Texel en Drukwerk vanuit Amster dam. Daarna werden de groepen allerijl naar het schip ,,De Vriend schap" bij De Cocksdorp gebracht Na de overtocht werden de herer per tractor en taxi naar de radiolo catie bij West-Vlieland vervoerd Voor Vitesse was het een gevarieer de reis voor slechts drie minuten ra dio: het play-backen van een nieuw plaatje van de groep. Drukwerk had meer eer van haar reislust, band trad een half uur live op. Da terugreis was in omgekeerde vol gorde dezelfde als de heenreis. Op de foto beide popgroepen broeder lijk aan boord van „Da Vriendschap".

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 6