pHhb. i" HHtefiL r-'mt fef \r* -Jki Texel heeft eigen specialiteiten Vakantiefoto's: niet te haastig A - Mi s~^#3éJ$éits* v££$Ggl Explosiegevaar Zwemmen en veiligheid ®M\ 11 Sportvissers opgelet Niet berekend op snelverkeer RECREAKTIEF TEXEL 7a/ t/an Texelse produkten komen van het dier dat Texel mede beroemd maakte. Wie in Schotland verblijft probeert een glas whiskey, wie in Frankrijk vakantie viert doet zich tegoed aan de plaatselijke wijnen.en natuürlijk ontelbare soorten Franse kaas en in Denenmarken is een glaasje Aqua- vite favoriet. U die op Texel verblijft kan zich echter ook tegoed dóen aan allerlei plaatselijke specialiteiten. Een vakantie op Texel is niet al leen zonnen, genieten van de natuur of van de activiteiten die in deze krant worden genoemd, maar het is ook smullen geblazen. Zowel voor een hapje als een drankje heeft u een ruime keuze in onvervalste Texelse produkten. Daarover willen we u in dit verhaal iets meer vertellen. Het is bijna over bodig op te merken dat genoemde produkten niet alleen tijdens uw va- gens recept van een oude Texelse dame. Slijterij De Wit uit Den Burg heeft ook een eigen kruidenbitter: ,,Juttertje". Dit recept stamt uit voormalige jutterskrin- gen en het bitter wordt verkocht in ste nen kruiken van 0.7 liter. De voormalige hotelier Gert Coevert is een dranken- Enkele Texelse produkten in het hart van Den Hoorn. kantie kunnen plezieren. Het zijn ook uitstekende souveniers. Om maar met een lekkere stevige bor rel te beginnen: Texel heeft vier eigen kruidenbitters. Sluiterij Ger de Jong in Oosterend perfectioneerde een eigen re cept en dat leverde een drankje op dat het midden houdt tussen Jagermeister en Beerenburg. In deze borrel zijn 24 kruiden en brandewijn verwerkt. Dezelf de slijter heeft ook de Texelse Boeren jongens in de handel gebracht. Deze ro zijnen op brandewijn zijn gekruid vol- Op het strand en in de duinen worden de laatste jaren veel munitieresten ge vonden. Blijf er af en waarschuw de poli tie. Elk onbekend metalen voorwerp moet als gevaarlijk worden beschouwd. Am Strand und in den Dünen werden in der letzten Zeit viele Überbleibsel von Munition gefunden. Hande weg! Alar mieren Sie sofort die Polizei; Jedes un- bekannte Stück Metall kann gefahrlich sein. Volg op de bewaakte strandgedeelten de aanwijzingen van de badmeesters stipt op. Voor het hele Texelse strand geldt dat het streng verboden is met bootjes of andere drijvende voorwerpen de zeë in te gaan. Beachten Sie bitte genau die Vor- schriften der Bademeister an den be- wachten Stranden. An dem gesamten Texelstrand ist es verboten mit kleinen Booten oder anderen schwimmenden Gegenstanden ins Wasser zu gehen. brouwer in hart en nieren en zijn krui denbitter op basis van citroenbrandewijn jheeft hij naar zichzelf genoemd: „Kleint- Ijè van Gert". Ook ontwikkelde Coevert !qen nieuwe likeur die de naam ,,Het Gouden Boltje" meekreeg. Beide dran ken zijn te koop in hotel Den Burg aan de Emmalaan. I Zeer authentiek is het verhaal van het kruidenbitter „Kees Boontje" dat alleen bij slijterij Parlevliet in Den Hoorn wordt verkocht. In het begin van de 19e eeuw strandde bij Den Hoorn een Zweeds schip. De enige overlevende van de stranding werd gevonden en verzorgd door de Hoornder jutter Kees Boon. De drenkeling had een heupfles met een lekkere borrel en hij liet de jutter proe ven. Laatstgenoemde was verrukt over de bijzondere smaak en als dank voor de goede verzorging kreeg hij het recept van de matroos. Via overlevering kwam het recept in handen van slijterij Parlevliet. Kaas Van de alcohol stappen we over naar een ander natuurlijk produkt dat daar uitstekend bij past: kaas. Ook hier zijn di verse mogelijkheden. Anton Witte van boederij Wezenspyk maakt echte boe renkaas van melk van eigen koeien. Bij de boerderij aan de Hoornderweg is een winkeltje waar deze kaas en ook scha penkaas en brandnetelkaas te koop zijn. Texel heeft nog één zuivelfabriek (vroe ger waren er meer) en uiteraard wordt daar ook kaas gemaakt. Zeven ton per week om precies te zijn. Tien procent van die produktie wordt benut voor het maken van de rauwmelkse kaas „Texe laar". De melk voor deze kaas wordt door zorgvuldig geselecteerde bedrijven aangeleverd en om eventuele schadelijke bacteriën zonder pasteuriseren toch uit de melk te krijgen wordt gebruik ge maakt van spciale ontwikkelde centrifu ges met de naam „Bactofuge". Witte schimmel Op het biologisch dynamische land bouwbedrijf Sint Donatus, vlakbij Den Hoorn, worden diverse Texelse zuivel- produkten gemaakt en verkocht: boe renkaas, kwark, boerenboter, kruidenbo ter, zachte kaas in zonnebloemolie en een zacht kaasje dat luistert naar de naam „Texels Witje". Dit kaasje van on geveer 100 gram is waarschijnlijk het eni ge Nederlandse witschimmelkaasje. Ook deze boerderij heeft een verkoopwinkel. Van schapemelk maakt men op Texel ook uitstekende kaas en de Gebroeders Commandeur van boerderij Don Bosco doen dat al heel iang. Deze boerderij is helemaal ingesteld op de produktie van schapenkaas. De-kazen zijn te koop in de gewichten vier ons en vier kilo. Naast schapenkaas maken de gebroeders ook schapenyoghurt die volgens experts een geneeskrachtige werking heeft en baat geeft bij bloedarmoede en maag- en darmstoornissen. Dat schijnt te komen door de grote heoveelheid B13 vitamines die in deze yoghurt zitten. Piet Bakker van boerderij Westergeest maakt biologisch dynamische schapen kaas. Voor dit produkt heeft hij het Texel se schaap gekruist met het Friese melkschaap. halfgaar wordt gebakken om zacht te blijven. Kleikoek wordt door veel bakkers ge maakt waaronder Bakker Timmer uit Den Burg, die ook peperkoek verkoopt. Peperkoek stamt van de zogenaamde blauwe koek. Die blauwe koek werd ge maakt van roggemeel en melado (melas se). Dat laatste is een afvalprodukt van rietsuikerfabricage. Toen in Nederland werd overgschakeld op bietsuiker ver ving men op Texel de melasse voor zwarte stroop. De peperkoek wordt na het bakken door kokend water gehaald en ontleend zijn naam aan de pittige smaak. Naast de restaurants die lamsvlees serveren is de pizzeria in Den Burg be faamd om de pizza „Den Burg Texel" waarin Texelse kaassoorten zijn ver werkt. In het pannekoekenhuis Cathari- nahoeve is men trots op een pannekoek met plaatselijke lekkernijen die ook de vorm van het grootste waddeneiland heeft. Dekens Niet eet- of drinkbaar, maar zeker uniek is het Texelse lamsbonf en de Texelse rheumadekens. Laatstgenoemd produkt wordt ver vaardigd in een klein fabriekje aan de Hollewal in Den Burg (tel. 02220-2027). De (anti)" rheumadekens worden ge maakt van „door de zon en zeewind ge rijpte" Texelse schapenwol die op een bijzondere manier wordt verwerkt. De wol behoudt het natuurlijke vet maar is na behandeling zeer schoon. De makers zeggen (en dat wordt ondersteund door tevreden klanten) dat de dekens o.a. spierpijn, rugklachten, slapeloosheid, stress en rheuma verlichten. Daarnaast zijn de dekens in de winter heerlijk warm en, door de speciale manier van maken, zomers koel. De ambachtelijke bontwerker Martin Karlas maakt in zijn atelier in de Kan toorstraat in Den Burg mutsen, jassen en vesten van lamsbont. Om tot bont verwerkt te kunnen worden, moeten de lamshuiden speciaal worden geprepa reerd en geschoren. Het eindresultaat ziet er doorgaans exclusief uit. De genoemde eet- en drinkprodukten zijn niet alleen te koop bij de bedrijven die de lekkernijen maken. Tal van andere winkels en restaurants bieden Texelse lekkernijen aan. U komt ze vanzelf tegen. □E KOOG "^y^r(Ï5)Pijpersdijk Schumakersweg 3elikaanweg Californieweg 11 Kogerweg Gerritslanderdijkje AT"'DEM BURB Rozendijk Westerw :IlV!!L:[ i Hoornderweg ;ernkui Zuid-Haffel Van der bterrweg (T) De Rede Voor sportvissers: Laat geen sno of haken achter. Zeevogels en scha raken er in verward ernstig leed als gevolg. De steentjes! sen de bazaltblokken van de dijk ij" lospeuteren. Für Angler: lassen Sie keine Schn oder Haken liegen. Seevögel und Sci fe können sich darin verhedderni verletzen. Es ist verboten, an den0 chen zwischen den Basaltblöcken fe umzustochern und dabei Steinchen lösen. Op Texel geldt een maximum van 80 kilometer, tenzij anders aangej ven en dat is altijd langzamer. OmdaiiIC afstanden kort zijn is hard rijden boi-lk dien zinloos. Gebruik de auto zo wei- mogelijk. Parkeer niet in de dorpscer want dat is bijna overal verboden,; Koog en Den Burg beschikken overp keerterreinen van voldoende capacity De afstand tot het centrum vergt slee' enkele minuten lopen. Let op de vervj borden. In veel éénrichtingsstraten gen fietsers tegen het verkeer in rijde Dat wordt aangegeven met een spf verkeersbord. De Pontweg, de verbinding tussen de veerhaven en De Koog, is de belang rijkste verkeersader van Texel. Om uw bestemming op het eiland vlot te kun nen bereiken moet u letten op de zij wegen die allemaal een naam hebben maar ook een nummer dragen. Als in een publicatie van een recreatiebedrijf of in de aankondiging van een evenement wordt gesproken van „zijweg dan' wordt een zijweg van de Pontweg be doeld. Het nummer heeft niets te maken met de nummers van de kilometerpalen op het strand. Zijweg negen loopt dus niet naar het strand paal 9. Überall auf Texel gilt eine Hot geschwindigkeit von 80 km, es seideri es ist anders angegeben, aber dannte delt es sich um noch gerings n Geschwindigkeiten. es Weil die Entfernungen gering sindk n schnelles Fahren ausserdem keirs ia) Zweck. Lassen Sie deshalb den PKW viel wie möglich stehen. Parken nicht in den Dorfszentren, denn dort! ui sowieso beinah überall das Parken «je boten, oder wird mittels Parkuhrenii n Parkautomaten eingeschrankt. De Kr und Den Burg verfügen über groi Parkplatze, welche in unmittelbarerl he vom Zentrum liegen. Achten Sie; die Hinweisschilder. In vielen Einbahnstrassen ist es c Fahrradfahrern erlaubt in entgegenj n setzter Richtung zu fahren, dieses wi in mit einem speziellen Schild angegeb; Lamsvlees Een ander produkt van het enige ech te Hollandse schapeneiland is natuurlijk lamsvlees. Deze vleessoort is onder fijn proevers steeds meer een begrip. Vele restaurants hebben een menukaart waarop specialiteiten staan van lams vlees en uw Texel-vakantie is eigenlijk niet compleet als u deze delicatesse niet geproefd heeft. Dat kan niet alleen in een restaurant of hotel. Het lamsvlees met keurmerk van de Stichting Het Texelse Schaap is ook te koop bij het Lamsvleesbedrijf Texel in Den Burg en slagerij Goënga in Den Hoorn. Laatstge noemde slager verkoopt ook gerookte lamsham en leverworst. Volgens kenners is de smaak van Texels lamsvlees mede zo fijn omdat het schaap graast op de wat zilte weiden van het eiland. Peperkoek Van vlees naar koek is een hele stap maar toch willen we u drie echte Texelse koeksoorten niet onthouden. Bakker Dros in Oudeschild maakt de Hoornder ring. Het recept van deze sma kelijk gekruide ronde koek met spijs kreeg hij van een oude Texelse bakker. Ook echt „Tessels" is de kleikoek, ge maakt van roggebloem en honing die Mensen die op vakantie zijn maken foto's. Toch vallen veel vakantiefoto's tegen. Dat is niet nodig maar de onwetendheid met de materie (een deel van de fotografen schiet alleen plaatjes op feest- en vakantiedagen) en de haast waarmee wordt gewerkt zorgen vaak voor tegenvallers. Bijna blindelings op de sluiterknop van uw kleine automaat of meer ingewikkelde camera druk ken mag best maar de kans dat u iets vastlegt wat na een eerste blik op de afdruk niet meer boeit is groot. Bovendien is de kans op onscherpte of erger nog het onderwerp half op de foto, ook niet klein. Met iets meer moeite be reikt u een beter resultaat. Vakantiefoto's waar u echt met plezier naar kijkt en die u met gepaste trots aan vrienden en familie kunt laten zien. Neem even de tijd voor een foto en ga er goed stevig voor staan. In spreidstand of in de rug gesteund door een muur of boom. Druk uw toestel zachtjes tegen neus of voorhoofd. De kans op bewogen of onscherpe foto's is dan al een stuk kleiner geworden. Druk ook rustig af. Het knopje van de camerasluiter is erg gevoelig. Een lichte aanraking met uw wijsvinger is voldoende. Ook door te hard afdrukken bestaat de kans op be- wegingsonscherpte. Zorg dat uw oog recht achter de zoeker (het „kijk- venster") zit en kijk net zo lang tot u ziet wat u wilt zien en wat u dus wilt vastleg gen. Niets meer en niets minder. Zonnetje Het is een misvatting dat fotograferen met het zonnetje in de rug altijd de mooiste plaatjes oplevert. Experimen teer eens met zijlicht of tegenlicht. Door de schaduwen die dan ontstaan, worden uw foto's beslist levendiger. Flitsen doet u binnen, maar wanneer het buiten aan de donkere kant is kunt u daar ook flitslicht gebruiken. Uw onderwerp moet dan echter niet te ver weg zijn. Zorg dat u uw onderwerp op een goede, duidelij ke plaats in het beeld krijgt. Een groot strand met uw vrouw slechts als stipje bij de duinrand, een groot weiland met heel in de verte een lammetje of een on eindige zeevlakte met aan 'de horizon een boot, het zijn vaak lelijke foto's. Stap op het onderwerp af. Een detail is vaak sprekender dan een overzichtsfoto. Voorzorg Voordat u vakantiefilmpjes volschiet is het goed een nieuw batterijtje in uw ca mera of flitser te doen. Als u op het Een detail van een onderwerp is vaak leuker dan een overzichtsfoto. strand foto's wilt maken, wikkel uwioc mera dan in een plastic zak. Zand zout water zijn grote vijanden van fijngevoelige apparatuur. Mocht er to iets vervelends met uw camera gek ip ren, breng hem dan meteen naar dele) tovakman. Vaak is het een kleinigheuai en kunt u de rest van de vakantie zon: ie problemen vastleggen. Plekjes Op Texel zijn vele plekjes waar ge foto's te maken zijn. Hierondert in gen enkele ideeën om de ware vakanl fotograaf te inspireren. Het gebied ra het Hoornder kerkje is heel illustrai voor het oude land van Texel. Tussen tuinwallen grazen schapen en lamme: J en met het karakteristiek witte Hoorn kerkje op de achtergrond maakt u van een origineel standpunt een mooie I schapsfoto. Datzelfde geldt voor plekjes op en rond de Hogeberg. I haven van Oudeschild bruist het van lerlei activiteiten en ook dat kan kleui ke foto's opleveren. Ga er heen op dag of zaterdag als de Texelse kotters fe haven binnenstomen. Uiteraard isl strand ook een dankbaar onderwerp ker voor kleurenopnamen. De velefe kleurde vlaggen, windschermen enp sols geven uw foto een zomers cac Rood en geel doen het goed op kleü foto's en daarbij kan een catamarar van dienst zijn. Playback Clowns en straatmuzikanten zijné dinsdagmiddag en -avond te vinden de braderie in De Koog. Ook de k artiesten van de playbackshow died wordt gehouden zijn misschien eenfi waard. Nostalgische plaatjes zijn tel len op de folkloredagen in Den Burg: ke woensdag ziet men daar Texelaan klederdracht en hier bent u in staat ou ambachten op de gevoelige plaat v leggen. Wie van spektakel houdtI zoekt deze zomer een autocross enk zeker met een tele-lens, verbeten 0 reurs in oude vehikels in de zoekerI gen. De rondvliegende modder mos dan niet met de camera ontwijken.! geeft juist een prachtig effect. Oosterend is een monumentaal de Een foto van uw familie in een van oude straatjes is een leuke vakantiel rinnering, maar u kunt daarvoor bijv» beeld ook de vuurtoren, de molen polder het Noorden, of de veerbc kiezen. Zeehondes In het Natuurrecreatiecentrum bassins met zeehonden. Normaal is moeilijk deze snel zwemmende dieren de foto te krijgen. Tijdens het voeden 's middags rond half vier, zijn ze eelt van heel dichtbij te fotograferen. Dl voorbeelden zijn nog met talloze andi aan te vullen. Probeer origineel te zijn het fotograferen, anders kunt u nel goed ansichtkaarten kopen. Juist zelf met zorg uitzoeken van leuke m menten of onderwerpen geeft een e> foto-dimensie aan uw vakantie.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 14