Circus Mullens volgende week in De Koog Gerrit Dijkstra wil zijn eigen geld verdienen 4K3CND1 Ambachtsman in de Weverstraat ZDH-trainïng Gemeente koopt prent voor museum Geschrokken van binnenband Geslaagd Ronde van Zuidema op 4 augustus Extra geld nodig voor gemeentelijke geluidsinstallatie Diefstallen 235 deelnemers aan strandloop paal 28 Orgelbespeling in Doopsgezinde kerk Zon, maan en hoog water VRIJDAG 27 JULI 1j| want zo krijg je dat het voorwerp ern- glimmend uïïkórnFwaarbij "hèfl naar boven trekt en de verf naar b« den", aldus Dijkstra. Uiteraard komen misbaksels voor die verdwijnen in het vuilnisvat. Dij werkt ook met een te voren ingecj leerd breukpercentage. ,,Twee van tien grote borden gaan stuk omdat spanningsveld in de klei niet goedi Wrevi De verkoop in Den Burg liep jn eerste week dat de winkel open. goed. ,,Drie keer zoveel als in O0j end." Dijkstra is daar uiteraard veie mee maar toch bemerkte hij bij ziet enige wrevel. Jk merkte dat hechtte aan elk stukje aardewerk, Je niet zó vlug van je mooie spulletjes zegt hij bijna verontschuldigend, toeval wil echter dat de zaken Dijkstra met veel plezier maakt, n landschappen, bij de toeristen (voor Duitse) ook erg in trek zijn. Je zegt tuurlijk geen nee als iemand watwilj ben maar het gaat me soms aan hart." In de winkel hangt en staatn- het vele werk van Dijkstra ook een; lectie Workumer aardewerk en moda stenen gebruiksvoorwerpen van kunstenaar Pieter Boersma uit Alkm ,,Dat spul is gemaakt door goedevrl den en brengt wat variatie in aanbod". Nostalgii De motieven op het aardewerk zijn genlijk verbonden met het ambacht? Het zijn vaak historische voorstel!; waarbij spelende kinderen op tegel; momenteel de rage is. De kinderen mijn tegeltjes hoepelen en zijn aan! bellen blazen. Dat is wat andersc vandalisme." Uiteraard ontbreken; Texelse voorstellingen zoals boerden en schapen niet maar de vraag daarn is niet zo groot. ,,Ze vinden het wèll langrijk dat mijn vignet (het eiland Ti met de letters G.D.) achterop een te staat". Dijkstra vindt dat zelf ook bels rijk. ,,lk heb het per slot van reken met veel genoegen gemaakt." Als we de winkel verlaten vraagt vooral te vermelden dat hij graag oud wets werkt omdat die methoden' dichtst bij het oorspronkelijke ambe staan. Ik weet wel tien methoo waardoor het vlugger en dus goedko; kan. Maar ik wil het zo houden zoalsl ooit is begonnen." Het voetbalseizoen nadert metra schreden en dat is voor het ZDH best reden om dinsdag 31'jüli te starten: de trainingen. Alle spelers worden; zocht om 19.30 uur aanwezig te zijm voetbalschoenen. Er wordt niet ges met een duurloop zoals gebruik! Trainer Bep Vonk is zelf actief in deZ( crossloop en verwacht dat zijn spé daar de komende weken hun con! ook op peil zullen brengen. Burgemeester en wethouii hebben besloten een historisi prent met een afbeelding van del: van Noordholland met Texel aan kopen. De prent is gemaakt door Gilly en) 7650,—. Dat geld wordt gehaald uil post museumkrediet" omdat de pf in de toekomst een plaatsje krijgt ini Texels museum. meisjes werden overgeleverd aan de litie. Dinsdag nam een 16-jarige jon; uit 's-Hertogenbosch een T-shirt w Ook hij mocht zijn handelen uitleg! aan de politie. In de nacht van maandag op dins: werd een vlag gestolen bij een rijwiel huurder uit Den Burg. Een Duitse jongen raakte maandag de markt zijn tas met DM 500 kwijt had zijn bezit even onbeheerd achte laten op een terras. Een over de Postweg vliegen opgeblazen binnenband zorg maandag bij een 22-jarige Duitsei tomobilist voor zoveel schrik dat van de weg in de sloot belandde De band was afkomstig van een im rial van de auto die voor hem reed heeft dus niet goed vast gezeten. De genaar van de band is een 34-jarigeDi ser. De schade aan de auto in de si: was aanzienlijk. Een 27-jarige Duitse automobil kwam woensdagmorgen op het poli bureau vertellen dat ze de nacht da voor met haar auto op de California* uit de bocht was gevlogen. Persoon letsel deed zich niet voor. De wagenl aan de voorzijde veel blikschade. Aan de Noord Nederlandse Acadei te Krommenie slaagde Ingrid Koornl bertz voor het diploma chiropedistel dicure en manicure). PAGINA 6 Zaterdag 4 augustus wordt in De Cocksdorp de traditionele Ronde van Zuidema gehouden, georgani seerd door de dorpscommissie De Cocksdorp en de Wielervereniging Texel. De gang van zaken zal ongeveer gelijk zijn aan die van vorige jaren. De grote ra ce begint om 18.30 uur en de startplaats is in de Kikkertstraat ter hoogte van ho tel De Hoop. Het parcours; Kik kertstraat, Molenlaan, Vuurtorenweg, Langeveldstraat, Kikkertstraat. Dat is een afstand van 2,5 km die 20 keer gere den moet worden. Vanaf 17.30 uur kun nen deelnemers zich laten inschrijven in het Eierlandsche Huis voor 710—, plus 75,— statiegeld dat men terugkrijgt bij het na afloop inleveren van het rugnummer. Ook deze wielerwedstrijd telt mee voor het Texelse IBS-klassement dat wordt aangevoerd door P. Tesselaar. Dat bete kent dat grote renners van het vasteland meedoen, waaronder oud-profwielren- ner Schepers. Het spreekt vanzelf dat ook Leen van Elk en Paul van Arnhem van Texel van de partij zijn; ze zijn zeker niet kansloos. De renners van het vaste land worden direct na afloop naar de boot gebracht. Vervoer staat klaar bij het Eierlandsche Huis, waar ook de premies kunnen worden afgehaald. De renners kunnen ook hun auto bij het Eierland sche Huis neerzetten. De vrouwelijke deelnemers rijden hetzelfde parcours als de heren, maar ze rijden slechts tien ron den. Ze gaan direct van de grote race voor heren van start. Uniform Er is ook weer een dikke bandenrace. Het verschil met vorig jaar is dat men verplicht is gebruik te maken van de fiet sen die door Verhuurbedrijf Bruining uit De Koog beschikbaar zijn gesteld. Deze fietsen zijn allemaal precies hetzelfde, zodat de deelnemers gelijke kansen hebben. Het parcours voor de dikke bandenra ce is Kikkertstraat, Hodsonstraat, Ploosterstraat, Langeveldstraat, Kik kertstraat. Er wordt gereden in twee groepen: 10t/m 14 jaar vier ronden en 15 jaar en ouder acht ronden. Inschrijven vanaf 17.30 uur in het Eierlandsche Huis. Het inschrijfgeld bedraagt 75— plus 75,— statiegeld voor het rugnummer. De start is om 20.15 uur bij hotel De Hoop. TEXELSE COURANT Voor verbetering van de geluids installatie in de raadszaal wil het col lege drieduizend gulden uittrekken. Voor dat geld zal de fa. Hotex o.a. een luidsprekerzuil bouwen. Burgemeester en wethouders laten duidelijk blijken verontrust te zijn over de problemen met de geluidsversterking in de raadszaal. In 1985 wil men overscha kelen op een geheel nieuwe installatie waarvoor aan ,,een te goede naam en faam bekend staande onderneming" of ferte wordt gevraagd. Goedkoop De huidige geluidsinstallatie wordt als een zorgenkind omschreven. Indertijd heeft het college gekozen voor een in stallatie van 74400,—. Dat was de verre weg goedkoopste aanbieding want Mi- tra presenteerde een offerte van 24 mille. De installatie van Hotex bleek in de prak tijk echter niet te voldoen en er werden meer microfoons aangeschaft (kosten 74600,— Nu blijkt dat er voor het goed funtioneren van de installatie nog meer aanpassingen nodig zijn. Dat kost exclu sief arbeidsloon 71450,— met daarnaast de bouw van een nieuwe geluidszuil. „Hotex garandeert dan een goede in stallatie maar die garanties kennen we inmiddels", aldus een cynisch ambtelijk advies aan het college. In dat afvies wordt zelfs de vraag gesteld ,,of we met dit gepruts moeten doorgaan". Het college heeft blijkbaar enig ver trouwen in toekomstige verbeteringen en wil nog 3 mille spenderen aan uitbrei ding van het huidige geluidssysteem, maar uit daarnaast de wens 'öm in 1985 nieuwe apparatuur aan te schaffen. Kledingstukken weghalen bij tenten blijft een geliefde bezigheid. Zondag nacht werd een spijkerbroek en cam- pingstoel gestolen bij een tent in De Koog. Een kledingzaak in Den Burg meldde twee winkeldiefstallen. Maandag wer den drie badpakken gestolen door twee Duitse meisjes van 12 en 15 jaar. De Kwaliteit Het nieuwe Nederlandse circus „Mullens" uit Tilburg staat ingaand maandag a.s. op de Nikadel in De Koog, waar tot en zaterdag voorstel lingen worden gegeven. Mullens is een traditioneel, niet bijzonder groot circus dat met Pasen zijn première voorstelling gaf in Tilburg, de woon plaats van de oprichters Jozef en Charles Mullens. De groen-witte viermast-tent, waarin de voorstellingen worden gegeven, biedt plaats aan 1400 toeschouwers en is voorzien van een 25 meter brede pronk- facade, die fraai is beschilderd met cir custaferelen. Het mobiele circuscomplex telt verder de nodige wagens en op het circusterrein is een kleine dierentuin, al lemaal beesten die in de programma's optreden. Het programma vermeldt onder meer het optreden van de clowns Pio Nock en Mario,.die doorgaans werkzaam zijn in grote circussen als Krone, Sarrasani en Barnum Bailey. Ze traden ook op in de film „The greatest show on earth" met John Wayne. De promotieafdeling van Mullens wijst ook op de dochter van Pio Nock, Isabel la, die aan de trapeze „huiveringswek- kende prestaties" zal laten zien „welke rillingen langs de rug doen lopen". Sa- cha, de zoon van Isabella, brengt een hoogdraadnummer. Ook is er een klassiek hogeschool nummer, verzorgd door Germaine Kools, afkomstig uit eigen land, die niet alleen een fraai Fries paard zal berijden, maar ook een Andalusiër. „The great Leonardo" brengt Oosterse mystiek. Hij spuwt vuur, maakt een. luchtsprong op glasscherven en gaat op een bed van glasscherven liggen, terwijl twee assistentes op zijn borst zitten. Uit Oostenrijk is de jongleur Bobby Streicher afkomstig. Hij brengt balan- ceernummers op een vrijstaande ladder. Het Trip Urban (en vrouw en twee man nen) maken een „Exentrik" nummer en Vrijdag 27 juli In het raadhuis wordt om 16.00 uur de tentoonstelling „Accent op monument" geopend en in „Drieangel" begint een tentoonstelling van schilderijen van Toon de Haas. Zondag 29 juli Om 19.30 uur begint in het Ankerpark te Oudeschild een ringsteekwedstrijd. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Recreaktief-krant die als bijlage aan deze Texelse Cou rant is toegevoegd. Zaterdagavond a.s. om 20.00 uur geeft Piet Kraijma een orgelbespeling in de Doopsgezinde kerk. De toegang is vrij. Het programma luidt als volgt: 1. Lobe den Herren, den machtigen Ko ning, Hans Klotz. 2. Air uit Concerto in D, C. Avison. 3. Prelude in C, H. Purcell. 4. Andante, Simon Landsman. 5. Variaties over lied 440: „Ik heb de vaste grond gevonden", Folgert Zwaving. 6. Offertoire, Sésat Franck. 7. Siciliano, J. S. Bach. 8. Courante, C. J. Bute. 9. Religieuse, CH. W. Gluck. 10. Postludium, Ch. Rinck. De woensdagavond gehouden derde strandloop van paal 28 trok 235 deelne mers waarvan er 50 acht kilometer liepen en de overigen vier kilometer. Uitslagen: 4 km jeugd: André Roza 15.10; André Timmer 15.20; Pascal Oerlemans 16.40. 4 km recreanten: Jeroen Majoor 14.35; Gerard bakker 14.59; Nanning Kikkert 15.05. 4 km dames: Emilie Veeger 17.20; Coby Bakelaar 18.30; Nel Bruining 18.40. 8 km Jürgen Schulze 26.56; Minne Goënga 27.10; Jürgen Zack 27.18. 8 km veteranen: Ed Heinz 29.18; Arjan Martel 29.34; Werner Lueck 29.35. De zon komt 1 augustus op om 6.01 uur en gaat onder om 21.30uur. Maan: 28 juli N.M.; 4 augustus E.K. Springtij: 30 juli; doodtij: 6 augustus Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 juli 8.15 en 20.59 Zaterdag 28 juli 9.09 en 22.00 Zondag 29 juli 10.04 en 22.52 Maandag 30 juli 11.10 en 23.42 Dinsdag 31 juli en 12.01 Woensdag 1 augustus 0.24 en 12.40 Donderdag 2 augustus 0.53 en 13.17 Vrijdag 3 augustus 1.11 en 13.51 Zaterdag 4 augustus 1.37 en 14.21 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. De Waal Te De Waal wordt papier opge haald om 14.00 uur. vazen of borden is echter geen sinecure en daarvoor zal nog heel wat oefening nodig zijn. Dijkstra: „Ah jong, ik krijg dat wel onder de knie". Bisquit Zolang dat nog niet het geval is doet Dijkstra in ieder geval veel zelf. Het ge droogde aardewerk wordt eerst gebak ken in de oven bij een temperatuur van 1000 graden. Dat heet in vakkringen „bisquitbranden" waarna de vorm een glazuurlaag krijgt volgens de oudste methode die er is., Het baksel wordt met de hand door een bak glazuur gehaald en vingerafdrukken worden weggewerkt met een kwast. De vorm is dan wit en met een zogenaamde pons wordt een te voren getekend motief op de vorm aan gebracht. Een pons is een soort gaatjes- kaart waar met houtskool overheen wordt gewreven zodat op het witte gla zuur in zwart de contouren van de teke ning bepaald worden. Dan is het verder een kwestie van tekenen en schilderen. Voor élk werkstuk stond een bepaalde produktietijd en nauwkeurig werd toege zien dat de kwaliteit ondanks de hoge produktie in stand bleef. „Die kwaliteits controle vond ik terecht maar het lopen de bandschilderen ging me steeds meer storen", aldus de vriendelijke Fries. Als er tegels beschilderd moesten worden moesten er ook tachtig per dag worden afgeleverd en dat waren dan allemaal de zelfde. „Een broekje van een spelend kind was rood en moest steeds rood blij ven. Die methode haalde het plezier uit je werk." Aanloop Toen zijn vrouw op Texel werk kon vin den als bejaarden-gezinsverzorgster waagde het echtpaar Dijkstra de stap naar meer zelfstandigheid. In Oosterend Gerrit Dijkstra in zijn winkel bezig met het b werd op het adres Wierstraat 2 een klein atelier ingericht en Dijkstra begon over nieuw. „Van het huishoudgeld van mijn vrouw kocht ik,.een.,klein oventje en het enige dat we hoopten was dat er in Oosterend genoeg aanloop zou zijn, zo dat mijn produkten gezien zouden wor den. Die aanloop viel niet tegen en wat minstens zo belangrijk was, de verkoop ook niet." Karakter Het asoortiment breidde zich uit waar bij het aanvankelijk nog een hele toer zhilderen van een bord. briekstegels." Na lang zoeken vond Dijkstra een kennis aan de vast wal die bereid was de tegels op ouderwetse ma nier te maken en aan hem te verkopen., Ook de borden,; vazen, pepef en zout stellen, asbakken en wat al niet meer worden ingekocht bij bedrijven die met de hand draaien of gieten en een wens van Gerrit Dijkstra is om dat in de toe komst zelf tè doen. „Ik heb daar nu geen tijd voor maar als het zo blijft lopen als nu wil ik het he le proces van klei tot kunstzinnig aarde werk zelf beheersen." Het draaien van Er zijn bestaande „ponsen" van o.a. ge liefde landschappen en vogels maar Dijkstra ontwerpt ook zelf schilderingen en dan komt het nog meer aan op kleur gebruik en vlakverdeling. Als hij niet gestoord wordt is het mogelijk een groot bord in anderhalf uur volgens eigen in zicht te beschilderen. Glimmend Dan volgt de „afbak" of „gladbrand". De vorm gaat beschilderd de oven in en wordt gebakken op exact 1047 graden, „Geen graad meer en geen draad minder verschijnen tijdens een tweede optreden als Equilibristen. De familie Streicher uit Oostenrijk komt met een vooral voor kinderen leuk nummer met chimpansees. Spectaculair belooft het optreden te worden van Amadeo en Francesca Fol- cos. Zij brengen een „exotentableau" met kamelen, waterbuffels, nijlpaard, kangoeroe en een ponyrijdend aapje. Verder komen er pony's aan te pas als mede olifanten. De voorstellingen beginnen dagelijks om 15.00 em 20.30 uur. De toegangsprij zen variëren van 75,— (kinderen t/m 12 jaar en 65-plussers op de tweede rang) tot 722,50 (voor een logeplaats voor een volwassene). was om handgemaakte tegeltjes in te kopen. Die worden, uitgezonderd door een bedrijf als in Makkum, niet meer ge maakt en Dijkstra voelde er niets voor om fabriekstegels, zoals die in badka mers voorkomen, te gaan beschilderen. „Een tegel die met de hand is gegoten heeft toch meer karakter. Daar voel je je meer mee verbonden. Het publiek ziet dat. Ze zijn dikker, stroever en hebben andere oppervlaktematen dan fa- „Ik zou zo graag mijn eigen geld willen verdienen", zegt de 37-jarige Gerrit Dijkstra. De uit Friesland afkomstige ambachtskunstenaar zit al enkele jaren in de WAO en kwam naar Texel dat kan fungeren als goed afzetgebied van zijn kunstprodukten. Het is kunst die door gevestigde kunstenaars vaak met gefronste wenkbrauwen en een zekere minachting wordt gadegeslagen en met de opmerking „iets leuks voor de massa" wordt afgedaan. Gerrit Dijkstra ligt er niet wakker van. Hij beschildert aardewerken tegels, borden, vazen en zegt in elk landschap, spelend kind of een bos bloemen iets per soonlijks te kunnen leggen. „Geen tegeltje is bij mij hetzelfde. Ik weet wat fabrieksproduktie in deze branche is en ik hou het bij onvervalst handwerk met een eigen stijl." Gerrit Dijkstra opende vorige week een winkel-werkplaats in de Weverstraat in Den Burg. Hij huurt deze zomer het voormalige administratiekantoor van Room en heeft na het seizoen het eerste recht van koop. Het zal van de aarde werk verkoop afhangen of Dijkstra zich blijvend in Den Burg vestigt. Als de ver diensten tegenvallen gaat hij weer terug naar waar hij vier jaar geleden op Texel begon: zijn huis in Oosterend. Dijkstra werkte enkele jaren geleden bij een glaszettersbedrijf in Franeker en kreeg een stuk spiegelglas dötör zijn pols. Een dove hand dwong hem tot stoppen met dit werk en hij belandde in de WAO. Van kinds af aan had hij plezier in teke nen en de Fries solliciteerde in Makkum bij het bedrijf dat het beroemde Makku- mer aardewerk aflevert. „Daar moest ik proefschilderen. In korte tijd moest ik twaalf tegentjes beschilderen en daar werd opgemerkt dat ik talent had. Ik werd dus aangenomen." Toen begon de tijd van schilderen, schilderen en nog eens schilderen. De Makkumer tegels en borden vinden gretig aftrek en samen met 150 collega's zat Dijkstra dag in dag uit de voorgeschreven motieven en kleu ren op het beroemde aardewerk te schilderen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 6