nen groot „volksfeast uim 8000 concertgangers bij paal 18 Mor maal maakte van tv-concert Niet tevreden uit Vèndenbuhrk) in aktie. V.l.n.r, Dick Bert Heerir. en Ad van ouwe fans, liefhebbers van popmuziek en een grote schare (eren die wel eens wilden zien of de taferelen rond de groep imaal zo erg waren als de verhalen wilden doen geloven, inden dinsdagavond het decor van het televisie-popconcert op het strand bij paal 18 werd gegeven. Zeker 8000 mensen njnen een kijkje op het strand en dat zorgde voor een immen- menigte voor het podium. De Veronica Omroep Organisatie ut dat er halverwege het concert, ongeveer op het moment Normaal begon met spelen, 10.000 belangstellenden waren. 18 bleek een ideale ambiance een gratis popevenement. oüArschijnlijk zijn er nimmer zoveel ibels gepresenteerd als dinsdag- nbs nd maar daar zullen omwonen- tho: iin de wijde omtrek weinig last hebben gehad. Bovendien ab- alsjbeerde de duinenrij veel geluid, pluim aan het adres van Veroni- enDe Koog Promotion is op zijn its want organisatorisch zat het lijn goed in elkaar. Het concert is, lanks het forse alcoholgebruik trouwe fans, zonder wanklank itrjopen. Des! en, et .verwezenlijken van een rock en circus op het strand bleek minder jjm len in de aarde te hebben dan producer Rob de Boer aanvan- jfefchad gedacht. Hij wilde een locatie e2 irop geen strandhuisjes of paviljoens sp= ten mochten zijn en dat betekende alle trucks met apparatuur en de 5-regiewagens door shovels bij 117 het strand opgesleept moesten irden. Dat lukte zonder problemen, sdagnacht bleek paal 18 om nog een fere reden een goede keuze. De ver econcertgangers moesten een flink Hopen om bij paal 17 of De Koog te uj ten en in die wandeling kon men veel ïsjergie kwijt. Handel let podium dat Veronica gebruikte voor Texelse concertgangers be- d want het werd vorige zomer ook iruikt bij het Golden Earring concert, p lpodium is eigendom van de groep n 'maal die haar inkomsten verdeelt er diverse eigen BV'sJ Het verhuren podium en geluidsapparatuur is za- leilte activiteit van eén der BV's en in jn t andere onderneming is de verkoop Normaal-shirtjes, buttons, stickers, !<§99en, truien en zelfs Normaal-bier fergebracht. Dat deze handel geliefd tij de fans bleek tijdens het concert iter was constant drukke handel in e! Normaal-kraam. Dinsdagmiddag om drie uur arriveer- NOS-ploeg met drie (schouder) i's. De Veronica film gaat namelijk alleen over de concerten maar ook de organisatie en voorbereidingen dergelijke evenementen. De ploeg fide het opbouwen van de geluids- iallatie, het testen van het geluid en de nodige „shots" te krijgen tësten de bands 's middags al num- spelen die op film werden vastge- en later waarschijnlijk in de beelden een uitzinnig publiek worden tionteerd. Het opnemen van deze beelden nam vrij veel tijd in beslag en de groep Van- denberg verliet dan ook pas om zeven uur 's avonds het podium om een kwar tier later weer terug te keren voor het „echte" concert. Dat de fans die 's mid dags al aanwezig waren verschillende liedjes al een paar keer hadden gehoord was blijkbaar geen bezwaar. Bijge- schminkt presenteerde deze hard-rock formatie voor het van alle kanten toestromende publiek (dat in een uur tijd van 3000 naar de genoemde 10.000 groeide) een optreden dat als snoeihard omschreven kan worden, afgezien van enkele nummers die op meerstemmige zang waren geënt. 'De' óverige' nummers waren spekkie voor het bekkie van de blondgelokte gi taargeselaar Ab van den Berg. De gita rist ramde op zijn snaren dat het een lie ve lust was. In de solo's die hij voor zijn rekening nam werd de 20.000 watt ge luidsinstallatie ten volle benut. Ter ver gelijking: het Texelpopfestival dat ook als „hard" werd omschreven beschikte over een installatie van 1200 watt. Gebalde vuist Het viertal rockers ging er enthousiast tegenaan tot grote vreugde van de trou we fans vlak voor het podium. Die lieten met een in leer gebalde vuist in de lucht (vaak voorzien van zilveren spijkerknop pen) zien dat het best nog wat harder mocht. Ouders met kinderen die aan vankelijk in de voorste regionen verkeer den waakten voor de gehoororganen van hun kroost. Ze zochten na enkele minuten een plaatsje achterin. Vanden- berg is een groep die in korte tijd bekend is geworden en met de enige hit „Bur ning Heart" ook meteen hoog scoorde in Amerika. De agressieve en suggestie ve gebaren op de planken waren goed ingestudeerd maar ook kon men merken van Vandenberg met plezier speelde. Dat kan van veel andere topgroepen niet ge zegd worden. Dat zanger Bert Heerink een enkele keer vals in de slag ging mocht de pret niet drukken. Men werkte het optreden van anderhalf uur vlot af en aan het einde mocht het publiek de kreet „Rock On" uit volle borst meebrullen. Met één van de betere nummers van de groep, „It's to late to stop the train", ver liet de band het podium om een moment later terug te komen voor de akoustische toegift „Different World." Toen hadden de fans zich al bij de hekken achter het podium verzameld voor handtekeningen. Gitarist Ab van den Berg voldeed welwillend aan die, bij na smekende, eis. Medewerkers van het Rode Kruis in aktie achter het podium bij een meisje dat iast heeft van hyperventilatie. Het meisje links heeft een geknei sde enkel. Eigen winkel Opvallend was dat Veronica de grote belangstelling niet aangreep om'reclame voor de eigen winkel te maken. Er was geen presentator die probeerde leden te winnen en alleen een paar vlaggen bij het podium gaven aan dat het een Veronica-concert was. Dat het concert gedeeltelijk werd op genomen was nauwelijks storend. De cameramensen liepen over een lager ge legen podium vlak voor de artiesten en daar zat ook een tien man sterke ploeg bewaking met watten in de oren. In to taal was dertig man professionele bewa king naar Texel gekomen en bij Vanden berg zaten deze stoere jongens vóór het podium. De strategie van Normaal was anders. De heren stonden verdekt op- Berg. Op de voorgrond een NOS-cameraman en zittend voor het podium twee "te/wachten. Tenminste één Texelaar is niet te vreden over de organisatie van het popconcert. Klaas Veldman, eige naar van strandpaviljoen Paai 19 verwijt De Koog Promotion en Vero nica dat hij tijdens het concert bij Paal 18 niet met drank mocht ven ten, terwijl hij voor dit strandgedeel- te wel een ventvergunning heeft. ,,!k ben gewoon weggestuurd", al dus Veldman, die in deze krant zijn ongenoegen kenbaar maakt met een advertentie. Veldman mocht tij dens het concert wel stenswaren verkopen en was dan ook met een snackwagen aanwezig. Het argu ment van de organisatie dat uitslui tend dranken in plastic bekertjes verkocht mochten worden om ge- weldadigheden en gooien met glas en blik te voorkomen, snijdt voor Veldman geen hout. ,,Er werden ook veel kratten bier het strand op gesleept. Dus glas was er toch". Desgevraagd deelde De Koog Pro motion mee dat bij een gratis con cert de aanvoer van drank in glas of blik niet helemaal tegengehouden kan worden maar dat er wel scherp gelet is op de hoeveelheid die werd aangevoerd en of men er mee be gon te gooien. Dat is niet gebeurd en volgens de organisatie ligt dat aan het feit dat slechts een kleine groep zelf drank meenam.Dat viel erg mee". Veldman krijgt het verwijt dat hij pas een uur voor het concert mee deelde eten en drinken te willen ver kopen. Dat verkoop van snacks op het laatste moment werd toe gestaan (terwijl andere onderne mers eerder regelingen over ver koop op het concertterrein hadden getroffennoemt De Koog Promoti on soepel". Overigens had Veld man geen klagen over de vraag naar een warme hap. gesteld aan de zijkant van de bühne en mochten pas in actie komen als iemand over de afrastering voor het toneel zou klimmen. Een dergelijke actie was niet nodig. De vrijwilligers van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot Redding van drenke lingen hadden de moeilijke taak op zich genomen om bezoekers uit de duinen te houden. De ploeg was goed op die taak berekend en wist te voorkomen dat men de zeewering als tribune ging gebruiken. Vanaf het duin had men een schitterend overzicht en er werd dan ook diverse malen gepoogd overeen heining te klim men. De strandwachten bleven tot na middernacht controleren. Hans de Ridder van discotheek de Metro leverde het eten en drinken bij paal 18 en deed vooral wat dat laatste betreft goe de zaken, al werden ook veel bezoekers waargenomen die kratjes bier naar paal 18 sjouwden. De kleine toiletwagen van Veronica kon het aanbod hoge nood nauwelijks verwerken. Wie „officieel" van die nood af wilde moest in de rij wachten. De meesten verkozen dan een plaatsje elders op het strand. Om kwart voor tien was het zo ver. Buizen Berend, Kempen Paul Meal- moes, Winken van Diene en Brekken Jan Schampschot zoals het kwartet in Normaal-taal genoemd wil worden, be traden het toneel en meteen was de beer goed los. „De klok op rock" stond er boven het podium en Normaal wist daar wel raad mee. De muziek van de Achter- hoekse formatie wordt vaak als simpel omschreven (Hollandse teksten op uit gekauwde rock en roll thema's) maar feit is wel dat ze dit materiaal tot in de punt jes beheersen en het eigen enthousi asme Weten oVër te brengen op het pu bliek (of andersom). De groep putte uit materiaal van acht elpees en men speel de springend, in formatie dansend of rennend. Piet Zijm hoopte waarschijnlijk op gratis tv-reclame want voor het podi um was een groot spandoek zichtbaar met de tekst „Paal 28 een Normale zaak". De drie gitaristen van Normaal in formatie. V.I.. en Winken van Diene. Op deze foto ontbreekt n.r.: Buizen Beerend, Kempen Paul Mealmoes drummer Brekken Jan Schampschot. Het einde van het Normaal optreden. Zanger Buizen Beerend maakt een dans met gangmaker Hendrik Haverkamp. PAGINA 7 Jong en oud in vervoering. Gangmaker bij het Normaal-optreden was de meest trouwe fan van de band Hendrik Haverkamp die in boerentenue op een autoped rondreed, op een bezem gitaar speelde en zakjes met buttons in het publiek gooide. Het drinken van bier om daarna de slok in de lucht uit te sproeien werd snel overgenomen door de uitzinnige menigte voor het podium en na een half uurtje spelen werd duide lijk dat de Normaal-fans niet aleen naar hun idolen staren maar zelf gaan feesten. Voor het podium ontstond een polonaise, werden meisjes in de lucht gegooid en alle teksten werden met schorre kelen meegebruld. Dit alles werd door de zanger Buizen Berend omschre ven als een „volksfeast." Men sloot het optreden af met een rustig nummer dat ook nog als maatschappij-kritisch bestempeld kan worden. Een liedje over boeren die hard moeten werken maar stank voor dank krijgen en met hun arbeid vooral 's rijks kas spekken. Hyperventilatie Met dit afscheid nam het publiek geen genoegen en men kwam terug met het spelen van de eerste en grootste hit „Oerend hard". Buizen Berend danste met Hendrik Haverkamp op de camera- baan en de vriendelijke zanger consta teerde dat het „Hóken" (Achterhoeks voor gein trappen) uitstekend lukte op het Texelse strand. De zes vrouwen sterke Rode Kruis ploeg verzorgde achter het podium tij dens het optreden van Vandenberg één geval van hyperventilatie en iemand met een snijwond in de hand. Tijdens het op treden van Normaal werden nog enkele fans met ademhalingsmoeilijkheden naar de Rode Kruis post gebracht. Een Texelse zwangere vrouw werd in de me nigte zodanig onwel dat ze per ambulan ce naar haar huisarts gebracht moest worden. Na onderzoek daar mocht ze terug naar huis. Nazorg Na het optreden gingen de concert gangers rustig naar huis en vertrokken de artiesten met het schip „De Dage raad" van Leo Visser naar Den Helder. De bewaking op het strand bleef tot twee uur actief en medewerkers van De Koog Promotion en de politie hielden zich met „nazorg" bezig door de uit gaanscentra in de gaten te houden. Daar werd geconstateerd dat het popop treden niet had gezorgd voor meer over last dan gebruikelijk is. De mensen van licht en geluid konden tijdens het afbre ken van de apparatuur (uitgezonderd het podium stond alles woensdagmorgen te wachten voor de eerste boot) nog lang durig genieten van een harde kern fans die niet schroomden het Normaal- volkslied („Vrouw Haverkamp wat heb je grote tieten. Hoe weet je dat. Ik heb ze zelf in handen had") vele tientallen keren te herhalen. Zoals bekend worden gedeelten van het concert 30 september voor televisie uitgezonden met daarnaast beelden van optredens van de Golden Earring, Vites se, Herman Brood, Power Play, Roberto Jacketti en Toontje Lager. Het Texelse concert is ook geheel voor radio opge nomen en wordt mogelijk dit najaar uitgezonden. Jan Morrien van Veronica vertelde ons buitengewoon tevreden te zijn over het verloop van het concert en over de medewerking die bij de organisatie is on dervonden van de Texelse instanties. „Het is bij jullie prima voor elkaar. Dat hadden we al bij eerdere gelegenheden ervaren, maar Texel staat bij ons nu nog beter aangeschreven." 27 JULI 1984 TEXELSE COURANT die we omstreeks acht uur vanaf de duinen maakten. Op dat moment waren er ruim zesduizend bezoekers. •af) Itlli

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7