Seizoentop is achter de rug Toeristen laten hun humeur niet bederven m KLEUTER VIJF UUR ZOEK Bij kerstboom en kunstzon „Texelse Reede" wi dependance ,,Ome Joop" heeft nu ook een invalidenpad Uit de bocht gevlogen Meer deelnemers bij tweede zeepkistenrace Ds. R. J. BSaauw naar Wolvega Controle bij verkeerslichten Forse vechtpartij op Groeneplaats Geslaagd Nog twee wandelaars Vat aangespoeld TEXELSE COURANT Het aantal zich op Texel bevinden de auto's van niet-ingezetenen be droeg zondagavond 8637, wat bete kent dat de top van het seizoen al weer voorbij is. Op 24 juli waren nog 9446 „vreemde" auto's op het eiland. Deze cijfers mogen worden be schouwd als een betrouwbare maatstaf voor de toeristendrukte op Texel. Reke ning houdend met de gemiddelde groepsgrootte en het feit dat er mensen zijn die met het openbaar vervoer of een tweewieler naar Texel komen, dient het aantal vreehide auto's met vier verme nigvuldigd te worden om te weten hoe veel toeristen er op het eiland zijn. Dat zijn er momenteel dus nog geen 35.000. Van donderdag tot en met zondag vervoerde Teso 10860 personenauto's in beide richtingen. Gezien de vakantiere geling is de vergelijking met de periode 4 augustus t/m 7 augustus vorig jaar het meest eerlijk. Toen werden 10761 auto's vervoerd, een toename van krap 1%. Er werden 614 caravans (679) overgezet, Op het strand van paal 17 is vo rige week een tweede invaliden- pad aangelegd. De twee paden liggen nu evenwijdig naast elkaar, wat enigszins overdadig lijkt als er vanuit wordt gegaan dat de pa den zijn bedoeld om rolstoelge bruikers (hooguit enkele per dag) gelegenheid te bieden zelfstandig naar het harde strand te rijden. Dat tweede pad is dan ook niet aange legd in opdracht van de gemeente maar van „ome" Joop Terweij van strandpa viljoen paal 17. Terweij was er zeer over gebelgd dat de gemeente het pad ter lin kerzijde van de strandtoegang had laten leggen, vlak langs het concurrerende pa viljoen „Zeeaster". Met het gevolg dat de (valide) strandbezoekers die dankbaar van de verharding gebruik maken, wer den gestimuleerd om bij de „Zeeaster" binnen te lopen en dus niet bij ome Joop. Dat heeft me duizenden guldens aan inkomsten gescheeld", aldus de bo ze Terweij, die toch al het gevoel had dat hij door de gemeente in de hoek werd gedrukt. Zo werd geweigerd dat hij va nuit een losse wagen patat ging verko pen op het strand en moest hij er on danks protesten genoegen mee nemen dat de kiosk van Erik de Graaf waarin strandspeelgoed wordt verkocht, aan de „verkeerde" kant van zijn etablissement kwam te staan waardoor volgens hem de klantenstroöm ook in een onjuiste richting werd gedwongen. Toen de ge meente het invalidenpad ook nog vlak langs de deur van het andere paviljoen legde was bij ome Joop de maat vol. Hij ging zijn beklag doen in het raadhuis maar kreeg daar geen andere concessie los dan de mededeling dat het pad vol gend jaar misschien langs zijn paviljoen zou worden gelegd waardoor de concur rentieverhoudingen weer zouden wor den rechtgetrokken. Zo lang wilde ome Joop („Ik heb enorm veel geïnvesteerd in mijn nieuwe paviljoen en ik moet daar om zoveel mogelijk verdienen om mijn verplichtingen te kunnen nakomen") niet wachten en hij gaf Niek Dros in Oosterend opdracht om voor 73500,— een pad van betonnen platen aan te leg gen, bijna even lang als het gemeentelij ke pad dat ook door Dros is aangelegd. een teruggang met 9.57% en 825 (905) aanhangwagens, een vermindering met 8,84%. Naar Texel kwam 5126 (5074) au to's, een toename van 1% en van Texel vertrekken 5635 auto's. Dat er meer weggingen dan er kwamen, bleek ook uit de wachttijden. Vrijdagmiddag liepen die op Texel uit tot vier uur en zaterdag tot twee uur. In Den Helder moest vrij dag niet langer dan een uur worden ge wacht en zaterdag ook. Het is op dit moment nog veel te vroeg om een oordeel te kunnen vellen over het zomerseizoen als geheel. Het feit dat de topdrukte aanmerkelijk min der is geweest dan in vorige jaren kan nog ruimschoots worden gecompen seerd door het wat langer aanhouden van het huidige bezettingsniveau. Dat zal voor een belangrijk deel van het weer afhangen. ■fTfrVW: A:'r Gistermiddag heeft urenlang ongerustheid bestaan omtrent het lot van de 5-jarige Kat Mazuhr uit Mönchen Gladbach. Het jongetje was om half vier op het strand bij paal 21 bij zijn moeder weggelopen om in zee een emmertje wa ter te gaan halen en met teruggekomen. Toen het kind om half zes nog niet was teruggevonden, werd de politie gewaarschuwd die met zes man ging zoe ken, geholpen door strandbewakers van de KNBDR en anderen. Omdat kin deren meestal met de wind meelopen werd vooral uitgekeken op het strand ten noorden van De Koog, in de Slufter, de Muy en het aangrenzende duinge bied, camping Kogerstrand en vervolgens het strand in zuidelijke richting. Om dat deze naspeuringen geen resultaat hadden begon de vrees te leven dat het kind het water was ingelopen en verdronken. Even na half negen werd Kai gesignaleerd bij paal 12, negen kilometer van de plaats waar hij was vertrokken! Enkele Duiters vonden het vreemd dat het kind, dat nog vrolijk spelend met zijn emmertje en schepje voortstapte onbe heerd op het reeds verlaten strand verbleef en belden vanuit het strandpavil joen van Boks de politie waar het telefoontje met grote vreugde werd ontvan gen. Nog groter was de opluchting bij de moeder toen deze het jongetje even later uit handen van wachtmeester Hilderda in ontvangst kon nemen. Ten tijde van de zoekactie kwam er nog een alarm wegens een verdwenen badgast. Nu betrof het een vrouw die op het naaktstrand bij paal 28 spoorloos was. Ook hier werd een ongeluk gevreesd totdat bleek dat de vrouw vijf uur lang achter een strandhuisje had liggen slapen! Zaterdagavond om half elf vloog als gevolg van te hard rijden op het Lage- wegje in Den Hoorn een 22-jarige Amsterdammer met -zijn auto uit de bocht. De wagen boorde zich door de omheining, bleef ondersteboven op het land liggen (foto) en werd zwaar bescha digd. De bestuurder en twee 20-jarige mede-inzittenden hadden geluk want ze liepen alleen wat hoofdwonden op die op Texel konden worden behandeld. Omdat er drank in het spel was kreeg de Amsterdammer een rijverbod van acht uur. Het ongeluk liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, wat reden was om groot alarm te slaan waarop de ambulance en ook de rampenwagen van de brandweer uitrukten. De tweede zeepkistenrace die zon dagmiddag op de Hogeberg werd ge houden trok iets meer deelnemers dan de eerste. De publieke belangstelling was net als bij de eerste race gering maar dat kan dit keer aan het mooie strandweer worden geweten. Een stevi ge wind dwars op de baan zorgde er voor dat de afstanden die bij de eerste race werden genoteerd dit keer niet wer den gehaald. Zondag a.s. is de laatste zeepkistenrace, Uitslagen: (resp. 1e en 2e manche) Grote wielen: Peter Jan Geus 1025 - 1001 meter, Joop Veltkamp 835 - 832 meter, Marco Witte 560 - 559 meter, Marcel de Ridder 544 - 516 meter, Edwin Kuiter 531 - 537 meter, Denhard van der Slikke 500 - 461 meter, Jan Dirk Lagen dijk 469 - 462 meter, Roald van der Slikke 460 - 458 meter. Kleine wielen: Hans van Osch 740 - 708 meter, Remco Kenbeek 697 710 meter, Marcel Banda 698 - 700 meter, Ronny Kenbeek 617 - 600 meter, Bonito Daalder 518 - 505 meter, Jeroen Schoo 470 - 439 meter, Sander Mantje 406 - 395 meter, Joop Veltkamp 266 - 250 meter. Steppen: Anneke Veltkamp 444 meter, Ko Veltkamp 433 meter, Joop Veltkamp 419 meter, Raymond Rijkers 418 meter, Roald van der Slikke 410 meter, Debbie Rijkers 405 meter. DINSDAG 31 Juli Dominee R. J. Blaauw heeftL beroep aangenomen van de Gerei meerde kerk in Wolvega en verti 21 oktober naar deze gemeente. Ds. Blaauw sluit hiermee een peijj van ruim vijf jaar af als predikant vae gereformeerde kerk Den Burg. staan niet te trappelen om weg tea maar dit ambt brengt met zich mee je na een bepaalde tijd moet verkassi aldus Blaauw. De gereformeerde kef, Wolvega telt 1150 leden en een verschil met Texel zal zijn dat de p kant zich niet zal bezig houden met kelijk werk voor toeiisten. Ds. Blaauw was in de zomermaan zeer actief in de Raad voor het Zor werk van de Texelse kerken. Ookgj drie jaar les in kennis van het geeste leven op de Rijksscholengemeenscli Texel was zijn tweede standplaats. Blaauw begon in de gecombineerde meente Krabbendijke/ Rilland-Ba Kruininge en hij was een jaar predik bij de luchtmacht. Vrijdagmiddag heeft de politie (infc ger) gecontroleerd bij de verkeerslich aan de Pontweg. De indruk bestondi veel Texelaars en toeristen het rodel) negeren maar dat bleek mee te v Die middag werden slechts twee ai mobilisten geverbaliseerd omdatzedi het rode licht reden en vier fietsers, politie is van plan, ook in rustiger pei den, regelmatig in burger deze contrt te herhalen. ln»de nacht van zondag op ma! dag werd omstreeks half drie e stevig robbertje gevochten op Groeneplaats. Jongeren uit Hot en Amsterdam raakten slaags schroomden niet in het gevet boksriemen met metalen punti honkbalknuppels en stalen staven gebruiken. De vechtpartij werd gestaakt to de politie arriveerde. Eén jong moest zich met flinke wonden ond doktersbehandeling stellen. Dat er deze zomer tot dusver geen strandweer is geweest is voor de meeste toeristen erg jammer. Maar dat het merendeel er zwaar de smoor in zou hebben, is beslist niet waar. Sterker nog: sommigen hebben van de nood een deugd gemaakt en be leven nog meer plezier dan zij anders zouden hebben gehad. We stuitten eind vorige week op een paar voorbeelden van een dergelijk „aangepast" vakantiegedrag. Een grote groep kampeerders van de Koorn-aar in de Dennen had bij gebrek aan de echte zon, zelf voor een zon gezorgd. Het was er één van kleurig papier die hoog boven het terras van de kantine werd opgehan- den. Daar bleef het niet bij. Om de illusie van een zonovergoten tropische omge ving te versterken was ook een (echte) palm neergezet, er werden luchtbedden neergelegd en uit de luidspreker klonken „zonnige" liedjes. Deze maatregelen hadden binnen de kortste keren de meest genoegelijke gezelligheid tot ge volg. Tal van kampeerders kwamen naar het terras. Het werd daar een groot feest dat nog groter werd toen ook de echte zon nog even doorbrakEén van de initiatiefnemers: „Zo zie je hoe eenvou dig het is om de stemming erin te bren gen. De mensen moeten elkaar niet somber maken door te klagen over het weer. Daar schiet niemand iets mee op. Het zou trouwens erg zielig zijn als men sen niet in staat zouden zijn om zich te vermaken alleen omdat de zon niet schijnt...." Kerst Een groep kampeerders op „De Turk se Tent" maakte het nog bonter. Het uit Houten in Utrecht afkomstige zestal was tot de conclusie gekomen dat de tempe ratuur meer deed denken aan december dan aan juli. De volgende gedachte was dat van de vakantie dan maar een kerst feest moest worden gemaakt. De 25e en 26e juli werden tot eerste en tweede kerstdag aangewezen en 1 augustus tot Nieuwjaar. Uw verslaggever trof het ge zelschap rond het „kerstmaal" kerstlie deren zingend bij een fraai opgetuigde kerstboom. Stomme verbazing onder de andere kampeerders en erg veel lol na tuurlijk. Eén van de kampeerders: „We zijn voor het eerst op Texel. Vorig jaar was ik in Zuid-Frankrijk omdat het daar altijd zonnig is. Maar toen ik terugkwam hoorde ik dat het in Holland ook prachtig weer was geweest. Dus ik dacht: We kunnen voortaan net zo goed in Neder land blijven. Nou, je begrijpt dat het iets anders is uitgepakt. Maar we laten ons humeur er niet dor bederven. Er is op Texel gelukkig van alles te beleven en we gaan geen dag eerder naar huis dan de bedoeling was." De voorbereidingen voor het „kerst feest" brachten al veel plezier met zich mee. Want de winkeliers in Den Burg waar de ballen en slingers werden ge kocht keken vreemd op. De meesten hadden geen kerstspullen in huis. Uitein delijk werd de gevraagde kerstversiering geleverd door Gerard van der Kooi van Dros Magazijn, al moest die er wel een kleine speurtocht in zijn magazijn voor houden. Alleen een piek om de top van de boom mee te sieren, was er niet. De kampeerders hebben er toen maar een gulden aan bevestigd. Tenslotte is dat ook een piek Paul Bosma slaagde op de Rijkswerf in Den Helder voor het diploma machinaal- schaver. Niet alleen de gebroeders Kortenhoe- ven hebben als Texelse deelnemers de vierdaagse in Nijmegen volbracht. De re dactie kreeg een telefoontje van Linda Veenstra uit Den Burg met de medede ling dat zij dit jaar voor het eerst de vier daagse had gelopen. Dat gebeurde sa men met de Texelaar Peter de Bruyn die in Nijmegen voor de zevende keer over de finish ging. Twee jongeren uit Hoorn van 17 jaar kregen het in een café in Den'B aan de stok met twee Amsterdamm van ongeveer 20 jaar. De jongstenli gen buiten klappen van de Amsterd! fners en gingen uit hun auto's king halen in de vorm van de knuppi en staven. Op de Groeneplaats liepn de, inmiddels drie, Amsterdamm weer tegen het lijf en die ontmoeting! taardde in genoemde vechtpartij, schillende jongeren liepen wonden Vrijdagmiddag spoelde een vat met liter hydraulische olie aan op het s bij Paal 21. Het vat is waarschijnlijk komstig van «en booreiland en werd handen gesteld van de politie. Het gezingsvervangend tehuis „De Texelse Reede" heeft plannen voor het stichten van een dependan ce. De gedachten gaan uit naar een huis waar drie tot vier mensen zullen wonen, die minder intensief worden begeleid dan in de hoofdvestiging. Van de zijde van het Regionaal Over leg Zwakzinnigenzorg en de provin cie is de wenselijkheid van dit plan onderschreven. Onder de zestien bewoners van De Texelse Reede zijn er enkele die de wens te kennen hebben gegeven wat „zelfstandiger" te willen wonen. Voor zover zij daartoe in staat zijn wil men hen Kerstviering in juli. Plezier onder de kunstzon. die mogelijkheid bieden door hen in apart gebouw onder te brengen, waai echter toch kunnen rekenen op In 9 vanuit de hoofdvestiging. De ruimte die dan in de hoofdvestigi ontstaat kan makkelijk door nieuwe woners worden ingevuld. Op de wacl lijst voor De Texelse Reede staan mei dere namen. Bovendien zijn mensentf Texel ondergebracht in tehuizen op vasteland; een deel van hen zou op Te* zijn gebleven als er ruimte genoeg w geweest in De Texelse Reede. Bert Reijntjes van De Texelse R vertelde ons dat men al 2/z jaar rondloopt met plannen voor een depe dance. De wensen in dat opzicht mo ten bescheiden zijn, omdat van rijksw ge maar weinig geld beschikbaar is. gelijke operaties moeten zoveel moge! „budgettair neutraal" verlopen. Het stand komen van de dependance b kent geen extra werkgelegenheid, zorg voor dit onderdeel zal worden hartigd door mensen die al bij De Texel Reede in dienst zijn. Elders in Noordholland bestaan plannen voor oprichting van depends ces bj Gezingsvervangende tehuizen." „planningsruimte" laat momenteel bouw van slechts één dependance te De Provincie heeft bepaald dat die ruif te zou moeten worden toegekend ai het gezingsvervangend tehuis De Diss in Zwaag omdat de behoefte daar grootst is. GS hebben de staatssecret ris verzocht het Landelijke Plan in diet te wijzigen en hebben tevens gevraai extra planningsruimte te scheppen, dat dependances kunnen word! gesticht bij de gezinsvervangende teht 9' zen De Noordhoek te Haarlem en Texelse Reede" in Den Burg. 'tg lui

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2