Geen actie meer voor permanente paviljoens „WAT IK ZEGGEN WOU.. Nota strandbeheer nu in definitieve vorm Mooi weer en goed strand voor lopers Spijkers zijn verbannen uit bouwdorp Crossloop De Koog Gestolen Dan maar een tintje Schande minder bruin! dingen te voorkomen. fen van een betaalmiddel. PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 AUGUSTUS cag het college niet altijd volgens waterdich te juridische normen het beleid bepaalt. Er zijn straks dingen mogelijk die „eigen lijk" niet kunnen, bijvoorbeeld omdat het bestemmingsplan er niet in voorziet. Er bestaat echter vertrouwen dat het in de praktijk niet tot problemen leidt. Terrassen Zo heeft het college definitief afgezien van een voorgeschreven maximum op pervlakte van terrassen bij paviljoens. Volgens het bestemmingsplan mogen terras en paviljoen samen niet groter zijn dan 150 m2 (waaraan in de praktijk niet de hand wordt gehouden). Later werd een maximum van 150 m2 voor een ter ras geopperd en nu is voorgesteld de op pervlakte vrij te laten. Het college wil echter wel een vinger in de pap houden om te voorkomen dat de zaken zodanig uit de hand lopen dat ex ploitanten elkaar overlast aandoen, wat op het strand van De Koog denkbaar is. Exploitanten hebben voor een terras ver gunning nodig zodat de bouw ervan kan worden tegengegaan als het college vindt dat het te gek wordt. De hand wordt gehouden aan de be paling in het bestemmingsplan dat per strandslag niet meer dan twee paviljoens worden toegelaten. Als er meerdere pa viljoens staan vallen die echter onder het overgangsrecht en blijven dus gewoon staan. Het college laat blijken met de be paling in het bestemmingsplan niet te vreden te zjn door zich af te vragen of deze strakke regel wel tegemoet komt aan de belangen van strandexploitatie en service aan het publiek. Privaatrecht B en W zijn niet van plan af te stappen van het privaatrechtelijke systeem dat wordt gehanteerd bij het uitgeven van de vergunningen voor het strand, on danks het feit dat een publiekrechtelijke aanpak een betere grip van de gemeente op de situatie garandeert. Bij privaat rechtelijke regelingen wordt uitgegaan van de gelijkwaardigheid van de partijen; er moet dus wilsovereenstemming zijn. Bij publiekrecht kan de overheidspartij zonder meer dwingende regelingen opleggen, op grond van bestem mingsplan, verordeningen e.d. In ver band met ambtelijke rompslomp en vooral omdat met het privaatrechtelijke systeem nooit problemen zijn geweest wil men het zo laten, hoewel de rechts bescherming van de exploitanten min der groot is. De vereniging van strandex- ploitanten gaat hiermee akkoord. Geen differentiatie De tarieven op het strand zijn sinds kort voor alle strandslagen gelijk en dat wil het college zo houden, ondanks ver zet van de vereniging van strandexploi- tanten die vindt dat op het ene strand meer is te verdienen dan het andere, zo dat de tarieven daar rekening mee zou den moeten houden. Het college acht het ondoendelijk om van elk strand te bepalen in hoeverre een afwijkend tarief daar gewenst is en begint er daarom lie ver niet aan. Bovendien zou dan een probleem rijzen omdat de totale op brengst aan pacht gelijk zou moeten blij ven; de exploitanten op de „betere" stranden zouden dus meer moeten beta len als het tarief voor de anderen zakt en zo'n uitspraak heeft de vereniging van strandexploitanten niet gedaan. Wel akkoord gaat het college met meer jarige overeenkomsten zodat de exploi tanten de zekerheid hebben dat zij meer dere jaren van hun plekje verzekerd zijn en het voor hen eenvoudiger wordt bankkredieten te krijgen. De gemeente zal daarom overgaan tot het sluiten van vijfjarige overeenkomsten waaraan een De strandloop bij paal 28 die woens dag voor de vierde keer werd gehouden werd begunstigd door mooi weer en een goed beloopbaar strand. Aan de start meldden zich 200 lopers, waarvan er 30 acht kilometer parcours liepen en de overigen vier kilometer. Uitslagen: 4 km jeugd: 1. Carsten Bohm 14.31; 2. André Timmer 15.30; 3. Monique de Goede 16.34. 4 km recreanten: 1. André Brouwer 13.30; 2. Erik Kraaieveld 14.23; 3. Ernst Veldhuis 14.36. 4 km dames: 1. Emelie Veeger 15.32; 2. Hiltje Kruizinga 17.16; 3. Nel Bruining 17.21. 8 km heren: 1. Werner Rodowski 27.17; 2. Cees Timmer 27.49; 3. Piet van Veen 33.27. 8 km veteranen: 1, Arjan Mantel 28.51; 2. Nico Vergouw 29.44; 3. Jan van Breu- cel 30.15. B en W zullen zich voorlopig niet meer inspannen om van Staatsbosbsheer gedaan te krijgen dat strandpaviljoens in de duinen permanent mogen blijven staan, zo blijkt uit de „Nota Strandbeheer" die op 14 augustus aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Het college wijst in de nota op het feit dat reeds permanente paviljoens zijn gebouwd bij de vuurtoren, in De Koog terwijl er binnenkort ook een komt bij paal 9, zodat de belan grijkste strandslagen dan beschik ken over een „recreatief steunpunt" dat ook 's winters beschikbaar is. Het argument dat de seizoenverbre ding is gediend met het toelaten van permanente paviljoens bij alle strandsla gen vindt het college niet zo sterk. „Wat betreft seizoenverbreding is veel meer heil te verwachten van goede vakan tiespreiding en verbetering van het eco nomisch en fiscaal klimaat. De gemeen te heeft op deze zaken echter nauwelijks invloed. Het college vindt het daarom niet ver standig om zich in te spannen voor per manente vestigingen in de duinen. De zaak kan wel opnieuw ter discussie ko men als de exploitanten hierover met Staatsbosbeheer overeenstemming zou den bereiken. Gewijzigd De nota strandbeheer is al meerdere malen in openbare discussie geweest. Daarbij zijn door raadsleden en strandex ploitanten nogal wat aanmerkingen ge maakt, wat heeft geleid tot herziening. Het college meent dat de nu gewijzigde nota zoveel mogelijk aan de verschillen tegemoet komt. Bij het lezen van de nota valt het op dat Wat jaren gold als erkend betaal middel in het dorp dat in de zomer maanden achter de gymzaal aan de Beatrix/aan wordt opgebouwd en afgebroken is nu verboden. Spijkers zijn taboe in het bouwdorp dat vori ge en deze week wordt gehouden maar het plezier van de kinderen is er niet minder om. Het hout dat al tijd werd gebruikt voor het maken van de meest vreemdsoortige wo ningen was door het vele spijkeren dermate ,,gaar" dat het niet meer veilig was om het opnieuw voor het bouwdorp te bestemmen. Daarvoor kregen de 175 kinderen die aan beide bouwdorpen mee doen boomstammetjes, honderden meters touw en plastic zeil, lappen, dekens en gordijnen. Degene die nu een stevige hut wil maken moet be dreven zijn in het leggen van alle mogelijke knopen en het gevecht met touw en hout bleek de meeste kinderen goed af te gaan. Aanvan kelijk liet men blijken niet zeker te zijn van de door de leiding verkon digde mening dat bouwen zonder hamer leuker is dan met dit stuk ge reedschap maar die argwaan was snel verdwenen. ,,Er wordt nu veel meer aandacht besteed aan de ver siering van de hutten en de kinde ren kunnen met touw meer zelf bouwen", a/dus bouwdorp/eider Jo- han Hoogerheide. Bij het spijkeren moesten de groepsleiders dikwijls worden ingeschakeld om verwon- Mogelijk dat deze methode van bouwen in de toekomst meer animo oplevert want het aantal aanmeldin gen van kinderen die zich een week wilden vermaken in een door henzelf geschapen omgeving liep dit jaar te rug. Vorige week waren er slechts 60 kinderen die zich bezig hielden met het thema Olympische Spelen. Deze week zijn 115 knderen op het bouw dorp en daardoor kon weer een be roep worden gedaan op de beschik- baree leiding. Vorige week moesten enkele medewerkers teleur worden gesteld. Het thema van deze week is pret park en een geïmproviseerd zwem bad in het dorp geeft aan dat daar ook waterpret bij hoort. Jannie Craa- nen was woensdagmorgen uitgeno digd om de hutten te inspecteren en de groep die hethutje op de hei" had gebouwd kreeg een immense bo kaal. Waarschijnlijk waanden de win naars zich in het Olympisch dorp want onder luid gebrul liepen ze met de beker in hun midden een ererondje door het dorp, zoals een goed voet balteam betaamd. Woensdagnacht mochten de deel nemers bij hun hutten slapen en ver meldde het avondprogrammma de hit van dit moment: een play-backshow. Donderdag inspecteerden de ouders de hutten en konden ze genieten van allerlei attracties, waaronder een ka belbaan die was gespannen tussen twee hoge bouwsels. Vandaag wor den de creaties weer afgebroken en dat wordt vast en zeker een groot feest want het jarenlange verplichte nummer aan het einde van de week, spijkers zoeken op het sportveld, kan worden geschrapt. In dit geval een bijkomend voordeel van het afschaf- 7 hut bouwen is één. Een hut bouwen die gevrijwaard is van nieuwsgierige buren is twee. De beste oplossing is een uitkijkpost zodat lastige bezoekers al van verre worden waargeno men. Je spreekt af dat alle bewoners bij toerbeurt de wacht houden. De rest kan dan rustig spelen. Dat de Indianen daar zeker bij dit type woning) niet eerder opkwamen Het strand is Texels trekpleister nummer één. Goede voorzieningen op dat strand zijn daarom belangrijk, evenals gebruiksregels d merendeel van de betrokkenen als zinvol worden ervaren. De gemeentelijke nota strandbeheer zet alles op een rijtje. De foto werd onlangs\ men bij Paal 17, een naar Texelse begrippen 'druk' strand, als gevolg van de grote bungalowparken er dichtbij. optie voor nog eens vijf jaar wordt verbonden. De exploitanten betalen jaarlijks een toeslag omdat de gemeente in 1970 712.000,— heeft uitgegeven voor aanleg van waterleiding naar de strandslagen. Deze investering is in 1987 afgeschreven zodat ingaand 1988 deze toeslag (vorig jaar 771,— voor een standaardpaviljoen) vervalt. Aaneengesloten Het voorschrift dat de strandhuis jes aaneengesloten moeten staan, blijft van kracht. Rjkswaterstaat wil geen gaten tussen de huisjes om stuifgaten te voorkomen. Er zijn par ticulieren die zich hier niets van aan trekken en hun huisje verderop zet ten. Hiertegen zal worden opgetreden. B en W vinden het onrechtvaardig dat exploitanten van strandhuisjes het strand voor die huisjes moeten schoon houden terwijl het meeste vuil op dat strand niet van de huurders van de huis jes afkomstig is. „Een wijziging van deze afspraak is voor ons bespreekbaar, mits hieruit geen kostenverhoging voort vloeit. Tot op heden heeft niemand zich bereid verklaard de kosten van een ande re regeling op zich te nemen, zodat het beleid niet wordt gewijzigd." B en W vinden dat aggregaten en gastanks in het achterliggende duinge bied moeten worden gezet, zodat ze zo weinig mogelijk hinder veroorzaken. Hierover wordt overlegd met Staatsbosbeheer. Aan de zevende crossloop van SV De Koog deden 221 „renners" mee. Mede dank zij de goede weersomstandighe den werden snelle tijden gemaakt. De Duitse loper Jürgen Schulze zat 5 se conden vanaf het record wat nog steeds in handen is van Joost Brouwer. Er ko men nog drie crosslopen die meetellen voor het algemeen klassement. Zondag avond half acht wordt weer gestart aan de Boodtlaan in De Koog. Uitslagen: Heren: 1, Jürgen Schulze 27.13; 2. Joost Brouwer 28.12; 3. Werner Ro dowski 28.18. Veteranen: 2, E. Heinz 29.17; 2. Arjan Mantel 29.25; 3. Dirk Bakker 30.34. Dames: 1. Emelie Veeger 18.59; 2. Nel Bruining 20.35; 3. Coby Bakelaar 20.44. Jeugd: 1. Erik Wassen 17.30; 2. André Timmer 18.55; 3, Norbert Eelman 19.09. Recreanten: 1. Rien brouwer 16.55; 2. Arjen Knaapen 17.07; 3. Wim Ramler 17.26. het college is bereid de regel te herzien dat op de naaktstranden geen huisjes, paviljoens e.d. worden toegelaten. Bij wijze van proef is de regel al in 1980 verzacht door toe te laten dat op de naaktstranden huis jes worden gezet, een proef die stil zwijgend is voortgezet. Het college is nu ook niet meer afkerig van een paviljoen op deze stranden en zal een verzoek in die richting „welwil lend" bezien. In deze is men echter gebonden aan het bestemmingsplan en wijziging daarvan moet gebeuren via de gebruikelijke procedure waar bij alle belangen worden afgewogen. B en W vinden dat het niet nodig is de bestaande naaktstranden (halve kilome ter bij paal 9 en een kilometer bij paal 28) uit te breiden. Naaktrecreatie op „tex- tielstranden" blijft nadrukkelijk verbo den. Daar dient men „zodanig gekleed te zijn dat andere daaraan geen aanstoot kunnen nemen", aldus het college. Het verzoek om het naaktstrand van paal 9 te verplaatsen naar het gedeelte tussen paal 10 en 11 is afgewezen evenals het verzoek om naaktrecreatie toe te staan bij paal 19. Om als naaktstrand in aan merking te komen moet een strandge- deelte nl. redelijk bereikbaar zijn, de toe- leidende wegen en het parkeerterrein moeten de extra stroom mensen kunnen verwerken en zo'n naaktstrand moei liggen tussen twee bestaande c stranden. Deze uitgangspunten k worden herzien als het naaktrecreëJ brede lagen van het volk is aanvaan de behoefte is aangetoond. Zo veri; s nog niet. Bewakin rsli Vooral om financiële redenen vw! college de strandbewaking niet uü den, hoewel het gewenst is strandbt king in te stellen bij de naaktstrandiUtc Elke bewakingspost kost de gema 740.000— per jaar. Inzake het venten en het uitgever standplaatsen wordt onder meet paald dat alleen exploitanten van joens en kiosken op hun „eigen" str gedeelte mogen venten. Wat tot gen" strand mag worden wordt nader vastgesteld. Een uitte !n ring wordt gemaakt voor degenen met toestemming van de gemeente: ren met ijs venten. Zij mogen daa: doorgaan, maar hun vergunning is overdraagbaar aan een opvolger. De gunningen die zijn gevraagd voo: stranden bij paal 15, 20 en 31 zullend om worden geweigerd. Zeer terug) dend zal men zijn met het geven van gunning voor verkoopwagens. Gevn wordt dat het anders een romm toestand wordt met een zodanige currentie dat de „vaste" exploits niet meer in staat zijn hun gebouw behoorlijk te laten uitzien. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAK Woensdag werd een Walkman met twee koptelefoons gestolen uit een tent op een camping in De Koog. De eige naar had zijn mobiele cassetterecorder een uurtje in de tent laten liggen. Dinsdag verdween een fotocamera uit een tent in De Koog. De eigenaar is een inwoner van Bennekom. Twee jongens uit Gouda namen dinsdag drie sloffen sigaretten mee uit een super markt in De Koog. Het tweetal werd echter gepakt. De jongens zijn 14 en 16 jaar. Een groot zeilschoot en twee blokken werden weggehaald uit een strandtent bij paal 33. Dat moet gebeurd zijn tussen 21 en 28 juli. Vrijdag werden twee geluidsboxen gestolen uit een auto die geparkeerd stond aan de Nikadel. Ook werden le vensmiddelen meegenomen. Totdat het wervelende openingsnum mer aan onze verbaasde ogen voorbij denderde, dachten we nog dat we er voor de kinderen heengingen. Een cir cus, zelfs op nationaal niveau, dat kon toch gewoon niet op Texel, een eiland met tijdelijk zo'n veertigduizend inwo ners en geen achterland dan watermas sa's bekroond met schuimkoppen be woond door schar en schelvis. We had den ons dus ingesteld op een halfama- teuristische vertoning, waar het gevoel van lichtelik medelijden nog net schuil zou gaan achter een beetje trieste schoonheid dat alles wat op de rand van de mislukking balanceert nu eenmaal heeft. Met stijgende verbazing zagen we een circusgebeuren voor onze ogen op bloeien en soms exploderen als vuur werk dat beslist van internationale allure was, vaak ongemeen geestig en op een gestileerd humoristische manier aan el kaar gesmeed door spreekstalmeester Frits Mullens. Ik wil geen nummers eruit lichten alsof ik een schoolmeester zou zijn die cijfers gaat uitdelen. Het was al lemaal uitstekend! (Roken we niet de on miskenbare schroeilucht van echt men senvlees toen The Great Leonardo even frenetiek met vuur ging spelen!). En nog afgezien van de prestaties der artisten, wat een boeket aan vrouwelijk, ja, voor de drommel, ook mannelijk schoon! Want deed de onvolprezen Amadeo Fol- co, die een berg aan olifanten besteeg met het elegante gemak waarop de Griekse goden de Olympos bestegen (met zijn, zeker niet over het hoofd te zien, meer dan lieflijke assistente) niet denken aan de onvergetelijke Burt Lan caster, die immers ook als circusartist begonnen is. Dus Texelaars, niet geaarzeld! Alemaal erheen, met kinderen en grootouders. En ook de gasten uit binnen- en buiten land erheen! Stuur ze naar die schitte rende groenwitte tent, jaag ze erin. Al zou u er desnoods de zweep voor moe ten lenen van de lieftallige Germaine Mulens die van paarden Njinskis en Noe- rejevs weet te maken. Wij, als ouders van een gewiekste tweeling, bewaren daarenboven, nog een aardige herinnering aan Circus Mullens. Toen het kleine aandoenlijke nijlpaardje een knapperig stokbrod geoffreerd werd, riepen ze,in koor „Eet smakelijk, lief beestje!". Jan en Karina Wolkers De volgende brief heb ik gestuurd de directie van de N.V. T.E.S.O. Geachte heer. Zondag 26 juli ben ik zeer onaa ai naam getroffen door een ontstellend brek aan service bij de boot van Helder naar Texel. Om ongeveer uur kwamen een aantal passagiers de stadsbus aan bij de haven, moesten allen een kaartje kopen loket, daarna klommen zij de hoge op naar de voetgangersafdeling va*K boot. Midden in de rij ging de slagbr dicht. Daar stonden wij. Er waren8 voetgangers gedupeerd, ook hetou echtpaar vóór mij, dat met moeite trap opgeklommen was, met hun fers! Na die ongeveer 10 voetgani kwam niets meer. Het had de boot geen minuut gescheeld als men on ook nog opgelaten had. Daar ginge" de trap weer af; ik ben ook al bijna ventig. De TESO verdient zeker aan auto's dan aan voetgangers, menselijkheid is ook belangrijk! Waai is er geen contact tussen het plaats» koopkantoor en de man die de slagbc van de boot bedient, zodat het gebeuren dat een groep mensen niets de trap opgaat? En zu het gi gel moeten zijn dat de boot niet vertrekt dan nadat de van de trein komstige passagiers die met de naar de haven zijn gekomen, aan zijn? Nu laat men ons voor niets die ge trap opklimmen. Een schande. C. Hoek, IJsselsté NASCHRIFT: Bij Teso hoorden we dat deze kwe wordt uitgezocht. Een probleem is( ter dat sedert het van kracht worden de NS zomerdienstregeling de tre feitelijk te laat aankomen om aanslui met voldoende „speling" op de boe kunnen geven. De praktijk is dat del in Den Helder bijna altijd enkele mil* later vertrekt om de van de trein en afkomstige passagiers nog te kun meenemen. De verkeersleider is ins de situatie te bekijken, zowel op deb als in het plaatskaartenkantoor. Zoï er nog mensen in aantocht zijn blijft slagboom open, maar op een gegs moment moet men wel vertre) (vooral bij grote drukte in 't Horntjeli dat anders een achterstand ontstaat niet meer in te lopen is. Teso heeft' dit probleem contact met de Nederl» se Spoorwegen. Red. e:

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2