Toon de Haas in galerie Drieangel Woningbehoefteonderzoek resulteert in plannen voor meer woningen MIRtVIIHIWll Trainingen SV De Koog Oefenwedstrijden voetbalteams ,,Men wil vaak meer dan eigenlijk is op te brengen" Contactlenzen gestolen Vernielingen Verleende bouwvergunningen Emelie Veeger snelste vrouw in ZDH-loop Vreemd geld Geslaagd ,,Jaws 3" PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 AUGUSTUS *01 Toon de Haas. Tot en met 16 augustus zijn in gale rie Drieangel olieverfschilderijen, aquarellen en enkele krijttekeningen te zien van Toon de Haas uit Amstel veen. De totaal 20 werken zijn repre sentatief voor de produktie van deze oud-Texelaar: landschappen (alle maal van Texel), stillevens en portretten. Het mag als bekend worden veron dersteld dat De Haas (vorige week 55 geworden) vooral met zijn portretten naam heeft gemaakt. Daarin onder scheidt hij zich van het overgrote deel van de eilandelijke kunstbroeders die van portretschilderkunst vrijwel niets terecht brengen ai hebben sommigen'toch de moed om af en toe eens een poging te wagen. Het schijnbare gemak waarmee De seniorentraining van SV De Koog is inmiddels van start gegaan. Er wordt getraind op dinsdag- en donderdaga vond vanaf 19.00 uur onder leiding van Ruud van de Kerkhof. De start van de junioren- en vrouwentraining wordt later bekend gemaakt. De eerste oefen wedstrijd voor De Koog 1 is vrijdag 10 augustus in De Cocksdorp. Het zater dagteam speelt de eerste wedstrijd in Oosterend op 11 augustus. Aanvang van de wedstrijden 19.00 uur. Als fysieke en mentale voorbereiding op het voetbalseizoen start maandag 6 augustus een oefencompetitie voor Texelse teams. De eerste serie van deze wedstrijden wordt gespeeld op het C- veld van Texelse Boys. Vanaf 18 au gustus spelen de teams op eigen terrei nen. Alle wedstrijden beginnen om 19.00 uur, uitgezonderd de wedstrijden van zondag 26 augustus en 2 september die om 17.00 uur van start gaan. Het gaat bij het oefenprogramma niet om de knikkers maar om het spel. Er is geen prijs voor het beste resultaat maar het meest sportieve team wordt wel beloond. Het programma is als volgt: Terrein Texelse Boys: 6 aug.: Tex.Boys 1-Texel 3 8 aug.: ZDH 2-Tex.Boys 2 10 aug.: SVC-De Koog 11 aug.: SVO/Z-De Koog/Z 13 aug Texel 4-Tex.Boys 2 14 aug.: Texel 3-SVO 16 aug.: Tex.Boys 1-De Koog Eigen veld: 18 aug.: SVC-SVO Texel 4-De Koog/Z Tex.Boys 2-SVO/Z 20 aug.: Texel 4-ZDH 2 23 aug.: Texel 3-De Koog 24 aug.: SVO/Z-Texel 4 25 aug.: Tex.BOys 2-De Koog/Z 26 aug.: SVO-Tex.Boys 1 31 aug.: Tex.Boys 1-SVC 1 sept.: De Koog/Z-ZDH 2 2 sept.: De Koog-SVO 3 sept.: SVC-Texel 3 ZDH 2-SVO/Z ,0' Uit het eind vorig jaar gehouden woningbehoefteonderzoek is geble ken dat de vraag naar nieuwe wonin gen groter is dan in het structuur plan is bepaald. In het structuurplan wordt gezegd dat per jaar behoefte is aan 53 55 woningen maar de uit komst van het onderzoek onder Texelaars geeft aan dat per jaar 67 nieuwe woningen gebouwd moeten worden om aan de vraag te voldoen. Het merendeel van de geënquêteer den vraagt om huurwoningen. Per jaar zouden 43 huurwoningen gerea liseerd moeten worden. Door de af deling ruimtelijke ordening is de uit slag van het onderzoek verwerkt in een meerjarenplanning voor de woningbouw. Tot 1989 is vrij nauwkeurig bepaald- hoeveel woningen gebouwd moeten worden en waar. Die planning heeft men niet op eigen initiatief uitgevoerd. De nieuwe manier van volkshuisvestingsbe leid is voorschrift van het rijk. De raads commissie ruimtelijk en huisvestingsbe leid zal op 22 augustus oordelen over de plannen. De respons op het woningbehoefte onderzoek was vrij gering. Van de 4356 verzonden formulieren kwam ruim dertig procent terug. Van deze 1324 ingevulde formulieren was op 881 exemplaren in gevuld dat er de komende jaren geen verhuisplannen waren. De 443 overblij vers waren dus alleen van belang voor de planning over vijf jaar. Uit het aantal formulieren uit de verschillende dorpen blijkt dat de behoefte aan een eerste ei gen woning of een andere woning in De Haas zijn poserende mensen op het doek zet moet voor hen wel heel bege renswaardig zijn. Kenmerkend voor de portretten van De Haas is dat ze altijd levensgroot zijn, dus al gauw een meter hoog en dat de onderwerpen tot en het de handen wor den weergegeven, in de wat gelaten houding die mensen onwillekeurig aan nemen als ze een tijd stil moeten zitten. De schilderijen en aquarellen van Toon de Haas zijn zeer ,,grof". Wie de weerga ve van Texelse landschappen van nabij bekijkt, ziet slechts kleurige strepen en vlekken. Op enkele meters afstand kan pas het feest van herkenning worden ge vierd. In verband daarmee is de ruimte in de Drieangel aan de krappe kant. De gangen rond het vierkant van de voor malige schapenboet die als expositie ruimte dienen, zouden eigenlijk een me ter breder moeten zijn. Het licht is er echter prachtig. Zelden zagen we de schilderijen van De Haas zo stralend. Het meeste werk is niet nieuw. Ver schillende schilderijèn zagen we vorig jaar al toen De Haas in zijn atelier aan de Nesweg bij Oosterend exposeerde. Ver rassend is het naar verhouding grote aantal stillevens, bijna allemaal bloem- boeketten, geschilderd in het atelier in Amstelveen voor eigen rekening en risi co. Het is knap werk, al kijken we liever naar de Texelse landschappen en de por tretten. De veronderstelling dat De Haas na zijn „Dertig gezichten op de toren van Oosterend" meer zou gaan etsen, is niet bewaarheid. Hoewel de serie be hoorlijk aftrek heeft gevonden (gemeen te en particulieren hebben een serie ge kocht en enkele prenten zitten ook in de rijkscollectie) etst hij zelden meer. ,,Dat procédé ligt me niet zo", zegt hij. De Haas zal'zich dus wel blijven be perken tot olie- en waterverf eri daar hoeft men niet rouwig om te zijn want in deze technieken ligt zijn meeste kracht. Hij heeft daarmee terecht de naam ge maakt die hem de mogelijkheid geeft voor zijn schilderijen te vragen wat hij er voor nodig heeft, zodat hij van de kunst kan leven. Dat in aanmerking nemend zijn de prizjen niet om van te schrikken: van 7300— voor een kleine aquarel van een landschap tot 73000,— voor een groot olieverfportret of boeket. De expo sitie is dagelijks te zien van half elf tot half één en van twee tot vijf. Zondags en dinsdags gesloten. Het even onbeheerd achter laten van een toilettas in een wasruimte op een camping in Den Hoorn bleek vervelende gevolgen te hebben. De toilettas werd gestolen. In de tas zaten de contactlen zen van de eigenaar: een 21-jarige man uit Bussum. Een strandtas werd gestolen bij Paal 17. In de tas zat een badpak, een badla ken, een NS-kortingskaart en een bank pas. De tas is eigendom van een 24-jarige inwoner uit Breda. Uit een tent op een camping in Den Hoorn werd in de nacht van maandag op dinsdag een paspoort, een bankpas, een zilveren horloge, een badlaken en een T- shirt gestolen. De spullen zijn van twee jongens uit Heel. Den Burg het grootst is. Degenen die nog thuis wonen en in de enquete om een woning vragen worden in het onder zoek „starters" genoemd en degenen die willen verhuizen en daardoor ook een woning achterlaten worden als „doorstromers" betiteld. Naar Den Burg Het aantal starters is afgezien van Den Burg in Den Hoorn het grootst met 11 aanvragen. Oosterend en De Cocksdorp komen op een derde plaats met 9 aan vragen en in De Cocksdorp blijkt ook grote behoefte aan een andere woning. Maar liefst 55 Cocksdorpers geven te kennen te vallen verhuizen. In Ooster end is dat aantal 50. Van die 50 in Ooste rend willen er 37 in dit dorp blijven wo nen. Maar liefst 243 van de in totaal 385 doorstromers wonen het liefst in Den Burg. Uit de cijfers blijkt ook dat dege nen die in De Cocksdorp willen verhui zen voor een belangrijk deel naar een an der dorp willen. Van de 55 doorstromers willen er maar 17 in De Cocksdorp blijven. Betrouwbaar Volgens de afdeling ruimtelijke orde ning is het onderzoek een betrouwbare richtlijn voor de behoefte aan woningen. Het structuurplan gaat uit van schattin gen en vaste rekenmethoden. Uiteraard zitten er in het Texelse onderzoek onze kere factoren. Sommigen zullen te opti mistisch zijn geweest bij de verhuisplan nen maar anderen hebben mogelijk geen formulier ingevuld maar gaan binnen vijf jaar toch verhuizen. In totaal wordt om 158 koopwoningen en 285 huurwonin gen gevraagd. Onrendabel Het aantal woningen dat door verhui zing wordt achtergelateen bedraagt 295 zodat de reëele woningbehoefte van doorstromers vastgesteld kan worden op 148. Daarbij moet nog het aantal starters worden opgeteld (63) en dan is de wo ningbehoefte die uit de enquete rolt 44 woningen per jaar. Daarbij is echter geen rekening gehouden met nieuwkomers van de vaste wal en bovendien moet nog rekening worden gehouden met „onren dabele respons" wat zoveel betekent als het inschatten van de juistheid van de enqueteuitslag, oftewel „eerst niets in vullen maar later toch willen verhuizen." Uiteindelijk komt men dan op 67 wonin gen per jaar, waarvan 64% huurwoningen. De helft van het aantal huurwoningen zal bestaan uit kleine woningen: HAT- eenheden of 3-kamer woningen. De rest van de huurders vraagt om gezinswonin gen waarbij de behoefte aan 4-kamer woningen groot is. Dan komt er echter een probleem om de hoek kijken want een deel van de aanvragers van grote woningen kan een dergelijk pand niet betalen. Deze woningen kosten 500 n:e: L ini Bij een woning aan het Mienterglop werden in de nacht van donderdag op vrijdag twee heklantaarns vernield en een klep van een brievenbus weggehaald. Dezelfde nacht werd een plastic ruit van een linnen autodak stukgesneden op het Schilderend. De auto is eigendom van een 30-jarige Texelaar. Op de haven van Oudeschild werden vrijdagavond maar liefst acht auto's met een scherp voorwerp beschadigd. Woensdagnacht verdween een tuinhek van de Volkstuindersvereniging in Den Burg en vrijdagnacht werden twee rui ten ingegooid in De Koog. Het betrof een ruit van een boetiek en een café in de Dorpsstraat. In de Kogerstraat werd vrijdagnacht ook huisgehouden. Twee verkeersborden en een bushaltebord werden omver getrokken. Bj een woning in de Waalderstraat werd zondagnacht met een bierglas een ruit stukgegooid. In dezelfde straat werd za terdagnacht een autoband lekgestoken. Bij deze vernieling is een groene Toyota betrokken en degenen die meer inlichtin gen kunnen verschaffen over dit vanda lisme zijn welkom op het politiebureau. In de nacht van woensdag op donder dag moest een auto aan de Brink het ontgelden. De linkerkoplamp werd van de wagen getrokken. De auto is eigen dom van een 30-jarige Katwijker. Op het Oude Dijkje werden donderdag twee hekken weggehaald en een ver keersbord vernield. Grof was de vernieling die werd ge pleegd rond camping Kogerstrand. Daar werden bomen gekapt en in de duinen bij paal 21 was van dat gekapte hout een soort schutting gemaakt. Daarachter vond de politie een complete bungalow tent met dekens. Na afloop van het tv-concert bij paal 18 poogden drie jongens een taxibusje van een Texelse firma op de parkeerplaats van paal 17 op z'n kant te zetten. De chauffeur, een 25-jarige Texelaar, verhin derde die actie door achteruit te rijden. Eén van de jongens werd kwaad en sloeg de voorruit stuk. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend. J. Koorn, Den Burg, voor het plaatsen van 8 premie C woningen in bet Marsge- bied; J. Koorn, Den Burg voor het plaat sen van 3 woningen in het Marsgebied; F. Keijzer, Zwinweg 6, Oosterend, voor het gedeeltelijk veranderen van een keu ken; N. V. Bouwfonds Ned. Gemeenten, Haarlem, voor het bouwen van 19 wo ningen in Den Burg Noord-West; St. Be jaardenzorg Texel, Den Burg, voor het bouwen van 6 bejaardenwoningen in Den Burg Noord-West; C. S. de Wit, Duinreep 13, Den Burg, voor het plaat sen van een dakkapel; WV Texel, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een voorgevel aan Groeneplaats 8, Den Burg; G. Pansier, Zeebries 17, Den Burg, voor het plaatsen van een dak raam; Bowling De Koogel, Dorpsstraat 29, De Koog, voor het wijzigen van een voorgevel en het interieur; P. Witte, Schilderweg 185, Den Burg, voor het bouwen van een schuur; Fam. v.d. Berg b.v.. Den Burg, voor het plaatsen van een dienstwoning aan Grensweg 390, Den Burg; J. Venneman, Gerritslander- dijkje 26, Den Burg, voor het wijzigen vazn een bedrijfsruimte in twee seizoen woonverblijven; M. Boon, Stuifweg 68, Oosterend, voor het uitbreiden van een bedrijfswoning; M. Boon, Vuurtorenweg 27, De Cocksdorp, voor het bouwen van een woonhuis/kantoor aan de Vuurto renweg te De Cocksdorp. De 138 deelnemers aan de vierde ZDH-crossloop troffen vrijdag een krachtige noord-westen wind en op het strand hoog water. Deze keer werden dan ook geen records gebroken. De crossloop verliep in een goede sfeer en leverde de volgende resultaten op. 8600 meter: 1. Jürgen Schulze 29.56; 2, Minne Goënga 30.17; 3. Cees Timmer 31.03. 8600 meter veteranen: 1. Arjen Mantel 32.26; 2. Nico Vergouw 33.23; 3. Daan Welboren 33.57. 4300 meter vrouwen: 1. Emelie Veeger 17.13; 2. Nel Bruining 18.15; 3. Hiltje Hui- zenga 18.28. 4300 meter jeugd: 1. Erik Wassens 15.26; 2. André Roza 15.55; 3. André Timmer 16.26. 4300 meter recreatieloop: 1. Rien Brouwer 15.02; 2. Gerard Bakker 15.22; 3. Peter Bakker 15.30. De volledige uitslagen en de klasse menten (voor iedereen die minstens vier maal meeloopt) hangen a.s. vrijdag als de volgende crossloop wordt gehouden, op het prikbord op het ZDH-terrein aan de Witteweg. Deze keer zijn enkele be kers te winnen, beschikbaar gesteld door de A.V. Hermes uit Utrecht. Van deze vereniging lopen enkele leden mee in de strand- en crosslopen in Den Hoorn. De start is vrijdag weer om 19.30 uur precies. De inschrijving is open van af 18.45 uur. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat'te "zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brou werstraat. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. 550 gulden huur in de maand terwijljj door deze groep gevraagd is om hui; van 400 a 450 gulden met de nadrukö nóg goedkoper. ïsr Maandlasten 0 Datzelfde speelt bij de koopwoning^- M De vraag naar vrije sectorwoningen is* M latief groot en wederom wil men 4^ merwoningen. De gewenste woonlast schommelen echter weer rond de 3 gulden per maand. De afdeling ruimte 1 ke ordening trekt dan ook de conclusj „dat men vaak meer wil dan men eig® lijk op kan brengen". Louter op basis yj de gemeten behoefte is de conclusie^ W' van de 24 koopwoningen per jaar e vrije sector moeten zijn en 19 premini of B woningen. „Hierbij wordt gespeeld op de netto maandlasten bij de premiekoopwoningen opgebrst kunnen worden." Deze verdeling tuss- vrije sector en premiekoop is niet gehs doorgevoerd in de meerjarenplannr1^ maar dat komt omdat het ministerie^ volkshuisvesting eigenlijk een fifty-®*5 verdeling vraagt tussen vrije markt j13" premiekoop. Prioriteiten 3d Het contingentenbeleid voor defe^1 mende jaren is naar aanleiding vanh onderzoek onder de loupe genomenj re' het gemeentebestuur heeft globaali jjjj volgende prioriteiten vastgesteld. \tj gend jaar wil men eerst Den Burg Noon g| west en het gebied rond de kathol; kerk volbouwen. De bouw rond dek» g0 wordt in 1986 afgerond en ook m j( gestart met enkele premiekoopwoni gen en woningwetwoningen in Oost rend. Ook wil men in dat jaar de laat; iri fase van de 97 woningwetwoningen De Mars realiseren. Naast wat los uit; geven premiekoopwoningen kan Is met de grondeigenaren overeenste- ming wordt bereikt) een reconstruct d plan voor Den Hoorn worden opgeste In 1987 ligt het accent bij de won» bouw in Oosterend, De Mars en D; Burg-west. Eventueel is er dan ruirr voor premiekoopwiningen in Oud schild. In 1988 hoopt het college test ten met de tweede fase van Den By: west en bouw van premiekoopwoning; in De Koog (artikel 11 gebied), Cocksdorp en Oudeschild. Voor 19 nog geen concrete planning gemaal Gedacht wordt aan stadsvernieuwing; reconstructie in De Waal, uitbreidii van Den Hoorn en Oudeschild en opvullen van de gaten die zijn ontsta in de huidige bouw in De Mars. Westduitse marken 100= 7111 Belgische franken 100 7 5,< Franse franken 100= 7 35; Zweedse kronen 100= 7 37,! Zwitserse franken 100= 7130,S Deense kronen 100= 7 Amerikaanse dollars 1=7 3, Engelse ponden 1=74, Oostenrijkse schilling 100= 7 15; Italiaanse lires 10.000= 7 17; Spaanse peseta's 100= 7 1; Eduard Bos uit Eierland slaagde a; de MTS in Hoorn voor het diplon werktuigbouwkundig tekenaar. Marijke Jonker uit Den Burg slaag; aan de faculteit der letteren van de ui versiteit van Amsterdam voor het doet raai examen kunstgeschiedenis. Het nieuwste project van zakenman Calvin Bouchard "is een zeedierenpark dat zich grotendeels onder water be vindt. In een baai van de zee afgesloten door gigantische, vanuit de controleka mer bediende hekken, kunnen duizen den kleurrijke vissen onder water beke ken worden door het publiek. Dit is mo gelijk doordat onder water vier tunnels in kruisvorm gebouwd zijn. Dit alles van doorzichtig kunststof, zodat de mensen in de tunnels als het ware onder zee lo pen. Dan blijkt het hek dat de baai van de open zee scheidt, ontzet te zijn. Als een der werklieden naar de zeebodem duikt om het hek provisorisch te dich ten, doemt een gigantische bek achter hem op. De jacht op de haai wordt inge zet. Men slaagt er vrij eenvoudig in het beest van zo'n drie meter lang te van gen. Het blijkt een baby-exemplaartje! zijn van de reuzenhaai. Dat ook de ma derhaai zich in de baai bevindt wordt snel duidelijk. Verbijsterde, van schi verlamde mensen in de tunnel zienes kolossale reuzenhaai op de tunnel aft: men. De kunstvezel tunnelbuis beges het onder de razernij van de moederhs: Philip en zijn assistent Jack vattenh plan op om de haai in een der filtreerp pen te lokken en zo te isoleren. Alles lip goed te gaan maar als Bouchard vara de controlekamer de pompen laat afe ten en de haai wild wordt door zuurste gebrek, kost dat Philip op gruwelijker ze het leven en weet de haai het afs. tende hek te forceren. In blinde wos: op weg naar een lichtpunt, de onderzei se controlekamer, ramt de haai het 0' breekbaar geachte glas van de control: kamer. De mensen in deze kamer wc den bedolven onder het binnénstrome de water. „Jaws 3" toont waartoe es mens in doodstrijd in staat isen van donderdag tot en met dinsdag! zien in City. Toegang 12 jaar.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 6