ionde van Zuidema Inet forse valpartij jiardappelziekte ok in volkstuinen aas Vriend snelste wielrenner Kunstenaars niet tevreden over kunstmarkt LAND BOUW Groeiomstandigheden gunstig Schrikdraad op wegdek Ruit Sportshop geforceerd Toerclub rijdt weer Texel - Vaals Diefstallen Zelf parkeerbotsing aangegeven Duizend gulden voor KNZHRM !LJce heeft, 9ehouden, "Ti aan dg spelers en e klaar oa toernooiis ent- nQd) gespg elen de 'edt het clubjes do ■idelïjk om| ?,d ervaren in van prj De deelr. "naai, des! tz rd in de in De n 31 julia veer raak, lyslaan Je auto t< 00 uur op zijn j37ste Zuidema wielerronde die zaterdagavond in De Cocksdorp werd ;|nj ;Iden is in een nipte overwinning geëindigd voor de renner Klaas Vriend im Helder. De finish van de ronde was bijzonder spannend want Vriend lijn grootste concurrent Peter IPinkl Tesselaar aan zijn wiel en kon in Eindsprint maar net voor blijven. jacht op het eremetaaal werd in het peloton, dat Vriend en Tesselaar gkele meters volgde, abrupt afgebroken omdat vijf wielrenners viak 'iefinish tegen de vlakte gingen. Arie Kos moest met flinke verwondin- ,iaar de dokter en de andere vier pechvogels dropen met schaafwonden JJachadigde fietsen af. Zuidema die daarvoor een echt jachtge weer gebruikte. ist uit r een den. een bo: e w( 3kt. ze c onverwachte valpartij was een domper op de feestelijke ronde i, ondanks de warmte, zeer snel jereden. De snelheid van de kop- meestal een paar renners in het [gevolgd door een groot peloton en ver achter enkele rijders die het hadden, werd bereikt door het rw iuldig uitloven van premies bij -^sprints. 'ich zode: ?fints 'n de Kikkertstraat waren zeer van den "end en Jan Spoor wist vijf maal premie in de wacht te slepen. Daar- won hij het leidersklassement, ge- l A door Dirk Sleutel die vier keer als wpPcfT -over de finish ging Widens de ,u itrijdDe Zuidemaronde is langza- 0 die' ^nd uitgegroeid tot één van de ge- weeb jste wielerévenementen van Texel, es zaterdagavond veel publieke be stelling. De kans op hard rijden is bij jidemaronde altijd hoog omdat men brede rechte stukken koerst. Snelheid Deskundig commentaar werd gele verd door Peter Vos die de renners wist op te zwepen tot felle tussensprints. Een goede zaak was ook dat regelmatig werd meegedeeld hoe snel de renners reden. Dat varieerde van 37 tot 45 kilometer per uur. De gemiddelde snelheid was 42,5 kilometer per uur. De valpartij vlak voor de finish was helaas nogal spectaculair en een vrouw uit het publiek ging zelfs tegen de vlakte toen ze de ravage aan schouwde. De betreffende dame bleek niet tegen bloed te kunnen. Arie Kos en Koopman die beiden het meest slacht offer waren van de valpartij kregen van de organisatie, de dorpscommissie van De Cocksdorp en de Wielervereniging Texel, de pechprijs. De beste Texelaar was Leen van Elk die op de achtste plaats eindigde. De snelste ,,durper" was H. Stevens met een opmerkelijke zestiende plaats. Uniform De dikke banden race was dit jaar strikt uniform van opzet. De firma Brui ning uit De Koog leverde een aantal de gelijke fietsen zonder versnelling waar door elke renner met hetzelfde materiaal aan de start verscheen. Op zichzelf een goede zaak omdat dan de werkelijke krachtsverschillen boven komen maar de kans om met een maffe" fiets te rijden was er niet meer. Bij de jeugd van tien tot en met veertien jaar werd Bas Vaars eerste, gevolgd door Jacco Vinké en Robbert Visser. In deze ronde versche nen 8 rennertjes aan de start. Het dubbele aantal werd gehaald bij de ouderen. Texel was hier goed verte genwoordigd en Ron Flens ging als eerste over de eindstreep. Henk de Rui ter uit Den Hoorn reed ook uitstekend en werd tweede. Leen den Braven eindigde op de derde plaats. Bij de dikke banden werd ook redelijk snel gereden met 33 ki lometer per uur. De vrouwen in de Zuid emaronde hadden een gemiddelde snel heid van 36,5 kilometer per uur. Uitslag Zuidema-ronde: 1. Klaas Vriend, 2. P. Tesselaar, 3. R Pronk, 4. P. Potter, 5. D. Sleutel, 6. K Wassenburg, 7. J. Stroper, 8. L. van Elk yaven ei Kaar in de J/ste Zuidema bij elkaar. -ronde weinig ruimte. Zelfs in de scherpe bocht aan het einde ven de Kikkertstraat bleef het peloton Jachtgeweer ■race voor amateurs ging om half meteen al snel van start. In totaal 59 renners mee. Tegelijkertijd de race voor vrouwen verreden en was de animo veel minder. Slechts vrouwen verschenen aan de start. Looy was het snelste van dit vijf- gevolgd door de Texelse Marleen «ndt en op de derde plaats Clara van Heide. ivrouwen moesten tien ronden van tilometer rijden en van de mannen het dubbele gevraagd. Klaas legde de 50 kilometer af in een 11 uur 12 minuten en 2 seconden, startschot bij hotel De Hoop werd tiegetrouw gegeven door Cees wam n,ex a"een v°°r oe sport. De race was ook een goede gelegenheid voor o der/mg contact van „durpers" op de stoep. De kunstenaars die tijdens de maandagse markt eigen produkten verkopen zijn -zeer ontevreden over de plaats die hen sinds vorige week is toebedeeld. De kunstenaars staan niet meer zoals vroeger tussen de andere kramen maar vormen vlak voor de Rabobank een apart markt- pad en staan dus allemaal naast elkaar. Deze maatregel is genomen door bur gemeester en wethouders en vloeit voort uit de onlangs vastgestelde markt- verordening. De kunstenaars verkopen produkten die niet binnen de branche- indeling van de verordening vallen en bovendien zijn het geen vaste marktkooplieden die voor een jaar of een half jaar een standplaats willen claimen. Aanvankelijk was het college van plan om de kunstzinnige Texelaars te bewe gen deel te nemen aan de folklore- woensdagen en niet meer op de maandag-markt te verschijnen. Daar voelden de Texelaars om economische redenen niets voor en toen is besloten naast de warenmarkt een aparte kunst markt in te richten door de standplaat sen opnieuw in te delen. De herindeling is doorgevoerd na advies van de markt meester maar kan dus niet de goedkeu ring wegdragen van de kunstenaars. Rob Valkenburg is één van hen en hij öoral de laatste weken openbaart aardappelziekte zich ook in «tuinen. De bladeren van de aar- pelen krijgen vlekken met aan de isrkant een witgrijze rand van «mmelpluis. Het gevolg is te snel erven. Dit betekent een lagere rengst en in meerdere gevallen (nog knollen die zijn verrot of be ien te rotten. Deze aardappel- (te nummer één komt de laatste sn steeds meer voor op Texel. De ite veroorzaakt door een schim- I (Phytophothora infestans) «lt niet zomaar op. Ze houdt van Aspecifieke omstandigheden. 'it zijn: hoge luchtvochtigheid en hoge temperatuur. Ook bij la- 5temperatuur kan Phytophthora op- fen doordat er in de sporen van de iflimel zogenaamde zwermsporen Kaan. Deze zijn voor het gewas net gevaarlijk bij bedekte lucht want de 'en kunnen niet tegen de zon. Deze Handigheden zijn tijdens dit groeisei- op Texel aanwezig geweest. handel verkrijgbaar, die voldoende be scherming geven. Knolaantasting De ziektesporen kunnen vanaf het blad op de ruggen van de aardappelen komen. Met regenwater worden de ziek tesporen naar de knollen in de grond ge bracht. Aantasting van de knollen vindt dan plaats. De schil is dan iets ingezon ken met pleksgewijs bruin knolvlees. De aardappelziekte blijft echter niet in de grond achter. Overwinteren op afvalhopen schimmel, Phytophthora in- ans, die de aardappelziekte veroor- overwintert in aangetaste knol- Veel van deze knollen komen op af lopen terecht. Wanneer de aange- aardappelen in het voorjaar uitlo- l groeit de schimmel in de stengel, 'door kunnen deze afvalhopen en Aagplanten een belangrijke infectie- li worden, want van hieruit kunnen schimmelsporen naar het veld over zien waar aardappelen staan. Om de ■'(van de schimmelsporen te verlagen tet een vereiste dat er geen aange- "eaardappelknollen kunnen uitlopen, volledige vernietiging van aange- 5 knollen blijft belangrijk. Gewasbeschermingsmiddelen de praktijk wordt op de bedrijven aardappelen worden verbouwd ge sbeschermingsmiddelen tegen aard- oelziekte gebruikt. Er wordt begon- izodra de planten zo ver zijn ontwik- ddat ze elkaar in de rij beginnen te ra- Zijn de aardappelen dicht in de rij poot dan dient de eerste bespuiting iats te vinden bij een gewashoogte plm. 20 cm. Geheel afhankelijk van weersomstandigheden wordt de Spuiting herhaald om 7-14 dagen. Het "Adel dat de schimmel moet tegenhou- wordt afgebroken door zonlicht en Sen. Er zijn meerdere middelen in de Texel maakt een zomer door met naar verhouding vrij veel regen. Hierdoor heeft het eiland nog geen duidelijk verdroogde gewassen laten zien. In de landbouw kan dan ook gesproken worden over een redelijk gunstig groeiseizoen. Wel zullen de gewassen later geoogst worden. De oorzaak hiervan moet volledig ge zocht worden bij de lagere tempera turen dan normaal en het kleine aan tal uren zonneschijn. De oogst van het graszaad is begon nen. Uit praktijkinformatie blijkt dat de opbrengsten goed te noemen zijn. Met regelmatig een bui regenwater zal her- groei van de stoppel plaatsvinden. Dit kan nadelig zijn voor de oogst vanwege het niet droog kunnen winnen van het zaad. Wintertarwe staat er zeer goed voor. De meeste percelen zijn nog groen en de oogst al zeker nog drie weken du ren. Wel zien we in een aantal percelen afgestorven witte aren. De oorzaak ligt aan een voetziekte veroorzaakt door de halmdoder. Zomertarwe is nog goed gezond en zal een goede opbrengst geven mits het gewas niet te snel afrijpt door te hoge temperaturen. Zomergerst verkleurt snel en zal over ongeveer veertien dagen ge oogst kunnen worden. De snelle ver kleuring van dit gewas ligt bij het klein aantal warme dagen die er geweest zijn. Erwten Het erwtengewas heeft over het alge meen veel stro. Met het natte zonloze en enkele dagen warme weer heeft de grauwschimmel Botrytis zich ontwik keld. Op de peulen Ichtbruine, rottende plekken met grauwe stuivende schim mel. De oogst van de erwten zal over en kele weken plaatsvinden. Door te veel onkruid kan dit nog de nodige proble men gaan geven, vooral als het niet erg droogt na het maaien. Bij een goed afge- rijpt gewas (vochtgehalte ±20%) kan van stam gemaaidorst worden. Als het gewas niet regelmatig afrijpt en er nogal wat onkruid aanwezig is kan drie dagen voor de oogst een bespuiting met Reglo- ne uitgevoerd worden. Het nog aanwezi ge groene blad en het onkruid zal daar voor verwelken. De afrijping wordt er echter niet door versneld. Deze bespui ting uitvoeren met 4 tot 6 liter Reglone per ha en 600 liter water per ha. Een tweekamer werveldop en een werkdruk van 6 bar zijn hiervoor aan te bevelen. Zorgen voor een grove druppel. Het er wtenstro blijft geschikt voor veevoer. Suikerbieten De stand van dit gewas is voldoende. Wel zijn op een aantal percelen in ont wikkeling achterblijvende planten te zien door een te slechte structuur van de grond. Wateroverlast in het voorjaar of zaaien in te natte ondergrond kan als oorzaak worden gegeven. Meestal geeft onkruid op dit soort per celen nog de nodige overlast. Voorts steken wilde zaadbieten hun kop boven de bietenpercelen uit. Wanneer deze bieten niet bestreden worden voordat ze zaad geven zullen de problemen voor het volgende gewas suikerbieten toene men. Afhakken van deze zaadbieten is de aangewezen weg. Mais Nog nimmer is de groei van mais zo traag verlopen als in deze zomer. De temperaturen bleven te laag voor dit warmteminnend gewas. Gelukkig is de temperatuur de laatste weken gestegen en het resultaat is dan ook te zien. Eind juli was de lengte van het maisgewas on geveer de helft van wat de maistelers normaal gewend waren 75 cm, nor maal 1.50 m). Hoe de opbrengst zal wor den is moeilijk te voorspellen en is ge heel afhankelijk van het weer. Wel kan aangenomen worden dat de opbrengst per ha lager zal liggen dan wat de maistelers de laatste jaren gewend waren. mingen jaarlijks nog optreden. Vooral omdat de basiskosten voor het zaaien en oogsten voor een gewas bij een ieder ongeveer gelijk zijn. Daarbij geeft het geheel ook nog een slordig gezicht voor een ieder die er naar kijkt. Op tijd, in na zomer of herfst, reeds een grond monster laten nemen van die gronden waar geen of oude gegevens bekend zijn. Op hetzelfde tijdstip aanbrengen van nieuwe drainreeksen. Ook het kweekgras dient zoveel mogelijk in bo vengenoemde periode bestreden te wor den. Naast de voldoening zullen deze behandelingen er toe bijdragen dat er goede opbrengsten gehaald kunnen worden. De handelingen geven finan cieel beter resultaat. De kost gaat hier wei voor de baat uit. Tegen een Hoornder agrariër werd proces verbaal opgemaakt omdat hij een stuk schrikdraad over de Mokweg had gespannen. De provisorisch geïsoleerde draad lag op het wegdek en was bedoeld om voor een dag of drie de omheining van een weiland aan de overkant van stroom te voorzien. Grote verschillen In praktisch alle gewassen komen weer enorme verschillen voor in ontwik keling. Meestal zijn de oorzaken hiervan wel te vinden: onvoldoende bemesting (te zure grond), slechte ontwatering (verouderde drainage), te vroeg op te natte grond en dan vooral ondergrond gaan werken of te veel onkruid (kweek gras). Het is jammer dat deze tekortko- Inbrekers verschaften zich zon dagmorgen waarschijnlijk tussen 5.00 en 6.00 uur toegang tot de Sportshop in Den Burg door een ruit aan de voorkant te forceren. Zij na men een aanzienlijke hoeveelheid spullen mee. De preciese omvang van de buit is nog niet bekend. De dieven maakten zich onder meer meester van het wissel geld, loop- en tennisschoenen, tennis rackets en trainingspakken. Daags daarvoor was tusèen 14.30 en 18.30 uur de recreatieloods van een camping in De Koog het doelwit van in brekers. Zij namen sportkleding, geld en kascheques ter waarde van totaal ƒ3800,mee. De waarde-artikelen be hoorden toe aan een Amsterdammer en en Dordtenaar. Het is nog een raadsel hoe de dieven binnenkwamen. Ketting en hangslot wa ren nog intakt en er waren geen sporen van braak te bekennen. De politie ontdekte wel sporen bij de loods van bouwmaterialenhandel Rab in Oudeschild. Hier verschaften onverlaten zich toegang door een ruitje aan de ach terzijde van de loods te forceren, waarna de deur van het kantoortje uit zijn schar nieren werd gelicht. Een platte ladenkas- sa met ƒ260,— wisselgeld werd in zijn geheel meegenomen. De technische re cherche heeft de zaak in ondezoek. stelt dat bijvoorbeeld Ben Witte al 15 jaar op de Texelse markt staat met geë mailleerde armbanden. ,,Dat gewoonte recht wordt genegeerd en het feit dat de kunstenaars alleen op de markt willen staan in de drukke zomermaanden zorgt er voor dat we in een hoekje worden weggedrukt", aldus Valkenburg. Vol gens hem staan alle kunstenaars inge schreven bij de Kamer van Koophandel en hebben ze recht op een volwaardige plaats op de markt, tussen de kramen waar andere produkten worden gepre senteerd. De verkoop is volgens Valken burg en anderen flink gedaald nadat ze de nieuwe plaats, naast de kunstmatige lammerenmarkt, innamen. De kwestie van de aparte kunstmarkt kom aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van 14 augustus. Negen leden van de Toerclub Taxi 2000 vertrekken 31 augustus met de boot van 8.00 uur naar het Limburgse Vaais om weer de tocht Vaals-Texel te gaan rijden. De daaropvolgende och tend om 4.00 uur gaat de 360 kilometer lange monsterrit van start. De Texelaars rekenen erop met de boot van 20.30 uur weer op Texel terug te komen. Uit een tent van een Wervershover werden woensdagnacht een Seiko her enhorloge en een Konica kleinbeeldca- mera gestolen. In het washok van een andere cam ping verdween een horloge van ruim ƒ300,—. De eigenaar, een inwoner van Krommenie, liet het in het washok lig gen. Toen hij het even later wilde halen was het weg. De föhn en het spijkerjasje van een Grubbenvoorster jongedame bleken in haar tent op een camping in de Dennen ook niet veilig voor dievenhanden. Ze verdwenen zaterdag. Waarde ƒ150,—. Een 19-jarige vrouw uit Vinkenbuurt beidde zelf de politie dat zij bij het verla ten van een parkeerterrein in De Koog op zaterdag omstreeks 1.30 uur een Duitse wagen had aangereden. Tijdens de behandeling van haar aangifte meld de de 23-jarige eigenaar van het getrof fen voertuig zich ook bij het bureau. De 28-jarige Peter Kaan uit Oude schild was zondagmiddag het mid delpunt van een kleine plechtigheid die zich voltrok bij zijn ouderlijke woning aan de Loodssingel. Peter Kaan overhandigde officieel een be drag van meer dan duizend gulden voor de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij. Dit geld ontving hij in het „redding bootje" dat hij op het orgeltje heeft staan waarmee hij bijna dagelijks op pad gaat. Het is de opbrengst van dit seizoen tot dusver. Ook in de voorgaande twee jaren werden belangrijke bedragen voor de KNZRRM ingezameld, maar geen duizend gulden. Dat deze score nü wel is bereikt, lang voordat het seizoen ten ein de is was reden tot enige feestvreugde. Het geld werd namens de plaatselijke reddingscommissie in ontvangst geno men door Alfons Boom. Het was een formeel gebaar want het spreekt vanzelf dat het bootje zeer regelmatig wordt ge leegd en dat men niet wacht tot er dui zend gulden inzit. Alfons Boom zei de muzikale irizamelactiviteit zeer té waar deren. Kaan steekt er alle tijd in die bij beschikbaar heeft naast zijn baan in de sociale werkplaats De Bolder. Dergelijke vrijwillige bijdragen heeft de redding maatschappij hard nodig. Peter Kaan staat met zijn orgeltje bijna dagelijks op het haventerrein van Oude schild, vooral als daar De Dageraad, de sportvis- en rondvaartboten aankomen. De aan wal stappende passagiers erva- reen dat als een aangenaam welkom en zijn vaak bereid een kleinigheid te depo neren in het reddingbootje. Het orgel is overigens niet echt. Er zit een cassette recorder in met uitstekend klinkende draaiorgelopnamen. Dat nu aanmerkelijk meer wordt opgehaald dan in vorige sei zoenen is te danken aan de aanbevelin gen die de schippers doen. Telkens als het bootje vol is wordt het door Alfons Boom geleegd die ook voor verdere af dracht zorgt. Op de foto het moment van de overhandiging van het bootje met ƒ1070,40. GUSTUS jag 7 AUGUSTUS 1984 TEXELSE COURANT

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5