kblad schetst somber distributieportret" SUIKEROORLOG Kilo ƒ1,99 winkeliers zullen overleven? ALM AR KT DE KOOG Geen bezwaar tegen tweede dierenpension -eel premies voor -ïxelse dwerggeiten Vanaf vandaag Wij doorbreken de minimumsuikerprijs Alleen bij I.M. pAG 10 AUGUSTUS 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Omdat de vestiging van een die- renpension in het buitengebied min der hinderlijk is dan bij of in een woonkern en de vraag naar deze ser vice voor hondenliefhebbers nog groot is, hebben B en W geen be zwaar tegen een dierenpension in de schuur van het pand Slufterweg 216. - De woning en de schuur zijn eigen dom van mevrouw Huysman-Blok. Op het perceel rust een agrarische bestem ming. Er is echter geen sprake van een agrarisch bedrijf en het college twijfelt of indertijd wel de juiste bestemming aan het pand is gegeven. „Het vasthouden aan, of een discussie over het behoud van een agrarisch bouwperceel is in dit geval weinig zinvol", aldus het college. Het dierenpension is planologisch goed inpasbaar en burgemeester en wethoudders menen dat het dierenpen sion van Tiny Ellen nog niet „uitputtend in de op Texel levende behoefte voor ziet". Twee van dergelijke pensions op Texel kan best, vinden B en W. Middels een artikel 19 procedure zal medewer king worden verleend. heeft veel vaste klanten ondanks dat de artikelen iets duurder zijn dan in een re guliere levensmiddelenzaak.' „Zeker als het goed weer is komen ze bij mij", aldus Roosjen. De extra transport kosten van de boot rekent de Toko exploitant niet door in zijn artikelen en prijzen. Kampwinkels hebben als extra handicap dat de boterham in korte tijd verdiend moet worden en dat men kri tisch moet zijn bij de inkoop. J. Groot, kampwinkelbeheerder op Dennenoord, vertelt in het vakblad dat hij in het begin nogal wat moeite had met het voorraad beheer maar dat men door ervaring wij zer wordt. „Mocht ik iets niet hebben dan ga ik naar een collega." Ook deze kampwinkel berekent de transportkosten niet door, uitgezonderd bij groenten. Langer open Een sterk concurrentiemiddel van de meeste kampwinkels tegen de grotere supermarkten in de dorpen is het feit dat kampwinkels veel langer open zijn. „Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en dat zeven dagen per week, kunnen de gasten bij ons terecht", aldus Groot. Voor K. Hooyschuur, mede-eigenaar van o.a. de Mijnmarkt in De Cocksdorp, de Mini-markt in Den burg en een aantal kampwinkels in De Cocksdorp is de grossier buitenlands ingevroren vlees ge kocht." Voor elk stukgoed dat Teso over zet betaalt Goënga 45 cent en ongeveer dat bedrag betalen veel winkeliers voor een „collo". Goënga: „Dat zijn on kosten waar de winkelier mee heeft leren leven." Franco thuis Ook S. de Haan van de delicatessen zaak in De Koog ervaart dat franco thuis bij de groothandel vaak betekent franco Den Helder. De extra bootkosten zijn voor de Texelse ondernemer. Uit inter views met De Haan en J. van der Vis van delicatessenzaak „De Banaan" blijkt echter ook dat specialisatie in delicates sen er voor heeft gezorgd dat deze on dernemers het hoofd boven water kon den houden in de concurrentie met de supermarkten. De Haan vertelt in het blad dat produkten met de naam Texel er op lopen als een trein en Van der Vis legt uit dat de notenbar een goedverkopende blikvanger is. Meer samenwerking onder de winke liers onderling vindt hij in Den Burg noodzakelijk. „De winkeliersvereniging doet veel goed werk alleen wat betreft de winkelsluiting lukt het helaas niet." Dat,specialisatie de reddingsboei kan zijn bij overbewinkeling blijkt ook uit het toeristen meer. interview met S. Timmer van de winkel voor biologische voeding „De Vlier". Een derde van dit klantenbestand bestaat uit toeristen die blijkbaar meer willen betalen voor levensmiddelen om dat ze biologisch gegarandeerd zijn. Toch is dat niet het enige. S. Timmer in Levensmiddelenmarkt: „We zijn eigen lijk een soort buurtwinkel geworden." Knokken Ook de animo om duurdere bd- produkten te kopen neemt af. Met name de luxere sappen en jams blij ven ook vaker op de winkelplank staan maar omdat De Vlier ook groente ver koopt blijft de klant volgens S. Timmer komen. „Het echte idealisme is er in de grote stad misschien nog wel, maar dat kan hier niet. Het assortiment is bij ons dus completer met ook enkele niet- biologische produkten. Wij moeten ook Adv. gen in Levensmiddelenmarkt leest. „A&O is een collega. Maas is een con current die zich nergens iets van aan trekt." Dat geldt volgens Daalder met name voor afspraken over openingstij den die hij en A&O maken. Maas houdt zijn zaak, volgens Daalder, in het nasei zoen lang open zonder met de anderen nadere afspraken te willen maken. A. Gielis, eigenaar van de A&O supermarkt heeft dezelfde mening: „Normaal gesproken bouwden we de openingstij den na het seizoen af, nu moeten we wel lang doorgaan. Dat is gewoon je colle ga's op kosten jagen. Ook De Koog Pro motion heeft geen vat op Maas." Daal der en Gielis werken samen om het klan tental zo groot mogelijk te houden en ze importeren samen speciaal bier uit Duitsland, Duitse koffie en veel zoetwa ren uit het buurland. Vooral voor de Spar zijn de Duitse klanten belangrijk voor het halen van een redelijke omzet. Daalder: „Ze zijn bij ons volwaardige klanten en dat kan bij de concurrentie niet steeds gezegd worden. We lopen op onze te nen om service te kunnen bieden, inclu sief de besteldienst. We hebben geen meerprijs op bezorgen." Het voorseizoen wordt door Daalder als vrij slecht om schreven maar ook besteden de toe risten minder. De koopjesjagers gaan, ook in de vakan tie, van zaak tot zaak. De groep die nog een aardig vakantiebudget heeft is meer trouw aan één bedrijf. Maar de verwach ting is dat deze groep steeds kleiner wordt. Machteloos In het distributieportret wordt ook in gegaan op de extra kosten van de veer dienst en de terugloop van het toerisme. J. Roosjen die een (Toko) kampwinkel runt op camping Loodsmansduin zegt dat het weekendtoerisme vooral door de Teso-tarieven drastisch terugloopt. „Dat is een vervelende zaak die ons winkeliers nogal wat omzet kost. Nog vervelender is dat we er machteloos tegenover staan." Roosjen zegt weinig last van de in het blad bekritiseerde overbewinkeling te hebben. De Toko op Loodsmansduin overbewinkeling een doorn in het oog. „Vooral de horeca- en levensmiddelen- bedrijven staan elkaar naar het leven. Er is geen enkele saamhorigheid. Voeg daarbij het feit dat door de hoge bootta rieven de mensen steeds meer wegblij ven en het zal niemand verbazen dat op niet al te lange termijn heel wat horeca- exploitanten en winkeliers zullen moeten afhaken", aldus Hooyschuur in Le vensmiddelenmarkt. Mocht die voor spelling uitkomen dan is het volgens de ze ondernemers niet gedaan met het te veel aan winkels. „Anderen gaan het dan opnieuw probe ren waardoor we steeds in een vicieuze cirkel blijven ronddraaien." Tarieven Groenteman C. van Etten haalt het overgrote deel van zijn produkten zelf aan de vaste wal en de tarieven van de boot kunnen hem niet bekoren. „We kennen een zogenaamd winter- en zo- mertarief. Maar tegen de tijd dat de peri ode van het hoge zomertarief er op zit, moet de Teso in verband met kostenstij gingen de tarieven bijstellen. Zomerta rief is dan opeens wintertarief. Eigenlijk kan ik niet begrijpen dat daar vanuit Den Haag toestemming voor wordt gege ven", aldus de groenteboer. Van Etten le vert niet alleen aan toeristen en Texelaar maar ook aan de horeca. Ook daar loopt de omzet terug. „Ze gaan meer zelf groenten wassen en snijden en betrek ken onze produkten ook vaker zelf van de vaste wal. Maar datzelfde geldt, denk ik, voor de slagers." O. Goënga, eige naar van een supermarkt en slagerij, beaamt wat Van Etten zegt elders in het artikel maar-zwaarder weegt het feit dat restaurants vaak niet vermelden dat lamsvlees van Texel komt. Uiteraard komt het ook voor dat de toerist geen plaatselijk lamsvlees krijgt opgediend en dan mag het ook niet worden vermeld. Goënga: „Vaak wordt door de horeeca met Nieuwzeelands lamsvlees gewerkt. Dat is eigenlijk iets van de laatste jaren. De gast is prijsbewust geworden. Die wil echter toch lamsvlees eten en om daar aan tegemoet te komen wordt bij de concurreren. Commercieel denken is niet vies meer. We moeten er ook voor knokken." Veel van de geïnterviewden klagen in Levensmiddelenmarkt over de boottarie ven waardoor, volgens hen, het toerisme daalt. Ook het uitblijven van de sei zoenspreiding wordt genoemd. De enige die geen kwaad woord over Teso wil horen is L. Daalder uit De Koog. Een prijsverlaging zou hij uiteraard toe juichen maar veel van de kritiek onder schrijft hij niet. „Teso heeft de recessie tegen. De dubbeldekker was gepland in de jaren dat de wachttijden nog 12 uur waren en dat het goed ging met het toe risme. Teso heeft ons eiland mede groot gemaakt." Uitgezogen In het vakblad wordt, zoals gezegd, door Gielis en Daalder geklaagd over de komst van Maas maar laatstgenoemde komt zelf niet aan het woord om zijn vi sie op de overbewinkeling in De Koog te geven. Desgevraagd deelde hij ons mee dat hem dat nogal verwonderd heeft. Dat er veel, zo niet teveel, grootwinkel bedrijven zijn op Texel vindt Maas „geen nieuws". „Dat is toch overal zo". Vol gens de eigenaar van Al-markt „zijn de mensen jarenlang uitgezogen door on dernemers die geen grote concurrentie te vrezen hadden." „Concurrentie moet er zijn. Die con currentie is in onze branche vrij hard maar daar heeft de klant voordeel van." Volgens Maas hebben veel winkeliers er een handje van boven de adviesprijs te verkopen en dat wordt door forse over bewinkeling met dito concurrentie alleen maar minder. Hij noemt als voorbeeld het feit dat de prijs van suiker 14 dagen vrij is maar dat de Texelse winkeliers dat het „liefste geheim houden". Dat de toerist kritischer inkoopt wat betreft le vensmiddelen is iets wat Maas beaamt maar de stelling dat er drie supermark ten zijn die in de winter 700 Kogers moe ten voorzien van levensmiddelen klopt niet. „Wij richten ons op heel Texel en als mijn collega's in De Koog dat ook zouden doen dan gingen er ook niet zo veel uit De Koog elders boodschappen doen." diverse bestemmingsplannen van gemeente, met name die van Den g-centrum, is al eens de conclusie okken dat het grootste waddenei- extreem veel winkels in allerlei sec- heeft. Wat de overbewinkeling in evensmiddelensector betreft zijn er Texel 28 levensmiddelenzaken, zeven lerijen en bakkerijen, enkele waren- en drie delicatessenzaken. Die Eten in de wintermaanden leven van •eveer 14.000 inwoners. De zomerpe- iebrengt veel meer klanten maar dan dtde spoeling verdeeld over meerde- /erkooppunten want ook de kamp- kels gaan dan in de slag om de gunst de toerist. Ramp le overbewinkeling wordt door diver- ondernemers als een ramp omschre- Onder de kop „Er gaan klappen val- vertelt Paraat-winkelier A. van waarden dat hij zichzelf in de toe- ist mogelijk tot één van de slachtof- rekent. Zijn zaak aan de Weverstraat ;eens de grootste zelfbedieningszaak Den Burg, maar is met een opper de van 90 m2 nu de kleinste. Nieuwe te supermarkten kwamen aan de a van het dorp te liggen en zijn met auto beter bereikbaar dan Paraat. Van waarden vervult nog een buurt- ïtie: een babbel met de klant, het in- van de boodschappen en die xlschappen thuis bezorgen. De vraag deze service neemt echter af. Door breed assortiment reformartikelen te nique van de Posthoorn, eig. De Ridder., Jeugdgeiten: 1A Esther 4 van de Den- nenboer, eig. De Ridder; 1A Colette van 't Rheewold, eig. Voskuil. Jonge geiten: 1A Wanda van 't Rhee wold, eig. De Ridder. Oudere geiten: 1A Nelleke van de Post hoorn, eig. De Ridder; 1B Josien van de Broekse Hoeve, eig. Voskuil; 1A Carla van de Roodheuvel, eig. De Ridder. Kampioen bij de boklammeren werd Willem 36. Reserve kampioen bij de ou dere bokken werd Adelborst 61. Reserve kampioen bij de geitlammeren werd Ca- rola. Kampioen bij de jeugdgeiten werd Colette en reserve kampioen Esther 4. Kampioen bij de jonge geiten werd Wan da. Kampioen bij de oudere geiten werd Nelleke en reserve kampioen Josien. Nelleke van de Posthoorn werd tevens dagkampioene en mocht temidden van melkgeiten, schapen, koeien en paar den, Texel op het defilée vertegenwoordigen verkopen ontstond er een specialisatie die aanvankelijk goed werkte. „De min der bewuste reformgebruikers worden nu ook in andere zaken bediend. En dat maakt het natuurlijk wel wat moeilijker. De supermarkten hebben het standaard reformassortiment inmiddels opgeno men en dat zijn de krenten in de pap", al dus Van Heerwaarden in het vakblad. Mevrouw van Heerwaarden ziet het er nog van komen dat de zaak wordt gesa neerd of misschien zijn er kansen voor een drogisterij met reform-specialisatie. Profileren Ton van der Slikke en Jan Kaart, sinds kort eigenaars van de Spar in de We verstraat zijn in „Levensmiddelenmarkt" minder pessimistisch over het „teveel" aan winkels in Den Burg. „Overbewinke ling houdt de concurrentie wakker." Kaart constateert in het artikel dat de naam Spar bij de Duitse gasten goed be kend staat en dat hij als zelfstandig on dernemer meer vrijheid heeft in gericht adverteren en het sponsoren van plaat selijke evenementen. „Je kunt als be drijf goed profileren. Dat kunnen de filia len van grootwinkelbedrijven op Texel niet." Ook in De Koog noteert Levensmidde lenmarkt sombere geluiden over de con currentie en overbewinkeling. Zomers zijn de problemen niet groot en kunnen de supermarkten de duizenden toeristen vlekkeloos van spijs en drank voorzien. In de winter zijn de Spar, Al-markt en A&O voornamelijk aangewezen op de Afspraken „Die hebben een langere adem, maar bieden ook minder service. De sfeer zal er hier dan niet beter op worden", aldus Daalder. Of die sfeer nu zo goed is kan men ook betwijfelen als men de uitlatin- Maandag werd ter gelegenheid m „Opmeer '84" een extra dwerg- itenkeuring ingelast. Van de 89 in- ïonden dieren waren er 15 van <el afkomstig. Zij waren goed voor eerste premies en 9 mpioenschappen. De eerste premies waren voor de vol- nde dieren: Eklammeren: 1A Willem 36 van Ty- femore eig. Voskuil, ndere bokken: 1B Adelborst 61 van l( elhof, eig. Voskuil; 1C Janus van t emerink, eig. De Ridder; 1D Ceazar 7 ide Posthoorn, eig. De Ridder, ^lammeren: 1B Farinde 3 van Ty- iemore eig. Voskuil; 1C Colinka van islemore, eig. Voskuil; 1A Carola van Posthoorn, eig. De Ridder; 1D Domi- Voskuii tekende de *vakampioen Adelborst 61. ondernemersmagazine „Levensmiddelenmarkt" geeft in haar uitgave een vrij uitgebreid beeld van de problemen en mogelijkheden van in de voedingssector op Texel. In een artikel van tien pagina's een somber beeld geschetst wat betreft het teveel aan winkels op de hoogte van de veertarieven. Verschillende Texelse winkeliers ko- het vakblad aan het woord en voorzichtig wordt de conclusie getrok- dat er koppen gaan rollen. Een aantal bedrijven kan amper het hoofd boven water houden en er •tdan ook ernstig rekening mee worden gehouden dat zij op korte ter- izullen afhaken, zeker nu het toerisme op Texel afneemt", is één conclu- uit het verslag van Levensmiddelenmarkt. 700 inwoners van De Koog. L. Daalder van de Spar stelt in het blad dat „Maas er nooit had mogen komen". Deze su permarkt zorgde er voor dat De KoQg de beschikking kreeg over twee vierkante kilometer verkoopruimte in de le vensmiddelenbranche. Daalder ver wacht dat als er een slachtoffer valt on der één van de drie supermarkten de le ge plek weer opgevuld zal worden door een grootwinkelbedrijf. Maximum 3 kilo per klant.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5