AGEND4 Weinig publiek voor polstokverspringers Whipperploeg actief met rubberboot bii actie HD 99 Redelijke belangstelling voor tally-ho wedstrijd VERVOLG VAN PAG.l TESO Welzijnsstichting praat met secties over collegeplan mm Negende crossloop De Koog Velgen gestolen Vaste data - PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS ij leidde volgens Bakker tot beperking van de vervoersorganisatie en de diensten die 2e uitvoert. ,,Dat schaadt de ge meenschap. De nauwe relatie met Texel wil ik dan ook als positief element bena drukken." Kritiek was volgens Bakker welkom. ,,lk had er behoefte aan dit al les op een rijtje te zetten, de verschillen de belangen te signaleren en deze in hun verhouding te plaatsen." Dijkbouw Over de voorgestelde statutenwijzi gingen die uitgifte van aandelen aan een stichting mogelijk maken werden enkele opmerkingen gemaakt. De heer Fousert vond het doel van de vennootschap in de statuten te ruim omschreven. Daarin staat dat het primaire doel is ,,het ex ploiteren van een bootdienst tussen Texel en Den Helder en in het algemeen belang alles wat strekken kan om de ver bindingen van Texel met de vaste wal te verbeteren, waaronder deelname in ven nootschappen of ondernemingen en di- rectievoeren over andere ondernemin gen met een soortgelijk doel." Fousert zag de Teso al meedoen aan een instel ling die een dijk wil leggen in het Mars diep. Bakker merkte op dat een dergelijk plan toch eerste voorgelegd zou moeten worden aan de aandeelhouders omdat het in strijd is met het exploiteren van een bootdienst. ,,Die boot heeft dan niet veel meer te doen." Ook zei hij dat de door Fousert om streden zin al 12 jaar in de statuten staat, alleen iets anders geformuleerd. Teso- directeur Theo Hoogerheide zei dat deze tekst ook nodig was om in geval van ca lamiteiten de directie te kunnen voeren over bijvoorbeeld de buffetten op de boot of het havenrestaurant. ,,Dat zijn we niet van plan maar in geval van nood moet dergelijk werk ook doorgaan." Animo Fousert vond het vreemd dat de raad van commissarissen niet onderzocht heeft of er geen animo onder de Texe laars is voor nieuwe aandelen. ,,Ze zijn nu moeilijk te krijgen. Ik denk dat de vraag groot is. Waarom brengt u geen aandelen op de markt." Bakker herhaal de zijn argument dat de raad van com missarissen in ,,een werkbaar klimaat wil functioneren en de bestaande verhou dingen tussen de aandeelhouders niet wil aantasten.",,Die doelstelling is gelijk aan de wil van een meerderheid van de aandeelhouders", aldus Bakker. Hooger heide merkte nog op dat uitgifte alleen bekeken moet worden als een belang van Teso. ,,Het is geen belang van de mensen die een aandeel hebben. Histo risch ligt het anders maar Teso evalueert ook. In 1907 was uitgifte overigens drin gend nodig voor de start van Teso." W. Boot vreesde dat de aandeelhou ders binnenkort weer geconfronteerd wordt met ,,dit circus" omdat de kans bestaat dat het aandelenkapitaal weer verhoogd moet worden maar dan vol gens nieuwe EEG-bepalingen. „Waarom stopt u niet wat meer aandelen in die stichting?" Bakker antwoordde dat dit logisch leek maar dat de aandelen ook gefinancieerd moeten worden. De Teso- directie was blij geweest met de geld schieter („de thuisbankier van Teso") die het vereiste minimum bedrag wilde overmaken. Boot kreeg desgewenst te horen dat de geldschieter een vordering heeft op de stichting. Teso hoeft voor vordering van het geleende geld niet te vrezen. „Zoals ik al zei: het is onze thuisbankier en die heeft in dit bedrijf ook andere belangen." Verkeerd gedacht K. J. Harting vroeg waarom de nieu we wet op vennootschappen die al sinds 1981 van kracht is, pas zo laat is doorge drongen tot 't Horntje. „Waarom heeft u zolang gewacht met deze discussie, want nu moet alles heel snel", aldus Harting. Bob Bakker zei dat men er van uit was gegaan dat de aandeelhouders geen problemen zouden hebben met de omschakeling van NV naar BV. „Daar om brachten we het vorig jaar nog niet in de vergadering." Harting: „Dat had u dus verkeerd gedacht." W. Boot noemde het wonderlijk dat de redenen voor schorsing of ontslag van stichtingsbestuurders wel waren ge noemd maar dat de Teso-statuten geen ontslaggronden van commissarissen be vatten. Notaris Van Rietschoten ant woordde dat het noemen van ontslag gronden in de stichtingsacte „niet scha delijk" is maar dat dergelijke gronden in de statuten niet verwerkt waren omdat dit nu niet aan de orde was. Boot was niet tevreden. „Het gaat om dezelfde personen en straks moeten ze volgens de stichtingsakte vertrekken maar de Teso-statuten zijn hierover blanco." Het bestuur van de Welzijnsstichting zal woensdag (morgen) openbaar verga deren met de sectie sport, recreatie en li chamelijke opvpoeding en de sectie jeugd- en jongerenwerk over de plannen van B en W om de sportsectie op te hef fen, de sporthal in eigendom over te ne men en de jeugdwerkers in dienst te ne men. De vergadering in het raadhuis be gint om 19.30 uur. dik tot 9.30 uur en wethouder Bareni vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Het was de bedoeling om in één van die banden te landen. Hoe verder weg. hoe meer punten. Polstokvereniging Noordholland trok zondagmiddag weinig be langstelling met een vyedstrijd in De Mars. Ruim tweehonderd toeschou wers namen een kijkje. Het mooie weer en de autocross werden door de organisatie bestempeld als de grootste concurrenten van dit voch tige evenement. De vereniging heeft veel ervaring met wedstrijden en zag voordat er één springer over de vij ver was al af van het vragen van en tree. ledereen mocht dus gratis een kijkje nemen. De polstokvereniging zit niet slecht bij kas en de bezoekersaantallen variëren steeds zodanig dat slecht bezochte wedstrijden niet voor sombere ge zichten zorgen. Vorige week werd (met bewolking) in Akersloot gesprongen en toen waren er ruim 4000 mensen. Vorige zomer in De Koog trok de vereniging ook duizenden toeristen. De vereniging komt volgend jaar terug en zal dan weer in De Mars springen. Alle springers die zondag met een polstok de overkant van de vijver wilden halen, dropen af met een nat pak. Zelfs Olympische kampioenen zou den de overkant van het water niet ge haald hebben want daarvoor is de ge meentelijke waterpartij veel te breed. In het water waren banden gelegd. De eerste band lag op acht meter vanaf de schans en de laatste op dertien meter, ledereen sprong dus zover mogelijk in het water en dat kwam volgens de orga nisatie de veiligheid ten goede. Onerva ren springers zouden zich kunnen bles seren als ze ongelukkig terecht komen op een slootschoeing. Onder bezielend commentaar van Jos Hendriks genoot het publiek in de bran dende zon van de verrichtingen boven of in het water en wederom bleek dat ama teurs soms niet veel onderdoen voor le- den van de polstokverspringvereniging. Kussen De 16-jarige Johan Engel won bij de „profs". Hij overbrugde een afstand van 13 meter. Bij de amateurs werd Patrick Kok uit Den Burg eerste. De 14-jarige Texelaar sprong 8 meter. Zijn broer Huib Kok werd tweede en Doeke Dam derde. Voor de vrouwen was er een aparte wedstrijd en hier werd het verenigingslid Jacqueline van der Lee eerste met 10 meter. De Italiaanse Caronila d'Agnola werd tweede en wist de derde prijs in de wacht te slepen bij het kussengevecht op een gladde balk. Jacqueline van der lee werd eerste in deze wedstrijd en Ger- da Wagemaker tweede. Bij de mannen bleek Gerard Engel de sterkste op de balk en de toeristen Richard Wagemaker en Johan Boerkamp eindigden respec tievelijk als tweede en derde. Opvallend was dat er aan de wedstrijden relatief weinig Texelaars meededen. Deze plaat sen werden „opgevuld" door toeristen die blijkbaar minder behept zijn met wa tervrees dan de eilanders. Zondag ging om half acht de één na laatste crossloop van De Koog van start. Er deden 124 renners mee. Door het war me weer vielen de tijden wat tegen, eve nals het aantal lopers. Zondag is er nog één kans om voor het algemeen klasse ment een slechte tijd weg te lopen. Uitslagen: 8 km wedstrijd: 1. J. Brouwer 28.35; 2. C. Timmer 29.17; 3. E. Hoving 30.05. 8 km veteranen: 1. D. J. Bakker 30.06, 2. D. Welboren 31.23; 3. W. Timmer 31.30. 4 km dames: 1. E. Veeger 18.32; 2. M. Niesten 19.00; 3. F. Kein 19.40. 4 km jeugd: 1. C. Bohn 17.30; 2. M. Boertien 18.14; 3. A. Timmer 18.52. 4 km recreanten: 1. W. Rodowski 15.22; 2. A. Brouwer 15.25; 3. T. Fran- chimon 16.02. Algemeen klassement SV De Koog 8 km wedstrijd: 1. J. Brouwer 3.14.11; 2. C. Timmer 3.25.30; 3. M. Goënga 3.26.04. 8 km veteranen: 1. D. J. Bakker 3.31.15; 2. T. Takes 4.09.05; 3.. E. Mooy- en 4.14.46. 4 km dames: 1. E. Veeger 2.16.09; 2. M. Brouwer 2.24.54; 3. N. Bruining 2.27.36. 4 km jeugd: 1. N. Eelman 2.15.1 De whipperploeg van De Koog heeft een belangrijke rol gespeeld in de reddingsactie rond de kotter Relinquenda (HD99) die donderdagochtend in het Marsdiep verging. De rubberboot van de Koger KNZHRM-ploeg was als eerste bij het in nood verkerende schip en haalde de meeste mensen van boord. Ploegcommandant Theo Kooiman was samen met een andere hulp verlener de laatste die het zinkende schip verliet. Inmiddels zijn onderhande lingen met het bergingsbedrijf Smit Tak uit IJmuiden in volle gang. Het va rende dok Taklift 2 is al bij het wrak gestationeerd. Theo Kooiman vertelde: „Omstreeks 8 uur die ochtend werden we opgebeld dat een vreemd diep liggende kotter met een enorme snelheid langs de kust stoomde, hij zou toen ongeveer ten hoogte van de Slufter zijn. Recht voor De Koog hebben we toen de rubberboot in het water gebracht met Menno van der Wal, Hans Bakker en mezelf aan Door een BMW personenauto op te krikken en de velgen met banden te verwijderen bezorgden onbeken den zaterdagnacht in De Cocksdorp een 40-jarige inwoner van Dedems- vaart een schade van 72500,—. De vier nieuwe banden werden met velgen meegenomen en de auto bleef ach ter op de keien. boord. We hebben eerste twee jongens van een jaar of 13 en een bemanningslid dat niet kon zwemmen van boord ge haald. Ter hoogte van paal 12, die opera tie was net goed en wel uitgevoerd, was ook de reddingsboot „Suzanna" uit Den Helder er en die hebben die mensen toen overgenomen. Er kwam toen ook een supplyboot, de Wildebeest, in de buurt, maar die kon door zijn grote diep gang niets doen. Ik ging aan boord bij de kotter en één van de twee marinehelicopters die er in middels bij waren gekomen zette een sterke dieselpomp aan dek neer. Pom pen hielp echter absoluut niet, het water stroomde even hard over het dek weer het ruim, in door het gat van de trans portband. Het schip bleef echter door zijn eigen snelheid goed varende, blijk baar werd er toch ook wel weer wat wa ter uitgezogen. We konden echter zien dat er steeds meer water bij de krandstof kwam, er kwam een steeds wittere rook uit de pijp en er dreef dieselolie rond het schip. Toen de motor afsloeg was het snel bekeken, de Suzanne maakte nog een sleeplijn vast maar die moest al weer snel gekapt worden omdat dè Relin quenda al ging. Met de rubberboot zijn toen de resterende vier bemanningsle den van boord gegaan, met iemand die tegelijk met de pomp vanuit de heli aan boord was gekomen. Ik kon met een kik vorsman zo overstappen op de Suzanna vanaf het achterschip van de kotter. Dat was geen risico omdat we allebei op een verblijf in het water gekleed waren, ik had natuurlijk mijn overlevingspak aan." Dinsdag 14 augustus Vanavond vergadert de gemeenteraad openbaar in het raadhuis. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 15 augustus De Welzijnsstichting vergadert met twee secties over de herstructureringsplannen van het college. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Toerclub Taxi 2000 houdt een toertocht van 30 kilometer. De start vanaf 17.30 uur bij het adres Warmoesstraat 22. Donderdag 16 augustus De raadscommissie welzijn vergadert in het raadhuis over het sociaal-cultureel plan van volgend jaar. Aanvang 19.30 uur. Bij paal 17 wordt van 19.00 tot 21.00 uur een viswedstrijd gehouden. In Galerie Drieangel tekenen Texelse kunstenaars en Toon de Haas vanaf 19.00 uur een portret van Harry de Graaf. Voor de overige agendapunten ver wijzen we naar de Recreaktief- bijlage in de krant van vrijdag j.l. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruis- gebouw, kamer A1, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Te vens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kot- terstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Bur gemeester Engelvaart en wethouder Ze- gers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woensdag van 8.30 Iedere woensdagavond houdt Volksdansvereniging Texel volksdansavond in De Wielwaal in Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe lec» stan zijn welkom. Informatie 02220-3565. 22. Maatschappelijk werker Frank v; re houdt spreekuur in d'Ouwe maandags, dinsdags, woensdags en,- sch dags van 8.30 - 9.30 uur en donderde P van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere fa, dt derdag voorafgaand aan de weekw de raadsvergadering wordt gehoyj me hebben de raadsfracties van CDA, F; Pakt en WD spreekuur in het raadfe van 19.30 tot ca. 20.15 uur. lederfe daar terecht met vragen, aan- en opr® kingen, in het bijzonder over die in de raadsvergadering aan de oi zullen komen. Texels Belang houdtc fractiespreekuur op de maandagavo-, T voorafgaand aan de raadsvergaderir.j De WAO—groep komt elke woens-j van 10.00 tot 12.00 uur bijeen dienstencentrum De Buureton (oudeS Jan) aan de Molenstraat in Den B Trombosedienst. Iedere woensd-s ochtend bestaat na afspraak van 9, 10.30 uur in het Groene Kruisgebotu Den Burg (ingang tandartsenprab gelegenheid om bloed te laten prift Telefoon 02220-4887. Wie niet op tijdstip kan komen, moet contact o? men met het laboratorium van het6a niziekenhuis in Den Helder, telef: 02230-11414, toestel 232 pf 299. M dient trombosedienstgegevens en ven keringspapieren (ziekenfondskaart) zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of la, bodemverontreiniging, e.d.) kunnens en nacht worden ingediend via telefe nummer 023-310200. De privacy van indieners wordt gegarandeerd en e klager krijgt antwoord. Op een ongezadeld paard 100 meter stappen, 100 meter draven en lOOrr ter galopperen, dat is tally-ho. De gangen zijn voorgeschreven en mog niet door elkaar gehaald worden. Dat vonden zo'n 800 mensen die zaterd in De Koog verbleven blijkbaar een zo leuk kijkspel dat ze er tot het ein bijbleven. Bij de prijsuitreiking stroomde het evenemententerrein aan de' kadel echter leeg.' A. Timmer 2.07.32; 2. )8; 3. J. Takes 2.37.02. De beide mannen stapten er echt op het allerlaatste moment af, direct daarna verdween de kotter onder water. Scheur Inmiddels is bekend dat er in de romp van de Relinquenda een grote scheur moet zitten, ontstaan nadat het schip bij de Eierlandse Gronden op een tot nog toe onbekend obstakel liep. De vier jaar oude kotter is eigendom van R. en L. Zijlstra uit Den Helder, meet 265 bruto register ton, heeft een lengte over alles van 37.15 meter, een breedte van 8 meter en een holte van 4.45 meter. De machine, die er voor zorgde dat het schip tot in het zicht van de haven va rende bleef, is een 1500 pk Stork. Vooral speaker Hans Dobber wist de sfeer bij het publiek er in te brengen, maar ook de grapjes die Henk Spigt via de microfoon tot de aanwezigen richtte gingen er in als koek. Vooral toen hij de startmeester omschreef als „Speedy Spiggie" kreeg hij de lachers op zijn hand. iln hoge mate sfeerverhogend werkte ook een uit de omgeving van Oosterend afkomstig hondje, dat telkens met de ga lopperende paarden meerende alsof het wilde demonstreren dat je niet groot hoeft te zijn om hard te kunnen lopen. Het diertje kreeg echter niet de kans om de volledige tally-ho uit te lopen, baan- scheidsrechter Arie Brans verwees het onverbiddelijk naar de kleedkamers. Er werd gereden in drie klassen: ponies met een stokmaat onder 1.25 meter, overigen ponies en paarden. De grens tussen die twee laatste categorieën ligt bij 1.50 meter. Er werd in alle drie de klassen duchtig gestreden. Daarbij deze zich soms kleine drama's voor. Zo reed een meisje op een paard dat in het verle den successen boekte bij deaverijen. Dergelijke dieren is grondig afgeleerd om te galopperen, zodat de combinatie de eerste twee delen van de tally ho met straatlengtes voorsprong op de rest af sloot maar vervolgens op de laatste 100 meter weer door iedereen werd inge haald. Het dier wilde gewoon niet galopperen. Telkens als een paar bij tally ho in de ver keerde gang schiet, moet het een rondjè draaien, zodat deze combinatie maar bleef draaien. Er was een zeer stand vastig fjordenpaard dat weliswaar niet snel was maar dat ook geen enkele keer een straf rondje hoefde. Onverzettelijk een tank wist deze trouwe klepper ré nale te halen, voordat hij andere oor naties tegenkwam die een antwoord zijn taktiek hadden. Veel vertederr wekte een Shetland pony (de teckel; der de paarden) die, bestuurd door; klein meisje, dapper meedeed. Hé bleek de filosofie van het Oosters hondje niet voor dit dier op te beentjes waren echt te kort. Vooral in de finales waren er boei? wedstrijden te zien die het publiek gens duidelijk in spanning hielden, verse nipte overwinningen werden boekstaafd. Na afloop van de weds den maakte het hele deelnemen nog een ereronde achter de TexeltrJ door de Dorpsstraat waar zich inmió: ook het meeste publiek naar toe geven. Een waardige afsluiting van leuk kijkspel dat waarschijnlijk volg: jaar zal worden uitgebreid met aro soortige paardennummers.' Uitslagen: tot 125 cm: 1. Anneke ven, paard onbekend; 2. Willeke op Karsja en 3. Sandra Schotten Snoopy. 1.25 tot 1.50 cm: 1. Julia Schürman karma, 2. Imme Bakker met onbek: paard, 3. Colette Kikkert met Patrick Madeion Jelten op Red. M. Lataye. Grote paarden: 1. Jocelyn Kikkert Sultan, 2. Marit Sleeuwenhoek, mel( bekend paard, 3. Karin Zoetelief Amber, 4. Charles Eikenbout met Tor De eerste prijzen bedroegen 7100, tweede 750,— en de derde prijs 725,—. De goed verlopende organis: was in handen van De Blijde samenwerking met De Koog Promow k Er waren af en toe zeer spannende races te

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2