Agrarisch Museum wil bouwkeet lan Groene Wegje Bond betrekken in fusieoverlegorgaan potest van CDA en Pakt laterdag lurfmarathon Gemeente koopt ANWB borden Geslaagde ballonvaart voor hartstichting Vrouwenselectie zaalvoetbal naar toernooi m'm Voor nieuwe structuur we/zijnsstichting VERVOLG VAN PAG.l Agressie JSn MIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Refracties van het CDA en het Pakt stemden dinsdagavond in de raads- ugadering tegen een artikel 19 procedure om zo mogelijk te maken dat de richting Agrarisch Museum een bouwkeet van 14 bij 28 meter kan plaatsen het Groene Wegje bij De Waal. Het bouwplan van het museum had de jge haast omdat de barak is gekocht van Rijkswaterstaat en van de veer- jven in 't Horntje moet verdwijnen. De raadsleden kregen het college- oorstel pas eind vorige week onder ogen en zowel Dirk Terpstra als Gelein rnsen vroegen om dit voorbereidingsbesluit eerst in de commissie ruimte- dening te bespreken. Dat voorstel werd weggestemd en ook konden jlAen Pakt uiteindelijk niet verhinderen dat een artikel 19 procedure wordt jstart. Burgemeester Engelvaart omschreef agendapunt als een „haastklus" en sarop reageerde Dirk Terpstra meteen. )it voorstel moet eerst in een commis- fvergadering besproken worden. Het jpt niet met het bestemmingsplan De Voor die grote keet zijn elders in itdorp betere lokaties." Gelein Jansen fde mening en vond dat er aogstens gesproken kon worden over jelijke plaatsing. Het Groene Wegje inschreef hij als een cultuur-historisch „Vorig jaar is op voorstel van xels Belang nog geld uitgetrokken om oude paardepaadje op te knappen", fethouder Daan Schilling legde uit dat jtmuseum dringend op zoek was naar li ruimte waar wagens opgeslagen unnen worden die nog moeten worden jgeknapt. schuur in De Mars moest onlangs Windsurfclub Texel en de Hei- Ierse Watersportvereniging „Lutje" iganiseren zaterdag weer de be ende surfmarathon „Den Helder- )e Cocksdorp v.v.". Als er genoeg vind is, is de kans groot dat er erg reel bekende namen in het deelne- nersveld zullen voorkomen, omdat later de wedstrijden voor de lolland Surf Pool beginnen. De af tand die het veld moet afleggen be- raagt hemelsbreed 80 kilometer. Er is geen voorinschrijving, zodat het og niet mogelijk is te zeggen welke be nde surfers eventueel van de partij zul- zijn. De inschrijving begint zaterdag- lorgen in café-restaurant „Lands End" de Helderse veerhaven om 8.30 uur k nduurt tot 10.00 uur. De vyedstrijddeel- llemers, die ƒ20,— startgeld moeten be en, starten een half uur later. )e toersurfers betalen ƒ15— en ver- tken om 10.40 uur. Deelnemers van organiserende verenigingen betalen r een kwartier voor de start is een skippermeeting. Het veld wordt éstart met behulp van een jeweerschot. Nadat de deelnemers de VC-boei bij Vlakte van Kerken hebben gerond in ze het strand bij Dijkmanshuizen i voor een lunchpakket. Ongeveer uur nadat de eerste surfer binnen- omt wordt opnieuw gestart voor de te- tocht naar Den Helder. Zo spoedig lelijk na aankomst is er prijsuitreiking lands End. surfers zullen bewaakt worden wr ongeveer 15 volgboten. Het gemeentebestuur wil voor een peuwe bewegwijzering in de dor- Cn Den Hoorn, Den Burg, Oude- Mld en De Cocksdorp borden ko en van de ANWB. De ANWB heeft aanbieding gedaan van f75.000,—. borden worden sinds jaar en dag aleverd door een firma in Friesland. Het nderhoud werd altijd uitgevoerd door smeentewerken. Met het Friese bedrijf overleg gevoerd over de levering van 'borden omdat de gemeente vindt dat e gelijkwaardig moeten zijn aan het INWB materiaal. Aanvankelijk leek het "op dat de firma aan de gemeente- Ken zou kunnen voldoen. Dat zou een fêdkope oplossing zijn want de ANWB Kden zijn veel duurder dan de Friese, fefirma heeft echter onlangs laten we- 80niet dezelfde grote borden te kunnen Wren als de ANWB. Burgemeester en fêthouders willen een zo groot mogelij- uniformiteit in de bewegwijzering en la|t>m lijkt het hen niet zinvol andere Wiculiere bedrijven voor dit werk te 'naderen. „We gaan nu met de ANWB 'zee, ofschoon dit systeem duurder uit- aldus het college. Het geld voor de Men moet komen uit het fonds voor Creatie en natuurbehoud. Naast de 72 "He voor aanschaf van nieuwe borden 81 volgend jaar ƒ25.000,— in de begro- '9 opgenomen moeten worden voor Ranging van andere oude borden. Die Aanging is volgens het college ach- Pstallig onderhoud en daarom wil men benodigde geld volgend jaar halen Je saldi-reserve. De raadscommissie Mcieel, economisch en technisch be- ;d zal 22 augustus adviseren over de fop. worden ontruimd omdat die ruimte was toegezegd aan kleindiersportvereniging Kotex. Een voordeel was volgens Schil ling dat de grond waarop de keet moet komen eigendom is van de gemeente. Dat de schuur landschappelijk niet in pasbaar zou zijn bestreed Schilling. Het is geen hoog gebouw en de huidige gele verf kan worden vervangen door bruine. Ook worden de ramen weggewerkt. Akkefietje De wethouder vertelde dat het college lang had gepiekerd over een alternatief en onder andere aan de Polderweg had gedacht. „Tegenover de smederij van Lou Witte vind ik dit gebouw echter nog storender", aldus Schilling. De bewering dat het bouwplan in strijd was met het bestemmingsplan onderschreef Schil ling. „Daarom nemen we ook een voor bereidingsbesluit." De wethouder van ruimtelijke ordening verwonderde zich over het protest tegen de haast van het college. Enige tijd geleden is afgespro ken dat eenvoudige bouwplannen niet meer in de raadscommissie besproken zouden worden om zo een maand tijd te winnen. „Dit is een eenvoudig plan. Je kunt zo zien of je voor of tegen bent. Voor het college is dit een klein akkefiet je dat geen uitgebreide toelichting nodig heeft. We zijn niet bezig dit plan er snel door te sluizen." Gelein Jansen hield het op een „haastklus". „Het geld speelt hier de hoofdrol." Viswinkel Voor het nemen van een voorberei dingsbesluit stemden Texels Belang, WD en het college zodat het zeven te gen zes stemmen (Peter Bakker en Tine Krijnen-Baijs waren afwezig) akkoord werd gegaan met het bouwplan. Dat haastige spoed zelden zelden goed is, meent Jansen te kunnen il lustreren met de verwikkelingen rond de viswinkel van Hutjes op de haven van Oudeschild. De raad is in maart akkoord gegaan met een artikel 19 procedure maar dat betrof het verbouwen van de woning. Over de vestiging van de vis winkel in het pand heeft Rijkswaterstaat Ballonvaarder Ton Kurvers kon dins dagavond tevreden met zijn hetelucht ballon terugkeren naar zijn woonplaats Amsterdam. In tegenstelling tot vorig jaar, toen hij voor Green Peace vanaf Texel het luchtruim zou kiezen, slaagde de vlucht die hij voor de hartstichting maakte, perfect. Omstreeks 20.00 uur steeg het gevaarte statig van het evene mententerrein aan de Nikadel in De Koog op onder belangstelling van enkele honderden mensen. De landing was een klein half uurtje later op een weilandje nabij de Rommelpot onder belangstel ling van een twintigtal pinken, die maar heel even aan de loop gingen voor hun nieuwsgierigheid de overhand kreeg. De zilvergrijze ballon was vanaf een groot deel van Texel goed te zien en er waren nogal wat mensen die per auto via de Westerweg de landingsplaats opzochten. onlangs echter positief geadviseerd zo dat Hutjes zijn plan nu helemaal kan uit voeren. Jansen betreurde de indertijd gemaakte splitsing in het bouwplan. „Het is geen goede afweging geweest. Er moest te snel gehandeld worden." Protesten van kioskhouder Van Liere bewezen dat volgens Jansen. Schilling merkte op dat Van Liere nog bezwaar kan maken tegen de viswinkel. Weigeren Terpstra maakte bezwaar tegen het bouwplan van W. Lakeman uit De Koog, die bij zijn woning Boodtlaan 28 een slaapkamer wil maken. Volgens de Pakt- man voldoet het bouwplan niet aan de wettelijke eisen en hij had bezwaar tegen het „dichtgroeien" van deze straat, die in het bestemmingsplan is geroemd van wege de open bebouwing. „Hoe kén hiervoor vergunning worden afgege ven", aldus Terpstra die daarbij opmerkte dat dit in het verleden niet werd toe gestaan. Schilling reageerde alert: „Dat er altijd is geweigerd betekent niet dat dit college blijft weigeren." De wethouder vertelde dat de open bebouwing niet zo belangrijk is voor het gemeentebestuur als de buren geen be zwaar hebben tegen het bouwplan. De Pakt-fractie stemde tegen het voorbereidingsbesluit. Modder Mevrouw J.C. Keesom-van der Wees had een brief aan de raad geschreven over het afheinen van de waterpartijen in De Mars. Zoals bekend is mevrouw Kee- som met andere bewoners uit de buurt al geruime tijd bezig met een actie om de gemeente te bewegen heiningen rond de waterpartijen in De Mars te plaatsen om zo de veiligheid van spelende kinde ren te waarborgen. De gemeente heeft inmiddels een heining bij de Jan Aye- sloot geplaatst maar dat was volgens Gerbrand Poster van de VVD niet vol doende. „De vijvers zijn modderig en gevaarlijk. Daar moeten ook heiningen omheen of een vlonder die de walkant minder steil maakt." Dat laatst was volgens wethouder Ni co Barendregt ook door het college overwogen maar voorlopig wilde men het laten bij een afgeheinde Jan Aye- sloot. Deze sloot heeft steile walkanten en de wethouder vreesde dat als alle wa terpartijen worden beveiligd met draad andere dorpen ook zullen gaan vragen om veijige sloten. Al is de zomer nog niet ten einde toch zijn de voorbereidingen voor het nieuwer zaalvoetbalprogramma al in volle gang. De KNVB rayoncommissie werd begin augustus vereerd met een uitnodiging van de zvv Dansschool Biersteker om met een damesselectie deel te nemen aan hun toernooi dat zondag wordt gespeeld. Het probleem was dat er nog geen Texelse damesselectie bestond zo dat deze nog gevormd moest worden. Het tweede probleem was de gesloten sporthal, wat betekende dat er op het veld geoefend moest worden. Het is echter gelukt een redelijke selectie te vormen die gecoached zal worden door Janneke Kampstra. Het zal echter duide lijk zijn dat deze selectie niet optimaal is voorbereid, maar desondanks zal er toch met enig optimisme naar het toernooi worden afgereisd. Op dit toernooi doet bijna de hele Nederlandse zaalvoetbal- top bij de dames mee en dat zal voor de Texelse dames zeker een stimulans zijn. De selectie bestaat uit keepster A. Beek huis, L. van Liere, C. Timmer en Y. Ott (Gamma), N. van der Vis en C. Koning (Texels Lamsvlees), C. Wetenkamp (Rentenaar) en A. van de Bent (Topido). Helaas is de meest ervaren speelster N. Keijser (Texelse Boys) met vakantie. Hier moet de opslagschuur van het Agrarisch Museum komen. Rechts van het bord De Waai in de hoek van het bietenland De besprekingen die eventueel zullen leiden tot overname door de gemeen te van een deel van het Welzijnsstichtingspersoneel zullen in het vervolg worden gevoerd in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van de vakbond Abva/Kabo. Dat is geheel volgens de regels van de CAO, aldus jeugdwerker Jan Kramer, één van de personeelsleden die op de nominatie staat gemeente-ambtenaar te worden. De vertegenwoodigers van de be trokken secties reageerden woensdagavond tijdens de bestuursvergadering van de Welzijnsstichting zeer terughoudend op de collegevoorstellen. Verder dan de uitspraak dat de zaak bespreekbaar was wilde eigenlijk nie mand gaan. Tot ergernis van wethou ders P. A. Zegers stelden betrokkenen dat er veel te veel onduidelijkheid bestaat over wat het college nu eigenlijk wil. Volgens Zegers was dat niet zo: „Ik begrijp niet hoe het nog duidelijker kan. We willen gewoon dat de sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding sa men met de Sportraad één lichaam gaat vormen." Verder moeten volgens de wethouders beroeps jeugd- en jongeren werkers direct onder de gemeente ko men te vallen en moet het beheer van de sporthal in gemeentelijke handen ko men. Dat waren tenminste de drie pun ten uit het inmiddels bekende college plan die woensdagavond aan de orde kwamen. André van der Vliet vertelde dat de sectie SRLO nog geen tijd had gevonden om zich over deze zaken te buigen maar dat hij eerst wel eens wilde horen hoe het college dacht de invloed van de sporters op het sporthalbeheer te waar borgen. Zegers vond dat een dergelijk punt in de uitwerking van de plannen aan de orde diende te komen en niet in een gesprek over de uitgangspunten. Als toelichting op de plannen vertelde hij: „Wij willen gewoon het beheer van alle sportaccommodaties in één hand. Alleen het sporthalbeheer berust niet bij de gemeente." Welwillend De reactie van Eric van der Spek, voorzitter van de sectie jeugd- en jonge renwerk, was wat welwillender: „Wij staan op het standpunt dat de huidige situatie goed functioneert, maar als het college veranderingen wil valt daar over te praten. Een paar uitgangspunten moeten recht overeind blijven staan, on der andere dat de vertrouwenspositie die de jeugdwerkers bij de jongeren hebben onaangetast moet blijven." Namens het personeel, dat overigens ook nog niet over deze zaak had kunnen vergaderen, verklaarden Jan Branden burg en Lex Kaper dat de college voorstellen bespreekbaar waren, maar Kaper constateerde wel dat er nog maar bar weinig informatie beschikbaar was. Zegers toonde weinig begrip voor al dit gepraat: „Jullie zijn al bezig met de uit werking van de plannen. We hebben een duidelijk voorstel geformuleerd en hoe die constructie ingevuld moet wor den, daar moeten jullie zelf maar met voorstellen voor komen." Administrateur Gijs Oskam borduurde voort op een opmerking van Jo van Beek dat de huidige organisatie prima functioneert: „Het is goed om na een aantal jaren het werk van de WST te evalueren. In het collegevoorstel zit naar mijn gevoel te weinig mobiliteit om goed te kunnen praten, maar we moeten niet vergeten dat er toch ook wel dingen zijn gebeurd, dat er op het menselijke vlak schade is geleden. Zo is mij het verzoek gedaan om een voorstel voor begelei ding van de sectie SRLO te formuleren, maar dat is voor mij een onoplosbare zaak." Oskam verwees hier naar het opstappen van Ger Praamstra als admi nistrateur van de sectie, nadat er allerlei problemen waren ontstaan, onder meer op het personele vlak. Besloten werd uiteindelijk dat het overleg over de colle gevoorstellen gestart zou worden. Bezwaar De vergadering besloot tegen het so ciaal cultureel jaarplan 1985 een bezwaar in te dienen. Het college spreekt daarin uit niet op te willen draaien voor de extra kosten die de Welzijnsstichting moet be talen na een conflict met het personeel over de sociale lasten. Toen de mensen die bij de stichting in dienst zijn overgin gen naar de CAO Welzijn stopte de stichting met het betalen van bepaalde sociale lasten. Dat werd door het perso neel aangevochten en voor een bepaal de periode werden toen die lasten als nog voor rekening van de WST geno men, op grond van de rechten die het personeel in de voorliggende periode had verworven. Een tegenvaller dus die doorberekend werd in de subsidieaan vraag die naar de gemeente ging. De publiek dat de vertrekkende ballon nakeek. en een week met de pinkster. Poster zei dat veel Texelaars ook meer tenten op hun erf willen hebben en vroeg of derge lijke campings hier ook kunnen worden toegestaan. Wethouder Schilling voelde daar niets voor. „We willen de omvang van de kampeeraccommodatie laten zo als die is. Dat gaat zo heel goed." De voorman van Texels Belang had in een „ander blad" gelezen dat de toestand op Walcheren niet zo rooskleurig was als Poster vertelde. „Het loopt daar behoor lijk uit de hand met de openbare orde." Affiches Mevrouw Huitema-Vos had gezien dat circus Mullens bij vertrek niet alle borden met affiches had opgeruimd. Ze vroeg wie dat controleerde en wie de posters op hardboard nu weghaalt. Engelvaart antwoordde dat de gemeente bij die controle in gebreke was gebleven. Joop van der Meer vond niet dat circusborden opgeruimd moeten worden. Andere in stanties, zoals de MAB en De Koog Pro motion, maken van deze plakgelegenhe- den gebruik. Van der Meer: „Het is hoogseizoen. Die borden mag je nu niet weghalen." Engelvaart zei dat als de bor den door meerderen gebruikt worden de gemeente zeker moet optreden. „Het moet niet uit de hand lopen." Paul Kikkert vroeg waarom het college akkoord gaat met de plannen voor een dierenpension in het buitengebied. Zoals bekend zijn er plannen voor een dergelijk pension in een schuur bij het pand Sluf- terweg 16. Schilling zei dat Kikkert voor uitliep op een discussie want de bou- waanvraag komt nog in de raad. Hij herhaalde het college-argument dat een dergelijke dierenopvang beter past in het buitengebied dan bij een dorp. „Die schuur wordt agrarisch niet meer gebruikt en we willen deze mensen graag helpen bij het opzetten van een bedrijf." Daan Welboren zwengelde de discus sie over chemische onkruidbestrijding van de gemeente weer aan. Hij had een brief gekregen waarin met een foto werd aangetoond dat het spuiten van gif niet noodzakelijk is voor veilige wegen en mooie plantsoenen. Indertijd is een raadsbesluit aangenomen waarin staat dat er zo weinig mogelijk met gif wordt gespoten. Welboren vond dat uitste kend maar vreesde dat gemeentewerken er zich aan houdt „omdat het van de raad moet." „We moeten voorlichting geven over gif, niet over hoe gevaarlijk het wel of niet is, maar domweg voor lichting over plantsoenenonderhoud zonder gif dat toch betaalbaar is." Wet houder Barendregt beloofde in de raads commissie op de opmerkingen van Wel boren terug te zullen komen. „Dat be leid mag best weer in discussie." Jan van Asselt vroeg hoe het stond met de verkoop van de voormalige bur gemeesterswoning aan de Weverstraat. Zoals bekend is het voorlopig koopcon tract getekend door accountantskantoor Bongers en Room maar dit bureau wil de woning nu eigenlijk niet kopen. Baren dregt antwoordde dat de koopakte deze maand wordt getransporteerd en dat dan een in gebreke stelling gevorderd kan worden. Barendregt: „Wij staan hierin sterk." Gelein Jansen ging van start met een ludieke vraag. Samen met Poster had hij dinsdagavond het toilet bezocht en beiden hadden gemerkt dat de spoelbakken en kranen geen water produceerden. „Als dat gebeurt in het kader van de 1% bezuiningingsoperatie, zie ik het door de vingers." Jansen deelde daarna een artikel uit waarin nauwkeurig stond hoe gesubsi dieerde werkverschaffingsprojecten kon den worden opgezet voor aanleg van aardgas naar onrendabele gebieden. Het college beloofde een onderzoek naar de mogelijkheid en zal hierover ook met het gasbedrijf overleggen. Dirk Terpstra vroeg om de toegezegde notitie over de kosten en opbrengsten van de hinderwetvergunningen. Baren dregt hoopte dat die nota voor de begro tingsbehandeling op de raadstafel komt.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5