4GCND4 HD 99 GEBORGEN Petra van der Vis zwom over IJsselmeer BURGEMEESTER DEED EMMINK DE DAS OM Illegaal kamperen Slagboom in de war Teveel drank Zoals de waard Aanhangwagen schoot los Professor vreesde milieuramp Negen draaiorgels in Den Burg Surfer was zoek Parkeeroverlast op Badweg Expositiebord twee keer gestolen Niet betalen Aanrijding zonder letsel Inbraak in kiosk 1 be. 301 iis De politie moest het afgelopen w ?rc kend vijftien keer optreden tegen cai pertoeristen, die geen gebruik maakti3 van legale campings om te overnachte Alle eigenaren werden voor één nad^' naar de noodcamping aan de West weg verwezen. -91 Van een Duitse vrouw werd zateroi een tas met paspoort, rijbewijs, kent kenbewijs en bijna 600 gulden aan ba geld gestolen. De vrouw had de tasew jjj achter gelaten in een washok van e. r, camping in De Koog. Hf Uit een in aanbouw zijnde woning aa k de Grensweg werden zaterdagnacht ei ii fototoestel met flitser en een boorrn ild chine gestolen. II il ie! Een Texelaar kwam de politie vrijda vertellen dat de antenne van zijn autUf die op het Schilderend stond gepa? in keerd, was afgebroken. bi - B| Dinsdag 21 augustus Vandaag zijn op het strand bij paal 20o laatste wedstrijden van de Holland SnK Pool en Fun Board Cup. Al In de N.H. kerk van Den Burg wordteü orgelconcert gegeven door Frans Vissa" Ook treedt op de sopraan José Jonkei^ aanvang 20.15 uur. Woensdag 22 augustus De commissie ruimtelijke ordening e huisvestingsbeleid houdt een openbas vergadering in het raadhuis. Datzelfd doet de raadscommissie financieel, eco nomisch en technisch beleid. Beide vei gaderingen beginnen om 19.30 uur. Donderdag 23 augustus De Hoornder donderdag staat in het te ken van muziek en dans. Vanaf ly.uuuui straatoptredens van tal van bekende Texelse groepen. Vrijdag 24 augustus In de kantine van camping Ko- gerstrand wordt een KRO radioprogramma opgenomen en rechtstreeks uitgezonden. Het program ma begint om 12.00 uur met o.a. optre dens van Vitesse, de Havenzanges en Shirley. TMUIIVA TEXELSE COURANT Het volgooien van het electrici- teitskastje van een slagboom op camping Kogerstrand was vrijdag de oorzaak van forse schade aan een auto van een toerist. Het vocht in de regelkast ontregelde het mechaniek van de slagboom en toen een automobilist uit Haarlem onder de boom doorreed ging deze onverwacht naar beneden en sloeg een deuk in het dak van de wagen. In de nacht van zaterdag op zon dag werden twee automobilisten aangehouden die teveel alcohol had den gedronken om nog een auto te kunnen besturen. Een 48-jarige Texelaar werd op de Ruijslaan aangehouden en moest twee keer blazen. Hij kreeg een rijverbod van acht uur. Een 20-jarige Texelaar, die op de Epe- laan moest blazen, moest zijn auto ook acht uur laten staan, maar mocht ook een bloedproef ondergaan. Van een mevrouw uit Eierland werd zaterdag de op slot staande brommer gestolen. De brommer stond in Den Burg toen de eigenaresse een paar boodschappen deed. Een 24-jarige Texelaar werd zondag op bijzondere wijze bestolen. De jongen ontmoette vrijdag twee leef tijdsgenoten die geen slaapplaats had den en nodigde hen uit in zijn huis. Daar sliepen beide heren ook zaterdagnacht maar toen vertrok men ongezien met de portemonnee van de gastheer met daar in bankpasjes en ƒ50,—. De gastvrije Texelaar wist alleen de voornamen van beide dieven. Maandagmiddag schoot een lege aananger los van een Landrover en vloog op de Bernhardlaan tegen een tegemoetkomende auto. Laatstgenoemde wagen werd bestuurd door een 22-jarige Texelaar en de bestuurder van de Landrover was een 38-jarige Texelaar. De aanhangwagen en Landrover zijn van het bedrijf waar hij voor werkt. Aan de personenauto ont stond schade aan bumper en spoiler. jaar ook de Waalderstraat voor het eerst in het parcours zal worden opgenomen. Het geheel wordt gecompleteerd met het optreden van Ria Antonio v.d. Burgh uit Assen die landelijke bekend heid genieten door hun regelmatige me dewerking aan het radioprogramma „De Avro diligence". Het echtpaar v.d. Burgh zal tijdens de orgelmanifestatie op diver se plaatsen in het centrum concerteren met hun twee nostalgische „Leierkasten." In het Tros-radioprogramma „Den Burg te gast bij Herman Emmink" dat maandagmiddag van twaalf tot één vanuit de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom werd uitgezonden via Hilversum 1, wist burgemeester Jo Engel vaart presentator Herman Emmink schaakmat te zetten toen laatstgenoem de begon te roemen over de schoonheid van het buureiland Vlieland. Engel vaart interrumpeerde de Tros-presentator en constateerde dat hij een strop das van de gemeente Vlieland om had. Engelvaart: „Dat kunt u hier echt niet maken en daarom heb ik maar een stropdas van de gemeente Texel meegenomen." Met de woorden „De burgemeester doet mij de das om", ruilde Emmink zijn Vlielandse aandenken in voor het Texelse. Het radioprogramma kenmerkte zich voor de rest ook door een ongedwongen sfeer met veel muziek van het orkest en Michael Mill Company, Pierre Kartneren Joke Bruys. Burgemeester Engelvaart werd geïnterviewd doör Emmink en daarbij kwamen onder meer de bloem bollenteelt, de moderne visserijvloot en de 560 planten die Texel rijk is ter sprake. Op de vraag of de gemeente als men een nieuw raadhuis zou willen, weer een der gelijke betonnen kolos in het dorpscen trum zou plaatsen, antwoordde Texels eerste burger dat „dat niet meer zou lukken." Ook werd gepraat over de dodenherden king van volgend jaar en de opstand van de Georgiërs. De burgemeester maakte bekend dat op 6 mei een bekend Geor- gisch koor op Texel zal optreden. Herdenking Al bij de aanvang van het programma gaf Herman Emmink veel informatie over het eiland en dat werd later aange vuld door vele opmerkingen uit de volle zaal. Een toerist uit Hilversum verklaarde Texel te waarderen vanwege de bijzon dere natuurrijkdom en veel, voorname- DINSDAG 21 AUGUSTUS) lijk oudere Texelaars, en gasten uit Ba gië en Australië vertelden het groots waddeneiland als een echt gouden b< je te ervaren. Wat moeite had de Tn radioman met de opmerking van de hi Boerhorst, die voor de microfoon klaarde dat hij een „goede Hollai was en daarom ook pro-Tros." Emmj onderkende de politieke geladenhe van de opmerking en reageerde „Dat slaat als gras op het bekem schaap." Boerhorst had even daarva gezegd dat er op Vlieland geen sch: waren omdat het gras daar van mii kwaliteit is. lap in* k Afmaken Naast het de das om doen werd in h 01 programma nog een ander spellet gespeeld. Dat had de titel: „Maak'i af". Het orkest speelde een melodie i degene die in de zaal een microfoonu I der zijn of haar neus geduwd kra F moest het liedje zingen, als het orke abrupt stopte. Mevrouw Koorn enm vrouw Huizinga wonnen op deze mani [J een radio en dezelfde prijs kreeg een to rist uit Leeuwarden. Op de foto zin) Pierre Kartner een van zijn successei Op de achtergrond rechts Engelvaarte Emmink. Het klapstuk van de draaiorgelshow: een Gaviolo orgel met een front van zeven meter. Woensdag zal in het centrum van Den Burg voor het vierde achtereen volgende jaar een draaiorgelmani festatie worden gehouden. Zeven grote en twee kleine orgels zullen 's middags van 13.00 tot 17.00 uur de laatste folkloredag van dit seizoen opvrolijken met hun authentieke klanken. De kring van Helderse draaiorgelvrien den, die de organisatie van dit evene ment verzorgt, is er in geslaagd een fraaie collectie orgels naar Den Burg te laten komen. Zo zullen te bewonderen zijn: „De Cementmolen" van Henk Roos uit Rotterdam, één van de meest bekende draaiorgels uit ons land die ook meerdere malen toernee's maakt naar het buitenland. De Cementmolen bezit een bijzonder uitgebreid repertoire en is ook qua uiterlijk een lust voor het oog met zijn front dat gesierd wordt door vijf grote beelden. Orgelbouwer Henk Veeningen uit het Drentse De Wijk presenteert zijn eigen schepping „De Luchtensteiner." Evert Molijn uit Midden-Beemster is aanwezig met „De Bioscoopfluit", die onlangs een uitgebreide restauratie onderging bij de Belgische orgelbouwer Johnny Ver- beeck uit St. Job in 't Goor, dezelfde fir ma die dit voorjaar ook „De Adriaen" van exploitant Henk v.d. Heuvel uit Haarlem onder handen heeft genomen. Deze geslaagde restauratie was voor de organisatoren voldoende aanleiding om ook de zeer welluidend spelende „Adri aen" uit te nodigen. De collectie bestaat verder uit de op Texel inmiddels wel bekende „Limonai- re" van Henk Wipprecht uit Purmerend en het voor vele kenners als mooiste draaiorgel van Nederland beschouwde 90-toets instrument „De Harmonica" van Anton Pluer uit Bussum, dat sedert 1976 met groot succes op hobby-basis wordt geëxploiteerd door genoemde kring. Klapstuk Het klapstuk van de orgelshow wordt gevormd door het beroemde 87-toets Gavioli-concertorgel van kermisexploi tant Jef Peeters uit Bergen op Zoom. Dit orgel, gebouwd in 1905 door de orgelfa- briek van Gavioli in Waldkirch, heeft ja renlang dienst gedaan in de Cake-Walk van de fam. Peeters, die de grote kermis sen in ons land bereisde. De Cake-Walk werd aan het eind van de zestiger jaren verkocht en tegenwoordig reist Peeters met nougat-suikerwerkkramen. Het or gel heeft hij behouden en er is een prachtige wagen voor gebouwd met een hydraulisch werkende kap. Deze gigant met een frontbreedte van 7 meter zal op gesteld worden op de parkeerstrook te genover boekhandel Langeveld en de Rooy aan de Parkstraat. De andere or gels krijgen een standplaats in de Ho- gerstraat en de Weverstraat, terwijl dit Een Duitse professor maakte zon dagmiddag zoveel stampij over waargenomen vet, bruin water bij paal 28 dat de Rijkspolitie te water in actie moest komen om de man te to nen dat hier geen milieuramp op komst was. De Duitse geleerde meende dat hij van doen had met sterke chemische ver ontreiniging van het water maar het be trof het bekende algenschuim dat door gaans in het najaar op Texels kust neerstrijkt. Pas toen een watermonster was geno men en was aangetoond dat een milieu ramp niet direct voor de deur stond droop de professor gerustgesteld af. Dick Heijnen, deelnemer van de surfmarathon Den Helder-De Cocks- dorp raakte zaterdag op de terugreis zodanig uit de koers dat hij ver dwaalde en op het Balgzand terecht kwam. Om vijf uur 's middags bleek Heijnen nog niet gearriveerd te zijn, waarop de organisatie alarm sloeg. De Rijkspolitie te water vond Heijnen 's avonds bij de Wierbalg-boei 17. Aan de marathon deden 99 surfers mee. Vorig jaar waren dat er 160. Veel surfers hadden niet gerekend op een za terdagse bries en bleven thuis. Bij de marathon vielen geen Texelaars in de prijzen. De Holland Surf Pool wedstrijden en het mooie strandweer zorgden voor par keeroverlast op en fond de Badweg in De Koog. De politie deelde dit weekend dertig parkeerbonnen uit en maandag werd een auto weggesleept. en 40 seconden. Petra tikte als zevende aan in 7 uur, 30 minuten en 47 secon den. Een goede prestatie voor het TX '71 lid. Op dezelfde dag deden andere lange baan zwemmers van de eilandelijke zwemvereniging mee in Enkhuizen op de 1000 meter vrije slag. In het havencom plex aldaar werd meegedaan door Maar ten Dijker, Mirjam Gerritsen en Debby Mosk. Zij kwamen allemaal binnen de 25 minuten aan. Dirk Albert Blom en Nor- bert Eelman zwommen mee op de 2000 meter schoolslag. Zij eindigden als vier de en zesde met resp. tijden van 36 mi nuten en 16 seconden en 38 minuten en 48 seconden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een reclamebord van galerie Pel grim in de Gasthuisstraat gestolen. Zon dag had de ateliereigenaar een gloed nieuw bord geplaatst maar dat was later ook verdwenen. Wat men wel terug vond waren de paaltjes waaraan het bord bevestigd was. Een Duits echtpaar verliet zaterdaga vond een hotel in De Koog zonder de re kening te betalen. De eigenaar van het hotel schakelde meteen de politie in. Pa trouillerende wachtmeesters konden het paar bij de boot aanhouden. Nadat de toeristen terug waren gebracht in het hotel werd de rekening van ƒ180,— als nog betaald. Donderdagnacht gebeurde een aanrij ding met lichte materiële schade op het opstelterrein van Teso in 't Horntje. Een vrachtwagen wilde de baan voor vracht verkeer oprijden maar maakte een te korte draai en raakte een Mazda perso nenauto, bestuurd door een Duitse toeriste. Vrijdagavond reed een 72-jarige Texelaar met zijn auto tegen twee op de Diek in Den Hoorn geparkeerd staande auto's. Aan beide wagens ontstond lichte plat- schade. De bestuurder reed aanvankelijk door omdat hij niet merkte dat hij tegen auto's botste. De Taklift 2 voortgetrokken door de Elizabeth (rechts). In de takels de HD 99. (Foto Dirk Kuiter). De Taklift 2 voor Texels kust. Nog geen veertien dagen nadat de Helderse viskotter Relinquenda in het Molengat berging is het schip geborgen. Een bergingsploeg van Smit Internationale bracht begin vo rige week de bok Taklift 2 naar het Marsdiep en donderdagmorgen hing de HD 99 na enkele eerdere pogin gen in de takels van de bok. Die nacht sleepte de „Dolfijn" de bok en kotter naar ondieper water en vond de bergingsploeg een rustig plaatsje enkele tientallen meters uit de kust van de Hors. Bij de verging was ook de Bergings- en Transport Onderneming Amsterdam betrokken. Zaterdagmiddag werden bok en kotter naar de haven van Den Helder gesleept. De „Elizabeth" van Visser en Zn uit Ou- deschild had de hoofdtros en de „Dol fijn" en de Eerland 26" van Smit Interna tionale trokken de stuurtrossen. „We hebben er een paar uur .mee ge zeuld", aldus Leo Visser van de Eliza beth. De kotter werd naar de onderzee bootkade gesleept waar de scheur in de romp, volgens Visser met een lèngte van ongeveer 14 meter, provisorisch werd- dichtgelast. Zondagmiddag kreeg de HD 99 een plaatsje bij scheepswerf Visser. Roest Hoe groot de schade is, is nog niet bij benadering te zeggen. De kotter zag er hangend aan de bok nog goed uit, uit gezonderd de modderravage in het schip. Om roestvorming in de motor zo veel mogelijk tegen te gaan werd de ma chine met een conserveringsmiddel be handeld voordat dit gedeelte werd opge takeld en met zuurstof in aanraking kwam. De bok met een liftvermogen van 400 ton bleek vrijdagmorgen maar net zwaar genoeg om de kotter op te tillen. Toen het dek van het schip, onder toe ziend oog van scheepvaartinspectie en deskundigen van de verzekering, na drie kwartier boven water kwam werden en kele ruimen leeggepompt en begon de bergingsploeg het schip schoon te spui ten. Kruyff Bunker Service uit Den Hel der pompte de gasolie die nog in de scheepstank zat over in een tanker. De 21-jarige Petra van der Vis heeft als eerste Texelaar kans gezien het IJsselmeer over te zwemmen. Deze zwemmarathon wordt jaarlijks geor ganiseerd door de Stichting IJssel- meermarathon Medemblik. De tocht ging van Stavoren naar Medemblik. Afgelopen zaterdag om 8.00 uur was de start en er deden 2 dames en 8 heren aan mee. Deze tocht staat slechts open voor de beste lange afstandzwemmers die Nederland heeft. Daar Petra een ech te „kilometervreter" is, zij zwemt nl. ve le prestatietochten, was zij uitverkoren om aan deze tocht deel te nemen. Ook de vele uren trainingsarbeid in zwembad Molenkoog waren hieraan hier vreemd. Iedere deelnemer aan zo'n tocht heeft een volgboot, verder is er niets aan het toeval overgelaten, ingevolg van calami teiten, doker, EHBO, beademingsappa ratuur, en. Na zo'n 13 kilometer kreeg Petra een geweldige inzinking maar toen juist in deze periode van afzien toonde zij haar ware karakter om door te gaan. Deze 25 kilometer lange tocht werd winnend af gesloten door de bekende lange afstand zwemmer Joop Lam in 5 uur, 17 minuten Zondagnacht werd ingebroken in de kiosk van het zwembad in Den Burg. Onbekenden vernielden een ruit van de kiosk, sloopten de kassa en namen ƒ100—, sigaretten en snoepgoed mee.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2