uid-Amerikaanse klanken ezellige aanvulling op lol/and Surf Pool Vijf deelnemers bij portretconcours stival heeft toekomst sroep verloren: een extra geld jzondere scholen jetsendief gesnapt Dans en muziek op Hoornder donderdag s«^r Gemeente-beroep tegen GS over vervoer BUO-leerlingen Duivenuitslagen too, de gangmaker en .mooie jongen" van de topgroep Massada in trance. ■nAG 21 AUGUSTUS 1984 TEXELSE COURANT bieden iputer- stan- eiding Tropical Sea Festival dat zaterdag en zondag in De Koog werd gehouden >t beslist toekomst. Organisatorisch liep alles niet geheel op rolletjes de horecaondernemers zullen ongetwijfeld ontdekt hebben dat de la- reggea die ze in huis haalden een groot publiek kan trekken. In veel ivvas dat het afgelopen weekend al het geval en met een blijvend geva- programmering moet een tweede festival in geheel kunnen slagen, alzaterdagavond en -nacht was het in de Dorpsstraat en in de café's ge- druk, een gezelligheid die werd verhoogd door gekleurde lampen, pa- vlaggen. hield de viersiering van igrootste badplaats op en dat was beetje jammer. De aankondi gt ook het bedienend personeel inkleding aan zou passen aan de werd ook niet geheel bewaar- Gelukkig waren er uitzonderingen. In café De Beerekuil lag zand op de vloer, waren de wanden en bar versierd met groen en liepen de barkeepers in shorts met kleurrijke hemden en ze had den bloemen in het haar. Een ander punt is dat niet alle café's de moeite namen in de pauzes van de optredens muziek te draaien die verwant is aan de latin-sfeer die was opgebouwd. Na een rustig Bra ziliaans liedje schalde Michael Jackson bijvoorbeeld weer uit de disco theekspeakers. Eigenlijk moet men met een dergelijk festival kiezen voor een to tale onderdompeling in tropische sferen. De betrokkenen kunnen deze aanmer kingen opvatten als opbouwende kri tiek. Gezien de korte voorbereidingstijd mag het festival zeker geslaagd worden genoemd waarbij het opvallend is dat de ondernemers die dikwijls voor het eerst met dergelijke groepen werkten een gro te verscheidenheid aan tropisch „mate riaal" naar De Koog hebben gehaald. Roots let bijzonder lager onderwijs op el heeft een beroepsprocedure en de gemeente verloren die er gericht was een grotere bijdrage de gemeente los te krijgen. De toolbesturen van het bijzonder ierwijs waren naar de raad van te gegaan omdat ze vonden dat kleine openbare lagere scholen buiten beschouwing mochten (den gelaten bij het vaststellen het bedrag dat de gemeente per ding uitkeert. Een en ander werd meegedeeld door ierwijswethouder P. A. Zegers aan de «scommissie voor welzijnsbeleid, derdagavond. De gemeente berekent aan de hand de begrotingen van het openbaar la- onderwijs uit welk bedrag per leer- aan de scholen wordt uitgekeerd, tzelfde bedrag geldt dan ook voor het fondere onderwijs. Bij die vaststelling ïftde gemeente de dure kleine scho- 'buiten beschouwing gelaten. Zegers, dslijk gepokt en gemazeld in deze =ierie, legde de commissie uit waa- „Als je een landkaart koopt voor grote school dan is die kaart per ding goedkoper dan wanneer je die- 'de kaart koopt voor een kleinere kool. Extreem kleine scholen hebben extreem hoge kosten, omdat ze ch dezelfde leermiddelen moeten heb- als de grotere scholen. Als we die «Hen (De Waal, Oosterend en Eier- d) meetellen zijn we per jaar vele tien denden guldens meer aan het bijzon- onderwijs kwijt" indieners van het bezwaarschrift sesten aan de raad van state duidelijk ten waarom hun positie zo moeilijk dat ze te vergelijken waren met de Nes onder hun openbare tegenhan- *sen daar zijn ze, blijkens de uitspraak raad, niet in geslaagd. Zondagnacht zag de patrouillerende ftieeen jongen op de Pontweg op een Srijden die hij in de berm gooide toen politie zag. De jongen, een jarige Texelaar, werd aangehouden, i onderzoek bleek het rijwiel dezelfde ond gestolen van de Stenenplaats, toeval wilde dat de rechtmatige ei- i^aar van de fiets langs de Pontweg Sr huis wandelde toen de fietsendief ^gesnapt. Hij kon zijn rijwiel meteen ^nemen. De Graaf in een commentaar na af loop: „Ik vond deze avond een bijzonder aardige stunt, die getuigt van goed za kenmanschap bij Frans Voskuil. De schil ders die gekomen zijn hebben duidelijk blijk gegeven van moed, maar een be wijs is volgens mij niet geleverd. Overi gens vind ik een publieksoordeel de slechts mogelijke manier om iets over de geleverde prestaties te zeggen." Over zijn uitspraak in de recensie zei de jour nalist: „Die uitspraak was misschien wat minder tactvol, ik had het aardiger kun nen zeggen. Aan de andere kant denk ik dat we elkaar op Texel te veel ontzien. Dat is heel begrijpelijk, je wilt een ander niet ontmoedigen, maar niemand is er mee gediend. We houden zo met zijn al len een situatie in stand waarin matige prestaties overmatig worden geprezen. Als ik dan een eerlijk oordeel geef, klinkt dat misschien wat arrogant, zo'n kunstkenner ben ik niet. Je hoeft echter geen kunstkenner te zijn om te zien of een portret goed lijkt of niet. En natuur lijk heb ik aan mensen gedacht toen ik die gewraakte opmerking maakte, maar ik bijt liever mijn tong af dan namen te noemen." Voskuil wees ook op de moed die de deelnemers toonden door aan het con cours mee te doen: „Dat vond ik echt uitstekend en dat is belangrijker dan het resultaat. Verder ben ik er van overtuigd dat de mensen die een goed portret kun nen maken het af hebben laten weten, afgezien van Toon de Haas natuurlijk, dat die het kan staat buiten kijf." De laatste Hoornder donderdag van dit seizoen staat in het teken van dans en muziek. Vanaf 19.00 uur zul len op straat diverse Texelse groepen optreden en na 21.00 uur is er barbe cue met medewerking van de DEK- muzikanten. Om 19.00 uur wordt gestart met een optreden van de jeugddansgroep van de Folklore en het Fitnesscentrum presen teert de opvolger van Aerobic-dancing. Elke groep neemt een optreden van tien minuten voor haar rekening. Na het Fit nesscentrum zullen vier Hoornders aan treden als koperkwartet met vrolijke mu ziek. Verder zijn er optredens van de volksdansgroep en revuegroep Op de Bonnefooi. Het straatprogramma wordt afgesloten met een optreden van de Texelse André Hazes: Jaap van Kranen burg. In dorpshuis De Waldhoorn is om 21.00 uur discotheek en een optreden van de Texelse popgroep Scrap Heap. Het portretconcours dat Frans Voskuil donderdagavond in de Drie angel organiseerde trok slechts vijf deelnemers, inclusief Voskuil zelf. Het was de bedoeling dat met name de professionele schilders konden aantonen dat Harry de Graaf, hoofd redacteur van dit blad, onlangs on gelijk had toen hij in een recensie stelde dat „het overgrote deel van de eilandelijke kunstbroeders van het portretschilderen vrijwel niets te recht brengt, al hebben sommigen toch wel de moed om af en toe eens een poging te wagen." Het publiek mocht donderdagavond uitmaken wie het beste portret had gemaakt. Dat oordeel bleek vrij eenstemmig te zijn: een houtskooltekening van Toon de Haas. der of tekenaar, maar als graficus, als kunstenaar met een sterk ambachtelijke inslag. Techniek Voskuil etaleerde in zijn olieverfschil derij een behoorlijke techniek, maar iets van de woede die hij voelde moet zijn penseel hebben bestuurd, ten koste van de gelijkenis die het portret vertoonde. Toch was het duidelijk dat dit schilderij één van de betere werkstukken van het concours genoemd mag worden, iets dat niet opgaat voor de potloodtekening die hij maakte. Het publiek was hier dui delijk in haar afwijzing. Uit het voorgaande valt de gevolg trekking te maken dat het concours niets heeft aangetoond door een ge brek aan goede deelnemers. Een Harry Tielemans, een Lenie van 't Noordende zouden aanmerkelijk hebben kunnen bijdragen tot de waarde van Voskuil's actie. Wat overbleef was een gezellige avond in de Drieangel met aardig wat pu bliek, dat en passant gelijk de expo sitie van Toon de Haas kon bekijken. ïn n, immer De aandacht voor dit genre muziek ontbrak (net als indertijd met jazz) gro tendeels op Texel en alleen al om die re den is het wenselijk dat De Koog elk jaar even een tropische badplaats wordt. Het motto voor elck wat wils kwam in grote lijnen uit. Het voert te ver om hier alle groepen te noemen maar de meesten ontkomen daar niet aan omdat ze in staat waren de muzikale roots van een bepaald land uitstekend over te brengen. Dat gold zeker.voor de Suri naamse en Antilliaanse zonnige muziek van Starlite in Disccafé 't Kaf. De olie drums en het orgel van deze groep gelar deerd met vrolijke zang, meezingers en grappen en grollen zorgden voor een vrolijke sfeer en liedjes waarop uitste kend gedanst kon worden. Kontjes In café De Jutter bleek Exotica Tropi cal uit hetzelfde hout gesneden. Hier ging men iets minder feestelijk maar vir- tuozer in de slag. Vooral de dwarsfluit speelde een centrale rol en de sambas en calypso-songs waren spekkie voor het bekkie van danslustigen. Congaspeler Henry de Ronde zat als een kleine grijn zende man op de rand van het podium en liet in zijn tekst blijken dat hij alles op de dansvloer nauwgezet registreerde. Hij hield cross-talks met het publiek en lette ook op „lekkere kontjes", zoals hij dat zelf uitdrukte. Neppie Noya presenteerde in De Bee rekuil een jam-session en liet diverse Zuid-Amerikaanse successen de revue passeren. De percussie van de vriendelij- De beste salsazanger van Nederland, Ed Cardo, aan het werk op zijn conga. ke trommelslager werd gecompleteerd met gitaar, drums en dwarsfluit en soms ontaardde dit samenspel in relaxt improviseren. Gevoelig Dat gold ook voor de muzikanten in café 't Klokkie en zeer puur was de gele genheidsformatie in café Onder de Pomp. De aankondiging „beste salsa zanger van Nederland" leek voor Ed Cardo niet overdreven. Met een minima le electrische versterking bracht het kwartet authektiek materiaal uit Brazilië. Een rustige uitvoering van deze stijl werd gegeven in Capri in de vorm van het trio Tatu. Dit was uitstekende luistermuziek, gedragen door eenvoudige gitaarritmes, conga's en dé dwarsfluit van de zange res. Haar stem was geknipt voor niet- Europese ritmes en melodielijnen. Met een zachte tongval wist ze het, helaas kleine, publiek langdurig te boeien. Voor ons was het storend dat het bedienend personeel daar geen rekening mee hield en bestellingen staande voor het podium met luide stem doorgaf alsof er op dat moment geen gevoelige muziek of or kest bestond. Volle bak Restaurant De Taveerne had een goe de keuze gedaan met de gitarist Ricardo da Silva. Een heel ander publiek trok The Tuners. Op een eenvoudige beat glansden de trombones en hoewel de Amsterdamse groep veel „bleekgezich- ten" in de gelederen had, leek de band regelrecht overgevlogen te zijn uit Ja maica voor het spelen van reggea of En geland wegens het brengen van uitste kende zelfgeschreven ska-nummers. The Tuners hielden van langdurige optre dens, ook gelardeerd met humor, en die opstelling zorgde er voor dat café De Kuip zaterdagavond bomvol zat en zon dagavond ook goed was gevuld. Discotheek de Boulevard hield het op uitstekende swingende funk van Djamil- Daarmee is gelijk de vraag opgewor pen of het concours zich nu tegen zijn organisator, Frans Voskuil, heeft ge keerd, want die verklaarde vooral dat „het publiek zich de vraag kon stellen of Harry de Graaf gelijk heeft of niet." De Graaf deed zijn uitlating in een bespre king van het werk van een portretschil der over wie hij nu juist erg positief dacht: Toon de Haas. Het zou echter niet fair zijn Voskuil op deze mnaier met de resultaten van zijn actie te confronteren. Zjn kunstbroe ders, er zijn naar schatting zo'n dertig kunstschilders op het eiland, schitterden namelijk door afwezigheid. De vijf deel nemers waren, Frans Voskuil en Toon de Haas, beiden betrokkenen omdat zij bij voorbaat al de krant haalden, Rob Val kenburg, Antoon Goes en Yvonne Spreekmeester. Voskuil verklaarde voor het concours in de krant dat een goede beroepskunstschilder alle kanten van het vak moest beheersen. Die omschrijving gaat eigenlijk alleen nog een beetje op voor Antoon Goes. Hij leverde dan ook een redelijk gelijkend waterverf portret af. Yvonne Spreekmeester verklaarde te voren al slechts voor de grap mee te doen. Haar kleurkrijtportret was dan ook meer een karikatuur, waarop De Graaf stond afgebeeld als een enge meneer met alles verbergende brilleglazen. De houtskooltekening van Rob Val kenburg leek gewoon niet. Valkenburg presenteert zich echter ook niet als schil- Zoveel schilders, zoveel zinnen. PAGINA 5 la. Dit was wederom echte dansmuziek. Rustiger van toon was het trio Cometa in Tiffany en een beetje buiten de boot vielen de drummer en pianist in bar 't Galjoen. De nadrukkelijk hard bespeelde electrische piano paste niet bij de sfeer muziek in de andere lokaliteiten, net zo min als een nummer als „Blueberry Hill" van Fats Domino bij Zuid-Amerika past. Dergelijke nummers werden hier ten ge hore gebracht en muzikaal rammelde het nogal. Duivel In feite had de topact van het festival, Massada, ook weinig met Zuid-Amerika te maken, maar toch was deze band een goede keuze voor een grotere zaal. Mas sada stamt van de Zuid-Molukken en heeft deze roots weten te integreren in de popmuziek. Dankzij de vaste prijzen voor alle optredens kon men de groep voor vijf gulden beluisteren. Een entree prijs die minstens de helft is van het ge bruikelijke tarief. Voor Massada was De Toekomst erg klein. De helft van de ap paratuur kon niet worden opgesteld en men had niet veel ruimte op het podium om met instrumenten rond te rennen. Dat gaf niets: de groep speelde toch de lampen uit de discotheekhemel. Zater dagavond waagde het zestal zich onder andere aan een twintig minuten durende uitvoering van het Stones succes „Sa tisfaction" en zondagnacht werd het op treden gelardeerd met veel samenzang tussen publiek en groep. Vooral zanger Johnny Manuhutu wist het publiek tot meedansen en zingen te bewegen en de zwartgelokte tengere percussionist Mar- tino Latupeirissa (hij bewerkte niet alleen de zanoga's maar ramde ook op bongo's en timbales) bewoog zich lachend als een kleine duivel over het toneel. Een speciale vermelding verdient ook de rustige stergitarist Rudy de Queljoe, die breed lachend puro solo's uit zijn instru ment toverde. Quitte De organisatie van het festival is zeer tevreden. Financieel heeft het evene ment net quitte gedraaid en volgens mede-organisator Ger Bongers van café De Jutter staat het al vast dat „Tropical Sea" terugkeert. Het is de bedoeling het festival wederom te organiseren in sa menhang met de nationale surfwedstrij- den. Mogelijk dat men dan iets eerder in het seizoen aan de bak kan omdat er stemmen opgaan de wedstrijdenreeks van Holland Surf Pool van acht terug te brengen naar vier en dit sportieve ge beuren over een kortere termijn te plannen. Bongers: „Nu hadden we soms bij toeval enkele heel goede groepen. We weten nu ongeveer wat er in dit genre geboden wordt en zullen volgend jaar nog strenger selecteren. De variatie in aanbod is echter een pré. want zowel feestmuziek als easy listening moeten aan bod kunnen komen." De gemeente Texel heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen een beslissing van Gedepu teerde Staten over het wel of niet professioneel begeleiden van leerlin gen die aan de overkant buitenge woon onderwijs genieten. Deze zaak begint een vast agendapunt bij veel vergaderingen op drie bestuurs- niveau's te worden, waarbij inmid dels de situatie is ontstaan dat het rijk de kosten niet wil betalen, ter wijl de provincie zegt dat het vervoer van de leerlingen wèl door een be roepskracht begeleid moet worden. De gemeente is van mening dat het rijk moet betalen. Toch is dat niet de inhoud van het be roep. Dat keert zich namelijk tegen een beslissing van GS waarin een gemeente- besluit om geen professionele begelei ding meer mee te laten gaan wordt ver nietigd. GS zeggen dat de kosten van een beroepsbegeleider noodzakelijke „aan het schoolbezoek verbonden" on derwijskosten zijn volgens de Lager On derwijswet. Dergelijke kosten komen dan op grond van dezelfde wet in aan merking voor vergoeding door het rijk. Daarmee is de cirkel rond, want het rijk wil niet betalen. Als de Raad van State nu GS gelijk geeft, dus het beroep van de gemeente verwerpt, kan de gemeente met de provincie-uitspraak in de hand bij het rijk om geld vragen. Gebeurt dat niet, krijgt de gemeeqte dus gelijk, dan moet de ge meente zelf opdraaien voor de kosten van begeleiding tot 1 januari 1985, want tot die tijd is het dienstverband met de begeleidster verlengd. Voor de periode daarna moet de raad dan beslissen of Texel zelf de kosten op zich neemt of dat er moet worden overgegaan op vrijwilligerswerk. De Texelse postduiven werden afgelo pen weekend gelost in Duthel, een af stand van 222 kilometer. Bij de oude dui ven lagen de verhoudingen duidelijk, de dieren van Sj. Feenstra bezetten de 1e tot en met de 5e plaats, de 6e plaats was voor een duif van H. Kooger. Bij de jonge duiven een al even duide lijke krachtsverhouding: de plaatsen 1, 2, 5 en 6 voor H. Hoogerheide, 3 voor H. Kooger en 4 voor Sj. Feenstra.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5