WAT IK ZEGGEN WOU.. ,,My Tutor'' ïv sa Uitslagen tiende crossloop S.V. De Koog College wil paviljoen bij paal 33 Laatste clubwedstrijd KZV Westerslag rr Kastelijn KIWI-OOGST GOED Concert in N.H. kerk Den Hoorn ,,En de rest is stilte" (Hamlet) Laatste Hoornder Zaalvoetbalselectie naar toernooi Diapresentatie FAMILIEBERICHTENI PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS IJ Zondagavond ging de op één na laatste crossloop van start met 63 deel nemers. A.s. zondag kan er gelopen worden over 4, 8 en 12 kilometer. Bij deze allerlaatste crossloop vindt de prijsuitreiking paats van het algemeen klassement en de Texel Cup. Tevens wordt er weer de wisselbeker uitgereikt aan degene die het meeste zijn of haar tijd heeft verbeterd t.o.v. vorig jaar (gere kend over 7 crosslopen). Degenen, die 7 keer of meer hebben meegelopen en die zich niet in de prijzen liepen, ontvangen een blijvende herinne ring in de vorm van een standaard. De uitslagen van afgelopen zondag waren als volgt: Wedstrijdlopers, 8 km: 1. J. Brouwer 28.51 min., 2. M. Goënga 28.56 min., 3. C. Timmer 29.20 min. Veteranen, 8 km: 1. D. J. Bakker, 30.14 min., 2. W. Tim mer 31.48 min., 3. D. Welboren 32.25 min. Dames, 4 km: 1. E. Veeger, 18.20 min., 2. N. Bruining 20.39 min., 3. C. Bakelaar 21.22 min. Jeugd, 4 km: 1. A. Timmer 19.06 min., 2. N. Eelman, 19.46 min., 3. C. Rielicke 23.02 min. Recreanten, 4 km: 1. A. Brouwer, 15.31 min., 2. H. Zdro- jewski 16.41 min., 3. .R. Brouwer 17.24 min. Het college is van plan medewer king te verlenen aan het voornemen van de heer Zuidema om bij paal 33 op de plaats van de voormalige as- faltfabriek een strandpaviljoen te realiseren. Volgens de eisen van het bestem mingsplan is vestiging van een paviljoen op die plaats niet mogelijk en via een ar tikel 19 procedure wordt dan ook mede werking verleend. Rijkswaterstaat en Staatsbosbsheer hebben in dit geval ook wat te vertellen en hen zal advies worden gevraagd over het plan van Zuidema. Of de provincie een verklaring van geen bezwaar zal af geven blijft voorlopig de grote vraag. Uitbreiding van de recreatieve activitei ten aan de Waddenzeekant wordt door de provincie niet toegejuichd. Burgemeester en wethouders be schouwen paal 33 echter als een recrea tief overgangsgebied dat al allerlei activi teiten heeft zoals catamaranvaren, sur fen, sportvisserij en de bootdienst naar Vlieland. ,,Met het paviljoen wordt geen nieuwe behoefte geschapen. Het pavil joen is een uitvloeisel van al bestaande behoefte", aldus het gemeentebestuur. De leden van KZV Westerslag kunnen zaterdagavond tijdens de barbecue op het strand bij het clubgebouw krachten opdoen voor de laatste clubwedstrijd van dit seizoen die zondag gehouden zal worden. Omstreeks half vier in de mid dag zal bekend worden gemaakt wie clubkampioen 1984 is. Na „Porky's" en ,,Hot Bubblegum" nu ,,My Tutor", een sexy komedie met in de hoofdrol Matt Lattanzi. De trend van de laatste tijd om ruime aandacht te beste den aan het problematische sexleven van tieners keert terug in bovengenoem de film. Bobby is een rijkeluizoontje. Voor de schoolvakantie verklaart hij zijn liefde aan Bonny, maar zij heeft al een vriend. Bobby heeft een slecht cijfer voor Frans en zal daardoor zakken voor zijn eindexamen. Zijn vader wil echter persé dat Bobby volgens de familietraditie verder moet studeren aan de universiteit. Met deze gegevens kan iedereen op zijn vingers natellen hoe het verhaal zich verder ont wikkelt. Vader huurt de beste lerares Frans uit de stad om zoonlief bijles te ge ven. In Amerikaanse films worden Fran se leraressen geacht sexy te zijn of in ie- BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE De Texelse kiwi-oogst is dit jaar relatief aanzienlijk. De boom van J. Witte (Beatrix/aan 136, Den Burg, 02220-2722) hangt vol vruchten. Witte haalde al eerder het nieuws toen hij er vo rig jaar in slaagde in zijn tropi sche kasje een eetbare ananas te kweken. Zijn grote hobby is het kweken van orchideeën in de kas, maar in zijn tuin is het ook volstrekt duidelijk dat er ie mand met groene vingers aan het werk is. Hoewel het kweken van kiwi's in Nederland minder uniek is dan het grootkrijgen van een ananas is het toch wel een bijzonderheid. Vooral de overvloed die nu aan de boom van Witte hangt is bijzonder. In Zee land zijn proeven gedaan met het bedrijfsmatig opkweken van deze smakelijke vruchten, maar daar viel de opbrengst tegen. De kiwi's die hier in de winkels worden verkocht komen vaak uit Nieuw-Zeeland. Een kennis van Witte uit dat land die nu op Texel vakantie houdt, heeft de vruchtdragende boom bekeken en was van mening dat de opbrengst inderdaad prima was. De vrucht komt oorspronkelijk uit China. In Nederland wordt hij ook welChinese Kruisbes" genoemd. Het grote geheim achter deze goe de oogst is dat zowel de mannetjes als de vrouwtjesboom dit jaar volop gebloeid hebben. De tuin van Witte trekt toch al veel bijen door de grote hoeveelheid bloemen die er in staat en de bestuiving was dus geen pro bleem. De bloesem is wit, waarbij het mannetje zich van het vrouwtje onderscheidt door het ontbreken van een stamper. De boom is blijkbaar goed bestand tegen wind. Hij hangt te gen een zuidoosten muur, waar de wind er goed vat op heeft. Wel komt er veel warmte van het plaats je. Veel water en veel voeding zijn een noodzaak om tot goede vruch ten te komen, aldus Witte. Mensen die contact met hem op willen ne men over kiwi's of andere exotische planten kunnen hem op het bo venstaande adres bereiken. Hanny Roos-Schipper (zang) en Peter Zwart (orgel) geven dinsdag 28 augustus een concert in de Neder lands hervormde kerk van Den Hoorn, aanvang 20.15 uur. De toe gang tot dit concert is vrij. Na afloop is er een collecte voor gemaakte kosten. Hanny Roos-Schipper woont in Den Hoorn op Texel. Zij is geboren in Oud- Beijerland en studeerde muziek aan het Rotterdams Conservatorium. Hanny Roos gaf veel privélessen, was docente aan de Hoekse waardse muziekschool en oprichtster en dirigente van Ars Mu- sica, een koor niet landelijke bekend heid. Zij zingt solo's in alle bekende ora toria in Nederland, ook zingt zij veel lie- derenconcerten. Hanny Roos verbleef in Hong Kong van 1978-1981. Daar gaf zij veel concerten en speelde zij in musicals en Engelse toneelstukken. Terug in Ne derland dirigeerde zij het Helders Man nenkoor, het P.P. Kinderkoor, de Stem des Volks en het koor Vriendschap te Breezand. Sinds november 1983 woont Hanny Roos-Schipper in Den Hoorn. Peter Zwart, geboren in 1945, stamt uit een organistenfamilie. Peter Zwart is de kleinzoon van Jan Zwart en deze Jan Zwart was alom bekend door zijn fan tastische orgelspel. Jan Zwart was in staat ieder orgel te laten zingen. De ker ken waar hij speelde wareen tot de nok gevuld. Het koraalspel en vele liedbe werkingen hebben Jan Zwart beroemd gemaakt. Vele van zijn zonen zijn be roemde organisten geworden. Ook de kleinzonen van Jan Zwart zullen hun weg wat muziek betreft wel vinden. On getwijfeld zullen ook hieruit weer be roemde organisten voortkomen. Peter Zwart studeerde aan het Utrechts Conservatorium orgel, kerkmuziek en schoolmuziek. Verder studeerde hij im provisatie bij Jan Welmers. Naast het lesgeven, muziekschrijven en dirigeren geeft hij regelmatig orgelconcerten. Pe ter Zwart is vaste bespeler van het be roemde Vater-Müller orgel in de Oude Kerk te Amsterdam en wel in de Woensdag-avond concertserie. Programma voor het concert in Den Hoorn: 1. a) Vergin tutto amor, Fr. Durante; b) Stabat mater, G.B. Pergolesi; c) Pur di- cesti, A. Lotti. Orgel: 2. Marche Triomphale, J. Lemmens. Zang en Orgel: 3. a) Dovesei (uit: Rodelinda), G.F. Han del; b) Sei stille dem Herm (uit: Elias), F. Mendelssohn-Bartholdy; c) Verdi Prati (uit: Alcina), G.F. Handel. Orgel: 4. Concerto in Bes, Allegro - Adagio - Allegrgo, T. Albinoni. Zang en Orgel: 5. a) Still wie die Nacht, C. Bohm; b) Du bist, o Herrrh Mein Schirm und Schild, A. Dvorak; c) Gott ist mein Hirte (uit: Bi- blische Lieder), A. Dvrorak. Orgel: 6. Toccata, B. Buin. Naar aanleiding van de goede woor den door de heer Gelein Jansen en de burgemeester in de laatste raadszitting gezegd over het in ere houden van de begraafplaats in De Koog, wil ik graag het volgende uit de geschiedenis van ons eiland opdiepen. Dat is echt niet al leen omdat het hier mijn persoonlijk voorgeslacht betreft. Kastelijn van het Eyerland was niet alleen een broep, het was een erfelijke titel verleend in 1682 aan Albaeert Lambert Kikkert uit Enkhui zen, gehuwd met Meynoutje Semeyns, op grond van een privilege d.d. 26 okto ber 1577 door Prins Willem van Nassau en de staten Generaal van Holland, aan de familie Semeyns gegeven wegens grote en gewichtige diensten den lande bewezen o.a. door het verstrekken van grote geldelijke bedragen en het op ei gen kosten uitrusten van oorlogssche pen, zonder daarvoor enige vergoeding te vorderen. Dat deze titel in ere werd gehouden blijkt ook uit het opschrift in de grafsteen die nog steeds te bewonderen is in de Ned. Herv. kerk van Den Burg. ,,Casteleyn van het Eyerland, In den Heer gerust 15-11-1697; een kikker, het wapen van Enkhuizen (3 gekroonde ha ringen) en de initialen A.L.K. tussen het huismerk van de Kikkerts, wat ook nog steeds te vinden is in de gevel van het huis in Soest (Westphalen D.) waar de Kikkerts in de 16e eeuw woonden, Gerd. Kikkert was daar van 1509 tot 1529 rahts- her en Hinrich van 1533-1573. In 1602 verhuisden zij naar Enkhuizen en lieten zich inschrijven als Van Soest, wat onze familievereniging op het spoor van onze herkomst bracht.... Deze eerste kaste- leyn van het Eyerland werd opgevolgd door zijn zoon Lambert (geb. 10.4.1671) en deze door diens zoon Albaert (geb. 17-3-1717), welke echter jong overleed (plm. 1741), waarna zijn weduwe (Mar- garetha v.d. Merct), huwde met Hendrik Dekker Klaaszn, die dan Kasteleyn van het Eyerland wordt en later in De Koog begraven omdat Eierland nog niet was ingedijkt en De Koog dus het dichtst bij lag. Hier volgt nog het previlege zoals dat bewaard is gebleven. „Willem van Nassau, Prince van Oran- gien, Grave van Nassau, etc. etc. Ru- weartvan brabant, Gouverneur van Hol land en Zeeland, heeft den 26 en Octo ber 1577, aan Meinert Semeyns van Enkhuizen, getrouwt aan den Huize Van Egmondt en de ouste zijner nakomelin gen in infinitum gelijk hij doet bij dezen van raad van Prinsen van Oran- gien, mitsgaders dat Pieter Jacob en diezelven Meinert Semeyns en hare dici- denten in infinitum tot alle tijden tot alle ambten die bij bequaam mogen beu ren, geprefareerd zullen zijn endebli^ eeuwiglijk, uit zaken der milddadig), den en de grote verdiensten aan de ft derlanden en in 't bijzonder Zijne Ex- lentie gepleegd, w.g. Willem van Nassau." Jac. Kikker Den Burg Open brief aan het college. Met stijgende verbazing heb ik zowel de Texelse- als in de Helderse Courar gelezen dat waarschijnlijk het eeuw® oude kerkhof op de Mient aan DeKoo opgeruimd gaat worden. Ik ben bei heren, dat u hier een grote historisdf' fout gaat maken die het nageslacht nooit zal vergeven. Dat de gemeer Texel weinig oog heeft voor onzehistor 50 is genoegzaam bekend. Denk maareei s' aan de oude dijkstenen die nu verwaarlozen op een opslagterrein Vlieland. Als ik dan denk aan al die ga teresseerde toeristen welke ik een gnj aantal jaren vergezelde naar deze histo sche zeewering bij de Hornt aan Oui schild dan zijn mijn slapeloze nacha daarover niet meer te tellen en zo zijn - nog wel meer van dit soort zaken op noemen. De laatste pastoor van de Westj Theocdrici Wilkelmi 1550-1559 alsnij Casteleyn Hendrik Dircks en nog s andere moeten nu na er eeuwen te hé ben gerust het veld ruimen. (Ze \\z zeker niet verzekerd bij Ennia) voort paar vakantiehuisjes. Nee, dan kond uw voorgangers in de raad meer resp opbrengen voor dit soort zaken. H kwam gewoon niet in die mensen opt zoiets zelfs maar te overwegen. Aan de Texelse familie De Wijn isv de Japanse regering jaren geleden g vraagd om het graf van de op het eila Desjima (Nagasaki) in 1857 begra Texelse zeekapitein Hendrik de Wijn mogen ruimen. De bovengenoemde milie vond dit echter historisch onji en gaf geen toestemming. Voor di beslissing zullen nu de ambtenaren het land van de Reizende Zon de DeV nen eeuwig dankbaar zijn, want om andere dankzij de tv-serie „Shogun"! men er nu duizenden en nog eensi zenden uit heel de wereld (dus ooki Texel) deze Nederlandse enclave bes ken. Hopelijk krijgt u nog meer tegen; want alleen kan ik deze kar nauwe! trekken. Jaap Bakh Oudesch Zang en Orgel: 7. a) Stay Away (uit: Mary Poppins), CfOSSlOOp Sherman en Sherman; b) Sometines I feel like a motherless child, bew. Peter Zwart; c) My Lord, what a morning, bew. Peter Zwart. der geval wulps en deze Terry pleegt dan ook naakt te zwemmen. Bobby wordt prompt verliefd op haar en zal meer opsteken dan de Franse taal. Regisseur George Bowers heeft het alle maal vlot in elkaar gezet met redelijke prestaties van de acteurs. Mooie decors, romantiek en spanning dragen bij aan dit pretentieloos amusement. We willen u twee slagzinnen die in de persinformatie stonden niet onthouden: „Je bent nooit te jong om het te leren" en „De eerste keer is het lekkerst". Is daar misschien de hele film mee beschreven? U mag het zelf uitmaken. De film is te zien van don derdag tot en met dinsdag, toegang 16 jaar. Dit weekend speelt de Texelse zaalvoetbalselectie in een toernooi in 't Zand. De vrouwenselectie heeft de vuurdoop afgelopen zondag ge had op het toernooi van zvv Dans school Biersteken, een van de meest bekende toernooien voor vrouwen in Nederland. De wat haastig in el kaar gezette Texelse selectie heeft het zeer zwaar gehad, en dan ook al le wedstrijden verloren, zij het eer vol. De beste prestatie werd gele verd tegen voormalig Nederlands kampioen Watervogels met de klei ne nederlaag van 2—0. De andere drie wedstrijden werden met een groter verschl verloren, namelijk twee maal 5—1 en een maal 6—0. Speelsters en begeleiding hebben echter wel heel veel van dit toernooi geleerd en dat kan een positieve bijdrage zijn voor de toekomst. Op het toernooi zijn in ie der geval afspraken gemaakt voor een drietal oefenwedstrijden die allen op Texel zullen worden gehouden dit najaar. Beste speelsters bij Texel waren keepster Angelique Beekhuis, Lilian van Liere en Mieke b.d. Bent. Deze laatste speelster had al de nodige ervaring opgedaan in rayon Amsterdamn. Zondag gaat de mannenselectie naar 't Zand. Uitgenodigd voor deze selectie zijn dezelfde spelers die vorig seizoen op het Gouden Hoef toernooi als tweede eindigden. Simon Brand, Paul van Exel, Wilke Wassenaar, Nicoi Schermer, Mar tin Land, Charles lepenbUrg en Louis Uriot (Gamma) en Gerrie Plaatsman (Nissan). Het belooft een hoogstaand toernooi te worden met het puikje van het nederlandse zaalvoetbal. Bekende teams die meedoen zijn vice-kampioen Datrex, Fam uit Friesland en Ceverbo met beroemde spelers als Arie Riedijk en Frans Bouwmeester. Den Helder is ver tegenwoordigd met de Zandtemer- selectie en Marmag. Bij Marmag speelt komend seizoen de Texelaar Rob van de Stap mee die vorig seizoen nog bij Gam ma en de Texelse selectie speelde. De Texelaars zullen het uiteraard zwaar krij gen tegen overwegend clubteams die meestal goed op elkaar zijn ingespeeld. Maandagavond wordt in de Nederlands Hervormde kerk van De Koog een dia voorstelling gehouden van en over Texel. De aanvang is om 20.00 uur en de kosten bedragen 72,— kinderen 71,—. Vrijdag werd de laatste ZDH crossloop van deze zomer gehou den. Aan de loop werd deelgenomen door 64 lopers, die geholpen door de goede weersomstandigheden en laag water op het strand tot prima tijden kwamen. Twee records sneuvelden: André Brouwer verbeterde zijn eigen vier kilo meter tijd met 5 seconden tot 13.48; Emelie Veeger vestigde een nieuw vrouwen-record op dezelfde afstand: 16.21. Na afloop werden naast de normale dagprijzen ook de prijzen van de klasse menten uitgereikt. De aanmoedi gingsprijs ging naar Ruud Meedendorp die zijn prestaties tijdens deze zomer flink verbeterde. Hieronder volgen de uitslagen en de eindklassementen. 8600 meter heren: 1. Minne Goënga 29.36; 2. Cees Timmer 30.04; 3. Auke Brouwer 31.18. 8600 meter veteranen: 1. Daan Welbo ren 32.52; 2. Wim Timmer 33.16; 3. J. van Gorsel 34.52. 4300 meter vrouwen: 1. Emelie Veeger 16.21; 2. Nel Bruining 18.42; 3. Dini Binsbergen 19.23. 4300 meter jeugd: 1. Carsten Bohn 14.54; 2. Erik Wassens 15.17; 3. André Timmer 16.33. 4300 meter recreanten: 1. AndréBro wer 13.48; 2. Pieter Bas 14.25; 3. Hei Zdrojewski 14.52. Eindklassementen: 8600 meter heren: 1. Minne Goërg 1.58.17; 2. Cees Timmer 2.01.34; 3.Ji Zijm 2.06.56; 4. Frans Kuip 2.12.32;! Ralph Grabowski 2.13.11; 6. Dirk 2.19.30; 7. Ruud Meedendorp 2.25.S 8600 meter veteranen: 1. Daan Wela ren 2.10.30; 2. Wim Timmer 2.15.0: Piet Bakelaar 2.21.37; 4. Emile van Ba 2.24.03; 5. Meinetf Meyer 2.29.25;' Theo Takes 2.33.04; 7. Ed Mooji 2.34.53; 8. Andries de Voest 2.44.2f Kees de Jager 2.57.15. 4300 meter vrouwen: 1. Emelie Vee? 1,07.45; 2. Nel Bruining 1.13.36; 3. Cd Bakelaar 1.15.54; 4. Tilly Eelman 1.23.2 5. Hannegriet Hin 1.27.51. 4300 meter jeugd: 1. Erik Wassé 1.00.13; 2. André Timmer 1.05.32; Norbert Eelman 1.07.27; 4. Mike Note 1.13.25; 5. Jeroen Takes 1.17.23; 6.M ke Mayer 1.20.29; 7. Dennis van Be 1.21.02; 8. Marco Veenendaal 1.21.32 Menno Schuijl 1.22.39; 10. Miranda« Bavel 1.38.43. Om in deze klassementen te woitf opgenomen moest men minstens maal deelnemen. De klassementstrijfl het toaal van de vier beste tijden. Algemene kennisgeving Hiermede geven wij U kennis, dat na een liefde volle verzorging in het Verpleeghuis Texel is overleden Jannie Brouwer, op de leeftijd van 90 jaar. Namens de familie. Texel, 22 augustus 1984, Verpleeghuis Texel, Hollewal 2, Den Burg. Een korte rouwdienst zal worden gehouden op vrijdag 24 augustus n.m. 13.30 uur in het Ver pleeghuis Texel, waarna de begrafenis zal plaats hebben op de Oudeschilder begraafplaats. Op 31 augustus 1984c Ronald Kramer en Marion van Arnheir trouwen in het gemeel huis te Den Burg om 14.15 uur. De huwelijks inzegent in de R.K. kerk Joannes: Doper is om 15.00 wf Gelegenheid tot felicifê van 17.00 tot 18.30 uff „Theodorahoeve", Ko? straat 24, Den Burg Ons adres is: Vogelenzang 9, 1791 EZ Den Burg. j

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2