Atletiekvereniging start met grote instuif Commissie RO geen bezwaar tegen viswinkel Hutjes Zaterdag op Boys-velden mm ehandicaptenpad te kort aatste zangdienst ernielingen Collecte KWF niet met zakjes Zaalvoetbalcompetitie gaat van start Laatste zomerconcert organist P. Krayma «AG 21 AUGUSTUS 1984 TEXELSE COURANT De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid kon zich woens dagavond niet vinden in de bezwaarschriften die waren ingediend tegen het plan van A. Hutjes uit Oudeschild om de voormalige CVI-loods op de haven om te bouwen tot een viswinkel annex woonhuis. De afwijzing van de be zwaren door de commissie was gebaseerd op de aard van de bezwaren: die gingen vooral over de concurrentie die de indieners van de viswinkel zouden kunnen ondervinden. Daar heeft deze commissie niets mee te maken. Be zwaren waren ingediend door A. M. van Liere, P. Aubertijn en B.C. Klippel. utlengde strand pad. Tussen de betonnen platen en de houten rolmat zijn rubberen matten tulp/aten gelegd, waardoor rolstoelgebruikers toch zelfstandig bij de waterkant kunnen over eens dat de houten rolmat twee keer zo lang moet zijn als hij nu is. Het geïmproviseerde pad blijft nog even liggen omdat de vakantievierende spierdystrofiepatiënten met het mooie weer natuurlijk vaker naar zee willen. Bij paal 17 wordt gespeculeerd over de vraag of „Ome Joop" zijn pad nu ook zal verlengen. strandopgang voor gehandicapten il 17 mag dan landelijk uniek zijn, strandtochten die spierdystrofie- tênten met hun rolstoelen maken, ekde baan te kort te zijn. Gistermid- wilden enkele kinderen met hun ;oel naar de waterlijn maar de beton- baan met daarachter de houten rol- (bracht de kinderen niet verder dan mulle zand. Om op het verharde jndte komen moest de gemeente in van stalen en rubber platen een visorische verlenging maken, waar- zware electrische rolstoelen h op eigen kracht bij het water kon- komen. et principe van het gemeentelijke mdpad is namelijk dat patiënten zon- hulp van anderen naar het strand linen. De mensen die maandagmid- de baan verlengden waren het er Alleen Van Liere en Aubertijn maakten gebruik van de gelegenheid om gehoord te worden door de commissie. Van Liere, die vertelde een wildgroei in zijn branche op de haven te vrezen, voerde aan dat hij volgens zijn ventvergunning altijd vijftig meter bij concurrerende bedrijven van daan moest blijven. Dirk Terpstra (Pakt) merkte daartegen op dat Van Liere nu een standplaatsvergunning heeft en dat er dus sprake is van een heel andere situ atie. Van Liere voerde ook aan dat Hutjes geen vestigingspaperen voor een derge lijke zaak zou hebben, maar wethouder D. Schilling wenste daar niet op in te gaan: „Hutjes zal niet zo onverstandig zijn de hele ambtelijke molen te laten draaien voor een vergunning als hij zich daarna niet kan vestigen." Aubertijn voerde eigenlijk dezelfde bezwaren aan. Zijn redenering ging ech ter verder: „Als in die winkel ook brood jes en dergelijke verkocht worden, dan krijg je enorme concurrentie. Ik zet met mijn zaak toch al in een uithoek van de haven (het Stoomboot-Koffiehuis -red.). Met een vishal waar alleen verse vis wordt verkocht heb ik echter totaal geen moeite, daar zou ik klant worden." Het pand krijgt echter de bestemming detail handel en dat sluit horecagebruik uit. Havengebonden Het planologische argument dat het gebouw een havengebonden functie zou moeten krijgen en dat die viswinkel niet havengebonden zou zijn maakte weinig indruk op de commissie. Secreta ris Jim Ie Roux lichtte toe: „Die schuur staat al jaren leeg en we hebben in het verleden al diverse aanvragen geweigerd omdat het karakter te ver afweek van de ze norm. Daarom waren we blij met de aanvraag van Hutjes. Eem viswinkel aan een vissershaven, dat heeft natuurlijk veel met elkaar te maken." Een andere planologische eis, namelijk dat de ruimte voor viervijfde als opslagruimte gebruikt zou moeten worden achtte het college eigenlijk niet werkbaar. „Als je in het overblijvende deel een winkel vestigt is het voor de mensen toch een winkel. Waarom zou je er dan niet helemaal een winkel van maken", aldus Le Roux. Dierenpension Met het plan van mevrouw Huijsm'an- Blok om aan de Slufterweg 216 een die renpension te vestigen had de commis sie moeite. Daarvoor zou een bestem mingswijziging nódig zijn van „agra risch" naar „bijzonder gebruik". De commissieleden vreesden voor de over last die de buurt zou ondervinden van het lawaai van de honden. Dat werd be nadrukt door een mevrouw op de pu blieke tribune, die vijftig meter bij het ge plande pension vandaan woont. „Wij zullen zeker bezwaar maken tegen de vestiging." De aanvraag voor de bestemmingswij ziging was nog niet officieel in behande ling genomen, wethouder Schilling wil de in deze moeilijke zaak eerst wel de mening van de commissie horen. Hij bestreed dat het wijzigen van de bestemming op zich een bezwaar zou zijn: „Als de raad geen bestemmingen meer wil wijzigen is dat veel beter om zoiets te plannen in het buitengebied dan ergens anders." Ook wees Schilling erop dat Huijsman van plan was zeer vergaande maatregelen te nemen om la waaioverlast te beperken. Dit alles vermocht niet de commissie te vermurwen, juist de vestiging van een hondenpension bleek moeilijk te liggen volgens Gelein Jansen (CDA) die het verder wel met de wethouder eens was dat bestemmingswijzigingen op zich geen bezwaar vormden. Contingentenbeleid De commissie was tevreden met het woningbehoefteonderzoek en de plan- ningslijsten zoals die zijn opgesteld door de afdeling RO. Nu kwam ook voor het eerst openbaar het contingentenbeleid ter sprake. Daar werd tegenspel geleverd vanaf de publieke tribune door de heer J.A. Brinks, die namens de ANBO afdeling Texel erop wees dat de woning behoefte van bejaarden in het hele ver haal eigenlijk niet voorkwam, terwijl hier toch eigenlijk duidelijk sprake was van woningnood. Hij vond dat onderzocht moest worden in hoeverre bejaarden in de buitendorpen zouden willen wonen als daar driekamer-woningen voor hen zouden worden neergezet. De commis sie reageerde nauwelijks op het betoog van de heer Brinks. Dirk Terpstra had het nog wel even over bejaardenwoningen maar in een an dere context. Hij was van mening dat de bouw van bejaardenwonïhgen beter overgeheveld kon worden van de Stich ting Bejaardenzorg naar de Woning bouwvereniging. Momenteel streeft de gemeente er naar de stichting „toegela ten" te krijgen, dat betekent dat de stichting als officiële instelling te werk kan gaan. Huizenbezit is dan geen be legging meer maar huisvesting en er kunnen allerlei subsidies verkregen wor den. Terpstra vertelde van een zegsman Zondagavond wordt in de Ned. Herv. ikvan De Cocksdorp de laatste zang- inst van het seizoen gehouden met bewerking van het Christelijk Texels Hinenkoor. De dienst begint om 19.30 Donderdagnacht hadden nachtwakers politie het moeilijk met herrieschop- nle jongelui op een camping in De og. Drie jongens in leeftijd variërend n 17 en 19 jaar werden aangehouden, hadden vlaggen en parasols bij zich. itoeristen verklaarden dat deze attri- iren waren „gevonden". Zondagnacht werd de slang van een iizinepomp van garage Kikkert in snd gestoken. Een taxichauffeur wste het vuurtje met zijn autoblusser. Naders werden later door de politie ingehouden. Het waren drie jongens 'Amsterdam van 19 en 16 jaar oud. Bij verhoor verklaarde het trio ook ter- Bstoelen te hebben vernield. collecte van het Koningin Wil- «Imina Fonds voor kankerbestrij- zal op Texel in tegenstelling tot Mers in den lande gehouden wor den door huis aan huis met de col- ectebus langs te gaan. Het aan de overkant toegepaste systeen van een oldertje met aangehecht zakje in de 'es mag niet van de gemeente. zakjes worden dan, voorzien van Pten, weer opgehaald. De regels voor cilectes op Texel zijn zo opgesteld dat bedwang om te geven wordt uitgeslo- ea Zo zijn bijvoorbeeld ook lijsten de naam van de gever en het be- !,=9 worden vermeld niet toegestaan oNat men dan wellicht het gevoel krijgt r-2t bij de buren achter te kunnen blij- terwijl er geen gift af kan. Hoe deze oNenatie op zakjes van toepassing is, 8eNn het anonieme karakter van deze ^nier van collecteren, is het bestuur Rn het KWF niet geheel duidelijk. Op Texel wordt dus huis aan huis, ook buitengebied, met de bus gecoï teerd. Mensen, die daaraan mee wil- ;nwerken, kunnen zich nog opgeven. '°or Den Burg kan dat bij mevrouw Soon-Duinker, Wagemakerstraat 4, Den H (02220) 4381, en voor elders bij de amilie Visser, Dorpsstraat 21, De Koog, 52228) 312. De collecte wordt gehou- 'en van 27 augustus tot en met 8 Member. Zaterdag presenteert de kersverse atletiekverenging Texel zich voor het eerst publiekelijk met een grote sportinstuif op de voetbalvelden van Texelse Boys. In feite bestaat de vereniging nog niet, want met hét inschrijven van leden moet de club nog beginnen. Veel Texelaars hebben een voorlopig lid maatschap en de organisatoren van de instuif hopen dat na zaterdag veel „echte" leden kunnen worden ingeschreven. Dat is echter niet eens noodza kelijk. De atletiekvereniging doet het rustig aan en houdt het voorlopig op kennismaking met de verschillende disciplines in deze tak van sport. „Na de instuif volgt een kennismakingsperiode van drie maanden waarin adspirant-leden twaalf keer kunnen trainen voor een klein bedrag", aldus Ed van Bommel, één de oprichters van de atletiekvereniging. Die kennismakingsperiode heet in vakjargon „drempelactiviteit" en dat be tekent niet veel meer dan eventuele geestelijke drempels die er bestaan voor dat men besluit actief atletiek te gaan beoefenen. De „drempenactiviteiten" Ook veldlopen zijn een atletiekdiscipline. zijn opgezet in nauwe samenwerking met de Texelse Sportaad, die zowel or ganisatorisch als financieel meewerkt om een forse atletiekvereniging van de grond te krijgen. Enquete De verwachting dat de atletiekvereni ging een grote club wordt, wordt gesteund door een enquete die is ge houden. Maar Ijefst driehonderd Texe laars vulden een vragenformulier in en gaven zo al te kennen atletiek te willen beoefenen. Voor alle duidelijkheid: die animo is niet ontstaan naar aanleiding van de flitsende sportbeelden uit Los Angeles. Voordat de Olympische Spelen begonnen waren de resultaten van de enquete al uitgewerkt. Verreweg de grootste animo is voor het lopen van sprints, maar ver- en hoogspringen sco ren hoog. 102 Texelaars vulden in dat ze graag wilden speerwerpen en „slechts" 68 personen gaven te kennen zich in de atletiek het liefst met crosslopen te wil len bezig houden. Dat is, gezien het gro te aantal veldlopen dat zomers op Texel wordt gehouden, een geringe animo maar 82 personen voelen veel voor hard loopwedstrijden op de middellange en lange afstand. Cadeau Ed van Bommel: „Als alle mensen die positief op onze enqeute hebben gerea geerd werkelijk mee gaan doen krijgen we er als club nog een zware dobber aan om iedereen tevreden te stellen." Proble men bij een vereniging in oprichting zijn uiteraard de financiën en het ontbreken van materiaal. De atletiekvereniging kan Een foto die R. Opdien maakte op de landelijke atletiekdag in Oosterhout. De finish van de 100 meter sprint bij de jeugd. voorlopig wedstrijdmateriaal, zoals spe ren, huren van de RSG en lenen van de Sportraad. Een club uit Enschede heeft inmiddels vier werpsperen cadeau ge daan aan de Texelse club. Bij de instuif van zaterdag zal het leve ren van prestaties niet het belangrijkste zijn maar wel kan men ontdekken hoe het met de conditie staat. De vereniging reikt aan elke deelnemers een formulier uit met de titel „atletie"kvaardigheidsbe- wijs" en daarop kunnen de resultaten van alle onderdelen waar men aan mee doet worden ingevuld. Die onderdelen zijn 60 en 100 me ter sprint, 400 meter hardlopen, ko gelstoten, speerwerpen, versprin gen en hoogspringen. Daarnaast is er nog een zogenaamde „Cooper- test". Hierbij moet men in twaalf mi nuten zo snel mogelijk lopen en het aantal meters dat wordt afgelegd geeft een indruk van de conditie. Ruiken De Coopertest wordt ook vast onder deel van de trainingen in de kennisma kingsperiode. De instuif begint zaterag om 13.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur. Elk half uur start een nieuwe ronde van een onderdeel (disciplines in atletiektaal). Men kan dus ik willekeurige volgorde onderdelen afwerken. Ervaren atletiektrainers zijn aanwezig voor broodnodige adviezen en fungeren ook als wedstrijdleiding. „De instuif is be doeld om mensen even te laten ruiken aan de geneugten van atletiek", aldus Theo Legierse, bestuurslid van de vereniging. Wie dieper in de materie wil duiken wordt zaterdagmiddag uitgenodigd deel te nemen aan het goedkope trainen. Er worden kaarten aangeboden waarop men voor drie gulden drie trainingen kan volgen of twaalf trainingen voor tien gulden. Die trainingen worden ingaande vol gende week gegeven op maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur, woensdagmid dag van 14,30 tot 16.30 uur en vrijdaga vond van 19.00 tot 21.00 uur, steeds op de velden van Texelse Boys. Bazar Zaterdagmiddag is er niet alleen atle tiek wat de klok slaat. Rondom de spor tieve happening wordt een ouderwetse bazar gehouden met grabbelton, ballen gooien, etc. De inwendige mens wordt in deze feestmarkt uiteraard ook niet vergeten. Het verenigingsbestuur bestaande uit Nico Drenth, Ed van Bommel, Theo Le gierse en Emelie Veeger heeft inmiddels besloten dat de atletiekclub geen onder deel wordt van de Meersportenvereni- ging. „Pure zelfstandigheid trekt ons meer", aldus Van Bommel. Het is de bedoeling zo snel mogelijk atletiekwedstrijden op Texel te organise ren maar daar is een cordon van juryle den voor nodig. De vereniging wil een cursus organiseren waarin men erkend atletiekjurylid kan worden en daarvoor hebben 10 personen zich al opgegeven. Het maximum aantal cursisten is 15, dus degenen die op deze wijze met atletiek bezig willen zijn kunnen ook bij de club terecht. De cursus omvat vier lesavonden van twee uur en een praktijkdag. Deelname is gratis. PAGINA 7 op het ministerie gehoord te hebben dat de kans om toegelaten te worden voor de stichting erg klein was: „Er is al een woningbouwvereniging op het eiland en bovendien is het democratisch gehalte van de stichting niet hoog genoeg." Zo wel Schilling als Jansen vielen over deze opmerkingen. De wethouder noemde het onzorgvuldig dat Terpstra nu al over deze zaak praatte zonder dat er met de andere betrokkenen overleg was geweest. Over het contingentenbeleid zelf werd weinig gezegd. De afdeling die de stuk ken voor de woningbouwplanning maakte kreeg een pluim van de commis sie. Schilling: „Er is een nieuw beleid in de maak waarbij kleine gemeenten in het vervolg naar de provincie moeten om geld voor woningbouw en dan moet goed aangetoond kunnen worden dat er plannen zijn en dat er met die plannen gewerkt wordt. Eén van de mensen van RO zal dit de komende jaren in de gaten blijven houden en blijven vooruitreke nen." Gelein Jansen vond het positief dat vanaf 1986 Oosterend ook op het lijstje voorkwam. Volgende week start de zaalvoet balcompetitie met een record aantal ploegen: 52 senioren, 8 vrouwen en 24 juniorenteams. Er waren vrij veel aanvragen binnengekomen om op vrijdag te spelen, maar niet alle wen sen konden worden gehonoreerd. De speeltijd op vrijdagavond is wel uitgebreid. Er wordt begonnen om 17.00 uur en gestopt om 23.30 uur. Een andere tege moetkoming aan de vrijdagteams is het huren van de sporthal op een vijftal za terdagen. Niet voor iedereen een plezie rige oplossing, maar door de steeds gro ter wordende groep van deelnemende teams is dit onontkoombaar. De competitie bij de mannen bestaat uit vijf klassen, een hoofdklasse van 12 teams en vier klassen van 10 teams. De teams in de hoofdklasse ontmoeten el kaar twee maal en de teams in de andere klassen drie maal. De speelduur in de hoofdklasse is wederom twee keer 24 minuten en in de andere klassen en bij de vrouwen één keer 39 minuten. Bij de vrouwen is de uitbreiding wat tegenge vallen, alleen Gamma heeft er een team bij. Deze klasse bestaat dus uit acht teams die viermaal tegen elkaar spelen, totaal per team 28 wedstrijden. Jeugd Bij de junioren drie klassen van acht teams die drie maal tegen elkaar spelen. De indeling in deze klassen is geschied aan de hand van leeftijd van de spelers en de prestaties van vorig seizoen. Voor het eerst gaan spelertjes van negen jaar aan de zaalvoetbalcompetitie deelnemen. Dit seizoen zal niet gestart worden met bekerwedstrijden. Er wordt wel om de beker gespeeld maar dat zal pas na de competitie gebeuren. Het voordeel hiervan is de minder grote wachttijden tussen de wedstrijden van de lagere teams. Alle scheidsrechters zullen inmid dels via Voetbal Totaal van de KNVB op de hoogte zijn van enkele spelregelwijzi gingen. Voor de volledigheid volgt hier voor het publiek nog een korte samenvatting. Spelregels De inworp is vervangen door de in trap. Als een bal over de zijlijn is geweest dan wordt hij voortaan net als bij een hoekschop ingetrapt. Het is dan ook toegestaan bij de intrap de middenlijn te passeren. Keeperswisseling is geduren de de hele wedstrijd toegstaan net als een spelerswisseling. De keeper of diens vervanger is echter wel verplicht een af wijkend tenue te dragen. Junioren van 15 jaar die uitkomen in de juniorencom petitie mogen dit seizoen ook als invaller deelnemen in teams van hun club bij de senioren. Spelen ze echter meer dan het toegestane aantal wedstrijden bij de se nioren, dan mogen ze niet meer terug naar de junioren. Junioren mogen niet spelen in een seniorenteam dat voetbalt onder een sponsornaam, dat geen team heeft met dezelfde naam in de juniorencompetitie. Piet Krayma geeft 25 augustus in de Doopsgezinde kerk van Den Burg zijn laatste orgelbespeling van deze zomer. Aanvang 20.00 uur en de toegang is vrij. Het programma luidt als volgt: 1. Praeludium in G, F. Mendelssohn-Bartoldy 2. Was Gott tut, das ist wohlgetan, J. G. Walther. 3. a) Melodie; b) Pastorale; c) Barcarolle, L. Boëllmann. 4. Meinen Jesum lass ich nicht, J. G. Walther. 5. dagio in Es, J. S. Bach 6. Interludium, J. Gruber. 7. Offertoire, L. Boëllmann 8. Orgelkoraal: „Schmücke dich o liebe Seele", G. A. Merkel. 9. Meditatie, J. Lemmens 10. Grand Choeur, L. Boëllmann.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7