Sehatzoekexperiment bleek aan te slaan Draaien willen we, al is het voor de prins" Goënga wint strandloop paal 28 Auto op strand Aanrijding Vrijwillige molenaars André en Willem Keyzer: Vernielingen Minne Goënga is eerste geworden in het algemeen klassement van de strand loop van paal 28 door de zevende en laatste loop te winnen. Bij de vrouwen eindigde Emelie Veeger op de eerste plaats. Hieronder volgt het algemeen klassement van de Cocksdorper strand loop en daaronder de uitslag van de ze vende loop. 4 km jeugd: 1. André Timmer, 2. Jan Veldman, 3. Norbert Eelman, 4. Maarten Broekman. 4 km dames: 1. Emelie Veeger, 2. Nel Bruining, 3. Coby Bakelaar, 4. Tilly Eelman. 8 km heren: 1. Minne Goënga, 2. Cees Timmer, 3. André Brouwer. 8 km veteranen: 1. Wim Timmer, 2. Cees Vinke, 3. Theo Takes. De bekers werden door Piet Zijm van het paviljoen uitgereikt. Deze bekers wa ren beschikbaar gesteld door Paal 29, Sluftervallei en De Krim. 4 km recreanten: 1. Heiko Zodokwski 14.29; 2. John Lohe 15.12; 3. Dick Witte 15.31. 4 km jeugd: 1. Jan Veldman 16.16; 2. André Timmer 16.35; 3. Arjen Boon 17.50. 4 km dames: 1. Emelie Veeger 15.42; 2. Nel Bruining 18.27; 3. Coby Bakelaar 18.45. 8 km heren: 1. Minne Goënga 27.29; 2. André Brouwer 27.58; 3. Cees Timmer 28.04. 8 km veteranen: 1. Jos van de Rijst 30.26; 2. Wim Timmer 32.37; 3. Cees Vinke 34.14. Tegen een 24-jarige toerist uit Utrecht werd zondag proces verbaal opgemaakt omdat hij met zijn auto op het strand reed. Een 24-jarige Texelaar keerde donder dag omstreeks 18.00 uur zijn trekker met twee aanhangwagens op de Nieuwlan- derweg in de buurt van een onoverzich telijke bocht. Een eveneens 24-jarige Texelaar kwam met zijn auto de bocht om en reed de combinatie tussen de bei de aanhangwagens aan. Aan zijn wagen ontstond flinke schade. ten. Diezelfde man deed later weer van zich spreken. Hij vond namelijk de vijfde pieper. Het lukte hem door onopvallend te doen bijna om het ding weer begraven te hebben voor anderen het zagen maar opmerkingen uit het publiek attendeer den zijn spelgenoten op deze situatie.' Zodra één van de piepers gevonden werd ontstond er een ware run op de Woensdag 29 augustus Vanaf 19.30 uur vergadert het bestuur van de Welzijnsstichting in het raadhuis. Donderdag 30 augustus In het Havenrestaurant in 't Horntje be gint om 20.00 uur een buitengewone aandeelhoudersvergadering van Teso. In Den Hoorn wordt de laatste Hoornder donderdag gehouden met een schapen keuring. Aanvang 19.00 uur. Het sehatzoekexperiment dat zondag op Texel werd gehou den bleek een behoorlijk succes te hebben. De deelnemers vonden het leuk, zowel de schatzoekers als de betrokken on dernemers. De organisatoren toonden zich zeer tevreden met het verloop van de proef. Zowel Henk Strating van Strating Pro motion BV als de Texelaar Ruud Kalusche waren van mening dat de proef had laten zien dat het systeem werkte, alleen het schatgraven in de finaleronde zou gewijzigd moeten worden. Winnaar van de duizend gulden werd Daan Koopman uit Den Burg, die puur door tactisch inzicht zijn finalekaartje als eerste inleverde. Bij Teso wilde directeur Th. Hoo- gerheide geen commentaar geven: „We willen de mensen van de orga nisatie eerst de tijd geven hun rap port uit te brengen, dan kunnen we pas zeggen of we er mee door gaan of niet. Ik kan voorlopig alleen zeg gen dat ik positieve reacties heb ge hoord." Jan Bijl, hoofd externe be trekkingen bij de Avro reageerde po sitiever: ,,lk vond het leuk. Voor tele visie zijn in dit spel beslist goede mogelijkheden." De medewerking van Teso is volgens Strating vrij essentieel. ,,Teso is een be langrijke sponsor, vooral in de halve en hele finales van het spel, die geheel op Texel worden gehouden. De eerste ron de is vooral belangrijk voor de fabrikan ten van merkartikelen en andere bedrij ven die schatzoekpunten aan de consu ment leveren." Er is nog niet zoveel te zeggen over de moeilijkheidsgraad van de opgaven, zo als die nu opgesteld waren. De menin gen daarover liepen nogal uiteen. Van de ruim honderd bij de VVV afgehaalde kaarten werden er een dikke zestig inge leverd op recreatieterrein 't Kerckeland, waar de finish was. Daarvan konden een veertig deelnemers weer meedoen aan de eindronde. Die bestond uit het vinden van zes in een afgezet stuk zand begra ven piepers. De meningen over de moeilijkheden lie pen uiteen, maar iedereen was het er over eens dat de opgaven alleen goed door Texelaars waren te maken De kryp- togrammen bevatten over het algemeen verwijzigingen die alleen goed door mensen met een grote kennis van het ei land te begrijpen waren. Valstrik De makers hadden een valstrik in de opgave van de eerste ronde verwerkt. Om te komen tot. de finishplaats moesten de deelnemers de piepjes van een bepaald aantal piepers laten cor responderen met het alfabet. Op die ma nier kon de naam „Calluna" gevonden worden. De pieper die de ,,u" (de 21ste letter) moest opleveren gaf echter 22 pips. Dat leidde dus tot ,,Callvna" maar de opstellers van de opgave gingen er van uit dat die spelling duidelijk genoeg was. Strikt volgens de spelregels gespeeld moest dus op de wedstrijd kaart 22 piepjes worden ingevuld. Men sen die, misleid door de valstrik, toch 21 invulden, hadden het fout. Hier is een deelnemers bezig een pieper te be graven nadat hij de piepjes had geteld. Het tukte hem bijna. De meeste deelnemers werkten de kryptogramma thuis uit om vervolgens de meest logische route te rijden. Toch waren er nogal wat mensen een uur of vier bezig met de vijftig kilometer waar binnen het zou moeten kunnen. Dat kwam onder meer door de hierboven be schreven valstrik. Diverse mensen reden hun route nog eens terug om het aantal piepjes bij die ene „schat" opnieuw te tellen. Aardigheidjes Veel van de piepers stonden in of bij bedrijven. Diverse van de betrokken on dernemers zorgden voor leuke aanbie dingen. Zo waren er ijsjes van een dub beltje, pannekoeken van een kwartje en Hollandse nieuwe van ƒ1,25 te koop voor deelnemers. In De Koog kon tus sendoor nog even een ander spelletje gedaan worden: kijken wie het verst kon gooien met een met water gevulde bal lon. Dat bleek in het begin van de speel periode aan te slaan, later kregen de mensen te veel haast. Aan dit spel waren door De Koog Promotion enige geldprij zen verbonden. Deze aardigheidjes voegden een extra dimensie toe aan het spel. Bovendien heeft het meedoen niemand iets gekost omdat er net zoveel deelnemers als prij zen waren. Volgens de organisatie zou dat anders zijn geweest als het bijvoor beeld vrijdag en zaterdag slecht weer was geweest. Dan zouden zich waar schijnlijk meer mensen hebben inge schreven hebben. Eén deelnemer, Pim Decnop, begon het spel op de fiets. Dat bleek echter een slechte mogelijheid te zijn, omdat de mogelijheid nog eens terug te rijden naar een pieper eigenlijk niet meer bestond. Halverwege het spel is hij snel naar Den Burg gereden om zijn auto op te halen en nog juist voor vier uur was hij bij de finishkraam. Filmploeg Daar werd eerste gewacht tot de film ploeg van Avro's Sportpanorama terug zou zijn. De ploeg, die al eens op Texel was om de Schuttevaerrace te verslaan, maakte veel beelden van deelnemers, sfeerbeelden van het eiland en tenslotte werden opnamen gemaakt tijdens de finaleronde. Dat zal allemaal pas uitgezonden wor den als de actie doorgaat. Jan Bijl kon nog niet zeggen hoe en wanneer dat dan zou gebeuren. Overigens zal het materi aal niet ongebruikt in de kast blijven lig gen. Er zal een filmpje worden samen gesteld ten behoeve van de sponsors. Finale De finaleronde werd van commentaar voorzien door Kees Schoenmaker die dat zoals gewoonlijk uitstekend deed. Het was een bijzonder gezicht om tien tallen volwassen Texelaars op handen en knieen door het zand te zie kruipen. De opmerkingen in het publiek waren dan ook niet van de lucht: ,,Zo zie je maar wat je met duizend gulden allemaal voor elkaar krijgt." Diverse graaftechnieken werden toe gepast, één man woelde de grond met zijn voeten om. Dat ontlokte Schoenma ker de opmerking dat hij in de raad van Rijn Schelde Verolme had moeten zit- Hier draaide het allemaal om; Op het deksel van dit apparaatje zit een knop. Als daarop gedrukt wordt komen er een aantal piepjes uit. vindplaats. Het is niet moeilijk voor te stellen dat, als er om een halve ton gespeeld wordt, er makkelijk knokpartij- tjes zouden kunnen ontstaan. Dat was dan ook de aanleiding voor Strating om op te merken dat de opzet van de eind ronde veranderd zou moeten worden. Er waren zes piepers verstopt. Daarvan werden er, ondanks verlenging van de tijd, maar vijf gevonden. Reden om te besluiten dan maar de prijs te geven aan degeen die het eerst bij de finishkraam 9 filmploeg van de Avro legde vast hoe de eerste pieper van ae emaronae weru guv. DINSDAG 28 AUGUSTUS m uNSI TEXELSE COURANT De broers André en Willem Keyzer krijgen donderdag van het molenaars- gilde het diploma „vrijwillig molenaar" uitgereikt. Daarmee zijn zij respec tievelijk de 500e en de 501e molenliefhebbers die dat papier aan de wand kunnen hangen. André en Willem traden in 1980 in de voetsporen van hun toen overleden vader Jaap, die sinds 1978 vrijwilliger was op de molen in pol der Het Noorden. Die is inmiddels defect, de kap kan nie.t meer omgekruid worden, maar de gebroeders hebben hem nog wel onder hun hoede. Daarbij is André ook molenaar op de Traanroeier in Oudeschild, die van zijn baas, het PEN, is. De Keyzers werken momenteel aan het bijeen brengen van een groep enthousiastelingen die zich voor de poldermolen willen inzetten. Ook zal er geld voor de reparatie moeten komen, volgens een snelle schatting meer dan een halve ton, want „We willen graag draaien met de molen, al is het maar voor de prins." Die uitdrukking betekent niet dat al leen ten gerieve van de gasten van de nabijgelegen Prins Hendrik-camping wordt gedraaid. „Draaien voor de prins" is draaien met een molen die niet in het werk staat, er wordt niets met de opge wekte energie gedaan. De poldermolen diende vroeger om het waterpeil in het Noorden op niveau te houden, maar die taak wordt tegenwoordig door een mo derner gemaal gedaan. Om de molen weer echt te laten pompen is het nodig dat de waterpartijen rond het gebouw zodanig worden doorverbonden dat het water rondgepompt kan worden. Zoals al vermeld werd hebben de broers hun liefde voor het molenaarsvak van niemand vreemd. Hun vader, die smid was in De Waal, bouwde in de oor log eigenhandig een molen die nu nog steeds te zien is in de tuin op de hoek bij Keyser en Co. Dat bouwsel, een meter of vier hoog, heeft werkelijke dienst ge daan, in de oorlog werd het gebruikt om olie te persen. Eigenlijk is dat dus de der de „echte" molen die nu nog op het ei land bestaat Opleiding In 1980 namen André en Willem het werken op de molen over. Eind 1981 vat ten zij de opleiding tot vrijwillig mole naar op, die zij nu, 2Vi jaar later, met goed gevolg hebben afgesloten. Het molenaarsgilde bestaat nog niet zo lang, het werd tien jaar geleden opge richt om het vak voor uitsterven te be hoeden. In die tien jaar werd dus een jaargemiddelde van 50 geslaagde leerlin gen afgeleverd, een aantal waar een dorpsmavo trots op zou zijn. Er is een praktijk en een theoriege deelte. De examenkandidaten moeten kunnen aantonen minstens honderd uren met een molen gedraaid te hebben en ze moeten een pittig schriftelijk exa men afleggen waarin hun kennis van molens wordt getest. Het diploma dat Willem en André haalden geeft de be voegdheid om met een in werking zijnde poldermolen of een voor de prins draai ende industriemolen te kunnen werken. Industriemolens zijn al die verschillende molens waarbij de kracht van de wind wordt benut voor het op gang houden van diverse takken van nijverheid. Het meest bekend is natuurlijk de maalmo- len, maar er zijn ook pelmolens, hout zaagmolens en andere soorten. Die ver eisen allernaar weer specifieke vakkennis waar weer aparte opleidingen voor zijn. Jan Beers De leraar die de Kêyzers de knepen van het vak bijbracht heet Jan Beers, een vrijwillig molenaar uit Schellink hout. Hij woont in zijn molen, die er in de omgeving om bekend staat dat hij zo vaak draait. Dat vele draaien is dus voor een deel uit onderwijsoverwegingen, maar Beers is volgens de gebroeders ook een echte molenenthousiast. Hij kwam wel eens op Texel om de poldermolen te bekijken. De leerlingen moesten van hem regelmatig het land in om andere soorten molens te bekijken. Van elk type moest er minstens één be zocht worden en bij het examen werd kennis verlangd over de kenmerken en de werkwijze van al die soorten. Een andere eis is dat er kennis moet zijn over het werken met een molen in de dien gezocht worden naast de bezigheid, aandacht voor het gezin en het eigenlijke beoefenen van de hobby, het laten draaien van de molen. Oostenwind Dat draaien met de poldermolen is de laatste tijd overigens vrij minimaal, het kruiwerk is stuk. Dat is het mechaniek waarmee de kap en dus de wieken naa- de wind kunnen worden gezet. Dat be tekent dat de molen alleen nog kan draaien bij de windrichting waar hij nu op staat en dat is oostenwind. Er bestaat wel een kans dat de eigenaar, de vereni ging „De Hollandse Molen", de noodza kelijke reparatie uitvoert, maar om de molen weer helemaal „gnap" te krijgen is er meer nodig. Zo zijn de wieken en de zeilen niet best meer. De roeden vertonen lelijke roestplekken, terwijl de zeilen zichtbaar hebben kennisgemaakt met hetweer.de stof houdt niet veel meer. Vooor die to tale opknapbeurt is gauw een halve ton nodig en zeker in deze tijden is het makkelijk om dergelijke bedragen bij ei kaar te krijgen. Vooral omdat het rijk eni ge tijd geleden de kraan waar de molen subsidies uitkwamen stevig dicht draaide. André en Willem Keyzer zijn bezig om een groep enthousiaste mensen zo te krijgen dat het in de molen elke zater dag zeer bedrijvig zal zijn. Als dat gaat is het mogelijk het normale onder houd in eigen beheer uit te voeren, zeer grote reparaties die nodig zijn ver gen natuurlijk een andere aanpak. Het zou zonde zijn als dit unieke en prachtige stukje Texel tot verval zou raken. Hoe veel mensen hierdoor geïnspireerd bleek bijvoorbeeld zes jaar geleden toen een bijzonder groot aantal deelnemers aan een fotowedstrijd de molen vereeu wigde. Foto's waarvan trouwens nu groot deel de wanden van het gebouw siert. Eén ding is zeker, als het aan de Keyzers ligt zal de prins nog vele draaiuren in zijn boekje mogen bijschrijven André en Willem Keyzer. molenaars uit overtuiging, bij „hun" molen. verschillende seizoenen. Dat betekent programma bevat zeker voor een eiland dat de opleiding minimaal een jaar bewoner nogal wat tijdrovende onderde- duurt, maar het hierboven beschreven len. Tijd voor de lessen moest boven- was. Daan Koopman zag die regelirg aankomen en stond er al toen de ande ren begonnen te rennen. Zijn slimhe-3 werd dus beloond. Optimaal? De proefronde van het schatzoekspsl werd gespeeld in optimmale omstandig- - heden. Dat droeg natuurlijk bij tot het positieve beeld dat ontstond. Toch moï het ook met warmer weer en wellicr zelfs met regen mogelijk zijn om er ee prettig familiefeest van te maken. Over deze mogelijkheden zal onge- wijfeld nog nagepraat worden tijdens c volgende aandeelhoudersvergaderk van Teso. De aandeelhouders die aanweDan! zig waren toen het plan bekend werd ge met maakt kregen een brief waarmee zegreroor tis een deelnamebewijs konden afhaler. Ettelijke tientallen maakten van des mogelijkheid gebruik. Volgens Ruud Kalusche zal het niet lar< jaaf duren voor er zekerheid is of de actiew? betreft de sponsoring door kan gaai „De besprekingen met de diverse bedrj Texe ven zijn al in een dusdanig ver stadium Klif dat het niet veel tijd meer hoeft te ns 179/ men. Als we straks de beelden en defo to's kunnen laten zien, zal die uits^ gauw bekend zijn." Van een aan een Duitser toebehoren de wagen werd in de nacht van zaterdij op zondag in De Koog een ruitenwiss gei omgebogen. 179 De nacht daarvoor werden van ei Qp fiets in Den Burg de koplamp en deve ;n. snellingskabel vernield. Het rijwiel stort geparkeerd tegen een huis in het ces trum van Den Burg en behoort toe I een 36-jarige Texelaar. oo

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2