Smidse met omweg overgedragen aan SAM Woensdag „Western! „Blazing Saddles" Wisman nam sober afscheid Insluiping en diefstallen Zon, maan en hoog water Geslaagd voor strandwacht Rijverbod Honk- en softbal weer van start Smash-training Atletiekinstuif succesvol Predikant kreeg zandbakzand Gymnastieklessen buitendorpen PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 van de SAM kwam: Van ANWB- nam voor voorzitter F.H. van der Linde van Sprankhuizen via waarnemend commissaris van de koningin J. J. de Korte en burgemeester J.A. Engelvaart naar SAM voorzitter J. C. Roeper. Van de ANWB-voorzitter F. H. van der Linde van Sprankhuizen en via waarnemend commissaris van de koningin J. J. de Korte en burgemeester J.A. Engelvaart naar de voorzitter van de Stichting Agrarisch Museum J.C. Roeper. Dat was de route waarlangs donderdagmiddag een enveloppe met een cheque ter waarde van f6624- zijnde de kosten van een smidse, beland de in de hoede van SAM-penningsmeester C. Dros. De ANWB heeft vorig jaar ter viering van haar 100-jarig bestaan in elke provincie een museumob ject uitgekozen om een donatie aan te doen. Voor Noordholland was dat het Agrarisch Museum in De Waal. De wielrijdersbond verschafte het geld en de Texelse smedenbond zorgde voor de arbeid waarmee de goed funtionerende smederij tot stand kwam. Dat die smederij inderdaad goed func tioneert kon het gezelschap met eigen ogen aanschouwen. Smid Jan Kiljan besloeg de Friese merrie Letske van Wim Bakker uit Den Hoorn. Deze gebeurtenis ontlokte de ANWB-voorzitter de opmer king dat het museum eigenlijk het bord ,,bondhoefsmid" zou moeten krijgen, een ANWB-bord dat al in geen 10 jaar meer is uitgegeven. De gift van de bond ging vergezeld van een informatiebord, waarop te lezen valt dat de smederij mogelijk werd ge maakt door het Zimmermanfonds en de activiteit van de Texelse smedenbond. Het Zimmermanfonds is opgericht bij het 75-jarig bestaan van de ANWB en werd genoemd naar een voormalig voor zitter van de bond. Doel van het fonds is het geven van donaties en leningen aan recreatieve objecten die al gerealiseerd zijn en die een sympathiek doel dienen. In zijn toespraak vertelde Van der Linde van Sprankhuizen dat, naast het infor matiebord dat hij al bij zich had er nog een bord in de maak is waarop monu menteninformatie" over het geheel van het Agrarisch Museum te lezen zal zijn. Eenheid De burgemeester vertelde dat de di verse discussies over het Nationale Landschap de Texelse bevolking tot een eenheid hebben gesmeed. Dat zou dan weer de eenheid in presentatie van de agrarische bevolkingsgroep verklaren. Engelvaart deelde daarbij de inmiddels bekende folder over agrarisch Texel uit. De Korte haalde een uitspraak van de commissaris van de koningin aan: Texel is een dure, maar geliefde maïtresse van Noordholland." Roeper herinnerde hem er even later in zijn toespraak fijntjes aan dat de provincie toch geen subsidie voor de nieuwbouw had gegeven. De ge meentelijke bijdrage, die aanvankelijk al leen gegeven zou worden als de provin cie over de brug zou komen, kwam ech ter toch zodat de uitbreiding gerealiseerd kon worden. Roeper toonde zich zeer erkentelijk te genover de ANWB: ,,Wij zijn vereerd dat De zon komt 1 september op om 6.51 uur en gaat onder om 20.27 uur. Maan: 2 sept. E.K.; 10 sept. V.M. Doodtij: 4 sept.; springtij: 12 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 31 augustus 0.36 en 12.56 Zaterdag 1 september 0.58 en 13.29 Zondag 2 september Maandag 3 september Dinsdag 4 september Woensdag 5 september Donderdag 6 september 5.45 en 18.25 Vrijdag 7 september 7.14 en 19.59 Zaterdag 8 september 8.23 en 20.57 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. wood, het publiek en de acteurs in hun blootje te zetten, ook al is er geen vier kante centimeter naakt te zien die niet veroorzaakt werd door een kogelgat. De film is precies datgene wat een dolgedraaide regisseur zich kan veroorlo ven: o.a. een script dat niet bestaat, een heel dorp dat in één nacht wordt nage bouwd, een Mariene Dietrich naboot sing, een nog-net-niet doodklap voor rassendiscriminatie en dan als klap op de vuurpijl gooit Mel Brooks met cast, decor, wapens en al die enorme deuren van een van de grootste Holly wood studio's open, en dan wordt het, vanwege het feit dat een kokette-heren- in-rok-met-hoge-hoed-wandelstok- dans-musical wordt opgenomen, een zo adembenemend pandemonium van ex treem surrealisme, dat al alleen de kwali ficatie: een grote film rechtvaardigt. „Blazing Saddles' is te zien als woens dagwestern, 20.00 uur. je geluk teruggeven", aldus de penning meester tot de blij verraste bestuurders. Engelvaart sloot de rij sprekers. „De provinciale museumconsulent roept al tijd dat het museale gebeuren gecon centreerd moet worden. In feite doen we dat op Texel, maar dan moet u het hele eiland als één concentratiepunt zien. Als u daar van uitgaat is de over het eiland verspreide ligging van de musea juist goed, want op die manier worden de 38.000 gasten die hier in het hoogsei zoen verblijven ook een beetje over het eiland verdeeld." Deze situatie zou de ANWB-voorzitter Van der Linde van Sprankhuizen (in de donkere bla zer) de opmerking ontlokken dat er misschien weer een bord „bondshoefsmid" uitgegeven zou moeten worden. wij door u zijn uitgekozen om het provin ciale geschenk te mogen ontvangen. U kunt er zeker van zijn dat dat in onze pro motie door zal klinken." Hij bood de ANWB-voorzitter een levenslang geldig toegangsbewijs voor het museum aan. Cor Dros bood Van der Linde en De Korte vervolgens allebei een hoefijzer van Letske aan, de twee ijzers waren zo juist bij het beslaan van de achterbenen van deze Friezin afgehaald. „Wij hebben geluk met u gehad, nu wil ik u een beet- Dinsdag 21 augustus zijn 7 leden van de Texelse Reddingbrigade voor het KNBRD-diploma jeugdstrand- wacht. Het zijn Leo Beekhuis, Sebasti- aan Blauw, Ronald Duin, Mirjam Gerrit sen, George Goudsblom, Hans Hendriks en Ronald Hoogerheide. 1.20 en 13.47 1.53 en 13.59 2.47 en 14.51 4.07 en 16.32 „Blazing Saddles" is een western, maar dan wel de meest dolle, dwaze, idi ote, bezopen, absurde, ongeruimde, gekke, malle, verdwaasde, uitzinnige, dartele, uitgelaten, plezierige, hoonla chende, ordinaire, persiflerende, schoffe rende, uitfluitende, jouwende, niets en niemand ontziende zotterij die een mens zich kan voorstellen. Mel Brooks, regisseur en medespeler, heeft geen steen op de andere gelaten om zowel de western, zichzelf, Holly- Een drietal Duitsers deed zaterdag aangifte bij de politie van de diefstal van portemonnees met in totaal ongeveer ƒ600,— aan geld en diverse waardepa pieren. De dieven waren hen 's nachts via de wegens de warmte openstaande ramen in hun hotelkamers komen opzoe ken terwijl ze sliepen. De Duitsers had den kamers op de eerste etage van een hotel in De Koog. Een veertigjarige Texelse meldde don derdag bij de politie dat in een winkel in Den Burg haar portemonnee met f130, werd gestolen. Een 48-jarige heer uit Bleiwijk merkte dat in het afgelopen weekend de spie gels van zijn bestelwagen waren verdwe nen. De wagen stond op een parkeerter rein in Den Burg en vertoonde verder geen schade. SVC - maandag: 14.15 uur: dames 15.15 uur: kleuters 16.00 uur: jongens en meisjes klas 1-3 17.00 uur: jongens klas 4-6 18.00 uur: meisjes klas 4-6 19.00 uur: meisjes v.o. 20.00 uur: heren ZDH - dinsdag: 14.45 uur: kleuters 15.30 uur: jongens en meisjes klas 1-3 16.30 uur: jongens klas 4-6 Woensdag: 19.30 uur: meises/dames toestel 20.30 uur: dames grondgym Voor meisjes klas 4-6 is er geen groep meer. De belangstelling hiervoor is te ge ring. Als er belangstellenden zijn kunnen zij zich opgeven bij de leiding in de zaal of bij mevrouw Bruining, Kerkstraat 2, n«-»n Mnnrn Donderdag: 15.30 uur: kleuters 16.15 uur: jongens klas 1-3 17.00 uur: jongens klas 4-6 17.45 uur: extra training 12 jr. e.o. 18.30 uur: meisjes v.o. 3 en 4 19.30 uur: dames toestellen 20.30 uur: dames grondgym 21.30 uur: heren Bij GVO is de belangrijkste verande ring in de jongensgroepen. De jongens hebben dit jaar eerder gymnastiek daan het vorige jaar. Uiteraard zijn nieuwe le den hartelijk welkom en zij kunnen zon der enige verplichtingen een keer komen meedoen met de les. Bij Gyvo- vereniging in De Koog wordt nog niet begonnen omdat de zaai nog niet be schikbaar is. Middels een kennisgeving in de Texelse Courant zal worden aange geven, wanneer daar de trainingen weer beginnen. Nadat de vorige week de training weei van start is gegaan, hebben de soft- balsters hun eerste wedstrijd gespeeld. Het junioren honkbalteam hoefde niet in actie te komen: tegenstander Herons liet helaas verstek gaan. In een vriendschappelijke wedstrijd hebben de softbal dames van Texla met 22—6 de eer moeten laten aan de dames van Odiz Frogs uit Zaandam. Interessan ter dan de uitslag is bij zo'n eerste wedstrijd echter het vertoonde spel. Geen enkele training kan immers op te gen een echte wedstrijd. Pas dan blijkt wat er in de achterliggende periode is opgestoken. Werpster Irma Witte begon de eerste inning goed. De eerste slag vrouw ging met 3-slag terug naar de bank, terwijl zij bovendien de vierde slagvrouw door een goede aangooi op het eerste honk uitschakelde. Wat veld- foutjes stelde Odiz Frogs in staat uit te lopen tot 6 0 voordat de derde nul viel. Aan slag waren de Texla dames aanvan kelijk geïntimideerd. Pas in de derde in ning werd de ban gebroken. Anka Cou- tinho wist als eerste een honkslag te plaatsen: een knappe 2-honkslag langs het derde honk. Vanaf dit moment liep de aanval beter 'met als opvallende slag- Een 21-jarige Texelaar kreeg zaterdag in de ochtenduren een rijverbod van 6 uur opgelegd wegens het rijden na alco holgebruik. De man werd bij een routi necontrole aangehouden. Volleybalvereniging Smash begint woensdag (morgen) met trainen. Aan vang 19.30 uur. prestaties nog een 3-honkslag van Irma Witte en een technische homerum van Hetty Westerink. Al met al werd het een aardige wedstrijd, met de te verwachten beginnersfoutjes. Trainster Hetty Weste rink zal echter ongetwijfeld haar conclu sies getrokken hebben. Bovendien zal het aan de speelsters duidelijk zijn ge worden wat er in een wedstrijd van ze wordt verwacht. In verband met de deel name aan de competitie volgend jaar is er nog plaats voor een aantal soft- balspeelsters. Inlichtingen bij Hetty Westerink, tel. 02220-4802. Honkbalwedstrijd Het juniorenteam hoefde zaterdag middag niet in actie te komen. Herons kwam niet opdagen en leverde twee wedtrijdpunten in. Het juniorenteam moet nu de laatste vier wedstrijden de tweede plaats verdedigen. Op dit mo-, ment staan ze drie punten voor op num- mer drie van de competitie Flying Pe- trels. Beide teams ontmoeten elkaar in de laatste competitiewedstrijd op zatrer- dag 15 september. Training Op de training van donderdag 30 au gustus zullen de trainers van de Honk en Softbalbond de trainingen verzorgen. Zowel de softbaltraining als de honkbal training begint daarom om 18.30 uur. De gevarieerde atletiekinstuif die de atletiekvereniging Texel zaterdag is sa menwerking met de Sportraad hield is een succes geworden. Ruim 100 Texe laars waren bereid onder tropische om standigheden te ruiken aan zes atletiek- diciplines. De bondstrainers van de vaste wal werkten bij sommige onderdelen eenvoudig basisoefeningen af om de deelnemers inzicht te geven in de moge lijkheden van bijvoorbeeld hoog- en verspringen. De trainer bij het kogelstoten ging zo in zijn werk op dat het soms leek of hij een selectietraining uitvoerde voor het nationaal kampioenschap. Attractief voor publeik en deelnemers was ook de Coopertest. Het ging er hier om in ^mi nuten zoveel mogelijk meters af te li gen en Albert Hoven bleek over een uit stekende conditie te beschikken. Hij leg de 3680 meter af en Theo Franchimon deed het ook niet slecht met 3400 meter, Op de sprint werd een opmerkelijke prestatie geleverd door Theo Hin. Deze Texelaar liep de 100 meter (gras) baan in de handtijd van 11.56. Het wereldrecord op deze afstand is 9.93 en staat op naam van Kelvin Smith. Deze prestaties waren voor de atletiekvereniging zaterdag leu ke tussendoortjes. Het ging tenslotte veel meer om het spel dan om de knik kers. Wie inmiddels is bevangen doorat- letiekvirus kan deze week al aan de sl in de (nog goedkope) trainingen, el maandagavond, woensdagmiddag vrijdagavond op de velden van Texelse Boys. Er zijn acht trainers beschikbaar. Bij het hoogspringen werd vooral de nadruk gelegd op de techniek. De afscheisdienst van predikant Henk Wisman, zondagmiddag in de Ne derlands Hervormde kerk van Den Burg, kenmerkte zich door een sobere opzet Duidelijk was dat Wisman er moeite mee had middelpunt te zijn van zoveel belangstelling. Gelukkig voor de predikant was het geen dienst met na afloop zware officiële plichtplegingen. De korte toespraken waren luch tig van toon en dat gold ook voor het afscheid van de gemeenteleden tijdens het koffiedrinken na de kerkdienst. Dat alles was een illustratie van wat Wis man eerder had gezegd over de kerk als ontmoetingsruimte: „Het mag een werk- en speelruimte zijn waar we elkaar kunnen bemoedigen. Onder belangstelling van collega voorgangers van Texel en de vaste wal, alsmede vrienden en kennissen en uite raard veel gemeenteleden werd Wisman toegesproken door Jan Wieten namens de groep Hervormde lekeprekers die door Wisman is gestart en waarvan Ri- nus Kuiper veel bekendheid kreeg. Deze groep was gestart naar aanleiding van een tekort aan predikanten en Wieten noemde het vertrek van Wisman in dit geval dan ook „een probleem erbij". Hij overhandigde een boekje van de schrijfster Dorothee Sölle dat handelt over problemen van de mens. Namens de N.H. gemeente sprak scriba Cees Veth. Hij noemde een groot aantal zaken waar de predikant in privétijd mee bezig was. „Je roerde je nogal in het maat schappelijk leven en dat gold ook voor je vrouw." Het vertrek van de familie Wis man, met een grote kinderschare, was niet alleen jammer voor de kerk meende Veth, ook de school en de zondagschool waren de dupe. Wisman vertrekt naar Bilthoven en volgens de scriba „kan de ze gemeente blij zijn met zo'n fijn gezin." Cees Veth overhandigde een ets van De Slufter waarvan Wisman duidelijk zicht baar onder de indruk was. „Dat is een mooi stuk schepping", aldus de predi kant die daar aan toevoegde dat Texel weliwaar binnenkort uit zijn oog maar niet uit zijn hart zou zijn. Vacatures Ds. Verbeek zei als vertegenwoordiger van de Hervormde Ring, de Classis en de collega-hervormde gemeenten op Texel dat Wisman zich jarenlang als mens en als predikant heeft ingezet voor heel het eiland. „Consulentschappen, vacaturebeurten, je draaide er meestal voor op omdat je op Texel was ingebur gerd." Verbeek dankte Wisman en zijn vrouw Mieke ook voor de begeleiding van voorgangers die nieuw op Texel wa ren. „Je liet duidelijk de menselijke kant van het predikantschap zien." Verbeek kon zich moeilijk voorstellen dat het pre dikantengezin in Bilthoven zou kunnen aarden. „Er zijn daar zoveel, zo ontzet tend veel bomen, wat zullen jullie die Texelse vergezichten missen." Een prettige bijkomstigheid van dat toekomstbeeld was volgens Verbeek dat hij met zijn cadeau kon aansluiten bij een nieuwe trend. „Een cadeau-trend voor belangrijke mensen. Die mensen krijgen tegenwoordig allemaal zand. Meestal is dat geen gewoon zand en dat wordt dan keurig in de krant uitgelegd hoe het zit met dat zand en die belangrijke men sen." Verbeek toonde een grote fles met zand aan het publiek. Ongevraagd legde hij uit dat het zand in de fles afkomstig was uit de zandbak in zijn eigen tuin maar oorspronkelijk bij paal 9 had gele gen. „Let wel, dit zand is daar wegge haald voor de spannende novemberstor men en heeft dus een grote historische Ds. Wisman (links) krijgt een flesje zand van ds. Verbeek. waarde", aldus de cynische predikant. De fles zand was voor Wisman omdat „hij een gat achter liet." Mieke Wisman kreeg enkele platen met muziek. Tact Henk Wisman antwoordde Verbeek dat als hij in Bilthoven door de bomen het bos niet meer zou zien gelukkig altijd i nog uitzicht had op het bultje Texelse i zand. Dat hij zijn collega op weg had ge holpen op Texel wuifde Wisman een beetje weg en hij wenste hem toe dat hij „het met nog meer tact en wijsheid zoui doen dan ik dat heb gedaan." Ontroerend was de spontane, toespraak van Niding Drenth die de bap tistengemeente vertegenwoordigde. „Wij waren echt heel blij met de uitnodi ging hier aanwezig te mogen zijn", aldus; Drenth die snel de namen van alle kin-! dertjes Wisman uit zijn hoofd had ge leerd en hen veel plezier en succes toe wenste op hun nieuwe school. „Datwj waren uitgenodigd vond ik al een ca deau en daarom is het denk ik ook een cadeau dat ik hier ben. Het is jammet dat het bij het afscheid gebeurt maar hel is misschien ook een begin van iets goeds." Wisman zei blij te zijn met de woorden van Drenth en merkte terzijde op dat de oecumene „vooral bloeit in tit den van vacatures." Hij sprak de wens uit dat de Texelse kerkgenootschappen elkaar steeds meer in hartelijkheid en respect zullen ontmoeten. Aan het slot van de bijeenkomst be dankte Henk Wisman alle mensen die samen met hem en zijn gezin de her vormde gemeente hadden willen zijn De grote smeedijzeren sleutel van de kerk werd daarop overhandigd aan koster Jelle Wiersma. Goliath Voor zijn afscheidspreek putte df voorganger uit het legendarische bijbel verhaal van de strijd tussen de kleine Da vid en de grote Goliath. David wist me een simpel maar doeltreffend middel df zwaar bepantserde Goliath te' doden Wisman: „Ik hoop dat deze gemeent* zal blijven luisteren naar Gods grote da den en daar kracht uit zal putten zoal: een jonge kluut voedsel vindt in een du' laagje slib. Ik hoop dat u een God vind en herkent die midden in wat menser zijn, menselijk wil blijven wonen." Met ingang van deze week zijn alle gymnastieklessen o.l.v. P. Vos weer be gonnen. De aanvangstijden van de les sen zijn als volgt. GVO - woensdag: 13.15 uur: meisjes klas 1 en 2 14.00 uur: dames 15.00 uur: meisjes klas 5 en 6 16.00 uur: extra training tot 12 jr. 17.00 uur: meisjes klas 3 en 4 18.00 uur: meisjes v.o. 1 en 2

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 4