WAT IK ZEGGEN WOU.." in de vernieling Zaterdag nostalgierit Terrasstoelen gestolen Blunders Plantsoenendienst ging buiten zijn boekje Triathlon tijdens sluiting zwembad Geslaagd Cursus praktijkdiploma boekhouden op Texel Badmintonclub Texel start nieuw seizoen Voetbalprogramma Boksclub traint weer Jeugdvoetbalinstuif met minivoetbal Voetbalinstuif De Koog Oefenwedstrijden SVO-SVT jeugd Jazzgym en volleybal bij S.V. Cocksdorp Texelse Boys ZDH S.V. Texel Soli Deo Gloria zingt weer Melkkoeien naar nationale keuring Aangespoeld lijk van Engelse vrouw Orgelconcert in R.K. kerk Bezwaar tegen paratent ongegrond Bromfietser gewond Hoornder donderdag met schapenkeuring Openbare dronkenschap Loofhuttenfeest Scholieren maken interviews met Texelse boeren fllJDAG 31 AUGUSTUS 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 0EH VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Open brief aan Jac. Kikkert, Den jj lurg en J. Bakker, Oudeschild. vrienden, Iben maar ,,van de overkant". Maar jids meer dan 30 jaar komen mijn gezin ik meermalen per jaar naar ons ei nd, Ik wil u beiden danken en grote in- pming betuigen wegens uw ingezon- t ji stukken (Tex.Crt. 21 aug.) over de ^monumenten en het kerkhof in De Ü09- Alleen kan ik deze kar nauwelijks trek- staat in het ene stuk. Ik wil u dan ^stellen: al vóór uw stuk verscheen ,:S in een brief van andere zijde, rfitstreeks aan de gemeenteraad ge- yit, aangetoond dat en waarom de ge rente met haar plannen werkt aan de tëkleun van deze eeuw. Gaat zij op die ,tg verder dan komt Texel, ik verzeker :i u, binnenkort in de landelijke pers greens op de meest verdrietige wijze het nieuws. Vroeger heetten de Ne- ïdanders wel ,,de Chinezen van Euro- i\ men bedoelde: ze weten van niets, ijlopen totaal achter. Maar zó zou dan Ixel binnenkort te boek komen te staan ,de kerkhofschenders" of de ,,mo- lentenverwoesters" van Nederland. Texels schandaal erger dan vroegere indalen of schandaaltjes. Zijn die raadsleden die duidelijk zon- enige afweging van alle factoren te iben verricht, dan onmensen, cul- irbarbaren of lieden aan wie reputatie landschappelijk uiterlijk van Texel on willig blijft? Dat weten we heus wel Her! Het zijn namelijk dezelfde vriende- prettige, gemoedelijke mensen als wij op Texel al 30 jaar hebben leren innen. Wat zij nü van plan zijn kan dan pk alleen maar gebaseerd zijn op on gebrek aan nadenken en aan intering. Harde woorden die op drie :en waar maak. De wethouder meent dat het contract öt de vrije beschikking over de grafste en verhindert ,,niet meer rechtsgeldig" (Tex.Crt. 17 aug.). De burgemeester aat minder ver: hij wil ,,de geschiedenis an de verkoop (door de kerk) uitzoe- éii." (Tex.Crt. 17 aug.). Maar, vrienden en Bakker: al sinds 18 juni 1982 oerust ter gemeentesecretaarie van een uitvoerige, aan B en W gerich- brief van (wat ik zou durven noemen) sn goede jurist, waarin alles en alles wer het (heus nog geldende!) contract ■n over de rechtsgevolgen daarvan itaat. Een wethouder die durft te zeggen dat het opruimen van de graven „heel zal gebeuren moet ten enenmale «ïkundig zijn van de feiten, leder die van De Koog weet, weet ook dat op at oude kerkhof vele tientallen (zo niet :onderd of meer) graven, vlak onder het maaiveld liggen. Wie zo de zaken kent, liet dan ook niet het „heel nette" van liet werk der over en door de graven ra- snde bulldozers of het „heel nette" van ie afvoer door containers van de stoffe resten van hen die ons in de dood .oorgingen..In Vlieland heeft men de üngen beter begrepen („Wilt eerbied .oor deze rustplaats dragen"), in Ter schelling is een eeuwen oud kerkhofje ceworden tot een oord van bezinning, voor toeristen. 3. Juist die algemeen-culturele en land schappelijke overwegingen die zich te gen verwoesting ten enenmale verzet ten, zijn al, voorjaar 1984, schriftelijk on- de aandacht van de burgemeester ran Texel gebracht. Er is echter méér! Is het niet diep pijnlijk en rampzalig te bedenken dat men ener- sjds miljoenen uitgeeft om Texel aan de reezijde te behouden; een ton of meer steekt in het „promoten" van Texel; gro- offers aan geld en energie over heeft voor het door musea bewaren van herin neringen, terwijl men anderzijds een historisch landschappelijk belangrijke binnen de kortste keren voor slo ping prijs geeft? En dit alles voor een hand vol zilverlingen.. Ja, vriend Bakker, ikkan mij indenken dat u over zo iets sla peloze nachten hebt. het is allemaal nog niet verloren, al hangt de verwoestingspaddestoel bo ven De Koog en Texel. De gemeenteraad kan namelijk niet anders dan zo spoedig hogelijk zijn vergissing erkennen en het voorbereidingsbesluit intrekken! Zo niet uit innerlijke overtuiging dan toch maar uit praktische overwegingen, d.w.z. uit vrees voor een landelijke deining die het eiland, dat telkens van de overheid af hankelijk is, allerminst kan gebruiken. De Texelse Courant wordt ook elders dan op het eiland gelezen! Mij is bekend dat heds instellingen als de Bond Heem- De Blijde Rijders houden zaterdag bij mooi weer de jaarlijkse nostalgierit voor bewoners van de Gollardsstichting. In verband met de werkzaamheden aan het riool zullen de paard- en wagens om 13.30 uur aan de achterkant van het ;9ebouw voorrijden. Bij slecht weer bvordt de rit een week uitgesteld. Van het terras van een pannekoeken- huis in De Cocksdorp werden begin deze week twee (oranje) stoelen gestolen en bter nog een. schut en Monumentenraad (een rege ringsinstantie) zich klaar maken om in te grijpen. Maakt de grote pers zich een maal van het voorgenomen wanbeleid meester, dan zouden alle „promotion" gelden ter wereld daar niet tegen opwe gen. Moge het zó ver niet komen! Met vriendelijke groet en, nog eens, veel dank voor uw wijze woorden in de krant. Herman Schuttevaer, Voorschoten Ook wij waren ontzet toen we lazen wat onze vroede vaderen voornemens zijn te doen met één van de weinig histo rische plekjes die ons nog resten, na de bestuurlijke blunders in het verleden. (Leest u ,,'t Lant van Texsel" er maar op na). Maar dat er zelfs nu nog een ge meentebestuur bestaat dat plannen heeft om deze waardevolle herinnering uit het verleden te verwoesten is voor ons onbegrijpelijk. We spreken uiteraard over de begraafplaats Vogelmient. Was het nu nog om een groot Texels belang, woningbouw, wegenaanleg of iets der gelijks, nee hoor, 12 zomerhuisjes. Cyni scher kan het haast niet. Het verbaasde ons dan ook zeer dat één der nazaten de raad nog dankbaar was voor de goede woorden en kennelijk niet beseft dat het graf van zijn voorou ders voor een hand vol zilverlingen ver patst dreigt te worden. Aan een mam- moetbedrijf, waarvan de directie waar schijnlijk niet eens weet waar Texel ligt en nog minder weet van dit voor ons zo waardevolle plekje. Eén van de goede woorden, die terzake werden gezegd sloeg op de onbereikbaarheid: ,,'t was jammer dat er geen drukke weg langs liep". Dat schijnt nodig te zijn om een stukje historie te bewaren. Met schrik dacht ik toen aan de waterp utten bij Oudeschild (een draaimolen op die plek misschien?). Maar na al deze verontwaardiging, weet ik misschien een alternatief (misschien zijn er wel betere). Naast de begraaf plaats ligt een trapveldje, verkoop dat aan de Ennia (oh nee, Aegon) voor zo merhuisjes. Van de opbrengst kan het pad dat van de Plevierstraat richting speelweide loopt verlengd worden tot de begraafplaats. Een mooi hek erom heen, wat fraaie beplanting, een mooi bord waarop de toelichting staat zoals de heer Kikkert die over zijn voorouders schreef, een bankje waarop we dankbaar zullen zitten denken aan ons gemeentebstuur en u heeft een toeristische trekpleister van de eerste orde. Van het geld dat nog overblijft zou misschien de verwaarloos de speelweide achter de Plevierstraat weer kunnen worden ingericht ten gerie ve van ons Texelaars. Daar is het ge meentebestuur toch voor, dacht ik. Ook ik hoop dat veel Texelaars zich voor dit karretje willen laten spannen, 't is wel de moeite waard. Het nageslacht zal ons dankbaar zijn. Fam. H.A.F. Speekman-Bos De Koog. Door het strooien van het bestrij dingsmiddel Fydugan langs de boomsingel van een speelterreintje bij de Schoorwal is een medewerker van de gemeentelijke plantsoenen dienst buiten zijn boekje gegaan. Het gebruik van dit middel, dat dichlobenil bevat, is strijdig met het „onkruidbeheersingsbeleid" dat door de gemeenteraad is aangegeven. Alsdus blijkt uit een brief van B en W aan Monica Maas en Henk Brugge, die bij het college hadden geklaagd over het gebruik van het genoemde middel op de zwarte grond naast de boomsingel van het terrein maar ook op stukjes van het aangrenzende gazon waardoor het gras plaatselijk doodging. Van de Stichting Natuur en Milieu hoorden Maas en Brugge dat dichlobenil bodemvervuiling veroorzaakt. Het college is tot de conclusie gekomen dat de klagers gelijk hebben. „In het door u aangehaalde geval heeft helaas een medewerker van de plantsoenen dienst op eigen gezag gehandeld. Dui delijk is dat zijn handelwijze in strijd was De sluiting van zwembad Molen koog in het weekend van 22 en 23 september zal geheel in het teken staan van de triathlon. Zaterdag is er een kwart triathlon, zondag zijn er een estafette- en jeugdtriathlon. De jeugdtriathlon wordt gehouden in verschillende klassen: jongens en meis jes apart in de leeftijdsgroepen 10, 11 en 12 jaar, 13 en 14 jaar, 15, 16 en 17 jaar. Deelnemers in de oudste categorie lo pen een afstand van vijf kilometer, de jongeren zijn na 3670 meter klaar. De zwem- en de fietsafstanden zijn voor alle deelnemers gelijk: een halve kilometer in het water en negen kilometer op de fiets. Inschrijven moet voor 10 september aan de kassa van het zwembad. De kosten bedragen een rijksdaalder inclu sief herinnering. De estafette wordt gedaan door ploe gen van drie, één specialist voor elk nummer dus. In de praktijk betekent dat dat er in elk team een lid van de zwem- club, een lid van de wielerclub en een lid van de pas opgerichte atletiekvereniging zit. De afstanden zijn 1900 meter zwem men, 45 Vz kilometer fietsen en 21 kilo meter hardlopen. De trio's zullen door loting worden samengesteld. Ook hier geldt dat na 10 september geen opgave meer mogelijk is. Opgeven kan aan de kassa van het zwembad en kost ƒ5,— per persoon, alweer inclusief herinnering. Door de enorme' organisatie die het weekend met zich meebrengt, bestaat er nog een grote behoefte aan vrijwilligers. Die kunnen inlichtingen krijgen of zich melden aan de kassa van het zwembad, of ze kunnen bellen 02220-3373. met het door ons voorgestane beleid. Er zijn maatregelen genomen om dergelijke misverstanden in het vervolg te voorkomen." Verder wordt meegedeeld dat het hele gemeentelijke groenbeheer waar de on- kruidbeheersing deel van uitmaakt, uit gebreid in raadscommissie en gemeen teraad aan de orde wordt gesteld. Tot zolang zal de gemeentelijke onkruidbe- heersing bepaald worden door de door de gemeenteraad vastgestelde normen. Ron van Boven (19) slaagde te Utrecht voor het diploma herenkapper. Hij is werkzaam bij Salon Henri in Den Burg. Voor een ieder die belangstelling heeft voor de administratieve rich ting van het bedrijfsleven of soortge lijke instellingen en organisaties, is het praktijkdiploma boekhouden een uitstekend uitgangspunt. Een cursus voor dat diploma wordt nu op Texel georganiseerd. Om deel te nemen aan het examen is geen speciale vooropleiding vereist. Om de lessen met enige kans op succes te kunnen volgen zijn handelskennis en Te kenvaardigheid op Mavo-niveau ge wenst. De Clircnc Huurt èón iqar op ctgrt in het najaar in de RSG te Den Burg. De lessen worden gegeven op een nog na der te bepalen avond van 18.15 tot 20.45 uur. Het lesgeld is ƒ500,—, boekengeld ƒ200— (exclusief examengeld). De cur sus is op particuliere basis, maar wordt verzorgd door docenten van de avond school Den Helder. Mogelijkheden voor voortgezette studie zijn: MBA, MEAO klas 2 of Automatisering. De cursus gaat alleen door bij voldoende deelname, 20 personen. Men kan zich opgeven tot 10 september op het raadhuis, afdeling culturele zaken, kamer 304, tel. 02220-3041. Zij, die zich reeds hebben opgegeven bij de heer Studulski, dienen zich alsnog op bovenstaand adres aan te melden. Zaterdag 1 september 1984: De boksclub hervat dinsdag 4 septem ber weer haar trainingen in de zaal van 't Skiltje in Oudeschild. Nieuwe leden zijn van harte welkom, ook als zij alleen aan de conditietraining mee willen doen. De zondagochtendtraining is wegens ge brek aan belangstelling vervallen. Op het terrein van Texelse Boys in Den Burg vindt zaterdag een jeugd- minivoetbaltoernooi plaats, aanvang 10.00 uur. Opgave hiervoor vanaf half tien op het terrein. De deelname is gratis. Het toernooi zal om ongeveer 14.00 uur zijn afgelopen. De jeugdcommissie van Texelse Boys organiseert dit festijn maar ook niet- leden zijn welkom. Alle jeugd van 6 tot en met 14 jaar, jongen of meisje, zaal- of veldvoetballer, kan komen. Op een ge zellige manier kan de „vorm" voor het komende seizoen getest worden. Er zijn geen prijzen beschikbaar, het prettig met elkaar voetballen staat voorop. Wel zul len tijdens het toernooi voor alle deelne mers pannekoeken geserveerd worden. Evenals verleden jaar zal er weer een soort schoenenbeurs zijn. ledereen wordt verzocht zoveel mogelijk voetbal schoenen of gympies mee te nemen. Degenen die voor het begin van de com petitie ontdekt hebben dat hun schoei sel te krap is geworden, kunnen dan rui len of voor weinig geld een ander paar bemachtigen. Voor eventuele nieuwe leden is deze dag een goede gelegenheid om de sfeer te proeven. Vooral ook omdat er naast het minivoetbal voor de jongste jeugd een soort balvaardigheidscircuit is opge zet. Alvorens te gaan voetballen maken de allerjongsten middels bekende spel- onderdelen als doelschieten, ingooien en dribbelen kennis met de voetbalsport. Overigens kunnen nieuwe jeugdleden zich opgeven bij jeugdvoorzitter J. v.d. Ploeg (tel. 3605), secretaris A. Wessels (tel. 2988) of tijdens de training op woensdagmiddag. Op maandagavond start badminton club Texel haar nieuwe seizoen in sport hal Ons Genoegen. De aanvang voor zo wel jeugd- als seniorleden is 19.00 uur. De Kooq Er kunnen nog enkele nieuwe leden bij. Opgave bij Margriet Reij, tel. 2345 of maandags aan de zaal. Eerste ronde KNVB beker Texel-HCSC„ aanvang 16.30 uur. SV De Koog houdt zaterdag a.s een voetbalinstuif op het terrein aan de Boodtlaan, aanvang 14.00 uur. Kinderen uit De Koog en omgeving vanaf 6 jaar zijn welkom bij allerlei spelletjes. Deelna me is gratis. De junioren van SV Oosterend en SV Texel spelen zaterdagmiddag oefen wedstrijden op het Texelveld. Aan vangstijden: 15.30 u. Texel C1-SVO Cl; 17.00 u. Texel B1-SVO B1; 19.00 u. Texel A1-SVO B1. Na de voetbal en de gymnastiekafde- ling beginnen nu ook de jazzgymnastiek en de volleybalafdelingen bij SVC. Jazz gymnastiek voor dames, op donderdag van 19.00 tot 20.00 uur in de zaal van het Eierlandsche Huis. Volleyballers kunnen ook vanaf heden weer aan de gang. Donderdagavonden dames en heren van 20.00 tot 22.00 uur. In de gymnastiekaf- deling zijn alle lessen een kwartier opge schoven, omdat de kleuterschool om 15.30 uur uitgaat. De dames beginnen nu om 14.30 uur, de kleuters om 15.30 uur, J M kl. 1+2 om 16.15 uur, jongens kl. 3-6 17.15 uur, meisjes kl.3-5 18.15 uur, meisjes kl. 6 en v.o. 19.15 uur en de he ren beginnen nu om 20.15 uur. Vooral de laatste twee groepen kunnen nog nieu we leden gebruiken. Ook alle voetbal trainingen gaan weer naar hun vaste plaatsje in het rooster. Pupillen dinsda gavond 18.00 uur en junioren dinsdaga vond 19.00 uur. Dames en heren gaan weer naar de donderdag. Dames om 19.00 uur en heren om 20.00 uur. De voetbalactiviteiten beginnen weer op 4 september. SV De Koog speelt zijn laatste oefen wedstrijden alvorens de echte competi tie van start gaat. Zaterdagavond om 19.00 uur speelt De Koog 2 tegen ZDH 2 op het terrein van De Koog. De Koog 1 speelt zondag om 17.00 uur thuis te gen het zondagelftal van Oosterend. De wedstrijd Texelse Boys tegen Cocksdorp is in verband met de start van de zaalvoetbalcompetitie verschoven naar donderdag 30 augustus, aanvang 19.00 uur. Vrijdag spelen B1 en B2 een onderlinge oefenwedstrijd, aanvang 19.00 uur. De teams staan vermeld in het kastje bij café De Zwaan. Zondag spelen het eerste en tweede mee in het toer nooi van Watervogels in Den Helder. Vertrek met de boot van 9.05 uur. Voor ZDH staan dit weekend de nodi ge oefenwedstrijden op het programma. Het tweede speelt zaterdag tegen het eerste zaterdagteam van De Koog op het veld van De Koog. Aanvang 19.00 uur. Zondag ontmoet het tweede een elftal uit Alkmaar om 14.30 uur op eigen veld. Daarvoor heeft, eveneens op eigen veld, het eerste al gespeeld tegen een team uit Haarlem. Aanvang van deze wedstrijd 12.00 uur. Maandagavond om 19.00 uur ontvangt het tweede het twee de zaterdagteam van Oosterend. Die dag begint ook weer de training voor E- pupillen van 16.00 tot 17.00 uur. Het daaropvolgende uur is voor de D- pupillen en de dames uit de zaal. Texel begint het seizoen met de beker wedstrijd tgen het Helderse HCSC dat uitkomt in de tweede klasse KNVB za terdagvoetbal. Aan een voorspelling wa gen we ons schoorvoetend. SVT speelt tegen hoger geplaatste ploegen meestal een goede wedstrijd. De laatste jaren werd de eerste bekerronde winnend af gesloten en daar houden we het dan ook nu maar op. De christelijke gemengde zangvereni ging Soli Deo Gloria onder leiding van Jan Beijert begint dinsdag 4 september weer met de repetities in het muziekcen trum van Oosterend. Aanvang 20.00 uur. Nieuwe leden, vooral jongeren, zijn zeer welkom. De allerbeste melkkoeien worden op vrijdag 31 augustus en zaterdag 1 sep tember gekeurd op de nationale keuring in Utrecht. De keuring vindt plaats op de terreinen rond de markthallen. De aan vang is steeds 9.00 uur. Deze manifesta tie op het gebied van de melkveehoude rij wordt eens in de vijf jaar gehouden. Alle provincies, behalve Friesland, zullen hier hun dieren inzenden. Friesland zal over vijf jaar wel meedoen dit omdat er één Nederlands Rundvee Syndicaat is gevormd. Nu geeft deze provincie nog een eigen keuring in Leeuwarden. Ujt de provincie Noordholland worden 89 melkkoeien ingezonden. Van Texel gaan zeven melkkoeien naar de nationa le keuring. Op de eerste dag worden de dieren individueel gekeurd en moeten dan wedijveren met leeftijdsgenoten uit de andere provincies. Zaterdag 1 sep tember komen de eigenaars en afstam melingen groepen van stieren met daar op volgend een groot défilé. Van de Texelse melkkoeien zullen een deel in de afstammelingengroepen van stieren meelopen. Van de onderstaande bedrij ven zullen de volgende dieren worden in gezonden (resp. eigenaar, naam rund, naam vader): R. D. Bakker, Rozendijk, Zwarte 189, Willow Farm R. Ivahoe; C. J. Witte Gzn., De Nes, Ria 129, Mowry C. Boot maker Bill; Fa. J.M J. Rutten en Zn., de Eendraacht, Putter 83, Pan 145; Fa. J.D. Roeper en Zn., Plassendaal, Bettie 36, Keendale Lodge Starchief; Fa. J.D. Roe per en Zn., Plassendaal, Bettie 45, Gar- nedia Chief Astronaut; Ma. Jac. Dros en Zn., Propagatie, Engeltje 45, Moersch. Dale Dairy King; Ma. H. Tjekmeka en Zn., De Waal, Anna 129, Pan 145. Eerst nu is de identiteit komen vast te staan van het lijk dat op 28 november vorig jaar aanspoelde op de Hors achter het amfibisch oefen kamp. Het betrof een vrouw uit Leeds in Engelang, genaamd J. E. Young, op 10 april 1917 geboren in Stuttgart in Duitsland. Op 15 novem ber vorig jaar toen zij met de veer boot „Dana Anglia" op weg was van Esbjerg naar Harwich werd zij ver mist. Zij moet overboord zijn ge raakt toen de veerboot op een af stand van 32 tot 64 kilometer langs de Nederlandse kust voer. De vrouw was geestelijk in de war. De naspeuringen naar de herkomst van het lijk leverden destijds niets op, ook niet toen van het geval melding werd gemaakt in het Avro tv-programma „Opsporing verzocht". Organist Peter Zwart geeft dins dag 4 september, aanvang 20.15 uur een orgelconcert in de R.K. kerk te Den Burg. Dit concert is het laatste dat door de Raad voor het Zomer- werk dit seizoen is georganiseerd. Peter Zwart zal het geheel gerestau reerde orgel bespelen. Het orgel in de R.K. kerk te Den Burg is het mooiste op het eiland en tevens het grootste. Het orgel is mooi geïntoneerd, zowel in de afzonderlijke stemmen als in de verschil lende koren. Ook in het volle werk geeft het geheel een warme klank. Zwart zal onderstaand programma ten gehore brengen. 1. Echo Fantasie in D, J; Pzn. Sweelinck 2. Suite Gothique, L. Boëllmann 3. Concerto in F (Cuckoo and Nigtigale), G. F. Hëndel 4. a) Praise the Lord with the drums and cymbals; b) Ah Jesu Christ with us abi de, S. Karg-Elert. 5. Concerto II nach Vivaldi, J.S. Bach 6. Toccata uit Symphonie no. 5, C.M. Widor. Het onderzoek, dat zich spoedig daarop tot het buitenland uitstrekte is echter nooit gestaakt en heeft nu met inscha keling van Interpol en de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) klaarheid gebracht. Sinds het aanspoelen van het lijk zijn zowel in binnen- als buitenland talloze tips nagetrokken. De vrouw werd destijds op Texel begraven. Wat er nu gaal gebeuren hangt mede af van de contacten die de Nederlandse justitie via collega's in Engeland met nabestaanden zal opnemen. Het bezwaar dat de werkgroep Landschapszorg Texel heeft inge diend tegen het besluit van B en W om het Paracentrum Texel toestem ming te geven voor het plaatsen van een grote tent op het vliegveld, is door het college ongegrond verklaard. Dit in tegenstelling tot het ambtelijk advies om het bezwaarschrift te. onderschrijven. De beslissing van B en W om de tent toe te staan werd al op 10 april genomen. Het bezwaar ertegen werd op 8 au gustus door de bezwaarschriftencom missie behandeld. Daarbij achtte één lid het bezwaar gegrond, de drie overigen ongegrond. Het meerderheidsstandpunt van de bezwaarschriftencommissie is dus door het college overgenomen on danks het feit dat zowel de ambtenaren van algemene zaken als van ruimtelijke ordening van mening waren, dat de tent als een bouwwerk moet worden be schouwd dat (hangende de planologi sche strijd rond de toekomstige moge lijkheden van het vliegveld) niet toelaat baar is. De kwestie van de paratent heeft al eerder op soortgelijke wijze gespeeld. Bij de Raad van State lopen nog twee pro cedures: het beroep tegen de onge- grondverklaring van het bezwaarschrift van de werkgroep en een verzoek tot schorsing van de beslissing (van B en W) voor de periode 1 juni tot 1 oktober 1984. Het schorsingsverzoek is tot dus ver niet behandeld en de tent is tot dus ver niet geplaatst. Een 16-jarige Texelse bromfietser werd zaterdagavond op de Nesweg bij Ooster end zo ernstig aan een arm gewond dat hij per ambulance naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De jongen reed in de richting van Oosterend en lette niet op een bocht waardoor hij op de linkerweghelft be landde en daar in botsing kwam met een 28-jarige Texelse automobilist. Diens au to liep schade op aan een raamstijl en voorruit. Donderdag is de laatste Hoornder donderdag met schapenkeuring. Op het pleintje bij supermarkt Goënga zullen de niet zwoegervrije schapen mogen aan treden. De keuring wordt georganiseerd in samenwerking met het stamboek. In het dorp zal van alles te doen zijn, onder meer is er een barbecue. In Loodsmanswelvaren zal Humpy Dumpy met een saxofonist optreden. Maandagmiddag werd een Texelaar wegens openbare dronkenschap in de Parkstraat in Den Burg aangehouden. Omstanders belden de politie toen hij op zijn brommer wilde wegrijden. Er werd proces verbaal opgemaakt en de man werd door de politie thuisgebracht. Dat laatste is gebruikelijk als het om eigen in woners gaat; dronken mensen van el ders worden ter ontnuchtering ingeslo ten op het politiebureau. Jan en Paula Brouwer organiseren in het weekend van 13, 14 en 15 september een Texelse versie van het loofhutten feest. Dat is een joods feest dat de Israë lieten vieren ter herinnering aan de veer tig jaar in de woestijn waarin zij door hun god werden onderhouden, na de uit tocht uit Egypte. Om dat te gedenken woonden ze een week in een loofhut. Bovendien is dit feest een dankfeest voor de oogst. Volgende week komen drie klas sen van de Mavo-school „Where- lant" uit Purmerend naar Texel voor een werkweek. De tachtig leerlin gen krijgen donderdag 6 september opdracht om in het kader van de aar drijkskundeles vraaggesprekken te voeren met agrariërs. De bedoeling is dat ze zich aldus een beeld vor men van de mogelijkheden en pro blemen van de Texelse landbouw en de aldus verkregen gegevens in werkstukken onderbrengen. Aardrijkskundeleraar G. Dam realiseert zich dat misschien niet alle boeren het op prijs zullen stellen dat zij op deze wij ze worden lastig gevallen omdat zij in deze tijd van het jaar wel andere zorgen aan hun hoofd hebben. „Toch hopen we dat de mensen willen meewerken als ze door onze leerlingen worden benaderd, desnoods op een ander tijdstip als dat hen beter uitkomt. Als bewijs dat we de gegevens serieus verwerkt hebben wil len we later wat werkstukken opsturen naar plaatselijke agrarische organisaties." Het is de bedoeling ongeveer 25 boeren te bezoeken, zodat elk van hen op 6 sep tember met twee of drie leerlingen te maken krijgt. Jan en Paula willen in dit weekend ie dereen de gelegenheid geven om zijn tent of caravan op te slaan bij 't Kamp huis, Zuidhaffel 27. Ook is het mogelijk een bed of een kamer te bespreken. Er wordt gezamenlijk gegeten, maar voor vrijdagavond doet een ieder er verstan dig aan brood mee te nemen, voor soep en thee wordt gezorgd. Deelname kost ƒ15,— per persoon en de deelnemers worden verwacht tussen 16.00 en 18.00 uur. Vrijdagavond worden dia's van het Israëlitische loofhuttenfeest vertoond. Opgave op telefoonnummer 02220-2836.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9