Schapenkeuring besloot Hoornder donderdagen m li 4CCND4 't Aanpassing fuikhavens Vooral subtiele aquarellen van Jennie en Annie Monen Bewoners Buurtje krijgen grotere tuin Nederlands voor buitenlanders Eigendommen Agrarisch Museum op erfpachtgrond Raadsvergadering Nostalgierit VERVOLG VAN PAG.l PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER MsSD Een redelijk goed bezochte keuring van niet-zwoegervrije schapen sloot donderdagavond de rij van negen Hoornder donderdagen van dit seizoen af. De organisatoren van deze bijzondere markten zijn tevreden, zowel van de kant van de standhouders als van het publiek was de belangstelling goed. Alleen bij de laatste markt viel de belangstelling van de standhouders tegen. De donderdagen boden een sterk agrarische sfeer. Burgemeester J. A. En gelvaart: „Het is goed dat het programma steeds een ook voor Texelaars herkenbaar karakter vertoonde". Het is de bedoeling de keuring van de niet- zwoegervrije schapen elk jaar in Den Hoorn te houden. Dit jaar werd een ram van mevrouw G. du Porto-Dros kampioen. De markten waren allemaal zo opge zet dat ze een eigen thema hadden. Maar liefst drie van de negen waren ge wijd aan vee: de eerste avond was er een wedstrijd schapenscheren, halverwege het seizoen was er een veemarkt die werd gekenmerkt door een levendige handel in schapen, geiten, kippen en zelfs een varken en als laatste was er dus de schapenkeuring. Aan het publiek viel te merken dat de ze onderwerpen een plaatselijk karakter hadden: er kwamen veel Texelaars kij ken, maar dat gold voor meer Hoornder donderdagen. Zo was er een concours hippique dat gewoon op straat werd ge houden in een kleine twee uur. Dat bleek zowel bij publiek als bij de paardenmen sen goed aan te slaan. De wielerwedstrijd in samenwerking met de Wielerclub was een leuk evene- De heer J. Bergman en andere be woners van Het Buurtje in Oude- schild kunnen de tuintjes achter hun woning aanzienlijk uitbreiden door er een stuk van de achterliggende agrarische grond aan toe te voegen. De gemeente gaat ermee akkoord dat een strook met een breedte van 14 meter wordt aangekocht, waar door diverse tuintjes dus veertien meter dieper kunnen worden. Daar is wel een wijziging van het bestem mingsplan voor nodig want de toe te voegen strook heeft een agrarische bestemming. Op grond van het feit dat de gemeen te zeer zuinig omspringt met het agra risch areaal van Texel, zou die medewer king ook geweigerd kunnen worden maar het college vindt het in dit geval toch billijk om aan de wensen van Berg man c.s. tegemoet te komen, zij het be perkt. Bergman had namelijk gevraagd om een strook van twintig metetr. De anbtenaren meenden dat acht meter voldoende was, maar Bergman wist de wethouder ervan te overtuigen dat hij daar weinig mee opschoot, zodat uitein delijk veertien meter werd toegestaan. Er zal een artikel 19 procedure moeten worden gevoerd. Uit ambtelijke adviezen is op te maken dat het vaker voorkomt dat burgers die aan de rand van een dorp wonen hun tuintjes vergroten door er een stuk aan grenzende agrarische grond bij te kopen, maar dat hiervoor altijd toestemming aan de gemeente wordt gevraagd. Berg man doet het dus netjes, maar dat bete kent wel dat hij straks f520,— moet beta len, zijnde de vergoeding van de procedurekosten. Op Texel is een vrij grote groep mensen afkomstig uit het buiten land, niet als toerist maar om te le ven, wonen en werken. Voor hen is met behoorlijk succes een cursus Nederlands gestart die dit school jaar wordt hervat. Het betreft hier bijvoorbeeld buiten landers die met iemand van Texel ge trouwd zijn, echtparen die uit het buiten land hier zijn komen wonen of mensen die hier gekomen zijn voor hun werk. Sommige van hen wonen hier al jaren, spreken goed Nederlands, maar kunnen het minder goed schrijven. Anderen zijn er nog maar sinds kort en kunnen het Nederlands nog nauwelijks of niet spre ken en zeker niet lezen of schrijven. De cursus Nederlands voor buitenlan ders, is voor beide groepen bedoeld. De ze kursus leidt niet op voor een diploma en is gericht op het praktische en dage lijkse gebruik van de Nederlandse taal. De kosten zijn 15,— per maand, inclu sief de koffie. De lessen worden gegeven op maandagmiddag van 13.45-15.45 uur in het dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg. Mocht blijken dat een aantal men sen alleen 's avonds kan dan wordt er ook een avondgroep gevormd, op maandagavond van 20.00-22.00 uur. De eerste kursusdag is op 17 september. Er wordt in ieder geval met twee pro gramma's gewerkt. Eén programma voor degenen die het Nederlands al behoor lijk spreken en lezen en één programma voor beginners in de Nederlandse taal. Opgave en inlichtingen bij: Mijkje Uit- tenbogaard, Hogereind 20, De Waal, tel. 02220-4203 of Siem Zijm, Postweg 175, De Cocksdorp, tel. 02225-741. ment, maar zal volgend jaar waarschijn lijk naar een andere dag in de week ver huizen. Tijdens de wedstrijden werd het marktgebeuren namelijk geblokkeerd en dat is toch niet de bedoeling. Beroepen De beroepenmarkt ging niet helemaal naar wens, één van de organisatoren omschreef die avond als 'een beetje lau- wig'. Gestreefd wordt naar een pittiger presentatie volgend jaar. Avonden met traditionele onderwerpen als ringsteken en volksdansen sloegen aan als van ouds. Een groot succes was het optre den van de Oude Trekker- en Motoren club. Een succes was ook de demonstra tie die de wipperploeg in de Kerkstraat gaf. Een goed teken is dat de standhou ders ook zeer tevreden waren na afloop. Zelfs de overkanters die met antiek, posters en dergelijke aanwezig waren werkten rendabel. Toch konden ze goed merken dat de mensen dit jaar minder hebben besteed. Er waren nogal wat stands van plaat selijke verenigingen. ZDH bemande een kraam met de verkoop van tweedehands spullen, de drumband verkocht poffer tjes, de feestcommissie bakte noten en deed spelletjes, de carnavalsvereniging verkocht broodjes shwarma en mensen van de Joost Dourleinkazerne hadden een standje ten behoeve van een revali datiecentrum voor militairen. De organisatie draaide quitte en dat was ook de bedoeling. Schapen Tijdens de keuring waren er 16 hokken met schapen te zien en er waren 14 ram men ingestuurd. Dat lijkt weinig, maar er komen natuurlijk steeds minder niet- zwoegervrije bedrijven, terwijl er ook een aantal bedrijven is dat bezig is om zwoegervrij te worden. De gemiddelde kwaliteit van de inzen dingen was behoorlijk. Juryvoorzitter Jaap Hin gaf telkens voor de microfoon een uiteenzetting over de waardering die ook voor het lekenpubliek te begrijpen was. De uitslagen waren: Cat. 2 ramlammeren: 1A P. Bakker, 1B P. Bakker, 1C A. Boerhorst, 2A A. Boer- horst, 2B Gebr. Goënga. 2 ooilammeren: 1A en 1B Gebr. Kooi man, 1C J. Zuidewind, 2A J. Zuidewind, 2B en 2C P. Bakker, 2D Gebr. Goënga. Viertallen oudere ooien: 1A C. J. Commandeur, 1B J. Lap, 1C P. Bakker, 2 Gebr. Goënga. Rammen 1 Vz jaar en ouder: 1 en alge meen kampioen mevrouw G. du Porto, 2 C. J. Commandeur, 3 T. Commandeur, 4 Gebr. Goënga, 5 J. Lap A.J.zn. B. en VV. zijn bereid om 300 m2 grond aan het Groene Wegje in De Waal in erf pacht uit te geven aan de Stichting Agrarisch Museum tegen een symboli sche canon van 71— per jaar. De stich ting heeft de grond nodig voor de bouw van een opslagplaats voor (nog) niet voor expositie geschikte eigendommen. De grond wordt momenteel door een ander gepacht maar daarmee is over eenstemming bereikt inzake snelle ont ruiming. Ook de grond waarop het ei genlijke museum staat zal aan de stich ting in erfpacht worden uitgegeven, eveneens voor slechts 71,— per jaar, dus practisch voor niets. Tot dusver was de erfpacht nog niet geregeld in verband met complicaties die zich vorig jaar voordeden bij de verschuiving van de nieuwbouw van het museum en de re novatie van de woning van W. Sweere. Toch is in het werk van beide schilde ressen duidelijk kunstzin terug te vin den. Beiden verliezen echter de bruik baarheid van hun produkten niet uit het oog, getuige ook bijvoorbeeld het feit dat ze als illustratrices van boeken en prentbriefkaarten werkten. Wat in het werk van Annie van Wingerden-Monen het meest opvalt is het licht. Dat is heel goed in een sneeuwlandschap in olieverf, maar ei genlijk komt het in alle schilderijen wel mooi uit. Er zijn veel warme tinten en mooie luchten gebruikt, bijvoorbeeld in het zeer klassiek ogende grote olieverf schilderij van Callantsoog, gezien vanuit de duinen. De nieuwbouw van tleze badplaats is bewust weggelaten, met als gevolg een „tijdloos" beeld. Veel van de landschappen in water verf van deze schilderes tonen knotwil gen. Dat heeft te maken met de huidige woonplaats van Annie van Wingerden, in de Zuidhollandse Alblasserwaard. Hier en daar zijn ook Zuidhollandse boerderijen afgebeeld. Het enige portret dat de tentoonstelling siert is gemaakt door Van Wingerden-Monen. Model was haar dochter. Haar zeegezichten zijn beslist knap. Deze artieste beheerst kennelijk de kunst om golven, ook als ze breken, levens-' echt weer te geven. Dnsdagavond 11 september vergader de gemeenteraad, aanvang 19,30 Ulj De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst vergat ring 14 augustus 1984. 2. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 3. Beschikbaarstelling krediet ver plaatsing zandbak kleuterschool ,,'tMj rennest" te De Koog. 4. Beslissing op het beroep van heer M. J. den Boer tegen weigeringvan een bouwvergunning. 5. Voorbereidingsbesluiten id* 1 ig< Er waren 16 hokken met schapen in Den Hoorn. Al deed de somber ingezette dag uit stel overwegen, toch werden de bewo ners van de „Gollard" en de aanleunap- partementen, zelfs enkele bejaarde bu ren zaterdag in de verschillende soorten jachtwagens. Jan- en Bart-plezier, kerk- brik, Victoria en Tilbury geholpen. De* harde wind was reden buiten het bos de route te bekorten en in het bos te verlengen. De gasten genoten zichtbaar. Bij de - Uitspanning „De Pelikaan" werden kof fie en cake geserveerd en de Nutsspaar- bank bood een versterking aan. Tijdens dit oponthoud werd het woord gevoerd door Piet Daalder, voor zitter van „De Blijde 'Rijders"",' Ruud Ha mer, bestuurslid van de-„Gollards", die memoreerde dat directeur Fer Boon 20 jaar het roer in handen had en daarom een extra rondje aanbood. Sijp Lange- veld zong een lied over de Harembroe- kenmode en Kees Henk Stet hield een Westfriese conference. Directeur Fer Boon bedankte de leden van „De Blijde Rijders" en overhandigde de penningmeester onder couvert een blijk van waardering. Na deze ontspan ning volgde nog een mooie tocht met tenslotte een slag door Den Burg. bouwplan bedrijfsschuur van nd' Coöperatieve Inkoopverening voor Va serijbenodigdheden op het haventerr te Oudeschild; b. bouwplan van heer C. Grootjen ten behoeve van taxibedrijf aan de Nikadel te De KoogÉ1 c. bouwplan van de Fa. De Muyvoo nd uitbreiding kantoor aan de'Slufterwegj g|( d. bouwplan van de heer W. E. va der Werf voor een overdekt zwembs) bungalowpark 't Hoo^elandt; e. bouwplan van de heer A. Kiewi|$ voor een garage, Plevierstraat 31, te 0 Koog; f. bouwplan van de heer J. Viethvoo een zomerhuis, Slufterduin te Eierlandj g. bouwplan van de heer H. H. Elziii ga, voor een garage/berging, Langws SE 2 te De Waal; h. recontructie- en saneringsplanvoA"1: het gebied rondom de R.Krkerk te Da r.e Burg. Planningslijsten nieuwbouw, bouw en verbetering 1985/1989. 7. Beschikbaarstelling van een voor najaarspromotie door de W Texel. 8. 1% bezuinigingsoperatie 1984. 9. Beschikbaarstelling krediet vernieuwing bewegwijzering. 10. Beschikbaarstelling krediet onj houd van de onderwijzerswoning 27 te De Koog. 11. Beschikbaarstelling krediet exl|vi onderhoud aan het raadhuis. 12. Beschikbaarstelling krediet as^ti koop bedrijfsmiddelen voor de gemeentewerken. 13. Beschikbaarstelling krediet zw o ring industrieterrein Oudeschild. 14. Beschikbaarstelling krediet bouw havenmeesterskantoor op luchtvaartterrein. Dinsdag 4 september In de R.K. kerk van Den Burg geeft Peter Zwart een orgelconcert, aanvang 20.15 Vö 4 15. Overzicht onvoorziene uitgaven 16. Goedkeuring krediet Welzijnsstd ting werksubsidie Stichting Locale 0: roep Texel. Jennie Monen (IJ en Annie van Wingerden-Monen. Aan de wanden van de raadhuiskelder hangt momenteel werk van twee schilderende zussen: Jennie Monen en Annie van Wingerden-Monen. Het werk van de oorspronkelijk uit Callantsoog afkomstige dames is naar tech niek en onderwerp goed te onderscheiden. Een overeenkomst is vooral in de aquarellen op te merken: een voor dit genre zeer fijne detaillering, die de subtiliteit van de uitbeeldingen benadrukt. Van Jennie Monen hangen er waterverfschilderijen en pentekeningen. In haar werk is de detaillering het sterkst. Van Annie van Wingerden zijn er olieverf- en waterverfschilderijen. Het werk is soms verrassend in het gebruik van kleuren en getuigt van een uitstekende techniek, maar het zal beslist geen originaliteitsprijs winnen. Jennie Monen toont aquarellen en pentekeningen. Het oog van de bezoe ker wordt direct getrokken naar een aan tal aquarellen met stillevens van diverse soorten speelgoedberen en ander speel goed. Mede door het gebruik van een zachtgele ondergrond hebben de platen een „nostalgische" kwaliteit, het lijken afbeeldingen uit een oud en vergeeld, maar zeer geliefd prentenboek. Diezelfde sfeer is ook terug te vinden in de zeer fijn gedetailleerde strandtafe relen. Volstrekt anders zijn echter de landschappen en de pentekeningen. Hier juist een frisse heldere weergave. Met pen werden stadsgezichten van Hoorn en Brugge getekend. Texels Beide exposantes tonen ook Texels werk. Jennie Monen schilderde de RK kerk met pastorie van De Cocksdorp, een stolpboerderij in het Hoge Berg gebied en de molen van polder Het Noorden. Bovendien hangt er een aqua rel van het Hoornder kerkje. Annie van Wingerden heeft een aantal Slufters ge maakt, die echter door de gepronon ceerde voorgrond ook duinlandschap pen elders zouden kunnen zijn. Deze tentoonstelling behoort tot die groep, die de kijker niet direct een schok bezorgt bij het binnenkomen, maar gaandeweg steeds meer indruk maakt. toenemende belangstelling voor Texel!) op tijd te kunnen blijven varen. Zou la den en lossen teveel tijd vragen, dan zou het schip extra snel moeten varen om het tijdverlies in te lopen en dat kost naar verhouding zeer veel extra brandstof en geeft ook extra slijtage aan de voortstuwingsinstallatie. Teso en Rijkswaterstaat zijn het over dergelijke aspecten volledig eens. Rijks waterstaat is bereid de havenaanpassin gen zodanig uit te voeren dat Teso op de meest economische wijze kan varen, daarbij een lange termijnvisie hanterend. De twintig miljoen die het Rijk in de fuikaanpassing steekt heeft be trekking op de werkzaamheden die plaatsvinden op het aan Rijkswa terstaat toebehorende gedeelte van het haventerrein met omgeving. Aanpassingen van de weg- en ver- keersvoorzieningen buiten die terrei nen komen voor rekening van de resp. gemeenten. Voor Texel bete kent de aanleg van de toeleidende wegen een investering van om streeks drie miljoen gulden. Omdat de Pontweg een secundaire weg is wordt verwacht dat het grootste deel van deze investering voor reke ning van de provincie zal komen, hoewel gedeputeerde staten on langs jegens Rijkswaterstaat te ken nen hebben gegeven niet te willen opdraaien voor de kosten die het ge volg zijn van de dubbeldekker. Dat stond in de brief waarin GS met kennelijke spijt naar voren brachten dat het niet mogelijk was de dubbele fuik te gen te houden op grond van het provin ciale streekplan. Directeur Th. Hooger- heide zegt zich echter nauwelijks te kun nen voorstellen dat de provincie inder daad niets betaalt. „Het zou toch te dol zijn dat de provincie niet zou meewerken aan wegenbouw die nodig is in verband met de dubbele fuik die door de Rijkso verheid nodig wordt geacht!" Overigens zijn de veranderingen aan wegen en terreinen bij 't'Horntje vrij sim pel. Naast de aanleg van toe- en aflei dende wegen zal het opstelterrein wor den veranderd. De banen waarop de wachtende auto's staan, komen in een andere richtig te liggen en bovendien wordt het hele opstelterrein met een hek afgesloten. Dit wordt een eenvoudige afrastering (dus geen hoog traliehek zo als in Den Helder) en dat heeft voorna melijk juridische redenen. Door afslui ting van het opstelterrein kunen de ver- voersvoorwaarden die Teso hanteert ook van toepassing worden verklaard op dit terrein en het wordt dan mogelijk om ef fectief op te treden tegen automobilist die zich niet aan de regels houden. Ot als schade die op het terrein ontstaat, de verzekering moet worden geclaim is een duidelijke grens tusse Tesoterr; en 'buitenwereld' belangrijk. Bij hets rein komt eenzelfde verkeerstoren als Den Helder. Korte files In de van de boot komende wegw den ter hoogte van „De Roef" keerslichten opgenomen waardoor ri mogelijk is de soms zeer lange filesc van de dubbeldekker komen ee meerdere malen te onderbreken, mee een door velen gevrei 'dubbeldekker-effect' wordt vermeó? Het stuk weg tussen verkeerslichten e boot zal echter zo ruim moeten zijn alle van de boot komende auto's ere kunnen staan. De verkeerslichten gen nl. niet het snel lossen van de ból belemmeren. Om die reden zal dit gedeelte waarschijnlijk belangrijke t' der worden uitgevoerd dan op de hief afgedrukte tekening tot uitdrukki komt. Een andere verschil met de m spronkelijke plannen is dat het huidig Teso gebouw in stand wordt ge e schetsen die tot dusver als illustr van de plannen hebben gediend, wer| gemaakt door het Architectenbureau kema. In het overleg met Rijkswaters en politici fungeerden ze als 'praatpli jes'. Het definitieve gedetailleerde werp zal nu echter door specialisten Rijkswaterstaat worden gemaakt. kaartverkoof ^1 opstelplateau [twee verdiepingen):! De toekomstige situatie in Den Helder.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2