Wellicht obligatielening voor lokale omroep Nieuwe activiteit in „De Bolder" Stuk drijf leiding vernielde catamarans Zandsuppletie weer stil Scheepsschroef gestolen Grote schade bij aanrijding „Singers of the Lord" repeteren weer Bejaardenreisje Oosterend PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER uitvoeren, i iwerk, ten Het trieste einde ven een Hobie Cat. Het stuk metaal dat over de buis ligt was ooit een mast. zicht in de reactie van de bejaarden, de luisteraarsgroep van de Lichtboei: ,,De luisterdichtheid op de zaterdagavond is iets omhoog gegaan sinds wij uitzen den. Er zijn wel eens programma's waar bij na tien minuten de knop wordt omge draaid maar meestal horen we toch posi tieve reacties." De groep is inmiddels toe aan uitbrei ding. Eerst is een tijd gewerkt met de mensen die de cursus hebben gevolgd, maar nu worden er medewerkers bij ge zocht: ,,We zijn toe aan een „sleep- touwgroep". Hoe beperkt onze kennis tot nu toe ook is, wij kunnen wat over dragen en bovendien hebben we vanuit Hilversum een prima lesboek gekregen." De groep maakt twee soorten pro gramma's: actualiteiten en thema uitzendingen. Beide soorten wisselen el kaar af. Een actualiteitenprogramma be vat allerlei wetenswaardigheden en nieuwtjes die het eiland betreffen, terwijl in een thema-programma één onder werp een hele uitzending lang wordt uit gediept. In de groep ontstaan specialise ringen, als medewerkers ergens veel of juist absoluut geen talent voor hebben worden ze ingezet op dat onderdeel waar ze het best in zijn. Belangstellenden kunnen contact op nemen met Toon en Margreet Berndsen, Lieuwstraat 23,-Den Burg, 02220-4896. Bestuur Vrijdagavond werden nog een paar bestuurswijzigingen behandeld. Na mens de medewerkers werd Hans Oosterhof in het algemeen bestuur ge kozen, terwijl Ricardo van den Berg zit ting nam in het dagelijks bestuur. Het dagelijks bestuur had zelf al een advise rend lid aangetrokken, Bert van de Pijpe- kamp, terwijl penningmeester Piet Hoo- Waar deze buis ligt, stonden de vorige avond catamarans. Achter het clubhuis zijn de nog rechtopstaande palen van de heining te zien. Die liep door tot ongeveer twee meter achter de buis. De Maartje belandde door domme pech op de dijk. Onder de naam van de boot is het gat te zien, dat in de hechthouten romp werd gestoft Het bestuur van de Stichting Lokale Omroep Texel overweegt een obliga tielening uit te schrijven om zo aan het nodige werkkapitaal te komen. Dit middel werd al eerder met succes door bijvoorbeeld het Koninklijk Texels Fanfare toegepast. De jaarlijkse kosten zouden uit de bijdragen van dona teurs bestreden kunnen worden. Dat was één van de voorstellen die vrijda gavond tijdens een bestuursvergadering van de SLOT op tafel kwamen. Een ander voorstel was sponsoring, maar daar bleken in de praktijk nogal wat haken en ogen aan te zitten. Tijdens de vergadering werd ook nagepraat over de cursus radiomaken die een aantal medewerkers dit voorjaar doorlie pen. Deze groep is in enigszins afgeslankte vorm sinds de cursus bezig ge weest met het maken van onder meer actualiteitenprogramma's van drie kwartier die elke zaterdag door de Lichtboei worden uitgezonden. Het werd tijdens de vergadering dui delijk dat er een aardig startkapitaal no dig zal zijn om de lokale omroep van de grond te tillen. Een berekening leerde dat het elke dag maken van een pro gramma toch al snel een groep mede werkers van rond de vijftig personen ver eist. Voorzitter Piet Arensman: ,,Dat kan dus duidelijk niet in de ruimte die de Lichtboei in de bibliotheek heeft." Er zal dus een andere ruimte moeten worden gezocht en dat kost geld. Koos van der Burgh kwam met het voorstel om sponsors aan te trekken: ,,Daar zouden we wat tegenover kun nen stellen. We zouden bijvoorbeeld een uitgebreid weerbericht tijdens het Rond je Texel kunnen uitzenden en dan van de betrokkenen een bijdrage vragen." Een dergelijke vorm van sponsoring was vol gens Niek van der Heijden van de Texel se Courant echter niet te verenigen met het handhaven van de journalistieke zelfstandigheid. Ook Arensman zag niet veel heil in deze benadering maar hij ge loofde toch wel dat een vorm van spon soring mogelijk zou moeten zijn. Reclame De discussie kwam herhaaldelijk terug op het benutten van de mogelijkheid om reclame te maken als manier om geld binnen te krijgen. Zowel het college als de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur Brinkman wijzen een com merciële opzet echter volledig van de hand. De aangewezen weg lijkt dus het winnen van donateurs of leden en het uitgeven van een obligatielening. Om dergelijke acties te doen slagen is het wel noodza kelijk dat de Lokale Omroep een levend begrip is bij de Texelaars. Hans Bakker (WV) benadrukte dan ook het belang van goed gelegde en goed onderhouden contacten met de Texelse bevolking. Dat het begrip SLOT nu nog niet zo leeft bleek uit het verhaal dat Jan Wie ten vertelde over de ervaringen van me dewerkers die bij evenementen een in terview wilden houden: ,,Het blijkt moeilijk te zijn serieus genomen te wor den. Voor mensen van de krant hebben organisatoren en dergelijke alle aandacht maar wij komen nauwelijks aan de bak." Arensman zei hierop te hopen dat meer verenigingen die iets organiseren de lokale omroep zouden uitnodigen maar ook kwam de suggestie naar voren om juist vaker desnoods ongevraagd naar allerlei evenementen te gaan zodat de Texelaars wennen aan het idee dat de omroep er ook bij is. Contact De medewerkersgroep, die dus elke zaterdagavond een uitzending via de ka bel van de Lichtboei verzorgt, heeft nog steeds contact met de docenten van de cursus. Na elke uitzending gaat een bandje naar Hilversum dat dan voorzien van commentaar wordt teruggestuurd. Ook is er laatst weer een bijeenkomst geweest op Texel. De docenten bleken zeer positief gestemd te zijn over de ma nier waarop de programma's gemaakt worden, hoewel er volgens Jan Wieten nog veel te leren is. Wieten had ook in- gerheide werd vervangen door iemand van dezelfde bloedgroep" (de Licht boei), namelijk Hans Eshuys. Deze twee benoemingen riepen overi gens de kritiek van db-lid Annie Dogger op, zij stuurde het bestuur een brief waarin ze de gang van zaken als „onde mocratisch" kenschetste. Volgens haar waren zelfs de meest db-leden niet van de benoemingen op de hoogte en was hier dus min of meer een solo-actie van voorzitter Arensman geweest. Piet Arensman kwam haar enigszins tege moet: „Dit is een nieuwe stichting, we maken misschien nog wat meer fouten dan noodzakelijk is." Van een motorsloep in de haven van Oudeschild werd de schroef van de bui tenboordmotor gestolen, terwijl de sloep in het water lag. Vrijdag werd van deze diefstal aangifte gedaan. De schroef was ongeveer ƒ250,— waard. De boot behoort toe aan een Texelaar. Bij een aanrijding vrijdag op de Pont- weg ontstond aan twee auto's grote ma teriële schade. Een Duitse toerist stond aan de as van de weg voorgesorteerd om het parkeerterrein van hotel Tubantia op te rijden. Een hem achteropkomende 23-jarige Amsterdammer zag de auto niet staan en reed er vol op in. Niemand raakte gewond. Ook voor het koor „Singers of 'the Lord" is het seizoen weer begonnen. Re petities worden elke donderdagavond gehouden in het gebouw De Poort ach ter de Gereformeerde kerk van Den Burg onder leiding van Peter Zwart. Het koor zou er graag nog wat leden bijhebben. Wie graag zingt kan zich tijdens de repe- titj^s aanmelden. Door het hoge water kan er maar on geveer zes uur per dag aan de reparatie van de leiding gewerkt worden. Bij aan nemer Boskalis vreest men dat het daar om wel drie dagen kan duren voor er weer gesuppleerd kan worden, zodat de schade door arbeidsverlet in ieder geval meer dan een ton zal bedragen. Halve ton De schade voor de kustzeilvereniging werd in een eerste schatting op onge veer een halve ton geraamd. De pijp maakte onderdeel uit van de drijvende leiding bij de zandzuiger. Hij was voor re paratie op het strand getrokken, waar hij met een stalen kabel aan de persleiding werd vastgelegd. De lengte van die ka bel was echter niet berekend op een ver hoging van de hoogwaterstand met ruim een meter, zodat de buis door zijn eigen drijfvermogen vlot kwam en zich van zijn bevestiging loswerkte. Leo Saai uit De Cocksdorp consta teerde om 7.45 uur dat de buis tegen de omheining van de kooi aandreef. Nadat hij diverse clubleden telefonisch alar meerde ging hij met zijn broer Piet en met Erwin van der Linde aan de gang om te redden wat er te redden viel. De vijftig meter lange en tonnen zware buis maakte korte metten met de omheining om vervolgens twee catamarans te kra ken, er één zwaar te beschadigen ené sa wat lichter. De schepen zijn respectief U lijk van Herm van Beek, Bart Boon, Mi H tin Vis en Jan Boon. De clubleden ka fè den drie cats in veiligheid brengen ine anders zeker ook aan het stuk staalt stf prooi zouden zijn gevallen. Boven» fe ontruimden zij de rest van de botensö ling aan de „lage kant" van de kooi. De pijp werd verankerd aan het cIJ I huis, maar die verankering werd stil weer losgemaakt omdat gevreesd wai. dat het clubhuis niet in staat zou zijm I. buis op zijn plaats te houden als hijv« l. kelijk te keer zou gaan. Een combinatie van de storm en pa zorgde er voor dat het hardersdi „Maartje" (TX 23) op de dijk tered kwam. Schipper-eigenaar Theo EilandPe was aan boord gegaan om het verleggen. Er kwam echter een stuk tij Ion touw in de schroef en de Maai^ dreef stuurloos naar de dijk toe. schip liep schade onder de waterlijn cj Eilander verankerde het eerst aan 2 kant, later haalde hij het uit het voor reparatie. Diverse visbootjes die bij de Vlieland boulevard voor anker lagen raakten verwaaid, maar met minder desastreus gevolgen. De sociale werkplaats De Bolder heeft een welkome aanvulling ge kregen van de orderportefeuille. Het bedrijf vervaardigt sinds enkele we ken stalenboeken in opdracht van een importeur van woningtextiel. Het gaat om meer dan 5000 stalen boeken per jaar en dat betekent per manent werk voor twee Bolder medewerkers. Het verwerven van deze order is het resultaat van de inspanningen van Bolder-directeur K. Fraanje die bedrijven opbelde met het verzoek of zijn werk plaats iets voor hen kon doen. De ge noemde meubelstoffenimporteur liet zijn stalenboeken bij een particulier bedrijf maken en Fraanje liet weten dat De Bol der graag offerte wilde doen. Dat leidde tot een opdracht voor een proefserie die bewees dat De Bolder wat betreft zowel prijs als kwaliteit prima voor de dag kon komen en daarmee was de order een feit. De stoffen die in de stalenboeken worden verwerkt, worden in grote rollen door de stoffenimporteur zelf aangele verd. De Boldermensen snijden de stof fen op maat, brengen met een machine een „locknaad" aan en voeren het sor- teerwerk uit. De stoffen worden vervol gens gebundeld en voorzien van een stuk plastic dat de rug van het boek vormt. Voor het naaiwerk heeft de werk plaats een speciale naaimachine ge huurd met recht van koop. Voor de afde ling die dit werk uitvoert, betekent het een stukje afwisseling, want tot dusver maakten zij praktisch alleen molentjes, afgezien van seizoenopdrachten zoals het breien van garnalennetjes e.d. Direc teur Fraanje zal nog enkele stoffenim- Medewerkers van de Bolder bezig met het inbinden van de stalenboeken. In het midden direkteur K. Fraanje. porteurs benaderen in de hoop dergelijke opdrachten te krijgen. De Bolder kreeg deze week metntjhc een andere activiteit te maken. In op Hei dracht van bloembollengroothandel Strien werd een exportorder van narcisbollen ingepakt. Het ziet uit dat de werkplaats ook voor dit regelmatig opdrachten zal betreft het uiteraard seizoenwerk, het maken van de stalenboeken over)* DC hele jaar is gespreid. Zc I (O De dorpscommissie van Oosteren i organiseert 25 september een reisje nas zn de overkant voor de Oosterender bejaat <t den. Het reisprogramma staat echte an nog niet vast. Wel is bekend dat depieiai vincie Noordholland niet verlaten ape worden. Belangstellenden kunnen zid Vi opgeven bij Henny Kalis, Ankerstraat3 mi (02223-310) of bij Anja Koot, Kerkstraat n (02223-684). dc i pe De harde wind en het hoge water van maandagochtend hebben er voor gezorgd dat de zandsuppletie weer stil ligt. De persleiding raakte tussen De Cocksdorp en De Krim onklaar. Een stuk drijfleiding dat op het strand bij paal 33 lag werd door het hoge water naar de kooi van de Kustzeilvereniging De Cocksdorp gespoeld waar achtereenvolgens de heining, de stelling van de boten en vier catamarans werden beschadigd. De TX 23 van Theo Eilan der kwam door de wind op de dijk terecht. Het hoge water, er was ruim een me ter verhoging maandagochtend, over spoelde de persleiding op het strand tus sen de vuurtoren en de Krim geheel. Het water dat achter de leiding kwam te staan zocht zich langs de onderkant van de buis weer een uitweg, daarbij ettelijke stroomgeulen uitslijpend, zodat delen van de leiding niet meer door zand wer den gedragen. De daardoor ontstane verzakking in de buis zorgde er voor dat omstreeks zes uur bij een koppeling nog al wat bouten sprongen. Ook het tussenstation had last van het hoge water. Hier werden wat koelwater- pijpen losgewerkt en er spoelde wat zand onder de bak vandaan. Deze scha de was echter niet ernstig, het moet in een paar uur te verhelpen zijn.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2