ursussen voor de omende herfst en winter i Luchten maken, dat rid ik leuk werk" end, Nijkamp in de Drieangel Dames Mareis verloren flink Creativiteitscursussen :R lty «0 14 SEPTEMBER 1984 TEXELSE COURANT de wanden van de expositie- in de Drieangel hangt mo- gael het werk van Arend Nij- De schilderijen kenmerken door een frisse eenvoudige aan- Opvallend is dat de landschap- worden overspannen door fraaie taak rijkgeschakeerde luchten. imp: „Het schilderen van de dat boeit me enorm, dat vind j dit leuk werk". kwaliteit van het werk is wis- j ;d. Naast een uitstekend getrof- beeld van het kerkje van Den in een heel poëtisch tegen- kan aan sommige van de pente- igen een zekere ongeïnspireerd- ontwaard worden, azijn het evengoed toch nog vrien- platen, die nergens zullen aan, maar het had wat spannender nd. De tentoonstelling bestaat uit aqua- relllen, olieverfschilderijen en penteke ningen. Vooral bij de oliedoeken zijn boeiende beelden te ontdekken. Een winterbeeld van Den Hoorn onder een prachtige dramatische lucht straalt, vooral ook door een goed gebruik van lichtval, een heel verhaal uit. Dit doek heeft een bijzondere ontstaansgeschie denis: „Het was eerst gewoon een zo merlandschap. Dat stond me echter niet erg aan en toen heb ik het een winterse jas gegeven". Ook het gebruik van licht in zijn werk weet Nijkamp te verklaren: „Vroeger schilderde ik altijd Rembrandts over". En Rembrandt is natuurlijk vooral bekend geworden door zijn bijzondere lichtval. De al eerder genoemde kerk van Den Hoorn in tegenlicht ontstond toen Arend Nijkamp op een mistige morgen langs het kerkje reed. Het beeld dat hij toen zag hield hij vast. Het kerkje zelf is een schim in de door de ochtendzon oranje gekleurde nevel maar op de voor grond staat contrasterend zwart een damhek. Naar hetzelfde onderwerp maakte hij een variatie in gewassen inkt. Bij het olieverfwerk ook een paar composities, vlakverdelingen geïnspi reerd door Texelse landschappen, waar in de kleuren blauw en grijs overheersen. Licht De aquarellen zijn vooral licht van toon. In zachte kleuren zijn landschap pen neergezet die zich er voor lenen om bijvoorbeeld als bescheiden accent in een kamer te worden opgehangen. Al de uitbeeldingen zijn herkenbaar, een ei genschap die door liefhebbers van Texel se landschappen altijd in hoge mate op prijs wordt gesteld. De pentekeningen vertonen veel detail, in tegenstelling tot het gekleurde werk. Ook hier herkenbare plekken, met luchten die door de gewas sen inkt-techniek goed tot hun recht komen. Nijkamp begon op de lagere school al met schilderen en tekenen. Zijn meester zag talent en stimuleerde de jonge Zaan dijker, maar de scholing hield na het la ger onderwijs op. Nijkamp werd drukker, "kreeg een grafische beroepsopleiding en bekwaamde zich als tekenaar verder op eigen kracht door zelf de theorie in te duiken en veel te tekenen. Toen de Zaankanter tien jaar geleden op Texel kwam was er tegelijk een soort doorbraak. Van het natekenen van ander werk begon hij eigen onderwerpen te produceren. Nijkamp schildert voor zijn plezier en vindt het niet erg ommet com merciële onderwerpen bezig te zijn. Toch vindt hij het niet prettig om iets te verkopen: „Je hecht aan zo'.n schilderij; het doet me altijd pijn om er een te ver kopen". Daar zijn de prijzen overigens niet naar, met uitzondering van één stuk dat f450— moet opbrengen, blijft het al lemaal op of onder de 7250,—. Nijkamp exposeerde eerder drie jaar geleden in het raadhuis samen met Jan Bruin. Zijn werk is permanent te zien in de hal van drukkerij v/h Langeveld en De Rooij b.v. en in galerie 't Winkeltje, waar een deel van de nu tentoongestelde col lectie heengaat als deze tentoonstelling achter de rug is. Het nu getoonde werk heeft een hoge gebruikswaarde en daarmee samenhan gend een niet altijd even grote diepgang. Het is de vrijetijdsbesteding van een au todidact met talent en liefhebbers van Texelse landschappen doen er goed aan de tentoonstelling te bekijken. :kdeze herfst en winter worden er weer veel cursussen aangeboden op uiteen- rd terrein. Ook dit jaar geldt, dat het bestuur van de sectie Vormings- en Ont- slingswerk van de Welzijnsstichting alleen een overzicht geeft van het cursu- dat door een instelling of vereniging wordt georganiseerd, cursuspakket is dit jaar meer gericht op her7 bij- en omscholing van het be geven en op het onderwijs voor volwassenen, aangezien de laatste jaren de be stelling meer naar dit soort cursussen uitgaat. Het samenwerkingsverband //jeugd- en jongerenwerk organiseert dit jaar beduidend minder cursussen, dan 'gelopen jaren het geval was. Dit heeft te maken met het teruglopen van het ■ijingsbudget. Er volgt dit jaar geen aparte folder van de activiteiten van het //jeugdwerk. De cursussen van de creativiteitscommissie van de Welzijnsstich- die in samenwerking met het MZW/jeugdwerk worden gegeven, staan als zo- aangemeld. Mensen, die een uitkering genieten en zich willen opgeven voor ;ursus, dienen dit te doen bij het dorpshuis te Den Burg. s pagina vindt u dus een overzicht van het cursusaanbod, zover dat nu be- lis. Begin januari volgt een tweede opgave, voor de rest van het seizoen. Vereni- ;en, die daarvoor een opgave willen indienen, kunnen dit doen op het bureau iele zaken. Activiteiten, gericht op het be- sileven (her-, bij- en omscholing). Vaarzenbeoordeling: cursusgeld aanvang januari 1985. Docent de J. Koolhof; 3 avonden of liagen. Inoeien van heesters en aanleg sier- cursusgeld f75—, aanvang no- 1984. Docent de heer F. Halse- Duur: 2 theorieavonden en 4 itijkmiddagen. Boekhouden, het lezen van het ver van het boekhoudbureau. Cursus- I f100 i, Aanvang november 1984. de heer J. Beijert. Duur 6 :den. Schapenbeoordeling: cursusgeld Aanvang september 1984. Docent irW. Goënga en anderen. Duur 2 tóen en 2 3 middagen. Spreekvaardigheid. Cursusgeld Aanvang november 1984. Een do- wordt nog gezocht. Duur 8 tóen. oor al deze cursussen kan men zich jeven bij de heer J. Koolhof, Vloedlijn Den Burg, telefoon (02220) 2780. Scholing restaurantkok c.q. restau- Mner. Aanvang eind oktober, gedu- 5 maanden en 5 dagen per week 'otel Bos en Duin, in samenwerking de stichting Vakopleiding Horeca, GAB en de Welzijnsstichting. Voor ionen van 23 jaar en ouder. De capa- is beperkt tot 36 cursisten. Oplei- zowel theoretisch als praktisch, r/nelden bij het GAB. Opleiding diploma cafébedrijf door ■liting Vakopleiding Horecabedrijf. Cursus Handelskennis Cafébedrijf. tóelskennis, die nodig is voor het be- van het diploma Cafébedrijf. ■Pgave en informatie omtrent de cur- son 6, 7 en 8 bij H. Segers, Stenen- 9/19, Den Burg, telefoon (02220) 1(bij voorkeur tussen 18.00 en 19.00 Beroepskwalificerende educatie, «'ding voor langdurig werklozen en wen. In oktober gaat de Schakel- i> Verzorging van start in het vor- 'gscentrum De Vijfsprong. Instro- '9 op L.H.N.OrC-niveau. In januari 1 de Schakelclub Technische Beroe- van start. Deze cursus wordt ook in 'Helder gegeven. Doorstroming LTS foau. Kosten f60,—. Opgave en in- tóngen bij het bureau culturele zaken. W. Praktijkdiploma Boekhouden. Bij doende aanmeldingen gaat de cursus tótober van start. Studieduur 1 jaar. "en lesgeld f500— boekengeld (exclusief examengeld). Opgave "formatie afdeling culturele zaken, 'er 304, telefoon (02220) 3041. Cursussen, verzorgd door het LBO. rd)ave aan het LBO, telefoon (02220) Lascursus; gegeven van oktober en met mei. Dinsdag en donderdag 19.00 - 22.00 uur. Tenminste 12 deel aars; kosten f500,— p.p. 12. Cursus trekkervaardigheid voor jeugdigen. De cursus wordt gegeven in mei - juni. Dinsdag: theorie van 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag: praktijk van 10.00 - 12.00 uur. Kosten 7150,—. 2. Activiteiten gericht op onderwijs en vorming van volwassenen. 1. Avond-Mavo of -Havo. Inschrijving is gestart. Informatie bij de heer H. H. Lasthuizen, Watermunt 15, De Koog, te lefoon (02228) 727 of (02230) 13432. 2. Opnieuw leren lezen en schrijven. De laatste jaren wordt het steeds duide lijker dat er in Nederland nog veel men sen zijn die onvoldoende kunnen lezen en schrijven. Op Texel zijn er ook veel mensen voor wie dit problemen ople vert. De cursus „Opnieuw leren lezen en schrijven" is voor mensen die van zich zelf vinden dat ze niet genoeg kunnen lezen of problemen hebben met schrij ven. Opgave voor de cursus is mogelijk bij Mijkje Uittenbogaard, Hogereind 20, De Waal, telefoon (02220) 4203 of bij Siem Zijm, Postweg 175, De Cocksdorp, telefoon (02225) 741. Kosten: f15,— per maand. Voor iedereen vanaf 18 jaar. 3. Cursus Nederlands voor buitenlan ders. Er blijken op Texel buitenlanders te wonen en te werken, die zelf vinden dat ze de Nederlandse taal niet goed genoeg spreken, schrijven of lezen. Voor deze mensen is er een cursus gestart. Opgave en informatie bij Mijkje Uittenbogaard, Hogereind 20, De Waal, telefoon (02220) 4203 en bij Siem Zijm, Postweg 175, De Cocksdorp, telefoon (02225) 741. Kosten: f 15 per maand. 4. Algemene muzikale vorming voor volwassenen. Georganiseerd door de muziekschool. Het cursusgeld hangt af van het aantal deelnemers. Docent de heer J. Lubbers. Opgave en inlichtingen bij bureau culturele zaken of bij de heer Lubbers, telefoon (02220) 4831. De cur sus wordt gegeven op maandagavond. 5.Vervolgcursus algemene muzikale vorming voor volwassenen. Bij voldoen de deelname start een uitgebreide cur sus. Opgave en inlichtingen bij bureau culturele zaken en bij de heer Lubbers, telefoon (02220) 4831. 6. Engelse cursussen voor ouderen, georganiseerd door de Stichting Voor zieningen Ouderen in samenwerking met de ANBO. De lessen worden gege ven op maandag- en dinsdagochtend in „De Buureton". Docente mevrouw C. Ampt. Opgave en informatie bij N. Nag- tegaal, telefoon (02220) 2696 of (02226) 339. 3. Activiteiten gericht op maat schappelijke bewustwording. 1. opkomen voor jezelf. 10 lessen, 1 keer per week Cs middags). Start ver moedelijk in januari. Georganiseerd door de Stichting Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland. Plaats Dorpshuis Den Burg. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. Opgave en inlichtin gen: Bureau voor Maatschappelijk Werk Texel, telefoon (02220) 4185. 2. Gespreksgroepen voor ouderen in „De Buureton", Molenstraat 2 te Den Burg op vrijdagochtend, georganiseerd door de Stichting Ouderen in samenwer king met de ANBO. Bij voldoende be langstelling wordt in ieder dorp een gespreksgroep gestart. Er is een aparte folder uitgegeven waarin alle activitei ten, die georganiseerd worden, staan beschreven. Opgave en informatie bij N. Nagtegaal, telefoon (02220) 2969 of (02226) 339. 4. Activiteiten, gericht op emanci patie en vormingswerk voor vrouwen. De Overkoepeling van Vrouwenorga nisaties organiseert in 1985 het volgende: 1. Cursus „Vrouw en Economie", in samenwerking met de Provinciale Vrou wenraad. De cursus beoogt vrouwen in zicht te geven in de economische situa tie waarin zij verkeren. 5 bijeenkomsten; kosten 730,—. 2. Cursus „Man thuis, vrouw wat nou", in samenwerking met de Provinciale Vrouwenraad. Door middel van gesprek ken vrouwen leren omgaan met deze nieuwe leefsituatie. 6 bijeenkomsten; kosten 733,—. 3. Koffie-ochtend; de bedoeling hier van is om vrouwen uit hun isolement te halen en in contact met andere vrouwen en hun organisaties te brengen. Geen kosten. 4. Open dag; alle vrouwen vanuit ver schillende groeperingen samenbrengen en door middel van discussies elkaar te leren kennen. Geen kosten. 5. De Christelijke Plattelandsvrouwen bond verzorgt een thema-avond (15 ok tober 1984). Het thema de emancipatie en ontwikkeling van de vrouw in ontwik kelingslanden en in Nederland. Er wordt een voorlichtingsfilm vertoond en in de pauze is er een discussie. 6. K.V. Gilde organiseert samen met de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in het najaar van 1984 een solo optreden van Nel Kars. 7. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Den Burg organi seert twee thema-avonden. „Vrouw en gezondheid" en „Vrouw en macht". 8. De Vrouwenbond FNV organiseert een emancipatoire cabaret-avond voor leden en belangstellenden. 5. Activiteiten, gericht op creativi- teitsbevordering of kunstzinnige vorming. Creatieve cursussen, georganiseerd door de creativiteitscommissie van de Welzijnsstichting Texel. Zie apart overzicht. Cursus fijne keuken; georganiseerd door het LBO in samenwerking met de Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen. Aanvang in september op maandagavond van 19.30 - 21.30 uur. Kosten 7175,—. Opgave bij het LBO, tele foon (02220) 2121. Afhankelijk van het aantal cursisten kan deze cursus 4 maal worden gegeven. 6. Activiteiten gericht op on dersteuning van vrijwillig kader. 1. Recreatiesportleider A, wordt geor ganiseerd door de Stichting Texelse Sportraad in samenwerking met het MZW-project. 95 uur (70 theorie en 25 uur stage) zowel voor hen die in het be zit zijn van een ABO-diploma als voor hen die dit niet zijn. opgave en informa tie bij G. Praamstra, bureau culturele zaken. 2. Kadercursus jeugdwerk, sectie jeugd- en jongerenwerk Welzijnsstich ting. Algemene kadercursus. Duur 12 avonden. Deelnemers: vrijwilligers, bestuursleden en geïntersseerden. On derwerpen: organisaties, doel van de or ganisatie; voorwaarden om dit doel te realiseren; instellingsstructuur; functie bestuur en bestuursleden. Groepswerk: basisbegrippen van groepswerk; pro- grammavoorwaarden. Programmering: voorwaarden en opzet. Publiciteit: plan ning en publiciteit als onderdeel van een programma. Een en ander zal aan de or de komen aan de hand van de praktijksi tuaties van diverse deelnemers, aange vuld met enige theorie en modellen uit andere situaties. Opgave en in inlichtin gen bij J. M. Kramer, jeugdwerkbegelei der, p/a dorpshuis Den Burg. 7. Activiteiten gericht op ontwikkeling. 1. EHBO-cursussen, georganiseerd door het Rode Kruis afdeling Texel. Na dere informatie volgt in deze krant. Op gave en inlichtingen bij K. Prins, Vloed lijn 20, Den Burg, telefoon (02220) 3355. 2. Bridgecursus. op 1 oktober start de bridgeclub Groot Slam in samenwerking met de Avro-tv een bridgecursus. Geïn teresseerden kunnen contact opnemen met mevrouw M. Bakker-kuip, telefoon (02223) 254 of bij de heer P. Zevenhoven, telefoon (02220) 2964. Bij 3 tafels (12 mensen) wordt de cursus ook in de bui tendorpen gegeven. 3. Stijldansen voor ouderen, georga niseerd door de Stichting Voorzieningen Ouderen in samenwerking met de AN BO. De cursus wordt gegeven op maan dagmiddag en staat onder leiding van de .heer De Jong. opgave en informatie bij N. Nagtegaal, telefoon (02220) 2696. Bij voldoende belangstelling wordt er ook een cursus volksdansen georganiseerd in „De Buureton", Molenstraat 2 te Den Burg. 4. Bridgecursus voor jongeren. Het samenwerkingsverband MZW/jeugd werk organiseert in samenwerking met de Bridgeclub Groot Slam een cursus. De cursus start op 1 oktober op de tv. Deze cursus wordt opgenomen op video en afgedraaid met uitleg voor iedereen. De cursus is in principe voor jongeren maar andere belangstellenden kunnen ook meedoen. Informatie over deze cur sus is te verkrijgen bij de heer P. Zeven hoven, Schilderweg 169, Den Burg, tele foon (02220) 2964. De creativiteitscursussen worden dit najaar gehouden onder auspiciën van de Welzijnsstichting, waar men zich ook opgeven kan. In onderstaand overzicht wor den deze cursussen opgesomd. Voor zover niet anders vermeld zijn de kosten 77,50 per les. Van de deelnemers, die zich via het MZW/jeugdwerk opgeven, wordt een eigen bijdrage verwacht van 75,— per cursus. Deze cursisten moeten zich opgeven in het dorpshuis van Den Burg. Wie zich eenmaal voor een cursus heeft opgegeven is verplicht het cursusgeld te betalen ook als men zich later terugtrekt (zeer bijzonde re omstandigheden daargelaten). De lessen duren als regel 2 uur. Het volledige cursusgeld moet op de eerste les worden voldaan. Bij de cursuskosten kunnen nog materiaalkosten komen. Het aan meldingsformulier voor de cursussen moet uiterlijk één week na verschijning in de Texelse Courant op het bureau culturele zaken worden ingeleverd (raadhuis, kamer 304, telefoon (02220) 3041) of bij de contactpersoon in de diverse dorpen te weten: Oudeschild, mevrouw M. E. Visser, Loodssingel 42; Oosterend en De Waal, me vrouw A. van Dijk-de Wolf, Kerkstraat 13, Oosterend; Den Hoorn, mevrouw I. de Klein-Odinga, De Kuil 3; De Cocksdorp, mevrouw B. Monen-Waldus, Kikkertstraat 10; De Koog, mevrouw A. Kamstra-Bakker, Strijbosstraat 10. Naaien voor gevorderden. Start in oktober in het dorpshuis Den Burg. De 8 lessen worden op donderdagavond gegeven. Naaimachine meene men. Docente mevrouw I. de Kleijn-Odinga. (MZW/jeugdwerk). Tekenen. Start op 22 oktober in het dorpshuis Den Burg. De 8 lessen worden op maandagavond gegeven. Kosten 765,—. Docent de heer F. Voskuil. Boetseren. Start 23 oktober in het dorpshuis Den Burg. De 8 lessen worden op dinsdagavond gegeven. Kosten 765,—. Docent de heer F. Voskuil. Het damesteam van de Texelse basketbalvereniging De Mareis heeft de eerste competitiewedstrijd uit tegen WGW 4 met groot verschil verloren. In de tweede helft wisten de Texelaars nog goed terug te ko men, maar tijdens de eerste helft ontstond een dermate grote achter stand dat de winst wei aan de over kant moest blijven. In het begin van de wedstrijd hadden de speelsters van Texel moeite om 'op schot' te komen. Hoewel De Mareis sterk aandrongen, bleken de afstands schoten niet scherp genoeg om een overwinning te kunnen behalen. De da mes van WGW schoten beter en vooral de afstandsschoten waren een geducht wapen tegen de goed verdedigende Marei-dames. Na een ruststand van 22—3, werd uiteindelijk een 32—9 over winning voor de WGW-ers bereikt. De scores voor de Mareis werden gemaakt door M. Bakker, R. Zijm, M. van Heer- waarden en A. Bezoet-de Bie. M. Bakker wist eveneens uit een vrije worp te scoren. De volgende wedstrijd zullen de da mes van de Mareis uitkomen tegen het sterke Zodiac 3 uit Den Helder. De wedstrijd wordt op 22 september gespeeld in d Burgemeeste De Koning hal te Den Burg en de aanvang is 18.30 uur. De Texelse ploeg hoopt zich daar gesterkt te zien door een grote supporterschare. Schilderen. Start 24 oktober in het dorpshuis Den Burg. De worden gegeven op woensdagavond. Kosten 765,—. Docent de heer F. Voskuil. Pottebakken. Start in oktober in het dorpshuis Den Burg. De 10 lessen worden in overleg vastgesteld. De potten worden handgedraaid en er worden houtovens gebouwd. Docent mevrouw N. During. (MZW/jeugd werk). Houten speelgoed maken. Start in oktober in het dorpshuis Den Burg. Het maken van bijvoorbeeld houten treinen of schaakspelen etc. De 5 6 lessen worden in overleg vastgesteld. Docent de heer S. During. (MZW/ jegdwerk). Koken voor mannen. Start in oktober in hotel-pension De Wael. De 8 les sen worden gehouden op maandag- of dinsdagavond. Kosten 770,—. Do cent de heer H. Plaatsman. Dieetkoken. Start in oktober in hotel-pension De Wael. De 4 lessen worden gehouden op dinsdagmiddag. Kosten 735,—. Docent de heer H. Plaats- Klein onderhoud aan de auto. Cursus om zelf kleine reparaties te doen aan eigen auto. De 8 lessen worden gegeven in het Autocentrum Sege- rink, Wezenland 7 te Den Burg. Start tweede helft van oktober op maan dagavond. Docent de heer T. Waterman. (MZW/jeugdwerk). Creatieve handvaardigheid. Start in oktober op dinsdagmiddag bij me vrouw Klomp thuis. Er worden 6 lessen gegeven. Kosten 75,— per mid dag (excl. materiaal). Docente mevrouw A. Klomp. Creatieve handvaardigheid voor kinderen. Start in oktober op woensdag middag bij mevrouw Klomp thuis. Er worden 6 lessen gegeven. Kosten 75,— per middag (excl. materiaal). Docente mevrouw A. Klomp. Cursussen die starten in januari of februari. Onderhoud aan de woning door middel van verf en wandbekleding. Start in januari of februari. De avond wordt in overleg vastgesteld. Ook de onderwerpen worden in overleg met de cursisten bepaald. De 8 lessen worden in het dorpshuis Den Burg gegeven. Docent de heer T. Mays. (MZW/jeugdwerk). Klusjes in huis. Start in januari in het dorpshuis Den Burg. De 6 lessen worden gegeven op een nader te bepalen middag van 13.15 tot 15.45 uur. Docent de heer Kemperman (HVP). (MZVy/jeugdwerk). Naaien. Het veranderen van oude kledingstukken naar nieuwe. Voor deze cursus is ervaring noodzakelijk. Naaimachine meenemen. De 4 lessen wor den gegeven in het dorpshuis Den Burg op donderdagavond. Start in januari. Docente mevrouw I. de Kleijn-Odinga. (MZW/jeugdwerk). Naam Adres telefoon geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). Vierkantje voor bedoelde cursus zwart maken. Als meerdere personen belangstelling hebben voor een bepaalde cursus, graag even het aantal personen voor de bedoelde cursus aangeven. Ondergetekende zou verder graag zien dat in de naaste toekomst de volgen de cursussen worden overwogen. (Hier suggesties invullen Texel, 1984 De cursussen zullen alleen doorgang vinden als het minimum aantal deelne mers wordt bereikt.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7