wart Triathlon dit jaar voor Texelaars leen én stem tegen emeentelijke steun lajaarscampagne 8 Schaakcompetitie weer van start Jazzgym Oosterend begonnen Schietoefeningen Bijbelstudie Baptisten Opening nieuw klaverjasseizoen Zon, maan en hoog water Komende week collecte voor Beatrixfonds Geslaagd :R 1961 JJ® 14 SEPTEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 jide kwart triathlon die zaterdag 22 september wordt gehouden doen jar alleen Texelaars mee. Het is de bedoeling dat de opzet volgend jaar örwordt, zodat ook een onbeperkt aantal overkanters mee kan doen. gr belangstelling is van de overkant is nu al gebleken. De bottleneck dit is het zwembad, waarin >maar een beperkt aantal deelnemers kunnen. ;snd jaar zou het zwemmen dan in de Waddenzee voor de Schans ge- kunnen worden. Nu zijn er twintig deelnemers, waaronder vijf ^en. {triathlon werd op Texel geïntrodu- j j nadat Gert Pansier, die bij zwem- \1olenkoog werkt, een uitzending je televisie zag van een dergelijke strijd op Hawaï. Daar betrof het een triathlon, dus 4 kilometer zwem- 180 kilometer fietsen en ruim 42 ki- eter (marathon) hardlopen. Er zijn 3 oen die dit presteren in een dikke en uur. In die tijd leggen ze de af- ,j Den Helder-Enschede af. in dergelijke monsterproef werd op si niet gehouden. Pansier stapte vo- armet zijn idee naar de immer ac- voorzitter van de zwemclub Dik 5 jren zij namen het initiatief om een estafette voor ploegen van drie i nemers te houden: 1900 meter nmen, 45 kilometer wielrennen en Öometer hardlopen. Dit spektakel zowel voor publiek als voor deel- erg aan te slaan, zodat tot her- ng werd besloten. De estafettevorm daarbij vervallen, die was gekozen at er weinig voorbereidingstijd was. dus een 'echte' kwart triathlon, dat raggen dat elke deelnemer 1 kilome- iwemt, 45 kilometer fietst en 10,6 ki lter hardloopt. verenigingen zijn bij de organisa- detrokken: de zwem- en poloclub TX de Wielerclub Texel en de onlangs richte atletiekvereniging Texel. Zwembad de strijd voor het publiek aantrek- te maken is er voor gekozen dat twembadterrein voor alle drie de on- len een centrale rol speelt. Be tellenden kunnen dus het beste de Slingerweg gaan, het hele ge ien is gratis te bekijken. Het Wezen- jwordt afgesloten voor alle verkeer, is dus raadzaam de auto op het par- lerrein aan de Emmalaan te zetten, :sde Slingerweg wordt een pad vrij- auden waar het publiek gebruik van maken. m elf uur worden de deelnemers ge- sfd door wedstrijdleider Gert Pansier, irna komen ze onder de hoede van ^wedstrijdleider Dik Haker die om (0 uur de vrouwen zal laten starten an half uur later de mannen. De ver- chting is dat de deelnemers tussen ikwartier en een half uur nodig zullen tóen voor deze natte eerste kilometer, loriet bij uitstek is hier Adriaan Ver ft, die in het fraai uitgevoerde pro- j nmaboekje met gegevens over alle (nemers wordt getipt als kanshebber srde eerste plaats, naast bijvoorbeeld sloper Theo Franchimon en triath- specialist Auke Brouwer en Wil am. Ia het zwemmen komen de triathlon- gevolgd kan worden. Dit laatste stukje is speciaal voor het publiek ingelast, dat ziet de renners dus vijf keer langskomen. Spreker Dat publiek wordt de hele tijd haarfijn op de hoogte gehouden van tussenstan den en dergelijke door spreker Dik Haker, naar de Haffelderweg voert. Dan komen ze weer een keer langs het publiek, ze gaan terug langs de Haffelderweg maar nu gaan ze op de Leemkuilsweg rechtsaf naar de Pontweg. Op de Pontweg naar links om weer via hetzelfde tuunwalweggetje terug te ke ren. Zowel de aflopende weg als de stal lucht moeten hier de deelnemers inspire ren tot een eindspurt, zij zijn dan name lijk op weg naar de meet, die voor het zwembadterrein ligt en waarachter dou che en massage de mishandelde voetzo len, spieren en achterwerken weer in een aanvaardbare toestand moeten brengen. De meesten zullen een dikke drie uur onderweg zijn geweest, hoewel er ook deelnemers zijn die zichzelf heb ben getipt voor vier uur. Veld Het deelnemersveld ziet er als volgt uit. Met numer 14 start Paul Verhagen, die zijn conditie voor een deel tijdens sportviswedstrijden heeft opgedaan. Nummer 2 is Tilly Eelman, vooral bekend van de diverse hardloopwedstrijden die op Texel worden gehouden. Daarvan zijn ook Coby Bakelaar (5) en Nel Bruining (1) bekend. Bruining is de meest opti mistische vrouw, als ze naar haar zin loopt, fietst en zwemt zou een tijd van rond de drie uur haalbaar moeten zijn. ners onder de hoede van Yvonne Brui ning, die het deel wedstrijdleiding dat hoort bij de overgangen regelt. De eerste overgang vindt plaats in een afgesloten deel van de kleedhokjes bij het zwem bad. De atleten kunnen hier met een be geleider de zwemkleding verwisselen voor de broek met het zeemleren kruis om op de fiets verder te gaan. De beken de wielrenner Hans Koorn heeft hier de leiding. Parcours In het Hogeberggebied is een aantrek kelijk parcours uitgezet dat de deelne mers vijf keer moeten fietsen. Er moch ten geen wegen worden afgesloten, zo dat bij elke hoek en kruising posten wor den neergezet om er voor te zorgen dat het verkeer en de deelnemers elkaar niet in de wielen rijden. Na de start voor het zwembad gaat het rond het Wezenland via de Slinger weg naar de Emmalaan. Bij de RSG wordt de Haffelderweg ingeslagen. Daar is de eerste 'col', het stijgt behoorlijk naar de Leemkuil toe. Het heuvelachtige karakter van de wielerronde heeft al deelnemers doen informeren of er ook een bolletjestrui voor de beste bergrijder beschikbaar is en er zijn deelnemers die bij hoog en laag beweren dat er meer gestegen dan gedaald wordt in het par cours. Tot dergelijke trucs is de overi gens zeer capabele organisatie niet in staat. De tweede col is er één xvan de zwaarste categorie: de Schansweg op. Die wordt helemaal uitgereden tot aan de Schans. Daar gaat het linksaf langs de Redoute naar de Pontweg. Ook daar weer heuvels op het stuk naar de Leem kuil. Via de Haffelderweg, de Emmalaan en dé Slingerweg wordt het Wezenland weer genomen zodat de route opnieuw Opvallend is de leeftijd van de spor ters, afgezien van de 'jonkies', Remco de Beer (21 jaar, nummer 22), Angelien Bakker (17 jaar, nummer 3) en Ralf Gra- bowski (21 jaar, nummer 20), zijn ze alle maal ouder dan 25 jaar. De oudste is Dirk Eelman (18) met zijn 46 jaar. Dirk Bakker (12) volgt met 43 jaar. Loek van Vliet is ook bekend van de hardloopbanen en start met nummer 17. Piet Schuyl (9) heeft een sleutelbeen breuk in augustus kunnen compense ren en schijnt zijn trainingsachterstand te hebben weggewerkt. Hij wordt getipt voor onder de drie uur. De al eerder genoemde Adriaan Ver- kaart heeft nummer 16, Franchimon durfde nummer 13 aan, Auke Brouwer is herkenbaar aan een 19 en Wil Braam aan een 8. Sportleraar Henk Keyser heeft rug nummer 15. Donald de Vrind (10) heeft aangekondigd niet als laatste te willen eindigen, maar Piëta Bakker (4) tipte zichzelf voor rond de vier uur. Sieb Keij- ser (7) zal proberen zijn voetbalervaring om te zetten in een tijd binnen de drie uur terwijl hardloper Cees Timmer zich zelf in 2 uur en drie kwartier over de eindstreep ziet komen. Hij heeft nummer 6 en is voorzichtig getipt voor een plaats bij de eerste vijf. De prijzen zullen uitgereikt worden door Petra van der Vis die zich nog on langs onderscheidde door het IJssel- maar over te zwemmen en het Marsdiep heen en weer te bedwingen. De winnaar van de triathlon mag in ieder geval niet zondag met spierpijn in zijn bed blijven liggen want die moet dan de prijsuitrei king van de jeugdtriathlon en de estafet te doen. Zondag Ook zondag zal het rond het zwembad gonzen van triathlonachtige activiteiten. Om 10.00 uur duikt de jeugd tot 17 jaar het zwembad in om 500 meter te zwem men. Zij moeten 9 kilometer fietsen en als ze jonger zijn dan veertien jaar 3.670 meter hardlopen, anders 5 kilometer. De finish wordt ongeveer een uur later verwacht. De triathlon-estafette start om 12.00 uur met zwemmen, om 12.30 uur met wielrennen en om 13.50 uur met hardlo pen. Omstreeks 15.10 uur is dan de finish. De organisatie is nogal uitgebreid. Een dikke vijfenzeventig vrijwilligers zijn er bij IR RIL die jaarlijks bij de Taptoe toont dat hij dat métier beheerst. Na het fietsen komen de deelnemers weer heel even onder de hoede van Yvonne Bruining, die ditmaal in het ge bouw van Graaf Spuiterij een over gangsfase zal begeleiden. De fiets wordt hier ingewisseld voor loopschoenen. Ook het loopparcoursis niet mis. Wedstrijdleider Ed van Bommel laat de deelnemers het eerste deel van de route volgen die ze ook gefietst hebben. Pas voorbij jeugdherberg Panorama veran dert het, dan wordt voor de vele boch ten van Westergeest gekozen. Via de Waterweg en Zuid-Haffel wordt een klein stukje langs de Pontweg weer rich ting Den Burg gelopen, waarna het tuunwalweggetje de deelnemers weer sge termijnbeleid nu echt in aantocht Met als enige tegenstemmer Peter Bakker van de PSP stelde igemeenteraad dinsdagavond f40.000— beschikbaar ter on- ürsteuning van de extra activiteit die de VVV ontplooit voor Jt stimuleren van het najaarstoerisme. Tijdens de discussie werd echter dui- I dat het de laatste keer was dat de deenn dergelijke op zichzelf staande financieel steunt. In de toekomst alleen nog geld worden gegeven als een behoorlijk totaalplan voor Texel- omotie komt. Wethouder Klaas Barendregt vertelde üzo'n totaalplan onderweg is. Hij be- tfde zelfs dat dit lange termijnbeleid De contouren daarvan zijn reeds zicht- 3r") dit najaar al in de raadscommissie ;,-f financieel, economisch en tech- sch beleid besproken zal kunnen wor- 1. Daarbij zal ook aan de orde komen hoeverre financiële steun van het be kleven wordt verwacht. Tweede keer 'forig jaar stelde de gemeenteraad ook (ƒ50.000,— beschikbaar voor de ^arscampagne. Ook toen zou het de Jlste keer zijn en werd een promotie- ®nin het vooruitzicht gesteld. Dat plan trechter nog steeds niet, onder ande- gevolg van onenigheid over de 3k binnen de werkgroep Texelpro- De VVV heeft nu zelf een plan ge bakt, los van de inmiddels uiteengeval- werkgroep. 3. en W. vonden het intussen wel ge- enst opnieuw geld uit te trekken voor lajaarscampagne omdat het stimule- van het toerisme dringend noodza ak is. Dat tienduizend gulden minder werd uitgetrokken dan vorig jaar was het gevolg van het streven naar bezuiniging. Gerbrand Poster was het met die ver mindering niet eens. „Je moet juist méér adverteren in een teruglopende tijd". Poster wilde wel een overzicht heb ben van de kosten en baten die de ge meente van het toerisme heeft. Ate Rienstra vertelde dat hij alleen ac- coord was gegaan met het opnieuw ge ven van gemeentegeld voor de campag ne in de wetenschap dat nu eindelijk een echt promotieplan in aantocht is. Hij was wel nieuwsgierig hoe de financie ring van dat promotieplan wordt gere geld, met name naar het aandeel dat het bedrijfsleven zal hebben. Rienstra zei ook te hopen dat er een nieuwe commis sie zal komen die de promotie van Texel in de meest brede zin ter hand zal nemen. Voor allemaal Paul Kikkert wilde het promotiegeld in een ander opzicht 'breed' besteed zien. Niet alleen de belangen van hotels en pensions moeten erdoor worden ge diend maar het zou ook de bezetting van caravans, gemeubileerde woningen en andere verblijfsakkommodatie moeten verbeteren. Peter Bakker vond dat in ieder geval de promotie van Texelse produkten in de toekomstige planning moet worden op genomen. Het zal dan ook makkelijker zijn om van het bedrijfsleven geld te krijgen. Het door Poster gevraagde overzicht van kosten en baten van toerisme kon Barendregt alvast globaal mondeling ge ven: de gemeente heeft meer kosten dan opbrengsten. Om de zaak sluitend te krijgen zou de toeristenbelasting on geveer twee keer zo hoog moeten zijn. Poster wilde het overzicht graag gede tailleerd op papier hebben en dat werd toegezegd. Schaakclub En Passant begint op maandagavond 17 september in „De Lindeboom" om 20.00 uur met de inter ne competitie. De club nodigt iedereen uit vrijblijvend eens een maandje mee te spelen in de B-poule. Nadien kan men dan beslissen of men al dan niet tot het lidmaatschap besluit. De nummers één en twee van deze B-poule promoveren naar de hoofdgroep, die uit 8 spelers bestaat en waarin gestreden wordt om het clubkampioenschap, dat per seizoen drie periodekampioenschappen omvat. In de B-poule zitten spelers van elk kali ber zodat voor iedereen interessante te genstanders te vinden zijn, ook voor de niet geroutineerde huisschakers. Jeugdschaak Ook de jeugd kan bij de schaakclub te recht. Vanaf 19.00 uur zijn F. van Lare en W. Hoekman aanwezig om de jonge schakers van het eiland te begeleiden. De deelname hieraan is gratis. Ook de afdeling jazzgymnastiek van de gymvereniging Oosterend is weer be gonnen. Er wordt elke vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur en elke maandag van 21.30 tot 22.30 uur gerepeteerd in dorpshuis De Bijenkorf. Nieuwe leden zijn welkom. Op 19 en 20 september wordt te Bree- zanddijk van 10.00 tot 19.00 uur gescho ten met 155 mm munitie. De Baptistengemeente Texel houdt eens per veertien dagen een bijbelstu diebijeenkomst in de Doopsgezinde kerk in Den Burg, steeds van 19.30 tot 21.00 uur. Deze bijeenkomsten, onder leiding van dominee J. Tensen, zijn vrij toegan kelijk voor ieder. Telkens wordt een an der onderwerp gekozen. De eerstvolgen de bijeenkomst is donderdag 20 septem ber en het thema is dan „Evangelie". In de Agenda van de Texelse Courant wor den de bijbelstudiebijeenkomsten tel kens aangekondigd met vermelding van het onderwerp. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Molenstraat, Warmoesstraat, Gra venstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat, Julianastraat. Marsplan Zaterdagmiddag om 2.00 uur haalt Scouting Texel oud papier op in het Marsplan. In het vervolg elke derde za terdag van de maand. De Klaverjasclub Den Burg start op donderdag 27 september weer met de clubcompetitie, zoals gebruikelijk met een algemene ledenvergadering, aan vang 20.00 uur in Chinees restaurant Azië. Alle leden worden verwacht, op deze avond kunnen ook nieuwe leden zich opgeven en meepraten over de op zet van de competitie. De inschrijving van nieuwe leden sluit uiterlijk woens dag 3 oktober. Naast de clubcompetitie organiseert de vereniging dit jaar voor de tiende keer het open kampioenschap (van Texel. Dit jaar dus het eerste lustrum, met hopelijk een record aantal deelnemers. De eerste krachtmeting hiervoor vindt plaats op vrijdag 26 oktober. Verder kun nen de leden meedoen aan de regionale kampioenschappen, voor koppels, indi vidueel en voor teams. De hoogstge- plaatste koppels uit de regio krijgen daarna de kans mee te strijden om het Nederlands kampioenschap. Deze natio nale kampioenschappen zijn dit jaar voor het eerst dus alleen toegankelijk voor le den van klaverjasverenigingen die zijn aangesloten bij de Nederlandse Klaver jas Federatie, of bij een afdeling van deze federatie. De zon komt 21 september op om 7.24 uur en gaat onder om 19.40 uur. Maan: 18 sept. L.K.; 25 sept. N.M. Doodtij: 20 sept.; springtij: 27 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 14 september 11.51 en Zaterdag 15 september 0.03 en 12.15 Zondag 16 september 0.17 en 12.38 Maandag 17 september 0.25 en 12.54 Dinsdag 18 september 0.41 en 13.08 Woensdag 19 september 1.18 en 13.44 Donderdag 20 september 2.30 en 15.06 Vrijdag 21 september 4.12 en 17.07 Zaterdag 22 september 6.07 en 19.16 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. betrokken en er is de nodige steun van het bedrijfsleven. Opmerkelijk is dat J. van der Vis van fruithandel De Banaan samen met grootwinkelbedrijf Albert Heijn zorgt voor de versterking van de inwendige deelnemer. De Rabobank steunde door bijvoorbeeld het program maboekje te laten drukken, Jelltex spon sort de complete jeugdmarathon, Nauta zal een videoverslag maken, Martin Tromp, v/h Langeveld en De Rooy BV, de RST, de politie en de AOT zijn ook on dersteunend in de weer geweest. Dat moest ook wel want een dergelijk uitge breide organisatie kan aardig in de papie ren lopen. De medische verzorging is in handen van dokter K. Eissen, terwijl gemasseerd zal worden door Ed van Bommel, Henk de Steur en Marleen Terwindt. De EHBO afdeling Texel is actief. Er worden langs de route zes verzorgingspunten ingericht met sponzen en bananen en dergelijke. Per deelnemer lopen ruim drie verzor gers rond. Super prestige De organisatoren hebben inmiddels aansluiting gezocht bij de Stichting Tri athlon Nederland. De wedstrijd die nu wordt georganiseerd is een proef voor volgend jaar. Dan moeten de zaken veel groter aangepakt worden, met een zwembaan in zee bij de Schans, waar vroeger het zwembad was. Dat zou de mogelijkheid bieden om een ongelimi teerd aantal deelnemers in te laten schrijven. Nu zijn er al behoorlijk wat mensen van de overkant geweest die in formeerden of ze mee konden doen. Gert Pansier rekent erop dat bij een open inschrijving zeker 250 deelnemers zou den kunnen worden genoteerd. Vooral als de wedstrijd ook kan worden opge nomen in het „Super Prestige Circuit", dat is een soort landelijke competitie. Als datum voor volgend jaar is geprikt 7 september met een uitwijk naar twee weken later. Het wedstrijdveld zou dan in verband met het tij om 12.30 uur kun nen starten. Bij slecht weer is het mis schien mogelijk om in de haven een wedstrijdbaan uit te zetten. Een wedstrijd in september betekent dat deze in het eind van het triathlonsei- zoen zou vallen. Dat geeft vaak span ning omdat de strijd tussen kampioens kandidaten dan afgetekend is. Eerder in het jaar zou trouwens in verband met de temperatuur van het zeewater niet aan te raden zijn. Als al deze plannen doorgaan zou Texel de primeur van een triathlon in zout water in Nederland hebben en daarmee dicht bij het grote voorbeeld Hawaï komen. Voor het zover is zal eerst een stichting voor de organisatie opge richt moeten worden omdat de finaciële kant van de zaak dan een veel grotere schaal krijgt. In het najaar zullen de initi atiefnemers al met de diverse instanties om tafel gaan zitten. De komende week wordt overal op Texel gecollecteerd voor het Prinses Beatrixfonds. Dit fonds zet zich sinds 1956 in voor mensen die lijden aan ziek ten die het zenuwstelsel aantasten zoals multiple sclerose, spierziekten, spastici- teit, kinderverlamming, open rug, ziekte van Parkinson, ziekte van Huntingson etc. Per maand komen vele individuele aanvragen om hulp bij het Fonds bin nen. Een groot aantal daarvan is nog af komstig van poliopatiënten, want welis waar is de kinderverlamming onder con trole, maar nog steeds kampen velen met de restverschijnselen van de epide mie uit 1956, die maar liefst 2200 slach toffers eiste. Het Prinses Beatrix Fonds blijft hen met hulp terzijde staan, voor zover sociale wetten geen mogelijkhe den bieden. Bovendien draagt het Fonds bij in de kosten van alle mogelijke extra voorzie ningen die uiteraard veel geld kosten. Een voorbeeld: een elektrische rolstoel kost bijvoorbeeld gauw zo'n tienduizend gulden. Daarnaast helpt het Prinses Beatrix Fonds met financiële bijdragen in de kosten van het aanpassen van wonin gen of bij de aanschaf van aangepaste vervoermiddelen en het verzorgen van een vakantie in een van de zes aange paste vakantiebungalows die verspreid over heel Nederland liggen. Voorts biedt het Prinses Beatrix Fonds hulp in de vorm van speciale huishoude lijke apparaten, orthopaedisch schoei sel, beugels, rolstoelen en vele andere noodzakelijke voorzieningen. Naast de individuele aanvragen ont vangt het Prinses Beatrix Fonds vele niet-individuele verzoeken om bijdragen. Zo stelt het Fonds ieder jaar grote bedra gen ter beschikking van het weten schappelijk onderzoek naar de oorzaken en mogelijke genezing van de ziekten en aandoeningen. Sommige patiënten hebben aange taste ademhalingsorganen en kunnen al leen met kunstmatige beademing in le ven worden gehouden. Zo'n verpleging kan slechts in een ziekenhuis plaatsvin den. Daarvoor heeft het Fonds speciale beademingscentra „De Schelp" in Scheveningen en „De Ark" in Rotter dam, helpen inrichten. P. J. Bakelaar uit Den Burg slaagde voor het diploma Accountant-admini stratieconsulent (A.A.).

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9