Grisja komt gedenksteen Mutti met voor Cornelia Deel opbrengst van Lions-veiling voor waterputten Toch korting op mzw-subsidie 46CND4 OUD-STRIJDERS BIJ 4(kJARIGE HERDENKING? Cursus boekhouden gaat door Karate MST Texelse inzenders opnieuw succesvol in Purmerend Geslaagd Hoge waardering voor Texelse katten j Mooie resultaten voor hangoorfokkers Bezoek Statenleden Geslaagd Geslaagd TEXELSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER Er is kans dat veel deelnemers aan de opstand van de Georgiërs aanwezig zullen zijn bij de 40-jarige herdenking van de Russenoorlog" in mei volgend jaar. In ieder geval komt de 64-jarige Grisja Baindurasvili uit Kaspi, in gezelschap van zijn dochter en mogelijk nog meer fa milieleden. Grisja zal bij die gele genheid een gedenksteen op de begraafplaats op de Hogeberg plaatsen ter nagedachtenis aan wijlen mevrouw C. C. Boon- Verberg, de „moeder der Geor giërs". Hij heeft daarvoor deze week toestemming gevraagd aan burgemeester J. A. Engelvaart. Grisja Baindurasvili verblijft momen teel op Texel als gast van Piet van Heer- De belangstelling voor de dit najaar op Texel te geven opleiding voor het prak tijkdiploma boekhouden is zodanig, dat het thans vast staat dat de cursus door gaat. De organisatie is nog niet helemaal rond maar de mensen die zich hebben opgegeven ontvangen binnenkort be richt van de Avondschool Den Helder. Er komt een informatie-avond voor cur sisten en belangstellenden waar men onder meer hoort welke boeken men moet aanschaffen terwijl ook mogelijk heden betreffende studiefinanciering aan de orde komen. Het is de bedoeling de cursusbijeenkomsten te houden op de maandagavonden in het LBO- gebouw. Onder leiding van Kyokushin-karate trainer P. Viguurs uit Den Helder is de Karateclub weer van start gegaan. De trainingsuren zijn: vrijdag van 17.00 tot 19.30 uur en maandag van 17.30 tot 18.30 uur. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor nieuwe leden. De eerste vier lessen kan men vrijblijvend meedoen. Voor meer informatie telefoon (02220) 5207. In het kader van het feit dat Jan van Egmond in het jaar 1484, 500 jaar gele den, de marktprivileges verleende aan de stad Purmerend, werd voor de 75ste keer een veetentoonstelling gehouden. Naast inzenders van het vasteland, schreven een 9-tal schapenfokkers van Texel dieren in. En niet zonder succes. Uit bijgaande opsomming blijkt dat vele kampioensprijzen en eerste A prijzen werden binnengehaald. Oudere rammen: 1A J. Eelman, 1B A. Brans Pz., 1C Fa. J. D. Roeper zn. Éénjarige rammen (3 series): 3e se rie 1A D. C. Kikkert, 1B Fa. J. C. Hin zn. Drietallen ramlammeren (5 series): 3e serie 1B D. C. Kikkert, 1C C. Kikkert. Schaap met 2 ramlammeren: 1A C. Kikkert, tevens het beste stel, 1C J. Mantje. Schaap met ooi- en ramlam (2 se ries): 1A C. A. Commandeur, 1B C. Kik kert, 1C Fa. H, Tjepkema zn. 2de serie 1B J. Eelman. Schaap met 2 ooilammeren: 1A D. C. Kikkert, 1B Fa. H. Tjepkema zn. Schaap met 3 of meer lammeren: 1B D. C. Kikkert. Viertallen oudere fokooien: 1A C. A. Commandeur, 1B C. Kikkert. Viertallen éénjarige ooien (2 se ries): 1e serie 1C J. Eelman. 2e serie 1A C. Kikkert. Viertallen ooilammeren (2 series): 1e serie; 1A C. Kikkert, 1B C. A. Commandeur. Tweejarige rammen: 1A L. C. Eel man, 1C L. C. Eelman (tevens uitgeroe- pen tot reserve kampioen c.q. reserve kampioen oudere rammen). Kampioenen L. C. Eelman werd kampioen bij de oudere rammen met 3965-0148. Deze zelf gefokte ram werd ook op Texel 1984 kampioen. Het reserve kampioenschap was ook voor L. C. Eelman met een fok- produkt van C. Kikkert, te weten 4030-0169. Bij de keuring om het kampi oenschap liepen op het laatst alleen Texelse fokkers mee. Bij het jeugdkampioenschap was het anders, daar liepen op het laatst alleen 'vasteland-inzenders'. Het kampioenschap oudere ooien was voor C. A. Commandeur en reserve kampioen werd C. Kikkert. Dat was een zelfde plaatsing als op Texel. Bij de jeugd ging de titel naar C. Kikkert. waarden in de Schoonoordsingel in Den Burg. Het is de vijfde keer dat hij sinds de oorlog een bezoek brengt aan het ei land, dat door hem en veel van zijn me destrijders als tweede vaderland wordt beschouwd. De vorige keren logeerde hij bij mevrouw Boon in De Cocksdorp, dus in de omgeving waar zijn belangrijkste oorlogsherinneringen liggen. Grisja on derhield met mutti Cornelia" zeer har telijke banden. Als mevrouw Boon in Georgië was, logeerde ze altijd bij de fa milie Baindurasvili, waar ze soms maan den achter elkaar verbleef. Geen graf.... Toen mevrouw Boon overleed was dat voor Grisja een grote schok. Ik wil niet sterven voordat ik het graf van moeder Cornelia heb bezocht", zei hij twee jaar geleden tegen Piet van Heerwaarden, toen die met enkele andere Texelaars in Georgië was. Die wens kon echter niet in vervulling gaan, want mevrouw Boon is destijds gecremeerd en er is dus geen graf. Grote voldoening gaf het echter toen hij hoorde dat de as van mevrouw Boon was verstrooid over de graven van de Georgiërs op de Hogeberg, maar de behoefte aan iets dat op een grafmonu ment lijkt, bleef bestaan. Daarin zal dus nu worden voorzien. Een kunstenaar krijgt opdracht om aan de hand van een foto van mevrouw Boon een portret reliëf uit te hakken in een plaat hardsteen en er komt ook een tekst bij. Er is nog gedacht om dit gedenkteken uit te voe ren in koper, maar de Georgiërs hebben gemerkt dat dit metaal onder invloed van het zeeklimaat van Texel niet fraai blijft en hebben daarom de voorkeur ge- aeven aan steen. Problemen De vijfde overkomst van Grisja naar Texel verliep deze keer niet erg voorspoe dig. Hij vertelde ons dat hij op de heen reis in Moskou in de Nederlandse am bassade te horen had gekregen dat zijn visum pas over 15 dagen klaar zou zijn. Hij liet toen zijn omvangrijke bagage (voor een groot deel bestaande uit ge schenken) in Moskou achter, ging met het vliegtuig terug naar Georgië en vloog opnieuw naar Moskou toen het vi sum wel gereed lag. Per trein ging hij toen naar Nederland en per telegram liet hij Piet van Heerwaarden (die hem had geholpen bij het regelen van de formali teiten en die garant stond voor zijn ver blijf) weten wanneer hij zou aankomen. Met dat telegram ging iets mis (de aan komstdatum was verkeerd vermeld), waardoor Piet van Heerwaarden voor niets op verschillende stations zocht toen hij de Georgiër wilde afhalen. Toen hij op de juiste dag opnieuw stond te wachten, bleek er nog meer fout te zijn gelopen want nu was als station Amsterdam vermeld, terwijl hij in Utrecht was uitgestapt. Van Heerwaar den keerde onverrichterzake terug naar Texel, maar daar was Grisja intussen al op eigen houtje heengereisd. Hij had zich met de taxi laten brengen, wat hem f350,— had gekost. Veel bezoeken Grisja Baindurasvili werkt op Texel een ook daarbuiten een druk programma af. Tal van oude kennissen werden opge zocht maar ook nieuwe vriendschappen (ontstaan bij het bezoek van de 200 Texelaars aan Georgië in oktober j.l., waarbij, een grote groep door Grisja op overdadige wijze in zijn huis in Kaspi werd onthaald, moesten worden her nieuwd. Er werden vele geschenken uit gedeeld, waaronder flessen zelfgemaak te wijn, champagne en cognac. Grisja beschikt over een wijngaard die hem jaarlijks 3000 kg druiven oplevert. De daarvan gemaakte wijn is voor eigen ge bruik of wordt weggegeven. Grisja Baindurasvili spreekt een beetje Duits, waardoor hij met zijn relaties op Texel vrij goed kan communiceren. Hij vertelde ons dat de oud-strijders graag met een groot aantal naar Texel zouden willen komen om de 40-jarige herden king van de opstand mee te maken, maar hij kan met geen enkele zekerheid zeggen of de overkomst van zo'n groep mogelijk zal worden gemaakt. De 25-jarige Theo Eelman vertrekt donderdag naar het Afrikaanse Le- shoto met 77.000— die hij heeft ge kregen van het bestuur van de Texel se Lions-club. Het geld is de gedeel telijke opbrengst van de Lions boe delveiling en zal door Theo Eelman- worden gebruikt voor de aanleg van twee waterputten in een klein dorp in Lesotho. Eelman en zijn vrouw Marian zijn al geruime tijd voor de Stichting Neder landse vrijwilligers betrokken bij het ont wikkelingswerk in het Afrikaanse land. Theo, die van beroep scheepswerktuig- kundige is, werkt bij de technische dienst van een farmaceutische fabriek die met Nederlands ontwikkelingsgeld is gesticht en Marian zit bij het onderwijs. Theo zit thans op Texel. Hij kreeg acht maanden geleden een ernstig verkeer songeluk dat hem bijna een been kostte. Op de brancard werd hij naar Nederland overgebracht waar hij in het Amster damse Medisch Centrum werd opgelapt en inmiddels is hij zo ver hersteld dat hij zijn werk in Lesotho kan hervatten. Drinkwater Gebrek aan goed drinkwater is een der oorzaken van ziekte en sterfte in dit sinds 1966 onafhankelijke ontwikkelings land dat volledig wordt omsloten door Zuid-Afrika. Er is dan ook een ontwikke lingsprogramma dat voorziet in het slaan van drinkwaterputten in de diverse dor pen, maar door allerlei omstandigheden ziet het ernaar uit dat sommige dorpen daar nog zeer lang op moeten wachten. Toen Theo Eelman van de Lionsclub Texel het verzoek kreeg om naar een ge schikt ontwikkelingsproject uit te kijken, kwam hij dan ook op het idee om in een van deze dorpen putten te laten slaan, voorzien van handpompen. Het bedrag van 77.000,— is daarvoor genoeg als ge profiteerd kan worden van de subsidie die de Amerikaanse leveranciers van de pompen zal geven. Voor één put met pomp is er in ieder geval genoeg. De pompputten zullen worden gemaakt door Deense ontwikkelingswerkers die zich in het land bevinden en over de ver eiste hulpmiddelen beschikken. In over leg met hen zal worden bepaald waar de putten zullen worden aangelegd. Theo Eelman zal in ieder geval een oogje in het zeil houden, zodat er 'toezicht' is op de besteding van het van Texel afkomsti ge geld. De opbrengst van de laatstgehouden Lions-veiling was groot genoeg om er ook nog 75.000,— af te halen voor de Stichting Texelvakantie Gehandicapten. Er rest nu nog een kleiner bedrag waar voor nog doelen worden gezocht. Grisja bij de vuurtoren waar zijn belangrijkste oorlogsherinneringen liggen. De subsidie die het rijk verstrekt voor het Mensen Zonder Werk project zal voor 1984 niet zoals verwacht werd 795.000— bedra gen maar 784.000—. Het kabinet ontwikkelde vorig jaar plannen om de MZW-projecten in het land in 1984 met 30% te korten, in 1985 met 70% om ze in 1986 te kunnen laten ver dwijnen. De gemeente Texel protesteerde daartegen en kreeg te lefonisch de toezeg ging dat in de jaren 1984 en 1985 niet gekort zou worden. Dat zou op schrift be vestigd worden, maar die bevestiging is eerst vorige week naar de gemeente gestuurd. De telefonische toezegging werd nu zo uitgelegd dat er niet ge kort zou worden op de personeelskosten maar wel 30% op de rest. Het resultaat is dus toch een teruggang van ruim 711.000,—. Ongeveer een zelfde bedrag blijft dan nog over na aftrek van salaris en huis vestingskosten. Daarvan moet het hele project draaien. Als de redene ring die nu door het mi nisterie van WVC is ont wikkeld wordt doorge trokken zal volgend jaar op de niet-personeelskos- ten 70% worden bezui nigd. zodat dan niet eens meer genoeg over blijft om de huur van de ruimte in het dorpshuis van Den Burg te betalen. Op de afdeling Culture le Zaken van de gemeente is het bericht van het mi nisterie met enige ver bijstering ontvangen. Mo menteel wordt onder zocht op welke manieren tegen de beslissing in be roep kan worden gegaan. Inmiddels is voor 25 september een vergade ring vastgesteld waarin door een forum gediscus sieerd zal worden over het al of niet door laten gaan van het project. Forumle den zijn wethouder P. Ze- gers (voorzitter), A. Maasdam (directeur Ge westelijk Arbeidsbureau), D. van der Wel (ambte naar werkgelegenheid), S. van der Heide (ambte naar sociale dienst) en Th. van den Berg (voor zitter begeleidingscom missie MZW). De open bare bijeenkomst wordt gehouden in ,,De Witte Burcht" en begint om 20.00 uur. Joop Groen van de Lionsclub Texel overhandigt de enveloppe met een cheque v aan ontwikkelingswerker Theo Eelman. Dinsdag 18 september De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in hotel De Lindeboom een gourmetavond, aanvang 19.30 uur. Woensdag 19 september De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over enkele voorbereidingsbesluiten en over de nota huisvesting jongeren. Donderdag 20 september De raadscommissie voor financiëel, eco nomisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Gesproken wordt over de gemeentebegroting Van 19.30 tot 21.00 uur heeft de Bap tistengemeente bijbelstudie in de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Hans Hoogenbosch slaagde aan de Leidsche instrumentmakersschool voor het diploma Metaal B. Hij is werkzaam als instrumentmaker in de Vrije Universi teit te Amsterdam. Perzische langhaarkatten van Texel hebben een uitstekende indruk gemaakt op de jongdierenwedstrijd van de vereni ging Helder en Omstreken die het afge lopen weekend in de marinestad werd gehouden. Het beste nest (klassel) van de tentoonstelling was een inzending van Jan Lusthof uit Den Burg. Een lang haar kater (klasse II - 3-6 maanden) van mevrouw Koorn uit de Dennen werd nummer één en een langhaar poes (klas se III - 6-10 maanden) van Jan Lusthof werd ook eerste en werd tevens uitge roepen tot de beste poes van de show. De Texelse fokkers van Franse hangoorkonijnen hebben goede re sultaten geboekt op de jaarlijkse jongdierenkeuring van de vereniging Helder en Omstreken. De dieren werden in twee groepen onderscheiden: a (geboren tussen 1 januari en eind maart) en b (geboren tussen 1 april en eind juli). In groep a behaalde P. van der Molen het predikaat 'fraai' met een Madagascar bonte voedster; dit dier werd tevens tot het beste van de a-klasse uitgeroepen. In de groep b verwierf Arie Timmer het predikaat 'zeer goed' met zijn Madaga scar ram, die tevens tot beste ram werd uitgeroepen. De overige resultaten: witte Franse hangoor, ram, M. Verseput, twee keer zeer goed; P. van der Molen een keer zeer goed en A. Timmer twee keer zeer goed. Witte Franse hangoor, voedster, M. Verseput, twee keer zeer goed; P. van der Molen twee keer zeer goed en A. Timmer een keer zeer goed. Franse hangoor, bont, ram, M. Verseput een keer goed; P. van der Molen twee keer zeer goed; A. Timmer een keer zeer goed. Franse hangoor, voedster, bint, P. van der Molen een keer fraai, een keer zeer goed. Franse hangoor, Madagas car, ram, P. van der Molen twee keer zeer goed; A. Timmer een keer zeer goed. Franse hangoor, Madagascar, voedster, P. van der Molen twee keer zeer goed; A. Timmer een keer zeer goed. Franse hangoor, konijngrijs, ram, M. Verseput een keer zeer goed, een keer goed. Franse hangoor, zwart, ram, M. Verseput een keer goed. Wener wit, ram, P. van der Molen twee keer zeer goed, een keer goed. Wener wit, voedster, P. van der Molen een keer zeer goed, een keer goed. Tan, ram, D. Hoo genbosch twee keer goed. Tan, voedster, D. Hoogenbosch een keer Auke Brouwer uit Den Hoorn slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen natuurkunde en aardrijkskunde, richting landschapseco logie. han van Dijk op: ,,Die grens is algem rf9 geaccepteerd beleid dat ook doorQ ji goedgekeurd. We hanteren die non jaren en daar is door GS nog nooit tiek op geweest". De kwestie kwam naar voren ambtenaar Jim Ie Roux een inleiding ji gegeven over de plannen voor heta 11 gebied, of 'De Koog oost' zos noemde. Juist omdat hij vond dat de vooi ningen te zwaar belast worden pi Van Gelder voor seizoenverbreding daarom was hij bijzonder positief") het plan, een mening die overigensi i' meer statenleden werd gedeeld. G Meinema was wél benieuwd of de le gerij zou moeten opdraaien voor het lies als het plan van 30 miljoen mislukken. De statenleden lieten zich verder formeren over de ontwikkeling van seizoenbezetting, de kustafslag vervoer van MLK- en ZMLK-ler naar scholen aan de overkant, Da kwamen geen nieuwe gezichtspu naar voren. Onbekend De openbare bijeenkomst werdi pend zoals bij het CDA gebruikeli met een bijbeltekst waaruit bleek dat goed is om te luisteren maar onvers dig om te snel te spreken. De ti vatte tevens een oproep om de bijb boodschap in de praktijk te b De vergadering werd ingeleid dor C. Hin, die constateerde dat de S leden weinig bekendheid genieten.; raadsleden kennen we persoonlijken kamerleden van televisie maardr leden kennen we eigenlijk niet slecht". Hin vroeg de vijftien aanwe provinciebestuurders dan ook zich maal even voor te stellen, nadat hijn korte samenvatting had gegeven var! opbouw van de eilandeconomie, I In de discussie nam Ben Daalder! gelegenheid waar om de visserijl eens extra te belichten, hij vond dat# dat teveel 'in een vluggertje' had bei deld. Daalder wees op de urgentie! vergroting van de havenmond van! deschild en vertelde daarbij dat devJ gelegenheid in de visserij aan het tor men is. Statenlid Van den Bos reagei enigszins verbaasd op die urgentie:, hebben nog nooit een aanvraag1 een vergroting gezien. Een dergi aanvraag zou een heel grote kansmt goedgekeurd te worden, in Den He is bijvoorbeeld onlangs nog zo'n v uitgevoerd. De gemeente is de insta die de aanvraag in moet dienen". Dorpsbelang Wethouder Piet Zegers (CDA) vr wat de beste tactiek zou zijn om en te zorgen dat de kleine openbare ba scholen in bijvoorbeeld De Waal Zuid-Eierland blijven bestaan. Bij Waal noemde hij het grote belang) de school voor het dorp. Eén van des tenleden, mevrouw A. J. Verhol Bokma, die in de onderwijscomni zit antwoordde dat dat dan ook de ral zou moeten zijn om de school te hs haven. „Dat is vandaag de dag eenl langrijk argument dat mee kan hei; om scholen die niet aan het getalscril um voldoen open te houden. Verda dat een zaak die door GS wordt belli deld". Gedeputeerde Korte sloot de kei overigens weer door eerst naai minister en vervolgens weer naar de talscriteria te wijzen: „Wij adviseren leen maar en verder is het toch eenï van aantallen leerlingen. Een beetje vloed op het beleid is mogelijk maar moeten grenzen zijn". De school van Waal mag in ieder geval tot het scho jaar 1988/'89 open blijven. Frustratie Aan het eind van de avond w Rienstra de statenleden op frustratie op Texel leeft met betrekking tot het vinciaal ambtelijk apparaat: „Voora Provinciale Planologische Dienst fi oneert niet optimaal. Als we aanvi sturen komt er soms helemaal geert woord. Omdat het bestemming! buitengebied nog niet is goedgek? hoewel het plan al van 1975 data moeten we veel artikel 19-proce< voeren. Zodra daar een bezwaar; hangt moeten we er al op rekenen! het zeker een jaar duurt voordat d? handeling bij de PPD rond is". Raa Gelein Jansen ondersteunde dit vera en vertelde bovendien dat voor ditj bleem diverse ingangen waren gezot bij de provinciale fractie, maar datd nog geen resultaat had opgeleverd!: De volgende Texelaars slaagden)" de AVBB-examens van de stichting' der en Ondernemersopleiding Bouwt drijf in Hilversum: Uitvoering B en U: P. F. Buijsmam Den Burg en C. H. Rutten uit De Cod dorp. Vakdiploma aannemer B enU;1 C. G. Witte uit Den Burg. De diplom worden donderdagavond vanaf uur uitgereikt in De Rode Leeuw, 15 te Schagen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2