orsmachine grote trekpleister ij jubileum Oud-leerlingen Boys stond punten af Politie Alkmaar won R P-zaalvoetbaltoernooi KW loopt stuk op sterk spelend SVO-Z1 1—3 Brommer uit verkeer [oen licht WVC voor lOllards-lrene bouw Competitie Tetak weer van start Joop Veltkamp won Arnhemse zeepkistenrace Ledenvergadering Gyvo De Koog-Dirkshorn 3-0 Einde competitie Windsurfclub Texel 1AG 18 SEPTEMBER 1984 TEXELSE COURANT tA tikast met balenpers aan het werk. Duidelijk is te zien dat de pakken stro niet kinderachtig zijn. Ze werden dan ook omschreven als 'looiig'. hoogtepunt van de zeer geslaagde jubileumviering van de Oud- ngen zaterdag in Eierland was beslist de demonstratie die door met de lachine van de gebroeders Uitgeest werd gegeven. De demonstratie nal terwijl de ploegwedstrijd nog gaande was en werd om die reden stilgelegd; er was absoluut geen publiek meer voor de ploegers. ;khet overige programma was een succes, zowel wat de inhoud als wat iiblieke belangstelling betreft. De ploegwedstrijd mocht zich verheugen ■itien deelnemers. De hoogste score werd gehaald door Ard Saai met ;unten. werd geopend door Oud- gen-voorzitter Nico Roeper die de f -meester uitnodigde het startsein ie ploegwedstrijd te geven. Dat ge- door het hijsen van een groen- vlag, voor de ploegers het teken sgonnen kon worden met het uit- van de eerste voor. Dat is het hal- erk in een ploegwedstrijd, als die voor recht is lukken de anderen wel. Het uitzetten gebeurt met be- van paaltjes die de juiste koers aan- i. Het is tamelijk moeilijk om via sxact rechte lijn te rijden en onder dook de ploeg op de goede diepte ouden. De voor moet tussen de 18 •centimeter diep zijn en daar werd g op toegezien. deelnemers kregen door loting een aangewezen, ze hadden dan drie Ie tijd om dat zo netjes mogelijk om jegen. Saai werkte met een twee- ar wentelploeg. De tweede, Niek met 319 punten, had een rondgaan- achter zijn trekker hangen, hij Idus eerste in zijn klasse. Jan Lap met eveneens een rondgaande gderde met 313 Vz punten. Eerste bij Heschaar wentelploegen werd Edo met 264 punten. Paardenkracht [wijl de deelnemers bezig waren ook diverse leden van de oude er en motorenclub aan de gang. Hlend was dat de oude trekkertjes; met een paardentractieploeg er er, nog moeiteloos hun werk deden, de liefhebbers van echte paarden kracht waren Willie Zijm en Henk Spigt aan het ploegen en ook dat trok veel kijkers. Het dorsen gebeurde met een Lanz dorsmachine uit 1929, geheel opgeknapt door Loonbedrijf Grisnigt. De machine zag er als nieuw uit, er liepen zelfs land- bouwleken rond die niet in de gaten had den dat het hier een antieke machine be trof. Voor de aandrijving zorgde een Field Marshall trekker van net na de oor log. De grote ééncylinder diesel bleek voor zijn taak berekend te zijn. Achter de dorskast stond een Hut hogedrukpers uit 1929. Dit apparaat verwerkte het stro tot forse balen. Een man of acht was bezig om de tarwe op de dorser te gooien, de dorser te voeden, de balen van de ma chines te pakken en het graan af te voe ren. Vele honderden mensen stonden naar die bedrijvigheid te kijken. Het dorspersoneel bestond uit mensen die vroeger ook met dergelijke machines hadden gewerkt. Het ophalen van de herinnering werd leuk gevonden, maar de dorsers waren unaniem van mening dat het met een combine toch wel com fortabeler werken was. Langzaam Een onderdeel van het feest dat door het publiek ook behoorlijk gewaardeerd werd was de wedstrijd langzaam rijden voor oude trekkers. Daarbij bleek dat niet de trekkers met de echte lange slag motoren het langzaamst liepen. Sommi ge deelnemers konden niet met hun voet van rem of koppeling afblijven maar de alerte jury had dat in de gaten. Erg lang zaam bleek een Lanz Buldog te zijn. Tijdens deze bezigheden stonden een stuk of vijf soms fraaie stationaire moto ren rustig te draaien. 'Meester' C. P. Laan was natuurlijk aanwezig en hij genoot zichtbaar. Hij verklaarde de dag als een echte hoogtij dag te ervaren. Het in groten getale opgekomen pu bliek moet ook de standhouders in de tent tot tevredenheid gestemd hebben. Zij hadden over belangstelling niet te klagen. De VEM had uit erkentelijkheid ervoor gezorgd dat overal op het feest terrein waar dat nodig was elektriciteit voorhanden was, een gebaar dat door de organisatie zeer op prijs werd gesteld. Verder werden stands bezet door Kwekerij Eureka, Dros' Smederij, Nauta, Sjef Beers, de Cebeco, de Coöperatie en Loonbedrijf Witte. 's Avonds bezochten omstreeks vijf honderd oud-leerlingen de feestavond. Coby en haar Goldstars kregen de volle tent uitstekend aan het swingen. De laatste tijd mag dan geconstateerd zijn dat de vereniging minder goed draait dan vroeger, met dit feest hebben de or ganisatoren duidelijk laten zien dat er beslist nog leven in zit. De politie hield donderdag op de Pontweg een 17-jarige Texelse jongen aan die op een bromfiets reed waarvan een of meerdere onderdelen niet aan de voorschriften voldeden. Voor nader on derzoek werd de brommer uit het ver keer genomen. Het ministerie van Welzijn, Volks- szondheid en Cultuur heeft de pro tóe het groene licht gegeven om toer te gaan met de procedure tó de bouw van een gecombi- serd verzorgingstehuis waarin de ollard en Irene zullen samengaan, at is voor de plannenmakers ver- lugend, want WVC zal straks ook et geld voor de bouw over de brug Weten komen. Als dat er niet zou geweest zou in dit stadium aan plannen een halt zijn ^geroepen. Dat betekent overigens nog niet de zaak nu rond is, met name rer de organisatie, waarin ook de amenwerking met het Verpleeg huis is opgenomen, moet overlegd morden met de provincie. De diver- betrokkeh Texelse bestuurders uilen 26 september een hele dag in laarlem over de uitwerking van de tonen gaan praten. Samen met nieuwbouw van het abuis Ten Anker in Den Helder be st de Texelse nieuwbouw de eerste tots op de prioriteitenlijst van de 'ovincie voor 1985. Formeel «sproken zou als, alles rond komt, us al 1 januari met de bouw be tonen kunnen worden maar de tovachting is dat dat wel in het 'rjaar zal gebeuren. Voor Tafeltennisvereniging Tetak gaat zaterdag 22 september de najaarscom petitie 1984-85 weer van start. Tetak zal hierin vertegenwoordigd zijn met 3 teams: 2 senioren en 1 jeugdteam. Tetak 1 is vorig jaar kampioen geworden in de vijfde klasse en is zodoende gepromo veerd naar de vierde klasse. Tetak 2 komt in de vijfde klasse uit. En het jeugdteam zal het gaan proberen in de junioren vier de klasse. Er wordt weer gespeeld op de zaterdagmiddag van 14.15 - 17.15 uur in sportzaal De Ferrever aan de Emmalaan in Den Burg. De teamsamenstelling voor deze com petitie is als volgt: Tetak 1: Martin Janssen, Tiete Faber, Ruud Koorn en Max Hagedoorn. Tetak 2: Lieuwe van der Veen, Frans Room, Fred Mosk en Wilco Bakker. Tetak-jeugd: Melanie van der Kooi, Alexander Baker, Marcel Bos, Hans Se- gers en Mirjam Gerritsen. Voor alle Tetak-teams staat 22 sep tember een thuiswedstrijd voor de deur, die om 14.15 uur begint. Alle spelers(sters) worden daarom ver zocht uiterlijk 14.00 uur aanwezig te zijn in verband met het opzetten van de ta fels en het inspelen. Joop Veltkamp uit Den Burg is zondag winnaar geworden in de open klasse van de zeepkistenrace van Arnhem. Hij neemt dus de wisselbeker over van Peter Jan Geus die vorig jaar eerste werd en nu op de tweede plaats eindigde. Er wa ren nog drie Texelaartjes die aan dit eve nement meededen. Hans van Osch werd vijfde, Marcel Banda achtste en Jeroen Schoo achttiende. De Arnhemse zeepkistenrace is an ders georganiseerd dan die van Texel. Er wordt niet alleen een gewone race ge houden maar ook een race met een wip, pionnen en andere handicaps. De num mers een, twee, drie en vier moesten meedoen aan een afvalrace, waardoor hun uiteindelijke plaats in het klasse ment werd bepaald. De Texelse deelne mers kwamen allemaal uit in de open kla&je, wat betekent dat hun voertuig niet als een 'echte' zeepkist werd aangemerkt. P Scheuneman overhandigt 'zijn' bokaal aan de aanvoerder van het districtsteam van de RP Alkmaar. Het zaalvoetbalteam van het rijkspolitiedistrict Alkmaar won za terdag de Scheunemantrofee in het toernooi dat door de plaatselijke po- litiegroep werd georganiseerd. In de finale werd Brandhout verslagen, een inderhaast samengesteld team dat voor de Brandweer inviel omdat het brandweerteam zich op het laatste moment moest terugtrekken. Het toernooi werd in hoge mate geka rakteriseerd door sportief spel. De scheidsrechters H. Ploeger, J. de Noble en L. van Lubeck hoefden weinig straf op te leggen. De inzet waarmee de spe lers de zaal ingingen was prima, zodat het overigens niet erg grote publiek een leuk schouwspel kreeg voorge-schoteld. Het Texelse juniorenteam haalde alles uit de kast en toonde een technisch op vallend goed spelbeeld. Zij slaagden erin de latere kampioen op 1—1 te houden. Interessant was de strijd om de derde en vierde plaats, waarin de Texel- veteranen inzicht en balvastheid tegeno ver de conditie en het technisch sterke spel van de Joost Dourlein-ploeg stel den. Uiteindelijk bleek de slimheid van de oude rotten goed te zijn voor een 3—2 overwinning. Het Brandhoutteam knokte er in de fi nale hard voor en wist een 2—0 achter stand tegen de Alkmaarder politiemen sen om te zetten in een 3—2 voor sprong. Beide Texelse doelpunten kwa men van de ontspannen spelende Arjan Verseput. De beide goalies verrichtten goed werk. Bij Alkmaar was dat de voor malige Texelaar Kees Klaassen, terwijl de enige meespelende brandweerman Guus Zegel de met een gebroken stift- tand uitgevallen Bart Heerschap verving. Het was de tweede keer dat de door adjudant P. Scheuneman ingestelde tro fee werd uitgereikt. Vorig jaar kwam hij in handen van de brandweer. De verdere uitslag luidde: 5. Junioren selectie; 6. NIOZ; 7. RP Texel; 8. Konink lijke Marechaussee; 9. Gemeente Texel en 10. R.P. te water. De Gymvereniging Oudeschild houdt op donderdag 20 september om 20.00 uur een ledenvergadering in dorpshuis 't Skiltje. Texelse Boys verloor thuis van Woudia met 1—3. Het Boys-team had de pech dat laatste man Pieter Duin door ziekte niet kon meedoen. Ook Harry Witte, vorige week na een lange afwezigheid weer present, moest langs de kant blijven door zijn oude blessure. Er moest dus weer aan een geheel andere opstelling ge wend worden. Al snel werd het duidelijk dat tegen Woudia een moeilijke middag tegemoet werd gegaan. Er liepen een paar stevige knapen rond die hardhandig optreden niet schuwden. Scheidsrechter P. de Moei besloot de touwtjes strak in han den te nemen en floot op het laatst wel wat te veelvuldig. Hij wilde weinig van de voordeelregel weten. Het tweede doelpunt had hij strikt ge nomen niet toe mogen kennen omdat hij al had afgefloten voor een overtreding maar toen besloot wel de voordeelregel toe te passen. Woudia begon met een veldoverwicht waaruit wel kansen ontstonden maar strandde op de goed reagerende keeper Frans Stolk. De Boys wisten echter al snel tot tegenakties over te gaan en wa ren na een kwartier spelen dichtbij een doelpunt. Een onverwacht en uitstekend schot van Jaap van Kranenburg werd echter prima door de Woudia-doelman gepareerd. Het werd nu een levendige wedstrijd waarin door een slippertje van Gerard Boogaard de Woudia-spits een niet te missen kans kreeg maar hij ver prutste deze. Alfred Bakker kon aan de andere kant, na een fraaie solo, ternau wernood van scoren worden afgehou den. De ruststand bleef daardoor dubbelblank. Al snel in de tweede helft kregen de Boys een tegenslag te verwerken. Er was nog geen vijf minuten gespeeld toen Woudia voor het Boysdoel een vrije trap mocht nemen. Deze werd door N. Kors uitstekend benut door de bal langs het muurtje in de bovenhoek te depone ren. Bert Witte kreeg later voor de Boys zo'n zelfde kans. Zijn schot had echter te weinig vaart mee. Woudiakeeper C. Decker wist de bal dan ook uit zijn doel te ranselen. Om de gelijkmaker te force ren werd Bert Witte, als laatste man gestart, meer achter de voorhoede aan gestuurd. Het kwam het spel echter niet ten goede. Er werd teveel met lange ha len geprobeerd om de voorhoede te be reiken waardoor de bal meestal een prooi werd voor de Woudiaverdedigers. De Boys hadden meer hun eigen spel moe ten spelen. Bal in de ploeg houden en opbouwend aanvallen. Nadat Ab Jan Witte in de ploeg was gekomen in de plaats van Frank de Grave (in deze situa tie een aanvaller voor een aanvaller rui len leek niet logisch) werd besloten alles op de aanval te zetten. Ab Jan Witte goochelde zich al snel tot bij het Woudi- adoel maar zijn schot was te zacht om de Woudia-keeper te verontrusten. Dat opdringen was een kolfje naar de hand van Woudia dat veel ruimte kreeg om tegenaanvallen op te zetten. Met nog 14 minuten te spelen leverde dat, na een afgeslagen Boys-aanval het omstre den maar toch wel verdiende tweede Woudia-doelpunt op, door T. Dekker en nog geen twee minuten later werd het pleit beslist toen de Boys-verdediging weer werd overspeeld en N. Kors met zijn tweede treffer voor 3 0 zorgde. Dat ook de Woudia-verdediging niet vlekkeloos speelde werd vlak voor tijd aangetoond. Door slecht wegwerken kwam de bal in het bezit van Bert Witte die de Woudia-keeper nu kansloos pas seerde. Dat doelpunt kwam echter voor de Boys te laat. SVO Z1 heeft zaterdag in Kromme nie een prima overwinning geboekt. De doelpunten kwamen voor SVO op naam van Rien Brouwer (2x) en Biem Trap. Voor KW scoorde Van Lieshout in de laatste minuut van de wedstrijd en daarmee de eer redde. Eigenlijk de hele wedstrijd heeft SVO het spel onder controle gehad. Alleen in de eerste vijf minuten was KW iets ster ker, maar verder dan een afstandschot kwam men niet. Martin Land speelde op het middenveld een goede partij en drukte zijn stempel op de wedstrijd. Na dat rechtshalf Leendert Eelman tot de achterlijn was doorgedrongen kon de back van KW niet anders doen dan de bal buiten de lijn werken. Martin Land, die erg ver kan ingooien, kreeg de bal in het strafschopgebied tot bij Rien Brou wer. Deze passeerde een KW-er en schoot keihard, de keeper verrassend, hoog in het doel: 0—1. Deze voorsprong gaf duidelijk aan dat SVO niet alleen was gekomen om de nul achterin te houden, maar om aanvallend de overwinning te behalen. De KVV-ploeg begon iets har der te spelen. Dirk Trap, die veel werk verzette en ballen onderschepte moest het nogal eens ontgelden. Maar SVO bleef voetballen en de defensie van SVO met Jopst en Gep Brouwer, Piet Gris- nich en Jan Oosterhof gaf geen krimp en de afstandschoten leverden voor kee per Marco Drijver geen problemen op. Nadat Rien Brouwer de bal vlak voor doel van zijn knie af zag springen voor hij In een sportieve maar stevige wedstrijd heeft De Koog een ruime 3—0 overwinning behaald. In de eerste helft waren beide partijen aan elkaar gewaagd en er ontstonden dan ook niet veel goe de scoringskansen. Het dichtst bij een treffer voor De Koog was Kees van Beek, die een vrije trap inkopte. Via de keeper en de lat ketste de bal echter te rug. Dirkshorn kreeg ook enkele kansen om de score te openen, maar keeper Bonne speelde ook nu weer erg sterk. Eenmaal was hij gepasseerd maar toen bracht Jan van Beek redding op de doel lijn. Tot de rust bleef het echter 0—0. In de tweede helft had De Koog een licht overwicht maar kon toch slechts sporadisch een doelpoging wagen. Na 20 minuten kwam het verlossende ope ningsdoelpunt voor De Koog. Een vrije trap van Ruud van de Kerkhof werd door Wally van Beek ingekopt: 1—0. Tien mi nuten later werd het al 2—0 door de sne- le Willem Oosterhaven, die een voorzet van Tony de Jonge direkt inschoot. Dat was de genadeslag voor Dirkshorn dat er zelf niet meer in geloofde. De gasten kwamen nog welk enkele keren gevaar lijk voor keeper Theo Bonne, maar deze kwam steeds goed zijn doel uit. Vijf mi nuten voor tijd was het weer rechter ver dediger Wally van Beek die met een een voudige beweging de keeper van Dirks horn voor de derde keer verraste: 3 0. De zo sterk spelende Koger verdedi ging hield de zaak goed dicht en stond, evenals vorige week geen tegentreffer toe. kon scoren, was het tien minuten voor de rust Martin Land, die op rechts Leen dert Eelman probeerde te bereiken doch de bal kreeg wat wind mee en kwam voor de voeten van alweer Rien Brou wer. Deze scoorde beheerst: 0—2. Moedeloos KW zoch naar openingen, maar vond er geen, want SVO stoorde zo gauw KW aan de bal was. De mandekking die goed werd toegepast, gaf KW geen kans; het spel werd hierdoor wat rommelig. Na de rust kwam Erik Kramer voor Leendert Eelman in het veld, die een pri ma eerste helft had gespeeld. De ploeg van KW had in de rust van de trainer een flinke toespraak gehad en begon fa natiek. Deze opzet lukte echter ook niet, want SVO dicteerde het spel. Piet Daal der en Biem Trap werkten hard voor het bezit van de bal, maar werden soms wel erg hard aangepakt. Bij SVO raakte de gemoederen ook wat verhit. Een speler van KW kon zich niet beheersen en moest vertrekken. De scheidsrechter had de handen vol, maar liet zich niet van zijn stuk brengen. Twintig minuten voor het einde mocht junior Jan Eelman invallen voor Jan Oosterhof en hij deed het verdienstelijk op het middenveld. Er ik Kramer nam de rechtsbackplaats over. Deze speler trok uit een afgeslagen aan val naar voren en gaf een voorzet. Tus sen de grote verdedigers werkte de veel kleinere Biem Trap zich omhoog en kop te fraai achter de KW-keeper: 0—3. Nog geen vijf minuten later was Biem Trap weer dicht bij een doelpunt, maar hij kopte net over. Tot in de laatste minuut hield SVO stand. Toen Piet Grisnich goed verdedi gend kwam te vallen en de bal tegen zijn arm geschoten kreeg, gaf de scheids rechter een penalty. Deze werd door aanvoerder Lieshout benut en daarmee redde hij de eer: 1—3. Gelijk floot de scheidsrechter voor het einde. Afgelopen zondag werd de laatste surfwedstrijd die meetelt voor de com petitie bij Dijkmanshuizen gevaren. Dit keer had de wedstrijdcommissie een nog niet eerder gevaren baan op het water gelegd, een zogenaamde 'course- racing'. Een driehoeksfiguur met daarin een slalom. Er hadden zich in de A- en B-poule in totaal 19 heren en 2 dames in geschreven. Zij voeren 4 manches bij wisselende windsnelheden, wat jammer was. Windkracht 5 - 6 is voor course- racing aantrekkelijker. Voor het publiek echter is deze baanvorm beter te volgen dan de zg. olympische baan. Na afloop kwamen de volgende per sonen op het ereschavotje. In de A-poule: 1. Hans Bakker, 2. Klaas Jan van der Vis en 3. André van den Berg. In de B-poule: 1. Jan van der Vis, 2. Paul van Heerwaaden en 3. Jeanet van Heerwaarden (tevens beste dame). Het laatste clubevenement is een long distance op zondag 30 september. Start om 11.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7