Irenegeschikt voor luisvesting jongeren Cjrocn ^warLr Jexeh in het Landelijke primeur op „Jan van Toon Begroting sluitend zonder belastingverhoging frm AT-WONINGEN VOOR VELEN NOG TE DUUR Platvisstripmachine: föCCAff T LU verse mosselen YIBER Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. iwerktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en rên der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. Hans (hof is met vakantie, advertenties, abonnementen, etc.- jtfld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. AARGANG Nr. 9917 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ17,40 per kwartaal; los 75 cent. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. let straks vrijkomende bejaardenhuis „Irene" zou op een- udige wijze geschikt te maken zijn voor huisvesting van jon en en andere alleenstaanden met een inkomen dat te laag is een gewone huurwoning te kunnen betrekken. Het gebouw 16 wooneenheden kunnen bevatten en in het 'kopeind' zou opvang voor accuut daklozen kunnen worden gemaakt. leze mogelijkheid om de woning- later weer ongedaan kan worden ge maakt als door maatschappelijke veran deringen het aanbod van alleenstaanden die zelfstandig willen wonen, afneemt. Hat-woningen worden momenteel in vrij grote aantallen gebouwd maar daarmee moet je op den duur oppassen want als de vraag afneemt, kunnen ze niet zo maar in een grote woning worden veranderd. «jonder de jongeren te helpen oplos- kwam woensdagavond ter sprake in vergadering van de raadscommissie ruimtelijke en huisvestingsbeleid, gebeurde naar aanleiding van de no- ede PSP enige tijd geleden over het lerwerp jongerenhuisvesting heeft ebracht en de ambtelijke commenta- daarop. Zoals bekend worden in de verschillende mogelijkheden ge- md om minvermogende jongeren vooral gezocht moeten worden in de igorie tot 22 jaar) onder dak te igen. Hinder? commissievergadering werd ambtenaar J. de Roux echter mee- leeld dat het bestuur van de stichting Eén weinig voor het Irene-plan en wel in verband met de onmid- ijke nabijheid vanhet Verpleeghuis, gebouwen liggen aan dezelfde de vrees bestaat dat de jeugdige roners van de Irene-units zoveel la- zullen maken dat het problemen ift. Wethouder Daan Schilling sloot Ier niet uit dat aan dit bezwaar tege- )et gekomen kan worden en vond het moeite waard deze huisvestingsmo- jkheid serieus te bekijken. Iver de jongerenhuisvesting heeft het overigens nog geen standpunt enomen, onder andere omdat op de •nota nog moet worden gereageerd het bestuur van de Woningbouw- eniging. De betreffende taakgroep de vereniging is er nog mee bezig en er op 2 oktober over vergaderen, arna aan het bestuur advies wordt gebracht. Groepswonen Los daarvan ontwikkelt de Woning- luwvereniging momenteel al ideeën tegemoet te komen aan het gebrek nbetaalbare jongerenhuisvesting. Ge- Kht wordt aan groepswonen in een sartoe nieuw te stichten gebouw in de ars, Zo'n woongroep maakt gezamen- gebruik van de keuken en andere ntrale voorzieningen. Wethouder hilling had zo'n groepshuis in Amster- m bekeken en was er niet enthousiast er. Het samen wonen van zulke aan- len mensen verloopt niet altijd harmo- ich, ,,Een groot deel van de tijd is daar lig voor het bijleggen van geschillen". Splitsen ;Minder riskant lijkt de mogelijkheid ti tot betaalbare kleine woningen te )men door het in tweeën of vieren fitsen van bestaande grote eengezins- pningenDat betekent dat ook de huur brdt gesplitst en die wordt dan (on- ïnks de met de verbouwing samenhan- huurverhoging voor het totale omplex) aanmerkelijk lager dan het be- dat men voor een zg. Hat-woning ie woning voor hoogstens twee finsenmoet betalen. Een ander voor- iel van deze aanpak is dat de splitsing Op Texel moet voor een Hat-eenheid ƒ288,— tot ƒ311,huur per maand wor den betaald. Commissielid Peter Bakker maakte duidelijk dat dit voor de catego rie jongeren waar het hier om gaat, in veel gevallen te hoog is. Hun inkomen ligt tussen de 700 en 1000 gulden per maand en de genoemde ('kale') huur is daarop een te grote aanslag. Het staat daarom bij voorbaat vast dat er behoefte is aan andere nog goedkopere woonvor men zoals groepswonen, wonen in gesplitste eengezinswoningen, woonu- nits die in vrijkomende scholen en ande re grote gebouwen worden gemaakt, ka mers die door particulieren worden ver huurd en pleeggezinnen. Havenaanpassing In de aanstaande B. en W. vergade ring zal het college een standpunt inne men over de bezwaren die krachtens de wet Arob zijn ingediend tegen de aan passing van de veerhaven ten behoeve van de dubbeldeks veerboot, aldus kreeg Jan van Asselt in de rondvraag te horen. Zoals bekend vindt de beroeps- schriftencommissie alle bezwaren onge grond of niet ontvankelijk en heeft in die zin advies aan het college uitgebracht. Dirk Terpstra kwam nog even terug op de afgelopen raadsvergadering waarin op advies van B. en W. medewerkina werd toegezegd aan de bouw van een tweede bijgebouw bij de woning van A. Kiewiet in de Plevierstraat in De Koog. Terpstra wilde op papier de argumenten hebben waarom het college deze afwij king juist vindt, zodat dit gewijzigde be leid naar buiten duidelijk wordt en ook anderen kunnen bepalen of zij van deze ruimere mogelijkheden gebruik willen maken. Voorzitter Schilling keek ver baasd op, want hij had uit het stemge drag van de Pakt-fractie afgeleid dat men de kwestie niet zo hoog opnam. Al len stemden namelijk vóór, wat een beetje vreemd is als er principiële bezwa ren zijn tegen de gang van zaken. Terpstra legde uit dat hij en zijn fractie genoten hadden voorgestemd omdat ze inzagen dat ze het toch niet zouden win nen. Maar het gewijzigde beleid wilde hij wel op papier hebben in verband met de rechtszekerheid voor de burgerij. Dat werd toegezegd. Schilling beloofde al thans de ,,RO-mannen" aan het werk te zullen zetten. De platvisstripmachine, zoals deze is geïnstalleerd onder de bak van de TX 36. Men ziet de (witte) transportband met de klemmen waaronder de vissen worden gelegd. Links de voorradbak met hefinrichting waardoor de te verwerken vis steeds onder direkt handbereik is. Als eerste visserijschip in Neder land is op de TX 36 „Jan van Toon" deze week een platvisstripmachine in gebruik genomen, waardoor het met de hand schoonmaken van schol tot het verleden behoort. De machine verwijdert per uur bij 1800 schollen de ingewanden waarbij een uniform en zeer schoon eindresul taat ontstaat. Bij de aanschaf profiteert het visserij bedrijf Van der Vis van een subsidie van 25% die door het ministerie wordt gege ven voor de eerste acht platvisstripma- chines die in Nederland in gebruik wor den genomen. De tweede machine gaat ook naar een Texels schip: de TX 19. Drie keer zo snel Een aanzienlijke arbeidsbesparing is het belangrijkste voordeel van de machi ne. Een geoefend visser kan met de hand ongeveer 600 schollen per uur strippen. Dat betekent dat de mensen aan boord dagelijks uren bezig zijn met dit nogal geestdodende werk. De machi ne doet het dus drie keer zo snel en bo vendien perfekt, waarmee ook de kwali teit van de vis en dus de opbrengst is ge diend. De machine, uitgevonden en ont wikkeld door Leba Metaalbewerking uit Enkhuizen, werkt volgens het zoge naamde twee gaatjes-systeem. Dat houdt in dat ter plaatse van de anus en de slokdarm gaatjes worden geboord waardoor deze organen worden afges neden zodat de ingewanden los in de buikholte komen te liggen en via dezelf de gaatjes met een waterstraal van vijf atmosfeer kunnen worden wegge spoeld. De gaatjes moeten uiteraard precies op de juiste plaats komen, wat mogelijk is omdat de machine zich telkens instelt op de grootte van de te bewerken vis. Schollen van de grootten IV, III en II kunnen worden verwerkt (97% van de gevangen schol ligt binnen dit bereik), zodat alleen de grootste vissen nog met de hand schoongemaakt moeten wor den. De te strippen schol wordt met de hand op een transportband gelegd waar deze met een klem wordt vastgehouden. De vis komt onder de eerste boor die een gaarje maakt dat juist diep genoeg is, de vis schuift op en het volgende gaatje wordt geboord en nog een stap verder wordt de waterstraal op een der gaatjes gezet waardoor de ingewanden naar bui ten spoelen. Leba is drie jaar met de ontwikkeling van de machine bezig geweest. Veel aandacht is besteed aan de bedrijfsze kerheid en aan het overbodig maken van onderhoud. De hele machine is van- roestvrij staal en kunststof gemaakt. Er komt geen elektronica, hydrauliek of pneumatiek aan te pas. De besturing is mechanisch. De aanschaf- en installatiekosten van de machine liggen rond de ƒ75.000,— maar daar moet wel enig voorbehoud bij worden gemaakt want als voor het in stalleren van de macjiine extra veel sloop- en breekwerk nodig is, kost het meer. De arbeidsbesparing die de machine geeft is in bedrijven die sterk op schol vangst zijn gericht zodanig dat men in theorie met een man minder kan varen. Toch is niet te verwachten dat de plat visstripmachine zal leiden tot het ver dwijnen van veel banen in de visserij, want deze mogelijkheid zal worden aan gegrepen om het leven aan boord wat aangenamer te maken. Door een ingreep te doen uit de saldireserve hebben B. en W. de gemeentebroting voor 1985 sluitend kunnen krijgen. Er is dan echter geen geld beschikbaar voor nieuwe investeringen en om toch diverse nieuwe werken te kunnen uitvoeren is een miljoen extra onttrokken aan de saldi reserve en bovendien een half miljoen aan de toeristische reserve en het fonds ontwikke ling en sanering. Adv. I.M. topsstraat 29 - De Koog-Texel -Tel 02228-672 A.s. zaterdag 'he Ship en Horse Band 1ste kwaliteit HAVENRESTAURANT TEXEL i gastheer: Jan C. Stolk. Als de gemeenteraad vindt dat er meer moet worden uitgegeven dan zal tevens moeten worden aangegeven waar het geld vandaan moet komen. Bezuiniging Ook de begroting van 1985 staat weer in het teken van bezuiniging. Deze keer wordt 2% minder uitgegeven dan vorig jaar. De plaatselijke belastingen blijven conform het collegebeleid ongewijzigd maar wel zullen enkele gemeentelijke ta rieven worden opgetrokken. De secreta rieleges, de rechten van de burgerlijke stand en het marktgeld gaan 3% om hoog en de begraafrechten 20%. Dat laatste houdt verband met het feit dat de met het begraven samenhangende kosten voor de gemeente veel hoger zijn dan de opbrengsten aan begraafrecht. Ook na de verhoging bedraagt de op brengst aan begraafrecht nog maar 30% van de werkelijke kosten. B. en W. willen het dekkingspercentage in de loop van enkele jaren op 80% brengen. De begroting zoals die nu aan de raad wordt voorgelegd toont een positief sal do van ƒ160.650,—, (dus zonder de ge noemde twee miljoen gulden die het col lege aan saldireserve, toeristische reser ve en fonds ontwikkelingen sanering wil onttrekken voor nieuwe investeringen). Dat geld kan worden gebruikt voor inci dentele uitgaven. Investeringen Wat de nieuwe investeringen betreft hebben B. en W. zich een aantal beper kingen opgelegd om financiële proble men in de toekomst te voorkomen. De uit te voeren werken mogen geen kapi- taalslasten in de volgende jaren opleve ren, zo mogelijk moeten de investerin gen gunstige effecten hebben voor de werkgelegenheid op Texel en de voor rang of voorkeur moet worden gegeven aan investeringen waarvoor de gemeen te niet helemaal hoeft op te draaien, maar waarbij ook subsidies van hogere overheden of andere organisaties zijn te verwachten. De wensenlijst voor 1985 vermeldt on der meer: onderhoud van de automati seringsapparatuur (ƒ13.500,— werker varingsprojecten (ƒ22.000,— vervan ging van de vloerbedekking in de kamer van de burgemeester en de secretaris (ƒ7.400,— vernieuwing vande goten van het handvaardigheidslokaal van het landbouwschoolgebouw (ƒ7.100,— vie ring van het 40-jarig jubileum van de be vrijding (ƒ7.000,— groot onderhoud Maritiem Museum (ƒ58.450,— promo tie (ƒ50.000,— uitvoering volkshuis vestingsplan (ƒ55.000,— en fondsvor ming voor het monumentenbeleid (ƒ245.000,-). 29 projecten Het investeringsplan vermeldt 29 pro jecten. De bedragen die hieronder wor den genoemd zijn netto investeringsbe dragen waar een eventuele subsidie dus van afgetrokken is. Energiebesparende maatregelen in raadhuis en werkplaats gemeentewer ken ƒ119.500,— spreekkamers in het raadhuis ƒ27.140,— automatisering ƒ125.000,— vervanging verrijdbare mo torspuit brandweer ƒ33.000,— aankoop sondeerapparaat ƒ1.500,— aankoop kleine sneeuwschuiver ƒ1.500,— aan passing van de afslag naar Oudeschild op de Pontweg ƒ10.000,— verandering aan de Pontweg bij 't Horntje in verband met de fuikaanpassing ƒ397.500,— (de totale kosten zijn hier vier miljoen en er wordt dus op 3,6 miljoen subsidie gere kend); fietspad Westerweg ƒ170.000,— (totale kosten 1,7 miljoen); herinrich tingsplan Den Burg ƒ25.000,— opzetten van een studie voor rationeel wegenbe- heer ƒ20.000,— voorzieningen aan openbare scholen (o.a. toiletten) ƒ33.000,— inrichting speeltuinen ƒ10.000,— opknappen en van brede windsingels voorzien van het A-veld van S.V. Oosterend ƒ30.000,— uitbreiden toiletten Maritiem Museum ƒ19.800,— investeringssubsidie overdekte manege ƒ31.250,— voorbereidingskrediet voor voorzieningen voor surfsport aan Wad dendijk ƒ10.000,— investeringssubsidie voor vier tennisbanen en oefenkooi Deu ce (aanvullend bedrag) ƒ19.000,— twee dienstfietsen voor De Bolder ƒ172,— (to tale kosten ƒ858,— vandikte bank voor De Bolder ƒ3.100,— motorgrasmaaier ƒ310,— vervanging begraaftoestel be graafplaats Den Burg ƒ5.600,— vervan ging grafbekisting ƒ4.000,— vervanging mobilofoons, kolkenzuiger en container wagen ƒ5.00,— aankoop tien glasbak ken en aanpassing van vrachtauto ƒ25.000,— derde fase vervanging riole ring Den Burg ƒ382.400,— onderhoud en onderzoek stortplaats 't Horntje ƒ45.000,— voorbereid onderhoud van gemeentewoningen en gebouwen ƒ20.000,— afstandmeter voor grondbe drijf ƒ20.000- Wat niet gebeurt De tijdsomstandigheden brengen met zich mee dat B. en W. van veel wensen en investeringen hebben moeten afzien, althans voor het komende jaar. Een greep daaruit: afsluitbomen op het ter rein van gemeentewerken; werkgelegen- heidsmaatregelen; overkapping zout- opslag gemeentewerken; snelheidsbe- perkende voorzieningen op Witteweg en Rommelpot; herinrichting Julianastraat; verkeerswissels in de Wilhelminalaan; verbetering kruispunt Oosterenderweg- Oosterweg; aanpassing aansluiting van het Hogereind op de Laagwaalderweg; plaatsen van verwijsborden in Den Burg en De Koog; verbeteren van het kruispunt Kogerweg-Nieuwlanderweg bij „Buitenheim"; toeristisch fietspad Bakkenweg; verbreding Redoute; re constructie kruispunt Kleiweg- Westerweg in Den Hoorn; Krimperner- waardkruisingen Pontweg-Gerritslander- dijk, Pontweg-Californiëweg en Pont- weg-Pelikaanweg; straatverlichting Schumakersweg; ouderwetse straatlan taarns in centrum Oosterend; subsidië ring van het bootkaartje; diverse veran deringen, reparaties, inrichtingswerk zaamheden en vernieuwingen aan en bij schoolgebouwen; subsidies voor het in richten vanhet clubgebouw van Kotex; subsidie voor het overdekte zwembadje van het Eierlandsche Huis; planning dorpshuis De Koog; aanleg soft- en honkbalveld in Den Burg; fietscrossbaan Den Burg; vernieuwing gymlokaal dorpshuis Oosterend; nieuwe sportak- kommodatie in Oudeschild; voorberei dingskredieten voor watersportvoorzie ningen en voor een overdekt bad in Den Burg; bouw kassa- en verkoophuisje en andere voorzieningen bij het Maritiem Museum zoals het inrichten van de wier- schuur en het maken van twee trapliften voor minder validen; de opvang van acuut daklozen. De komende jaren worden er voor de gemeente niet makkelijker op; de beschikbare financiële ruimte zal nog aanmerkelijk krapper worden. Vooral in 1986 wordt een forse klap verwacht, een gevolg van de sterk teruglopende uitkeringen van het rijk aan de gemeente, de terugval beloopt ongeveer ƒ450.000,—. Om aan deze negatieve ontwikkeling tege moet te komen zou een groter deel van de inkomsten uit de toeristenbe lasting voortaan in de algemene middelen kunnen worden gestort, wat dus betekent dat de toeristische reserve kleiner wordt. Deze ingreep zou jaarlijks een ton opleveren. Twee ton kan worden binnengehaald door de plaatselijke belastingen te verho gen met het maximum percentage dat door de minister van binnenland se zak^n wordt bepaald. En verder zal het begrotingsoverschot van het komende jaar gebruikt moeten wor den om het gedeeltelijk mislukken van de bezuinigingsoperatie 1984 te compenseren. Kenmerkend voor de situatie waarin de gemeente zich op langere termijn bevindt is het feit dat tot 1993 ƒ1,1 miljoen moet worden inge leverd, als het rijk intussen ten minste geen verdergaande bezuini gingen afdwingt. Bezuinigen blijft noodzakelijk. Als men de zaken op hun beloop zou laten zou de toestand steeds verder verslechteren en blijft er geen cent over voor nieu we investeringen. In het lopende jaar is bezuinigd dor het „wegknip pen van franje". Het volgende jaar kan dat niet meer; zodat dan moet worden bekeken welke gemeentelij ke taken kunnen worden afgestoten of ingekrompen naast het verder doorvoeren van efficiencymaatrege len.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1