Posters mini-camping ontmoet weerstand /SCTCiAm ym /U3END4 Eigen blad voor ouderen op Texel Geslaagd „Grote versierder" bij „Amateurtje" Eerste prijs voor kleurige bunkers van Ben Witte Provincievoorstel om mee te betalen aan bijdrageregeling Jongdieren dag in Kotex-gebouw Niercollecte Vijf mille gestolen uit pompstation Soms ben ik boos" met tekeningen van Lucy Keijser Weer vertraging zandsuppletie Kunstenaarsgroep komt naar Texel College vraagt Raad van State om hoge goten Zon, maan en hoog water Vaste data Dia-voorstelling in De Schuilhut „Molengat" drie dagen uit de vaart Plattelandsvrouwei openden seizoen Vreemd geld PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER ndT Het voorstel van Gerbrand Poster van de VVD om het mogelijk te ma ken dat boeren of andere particulie ren in het buitengebied mini- campings beginnen, is woensdag avond slecht gevallen in de raads commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid. Opmerkelijk was het verzet van Posters fractiegenoot Joop van der Meer, die niet alleen het idee van de hand wees, maar zich ook geïrriteerd toonde over de wijze waarop Poster het had gelan ceerd, namelijk buiten Van der Meer om. ,,lk distantieer me hiervan. Ik wist het niet". Poster is zelf lid van de raadscommis sie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, maar hij was wegens vakantie afwezig en liet zich vervangen door Joop van der Meer. Per brief had Poster zijn voorstel voor mini-campings aan de commissie voorgelegd, nadat hij het idee eerder had geopperd in de raadsvergadering van augustus en er ook op wil terugko men in de aanstaande begrotingsverga dering. Poster acht mini-campings, waarbij hij denkt aan tien tenten (uit te breiden tot 15 als de gewone campings in het topseizoen vol zijn) onder bepaal de voorwaarden (ruimte, sanitaire voor zieningen e.d.), gewenst. De periode waarin deze campings geëxploiteerd worden, wil hij afgebakend zien, bijvoor- Onlangs verscheen het blad „Ou der worden op Texel". Het periodiek omschrijft zichzelf als „het nieuwe blad van het dienstencentrum in het bijzonder en van het ouderenwerk op Texel in het algemeen". Hoe vaak het zal verschijnen is nog niet be kend. Beoogd wordt een regelmati ge verschijningsperiode, maar dat is afhankelijk van de aangeleverde kopij. „Ouder worden op Texel" moet drie keer per jaar verschijnen, het volgende nummer is echter voor begin november gepland. Het wordt bezorgd door de mensen die ook de ANBO-krant rond brengen. Die krijgen een aantal num mers te veel mee, die dan in de bus gestopt kunnen worden bij mensen van wie ze weten dat ze ouder zijn dan onge veer vijftig. In de „Buureton" is inmiddels een stencilapparaat met inbrander geïnstal leerd waarmee het blad kan worden ge drukt. Ondanks deze gebrekkige repro- duktiemethode oogt het blad uitste kend, alle tekst is goed leesbaar en een kaartje op de voorkant ziet er ook goed uit. Een nadeel is dat de tekst op ver schillende machines is getypt. Soms staan de letters erg dicht op elkaar en dat lijkt gezien de doelgroep minder verstandig. Het eerste blad bevat een inventarisa tie van wat ouderen in de „Buureton" en daarbuiten geboden wordt op het ge bied van ontspanning. De aangekondigde lessen volksdan sen gaan door, die starten aanstaande vrijdag om 10.00 uur in de „Buureton". Ook de lessen Engels worden weer her vat, vanaf 1 oktober op de vaste uren. Mensen die kopij voor het blad willen inleveren kunnen dat kwijt aan het vol gende adres: Dienstencentrum Buure ton, Molenstraat 2, Den Burg, telefoon (02220) 2696. Ook ouderen uit andere dorpen worden verzocht hun gemoed in de kolommen van „Ouder worden op Texel" te luchten, het blad is uitdrukke lijk voor alle Texelse ouderen bedoeld. Adv. I.M. Een kop koffie met appeltaart Een feest voor het gezin Een diner voor uw familie Een glas wijn bij de open haard Een party voor 12 personen Een receptie voor 200 personen Oma's 80ste verjaardag Party-service bij u thuis. Een prima idee voor uw feestje of party en altijd op maat naar uw portemonnee. HAVENRESTAURANT TEXEL het restaurant waar altijd alles vers is. Uw gastheer: Jan C. Stolk (02226) 310. beeld één week met Pinksteren en zes weken in het hoogseizoen. Dirk Terpstra zei niets voor mini- campings te voelen en discussie daaro ver zinloos te vinden, tenzij Poster met een goed onderbouwd voorstel zou ko men, waarop eerst het college kan reageren. Leges In dezelfde brief verzocht Poster ook het leges-tarief dat aan particulieren in rekening wordt gebracht wegens proce durekosten bij afwijking van het bestem mingsplan aanzienlijk te verlagen als het om kleine objekten gaat. Het kost thans meer dan f500,— en Poster vindt 7100,— genoeg. Hij kwam met dit voorstel naar aanleiding van een bestemmingswijzi ging van een klein stuk agrarische grond in Oudeschild, dat door bewoners van 't Buurtje wordt aangekocht om aan hun te kleine achtertuinen toe te voegen. Dirk Terpstra zei verbaasd te zijn dat een VVD-er met zo'n voorstel was geko men. „Die mensen willen toch altijd dat alle kosten worden doorberekend zonder dat de overheid er wat op toelegt?" Terpstra herinnerde eraan dat in de ta rieven voor wijzigingsprocedures al dif ferentiatie zit, zodat bij kleine objekten minder wordt betaald dan bij grotere. Daar wilde hij geen verandering in hebben. Dierenpension De raadscommissie wijzigde zijn me ning over het dierenpension, dat de fa milie Huisman bij de Slufterweg wil stichten. Zoals bekend was men aanvan kelijk overwegend afwijzend, maar Schilling vertelde woensdagavond dat hij zich nog eens in de zaak had verdiept. Te verwachten is dat het met de geluids overlast voor de omgeving best zal mee vallen en het college had dan ook beslo ten er toch aan te zullen meewerken, on danks het negatieve oordeel van de commissie. Ambtenaar Le Roux vertelde dat de dichtstbijzijnde woning op een af stand vanb 70 meter staat (terwijl bij het bestaande hondenpension aan de Kee- somlaan in Den Burg na onderzoek nieuwbouw op 30 tot 40 meter toelaat baar is geacht) en bovendien zitten de honden meestal in het gebouw en als het niet het geval, is wordt hun geluid af geschermd door het gebouw zelf. Bij het onderzoek waar Le Roux op doelde, had men 20 honden in het pen sion te Den Burg aan het blaffen ge maakt en dat lawaai door meting verge leken met het achtergrondgeluid van de Pontweg. Dat bleek best aanvaardbar te zijn, temeer daar het zelden of nooit voorkomt dat 20 honden tegelijk zo gea giteerd blaffen, als tijdens de proef. Ook bij de Slufterweg is er sprake van een aanmerkelijk achtergrondgeluid, van het recreatieverkeer in de zomer en geduren de de rest van het jaar van landbouwma chines e.d. Het bestaande achtergrond geluid is een belangrijke factor bij het bepalen van lawaaihinder. In een volko men stille omgeving is incidenteel lawaai veel hinderlijker. Peter Bakker liet weten dat hij altijd al voor een tweede honden pension op Texel was en Van der Meer zei dat nu ook op zijn steun kon worden gerekend. Strandpaviljoen De heer Zuidema heeft plannen voor de bouw van een strandpaviljoen op het strand bij paal 33. Volgens het bestem mingsplan mag dat niet; dat staat alleen op de strandslagen aan de westkant van het eiland paviljoens toe. Het strandje van paal 33 heeft zich mede door de ca tamaranactiviteit, de Vlielandlijn en de sportvisserij tot een vrij druk recreatie- punt ontwikkeld, waar een paviljoen op zijn plaats is. B. en W. willen dan ook dat door een voorbereidingsbesluit en een artikel 19-procedure bouwvergunning wordt afgegeven. De raadscommissie was het daarmee eens. Wel werd aan dacht gevraagd voor het feit dat het strandje en de reddingbootschuur aan dezelfde weg liggen. Het uitrukken van de reddingboot mag nooit door gepar keerde auto's van rekreanten worden be lemmerd. Onlangs werd hierop ook door Paul Kikkert in de gemeenteraad gewezen. Blauwe Ford Escort 1100 Combi" van Henk Arendsen. Jenny Ellen uit Den Burg slaagde in Veenendaal voor het diploma grafisch technicus met de deelcertificaten kopy- voorbereiding en tekstvervaardiging. Zij volgde de opleiding aan het Grafisch Opleidings Centrum en is werkzaam bij Drukkerij en Uitgeverij Langeveld en De Rooy. Toneelvereniging 't Amateurtje heeft het toneelstuk „De grote versierder" in studie genomen. De uitvoeringen zijn op 10 en 17 november in dorpshuis De Wie lewaal te De Waal. Ben Witte uit Den Burg heeft de eerste prijs van f250,— gehad van de tentoonstelling „Accent op monu ment" die van 27 juli tot 17 augustus in het raadhuis werd gehouden. Wit te kreeg de prijs (beschikbaar gesteld door de Welzijnsstichting) voor het beschilderen van bunker- resten op het strand nabij de Slufter en voor de kleurenfoto's die daarvan op de expositie werden getoond. De jury (bestaande uit M. Groentjes en K. Kikkert van de Culturele Raad Noordholland alsmede W. Rienks en C. van Trigt van de sectie kunst- en kunst beleving van de Welzijnsstichting) vond dit werk zeer origineel en van goede kwaliteit. De tweede prijs van 7150,— werd toegekend aan Henk Arendsen uit Den Burg voor de drie werken die hij op de thema-expositie had hangen. De der de prijs van 7100,— was de publieksprijs, die dus niet door de jury maar door de bezoekers vande expositie werd toege- Gedeputeerde W. van Gelder wil in GS voorstellen om mee te betalen aan de bijdrageregeling voor het ou de land van Texel. Uit deze regeling worden meerkosten gecompen seerd die moeten worden gemaakt om nieuwbouw goed in het land schap te laten passen. De provincie kenmerkte zich tot nu toe door het stellen van veel eisen maar weigerde mee te betalen. In de opzet van de regeling was er vanuit gegaan dat rijk, provincie en ge meente een evenredig deel aan de uitke ringen zouden bijdragen. In de praktijk blijkt het zo te zijn dat de laatste jaren de gemeente het leeuwendeel betaalt, ter wijl het rijk 725.000,—, dat is ongeveer een vijfde deel, bijdraagt. De provincie heeft nog nooit meebetaald. Het voorstel van Van Gelder zoals hij dat tijdens het bezoek van de CDA- statenfractie aan Texel formuleerde houdt in het jaarlijks bijdragen van onge veer 10% van het bedrag dat het rijk be taalt. Dat zou dan met terugwerkende kracht tot 1978 moeten gebeuren. Het bedrag dat eventueel over de periode tot 1984 wordt uitgekeerd is dan 715.000,—. Kleindierensportvereniging Kotex houdt zaterdag 22 september de jaarlijk se jongdierendag in het Kotexgebouw aan cle Schoudieck in de Mars. Het is de eerste activiteit in dit gebouw. 23 inzenders brengen 125 dieren bij el kaar, allen gefokt in 1984. Ingezonden zijn 53 konijnen, 62 hoen ders en 10 duiven in vele soorten en rassen. De keuringen beginnen om 10.00 uur en zijn voor leden en belangstellenden vrij toegankelijk. In de week van 24 tot en met 30 september wordt er weer gecollec teerd voor de Nierstichting Nederland. De Nierstichting krijgt geen subsidie van het rijk. Dit betekent dat het werk van de Nierstichting betaald wordt uit particuliere bijdragen. Een groot deel komt uit de nationale collecte. Het suc ces daarvan is afhankelijk van twee fac toren: de giften en de bereidheid om wat tijd te geven, want er moet gecollec teerd worden. Mensen die mee willen helpen kunnen bellen naar M. van Maldegem, telefoon (02225) 254 of naar E. Heerschap, tele foon (02220) 3173. kend. Bij het tellen van de formulieren bleek dat de overgrote meerderheid van de bezoekers de prijs wilde geven voor het schilderij „Blauwe Ford Escort 1100 Combi" van Henk Arendsen. Arendsen krijgt dus twee prijzen. Dat was wel niet de bedoeling, maar bij het huidige systeem van toekenning kan dat niet worden uitgesloten en de prijs is dus van harte gegund. Aan de expositie in het raadhuis werd door negen Texelse kunstenaars deelge- nomen. Uit het benzinestation aan de Pontweg nabij de veerhaven (eigen dom van Automobielbedrijf Den Burg en gepacht door Miedema uit Harderwijk) is maandagavond of dinsdagochtend een bedrag van vier- a vijfduizend gulden weggehaald. De pompbediende constateerde dins dagochtend dat het hokje van het stati on niet was afgesloten en dat de geld- cassette was leeggehaald. Daags tevo ren had een ander in het station dienst gedaan; in tegenstelling tot de gewoon te heeft deze de opbrengst van de dag na sluitingstijd niet op een bepaald adres bezorgd. Bij het onderzoek door de poli tie is ook de technische recherche ingeschakeld. De voormalige Texelse Lucy Keij ser uit Den Burg is als illustratrice betrokken geweest bij de uitgave van het boek ,,Soms ben ik boos" van de schrijfster Ellen de Vries- Tijsinger. De tekeningen in het boek ogen zeer fris en maken een belang rijk deel van de inhoud uit ,,Soms ben ik boos" staat vol voorleesverhaaltjes, liedjes en spel letjes voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Bij alle onderwerpen staan wel teke ningen die goed passen ih hét door Ris van Overeem modern vormge ven boek. De tekeningen zijn uitge voerd in zwart wit en hier en daar met één of twee kleuren uitgevoerd. Kucy Keijser verliet Texel ruim vijf jaar geleden om aan de kunstacade mie van Breda te gaan studeren. Zij woont inmiddels in Amsterdam. Dit is niet de eerste keer dat zij met il lustraties in de openbaarheid treedt, zij werd onder meer bekend door haar werk voor het blad Ouders van nu". Het boek is uitgegeven bij Uitge verij Hans Elzenga BV uit Baarn. Het opspuiten van het strand bij De Koog heeft weer een vertraging van ruim een dag opgelopen. Dins dagochtend scheurde een flens aan het begin van de zinker in het Rob- bengat, waardoor lekkage ontstond en de zaak moest worden stilgelegd. Het was minder erg dan de vorige keer. Een duiker legde een strop om de pijp zodat deze kon worden opgehaald om te worden gelast. In de nacht van dinsdag op woensdag was het laswerk gereed en kon de suppletie worden vervolgd. Vertragend is ook het onvoldoende vlot toestromen van zand naar de zuig- pijp op de winplaats als gevolg van ste nen en klei in de bodem. Boskalis voert nu een viertal boringen in de directe om geving uit om een gunstiger winplaats te vinden. De zandsuppletie is thans voor de helft voltooid, wat betekent dat het strandslag paal 21 (waar het paviljoen Beach Inn" vorige week is verwijderd) bijna is bereikt. Oud-Texelaar Frans Witte komt volgende week met negen kunstzin nige mensen naar Texel om er een week in het landschap te werken, ie der op zijn eigen manier en met zijn eigen materiaal. Vrijdag 28 en zater dag 29 september zal het werk ten toongesteld worden in de Drieangel. Witte's ouders wonen nog steeds op het eiland, maar hijzelf verliet Texel al in de zestiger jaren. Hij studeerde aan de stadsacademie van Tilburg en later aan de Jan van Eyckacademie. Na het afstu deren vestigde hij zich in Meerssen, waar hij zijn eigen creatieve centrum oprichtte. Werk van hem is te zien in musea en bij particulieren en hij exposeerde onder meer in Amsterdam en Boston. Een glas-in-lood-raam van zijn hand siert de R.K. kerk in Den Burg. De groep zal vanuit bungalowterrein De Parel werken en bestaat uit Anneke Buizer, Miep Lespoir, Hans Maesen, Miep Frankort, Bob Rosier, Jany den Duik, Ellie Diederen, Atie Stoffels, Titia Bouwman en Gré Tabbers. B. en W. hebben van de posi tieve uitspraak van de Raad van State gebruik gemaakt om bij de afdeling geschillen van bestuur van datzelfde rechtsorgaan aan, te dringen op het algemeen toe- ,oc laten van schuren met hoge mu ren, door deze mogelijkheid in het bestemmingsplan toe laten. De uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State is naar de afdeling geschil len van bestuur gezonden, men met het besluit van de meenteraad om op Texel agrari sche gebouwen met hoge mu ren toe te laten als deze harmo nieus in de omgeving passen. Aldus moet duidelijk worden, dat de wenselijkheid op serieus beleid is gebaseerd. Een gunstige beslissing van de Raad van State is ook voor De Ridder van belang, want in theo rie is het mogelijk dat hij als moet afbreken als de Kroon bouwen met hoge muren op Texel zou afwijzen. Donderdag 20 september De Baptistengemeente Texel heeft in de Doopsgezinde kerk in Den voor ieder toegankelijke bijbelstudiebij eenkomst van 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 22 september Om 12.00 uur gaat bij het zwembad Mo t lenkoog de triathlon van start. Maandag 24 september De raadscommissie voor Welzijnsbelei heeft vanaf 19.30 uur in het raadhu' openbare vergadering. Gesproken wo over de bezwaren die zijn ingebracht gen het sociaal-cultureel plan 1985,1 verslag van het zomerrecreatiewerk het verzoek van de o.l. school van Koog om krediet voor de aanschaf een rekenmethode. De zon komt 21 september op om 7.24 uur en gaat onder om 19.40 uur. Maan: 25 sept. N.M.; 1 oktober E.K. Springtij: 27 sept.; doodtij: 4 oktober Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 september 4.12 en 17.07 Zaterdag 22 september 6.07 en 19.16 Zondag 23 september 7.43 en 20.47 Maandag 24 september 8.50 en 21.41 Dinsdag 25 september 9.42 en 22.19 Woensdag 26 september 10.34 en 22.58 Donderdag 27 september 1117 en 23.37 Vrijdag 28 september 11.36 en Zaterdag 29 september 0.07 en 12.09 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Maandagavond wordt in de Ned. Herv. kerk van De Koog een dia presentatie gehouden van en over Texel. Aanvang 20.00 uur. Entree 72- Van maandagmiddag tot en met don derdagochtend 9.00 uur wordt de veer dienst onderhouden door de „Mars diep" omdat de „Molengat" wordt ge bruikt voor een Horecacongres. „De „Texelstroom" wordt gereed gehouden zodat die onmiddellijk kan bijspringen als wachttijden ontstaan. Milieuklachten (over b.v. stank of lawaaj bodemverontreiniging, e.d.) kunnendaj en nacht worden ingediend via telefoon nummer 023-310200. De privacy van dl indieners wordt gegarandeerd en elk klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is g van maandag tot en met zaterdag val 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74,- volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur enelki vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uu geopend in de voorspeelzaal van In dorpshuis aan de Wilhelminalaan. De Openbare Bibltiotheek aan de Dij verstaat in Den Burg is (behouden feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgendetf) den: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dins dag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 to 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00uur donderdag gesloten; vrijdag 14.30 to 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. De Plattelandsvrouwen Cocksdorp-Eierland beleefden wc* dagavond in het Eierlandsche Huis eerste bijeenkomst van het seizoen, ventig vrouwen luisterden met veel in resse naar een lezing van Fuusje Graaf en Marguerite Boeye uit Amsti dam, die resp. 2 en V/2 jaar ontwik) lingswerk hebben gedaan in Bang! desh. De een was actief op het p' land; de ander in krottenwijken. I slaagden er, mede door de dia's, in 3 uitstekende indruk te geven van del gelijkheden en moeilijkheden van 1 ontwikkelingswerk in dit land. De leden hebben meegedaan aan e| collagewedstrijd over water. Aan dej beste inzendingen werden prijs toegekend. Dinsdag 23 september is er een „a? rische ochtend" ten huize van Tina Reuvers. Gesproken zal daar won) over de plaats van de vrouw in1 Standsorganisaties. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 7110,5 7 5,1 7 35,5 7 38; 7134,1 7 29,5 7 3,' f 4,l f 15,1 f V) f

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2