Burgemeester opent fraai tenniscomplex „We hadden geen idee dat het zoveel kostte" Leerlingen RSG praatten over c| lUlltVIliUUKl m Welzijnsbeleid ,,Op de snelweg breekt de he weer los" VERVOLG VAN PAG.l Zandsuppletie gaat niet snel genoeg Te krappe bocht Portemonnee leeggestolen TEXELSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER Zaterdagochtend a.s. om half elf zal burgemeester J. A. Engelvaart het nu geheel voltooide tenniscom plex van de tennisclub Deuce" aan de Emmalaan officieel in gebruik stellen. Hij zal dit doen door het ont hullen van het in plastic uitgevoerde clubembleem op de gevel van het kantinegebouw. De opening wordt door het bestuur beschouwd als een hoogte punt in de geschiedenis van de club en er wordt dan ook een groot feest van gemaakt. Na de openingsplechtigheid (waar voor 160 uitnodigingen zijn verstuurd) is er een receptie, er is een 'verrras- singsprogramma', een demonstratiepar tij, de jeugd kan meedoen aan balvaar digheidsspelletjes en 's avonds is er feest in een grote tent die voor deze gelegen heid vlak bij het tenniscomplex wordt opgesteld. Voor muziek wordt gezorgd door de Nioz-band. Zoals bekend nam Deuce" vorig jaar reeds vier nieuwe kunstgrasbanen (en oefenkooi) in gebruik die werden aange legd op het terrein bij de westelijke gevel van sporthal Ons Genoegen. Nu is de kantine daar nog bijgekomen, waardoor een schitterend tenniscomplex is ont staan dat met de bestaande sporthal een harmonieus geheel vormt. Al met al heeft het zo'n ƒ380.000,— gekost. De kantine alleen vergde een investering van ƒ123.867,75 wat dus meer is dan de ton die ervoor was geraamd. De over schrijding is onder andere het gevolg van de vertraging die ontstond toen De kantine vormt een harmonische uitbouw van een der gevels van de sporthal. Het personeel dat in dienst is van de Welzijnsstichting is onlangs overge bracht in een andere CAO. Van hun oude rechtspositie namen zij echter over dat de werkgever de betaling van bepaalde sociale premies voor zijn rekening neemt. Daar wordt nu een vergoeding voor gegeven, nadat uit overleg met werkgevers- en werknemersorganisaties is gebleken, dat aan dat verkregen recht niet valt te tornen. Het college wil de ex tra vergoeding niet betalen en blijft staan bij de toezegging dat niemand er netto op achteruit zal gaan. Bezwaren van de welzijnsstichting en de beheerscommis sie van het dorpshuis werden ongegrond verklaard. Het heeft er alle schijn van dat de kwestie aan de rechter zal worden voorgelegd. Een bezwaar van de Gymnastiekvere niging Texel tegen het afvoeren van de plannen om de berging van de Beatrix- zaal te vergroten en de cv-installatie op te knappen, leidde tot de reactie dat voor beide problemen naar een oplos sing gezocht moet worden. Met name het feit dat de nooduitgang onbereik baar is omdat de berging helemaal vol staat met alle toestellen maakte indruk bij de commissie. Het bezwaar van Frans Voskuil tegen het schrappen van de plannen voor een creatieve ruimte, werden nog even in de kast gezet tot de evaluatiebijeenkomst van het MZW is geweest. Mogelijk dat de uitkomst van die avond leidt tot een ander gebruik van het dorpshuis. Blij Blije gezichten waren er bij het Kotex- bestuur, dat in ieder geval gedeeltelijk zijn zin kreeg. Na een gloedvol betoog van voorzitter Joop Veltkamp vond de commissie dat in ieder geval de subsidie voor het inrichten van de nieuwe vereni gingsruimte door moet gaan. De subsi diëring van de demontabele tentoonstel lingsruimte wilden de commissieleden pas beoordelen als er een bouwvergun ning is. Een unanieme gegrondverklaring was er ook voor het bezwaar van SVT en Deuce tegen de datum waarop subsidie aanvragen ingediend moeten worden: in juli van het voorafgaande jaar. De vereni gingen willen dat voor subsidie over bij voorbeeld 1986 de jaarrekening vóór april 1986 ingeleverd moet zijn, zodat ge oordeeld kan worden op grond van de meest recente cijfers. Zegers wist de le den er niet van te overtuigen dat het no dig is de cijfers nog eerder in huis te hebben. Jeugdleiders Een bezwaar van de sectie jeugd- en jongerenwerk tegen het inschakelen van de jeugdwerkers in de leiding van bouw- dorp en -kamp werd door de commissie in meerderheid ongegrond verklaard. Zij schaarden zich daarmee achter de wet houder die vond dat dit gewoon tot het takenpakket van de twee professionele bleek dat voor de bouw een planologi sche procedure moest worden gevolgd. Intussen werd een btw-verhoging van kracht en hadden enkele leden die in de vorm van zelfwerkzaamheid een aandeel zouden leveren geen tijd meer. Overi gens is er evengoed nog vrij veel werk dor de leden gedaan: graafwerk, aftim- meen en schilderen. Ook het ontwerp voor het kantinege bouw is van een der leden: Rick Nichols. De kantine maakte deel uit van de uit breiding van de sporthal met een werk plaatsruimte. De eenvoudige maar ge zellige ontworpen en ingerichte kantine die via een soort erker uitzicht biedt op de banen, biedt plaats aan circa vijftig mensen. Het gebouw bevat verder twee toiletten, twee kleedkamers en twee doucheruimtes. De bouw werd uitgevoerd door bouw en timmerbedrijf Visser uit Oudeschild. Verder werd meegewerkt door Fokko Mulder (tegelwerk), Hans Geus (die de bar timmerde), Veltkamp (loodgieters- werk), CVI (centrale verwarming) en VEM (elektra). Interieur van de kantine. I'vnd van dat meisje lag in Amsterdam in hr ziekenhuis en haar dochter zag gen die reis alleen op." De leerlinge beamen dat er te praten valt met schoolleiding op dit punt. Hard jeugdwerkers van de gemeente hoort. Meer begrip toonde de commissie voor een bezwaarschrift van de Stich ting Texels Museum, tegen het opne men van het museumbeleid in de wel zijnssector. NRC-directeur Gerrit de Haan drong erop aan dat er een apart beleid geformuleerd wordt in navolging van de grote subsidiegevers rijk en pro vincie. Alleen Daan Welboren kwam tot een echte „gegrpndverklaring". De an dere commissieleden verklaarden daar wel naar te neigen maar ze wilden eerst meer informatie. Twee bezwaren werden tenslotte nog gegrond verklaard, die van de NJN en van de vereniging Kindercentra. Beiden konden door bestuurswisselingen hun subsidieaanvraag niet op tijd de deur uit krijgen. De overigens kleine bedragen konden wat betreft de commissie wor den toegekend. De mensen van Boskalis Ooster- wijk BV zijn niet geheel tevreden met de snelheid waarmee de zand suppletie bij De Koog zich voltrekt. De productie, dus de hoeveelheid zand die per uur op het strand wordt gespoten, zou groter kunen zijn. Oorzaak is het karakter van de zee bodem waar het zand wordt gewon nen. Het zand stroomt hier onvol doende naar de zuigpijp. Dit verschijnsel deed zich al eerder voor, wat aanleiding was om naar betere winningsplaatsen in de direkte omge ving te zoeken. De zandzuiger is sinds dien enkele keren van positie veranderd. De productie is nu redelijk, maar zou nog belangrijk beter kunnen. Na de leidingbreuk van vorige week hebben zich met de suppletie geen ern stige moeilijkheden meer voorgedaan. Wel heeft men nog steeds te maken met de gevolgen van de storm met hoog wa ter, waardoor de zandleiding op verschil lende plaatsen onderspoeld is geweest. Daarbij zijn grote spanningen opgetre den waardoor af en toe een flens barst. Zoiets deed zich zondag voor nabij het reddingboothuis te De Cocksdorp. Het lek deed een geweldige waterfontijn ont staan, die vanuit De Cocksdorp te zien was. Het defect kon snel worden verholpen. Omdat een 22-jarige Texelaar een bocht in de Schilderweg te krap nam ontstond een botsing met een 16-jarige eveneens Texelse bromfietser. Het onge luk vond plaats in een bocht van de Schilderweg ter hoogte van Dros' Bak kerij. De auto kwam van de dijk, de bromfietser van de andere kant. De jon gen op de bromfiets schrok van de auto, remde, raakte uit balans en vloog recht door tegen de auto aan. Beide bestuur ders hadden niets, maar aan beide voer tuigen ontstond forse schade. De leerlingen van de rijksscholengemeenschap praatten vrijdag tij dens een studiedag over twee onderwerpen: vandalisme en spijbelen. Vooral het onderwerp vandalisme bleek de tongen los te maken. Eén opdracht, die in kleine groepjes moest worden gemaakt, bleek bijzon der tot de verbeelding te spreken. De leerlingen moesten schatten wat de kostprijs was van diverse voorwerpen die herhaaldelijk kapot wor den gemaakt. Als ze dat op een staatje hadden ingevuld, kwam het werkelijke bedrag er achter te staan, vaak tot verbijstering van de scholieren: ,,We hadden geen idee dat het zoveel kostte". Hoewel niet alle leerlingen het eens waren met de manier waarop de studiedag was georganiseerd, bleek het praten over dergelijke on derwerpen alom gewaardeerd te worden. De schoolbevolking werd verdeeld in twee groepen, de onderbouw en de bo venbouw, die hetzelfde programma moesten afwerken. De jongere leerlin gen deden dat van acht uur tot half elf, de ouderen waren van half elf tot half twee in de weer. Eerst werden in groep jes van ongeveer tien leerlingen op drachten uitgevoerd, daarna kwam de grote groep bij elkaar in de aula waar op perwachtmeester T. Jilderda van de rijkspolitie Texel en de heer Van Steijn van het bureau voorkoming misdrijven zaten. Die toonden eerst een diaserie, waarna de in de groepen voorbereide vragen gesteld konden worden. Rollenspel Er waren vier verschillende opdrach ten voor de kleine groepen. Het vergelij ken van geschatte met werkelijke kost prijzen is al genoemd. Een andere ma nier om over vandalisme van gedachten te wisselen, was het uitdelen van blaad jes waarop een vaak wat overdreven uit spraak over het onderwerp stond. De leerling kon dan zijn commentaar op die uitspraak opschrijven en vervolgens met een ander van blaadjes wisselen. Op de uitspraak en het commentaar van de an der kon dan weer een keer commentaar geleverd worden en dat kon nog eens herhaald worden. Hierbij kwam duidelijk naar voren dat vandalisme in de school niet „zomaar" gebeurt, dat heeft wel degelijk iets te maken met agressie tegen leraren of te gen de school. Duidelijk is dat de school geen goede mogelijkheid biedt om die agressie op de juiste wijze te lozen. Con rector Martin de Weijer: „Daarvoor zijn we veel te verticaal gestructureerd. De leerlingen hebben niet echt de mogelijk heid om hun woede tegen de leraren kwijt te kunnen en dat leidt soms tot vandalisme. Opvallend is ook de loyali teit onder de leerlingen. Ze zullen elkaar echt niet aangeven of het moet gaan om situaties die werkelijk uit de hand drei gen te lopen zoals brandstichting of zo." In het afgelopen schooljaar viel het met het vandalisme erg mee in de Rijks scholengemeenschap. Cijfers zijn nog niet bekend, maar het ziet er niet naar uit dat de ƒ16.000 schade van het jaar daarvoor ook maar benaderd zal wor den. De Weijer: „Het laatste jaar is de sfeer in school duidelijk plezieriger, wel- Uit de portemonnee van een 27-jarige Barendrechter werd DM 90—, ƒ450,— en Bfr 500,— gestolen. Zo bleek uit de aan gifte die de man vrijdag bij de politie deed. Hij had de portemonnee daags te voren in een telefooncel in Oosterend la ten liggen en vond het ding leeg terug. licht is er een samenhang te constateren". Werkweek De diaserie van de politie bleek niet bij alle leerlingen aan te slaan. Misschien was deze „overkantse" schildering van het vandalisme niet herkenbaar genoeg. De discussie met de politie bleek bij de bovenbouw voor een behoorlijk deel ook te gaan over het functioneren van de politie op Texel. Een leerling: „Er werd gepraat over vooroordelen bij de politie. We vroegen bijvoorbeeld waar om altijd direct een bepaalde groep wordt ondervraagd en gefouilleerd op verfbussen als er weer eens teksten in de muzieknis zijn gespoten. Ze konden niet ontkennen dat het inderdaad zo gaat, dus is dat een vooroordeel". De politie stelt daar tegenover dat de daders ook meestal in die groep jongelui gevonden worden, zodat deze opsporingsmethode nogal voor de hand ligt. Overigens constateerde dezelfde leer ling, dat de tijd te kort was en de groep te groot om werkelijk tot een gesprek met de politiemensen te komen, iets wat zeker op prijs zou zijn gesteld. Een andere leerling vond dat niet alles bespreekbaar was geweest: „De politie gaat er van uit dat iedereen vandalisme verwerpt, terwijl er toch ook mensen zijn die er op zijn minst begrip voor opbren gen. Dat kon echter niet besproken worden". De meningen over het effect van „prijsvergelijking" die eerder die och tend had plaatsgevonden liepen uiteen. Een leerlinge die ook „wel eens wat mol de" verklaarde er niet echt van onder de indruk te zijn en dacht dan ook niet dat haar houding door deze kennis zou ver anderen. De jongen die pleitte voor meer begrip voor vandalisme vertelde echter dat er volgens hem wel degelijk leerlingen zijn die daardoor anders waren gaan denken en die dat ook in hun han delen tot uiting zouden brengen. Eén zeer karakteristieke op- merkng over de kosten van het van dalisme werd gemaakt door een lid van het niet-onderwijzend perso neel, die meewerkte aan de voorbe reiding van de studiedag: „Die zestienduizend gulden, daar had de hele school dat jaar van op werk week gekund zonder dat de ouders één cent hoefden mee te betalen". Spijbelen Het spijbelen bleek op de RSG niet zo'n groot probleem te zijn als soms el ders in het land. In de landelijke pers werd onlangs nog vastgesteld dat er zelfs scholen zijn die „papieren leerlin gen" hebben, een situatie die op Texel ondenkbaar is. Eén van de opdrachten die in de kleine groepen behandeld werd, was het spe len van een rollenspel waarin de leerling de rol van een conrector en een andere leerling de rol van een op spijbelen be trapte leerling op zich moest nemen. Dan werd eerst uitgebeeld hoe een der gelijke confrontatie er in de praktijk uit zag, vervolgens hoe hij er volgens de leerlingen uit zou móeten zien. De Wei jer: „Gelukkig bleken die twee uitbeel dingen erg dicht bij elkaar te liggen". Andere groepen gingen dieper in op de redenen van het spijbelen en inventa riseerden hoe vaak er gespijbeld wordt. De'Weijer: „Daar kwam duidelijk uit naar voren dat driekwart van de leerlin gen nauwelijks spijbelt, terwijl er maar een paar echt verstokte spijbelaars zijn". Gegevens die volgens sommige leerlin gen wel een beetje geflatteerd zouden kunnen zijn: „Niet iedereen vertelde eer lijk of hij of zij wel eens spijbelt". „Waar de conrector en de leerlingen beslist eensluidend over waren was dat bij echte noodzaak na overleg met de schoolleiding vrij gegeven moet worden. De conrector: „Wij zijn daar soepel in. Zo heb ik wel eens een leerling vrij gege ven die naar een popconcert wilde. Hij kon mij aantonen dat het een echt uniek cultureel gebeuren was en hij heeft toen tot de kleine pauze van de dag daarna vrij gekregen omdat hij niet op tijd terug op het eiland kon zijn. Daarmee vermijd je dat de volgende ochtend iemand met een verdraaide stem telefonisch door geeft dat Pietje ziek thuis is. In dat geval zou je de jongen bovendien nog de hele dag missen, terwijl hij nu om elf uur weer meeloopt. We hebben ook wel eens de vriendin van een meisje vrij gegeven. De moeder Die soepele houding heeft als I de dat hard wordt opgetreden leerlingen die veel spijbelen. Dat er al mee dat, als een leerling zondert den de eerste lesuren afwezig is, naa zijn of haar ouders wordt gebeld. Ga beurt dit vaker dan kan een leerling eg tijdelijk en later definitief worden a schorst. Het is al voorgekomen lingen om die reden van school werds ^ue verwijderd. De studiedag is zowel door als door het personeel van de schoob nuttig ervaren. Een leerlinge: „Het goed dat over zulke dingen wordt, maar het zou allemaal best w dieper mogen gaan". Die roep om me diepgang, meer tijd voor de gesprekke: blijkt uit meer kelen te komen Wel is het de vraag of de onderbou al aan een „plenaire" behandeling va W dit onderwerp toe is; met name h gesprek met de politie verliep daarnoo rumoerig. Dat betekent niet dat vanda 'flV' lisme en spijbelen in de onderbouw no niet voor zouden komen. Van Steijn: „In die leeftijdsgroep kon het zeker wel voor, maar je merkt ge woon bij de wat oudere kinderen, datdi er meer over nagedacht hebben". De informatie die uit de studiedag na voren is gekomen, wordt door schoolleiding bestudeerd. Een vorig studiedag die ging over „regels en geitjes" in de school, leidde tot opstelling van een huishoudelijk reg's ment, waar de meningen van de leerfn gen in verwerkt waren. [IlSt jenc tred het Alles wat op een koddige manier ver keerd kan gaan met de heilige koe, die we auto noemen, gaat ook verkeerd in deze „Cannon Ball Run II", die als Ne derlandse titel meekreeg „Op de snel weg breekt de hel weer los". En wanneer dan ook hetzelfde gebeurt met de men sen die met die heilige koe spelen, dan heeft een Amerikaan jongensachtige pret! Een illegale versie van de Europese Monte Carlo Rally van de oostkust naar de westkust, met een inzet van een mil joen dollar, waarbij alle middelen geoor loofd zijn, vermommingen en vervalsin gen, geheime technische wapens, noem maar op en dan krijg je natuurlijk soort toestanden: Dean Martin en Sar my Davis ondanks hun louche als slijmerige politiemensen, Telly Sava las spottend in de rol van zijn leven. Air maal vanwege die ene zeer grote prijs Slapstick, rotzooi, lawaai, uitbarst' gen van woede en een humoristisf! pret.... Het slaat allemaal nergens maar daarom is het misschien wel lekker. Als klapstukken zijn verder zien: Burt Reynolds, Shirley Maclairt Dom de Luise, Richard Kiel en FrankS- natra. De regie was in handen van Hl Needham. „Op de snelweg breekt del? weer los" is te zien van donderdag!' maandag. De keuring is alle leeftijden? de aanvang 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2