Mensen Zonder Werk-projekt ten dode opgeschreven? „Doelgroep" laat het afweten 'PcnA&tidKzt Straks geen rijksgeld meer Hl VERVOLG VAN FWG. 1 Horecacongres Ligfiets terug dankzij oplettendheid Hoornder soos bestaat 25 jaar PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER Het gsat slecht met het Mensen Zonder Werk-project. De be langstelling van de doelgroep (600 werklozen en 400 WAO-ers) is minimaal zodat nu moet worden beslist over de vraag of het zin heeft hier nog langer mee door te gaan. Twijfel over de zin van het project is er al lang. De afgelopen vijf jaar is herhaaldelijk kritisch naar het project gekeken, maar telkens werd besloten het nog een jaar de kans te geven om zich 'waar' te maken. Dat was niet zo n moeilijke beslissing want de kosten van het project kwamen helemaal voor rekening van het rijk. Dat wordt nu anders. De rijksbijdrage wordt thans teruggebracht van f96.000- naar f84.000- Het jaar daarop gaar er nog meer af en over drie jaar zal de gemeente Texel voor de totale kosten moeten opdraaien. Het gemeentebestuur, volop aan het bezuinigen, voelt uiteraard niets voor zo'n extra kostenpost, tenzij zou blijken dat het MZW- project niet kan worden gemist. Om een verantwoorde beslissing te kunnen nemen wil men de voor- en na delen van opheffing op een rijtje hebben en wil men ook zeker weten of de be langstelling voor het project zou kunnen verbeteren door een andere aanpak of organisatie. Op initiatief van welzijns wethouder Piet Zegers werd daarom dinsdagavond in ,,De Witte Burcht" een openbare 'evaluatiebijeenkomst' gehou den waarvoor alle Texelaars een per soonlijke uitnodiging hadden ontvan gen. Op die avond werd het probleem aan de orde gesteld en konden de aan wezigen hun mening kenbaar maken en vragen stellen ten overstaan van een fo rum, dat bestond uit mensen van het MZW-project en anderen die in hun da gelijkse werk te maken hebben met het werkgelegenheidsvraagstuk. Geen interesse De belangstelling viel tegen. Niet meer dan dertig mensen waren komen opdagen. Het leek wel of de werklozen (op deze avond aangeduid als 'de doel groep') de avond hadden geboycot want die categorie was praktisch helemaal niet vertegenwoordigd. Dat laatste gaf voedsel aan de opvatting dat de werklo zen zich totaal niet voor het MZW- project interesseren, maar ook aan het gevoel dat werklozen wel degelijk be hoefte heben aan een vorm van opvang of begeleiding maar uit schaamte of apathie thuisblijven. Een meerderheid van de aanwezigen vond overigens dat het MZW-project moest blijven voort bestaan. Directeur A. Maasdam van het Arbeidsbureau Texel beoogde dat een zichzelf respecterende gemeenschap eenvoudig de plicht heeft om de werklo zen iets te bieden. Vijf anderen haastten zich deze moie gedachte te onderschrijven. Wethouder Piet Zegers opende de avond met een algemene beschouwing van de werkloosheidsproblematiek. Het probleem is omvangrijker dan algemeen wordt gedacht. Naast de 840.000 gere gistreerde werklozen zijn er ook nog eens 700.000 WAO-ers en ongeveer evenveel niet geregistreerde werklozen, menwerking werd gezocht met het jeugdwerk, waardoor de jonge werklo zen in hun eigen sfeer konden worden opgevangen. De wil om aan de verschil lende en wisselende wensen van de ver schillende groeperingen tegemoet te ko men, leidde tot .herhaaldelijke verbou wingen van het onderkomen. Tot een blijvende verbetering van bezoek leidde dit echter niet. De laatste verhuizing van het project van de Parkstraat naar de Ou we Ulo lijkt een slechte invloed op de animo te hebben gehad. Sindsdien is de belangstelling minimaal. Teleurstelling Brandenburg vertelde dat de promotie van zijn project ook niet altijd even ge lukkig is geweest. Zoals de advertentie met de tekst „Ben je werkloos? Daar kun je zelf wat aan doen". Dat sugge reerde dat het project er was om mensen aan werk te helpen. Wie daar op af kwam, werd teleurgesteld. Het is overi gens niet alles kommer en kwel. Vanuit het centrum worden veel nuttige advie zen gegeven, o.a. wat betreft de moge lijkheid tot het oprichten van kleinschali ge bedrijven. De drukkerij van het MZW- project loopt ook goed en voorziet in een behoefte en de oppascentrale func tioneert ook nog. Sinds 1982 kunnen werklozen die bij de gemeentelijke socia le dienst hun werkbriefje moeten inleve ren, daarvoor in d'Ouwe Ulo terecht. Ze werden aldus bereikbaar voor het MZW- project maar in de verwachting dat de werklozen daarbij gestimuleerd zouden kunnen worden om voortaan actief mee te doen in het MZW-project werd men teleurgesteld. Men heeft geen interesse en het is niet duidelijk waarom niet. Genoeg gedaan? Is voldoende inspanning aan de dag gelegd om mensen te werven? En is be kend hoe de werklozen dan wèl hun tijd Beeld uit een tijd toen het Mensen Zonder Werk project nog hoopvol van alles probeerde: werklozen bezig met het opknappen v fietsen, die later op het vasteland werden verkocht. Adv. I.M. Een kop koffie met appeltaart Een feest voor het gezin Een diner voor uw familie Een glas wijn bij de open haard Een party voor 12 personen Een receptie voor 200 personen Oma's 80ste verjaardag Party-service bij u thuis. Een prima idee voor uw feestje of party en altijd op maat naar uw portemonnee. HAVENRESTAURANT TEXEL het restaurant waar altijd alles vers is. Uw gastheer: (02226) 310. Jan C. Stolk voornamelijk vrouwen: totaal twee mil joen mensen. Op Texel zijn ongeveer duizend werklozen en WAO-ers. Veel werklozen hebben moeite met deze situ atie, kunnen er niet over praten en roe pen in hun directe omgeving spannin gen op. Zij hebben een misplaatst schuldgevoel, een besef van minder waardigheid. Het zijn immers de 'bete ren' die wel werk hebben? Zegers vertel de persoonlijk te hebben geconstateerd hoe mensen in verlegenheid worden ge bracht als bij een contact blijkt dat zij geen werk hebben. Het Mensen Zonder Werk-project zou dus in een behoefte kunnen voorzien. Werklozen zouden er zinnige bezigheid kunnen vinden, met sociaal contact, kunnen deelnemen aan cursussen waardoor zij hun kans op het vinden van werk vergroten, etc. Maar de animo van de werklozen blijkt dermate klein te zijn, dat B. en W. het de hoogste tijd vinden om over stoppen te denken. Afgezakt Het MZW-project heeft niet altijd zó slecht gedraaid als nu, zo bleek uit me dedelingen van projectleider Jan Bran denburg. Er was sprake van een opgaan: de lijn, tot anderhalf jaar geleden. Er kwam toen een gestage en later snelle daling. De cursussen waren wel succs- vol, hoewel ook hiervoor minder animo is. Het bleek problemen te geven, dat verschillende 'soorten' werklozen wer den samengebracht. Oudere werklozen voelden zich niet erg thuis bij werkloze jeugdigen, wat er mee toe leidde dat sa- doorbrengen? Jan Brandenburg moest het antwoord op die vragen schuldig blij ven. „We hebben er wel naar gevist maar de mensen laten zich niet uit. Ze hebben het op hun manier allemaal druk maar concreet zijn ze niet". Een van de aanwezigen, Gerard Zijm, meende dat het mogelijk moet zijn door onderzoek meer aan de weet te komen. „Als je niet weet wat die mensen be zielt, kun je ook geen programma be denken om hen naar het MZW te trekken". Brandenburg zei dat tot dusver min of meer is gegokt. Er werden projecten be dacht waarvan werd gehoopt dat er ani mo voor zou zijn. Dat bleek dan uit het aantal aanmeldingen. De werklozen zelf werd niet om advies gevraagd, En het houden van een echte enquête onder hen was volgens Brandenburg niet mo gelijk omdat men uit privacyoverwegin- gen niet kan beschikken over een adres senlijst van werklozen. Naar aanleiding van andere vragen vertelde forumlid A. Maasdam dat de structuur van de werkgelegenheid op Texel erg ongelukkig is. Lang voor de huidige crisis had men al te maken met siezoenwerkloosheid omdat naar ver houding veel arbeidsplaatsen hebben te maken met het toerisme. In de winter van 1970 waren er 200 werklozen, maar in de zomer van dat jaar was practisch ieder aan het werk. Nogal bepalend voor de huidige situatie is het instorten van de bouw. Gemiddeld over het jaar zijn er nu 100 werkloze bouwvakkers; de bouw- malaise veroorzaakt ook de werkloos heid van 50 mensen uit de metaal en 30 tot 40 chauffeurs. Maasdam geloofde niet dat al deze mensen ooit nog aan het werk komen. Persoonlijke benadering? Niet iedereen was er van overtuigd dat alles in het werk is gesteld om meer werklozen naar het project te trekken. Johan Hoogerheide meende dat men de mensen kan enquêteren met bemidde ling van het Arbeidsbureau. Het MZW hoeft dan zelf niet de adressen te krij gen. Maasdam zei dat dit zou kunnen worden geregeld, maar betwijfelde of het veel zou uithalen. Ook uit de afwe zigheid van werklozen op deze avond bleek volgens hem dat er acht geen ani mo is. Zelf had hij in de loop der tijd met veel werklozen gesproken en had daarbij geconstateerd dat velen zich vrij goed weten te vermaken. Wat dat betreft is Texel een veel gunstiger gebied dan de stad waar de verveling sneller toeslaat. Overigens vond Maasdam dat het pro ject niet moet worden gestopt en wel in het belang van degenen die erwèl be hoefte aan hebben. „Al zijn het er maar twintig". Klacht Anderen vonden dat ook waaronder bejaardenwerker Nico Nagtegaal, die wèl klaagde dat het tot dusver niet is ge lukt werklozen in te schakelen bij allerlei nuttige hand- en spandiensten. De ver strekking van warme maaltijden bijvoor beeld werkt met 35 vrijwilligers, allemaal gepensioneerden en huisvrouwen, maar niet één werkloze. Dat is jammer op het gebied van bejaardenzorg is er nog steeds meer voor hen te doen. Theo van den Berg, voorzitter van de MZW- begeleidingscommissie, had een verkla ring voor dit verschijnsel: „Werklozen hebben het al moeilijk genoeg met hun eigen misère. Die voelen er niet voor om ook nog eens met een andermans pro bleem bezig te zijn". Nagtegaal betwijfel de dat. Hij meende dat werklozen door de vervulling van een taak, zoals-r het 'rondbrengen van maaltijden, erg veel. voldoening en plezier kunnen vinden. Vrijheid Antoon Goes, een van de weinige aanwezige werklozen, vertelde dat werk lozen niet staan te trappelen om ver plichtingen op zich te nemen, waarbij hij dacht aan het werk dat thans in bos en duin wordt aangeboden. „Werklozen hebben door het moeten inleveren van twintig procent van hun inkomen het ge voel dat zij daarvoor tenminste enige vrijheid hebben gekocht. Ze zijn net van de dwang af en nu zouden ze zich prac tisch zonder vergoeding weer moeten binden. Dat staat hen tegen". Raadslid Peter Bakker meende dat werklozen best geworven kunnen wor den als echt werk in het vooruitzicht gesteld wordt. Hij zag mogelijkheden in het stichten van kleinschalige bedrijfjes, vanuit een door de gemeente aan te bie den gebouw. Wethouder Zegers en „werkgelegenheidsambtenaar" Dick van der Wel wezen erop dat de gemeen te al in die richting denkt. Er staat 745.000,— op de begroting terfinaWerk- ciering van 'starterscredieten' en ter bestrijding van de kosten van 'bedrijfs verzamelgebouwen'. Brandenburg zei dat het MZW-project ook adviseert en ondersteunt als iemand een bedrijfje wil stichten maar tekende hierbij aan dat de betrokkene dan veel doorzettingsvermogen moet hebben; het komt toch voornamelijk op hemzelf aan. Lex Kaper had de indruk dat de ge meente feitelijk al besloten heeft het MZW-proiect te stODDen. Hii had het od- gemaakt uit allerlei uitlatingen van de laatste tijd. Volgens Zegers was het nog niet zover. Het gemeentebestuur be raadt zich, anders zou deze avond niet zijn belegd. Maar er moet nu wel op zeer korte termijn een beslissing worden ge nomen. „Mede aan de hand van wat we hier horen, zullen we in de gemeente raad met voorstellen komen". Kader nodig Raadslid Joop van der Meer herinner de eraan dat het oorspronkelijk de be doeling was dat het Mensen Zonder Werk-project uitsluitend met vrijwilligers zou werken. Zijn veronderstelling dat dit in de praktijk onmogelijk is gebleken, werd door Brandenburg bevestigd. In de (weinige) vrijwilligers zit zoveel verloop dat er geen gelegenheid is om een echt kader te vormen. Juist de mensen met het meeste initiatief vinden meestal al gauw gewoon werk of gaan wat anders doen. Al discussiërend kwam ook het onlangs aangekondigde vrijwilligerswerk bij Staatsbosbeheer aan de orde. Dat voorziet blijkbaar niet in een behoefte want er hebben zich nog maar vier per sonen opgegeven. Als een der oorzaken werd genoemd dat een beloning van 75,— per dag boven de normale uitkering te weinig is. Om afscheid te nemen scheerde de helicopter rakelings langs de brug van de Molengat geweest in het afgelopen jaar. Als voor beeld noemde Ezinga het samen met de horecabond FNV ten strijde trekken te gen de btw-heffing op fooien. Dat be lastingplan is door de protesten niet doorgegaan. Dat de vakbondsleider in de horeca, Arie van Egmond, daarmee de harten van de horeca-ondernemers heeft gesto len bleek uit de toekenning van de Tim Ossebokaal aan Van Egmond. Tim Osse was de vorige voorzitter van Horeca Ne derland. Bij zijn afscheid tijdens het con gres van vorig jaar boden redacteur Jos Thomassen van het blad „Horeca ren tree" en fotograaf Hans Sabel hem de bokaal aan als geschenk. De onderschei ding zou elk jaar uitgereikt moeten wor den aan iemand die zich zeer verdienste lijk maakte voor de bedrijfstak. Het is opmerkelijk dat de eerste keer dat de bokaal werd uitgereikt hij naar een vakbondsman ging. Van Egmond constateerde dat zelf ook in zijn dank woord, maar hij noemde een aantal ter reinen op waar vakbondsmensen en ho- recawerkgevers samen aan tafel zitten en veronderstelde dat hij door zijn activi teit in die sectorep dan wel de beker ver diend zou hebben. Buffet Met de uitreiking werd het officiële gedeelte, afgesloten. De gasten konden l'zich tegoeeL döejT aa,n, het door Marius Brons voor Rebotex bereidde koude buf fet. De welvoorziene tafels trokken zo veel belangstelling dat na een half uurtje verzocht werd of de congresleden hun bord op het promonadedek konden leegeten. De band „Coby and the Goldstars" probeerde het eetfestijn met muziek te verluchtigen, maar dat mislukte. Telkens als zij begonnen te spelen viel op onge veer twee derde van het autodek het licht uit Volgens één van de bandleden was de stroomvoorziening van de feestruimte voor een groot deel aangewezen op één groep van tien ampère en die werd dus duidelijk te zwaar belast. Dat mocht de feestvreugde echter niet drukken, de gezelligheid vierde, hoe kan het ook anders in dit gezelschap, hoogtij. Na de maaltijd was er een de monstratie door mariniers van de Joost Dorleinkazerne en een marinehelicopter. De vaardigheid in het omgaan met snelle rubberboten en in het overzetten van mensen uit de helicopter naar de boten en weer terug leverde alom applaus van de gasten op. Peter Bakker sprak zich uit voor een andere opzet vanhet Mensen Zonder Werk-project. Er moet een plan voor meerdere jaren worden gemaakt dat de mensen meer aanspreekt. Hij vond niet dat nu op grond van de lage deelnemers aantallen tot stoppen moet worden besloten. Oproep Gijs Oskam wees erop dat het MZW- project zonder een behoorlijke groep vrij willigers nooit behoorlijk kan functione ren en dus ook voor de werklozen niet aantrekkelijk kan zijn. Hij wilde dan ook een krachtig beroep doen op mensen die zich tot dusver afzijdig hebben gehou den om samen met Brandenburg de schouders onder het project te zetten. Geen tegenstanders? Wethouder Zegers stelde met enige verbazing vast dat hij op deze avond al leen mensen had gehoord die het MZW- project voortgezet willen zien. „Zijn er tegenstanders in de zaal die hun mening durven zeggen?" Dat bleek niet het ge val. Dat was voor iemand aanleiding om te zeggen dat werkende mensen feitelijk niet het recht hebben om hier iets van te zeggen. Het gaat immers om de werklo zen? Het weerwoord daarop was dat werkenden best iets mogen zeggen. Zij dienen zich immers verantwoordelijk te voelen voor de werklozen? Maar het bleef voor de meesten onbevredigend dat „de doelgroep" op deze avond schit terde door afwezigheid. Theo van den Berg: „Ik had hier graag meer werklozen gezien, maar ik ben blij met de positieve geluiden over het project. Voor mij is het een steun in de rug om door te gaan". De schouwburgzaal en het schoiii y huis van „De Lindeboom" ontvinger^ niet meevergaderende congresleden s de boottocht. Veel gasten bleken o\?; gens een rondrit per fiets of tourings over het eiland meer te waarderen, h; was dan ook mooi weer. De vergader* nam een aanvang in hotel Opduin. f' Woensdagavond was de hele Ling s boom gereserveerd voor een feest v,-» raan alle 680 gasten deel konden nemei f De organisatie van het programma liep uitstekend, de commissie mochtfi T Ie complimenten in ontvangst nemen. Dankzij eigen oplettendheid heek Lammert Bruining de Roelandmm fiets terug die bij hem op 12 junim gestolen. De fiets ter waarde van f1200,— was door een jongeman uil Alkmaar, die een nacht bij de famm Bruining in Den Hoorn had geit geerd, 's morgens vroeg uit htl- schuurtje gehaald. Aangezien adies en andere gegevens van de jongen, onbekend waren, had men niet vee! hoop de fiets terug te vinden. On- langs zag Bruining echter in de krant een advertentie waarin een ligfiets in Alkmaar te koop werd aangeboden. Bruining vermoedde dat het zijn fiets zou kunnen zijn en schakelde via de plaatselijke rijkspo litie de gemeentepolitie van AIK: maar in, waarbij gewezen werd oj] een bepaald kenteken, waarvan af leen de ligfietsen van Bruining zijn voorzien. Het vermoeden bleek juist. De betreffende Alkmaardei bekende en de fiets is inmiddels terug. De Hoornder soos bestaat 25jae Het zilveren jubileum zal wordengt voerd tijdens de eerste bijeenkom: van dit seizoen, op woensdag 3 ol tober, aanvang 14.30 uur in dorp: huis De Waldhoorn. Het wordt een feestmiddag, die k volgd wordt door een feestavond irc onder andere toneel. Er is ook e broodmaaltijd. Zowel leden als ou leden van de Hoornder soos zijn welke op deze jubileummiddag en -avond. Oi nieuwe leden worden graag ontvangt Wie vervoersproblemen heeft kan belli met mevrouw M. Kiljan, telefo,"" (02226) 476 of mevrouw T. Kok, telefo:' (02226) 362. Iedere zaterdagochtend haalt Sco. ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mens' worden verzocht deze spullen vóór lO.ft uur aan de straat te zetten, zodat zev'? kunnen worden ingeladen. Komendez;- terdag wordt het oude papier etc. opgf haald in de volgende straten: Duinreep, Zeebries, Vloedlijr Golfslag, Vaargeul, Schoorwa Noordwester. De Waal Zaterdagmiddag om 14.00 uur worf oud papier opgehaald in De Waal WEEKENDAANBIEDING Bij aankoop van een portie friet krijgt u een kroket van U,50 voor 70,75 SNACKBAR Kwaliteit uit eigen keuken. Aanbieding geldt voor zaterdag 29 en zondag 30 september 1984.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2