Door economisch herstel eer belangstelling voor ievig Texels lam Regen stagneert oogstwerk VAN HET RAADHUIS heorie van Horeca-voorzitter: Geoogste gewassen gaven hoge opbrengsten Spanende finale voor IBw Klassement verwacht J "N r MT!KZEGGEN WOU..' er verdelen gesproken Zóóóó'n paling. tzwaren tegen (n Sluiter (gegrond verklaard LAND BOUW NH ploegkampioenschap op Texel j Mededelingen van B.enli. Bejaardensoos De Cocksdorp begonnen ja - je fiets parkeer jé voor niets! 3 28 SEPTEMBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 fr bestaat verband tussen de economische ontwikkeling en het urt van lamsvlees waar de smaak van het publiek overwegend naar Deze theorie werd dinsdagmiddag verkondigd door de heer L voorzitter van Horeca Nederland, bij de ontvangst door het veentebestuur m het raadhuis. Ezina zei dat aan de hand van sta- jeken is aan te tonen dat tijdens de crisis van de dertiger jaren en ie tweede wereldoorlog de belangstelling voor zoete champagne <ioor het zachte vlees van het Franse zuiglam groot was, terwijl bij \opgaande economie veel meer droge champagne en stevig Texels isvlees werd geconsumeerd. Wijzend op het economisch herstel de laatste tijd voorspelde hij daarom een toenemende afzet van iels lamsvlees vlees voor de eilandelijke horeca van veel belang zijn. Burgemeester J. A. Engelvaart ver welkomde de hoofdbestuursleden van Horeca Nederland en hun genodigden in de raadszaal met de mededeling dat zij het wat de weersomstandigheden be treft niet slechter hadden kunnen tref fen. Hij hoopte dat zij toch zouden gelo ven dat op Texel meer zon is en minder regen valt dan op het vastland. Engel- vaart zei blij te zijn dat het mogelijk is ge bleken een congres als dat van Horeca Nederland op Texel te organiseren. Zo iets vindt mogelijk navolging en dat is van groot belang voor een bedrijfstak (en de daarmee samenhangende werk gelegenheid) die het anders voorname lijk moet hebben van het feitelijk veel te korte zomerseizoen. Het gastheerschap dat door de Horeca wordt uitgedragen heeft een belangrijke promotiewaarde en bevordert dus indirect de werkgelegen heid. Het stemt tot voldoening dat men zich daarvan de laatste tijd steeds meer bewust wordt. Het blijkt uit de cursus sen die in de winterperiode voor koks en bedienend personeel worden gegeven en die inmiddels hebben aangetoond dat hierdoor de 'waarde' van de betrok kenen op de arbeidsmarkt wordt ver groot maar ook de plannen voor een opleiding comsumptieve technieken bij het Texelse beroepsonderwijs zijn in dit verband van betekenis. •zinga bracht het onderwerp ter spra- een praatje waarin hij o.m. signa- je dat Texelse kaas en Texels lams- N VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE RECiAKTIE leverdeling is rond (de gemeentebe lang). Hij is weer sluitend stond er in krant. Ja, sluitend krijgen kan iede- 'em wel. Prioriteiten stellen. Waar awe wel aan en waar niet? Hebt u gelezen? ƒ7.400,— voor vloerbedek- in het raadhuis. Voor 2 kamers. Kijk sin de aanbieding. „Gratis gelegd!" Kan het niet goedkoop? Waarom I stfietsen voor ,,De Bolder"? Op het V ^bureau staan er zat. Neem die in deenWaarom ƒ20.000,— voor toi- en? Een hurkgat hoeft ook niet, maar swel èrg veel geld. Waarom een af- ndsmeter voor het grondbedrijf? Ik me vergissen maar met een af- ismeter meet je een afstand. Ik heb met de centimeter of het lint. Iets goedkoper dan de geraam- (20.000,—. Zo zal iedereen wel z'n op- anmerkingen hebben, maar ik als irtjongen" vind dat er meer geld de sport moet. Gymzaal Oude- d(broodnodig), Dorpshuis De Koog overbodige luxe), overdekte tbaden (Den Burg, noodzakelijk, Cocksdorp en Oosterend zeer nut- Uitzonderingen bevestigen de re- Deuce heeft weer een toezegging oefenkooien. Soms denk ik wel De duvel schijt op één hoop. Jam- Jat die hoop niet in de buitendor- ligt. Peter Vos, gymleider van buitendorpen de burgemester maakte melding van de goede afspraken die op Texel zijn ge maakt tussen de reguliere horeca en de „paracommercie", dus de dorpshuizen, sportkantines en vergelijkbare gelegen heden waar horecaconsumpties worden verkocht. Het totaal verbieden van de verkoop van alcoholhoudende dranken in laatstgenoemde gelegenheden leek hem geen haalbare kaart. Het zou voor de verschillende verenigingen samen een inkomstenderving van tonnen bete kenen. Niettemin sprak Engelvaart zijn bewondering uit voor de moed van Ameland, waar men een sporthal heeft gesticht met een kantine waar geen al cohol verkrijgbaar is. Waakzaamheid Wat de paracommerciële bedrijven betreft, moet er wel voor worden ge waakt dat de verkoop is bestemd voor de eigen leden en dat de akkommodatie niet wordt gebruikt voor bruiloften e.d. Ook bij het uitgeven van standplaatsver gunningen en ventverguningen (voor tenten) moet er scherp op worden gelet dat de zaak niet uit de hand loopt, ten koste van de openbare orde en van de kwaliteit en levensvatbaarheid van het reguliere bedrijfsleven. Voorzitter K. Ezinga vertelde dat zijn bestuur weinig klachten verneemt van de afdeling Texel, wat bevestigt dat de zaken hier goed zijn geregeld. Spreker was blijkbaar niet goed geïnformeerd want hij had gehoord dat de opbrengst van de toeristenbelasting helemaal aan het toerisme wordt besteed. Dat zou in het hele land zo moeten zijn". De horeca is voor het toerisme essentieel. De hore ca moet er tenslotte voor zorgen dat al die mensen kunnen eten, drinken en sla pen. Elzinga ging verder in op specifiek Texelse lekkernijen zoals kaas en lams vlees waarbij hij de genoemde theorie verkondigde en vertelde dat'bij een on langs gehouden culinaire test de 'echte eters' het Texels lamsvlees hadden ver kozen boven het Franse zuiglam. Cognac of fris? De voorzitter zei niet met lege handen naar het raadhuis te zijn gekomen. Al in een vroeg stadium had men het plan om de burgemeester als geschenk een fles drank te geven, maar er was wel eerst onderzocht of zo'n geste op prijs zou Worden gesteld. Wat hun belangstelling voor alcohol betreft waren de burge meesters die Texel na de oorlog heeft ge kend, nogal verschillend. ,,De vader van een vriend van mij was hier burge meester er» die noemden ze Kees Cog nac. Zijn opvolger dronk helemaal niet en die noemde ze Jonker Fris". Waaraan Ezinga toevoegde dat was gebleken dat Engelvaart een borrel op zijn tijd wel weet te waarderen. Hem werd dus een kolossale fles met hoogwaardige spiritu- a''®n in geschenkverpakking overhandigd. Imago Engelvaart ging nogmaals in op de verantwoordelijkheid die de plaatselijke horeca draagt als het gaat om gastheer schap, openbare orde en werkgelegen heid. Van de wijze waarop de horeca zijn taak vervult, hangt het onder andere af of mensen die met Texel kennis hebben gemaakt er willen terugkomen. Hij ging nog een stapje verder door te wijzen op uitingen en verschijnselen waarmee het image van een land of een eiland is ge moeid en waar de horeca indirect mee heeft te maken. Nederland is al lang niet meer het schoonste land ter wereld, ge tuige het feit dat letterlijk overal rotzooi op straat ligt, afkomstig van eet- en drinkwaren. Ook de wijze waarop de mensen worden bezig gehouden kan verstrekkende gevolgen hebben, waarbij Engelvaart liet blijken dat hij op Texel vooral evenementen en activiteiten met een 'echt Texels' karakter wenselijk vindt. ,,Als je op Texel bent moetje niet hetzelfde beleven als in Enkhuizen of Valkenburg en we moeten streven naar een zeker niveau waarbij we zoveel mo gelijk gebruik maken van natuurlijke gegevenheden". n —kii ön Sn W hebben de bezwaren die femes Dijt en het echtpaar Ver- J'en hebben ingediend tegen de van een café-restaurant- 'n9 aan de Weverstraat door de 'C. Sluiter ongegrond verklaard, ferm het advies van de beroep- iftencommissie. Vastgesteld is bouwvergunning is verleend ^reenstemming met de bepalin- van bestemmingsplan en herordening. college heeft geconstateerd dat uezwaar dat de nieuwbouw de toe- '"9 van licht in het pand Weverstraat belemmeren, niet terecht is. De si- r9 is zodanig dat zon en licht er wel Br|nen. Ook de andere bezwaren zijn fe hand gewezen. Ter plaatse zijn hechten en in de linkerzijgevel van Nieuwe pand komen geen ramen. De berende buurtbewoners hebben *bt de bouwvergunning te laten ■^n, maar dat verzoek werd door 3ad van State afgewezen. Praktisch alle gewassen die ge oogst zijn, gaven hoge tot zeer hoge opbrengsten. Niemand heeft dat durven denken na een koud en nat voorjaar gevolgd door een koele zo mer. Het sombere weer tot en met juli werd gevolgd door een droge, zonnige en warme augustusmaand. De meeste gewassen hebben daar hun voordeel mee kunnen doen. Vooral de snijmais heeft in die maand een deel van zijn achterstand ingehaald. Voor zomergerst was het in augustus te warm en te droog, wat blijkt uit de opbrengsten. Zoals altijd waren de verschillen in op brengsten per ha erg groot. Bij de win tertarwe kwamen opbrengsten voor van boven de 10.000 kg korrel per ha, terwijl meerderen 9.000 kg korrel per ha oogst ten. Maar ook kwamen percelen voor die minder dan 6.000 kg korrel per ha ga ven. Hoewel het niet eenvoudig is om de grote verschillen direct te verklaren is het wel mogelijk. De gronden die de hoogste opbrengsten gaven, waren allen in een goede conditie. De voedings toestand en de ontwatering waren goed. Het zaaien van de tarwe vond plaats in oktober, begin november. Met het ploe gen werd in één werking gezaaid: geen sporen van de trekker met zaaimachine. Hoewel de winter vrij nat was kwamen geen plassen op de percelen voor. Ondanks een goede tot zeer goede stand van de zomergerst kwamen er geen topopbrengsten. Over het alge meen is dit gewas te snel afgerijpt in au gustus door het warme weer. Ook hier grote verschillen in opbrengsten per ha van minder dan 4.000 kg tot boven 6.000 kg. Wellicht bieden de wintergerstrassen toch meer mogelijkheden dan zomer gerst. Hoewel het areaal wintergerst niet groot was op Texel waren de op brengsten goed. Gemiddeld lag de op brengst boven de 5.500 kg per ha. Voor dit gewas geldt hetzelfde als voor de teelt van wintertarwe: de ontwatering en de voedingstoestand van de grond moeten goed zijn. Op de schralere gron den blijft de teelt van winterrogge een oogst-zeker gewas. Ook dit oogstjaar kwamen er opbrengsten van boven 5.000 kg korrel. Erwten De verschillen in opbrengsten van het zelfde ras erwten waren enorm. Er waren erwtentelers die erin slaagden om meer dan 7.000 kg per ha te oogsten, terwijl Als het weer het toelaat worden zater dag de provinciale ploegkampioen- schappen op Texel gehouden. In ver band met de nattigheid is nog niet be kend op welk stuk land dat zal gebeuren. Voor Texel komen uit bij de drieschaar wentelploegen Edo Rutten; bij de twee- scharen Ard Saai, Henk Broekman en Marcel Witte en bij de rondgaande Nic. Kuip, Jan Lap en Jan Willem Reuvers. De volledige uitslag van de Texelse kampioenschappen stond nog niet in de krant en luidde als volgt: Rondgaand: 1. Nic. Kuip (319), 2. Jan Lap (313%), 3. Jan Willem Reuvers (313). Tweeschaar: 1, Ard Saai (324), 2. Henk Broekman (313), 3. Marcel Witte (310%), 4. Bert Keijser (291), 5. Jan Smit (258), 6. Paul van Exel (255). Drieschaar: 1. Edo Rut ten (264), 2. Simon Stark (255), 3. Frans Stark (246) en 4. Arnold Langeveld (209%). De politie verstrekt al enige tijd zoge naamde aankoopcertificaten aan perso nen die aangifte doen van verlies of diefstal van een fiets. Met dit certificaat kan een gevonden fiets worden terugge kocht op een te houden veiling. De gemeente en de rijkspolitie organi seren op zaterdag 6 oktober a.s weer een dergelijke veiling. Om 10.00 uur zal met de veiling een aanvang wórden ge maakt in de garage van de Rijkspolitie aan de Keesomlaan. Indien u een fiets wilt kopen dient u vooraf een kopers nummer af te halen op vertoon van uw certificaat. Voor de veiling zal van 9.00 tot 10.00 uur een ieder in de gelegenheid worden gesteld een gevonden fiets als de zijne te identificeren. Deze fiets wordt dan als nog uit de verkoop gehaald. Nadere informatie kunt u verkrijgen op de afdeling Algemene Zaken, kamer 209 in het gemeentehuis. Het is bekend dat in het visserslatijn nogal eens overdrijvingen worden geuit. Gerard Eelman en Kees Duinker kunnen echter met recht vertellen dat ze een soort superpaling hebben gevangen: ruim een meter lang en maar liefst vier pond zwaar. De beide heren waren aan het vissen nabij het gemaal van Het Noorden toen ze iets in het water zagen drijven dat bij eerste beschouwing een fietsband leek. Toen, ze gingen kijken bleek het een enorme paling te zijn. Het dier was waarschijnlijk door het gemaal naar bui ten gespoeld en daar een beetje duf van, want het liet zich met de hand vangen. Toen werd hij echter wel erg levendig, zodat hij ontsnapte. Met behulp van een viskist kon hij alsnog gevangen worden. Op de foto toont Eelman het dier. Ook de bejaardensociëteit van De Cocksdorp-Eierland is weer begonnen. Elke woensdag komt men om 14.30 uur bijeen in Het Eierlandsche Huis. Nieuwe leden zijn daarbij welkom. anderen genoegen moesten nemen met minder dan 3.000 kg. Nog meer dan bij de granen blijkt dat de conditie van de grond optimaal moet zijn voor de teelt van erwten. De voedings- en ontwate ringstoestand moet goed zijn en wortel onkruiden mogen er niet in voorkomen. Ook het klaarmaken van het zaaibed ver dient alle aandacht. De hoogste op brengsten kwamen van die percelen waar geploegd werd met de vorenpak ker. Zonder een zaaibedbewerking wer den de erwten gezaaid. In eerste instan tie ligt de grond er dan niet geheel vlak en kluitvrij bij. Maar bij de oogst van de erwten was dit niet meer zichtbaar. In te veel percelen was de onkruidbestrijding onvoldoende. Naast het feit dat onkrui den voedingsstoffen opnemen, wordt ook lichtinval aan het erwtengewas ont nomen. Bij de oogst geeft te veel on kruid problemen met het droog worden van het gewas. Optimale mogelijkheden wordt aan het onkruid gegeven waar de grond verslempt is. Het cultuurgewas groeit dan moeilijk terwijl het onkruid het wél doet. Plannen voor 1985 Percelen die bestemd worden voor de erwtenteelt in 1985 dienen nu reeds de aandacht van de teler te hebben. Er dient gekeken te worden naar de on kruidbezetting. Bij wortelonkruiden zo als kweek; nu reeds maatregelen treffen door een bespuiting. Niet wachten tot het volgend voorjaar. Erg belangrijk is dat de zuurgraad van de grond bekend is. Teveel erwtentelers moeten in het voorjaar nog een kalkbemesting uitvoe ren. En het is bekend dat een kalkbe mesting ongeveer 3 maanden werk heeft, voordat deze meststof goed werkt. Bij twijfel een grondmonster laten nemen door de heer Sjef Beers. Wanneer de ontwatering niet in orde is, zal het draineren van de grond nood zakelijk zijn. Dit vooral als de grond bestemd blijft voor de akkerbouw. Voor een hoge en lage opbrengst zijn de kosten van de bewerkingen ongeveer gelijk. Om een netto rendement van het gewas te hebben zijn hoge opbrengsten noodzakelijk. Deze zijn te bereiken door nu reeds maatregelen te nemen. De grote hoeveelheden regen van de laatste weken stagneren de oogstwerkzaamheden. De gronden zijn te nat geworden voor de machi nes. Grote plassen staan tussen de aardapelruggen en wirden stro. Het zal zeker enkele dagen droog moe ten zijn wil er weer geoogst kunnen worden. Hoe groot de schade zal worden is nog niet te zeggen. Naar schatting staat nog ongeveer 100 ha graan op het land dat nog gedorst moet worden. Het gaat om haver, rogge en tarwe. Daar waar de graanaren op de grond liggen, beginnen de korrels weer uit te lopen. Bij de staande gewassen zien we korrels op de grond liggen, die uitgewaaid zijn. Het areaal stro, dat nog geperst en afgevoerd moet worden is ve le malen groter. Van de totale oppervlak te tarwe is nog maar weinig stro wegge haald. Ditzelfde kan gezegd worden van het stro van roggepercelen. Erwten Er liggen nog ongeveer 15 ha erwten gemaaid op het veld. Naar verwachting zal een groot deel van deze oogst verlo ren zijn. Dit komt door het openspringen van de peulen bij aanraking. Ook het er wtenstro dat nog op het veld staat is on geschikt geworden voor veevoeder. Dit stro begint te rotten, vooral als het in pakjes is geperst. drogere weersomstandigheden niet meer hoeven. Aardappelen Het areaal pootaardappëlen was gro tendeels gerooid, voordat de grote hoe veelheden regen kwamen. Percelen die nog wel geoogst moeten worden gaven in de droge maand augustus teveel pro blemen met kluiten. Deze kluiten gaven beschadiging van de aardappelknollen. Naar verwachting zal met het afdrogen van de gronden dit areaal gerooid kun nen worden. Wel kunnen rotte knolen die ongetwijfeld in de partijen voorko men problemen opleveren bij de bewaring. Praktisch alle aardappelen die bestemd zijn voor de chipsfabricage moeten nog gerooid worden. Op perce len waarin geen goede drainage ligt zal dit weer de nodige problemen opleve ren. Dit gewas wordt alle jaren later ge oogst omdat de aardappelen normaal uitgroeien. Alleen percelen meteen goe de drainage komen voor de teelt van aar dappelen voor de chipsfabricage in aanmerking. Overige zaden Zo liggen er nog land- en tuinbouwza- den die geoogst zouden worden. In hoe verre dit nog mogelijk is zal afhangen van de weersomstandigheden van de komende dagen. Naar verwachting is een groot deel van deze produkten waar deloos geworden. Dorsen zal ook bij De grote wielertijdrit tussen Ou- deschild en De Cocksdorp, die zater dag a.s. wordt gehouden, belooft een spannende finale op te leveren voor het, dit jaar voor het eerst ver reden, IBS klassement (een puntentotaal over 7 wielerrondes, die in het afgelopen seizoen over het eiland verspreid zijn gehouden. De winnaar van de tijdrit van 1983, te vens klassementaamvoerder, zal er n.l. helaas niet aan deel kunnen nemen, als mede de sterkste Texelse rijder van 1983 Paul van Arnhem. Het klassement wordt met een behoorlijke voorsprong aange voerd door Peter Tesselaa-, met een pun tentotaal van 108, terwijl nr. 2 volgt met 87 punten. Er zijn voor de snelste man 20 punten te verdienen, zodat het die tweede man (Klaas Vriend) niet zal luk ken de eerste plaats alsnog te behalen. Voor de overige plaatsen zijn nog vele kandidaten in de race. Velen zullen er op gebrand zijn zich te revancheren op de snelste man tijdens de individuele tijdrit van de Tour de Lasalle Hans van der Sloot, met name van Leen van Elk, zo sterk opgetreden tijdens de estafette- triathlon, wordt veel verwacht, terwijl ook op strijd van Tinus Lustig kan wor den gerekend. Er wordt gereden over 40 km. De start is bij het clubschip van de watersportve reniging, verder langs de dijk tot aan het Prins Hendrik Hotel. Vandaar via Het Noorden naar de Hoofdweg en dan via het reddingboothuis terug naar Oudeschild. De jeugdrenners starten om 12.00 uur. Deze rijden een ingekort traject, terwijl de start van de senioren om ca. 2 uur zal plaatsvinden. Deelname is voor iedere fietser mogelijk. Na afloop zullen de prij zen van tijdrit en eindklassement in het clubschip worden uitgereikt.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5