Hieuwbouw Dennenoord Dmvat 41 zomerhuizen Een week lang ze Ifstan digh eid „WAT IKZEGGEN WOU.." RSG-projectweek over „warmte -* é-i tog een bezwaar tegen horecabedrijf leen procedure nodig voor uitbreiding appartement Geld voor promotie moet er komen 331 niet ontvankelijk en 1 ongegrond Kees de Porto uitgezwaaid Raadsvergadering Muziekschool presenteert grammofoonplaat Aanrijding bij veerhaven 64 .aiJpAG 5 OKTOBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 r.nsxt v «hM3vH3i u utj i/ iru\r u u"irvHrv \rv u irvjööj .1 uv\r\nïuy ,yj\j uwuvui.' v.'yu' ..1 - - - v u v u uwu u u v - - - - - - J lruv u jnnruu irufr Rh KKKKKJ* ^TÖmKHKhn. Het college van burgemeester en wethouders staat positief ijenover de bouw van 41 zomerhuizen op kampeerterrein jjnnenoord. Dat betekent dat de gemeente door middel van zogenaamde „antcipatieprocedure" mee zal werken aan ie afgifte van een bouw- een aanlegvergunning. De emeente kan daar niet zelf toe beslissen omdat het stemmingsplan Grensweg nog bij de provincie ligt voor pedkeuring. Het bouwplan voldoet wel aan het in dit oorjaar door de gemeenteraad goedgekeurde otsstemmingsplan. De huisjes zullen gebouwd worden van :ementboard" bouwelementen. Het geheel vergt een westering van ruim twee miljoen. De nieuwe huisjes vormen niet emaal een uitbreiding van lennenoord. Per saldo zullen na de ;ouw van fase 1 en 2 er 10 huisjes -eer op het terrein staan. Fase 1 «staat uit de 41 huisjes waarover nu ;epraat wordt, in de tweede fase ómen er nog eens 15 bij ter avanging van 20 houten huisjes. Dat jeeft ook gelijk aan waarom een jndernemer in deze teruglopende tijd ixh bereid is flink te investeren. I. snde Berg, mede-eigenaar van Jennenoord: Natuurlijk is daar een ortie durf voor nodig, maar we noeten ook wel. We hebben nu inderhoudsintensieve houten huisjes itaan waarvan de oudsten al dertig sar meegaan. Door erg goed yiderhoud, veel schilderen en zo, gaat tózo'n tijd mee, maar optimaal is dat •atuurlijk niet." De nieuwe huisjes uilen dan ook uitmunten door hun sge onderhouds- en stookkosten. i:oor de insiders: de isolatiewaarde is .45. De bouwelementen worden geleverd :oor Bison Elements Holland BV. ijke huisjes werden eerder •jbouwd in de Sahara, waar ze niet reen door hun goede isolatie maar :okdoor hun termietenbestendigheid ;oed kunnen voldoen. Ook zijn er .eplaatst in gebieden in Italië die door i-rdbevingen zijn getroffen. Dit :ouwsysteem blijkt namelijk ook .•ardbevingbestendig te zijn. Bovendien het materiaal na onderzoek in set TNO de hoogste klassering op het van brandveiligheid en is het ratervast. holle elementen bevatten een pouw van 8 centimeter die gevuld ivordt met glaswol. De fabricage gaat volgt: in een plaat cementboard spaanplaat waar cement in is erwerkt) worden drie evenwijdige v- groeven gefreesd en de kanten worden schuin afgewerkt. Op die manier kan er een hol element „gevouwen" worden. Tijdens de fabricage worden de electrische leidingen en montagedozen al aangebracht. De binnenkant wordt voorzien van 15 mm gipsplaat, waar in de fabriek al vinyl behang op wordt geplakt. Voor de watervoorziening wordt een opbouwsysteem gebruikt. Onder het dak worden stalen spanten gebruikt. De ruimte tussen het plafond en het dak is loos: de isolatie ligt boven de plafonds. Voor een schuin dak is gekozen om lekkageproblemen en dergelijke te voorkomen. Het dak wordt bedekt met een klein soort asbest golfplaat in de kleur bruin. Dit materiaal kon de goedkeuring van de welstands commissie wegdragen. De muren worden afgewerkt met een speciale pleisterlaag die gegarandeerd 15 jaar goed moet blijven. De elementen zijn 90 centimeter breed en voor Dennenoord 2.60 meter hoog. Alle kozijnen zijn een veelvoud van 90 centimeter breed en hebben dezelfde hoogte als de elementen. De kozijnen zelf zijn van hardhout en de panelen van cementboard. De beglazing is thermopane. Omdat de huisjes zo goed tocht- en warmtedicht zijn moet er mechanisch geventileerd worden. Daarom is elk kozijn voorzien van een draaibaar bovenlicht. Voor de verwarming wordt een electrisch systeem overwogen. Infrastructuur Niet alleen wordt er een „wijke" met 41 huizen neergezet, er moet natuurlijk ook een infrastructuur komen. Dat is het aanleggen van alle voorzieningen die voor alle huisjes nodig zijn, zoals een rondlopende éénrichtingsverkeersweg, riolering, waterleiding, die waarschijnlijk in kunststof wordt uitgevoerd zodat er geen vorstschade meer kan ontstaan, electriciteit en waarschijnlijk een centraal antennesysteem. Daarin zou dan weer een videorecorder opgenomen kunnen worden zodat een Voor- en zij-aanzicht van de nieuwe huisjes. De voegen tussen de elementen blijven in het zicht, op advies van de welstandscommissie. intern film- en huismededelingencircuit per televisie ontstaat. De kostprijs van een huisje ligt net boven de MO.000,— terwijl de kostprijs inclusief de infrastructuur op ongeveer ƒ55.000,— komt. De huisjes bevatten een grote en twee kleine slaapkamers, een douchecel, toilet, een keukenhoek en zit- en eethoek. De oppervlakte bedraagt totaal 52 m2. Als de bank in de zithoek van het bedbanktype is zouden twee gezinnen samen van het huisje gebruik kunnen maken. De huurprijs zal afhankelijk van de tijd van het jaar tussen de ƒ400— en ƒ650,— a ƒ700,— komen te liggen. Geen aannemer Een extra bijzonderheid van de bouw is dat er geen aannemer in de arm wordt genomen. Van de Berg: „Mijn drie broers en ik willen het zelf bouwen. Op die manier hoeft geen van ons in de winter in de ww en wellicht kunnen we twee medewerkers het hele jaar in dienst houden. De eerste tijd worden we begeleid door een man die ook in Afrika en Zuid- Amerika bij de bouw van dergelijke complexen betrokken is geweest." De elementen zijn zo licht dat ze door een paar man te hanteren zijn. Ze worden met een stalen profiel aan de geïsoleerde betonnen bodem bevestigd, terwijl ze aan de bovenkant door een soort u-profiel op hun plaats worden gehouden. Onderling worden ze met deuvels verbonden. Van de Berg verwacht nog dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. Er zullen telkens series van tussen de tien en vijftien huisjes worden neergezet omdat die aantallen het meest optimaal zijn in verband met de aanvoer van de materialen die allemaal van Bison betrokken worden. Als enige Texelaar was architectenbureau Jan Visser bij het plan betrokken voor het ontwerpen van de plattegrond. Voor de huisjes moet een deel van het huidige sportterrein wijken. Dat wordt echter opgevangen in de voorzieningen die inmiddels door Grensweg BV zijn gerealiseerd. Het plan van C. Sluiter om op het nans nog als parkeerplaats in gebruik ijnde terrein naast de Texelse ipotheek een horecagelegenheid te touwen, heeft ook verzet opgeroepen dn de arts K. Eissen die dicht bij de touwplaats in de Julianastraat woont. Eissen heeft aan de gemeenteraad sschreven dat de bouw niet moet ioorgaan wegens aantasting van de privacy en omdat hierdoor de Joorbraak van Weverstraat naar Achterom niet kan worden gemaakt; sovendien zal het dan niet mogelijk ajn om het Achterom autovrij te naken. „Ondergetekende behoudt zich liet recht voor alle immateriële en materiële schade, zoals waardevermindering van zijn pand, op gemeente Texel te verhalen", aldus sen die van mening is dat het geplande horecabedrijf geluidsoverlast vernielingen met zich zal meebrengen waardoor een eind komt 3an de „heerlijke rust" die thans nog n deze omgeving heerst. B en W hebben de raad geadviseerd de brief voor kennisgeving aan te nemen, hoogte stellen van het standpunt van ie monumentenraad die inmiddels per srief is benaderd. Ook Ennia is nmiddels schriftelijk benaderd in verband met onderzoeken van mogelijkheden voor alternatieven voor tet bungalowplan. In de komende raadsvergadering zal opnieuw de motie, die in de vorige vergadering door de raadsleden Dirk Terpstra en Gelein Jansen werd mgediend, in stemming worden gebracht. Dat is nodig omdat de stemmen staakten. B en W hebben overigens het aannemen van de motie ontraden omdat het college reeds handelt in de geest ervan. De heer RJ. Verhoeve mag van het tollege van B en W één van zijn appartementen aan de Pontweg 185 uitbreiden zonder dat daarvoor een frocedure voor hoeft te worden gevoerd, fefhoeve wil het gebouw met 6m2 uitbreiden, terwijl volgens het bestemmingsplan maar 2,6m2 is staan. Het opstal komt niet voor in het bestemmingsplan en valt daardoor toder het overgangsrecht. Dat betekent ^een grotere uitbreiding dan 10% fcrmeel niet is toegestaan. werd aangestoken was een soort schil derij waarop een kaars met spinneweb was gemonteerd. Op een metalen ver hoging werd het geheel aangestoken maar enigszins tot teleurstelling van de kunstverbranders wilde het niet erg vlammen. De mens van de toekomst werd ge presenteerd. Met behulp van papier ma- ché en onder meer tennisballen was een leerling zodanig uitgebouwd (groter hoofd, nachtogen) dat hij aan de voor spellingen voldeed. Het resultaat was een nogal eng monster, het zal onge twijfeld nog heel lang duren voor de mens dat stadium bereikt. Opzienbarend was een presentatie over „levende planten en dieren" waarin betoverde kikkers, dranken en heksen de hoofdrol speelden. Weer wat dichter bij het onderwerp warmte was de „Knock out show" een quiz volgens de formule van de knock out show waarbij allerlei vragen over het weer werden gesteld. Het was duidelijk dat er zowel wat voorbereidingstijd als intensiteit betreft nogal wat verschillen tussen de groepen zaten. Projectleider Henri Soyer hiero ver: „We hebben ze bewust de vrijheid gegeven, het ging er immers om dat ze zelfstandig aan het werk gingen. De be geleiders hebben dan ook alleen inge grepen als het echt niet anders meer kon, de leerlingen kregen de kans om fouten te maken. Daar ging het ook om. Niet het thema was echt belangrijk maar de manier waarop de groep te werk ging." Een mening die overigens niet hele maal gedeeld wordt door de rector Henk Heetveld. Die verklaarde tijdens de maaltijd dat toch zeker ook wel gekeken zou worden naar de hoeveelheid werk die verricht was: „We moeten kijken of het die week lesuren die we er aan besteed hebben waard is." Heetveld was overigens zeer te spreken over het ver loop van de week, met name organisato risch klopte het allemaal goed. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Eén groep showde warme kleding zoals surf- en skipakken. Het vest dat het meisje met de mi crofoon draagt werd tijdens de projectweek gebreid. De leerlingen van de RSG die niet in een examenklas zitten of de afgelopen week op werkweek waren hebben deelgeno men aan een projectweek. Dat houdt in dat in groepjes van acht is gewerkt aan een zelfbedacht project dat als thema „warmte" moest hebben. Het thema kon overigens erg vrij worden opgevat, het ging er in de eerste plaats om dat de leer lingen zelf leerden een werkwijze uit te denken en uit te voeren. Daarbij kregen ze een heel grote vrijheid. Vrijdag werden de re sultaten gepresenteerd. De projectweek werd alom als „geslaagd" omschreven maar een punt dat in de gesprekken achteraf nog een grote rol zal spelen is de mate van begeleiding die nodig is tijdens dergelijke weken. De groepjes werden samengesteld uit een evenredig aantal mavo-; havo- en atheneumleerlingen. Dat bleek in de praktijk goed te voldoen, hoewel het wel eens voorkwam dat er onderlinge pro blemen ontstonden. Die konden echter telkens weer met behulp van een bege leider opgelost wordén. Opvallend was de grote verscheiden heid in onderwerp en presentatie van de verschillende groepen. Het kwam voor dat een groep een fraaie presentatie over de natuurwetenschappelijke kanten van warmte hield, terwijl een andere groep symbolisch een „kunstwerk" verbrand de. Het thema kon dan ook vanuit alle vakken benaderd worden en alle materi alen mochten gebruikt worden. Ter ondersteuning van de groepen wa ren onder meer acht studenten van de lerarenopleiding Ubbo Emmius in de school. Deze krachten bleken inzetbaar op punten waar vorig jaar geen man kracht voor beschikbaar was. De dienst verlening aan de leerlingen verliep dan ook prima. In de organiserende commissies wa ren niet alleen leerkrachten vertegen woordigd, ook de leerlingen Jan Willem Wits en Marja Brouwer maakten daar deel van uit. Oorspronkelijk was dat om de leerlingen bij de voorbereidingen te betrekken, maar toen dat nodig bleek namen deze twee ook de begeleiding van een groep op zich. Muurkrant De groepen moesten elke dag van hun vorderingen melding maken middels een muurkrant. Dat leverde telkens ongeveer twintig meter muurkrant op. De leerlingen hadden een heel scala van hulpmiddelen tot hun beschikking. Zo waren er diaseries te krijgen en er wa ren ongeveer 60 videoprogramma's be schikbaar. Een paar groepen maakten gebruik van de mogelijkheid om zelf een videoprogramma samen te stellen. Dat leidde tot verrassende resultaten. Een groep die zich bezig hield met „warmte en muziek" kreeg al intervie wend in de Weverstraat een paar wille keurige mensen zo ver dat ze voor de ca mera gingen breakdancen. Een groep die „sex en erotiek" als warm onder werp had gekozen maakte een deels ge dramatiseerde documentaire waarin het steegje tussen de Weverstraat en de Burgwal gestoffeerd werd met een paar prostituees inclusief „beschermheer". Andere groepen kozen een mondelin ge vorm om hun resultaten te presente ren en er waren er ook die het muurkrant idee verder uitwerkten. Maaltijd Alle presentaties werden vrijdag ge houden. Tijdens de ochtenduren waren de wat kleinschaliger presentaties zoals videoprogramma's te zien. Vervolgens aten de 200 leerlingen die mee hadden gedaan gezamenlijk in de aula. Daarna konden de groepen die hun resultaat met alle deelnemers wilden laten zien het podium in de aula gebruiken. Er was bijvoorbeeld een modeshow van warme kleren die gedeeltelijk in de week daar voor waren gemaakt. Het kunstwerk dat Mijn voorstel in de VVV-vergadering inzake een methode om gezamenlijk voldoende geld op tafel te krijgen voor de dringend noodzakelijke promotie van Texel, werd door voorzitter H. Wuis niet goed begrepen. Wat ik voorstelde is: hef via de gemeente innen van een bedrag per nacht per gast bij alle logiesverstrekkende bedrijven op Texel, dus ook die van niet-leden. Hetzelfde systeem dus als bij de toeristenbelasting. Stel dat je als besisbedrag een gulden zou nemen, dan zou dat jaarlijks 1,8 miljoen gulden opleveren. Die gulden is echter teveel voor kampeerders en mogelijk enkele andere categorieën gasten. Die moeten dus korting krijgen, terwijl anderen méér betalen. Met 1,8 miljoen kun je heel wat doen! In het belang van efficiency en slagvaardigheid zou de VVV de verenigingsvorm moeten verliezen en in een stichting moeten worden omgezet. Die stichting moet kunnen beschikken over een hypermoderne boekingscentrale en over een aantal bekwame gastvrouwen en -heren die Texel in binnen- en buitenland kunnen verkopen. Het buitenland moet daarbij extra aandacht krijgen want de binnenlandse vakantiemarkt wordt krapper. De financiële ruimte zal de ingebruikneming van de nieuwste hulpmiddelen mogelijk maken, bijvoorbeeld een systeem om te boeken via de video. Daar staat tegenover dat de VVV niet langer hoeft te bedelen bij de bedrijven. Die bedrijven krijgen daardoor de ruimte om taken op plaatselijk promotioneel gebied te bekostigen, zoals het reinigen van het strand en allerlei andere vormen van service waardoor de gasten het gevoel krijgen dat zij welkom zijn en dus graag zullen terugkomen. Een extra beroep op de subsidiepot van de gemeente hoeft dan ook niet meer. De nieuwe stichting Texelpromotie waarin de VVV zou moeten worden omgevormd, zou zich niet alleen met toeristische promotie moeten bezig houden maar ook met Texelse bollen, kaas, lamsvlees en andereprodukten. Logiesverstrekkende bedrijven die Bezwaarschriften dubbele fuik Het college van B en W heeft het advies van de commissie bezwaarschriften overgenomen om geen enkel bezwaarschrift tegen de fuikaanpassing gegrond te verklaren. Te laat waren 46 bezwaarschriften, die zijn daarom niet ontvankelijk verklaard. Daarin was de commissie unaniem. Een meerderheid vond 285 bezwaarschriften, die grotendeels via voorgedrukte formulieren waren ingeleverd, niet ontvankelijk omdat de indieners niet rechtstreeks in hun belang zijn getroffen. De commissieleden Dirk Terpstra (Pakt) en Peter Bakker (PSP) waren het hier niet mee eens. Wel ontvankelijk, maar niet gegrond, was het bezwaarschrift van de werkgroep Landschapszorg. Jan van Asselt (Texels Belang) keerde zich hier ook tegen de ontvankelijkheid omdat de werkgroep volgens hem geen algemeen belang dient en geen open karakter heeft. Joop van der Meer (WD) was het niet met hem eens, maar hij was het ook niet eens met het bezwaarschrift. Dat werd afgewezen omdat volgens het bestemmingsplan een bouwvergun ning niet kon worden geweigerd. schrikken van dit voorstel moeten eens nagaan wat zij nu zelf al aan advertenties en andere vormen van reclame uitgeven. Bij een centrale aanpak kan dat een stuk minder worden. En mocht het heffen van een bepaald bedrag per gast per nacht om een of andere reden geen haalbare kaart zijn, dan moet de gemeenteraad eens ernstig overwegen of het niet de hoogste tijd is om deze middelen op tafel te brengen door verhoging van de onroerend goed belasting. Die belasting is bijna nergens in Nederland zo laag als op Texel en kan dus best wat hoger om een van de belangrijkste welvaartsbronnen van Texel te redden. Als dat niet gebeurt, hoeven we van de gemeente niet veel te verwachten. De centen zijn daar op. Wie een beter idee heeft, moet het maar zeggen. Als er maar wat gebeurt. Het is de hoogste tijd. I. Plaatsman De Waal Tijdens een genoegelijke bijeenkomst in aanwezigheid van alle personeelsleden met hun dames werd in hotel De Lindeboom afscheid genomen van Kees de Porto (62) als medewerker van bouwmaterialen- en brandstoffenhandel Rab B.V. De Porto hoorde tot de oud gedienden in het bedrijf. Hij kwam er per 1 maart 1949 in dienst en heeft dus drie generaties Rab meegemaakt. De Porto was 20 jaar lang kraanmachinist; de laatste jaren werkte hij als onderhoudsmonteur, onder andere bij het oliedepot en de betoncentrale. Directeur Ben Rab prees De Porto om zijn verantwoordelijkheidsgevoel en inzet. Hij voelde zich zeer bij het bedrijf betrokken, was zelden ziek en behartigde zijn zaken alsof het bedrijf van hemzelf was. Als afscheidscadeau bood Rab het echtpaar De Porto een Rijnreis van een week aan. Namens het personeel werd het woord gevoerd door Huug Snoek jr., die een foto aanbood, voorstellende Kees de Porto onder winterse werkomstandigheden. Dinsdag 9 oktober, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst vergadering 11 september 1984. 2. A. Ingekomen stukken; B. Mededelingen; C. Beantwoording vragen. 3. Ontslag ambtenaar van de burgerlijke stand. 4. Benoeming leden woonruimte adviescommissie 5. Aanwijzing gemeentelijk lijkschouwer. 6. Afschrijving gemeentelijke belastingen. 7. Aanvraag ex. artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 t.b.v. de g.l.o-school voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg. 8. Aanvraag extra krediet t.b.v. de Lubertischool te De Koog. 9. Voorbereidingsbesluiten: a. Bouwplan van de heer Zuidema, paviljoen paal 33 te De Cocksdorp b. Bouwplan van de MAB-club Texel, crossterrein nabij het vliegveld. c. Bouwplan van de heer C. Slot, Hoofdweg 106 te De Cocksdorp. d. Bouwplan van de heer J.A. Spigt, Thijsselaan 4 te Den Burg. 10. Motie van de Heren Jansen en Terpstra over de voormalige begraafplaats te De Koog. 11. Overzicht onvoorziene uitgaven. 12. Benoeming hoofd openbare Kompasschool voor speciaal onderwijs. De grammofoonplaat die is gemaakt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de muziekschool Texel zal officieel worden gepresenteerd. Dat gebeurt zaterdagavond a.s. in de Burgemeester De Koning-hal tijdens een avondvullend programma dat om 20.00 uur begint. De plaat zal na afloop voor ƒ22,— te verkrijgen zijn. Wat overblijft wordt later verkocht via nader bekend te maken adressen. Het programma van zaterdagavond zal worden verzorgd door leerlingen van de muziekschool en de verenigingen die aan de plaatopnamen hebben meegewerkt. Een Duitse personenwagen en een Texelse vrachtwagen kwamen woensdagmiddag met elkaar in aanrijding kort na het verlaten van de veerhaven 't Horntje. Beide wagens reden naast elkaar en ter hoogte van het Landsdiep draaide de personenauto (een Mercedes, bestuurd door een 58-jarige toerist) naar links waardoor deze botste tegen de vrachtauto, die bestuurd werd door een 26-jarige Texelaar. Beide wagens liepen flinke schade op. Niemand werd gewond.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11