Schuldbekentenissen voor overdekte manege J aiKfcPl Eerst bestemmingsplan ter visie leggen &Z& --xo s y V\lmecjC'LTcxeO ÜS Winkelruit vernield Fietstassen gestolen Dia-avond Plattelandsvrouwen GS over havenaanpassing Welzijnsstichting neemt goedkopere lening Raad benoemt hoofd Kompasschool Kippen doodgebeten Rioolzuivering Fataal ongeluk Geslaagd Grondtransacties FAMILIEBERICHTEN TEXELSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1984 De stichting Overdekte Manege Texel wil door de verkoop van 100 schuldbekentenissen f500— een deel van het geld voor de bouw van een overdekte manege aan de Akenbuurt bij elkaar krijgen. Verwacht wordt een investeringssubsidie van de gemeente te krijgen voor 25% van de stichtingskosten: f43.750—. Het resterende deel van de f175.000 die de bestuursleden maximaal willen uitgeven moet door een bank gefourneerd worden. Als de financiering rond is zal de stichting een bouwaanvraag indienen. Oiidergebelmida gevestigd üi de gemeente flierna te noemen: stichting erkent terzake \mi qp fteden ter feat gmoinen m ontvangen gelden seJniiifiq te zijn aan ftierna te noemen; (wider van deze scfuifefekentcniseen som van f. 500.= zegga: 1 'ij l LjltSDEK't - r j £1 bepalingen. 'Deze geldlening is aangegaan onder de aandc> acfiterzijde van deze stfuitóbeftentenis volgende pfaats ra: eitooraöer' datum. buitenafmetingen van het gebouw worden 26x48,5 meter. De bak zelf meet 20 bij 40 meter zodat een rijing van 6x40 meter overblijft en een foyerruimte van 26x8,5 meter. Dat laatste deel zal een vloer krijgen die een meter verhoogd is, zodat goed zicht op de manege mogelijk is. Golfplaat De dakbedekking en een deel van de muurbedekking zullen uit golfplaat bestaan, hetzelfde materiaal dat ook gebruikt wordt bij moderne ligboxenstallen. De goothoogte bedraagt aan één kant 2,26 meter, aan de andere kant 3,70 meter. De dakhelling is gepland op 19 graden. De spantenconstructie wordt van staal gemaakt. Een deel van de muren wordt schoon metselwerk, dat samen met het leggen van de fundering en het grondwerk zal worden uitgevoerd door Texelse paardensportliefhebbers. Het stichtingsbestuur heeft er goede hoop op dat een artikel 19 procedure snel zal verlopen. „Tijdens de voorbereidingen van het vorige plan is er veel overleg geweest. Wij vertrouwen erop dat de resultaten van Hst nwprlpn nu nog gelden." De SOMT ontstond omdat Piet Daalder, Willem van der Linde, Carla Bakker, Cees Dros en Bernard Wolf er geen vrede mee hadden dat de vorige initiatiefgroep zichzelf na allerlei strubbelingen had opgeheven. Het vijftal is van mening dat de opzet van die plannen veel te duur was en stelde zichzelf tot doel om te kijken of het voor maximaal ƒ175.000,— mogelijk zou zijn een eenvoudige voorziening neer te zetten. Piet Daalder: Als het meer gaat kosten doen we het doodeenvoudig niet. Het vorige plan was erg ambitieus opgezet, met stalling en verhuur van paarden. Het enige wat we van dat plan hebben overgenomen zijn zo ongeveer de maten van het gebouw. Verder willen we eigenlijk niets doen, alleen maar een overdekte manege bouwen waarin wel een rijring en een ruimte voor een eventuele foyer worden uitgespaard maar al die andere voorzieningen komen er niet in." Hoewel alle vijf leden van de stichting voortkomen uit de paardenwereld is hier sprake van een „particulier' initiatief. Daalder: „We hebben bewust geen achterban, om snel te kunnen handelen. Wij willen het gebouw plaatsen en dat verhuurt de stichting dan aan iedereen die dat wil. Het is daarbij wel de bedoeling dat het centrum van het verenigings leven aan de Akenbuurt komt te liggen. Dat heeft diverse voordelen. Het is dicht bij Den Burg maar aan de goede kant van de Pontweg." f25- De huurprijs van de „bak" is begroot op f25,— per uur, ongeacht het aantal ruiters dat er in zit. Op die manier draait de manege quitte als er gemiddeld per week 17 uur verhuurd wordt. Voor regelmatige gebruikers komt er een jaarabonnement van f300,—. Het SOMT-bestuur wil het gebruik niet alleen beperken tot verenigingsmensen, ook verhuurders zijn van harte welkom. „We hebben ons oor al te luisteren gelegd bij de maneges, maar die nemen een afwachtende houding aan. Ons plan is echter voor hen niet concurrerend omdat we geen stalling of verhuur willen." In de manege kunnen ook evene menten worden georganiseerd. Piet Daalder weet uit de praktijk van de Blijde Rijders dat er 's winters nogal eens iets vervalt omdat het weer te slecht is. De manege is groot genoeg om er ook dressuurwedstrijden voor aanspanningen in te kunnen houden. Het stichtingsbestuur denkt overigens nog verder: „Het gebouw heeft eigenlijk een multifunctioneel karakter. Er is bijvoorbeeld in Den Burg ook een fietscrossvereniging in oprichting. We weten dat in Utrecht jeu-de-boule wedstrijden worden gehouden in een overdekte manege en zo zijn er natuurlijk legio mogelijkheden. Dan zijn er nog de cursussen voor paardemensen zoals beleren en toiletteren." Vanuit de foyer zal zowel de binnenmanege als de buitenbak en het springterrein te zien zijn. „Foyer" is in dit verband wel een groot woord, want voorlopig wordt alleen de ruimte vrijgehouden waar een dergelijke voorziening zou kunnen komen. De Misschien kan het nog nét: de zak met kleding aan de weg zetten. Een winkelier uit De Koog deed vrijdag aangifte van de vernieling van één van zijn winkelruiten in de voorafgaande nacht. De schade beloopt bijna f1200,—. Van een bij de bibliotheek in Den Burg geparkeerde fiets werden donderdag de fietstassen gestolen. Daarmee verdween ook regenkleding en een paar handschoenen ter waarde van ongeveer f100,—. Bijna de helft van alle obligaties is nu verkocht. Bovendien komen er bij de stichting donaties binnen en is de subsidie opgenomen in het sociaal cultureel jaarplan 1985. De schuldbekentenissen worden uitgeloot in de jaren 2000 tot 2009. Dan wordt aan toonder de nominale waarde plus vijfentwintig gulden rentevergoeding uitbetaald. Donderdag komen de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel bijeen in de kantine van de LTS. De heer Wim Dussel houdt een lezing met dia's over een land vol contrasten: Japan. Aanvang 20.00 uur. De gemeente zal met de grootst mogelijke spoed een bestemmingsplan voor het veerhavengebied maken en het daarbij behorende overleg voeren, zodat dit plan binnen een zo kort mogelijke termijn ter visie kan worden gelegd. Dat laatste is als voorwaarde gesteld door Gedeputeerde Staten voor medewerking aan de artikel 19 procedure. Zoals bekend is die procedure nodig omdat het geprojecteerde opstelterrein bij 't Horntje voor een klein deel afwijkt van het geldende bestem mingsplan; B en W willen op het toekomstige gewijzigde bestemmings plan vooruitlopen en hebben daar het provinciaal bestuur de vorige maand over gepolst. Tijd te kort? i Het kon wel eens een race tegen de klok worden want de gemeente moet nog aan het nieuwe bestemmingsplan beginnen. Dat karwei op zichzelf kan snel zijn geklaard, maar alvorens tot tervisielegging van het ontwerp-plan kan worden overgegaan moet het voorgeschreven overleg plaatsvinden met de raadscommissie voor ruimtelijke en'huisvestingsbeleid, de Provinciale Planologische Dienst en de verschillende instanties die in het kader van het zg. artikel 8 overleg moeten worden geraadpleegd. Eigenlijk zou er dan ook nog een inspraakmogelijkheid moeten worden geboden en als er strijdpunten aan het licht komen, zou de commissie voor gemeentelijke plannen erbij betrokken moeten worden. Als het tegenloopt kan dat enkele jaren in beslag nemen, wat onaanvaardbaar is gezien de geringe afwijking waar het hier om gaat. De aangepaste havens moeten voor het seizoen 1986 in gebruik genomen zijn en de aanleg- en bouwactiviteit zal dus al spoedig moeten beginnen. Het streven is er derhalve op gericht de zaken te bespoedigen. Provinciale commissie De havenaanpassing is onderwerp van gesprek in de vrijdagochtend a.s. te houden gecombineerde vergadering van de (provinciale) commissie voor de ruimtelijke ordening en de waterstaats en wegencommissie in het Gebouw Noordholland, J.J. Hamelinkstraat 4-6 in Haarlem. Dat was al de bedoeling voordat de minister 20 miljoen gulden voor de havenaanpassing beschikbaar stelde, maar door dit besluit komt de commissiediscussie natuurlijk in een heel ander licht te staan. Men praat nu over praktisch voldongen feiten. Het was eerst de bedoeling van GS ook na raadpleging van de commissies een definitief standpunt over de aanpassing kenbaar te maken jegens het rijk. Pas daarna zou het rijk moeten beslissen over de financiering. Minister Smit-Kroes heeft het provinciestandpunt niet afgewacht. Aan de ramen in de voorgevel is te zien dat de foyer een verhoogde vloer zal krijgen. Wel was tevoren door de provincie toegegeven dat het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel geen mogelijkheid bood om de aanpassing te voorkomen. Voorbarig Discussie over de financiële gevolgen van de aanpassing van de Pontweg vinden GS op dit moment nog voorbarig. Men wil nader overleg tussen gemeente Texel, Rijkswater staat, provinciale waterstaat en Teso (aan de hand van uitgewerkte plannen) afwachten. Bij het gemeentebestuur van Den Helder is de aanvraag om de aanleginrichting aldaar te mogen aanpassen, nog in behandeling. Er zijn daar nog verschillende maatregelen nodig met eventuele aanpassing van - bestemmingsplannen. Het provinciebestuur heeft een 23 pagina's tellende „notitie" laten samenstellen waarin alle aspecten van het vraagstuk op een rijtje zijn gezet. Deze notitie zal bij de discussie van vrijdagochtend worden betrokken. Tien jaar geleden verkreeg de Welzijnsstichting van de Midden- standsbank tegen 11% een lening van anderhalf miljoen gulden voor de bouw van de sporthal. Men maakt nu van de gelegenheid gebruik om deze - lening (tegen een boete van anderhalf procent) vervroegd af te lossen en daarvoor inplaats een lening van de gemeente te nemen tegen 8%. Het gaat nu om f1.215.000,— en een looptijd van dertig jaar (was 40 jaar). De lagere kapitaalslasten zullen een gunstig efect hebben op het nadelig exploitatiesaldo van de sporthal. B en W hebben de raad voorgesteld de heer Adrianus S.J. van de Snepscheut te benoemen tot hoofd van de openbare school voor speciaal onderwijs, de Kompasschool. De 33-jarige Van de Snepscheut had de leiding van de school zolang deze nog dépendance was van de Kompas school in Den Helder. Dat hij bij de verzelfstandiging hoofd zou worden en tegelijk met het andere personeel in gemeentedienst zou overgaan, was reeds lang geleden afgesproken. In verband daarmee staat hij als enige op de voordracht en komt het college dus niet met drie kandidaten. Even ten noorden van Den Burg werden zondag een paar kippen doodgebeten. De man die de aangifte deed had de honden die de vermoedelijke daders zijn wel zien loslopen, maar ze niet kunnen vangen. Ook is tot nu toe niet bekend wie de eigenaars van de honden zijn. „vanzelf" volkomen zuiver wordt Het slib dat tijdens het proces wordt gevormd wordt grotendeels afgescheiden en kan in de landbouw worden gebruikt. Afsluiting De Oosterender rioolzuiverings installatie is de vijfde en laatste in het rijtje Texelse zuiveringen. Met de opening ervan is het Texelse „zuiveringsplan" waarover in het verleden veel te doen is geweest, volledig uitgevoerd. Alle woonkernen en hier en daar ook groepen huizen in het buitengebied beschikken nu over riolering die aansluiting geeft op een goed werkende zuiveringsinstallatie met een tot in lengte van jaren toereikende capaciteit. Vervuiling van oppervlaktewater is nu alleen nog beperkt en zeer plaatselijk mogelijk. Getracht wordt ook daar nog een eind aan te maken, al moet het in verband met de hoge kosten uitgesloten worden geacht dat ook het allerlaatste afgelegen huis zal worden aangesloten. Zoals gezegd, bacteriën doen het werk in een RZI. Die bacteriën zijn niet onmiddellijk aanwezig als een nieuwe RZI wordt gestart. Ze hebben enige tijd nodig om zich te vermenigvuldigen en op de gewenste sterkte te komen. De start van de Oosterender installatie is versneld door een hoeveelheid slib uit de oude installatie naar de nieuwe over te brengen. Door deze „emigratie" van bacteriën leverde de nieuwe RZI snel het gewenste resultaat. Net als bij de andere Texelse rioolzuiveringsinstal laties wordt de goede werking permanent gecontroleerd. Bij een mechanische of electrische storing gaat een alarm over in het gebouwtje van de grote installatie van Everstekoog en via de semafoon wordt Piet Bakker, Kees Hin of Piet Beuving gewaarschuwd. Automatisch worden ook de monsters genomen waarbij gedurende het hele etmaal kleine hoeveelheden gezuiverd water worden opgezogen zodat een „represen tatieve" hoeveelheid wordt opgespaard die vervolgens kan worden onderzocht. Persleiding De installatie krijgt het afvalwater via een persleiding (doorsnede 20 cm) uit Oosterend. Die leiding is in de Slotskolk via twee automatisch werkende pompen aangesloten op de riolering van het dorp. De hoeveelheden afvalwater die naar de RZI worden gepompt, worden geregistreerd. Bij droog weer in de Bij een aanrijding zondagmiddag omstreeks 17.20 uur kwam de 89-jarige mevrouw G. Rab-Dros om het leven. De door haar kleindochter bestuurde wagen waar ze inzat werd op het kruispunt Driehuizen- Hemmerkooi door een van rechts komende auto in de flank geramd, waarna de auto met mevrouw Rab in de sloot terecht kwam. De vrouw moet op slag dood zijn geweest. Haar kleindochter werd met inwendige kneuzingen naar het Gemini ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de andere wagen, een 27-jarige Texelaar, bleef ongedeerd. Bij de hulpverlening was ook de brandweer betrokken. winter wordt per etmaal 200 m3 verwerkt, in de zomer 400 m3. Gaat het echter regenen dan kan de hoeveelheid oplopen tot 1000 m3, wat bij de extreme regenval van twee weken geleden het geval was. De totale kosten van de rioolzuive ringsinstallatie hebben ƒ2,4 miljoen gulden bedragen. Het ontwerp was van het raadgevend ingenieursbureau DHV te Amersfoort, de bouwkundige aannemer was het bedrijf Velthuizen,; Bakker en Klok uit Hoorn. Dit bedrijf kwam bij de inschrijving als laagste u de bus en er werd dus gebroken met de „traditie" dat het Texelse bedrijf Drijver Bouw de rioolzuiveringsinstalla ties bouwt. Mechanisch aannemer was Spaans uit Hoofddorp, de electro- installateur was Van der Veer uit Amsterdam. Toch werkten ook nog Texelse bedrijven mee. Het controle gebouwtje op het terrein werd gemaakt door bouw- en timmerbedrijf Visser uit Oudeschild, de firma Veltkamp zorgde voor het loodgieterswerk en Willem Bakker uit Den Hoorn voerde het grondwerk uit. Wie de nieuwe installatie onder deskundige leiding wil bezichtigen, is welkom op de open dag die zaterdag 13 oktober zal worden gehouden: van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot' 16.00 uur. Ruud Westdorp (De Cocksdorp) slaagde aan de Technische Hogeschool Delft voor het ingenieursexamen in de werktuigbouwkunde, vakgroep Meet- en Regeltechniek. De gemeente heeft aan de heer A.A. Blom in Oudeschild een stuk van het industrieterrein aldaar verkocht. Verder is de gemeente een grondruil aangegaan met mevrouw H.P. Snip- Keijser. Het gaat om stukken die gelegen zijn aan Kogerstraat en Witte Kruislaan. Van de B.V. Lunter Beheer uit Bolsward heeft de gemeente een perceel grond met opstal Weststraat 5 aangekocht. AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen "ƒ2,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Marrigje Barnard en Ruud Nooy gaan trouwen. Ruud, Marrigje en Sander Nooy, Bakkenweg 12, 1794 RJ Den Hoorn. Ceremoniemeester: Pip Barnard, Kotterstraat 24, 1794 BE Oosterend, telefoon (02223) 234. Samen vieren wij feest op 12 oktober 1984. Aanvang van de huwelijksceremonie om 14.15 uur, Natuurlijk in het gemeentehuis. Dep Burg, Groeneplaats. En van half 5 tot half 7 is de Receptie in de Kleine Club, Kikkertstraat, De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2