Contrasterende expositie Jan Bruin en Irene Pen ha Verenigingen willen blijvend gemeentesubsidie op oud papier I SI Ondanks huidige hoge prijs rf' Tussen dijk en duinenrij Oe nachtmerrie Cursussen van Overkoepeling Plattelandsvrouwen reisden naar Warnsveld Tekenles in atelier Jan Pelgrim Raadsvergadering WAT !KZEGGEN WOU." Compliment Zwemmen in warm water Verleende bouwvergunningen Vaste data DINSDAG 9 OKTOBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Voor de verenigingen die zich op Texel bezig houden met het inzamelen van oud papier is het niet leuk dat zij dit papier voor slechts zes cent per kilo kunnen verkopen, terwijl dezelfde kandelaar aan verenigingen op het vasteland 12 cent betaalt. Het verschil zit 'm in de transportkosten: die bedragen zeven cent per kg. De gemeente heeft door een garantieregeling verzekerd dat de animo van de inzamelende verenigingen ook bij lage prijzen in stand wordt gehouden. De gemeente garandeert een opbrengst van vijf cent per kilo; als de marktprijs lager is (wat de laatste jaren herhaaldelijk is voorgekomen) wordt het verschil uit de gemeentekas bijgepast. Nu de verenigingen zes cent per kilo vangen, hoeft de gemeente dus niet bij te springen. De verenigingen menen echter dat dit toch zou moeten gebeuren. De kans dat de gemeente hierop aat is echter niet erg groot. Wel de opkoper worden benaderd te trachten voor Texel een wat hogere prijs te bedingen en ook wil de gemeente een vergunnin genstelsel invoeren om een eind te door Klaas Bonne Ons WV is haast bankroet Heb ik onlangs vernomen En ik heb er, en dat is toch raar Des nachts van liggen dromen 'kZag het voltallig bestuur Door mens en dier verlaten In een afgelegen trekkershut Bedekt met asbest platen Oe directeur poogt met een stok Het vuur wat op te poken Maar krijgt de pot subsidierijst Jot nog toe niet aan 't koken Boven de blokhut zwermen reeds zo gevreesde gieren Zij stoppen tegen vocht en wind Wat gidsen in de kieren Zij hebben heel de nacht gewaakt Gewogen en gebeden hulp van al hun leden zak van Max staat voor de deur Met hun gescheurde kleren Zo helpen zij de mens in nood Nog met hun laatste veren In de verre omtrek klinkt Geen stem, geen autotoeter Onrendabel in een hoek Staat een tweedehands computer Zij horen in de trekkershut Waarin zij zich verschuilen In het woeste duingebied Alleen de wolven huilen Zo worden zij gevonden door Een oude grijze herder Ik schiet even wakker, zeg Goddank En slaap dan rustig verder. De Overkoepeling van vrouwenorganisaties organiseert bij voldoende belangstelling twee van de volgende drie cursussen. Vrouw en economie; Vrouw en milieu en De mondige patiënt. Deze cursussen bestaan ut vijf maal 1 ochtend of middag in de week. Er wordt gestart op 1 november en de kosten zijn ongeveer 730,-. Opgave is mogelijk voor 15 oktober bij E. Schouwstra, tel. 0-3473 of A. Oskam, tel. 0-2185. De afdelingen Eierland en De Cocksdorp van de Plattelandsvrouwen maakten vorige week een driedaagse reis naar Warnsveld. Het gezelschap van 37 dames verbleef in gastgezinnen en na de busreis naar Zutphen verbleven de Texelaars donderdag bij gastvrouwen. Door sommigen werd een bezoek gebracht aan het kleinste stadje van Nederland: Bronkhorst. Vrijdag toog het gezelschap naar Paleis het Loo in Apeldoorn dat werd bezichtigd. Ook werd een bezoek gebracht aan ,,Erve Kots", een museum met restaurant waar tal van oude agrarische gebruiksvoorwerpen zijn tentoongesteld, 's Avonds was er een gezellige avond met de afdeling Zutphen en leden van de Gelderse Maatschappij van Landbouw. De gastvrouwen toonden onder andere een diaserie van Gelderland en een groep gaf een demonstratie volksdansen. Zaterdagmorgen werd Zutphen bekeken en 's middags ging het gezelschap weer terug naar huis. maken aan de situatie dat allerlei mensen oud papier gaan inzamelen als de prijs aantrekkelijk wordt en daarmee de verenigingen, die zich hebben verbonden het papier onder alle omstandigheden te blijven vergaren, concurrentie aandoen. De verenigingen die zich op Texel bezig houden met het inzamelen van oud papier zijn Scouting Texel, de voetbalverenigingen SVT en ZDH, de Gymvereniging Oosterend, de openbare scholen van De Cocksdorp- Eierland en Oudeschild alsmede het NIOZ. Met uitzondering van de o.l.s. De Cocksdorp en het NIOZ onderhan delden de verenigingen vorige week met directeur Doppenberg van gemeentewerken in een poging hun inzamelingsactiviteit wat lucratiever te maken. Het oud papier van Texel wordt sinds jaren opgekocht door Kappa-de Vries die een redelijke prijs betaalt, maar per kg zeven cent container- en transportkosten in rekening brengt. De gemeente heeft berekend dat ook die kosten reëel zijn. De verenigingen zouden het papier ook zelf naar de overkant kunnen brengen, maar dat kost vrijwel zeker meer. Overigens zijn er op het vaste land handelaars die momenteel belangrijk meer voor het oud papier betalen. De firma Berthold geeft bijvoorbeeld 15 cent, maar die haalt het papier niet zelf op. Om dat laatste maar ook omdat men met Kappa-de Vries goede ervaringen heeft (prima service) wil men het papier graag aan deze firma blijven verkopen, ook omdat deze altijd afneemt. Met name SV Texel had de gemeente verzocht de gemeentesubsidie niet te beperken tot de garantieprijs, maar per kilogram te subsidiëren. De andere verenigingen onderschreven dat. „Waarom wordt de subsidie verlaagd als de prijs stijgt? De gemeente heeft er toch ook baat bij dat de verenigingen zoveel mogelijk oud papier ophalen? Dat papier komt anders allemaal op de snel volrakende gemeentelijke stortplaats terecht", aldus luidde hun redenering. Als de verenigingen het papier zelf zouden afleveren bij de firma De Vries zou deze 12 cent per kg betalen. Het feit dat de firma Berthold onder die omstandigheid 15 cent per kg geeft, wekt hoop dat De Vries misschien wat meer wil geven. Twee cent boven de zes cent die nu wordt betaald, lijkt billijk. Directeur Doppenberg zal daarover gaan praten. Zicht Hoewel de gemeente thans geen subsidie geeft, moeten de verenigingen wel hun weegbriefjes blijven inleveren. De gemeente houdt graag oog op de hoeveelheid papier die door de verenigingen wordt ingezameld. Dit oud papier maakt 5% uit van de totale hoeveelheid huisvuil die Texel oplevert. De inzameling betekent voor de gemeente een besparing, waar tegenover staat dat de verwerkingskosten van het vuil op de stortplaats ongeveer twee cent per kg bedragen. Er zou dus enige ruimte kunnen zijn om de verenigingen van gemeentewege financieel tegemoet te komen, maar van die kant wordt erop gewezen dat de gemeente toen de papierprijs heel laag was, meer subsidie gaf dan de verwerkingskosten voor de gemeente geweest zouden zijn. De verenigingen hebben echter toch om wijziging van het subsidiestelsel verzocht, bijvoorbeeld 2 cent subsidie per kg van de gemeente beneden een papierprijs van 10 cent per kg en één cent bij een papierprijs van 10 cent. Bij een papierprijs van elf cent of meer, zou er geen subsidie moeten zijn. Dit voorstel lijkt weinig kans van slagen te hebben omdat het gemeentebestuur in deze tijd van gedwongen bezuinigingen niet bereid is om meer geld op het oud papier toe te leggen dan de huidige regeling toelaat. Atelier Jan Pelgrim organiseert avondlessen tekenen of schilderen naar portret en eventueel model onder leiding van Leni van 't Noordende. De avonden zijn bedoeld voor beginners en gevorderden. De technieken zijn in principe vrij, alhoewel voor beginners houtskool geadviseerd wordt. De eerste avond, maandag 22 oktober, is een kennismakingsavond waarbij materiaal aanwezig is. Voor de overige avonden moet het materiaal door de cursisten verzorgd worden. De kosten van 77,50 worden per avond voldaan. De bedoeling is dat de hele winter doorgewerkt wordt op maandagavonden van acht tot tien uur. Opgeven voor 16 oktober bij: Jan Pelgrim, Gasthuisstraat 98, Den Burg, tel. 02220-4886 of Leni van 't Noordende, Noordwester 110, Den Burg, tel. 02220-5175. Aan de agenda voor de raadsvergadering van hedenavond zijn de volgende agendapunten toegevoegd: 13. Aangaan vaste geldlening ad 74.000.000,- met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. 14. Verstrekking geldlening aan de Welzijnsstichting Texel. 4. Als tweede op de aanbeveling van de ledencontactgroep van de woning bouwvereniging voor de woonruimte adviescommissie wordt opgenomen: de heer G. Smidt, oud 49 jaar, Beatrixlaan 60 te Den Burg. Als deelnemer aan het congres van Horeca Nederland had ik het genoegen op woensdag 26 september j.l. enkel uren als passagier te vertoeven op het schip Molengat van Teso. Het is mij een behoefte hier enkele complimenten uit te delen. Ten eerste betreft het de manier, waarop de passagiers door kapitein en bemanning van het schip worden behandeld. De gelegenheid die wij hebben gekregen om eens een kijkje te nemen in de machinekamer en eens kennis te maken met de stuurhut was voor ons, landrotten, bijzonder interessant. Ten tweede spreek in gaarne mijn waardering uit voor de wijze waarop directie en personeel van Rebotex hun gasten behandelen. Juist wij als horeca-vakmensen weten hoe moeilijk het is het iedereen naar de zin te maken, maar hier is een pluim zeker op zijn plaats. Ik ben er van overtuigd dat ik mede namens al mijn medepassagiers spreek als ik mijn waardering uitspreek voor de wijze waarop zowel Teso als Rebotex hun uiterste best doen om hun passagiers als tevreden klanten weer aan wal te zetten. De voorzitter van de afdeling Raamsdonkveer e.o. van Horeca-Nederland H.C. Lambregts. Ingaand maandag 22 oktober wordt in hotel Tubantia weer elke week gelegenheid geboden om te zwemmen in water van 32 graden. Vooral voor mensen met rheuma, rugklachten en andere ongemakken waarbij warmte een gunstige rol speelt, is dit bijzonder aangenaam en heilzaam. De kosten bedragen 78— per bad. Wie meteen voor tien weken afspreekt betaalt 775,—. Deelnemers hoeven zich niet tevoren op te geven. Ze kunnen zich direct bij het overdekte bad van Tubantia aanmelden. Elke maandag wordt daar gezwommen van 14.00 tot 17.00 uur. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen bouwvergunning verleend: M. Duinker, Peperstraat 42, Oosterend, voor het verbouwen van een woning aan Verlorenkost 3 te Oosterend; R. Commandeur, Barentzstraat 43, Oudeschild, voor het verbouwen van een woning en plaatsen van een garage en berging; J. Porsch, Koningsweg 26, Oosterend, voor het uitbreiden van een zomerhuis; F. Keyzer, Zwinweg 6, Oosterend, voor het gedeeltelijk veranderen van een woning; H. Ellen, Buytengors 67, Den Burg, voor het plaatsen van een berging; H. de Beer, Schilpbanck 7, Den Burg, voor het plaatsen van een berging; mw. Huisman-Gerritsen, Schoudieck 4, Den Burg, voor het plaatsen van een berging; H.J. Groeneveld, Buytengors 71, Den Burg, voor het plaatsen van een berging; S. Bosma, Kogerstraat 10, Den Burg, voor het verbouwen van een berging/loods tot winkel aan de Waalderstraat 6, Den Burg. Wie bezwaar heeft tegen één van de verleende bouwvergunningen kan daarvan blijkgeven door een Arob- procedure aan te spannen. Informatie daarover wordt in het raadhuis gegeven. In de tentoonstellingsruimte van de Drieangel is momenteel het nogal contrasterende werk van Jan Jacob Bruin en Irene Penha samengebracht. Bruin toont etsen met aquatinten en waterverfschilderijen, Penha volgens de raku- techniek gebakken potten. Daarbij vallen vooral de etsen op door het gevoel en de zelfbeschouwing die er in verwerkt is, terwijl de keramiek meer het ontdekken van vormen weergeeft. Irene Penha begon anderhalf jaar geleden met pottenbakken door een cursus bij Nesrin During te volgen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat zij de raku-techniek (bakken in een oven met een houtvuur) toepast. Duidelijk valt op dat alle potten en andere objecten erg dunwandig zijn. Penha: „Dat vind ik mooi, om te proberen het werk zo dun mogelijk te maken. Je kan dan ook aan de dikte van de wand zien welk werk vroeger en welk later is gemaakt." Na de cursus bij During bekwaamde Penha zich verder in het pottenbakken in een Amsterdams atelier. Veel van het getoonde werk kwam echter bij haar thuis tot stand. Momenteel ligt de produktie stil: „Ik kan wel blijven bakken, maar de voorraad potten wordt alleen maar groter. Er moet eerst maar eens een zekere doorstroming op gang komen." Waarmee gezegd is dat ze best wat potten wil verkopen. Hoewel er soms verrassend met vormen wordt geëxperimenteerd hebben bijna alle potten gebruikswaarde. Het werk is uitgevoerd in prettige kleuren. Opvallend is de veelsoortigheid in de 25 getoonde objecten. Waarschijnlijk heeft dit te maken met de betrekkelijk korte periode waarin Irene Penha met keramiek werkt. Er heeft zich nog geen eigen stijl ontwikkeld, hoewel de aanzetten daartoe wel aanwezig zijn. Die eigen stijl is in het werk van Bruin duidelijk wel aanwezig. Daardoor en door de sterk persoonlijke aanpak van de etsen vormt zijn aandeel het meest boeiende deel van de tentoonstelling. Er loopt een duidelijke scheiding door het werk. De aquarellen, met kennelijk plezier gemaakt, tonen het werk van een zelfverzekerd ambachtsman, met een penseelstreek die wel enigszins te vergelijken is met het veel grover opgezette werk van Toon de Haas. Er zit vaart in. Bruin: „Dat is heerlijk werk. Ik streef er altijd naar een waterverfschilderij in anderhalf uur helemaal af te maken, op locatie." De etsen daarentegen tonen een innerlijke strijd, die ook resulteert in een worsteling op niveau met de vorm. Vooral de droge naaldetsen „Progress", „For us to remember" en „My children an my fears", waarin ook zwarte aquatint is gebruikt, weerspie gelen de diepere roerselen van de man die ze maakte. Voor het drukken van deze grotere droge naald etsen zijn drie platen naast elkaar gebruikt. Opvallend in „Progress" is dat in één van de platen een wegholland fuguurtje is uitgezaagd, zodat dat in reliëf op de ets te zien is. Drie landschappen die als gewone ets zijn gedrukt vertonen een welhaast fotografische detaillering. „Het duurt jammer genoeg heel lang om zulk werk te maken, eigenlijk is het ondoenlijk om vooral met aquatint te werken als je daarnaast nog een volledige baan hebt." De resultaten tonen dat die enorme inspanning niet vruchteloos is geweest. Suikerwater Om dat gebrek aan tijd te compenseren is Bruin op zoek naar technieken die minder tijdrovend zijn. Eén daarvan is bijvoorbeeld het maken van suikerwateretsen. Op de plaat wordt met heel dik suikerwater waar een beetje inkt doorzit getekend. Als dat klaar is wordt hij ingestreken met etsgrond, dat niet op het suikerwater hecht. Onder de kraan spoelt dan het suikerwater eraf terwijl de etsgrond blijft zitten en het etsproces verder kan gaan. „Dat heeft verscheidene voordelen. Zo kan je bijvoorbeeld op locatie werken en je kan het suikerwater op heel veel verschillende manieren opbrengen, zodat er veel meer uitdrukkingsmogelijkheid in het werk gebracht kan worden." Dat is te zien, suikerwateretsen lijken afgezien van hun zwart-wit weergave helemaal niet op etsen. Vooral als er zoals bij één landschap kleur in gedrukt wordt. Kleur is ook te zien in de ets die van en voor Bert Weijdt werd gemaakt. Een opvallend accent in de expositie is een ets van de zoon van Jan Bruin, Marlon. „Zonder perspectief" is de titel, die ongetwijfeld twee betekenissen heeft. Afgebeeld is een flatgebouw dat zonder perspectief is getekend met een herhaling van voortuintjes en voordeuren die op een vrij perspectiefloos leven van de bewoners duidt. Deze opvallende dubbeltentoon stelling die deze en volgende week is te zien vormt een waardig besluit van een geslaagd eerste Drieangel-seizoen. Dinsdag 9 oktober Vanaf 16.00 uur worden over heel Texel de zakken afgedankte kleding en schoeisel afgehaald voor de actie „Geef Max de zak". De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Voor de Vrouwenbond FNV spreekt diëtiste S. Goote over „Zin en onzin van diëten". In De Buureton, aanvang 20.00 uur. Woensdag 10 oktober Smash '68 heeft in dorpshuis De Bijenkorf jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. Organisatie en deelnemers van de triathlon hebben een „napraatavond" in de voorspeelruimte van de muziekschool in dorpshuis d'Ouwe ULO; 20.00 uur. Donderdag 11 oktober De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de kantine van het Beroepsonderwijs een dia-avond over Japan; 20.00 uur. De raadscommissie voor Welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer bespreking van het zomerrecreatie- werk, behandeling van de gemeentebegroting voor zover die op welzijnszaken betrekking heeft en omzetting van de algemene bijzondere kleuterschool in een openbare kleuterschool. Psychologe. Spreekuur volgens afspraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Burgemeester Engelvaart en wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woensdag van 8r30 tot 9.30 uur en wethouder BarenAegt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere donderdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergadering aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisgebouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Geminiziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en verzekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of lawaai, bodemverontreiniging, e.d.) kunnen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gegarandeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. Het politiebureau in Den Burg en De Koog is elke dag geopend van 8.00 tot 23.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5