\]uim 25 jaar sociale werkplaats NIET WINST MAAR 6 HET BELANGRIJKST" WERK m 1984 jjOAG 12 OKTOBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 montagehal. Texelse sociale werkplaats bestond in januari 25 jaar. Een iine 70 mensen die om wat voor reden dan ook niet in zijn een „gewone" baan te krijgen kunnen wèl werken Bolder. ,,Wij zoeken niet zoals een vrij bedrijf naar het groot mogelijk maken van de winst, bij ons komt op de iste plaats: zo goed mogelijk werk vinden." Aldus typeert huidige directeur K.J. Fraanje een belangrijk verschil ssen zijn bedrijf en het reguliere bedrijfsleven. Er is echter keen overeenkomst, een woord dat tijdens het gesprek ir dit artikel zeer vaak valt: gelijkwaardigheid. ,,De itaties van onze werknemers zijn naar kwaliteit en lantiteit beslist gelijkwaardig aan die van de werknemers het vrije bedrijf. Die prestatie komt alleen tot stand in aan handicap van de betrokkene aangepaste nstandigheden." cder veel ophef startte op een g in januari de „beschutende" fkplaats. Uit het bericht dat daarop lanuari 1959) in de Texelse Courant scheen bleek niet dat er sprake van g ceremonieel was geweest. De d nmalige redacteur besloot zijn I haal met de conclusie dat hij in alle I achten een prettige indruk meenam zijn bezoek aan de werkplaats. Dat oei was onder meer door het kjTjw bij hem opgeroepen, die conclusie misschien iets ïbarig is geweest blijkt uit een spraak tijdens de ingebruikname het huidige gebouw tien jaar later 15januari. De heer H.A. Oprei, icteur van de federatie van ordhollandse sociale werkplaatsen, astateerde in zijn toespraak dat snvankelijk werd gewerkt in een lekeurde school waarvan de vloeren «rzakten, het dak lekte en het stair was nog onvoldoende voor o veestal." school was de voormalige (Ibouwschool aan de Burgwal, het oouw waar nu architectenbureau Pisser in gehuisvest is. •Hicht is het wat vergezocht, aar de conclusie dringt zich op die krakkemikkige huisvesting "toen het wat neerbuigende anken over WSW-ers (mensen die Nik maken van de Wet Sociale ferkvoorziening) weerspiegelde. eigenlijk hoopvol, want dan •tót de sociale werkplaats nü hoorlijk serieus genomen, Mge het functionele en onlangs verbouwde gebouw op het dustrieterrein, waarin De Bolder •huisvest is. Kachel lfl dat eerste gebouw stond een '■hel die er zo lang over deed voor werkplaats een beetje op mperatuur was dat elke werkdag in winter gestart werd met ^amenlijk rond de kachel zitten, leiding over het bedrijf had toen J. hot. Die was technisch ambtenaar de gemeente en werd een half jaar naar de werkplaats in Den «der gestuurd. Hij werd benoemd hoofd werkplaats. Dat duurde tot toen De Bolder een zelfstandige (van dienst werd en Schot de titel directeur kreeg toegekend. 959 werd gestart met acht insen. Aan het eind van het jaar =[en dat er veertien. Zij werkten in plantsoenen of in het bedrijf. Er Wen kokosmatten geproduceerd en was een boekbindafdeling, Ogenomen van één van de Gemeentelijk Sociale Werkvoorzie ningsproject op Texel. Tien mensen werden te werk gesteld bij de aanleg en het onderhoud van plantsoenen. Dat project werd pas in 1965 bij de sociale werkplaats gevoegd, die wel al sinds 1962 een werktuin had. Werkplaats en -tuin vielen onder de sociale dienst, het plantsoenenwe.rk hoorde thuis bij gemeentewerken. Al vrij snel werd begonnen met het uitbreiden van het takenpakket dat in de werkplaats werd uitgevoerd. De mandenmakerij was daar een onderdeel van. Om nog eens te illustreren hoe koud het in de winter in het gebouw was: het riet voor de manden werd in een bak met water bewaard. Als het buiten gevroren had moest er eerst ter ontdooiing warm water in die bakken met riet gegoten worden omdat de tenen volkomen vastgevroren zaten. Slopen Eén van de werkzaamheden die in die tijd verricht werden was het slopen van huizen. Fraanje heeft de indruk dat er toen wat veelzijdiger werk gedaan werd: ,,Dat zou nu ook weer kunnen. Dat heeft met die gelijkwaardigheid te maken. Er zijn sociale werkplaatsen in het land waar hoogwaardige electronica gemaakt wordt. Natuurlijk kun je zoiets niet direct invoeren in een werkplaats die niet op dat werk is ingesteld, maar je kunt er wel naar toe werken." Electronica is trouwens geen onbekende voor De Bolder. Vlak voor naar het nieuwe gebouw werd verhuisd is er een tijd geweest dat werd meegewerkt aan defabricage van electronische orgels, met name het maken van de printplaten en de kabelbomen. Er zijn zelfs bronnen die zeggên dat de orgels voor 90% in de werkplaats werden geproduceerd. Andere activiteiten die korter of langer hebben geduurd zijn de reparatie van eierrekken, het maken van vaantjes, het uitzoeken van erwten, de productie van souvenirbootjes, de bekende molens en schelpnetjes, het onderhoud van gladheidsbestrijdings- materialen, brandkranen, de materialen van de strandbewakingsdienst, de productie van markiezen, jokarispelen en nog veel meer. Concurrentie In 1962 werd gestart met een kwekerij aan de Bernhardlaan. Niet alleen aardappelen- en groententeelt kregen daar aandacht, ook werden er bloemen, bomen, heesters, planten, fruit en zaad geteeld. De bloemen werden huis aan huis van bloemisten die de concurrrentie niet prettig vonden. Het gemeentebestuur had daar wel oor voor en besloten werd het gewas in het vervolg alleen via veilingen te verkopen. Dat was zeker niet de enige klacht op dit vlak, onlangs trokken de meubelstoffeerders bijvoorbeeld over de concurrentie nog aan de bel. Over die zaak is het overleg nog gaande en er worden geen mededelingen naar buiten gedaan. Wel is Fraanje bereid zijn visie op concurrentie te geven: ,,Er is concurrentie en er is valse concurrentie. Als wij een reëele kostprijs berekenen waarbij we niet ons subsidievoordeel uitbuiten moeten we concurrerend zijn. Als wij bijvoorbeeld in die kostprijs geen lonen zouden doorberekenen omdat die gesubsidieerd worden zouden we valse concurrentie plegen. Wij zijn trouwens ook in het nadeel, bij ons is er een fikse kostenpost die het bedrijfsleven niet heeft en dat is de begeleiding van de werknemers. Wij mogen ons dus best op een markt begeven waar de vrije bedrijven ook op werken, als we maar met echte kostprijsberekeningen werken." De instantie die dat in de gaten moet houden is het gemeentebestuur, dat tevens werkplaatsbestuur is. „Sociaal" wethouder Piet Zegers: „Wij zijn natuurlijk zelf één van de grootste opdrachtgevers van De Bolder. Dat geldt niet alleen voor de plantsoenendienst maar ook bijvoorbeeld voor het schoonmaken van de Thijsseschool, werk voor gemeentewerken en andere klussen. Als wij voor werk dat De Bolder doet een offerte uit het bedrijfsleven krijgen, kijken we daar wel degelijk naar. Bovendien is het de taak van het college om in de gaten te houden of de verhouding kosten-opbrengsten bij het uitgevoerde werk goed is." Vakantie Onlangs vertelde Piet Bakker al in deze krant hoe goed de sfeer destijds was in de kwekerij en de werkplaats. Bakker was jarenlang betrokken bij de werkplaats als hoofd van de plantsoenendienst en als hoofd van de tuin. Toen de kwekerij werd opgedoekt omdat er niet meer gevent mocht worden en transport naar de veiling te duur bleek, ging Bakker naar de dienst gemeentewerken. Over de vakanties die de staf in zijn tijd samen met een groot deel van het personeel ondernam wordt nog gepraat. Die sfeer is niet altijd even goed gebleven. Met name'de tijd waarin Henk Vink actie voerde tegen de directeur J. Schot moet vervelend zijn geweest. Het conflict kwam in de openbaarheid en leidde uiteindelijk tot het verdwijnen van de directeur. Het gaat niet aan om daar in dit artikel op terug te komen, maar zeker is dat Schot bijvoorbeeld bij het ingebruik nemen van het nieuwe gebouw van diverse kanten complimenten kreeg over zijn leiding. Zo omschreef het blad „Tijdschrift voor aangepaste werkvoorziening" Schot in mei 1979 met de volgende woorden: „De directeur is geen moeilijk te benaderen functionaris maar iemand die het zich nog kan veroorloven elke ochtend een wandeling door de werkplaats te maken om de werknemers te groeten, ledereen die iets op de lever heeft kan De goede sfeer in het bedrijf lijkt nu weer teruggekeerd te zijn. Desgevraagd verklaren Fraanje en Zegers: „Natuurlijk is er wel eens een verschil van mening, het zou niet juist zijn als dat niet zo was. De sfeer is echter prima, er wordt goed gewerkt." Dorpshuis Weer even terug in de geschiedenis. Voordat de voormalige timmerwerk plaats van Bakker NV aan het Wezenland in gebruik werd genomen was er namelijk nog een ander onderkomen. Al na een paar jaar bleek de voormalige landbouwschool te klein te zijn en werd geruild met het aanpalende dorpshuis, dat op de plek stond waar nu de toegang van de Burgwal naar de Wezentuin is. Ook deze huisvesting bleek niet zo denderend te zijn. Toen in 1969 de raad werd rondgeleid door het gebouw bleek de beslissing om naar een betere behuizing om te zien snel genomen te kunnen worden. In die jaren was een zeer groot werk het inlijsten van „contraprestatie schilderijen". Het betreffende ministerie verzamelde het werk van kunstenaars die in de Beeldende Kunstenaars Regeling zaten en stuurde dat naar Texel om het keurig te laten inlijsten. Met het teruglopen van de economie kwam hier een einde aan. Dat was jammer, want dit project had alles wat voor een sociale werkplaats belangrijk is: „Wij zijn constant op zoek naar langlopende opdrachten waar we van op aan kunnen. Dat korte termijn werk is allemaal wel leuk maar daar moeten we het niet echt van hebben", aldus Fraanje. Dat ook in de beginperiode al met de nodige financiële omzichtigheid werd gewerkt blijkt wel uit het truienbrei- project dat nooit van start ging omdat de investeringen te hoog zouden zijn. Dat was in 1962. Later werd wel geïnvesteerd, maar niet in breimachines. De houtbewerkings afdeling werd goed uitgerust. In principe kan daar dan ook alles gemaakt worden. Meestal wordt echter gewerkt aan de productie van de bekende molentjes, tentharingen en schelpnetjes. Klokkestoelen Om aan te geven dat een sociale werkplaats zeer goed in staat is hoogwaardig werk te maken wordt verwezen naar een werkplaats in Friesland die gespecialiseerd is in het restaureren of herbouwen van klokkestoelen. Dat haalde onlangs zelfs de zendtijd van „Van Gewest tot Gewest". Niet omdat het zo bijzonder was dat een sociale werkplaats de klokkestoelen maakte maar omdat met veel vakmanschap een stuk historie werd geconserveerd. Dat vakmanschap is ook in De Bolder terug te vinden. Met name de zeer actieve meubelreparatie- en stoffeerafdeling heeft een naam hoog te houden op het gebied van meubelrestauratie. Fraanje en administrateur H. Pennings komen telkens weer met dat woord „gelijkwaardigheid" aandragen als dergelijke zaken ter sprake komen. Ook andere termen vallen echter: flexibiliteit, kleinschaligheid. Begrippen die momenteel in het vrije bedrijfsleven ook actueel zijn. Klein De Bolder is één van de kleinste zelfstandige werkplaatsen in het land. Dat betekent dat die soepelheid en die kleinschaligheid aanwezig zijn. „De lijnen tussen werknemers en leiding zijn hier kort. Er zijn overigens ook nadelen aan klein zijn, die liggen vooral op het gebied van de begeleiding. Grotere werkplaatsen kunnen bijvoorbeeld een eigen arts, soms zelfs een bedrijfspsycholoog in dienst hebben. Dat kunnen wij allemaal niet, hoewel we ten opzichte van een tien jaar terug wel bezig zijn met een inhaalmaoeuvre. Dat kun je bijvoorbeeld zien aan ons bedrijfsbureau. Hoewel we klein zijn is dat er gekomen." Het bedrijfsbureau, de zetel van Cees Hoogerheide, zorgt voor de verwerking van de orders die door de directeur worden binnengehaald. Wanneer, hoe, welke materialen, wat bestellen, allemaal vragen die door het bedrijfsbureau worden opgelost. De zelfstandigheid van De Bolder is in het verleden bevochten. Een werkplaats van deze afmetingen paste niet in de filosofie van het rijk, dus moest hij samengaan met Schagen. Vooral de toenmalige CDA-wethouder Jan Daalder heeft zich verdienstelijk gemaakt bij het tegenhouden van deze fusie. Dat gebeurde allemaal in 1969, hetzelfde jaar waarin voorbereidingen werden getroffen om de „sociale" plantsoenendienst ook bij de werkplaats onder te brengen. In 1972 werd De Bolder een zelfstandige tak van dienst. Werkmeesters De begeleiding van het personeel is in de loop der jaren steeds belangrijker geworden. Een grote sprong voorwaarts was het aanstellen van werkmeesters, die door Fraanje omschreven worden als „schapen met vijf poten". Hun taak is in tweeën te delen: de sociale en de technische begeleiding. Mensen met inzicht op beide terreinen zijn niet zo makkelijk te vinden. De Bolder is een overheidsbedrijf, er wordt dus nogal wat vergaderd. Zo is er elk kwartaal overleg met de WSW- commissie die B en W adviseert. Maandelijks is er portefeuilleoverleg met wethouder Zegers en lijnoverleg tussen de werkmeesters en de directie. Eveneens elke maand komt het „OVO", het overlegorgaan, bijeen. Dat is een soort ondernemingsraad waar, in tegenstelling tot wat bij het In een instructie- voor De Bolder wordt de werkmeester zo afgebeeld. bedrijfsleven gebruikelijke is, de directeur nog wel deel van uitmaakt. In het orgaan zitten vijf werknemers. Het is de bedoeling dat die, zoals in het vrije bedrijf, cursussen gaan doen om zich te bekwamen in het ondernemingsraadwerk. Wekelijks is er dan nog het stafoverleg. Bovendien is er veel contact met de rijksconsulent. Diens contactman heeft in het verleden diverse malen een stuwende rol gespeeld bij ontwikkelingen als het Lees verder pagina 13 Deze machine wordt ingezet bij een nieuwe order: het maken van stalenboeken. Binnenkort zullen de ruggen ook in eigen beheer worden gefabriceerd, zodat de hete produktie binnen de werkplaats wordt gemaakt. Dergelijk werk hoopt De Bolder meer in huis te halen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11