Cjroen '^warL- Jexeh in het harL> Texel is klaar, maar log niet helemaal nr>fv>i Texel leverde 30 ton kleding in bccAtrmr )ijkgraaf IJff bij opening RZI vmïïTwnrnTnuïïnrrasr verse mosselen (Pk HAVENRESTAURANT TEXEL Concert in De Cocksdorp INZAMELING GROOT SUCCES storische vereniging it te lukken irenes geïnstalleerd *3£Rlon I 13 Our I CIVIDtn IOO/ Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45", Den Burg, tel. (02220) 2741. cue: in werktijdHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, ;0osterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: g.eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f17,40 per kwartaal; los 75'»cent. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 'ste kwaliteit Uw gastheer: Jan C. Stolk. topsstraat 29- De Koog-Texel -Tel. 02228-672 Elke zaterdagavond geopend. A.s. zaterdag Johnny, Jordan and The Blue Boys De genodigden bekijken do nieuwe zuivering, geboeid door de technische uitleg van P Bakker Burgemeester Engelvaart en dijkgraaf Roeper (op de r Links P. Bakker en rechts J. IJff van Uitwaterende Sluizen. aan de knoppen om zo de beluchters van de zuivering te starten van US en de medewerkers die dagelijks belast zijn met de controle van de rioolzuiveringen. De kwaliteit van het oppervlaktewater was weliswaar niet best toen het beheer van de zuiveringen in 1971 werd overgenomen door US maar Texel was wel één van de eerste gemeenten in Noordholland die actief aan het werk was gegaan om een reeks van zuiveringen te realiseren. ,,We liepen voorop en het Texelse verzet om Uitwaterende Sluizen met dit werk te belasten was dan ook verklaarbaar", aldus Engelvaart, die nu begreep dat Texel aan US verdient omdat de exploitatie van de zuiveringen niet sluitend is. Dat betekent niet dat de gemeente Texel geen bijdrage levert aan schoon oppervlaktewater. ,,Wij zijn bezig met grote rioleringswerken waar de gemeente financieel ook fors aan bijdraagt. Texel heeft kennelijk veel over voor een goede waterkwaliteit." Engelvaart zei verbaasd te zijn over de invloed van agrarische activiteiten op de kwaliteit van het water. Bij de gemeente is wel eens gepraat over het importeren van mest omdat daar een tekort aan was. ,,Toen ging het natuurlijk om een zo hoog mogelijke opbrengst van de landbouw. US bekijkt het vanuit een andere hoek. Hier ligt blijkbaar toch een probleem." Duurder De burgervader besloot zijn speech met de al eerder geuite voorspelling dat Texel voor afvalverwerking in de toekomst veel meer geld kwijt zal zijn dan nu het geval is. ,,We waren-altijd goedkoop maar dat wordt straks anders en daarom moeten we in goed overleg blijven samenwerken en samen kijken wat het mag kosten en hoe we de problemen die op ons afkomen zo efficient mogelijk kunnen aanpakken." Dijkgraaf M. Roeper Pzn. van het Waterschap Texel dook op humoris tische wijze in de geschiedenis. ,,Wij weten wel wat vuil water is. De polder Waal en Burg was lange tijd de vuilnisbak van ons eiland", aldus Roeper die aanvulde dat het bestuur van deze polder indertijd ook geprotesteerd had tegen die „functie". In de eetzaal van Onno Kikkerts appartementencomplex ,,De nieuwe aanleg" zullen deze winter weer muzikale avonden worden gegeven, die voor ieder vrij toegankelijk zijn. Woensdag a.s. wordt gemusiceerd door een ensemble dat bestaat uit Hans Cadée, Coja van Arkel, Phien Weidinger, Gerard Smeenk, Jan Beijert en Jan Nijman. Er worden werken uitgevoerd van de componisten Giuliani (viool en gitaar), Mascitti (viool, cello, piano), Blavait (fluit, piano), Schumann (viool, piano), Loccatelli (viool, gitaar), Paganini (viool, gitaar), een sonatine van Chubert (viool, piano) en een strijkkwartet van Bach. Begonnen wordt om 20.00 uur. De toegang is vrij. De volgende avond in De Nieuwe Aanleg is vrijdag. Dan treedt het fluitkwartet van Tessa Posthuma op met onder andere werken van Landen, Bach en Boismortier. Waal en Burg kreeg het vuile water uit het toeristisch groeiende De Koog. In het kader van de regelmatige keur werd toen ook gecontroleerd of er niet stiekem vervuild water werd geloosd in sloten en dat leverde mooie taferelen op.; Resultaat nul ,,De ingelanden staken zich keurig in het zwarte pak en bekeken dan op de campings het toeristisch gekrioel. Je moest oppassen dat je niet over scheerlijnen van tenten stroffelde en Het bestuur van de organiserende Rotaryclub Texel is opgetogen over dit resultaat. ,,We hadden erop gerekend dat we ongeveer hetzelfde gewicht zouden halen als bij de actie van vorig jaar. De verwachtingen zijn dus ruimschoots overtroffen. We zijn iedereen erg dankbaar voor hun medewerking. De Texelaars hebben zich van hun beste kant laten zien." De actie is zeer gesmeerd en vrijwel zonder fouten verlopen. Vanaf vier uur 's middags waren dertig leden van de Rotaryclub en een twintigtal andere vrijwilligers met bestel- en vrachtauto's op de weg om huis aan huis de zakken kleding en schoeisel weg te halen. Al direct was duidelijk dat het resultaat hoger zou worden dan vorig jaar. Rigoreus Blijkbaar had men gehoor gegeven aan de oproep om extra rigoreus te werk te gaan bij het afdanken van kleding. Met name het advies om kleding als overbodig te beschouwen als deze een jaar of langer niet is gedragen, schijnen velen ter harte te hebben genomen. Aan de hand van die „regel" was er een vrouw die drie keer zoveel kleding aan de weg zette dan vorig jaar. „Ik kwam bij het nakijken van de klerenkast allerlei dingen tegen die ik bij de actie van vorig jaar ook al door mijn handen had laten gaan. Toen dacht ik: het ziet er nog zo mooi uit, het is nog best te gebruiken. Maar dat gebeurde niet. Zulke kleding blijft dan jaren liggen, daar heeft niemand wat aan en het neemt ook nog een hoop ruimte in beslag." Het verzoek om alles af te geven wat een jaar of langer niet was gebruikt moest natuurlijk niet al te letterlijk worden genomen. Het was echt niet nndin Hpt ipmanH dan zag je exploitanten op alle mogelijke manieren bezig om te zorgen dat er redelijk schoon water werd afgevoerd." Tijdens de keur trof men trapsgewijze leidingen en gootjes aan waarbij gehoopt werd dat het vuil achterbleef. Ook kuilen met daarin takken „van speciaal hout" werden gegraven om maar schoon afvalwater te krijgen. „U begrijpt het resultaat was nul", aldus Roeper die toegaf dat ook de polderbestuurders niet altijd Lees verder pagina 2. trouwpak of ander gelegenheids kostuum zou weggeven. Toch is dat wel gebeurd, echter niet uit overmatige offervaardigheid maar omdat de eigenaar tot de conclusie was gekomen dat hij het pak toch nooit meer zou dragen omdat het hem al lang niet meer paste. Gesorteerd... Voor zover is nagegaan heeft ieder zijn best gedaan om verwisseling van kledingzakken me vuilnis te voorkomen. Door labels, opschriften met viltstift of door het naar buiten laten steken van een lap kleding was duidelijk om welke inhoud het ging. Enkele hadden zelfs de boel gesorteerd: één zak met vodden, één zak met schoeisel en één zak nog bruikbare kleding... Dat was echter niet nodig want het sorteren gebeurt in Rotterdam. Er waren twee opleggers (van Rab) en twee vrachtwagens (van het NIOZ en van Jan de Wit) nodig om de kleding van Texel naar het inzamelings centrum van de Max Tailleurstichting in Rotterdam te brengen. De daar werkzame heer W.J. Vuik vertelde ons dat Texel in vergelijking met de meeste andere plaatsen in het land zeer goed voor de dag is gekomen omdat de actie en doel waarvoor deze wordt gevoerd hier blijkbaar sterk leeft. Een stad als Apeldoorn kwam onlangs niet verder dan 22 ton en het welvarende Laren in Noordholland bracht vijf ton kleding bijeen. Rheumapatiënten die denken dat zij misschien in aanmerking komen om naar Bad Gastein te worden uitgezonden kunnen voor nadere informatie contact opnemen met Marian van der Vis, telefoon n?09O *MRQ De dinsdag op heel Texel gehouden inzameling van afgedankte kleding en schoeisel is een eclatant succes geworden. Er werd totaal bijna dertig ton kledig opgehaald; dat is maar liefst elf ton meer dan bij de actie van vorig jaar. Van de opbrengst van de kleding gaat f10.000— naar de stichting Texelvakantie Gehandicapten en verder zullen alle Texelse rheumapatiënten die daarvoor in aanmerking komen op kosten van de Max Tailleurstichting een kuurreis kunnen maken naar Bad Gastein in Oostenrijk. Ve kunnen vandaag tevreden zijn maar laten we geen era roepen. Het bestrijdingsplan tegen de watervervuiling Texel is afgerond maar het water voldoet niet overal aan wettelijke norm die gesteld wordt aan oppervlaktewater, kan nog schoner", aldus dr. ing. J. IJff, dijkgraaf van het logheemraadschap Uitwaterende Sluizen, woensdag bij de lening van de nieuwe rioolzuivering Oosterend. IJff zei tot t officiële gezelschap dat onderzoek heeft uitgewezen dat enlange vervuiling van de Texelse sloten er voor heeft zorgd dat de grond in die sloten vervuild is. Bij twaterende Sluizen wordt gedacht aan baggeren om deze rontreinigde modder te verwijderen. ton. De rioolzuivering heeft echter ruim 2,3 miljoen gekost en daar moet dus 7700.000,— bij. IJff zei in zijn betoog dat niet alleen de toeristen oorzaak zijn van de dure installaties. Ook het feit dat Texel een eiland is met relatief weinig water binnen de zeeweringen vergt extra investeringen. „Er is hier geen boezemwater om door te spoelen en er zijn weinig lozingsmogelijkheden. Bovendien is er een grote agrarische bemesting ten opzichte van het oppervlaktebinnenwater", aldus de dijkgraaf die daarbij opmerkte dat baggeren van de watergangen nog voor enige verbetering kan zorgen. „Wij verwijderen in onze installaties de bemestende stoffen zoveel mogelijk en meer kunnen we niet doen." Fosfaat Dat er een gunstige ontwikkeling in de waterzuivering kan intreden werd bij toeval in de RZI van Oudeschild ontdekt. Daar werden proeven genomen om het nitraat in het water te verminderen. Dat werkte maar er gebeurde ook nog iets anders. Er bleken opeens bacteriën te zijn die ook het fosfaat voor 80 a 90 procent uit het vervuilde water haalden. „Er is daar opeens biologische fosfaat verwerking ontstaan en die is uiteraard goedkoper dan chemische de fosfatering," aldus IJff. Hij noemde de ontdekking een klein succes. In laboratoria in Wageningen wordt deze methode van fosfaat afbreken verder bestudeerd. „Er zullen pogingen ondernomen worden om dit proces ook in de andere Texelse RZI's op gang te brengen." Het geld dat US van de burger vraagt voor het werk dat ze doet noemde IJff de „noodzakelijke kosten van het levensonderhoud. Waterzuivering is namelijk noodzakelijk voor ons voortbestaan." Hij nodigde de gemeente Texel en het Waterschap uit bij problemen contact met US op te nemen. „Wij weten u namelijk ook altijd te vinden met onze acceptgirokaarten." Verzet „Maar dan zijn we er nog niet", lus de dijkgraaf. „Een oorzaak nde watervervuiling is ook de ote agrarische bemesting ten zichte van het relatief weinige pervlaktewater dat Texel heeft." ff meende dat de wettelijke siskwaliteit in de eilandelijke jten wel nooit helemaal gehaald Iworden. „Dat kan door de ote agrarische invloed per ifinitie niet bereikt worden maar e kunnen ons al gelukkig prijzen i. Oskam uit Den Burg heeft jeveer 30 reacties gehad op zijn roep om op Texel een historische reniging te starten. In een dergelijke ib kunnen mensen die geïnteres- erd zijn in de historie van bepaalde derwerpen de krachten bundelen en entueel gezamenlijk bepaalde derwerpen geschiedkundig bij de p pakken. De tientallen positieve icties hebben G. Oskam doen sluiten om dinsdag een ormatieavond te houden in het irpshuis d'Ouwe ULO waar degenen i interesse hebben getoond van dachten kunnen wisselen over de aag wat van een dergelijke leniging verwacht en waar de ilangstelling van de amateur-historici ar uitgaat. De bijeenkomst begint n 20.00 uur. Verdere inlichtingen bij Oskam, tel. 02220-2185. bensdagmiddag om half twee klonk heel even sirenegeloei in Den irg. De sirene staat op het dak van st raadhuis en wordt gebruikt om de evolking te waarschuwen bij oorlog Inatuurramp. De sirene werd oensdag geïnstalleerd en moest orden beproefd. Daags tevoren erden soortgelijke sirenes geplaatst in udeschild (op de o.L.school) en in osterend (op de werkplaats van entenaar). Andere dorpen volgen ögelijk nog. De sirenes kunnen via telefoonlijn vanuit de regionale post P het vasteland in werking worden F-steld en zijn eventueel ook met de and ter plaatse te bedienen. Als de "ene in werking komt wordt verwacht lat de bevolking naar de eerstvol- Ne nieuwsuitzending van de radio 'stert om te vernemen wat er aan de snd is en wat men moet doen. ladere informatie hierover volgt nog. met wat we tot nu toe gedaan hebben. We hebben op Texel uitgevoerd wat we konden doen om het oppervlaktewater zo schoon mogelijk te maken." IJff sprak deze woorden tot het officiële gezelschap dat woensdagmorgen bijeen kwam in dorpshuis De Bijenkorf om de voltooiing van de laatste nieuwe rioolzuivering te vieren. Daarbij werd meermalen teruggeblikt in de geschiedenis want met de opening van de RZI bij Oosterend is het Texelse „bestrijdingsplan" (nummer 19) voltooid. Dat bestrijdingsplan is in 1977 vastgelegd door het bestuur van Uitwaterende Sluizen en achteraf bekekén vond de dijkgraaf dat er snel was gewerkt. Een nieuwe RZI voor Oosterend was weliswaar al voor 1979 gepland maar in tien jaar tijd heeft Uitwaterende Sluizen toch het hele plan, vier nieuwe zuiveringen en één uitbreiding, kunnen uitvoeren. Dat was ook te danken aan de gemeente en het Waterschap die steeds betrokken zijn geweest bij de plannenmakerij. „Op Texel is nu voor ruim 15 miljoen geïnvesteerd en dat betekent 71000,— per Texelaar", aldus de dijkgraaf die met de voormalige Noordhollandse Commissaris van de Koningin van mening was dat het grootste Waddeneiland voor US een „mooie maar dure maïtresse" is. Voor de rest van de provincie wordt door US namelijk 7600— per inwoner uitgegeven. Uiteraard heeft het hoge bedrag te maken met het feit dat de Texelse RZI's berekend zijn op de toeristenstroom. Ook de exploitatie van RZI Oosterend kan niet uit. De bevolking betaalt aan US ongeveer een miljoen en de bedrijven totaal 6 Na een technische uiteenzetting over de werking van de installatie door ing. R. Ballot voerde burgemeester J.A. Engelvaart het woord. Hij zei dat Texel dankbaar kan zijn voor de inzet

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1