FUmganger brengt 27 films op donderdagavond Rioolzuivering UITNODIGING HAVEN RESTAURANT TEXEL Vlooienmarkt op 17 oktober Georgische schaakmeester maar Texel? Gastgezinnen gezocht voor Asser Mannenkoor Burgerlijke stand Laatste kerkentoclit en dia-avond I hXhLSE Wederom brengt het City Theater deze winter een serie films op haar doek onder de titel Filmganger. Het zijn doorgaans rolprenten die de theaters op het platte land niet haalden of het grote publiek niet konden bereiken. Volgens Henk van Leeuwen van City betekent dat niet dat deze films weinig of geen niveau hebben. Integendeel. De „kleinere" films reiken wat acteer- en regieprestaties of inhoud betreft vaak hoger dan menig publieksfilm. De 27 films die op deze pagina in willekeurige volgorde in het kort zijn beschreven geven een indruk wat Filmganger dit seizoen biedt. Naast een kleine hommage aan Hitchcock zijn o.a. ook enkele recente nationale films in het programma opgenomen. Degene die lid wordt van Filmganger krijgt f2,50 reductie per voorstelling. Omdat Filmganger van de gemeente een jubileumgift van f250— heeft gekregen kunnen de eerste 100 personen zich laten inschrijven als lid voor f7,50, daarna kost een Filmgangerkaart een tientje. Als lid ontvangt men een programmaboekje met veel informatie over de films. Filmganger gaat van start op 18 oktober. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Henk van Leeuwen, telefoon 02220-2027. „Danton", regie Andrej Wajda. In 1793 draait de guillotine in Parijs op volle toeren. De advocaat en staatsman Danton keert terug naar de stad, maar treft zijn tegenstander Robbespierre op zijn pad. Als deze Danton gevangen neemt, probeert hij de massa te mobiliseren. Een regelrecht kunstwerk van deze Poolse regisseur, waarin Gerard Depardieu de rol van zijn leven speelt. „De mannetjes maker", regie Hans Hylkema. Op ware voorvallen uit de jaren zestig gebaseerde lotgevallen van de public relations-man Ben Mertens (Gerard Thoolen) die vele Haagse politici en zakenlieden adviseerde. Daardoor kreeg hij een onvoorstelbare macht en invloed. De morfine richtte hem ten gronde. „Zelig", regie Woody Allen. De komische geschiedenis van de superschizofreen Leohar (Woody Allen) in de jaren twintig. Deze menselijke kameleon bleek niet over een eigen persoonlijkheid te beschikken en paste zich zowel geestelijk als lichamelijk aan bij de mensen in zijn omgeving. Menige psychiater heeft zich over het geval gebogen, zoals Dr. Eudora .Fletcher (Mia Farrow). „Hans, het leven voor de dood", regie Louis van Gasteren. Postuum portret van Hans van Sweeden, een Amsterdamse pleiner die leefde van 1939 tot 1963 en op dramatische wijze afscheid van het leven nam. Louis van Gasteren maakte voor deze film onder andere een reeks interviews, waaruit Van Sweeden naar voren komt als acteur, muzikant, prébeatdropout, componist, danser, minnaar, dichter, druggebruiker en fantast. „Carmen", regie Carlos Saura. Carlos Saura: „Dans en muziek, de levendigste uitdrukkingsmiddelen van Spanje, heb ik in mijn Carmen laten samensmelten met het mytische karakter van de gelijknamige opera, waarin liefde en jaloezie naar een tragedie leiden." „Casanova", regie Federico Fellini. Donald Sutherland speelt onnavolgbaar een casanova in midlife crise. Alle vrouwen willen uit snobistische overwegingen met hem naar bed maar zij noch hun immer sjieke echtgenoten stellen prijs op Casanova's geestelijke inhoud. Bij het vormgeven overtrof Fellini zichzelf in aandacht voor eenheid van kleur, compositie en geluid. Alfred Hitchcock De vijf navolgende films van de befaamde Britse „Master of suspense" Alfred Hitchcock lopen als een rode draad door het Filmgangerprogramma. Een hernieuwde kennismaking met deze produkties maakt duidelijk dat het verstrijken der jaren de amusementswaarde ervan nauwelijks heeft aangetast. De meester zelf beschreef ze als: suspence, moord, intrige, geweld.... en een aantal grappen. „The man who knew too much" met Peter Lorre en Leslie Banks, 1934. „Rope" met James Stewart en Farley Granger, 1948. „Rear window", met James Stewart en Grace Kelly, 1954. „The trouble with Harry", met Shirley Maclaine en John Forsyte, 1955. „Vertigo", met James Stewart en Kim Novak, 1958. „Gabriela", regie Bruno Barretto. De film is een gegeven over de dubbele moraal in een hitsige maar conservatieve Braziliaanse door mannen beheerste wereld. De regisseur, maker van o.a. „Donna Flor", voorzag zijn film van een onstuimige vaart waarin de analfabete Gabriela door de plaatselijke kroegbaas (Marcello Mastroianni) voor de keuken wordt ingehuurd. Nadat hij haar ook sexueel heeft toegeëigend, komt het tot een huwelijk, een scheiding en een nieuwe liefdesverhouding. Een film om naar uit te zien. „Die flambierte Frau", regie Robert van Ac keren. Eva (Gudrun Landgrebe) wil haar levensstijl veranderen. Ze geeft haar studie op en wordt fotomodel. Om financieel onafhankelijk te zijn en mannen te kunnen domineren, verkoopt zij haar lichaam. Het vooruitzicht op een meer conven tioneel bestaan vervult har met afgrijzen. Morele overwegingen worden terzijde geschoven. Ze wil vrij en onafhankelijk zijn. „L'Ete meurtier", regie Jean Becker Liliana (Isabelle Adjani) een jong aantrekkelijk meisje woont sinds kort in een Frans dorp. De hele mannelijke bevolking is ondersteboven van haar. Zo ook Pin Pon, de plaatselijke fietsenmaker. Hij maakt haar tot zijn bruid. Maar het geluk is maar van korte duur, want Liliana blijkt door een aantal afschuwelijke gebeurtenissen in haar jeugd zwaar gestoord te zijn. „E la nave va", Frederico Fellini Een beroemde operazangeres heeft in het testament laten vastleggen dat na haar dood haar as boven haar geboorteplaats moet worden uitgestrooid. Een groot operagezel schap begeleidt de urn die haar as bevat om zo hun collega de laatste eer te bewijzen. Onder hun zwierig uiterlijk gaat een heleboel haar, nijd en afgunst schuil. „Bastille", Rudolf van den Berg Jaren na de oorlog wordt de vraag of zijn tweelingbroer nog leeft een joodse leraar te machtig. Hij gaat op onderzoek uit, maar wordt daarbij vooral geconfronteerd met een groot aantal onverwerkte emoties uit het verleden. Een ijzersterke rol van Derek de Lint. Verder: Geert de Jong, Evelyne Dress en Ischa Meijer. „The dresser", regie Peter Yates The Dresser is gebaseerd op het gelijknamige toneelstuk over de relatie tussen een ouder wordende acteur toneelleider en zijn kleder. Met Tom Courtenay, Albert Finney, Zena Walker, Eileen Atkins. „Inside moves", regie Richard Donner. De acteur John Savage die na een mislukte zelfmoordpoging gehandicapt is gebleven, is in het leven eenzaam en doelloos geworden. Om de tijd zo aangenaam mogelijk door te brengen wordt hij stamgast in een kroeg die bevolkt wordt door maatschappelijke mislukkelingen. Met vallen en opstaan weet de hoofdrolspeler zijn leven zin te geven. De regisseur heeft er duidelijk voor gewaakt om van deze geschiedenis niet een weeïge smartlap te maken. Inside Moves is een hartverwarmende film waar tragiek en humor uit het leven zijn gegrepen. „Koyaanisqatsi", regie Godfrey Reggio De film overdondert de toeschouwer met een bombardement van indringen- ÜUURANT VRIJDAG 12 OKTÖBÜTjj „For those I loved", regie Rober. Enrico „For those I loved" is het gruwelijke en waar gebeurde levensverhaal van Martin Gray, een in Polen geboren jood, die de tweede wereldoorlog 5 overleeft. Na de oorlog gaat hij als jongeman in het Russische leger. Daarna vertrekt hij naar Amerika en vandaaruit verhuist hij met zijn gezin naar Frankrijk waar vrouw en kinderer bij een bosbrand in 1970 om het lever komen. „To be or not to be", regie Alan Johnson In deze remake spelen Mel Brooks en Anne Bancroft de leiders van een groepje Poolse toneelspelers die belus zijn op roem. Wanneer de groep word geconfronteerd met het opkomende nazisme, veranderen ze in een hechte verzetsgroep. „Star 80", regie Bob Fosse Star 80 is het ware levensverhaal van Dorothy Hoogstraten. Dorothy werkte zich, na een ontmoeting met Playboybaas Hugh Hefner op van dienster tot „uitklapmeisje" en werd vervolgens Playmate van het jaar 1980 Als Dorothy gaat samenwonen met regisseur Peter Bogdanovich schiet haar jaloerse echtgenoot haar dood er pleegt daarna zelfmoord. Een hoogstandje van actrice Mariel Hemmingway. „Le bal", regie Ettora Scola In „Le bal" wordt het hele leven uitgedrukt in de beslotenheid van één enkele balzaal. „La storia di Piera", regie Marco Ferreri Hanna Schygulla is een wat wulpse deerne die het met de huwelijksmoraal niet nauw neemt. Isabelle Huppert is haar dochter en wil perse dat voorbeeld van haar moeder vermijden. Marcello Mastronni is de Giovanni lull die eindigt in een gesticht. Marco Ferreri is de Italiaanse regisseur dieziji voorkeur voor buitensporige en gruwelijke situaties, ook in deze film, niet uit de weg gaat. „El sur", regie Victor Erice Bijna tien jaar geleden verraste de Spaanse regisseur ons met De geest van de bijenkorf". In de film El sur gebruikt hij dezelfde motieven. Een intellectueel gezin dat toevlucht heeft gezocht in de provincie. Een intelligent, gevoelig kind als hoofdpersoon dat kleine en grote geheimen probeert te ontcijferen. Ook nu weer: met behulp van de bioscoop. En op de achtergrond half slapend doch dreigend het monster van de Spaanse burgeroorlog dat zo nu en dan een tentakel uitsteekt. Een film voor fijnproevers. GabrielaBraziliaans ritme in een gevoelige film. Hitchcock-films die Filmganger presenteert: de tegenstellingen. Versneld, vertraagde en tot stilstand gebrachte opnamen vertoont de produktie ons veertien Amerikaanse steden in vogelvlucht. Muziek en beelden smelten samen tot een filmische symfonie waarin de kracht en de macht to't het uiterste worden beproefd. „Koyaanisqatsi" biedt een weids ruimtelijk panorama dat ons tegelijkertijd op een angstaanjagende wijze benauwd. „Another time, another place", regie Michael Radford. De tweede wereldoorlog is in volle gang. Een aantal Italisaanse krijgsgevangenen worden bij Schotse families ondergebracht. Eén van de Italiaanse gevangenen wordt verliefd op een Schots meisje. Het preutse protestantse Schotland blijkt lijnrecht tegenover het zwierige roomse Italië te staan.... James Stewart in één 1958. Fanny en Alexander", regie Ingmar Bergman. Door de ogen van twee kinderen, Fanny en Alexander, volgen we de geslachten op het ritme van het komen en gaan der seizoenen. Het leven in een familie. Wat gebeurt er? Niets? Voortdurend van alles! Leg het in gevoelige handen van een groot, kunstenaar zoals Bergman en er ontstaat in alle eenvoud een geweldig verhaal van een welhaast schokkende geschiedenis die zich opent, die opneemt en zich weer sluit alsof er niets gebeurd is. VERVOLG VAN PAG. l wisten hoe de problemen moesten worden aangepakt. Voor het afvalwater van de zuivelfabriek kwam een stuwenstelsel met gemaal maar ook hier bleef het resultaat beneden de verwachtingen. De dijkgraaf memoreerde ook de strijd met US over wie zich in de toekomst met waterzuivering zou bezig houden. „We hebben aandoenlijke pleidooien gehouden om dit beheer door het voor een koud-buffet-dansant. Zaterdag 20 oktober a.s. organiseert uw gastheer Jan C. Sto/k een uitgaansavond, in de vorm van een koud-buffet-dansant. In het koud-buffet zullen voornamelijk Texelse pro du kt en verwerkt worden. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het orkest ,,die Feegel". Voor verdere informatie en tafel reservering (02226) 310. het restaurant waar altijd alles vers is. Waterschap te laten uitvoeren maar US heeft gewonnen en daar doen we niet moeilijk meer over. Het gaat goed zo." Verzilting Roeper was het met IJff eens dat verontreiniging door bemesting alle aandacht moet hebben maar hij vond ook dat de verzilting in de grond (door de invloed van zeewater) een rol speelde. Roeper had echter een oplossing voor het probleem. In Anna Paulowna krijgt men via een leiding zoet water vanuit het Noordhollands Kanaal. „Als Uitwaterende Sluizen nu met een leiding zoet water van de vaste wal aanvoert, willen wij daar best een paar dubbeltjes per hectare voor betalen. Dan hebben we goed zoet water en hoor je ons niet meer." Laatste spreker was Piet Bakker, opzichter van de RZI's. Hij vertelde dat de ingebruikname van deze nieuwe RZI voor hem en zijn medewerkers een „zeer mooie dag" was geweest. „We geven niet af op de oude installaties want we hebben er veel geleerd maar wat er nu staat maakt ons werk een stuk aangenamer. We wilen beloven dat alles zo goed en efficient mogelijk zal draaien." Tijdens de lunch in het dorpshuis kreeg burgemeester Engelvaart een tekening aangeboden van aannemer BVK uit Hoorn. De aanbieder woont in Schellinkhout en kende Engelvaart nog uit het verleden als eerste burger van Venhuizen. „Het is heel leuk om u hier terug te zien. We hebben fijn op Texel gewerkt, al was het niet naast de deur." 's Middags ging het gezelschap naar de nieuwe RZI waar Engelvaart en Roeper door middel van omdraaien van twee knoppen de beluchters in werking stelden. Ook werd gezamenlijk een plaquette onthuld die in herinnering houdt dat de RZI Oosterend in werking is gesteld door beide heren. Daarna werd onder leiding van Piet Bakker een rondleiding gemaakt over de nieuwe aanwinst van Uitwaterende Sluizen. Degene die de nieuwe installatie onder deskundige leiding wil bekijken is zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur welkom. Woensdag 17 oktober wordt in De Koog weer vlooienmarkt gehouden. Vanaf 10.00 uur zijn kinderen uit alle dorpen welkom om in de Dorpsstraat tweedehands spullen en zelfbereide eetbare waar aan de man te brengen. Het daarmee verdiende geld mogen de kinderen zelf houden. De afgelopen jaren is gebleken dat op deze wijze een leuke zakcent kan worden verdiend. De jeugdige marktkooplieden mogen niet ouder zijn dan vijftien jaar om te voorkomen dat de sfeer al te commercieel wordt. De organisatie berust bij De Koog Promotion. De deelnemers krijgen het advies hun koopwaar uit te stallen op een kleed en te zorgen voor een flinke hoeveelheid koopwaar zodat de markt niet binnen een uurtje is uitverkocht. Het is belangrijk dat ieder voldoende kleingeld bij zich heeft en dat het verdiende geld veilig kan worden opgeborgen, zodat geen diefstal wordt uitgelokt. Om die reden moeten de kinderen ook niet met hun geld „pronken". Eventueel kunnen ouders halverwege de markt een deel van de verdiensten in bewaring nemen. In verband met de kans op regen moeten de jonge kooplieden een stuk plastic bij zich hebben, waarmee de handel zonodig kan worden afgedekt en ze moeten in ieder geval warm gekleed zijn want anders houden ze aan de langdurige zit in de waarschijnlijk kille Dorpsstraat een longontsteking over. De Koog Promotion zal op de markt voor wat extra vertier zorgen. Een poging om Danny de Munck naar Texel te halen is mislukt. Wel zal waarschijnlijk worden opgetreden door clowns en misschien komt er ook een jeugdorkest. Na afloop van de markt, omstreeks half twee 's middags, is er in ieder geval de finale van de Koger playback-show waarbij de winnaars van de shows van de afgelopen zomer tegen elkaar in het strijdperk zullen treden. Dat gebeurt op het terrein bij Las Vegas. De jeugdige deelnemers aan de vlooienmarkt zullen hun handel niet hoeven te verlaten om thuis te eten want van De Koog Promotion krijgen ze allemaal een zak patat. Gratis adverteren Om de handel op de vlooienmarkt te stimuleren mogen circa 25 kinderen op kosten van De Koog Promotion in de Texelse Courant adverteren. De jeugdige marktkooplieden mogen bij de krant een „Texelaartje" van drie tot vier regels opgeven en de rekening gaat dan naar De Koog Promotion. Schaakclub En Passant onderneemt pogingen volgend jaar een Georgische schaakmeester voor één of meer simultaanseances maar Texel te halen. De eerste contacten zijn reeds gelegd en organisator A.C. Bakker heeft goede hoop dat zijn plannen gerealiseerd zullen worden. De schaakmeester zal dan deel uitmaken van de Russische delegatie die het eiland in mei bezoekt in verband met de dodenherdenking. Dit maakte A.C. Bakker maandagavond in De Lindboom bekend tijdens de jaarvergadering van de schaakclub. De vereniging bestaat binnenkort 25 jaar en met het oog daarop zal in de naaste toekomst nog een aantal schaakfestiviteiten worden georganiseerd waaronder een toernooi omstreeks de jaarwisseling. Competitie In de hoofdgroep van de clubcompetitie werd Paul Eelman snel overrompeld door H. Broekema. Eelman kwam in moeilijkheden toen zijn tegenstander kans zag de stelling te openen juist toen de koningsvleugel van Eelman slecht te verdedigen bleek Joop Rommets raakte met witte stukken tegen Jaap Dros snel in de problemen, maar kreeg plotseling gevaarlijk tegenspel toen Dros wat al te inhalig een poin verschalkte. In de afgebroken stand zal Dros het zwaar te verduren krijgen. In de B-groep remiseerden Wim Hoekman en Auke Terpstra junior hoewel de laatste over een pluspion beschikte. De stelling was echter bijzonder troebel en toen Hoekman een puntendeling voorstelde ging Terpstra daar vrijwel onmiddellijk op in. M. Bremer speelde in een vlot partijtje A. van Loon naar een nederlaag terwijl Ferry van Tatenhove met nuchtere zetten een stormloop van Bart Heijnen uiteen sloeg.E. de Visser gebruikte zijn routine om zich W. van de Rijke van het lij te houden. Rob Terpstra streed lange tijd voor een kansloze zaak tegen A.C. Bakker die de partij op zijn gemak tot winst voerde. Uitslagen: Hoofdgroep: H. Broekema-P. Eelman 1—0 J. Rommets-J. Dros afegebr. B—groep: F. van Tatenhove-B. Heijnen 1—0 W. van de Rijke-E. de Visser 0 1 A.C. Bakker-R. Terpstra 1—0 M. Witte-F. Eijgenraam afgebr. M. Bremer-A. van Loon 1—0 K. Bruining-O. van Loo 1—0 N. van Heeringen-W. Pranger Zz—Zz A. Terpstra jrrW. Hoekman Zz Zz Het Asser Mannenkoor komt zaterdagt 27 oktober naar Texel om met het Texels vrouwenkoor een concert te geven in de R.K. kerk van Den Burg. Het is dit jaar 40 jaar geleden dat vele Texelse mannen naar Assen werden getransporteerd. In 1969 heeft dit koor ook een herdenkingsconcert op Texel gegeven. De groep uit Assen bestaat uit ongeveer 120 personen, koorleden met hun echtgenotes, en het is onmogelijk al deze mensen onder te brengen bij leden van het Texels vrouwenkoor. De organisatie van het concert is dan ook op zoek naar gastgezinnen die één of meer personen voor een nacht willen onderbrengen. Opgaven en inlichtingen bij mevrouw A. Oskam, Schilderend 44, Den Burg, tel. 02220-2185 of mevrouw A. Dogger, De Rede 17,'Den Hoorn, tel. 02226-314. Geboren: Harmpje Willemina, dv; Johan K. Amens en Jetske W. E. Robijn; Wilhelmina Jacoba, dv. Cornelis P. M. Zijm en Wilhelmina J. Jansen; Dennis, zv. Koert Koster en Catholijntje J. de Ridder; Bart, zv. Rudolf J. Boom en Christina C. M. Slot; Martin, zv. Cornelis Versteeg en Maria M. Voorthuijzen; Arjan, zv. Maarten J. C. Koorn en Dorothea A.C.M. Slot; Jacob Christiaan en Annette Elisabeth, kinderen van Jacob Krijnen en Anna Christina Keijser; Eva Godefrieda Maria dv. GodefridusW. M. Witte en Maria J. G. Leber; Boite Lourens, zv. Antonius C.S. Witte en Janette H. Vlas; Jaap-Jan, zv. Johannes H. L. de Haan en JannaC.( Hooijschuur. Overleden: Pieter Boon, oud 71 jaar; Margaretha Slot-Hoogerwerf, oid 72 jaar; Jannetje Smit-Bakker, oud 85 jaar; Cornelia C. Witte-Bakker, oud 58 jaar; Bregje Dros, oud 81 jaar; Willem F. Fock, oud 75 jaar; Cornelis Hin, oud 74 jaar. Ondertrouwd: Johannes J. Ran en( Johanna Wijnja; Peter C. de Bruijn en Belina S. Veenstra; Marcel G. Bakker en Henriëtte F. J. Lap; Petrus J. Geersen en Pieternella J. van der Slikke. Onder deskundige leiding wordt dinsdagmiddag voor het laatst dit seizoen een kerkentocht gehouden De tocht begint om 14.00 uur bij ds Schuilhut aan de Dorpsstraat in De Koog. De rondrit wordt gemaakt met eigen auto's en deelname is gratis. Mensen die geen auto bezitten kunnen als regel meerijden met anderen. Maandagavond wordt de laatste diavoorstelling gegeven in de n.h. kerk van De Koog met beelden gemaakt door een Texelaar over zijn woonplaats. De avond begint om 20.00 uur en de entree is f2— Kinderen betalen één gulden.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2