irerbodige 'kerkhofmotie' gor raad toch aangenomen Kwaliteit ruwvoer lager door slecht weer Harley Rob Smidt mooiste straatmotor LAND f BOUW eer verfspuiter n het werk semd geld Poppenkast in Ouwe ULO Hoornder kerk te bezichtigen Straatpiraat aG12 OKTOBER 1984 TEXELSE COURANT ei i .meenteraad heeft dinsdagavond met zeven tegen zes ten de motie aangenomen waarin wordt uitgesproken en W. moeten onderzoeken of het voormalige kerkhof Hg j{ Vogelmient in De Koog kan worden bewaard. Tevens bepaald dat de inmiddels begonnen procedure om op bungalows te kunnen bouwen alleen mag worden als de raadscommissie voor ruimtelijk en ^Jstingsbeleid daarmee akkoord gaat. lie was overbodig omdat B. reeds hebben toegezegd dat nader over de zaak zullen ■n en o.a. met sigenaar Ennia zullen gaan Het overbodige karakter motie werd door mede- Gelein Jansen van het t ontkend. Toch wilde hij i niet intrekken omdat hij zei alleen op deze wijze lamentatie voor de iedschrijving bewaard zou Er zou anders alleen maar jmmierè samenvatting in het tenlijstje worden omen. Ook Gerbrand Poster VVD die er eerst anders (acht, hanteerde dit argument 3motie te steunen, lekend staakten in de vorige ergadering de stemmen over iotie, zodat deze opnieuw in ig moest worden gebracht. waren er dertien raadsleden, ilboren was met vakantie en njnen had telegrafisch vanuit laten weten dat haar naar Nederland door sche pech was vertraagd, zodat niet van de partij kon zijn. Jansen vertelde bij het begin discussie dat hij in overleg met ;en achterban van zijn partij tot clusie was gekomen dat het joed was om de motie te len. Verschillende argumenten de motie zijn verwoord, werden jngrijk geacht dat ze in ieder noeten worden vastgelegd om odig later naar terug te kunnen ■n Asselt van Texels Belang zei cehoefte aan de motie te f ouder Schilling vond dat ook en ijidelijk kwaad omdat een deel gemeenteraad er anders over Hij vond het kwalijk dat er loden zijn die blijkbaar geen ie hechten aan duidelijke gingen van het college, door zo'n motie vast te houden, onderstelde dat die koppigheid igegeven door zucht naar «stiging. ,,We hebben alles iegd wat men maar wilde. Nu zo nodig door die motie laten (ijk eens hoe goed we zijn", ig richtte zich rechtstreeks tot •gezwaaide' Poster en zei: iom doet u zo? Ben ik tekort »ten? Ik wacht op uw «tie!" Waarop Poster uitlegde dat motie nuttig vond in verband :t vastleggen voor de historie en 1 toevoegde dat hij wèl owen heeft in het college. Ook inliet zich in die zin uit, waarop constateerde dat men dan bij :oezegging van het college een zou kunnen aannemen terwille Ie geschiedschrijving. Dat vond idelijk bespottelijk, maar hij de kwestie niet belangrijk sg om er echt een rel over te ipen. ,,Het sop is de kool niet anders zou ik nu heel andere twenties trekken!" De motie 'ervolgens in stemming icht, waarbij Paul Kikkert, Jan selt. Joop van der Meer, Klaas Iregt, Daan Schiling en Piet zich als tegenstanders lieten sch en Zee" aanleiding van de brief van G. &amp uit De Koog over hinder 'oeristen van „Bosch en Zee" op '"grenzende bouwland, '5uw zijn in Den Burg diverse «n bewerkt met een verfspuit. In 'acht van maandag op dinsdag h het Arbeidsbureau, de Hema, lïhuis Moerbeek, architecten- Visser, de muzieknis en enkele •culiere gebouwen voorzien van tolen en teksten (o.a. „no pigs") Obolen in zwarte en rode kleur. Mlitie heeft de zaak in onderzoek. ^duitse marken iache franken 5 franken fse kronen ^rse franken kronen fkaanse dollars ponden -nrïjkse schilling 3r>se lires 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 constateerde Jan van Asselt dat hier sprake is van een buitengwoon ongewenst conflict tussen agrariërs en recreanten. Het was volgens hem een uitvloeisel van het in gebreke blijven van Jarino wat betreft de verplichting om voor de voorgeschreven opervlakte grond bij het „Bosch en Zee"complex te zorgen. De afrastering is bij de bouw van de appartementen gesloopt en is nooit hersteld. Wethouder Daan Schilling zei de ontevredenheid van Van Asselt te delen. Maar de gemeente kan Jarino niet dwingen om alsnog de ontbrekende grond erbij te kopen want er is verzuimd dit bij de afgifte van de bouwvergunning voor te schrijven. Men kon het alleen maar verzoeken en dat is gebeurd. Zonder resultaat overigens, want pogingen van Jarino om een stuk land van de buren te kopen zijn mislukt. Wat nu aan de orde,is is een kwestie van privaatrecht, die door de partijen zelf moet worden opgelost. Relatienota Het rapport van de landbouworganisaties over de gevolgen van de aanwijzing van relatienotagebieden op Texel is heel geschikt om te worden uitgereikt aan mensen die Texel bezoeken en misschien onvoldoende op de hoogte zijn van de belangen die hier in het geding zijn. B. en W. zouden het stuk daarom moeten vermenigvuldigen en voorzien van een fraaie omslag bij allerlei gelegenheden kunnen uitreiken. Aldus een voorstel van Jan van Asselt van Texels Belang, die dit zag als een manier om buitenstaanders duidelijk te maken hoe op Texel over relatienotaproblematiek wordt gedacht. Wethouder Schilling zegde dat niet toe. Hij wees erop dat het rapport de visie is van de samenstellers en dat het eerst in commissieverband moet worden behandeld om vast te stellen of deze visie door het gemeentebestuur kan worden overgenomen. De burgemeester waarschuwde voor 'politieke voorlichting' en Joop van der Meer vertelde dat zijn partij er al voor heeft gezorgd dat het rapport op tafel ligt bij de provinciebestuurders, „netjes in een kaftje". Aardgas Joop van der Meer sprak de hoop uit dat het college er in zal slagen om financiële compensatie te krijgen voor het feit dat Vlieland straks medegebruiker is van de gasleiding, die voor een belangrijk deel door Texel is betaald. Dat geld zou dan wel gebruikt moeten worden om de aanleg van aardgas in thans niet aansluitbare delen van het Texelse buitengebied te bekostigen. Dirk Terpstra informeerde of het college al stappen had ondernomen. De brief die zijn fractie hierover had geschreven is al weken geleden bij het college op tafel gekomen. Wethouder Klaas Barendregt liet hoopgevende maar vage geluiden horen. Hij zei dat het college naar het hoofdkantoor van het gasbedrijf in Tiel is geweest om over de aansluiting van het buitengebied te praten. Daarbij is ook de kwestie over het medegebruik van de leiding door de Waddenzee aan de orde geweest. Over de inhoud van het gesprek wilde de wethouder niets zeggen maar wel dat het 'zeer constructief' was geweest en dat spoedig ook met de Gasunie zou worden gepraat. Geen vlonders Het college voelt er niets voor om de gevaarlijke plaatsen langs de waterpartijen in De Mars te beveiligen door middel van vlonders. Men denkt namelijk dat de situatie daardoor juist gevaarlijker wordt; iemand kan onder de vlonder raken. Gerbrand Poster die samen met Gelein Jansen om maatregelen had gevraagd, wilde dat er nu iets anders zou gebeuren. Dat werd toegezegd. Barendregt beloofde heiningen te zullen plaatsen op de plaatsen waar het talud steil is. Ambtenaar J. Eerkens kreeg eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij vertrekt ƒ110 50 binnenkort naar Oude Pekela. 5 39 Met ruime meerderheid van stemmen 35 50 herkoos de raad diverse leden van de 38 25 woonruimte adviescommissie: C. ƒ134 75 Koorn (namens de huiseigenaren), D. 29 50 Maas (namens de vakbeweging), J. S. 3 40 Keijser (namens de agrarische sector), f 4'11 M. Vonk-Slik (namens de 15 82 overkoepeling van 17 20 vrouwenorganisaties), J. C. de Graaf Ploeger-Verseput (namens de ledencontactgroep van de woningbouwvereniging) Toen de (her)verkiezing van J. J. van den Berg aan de orde was, staakten de stemmen wat mogelijk was omdat een van de stemmen ongeldig moest worden verklaard. Er werd opnieuw gestemd en daarbij werden vijf stemmen uitgebracht op Van den Berg en acht op de tweede kandidaat J. W. Geus. Laatstgenoemde werd dus benoemd. Afschrijving B. en W. zullen voortaan alle verzoeken om afschrijving (kwijtschelding) van plaatselijke belastingen zelf afhandelen. Op verzoek van Peter Bakker van de PSP zal de raad toch vertrouwelijk op de hoogte worden gehouden van de aanvragen om afschrijving en van de beslissingen, zodat het beleid in deze in de gaten kan worden gehouden. Bakker vond dat nodig omdat binnen de raad verschillend over het kwijtscheldingsbeleid wordt gedacht. Operatoir De raad verschafte een extra krediet van ƒ1437— aan de o.l. school van De Koog voor de aanschaf van materiaal voor rekenen, wat de helft is van de totale kosten. Riet Huitema-Vos van het CDA vroeg zich af of alle scholen op Texel nu van deze rekenmethode gebruik maken. Dat leek haar wenselijk met het oog op het vervolgonderwijs, waar leerlingen van diverse scholen van Texel uiteindelijk samenkomen en dan dezelfde 'rekenachtergrond' hebben. Volgens wethouder Zegers hanteren practisch alle scholen de genoemde rekenmethode. De gemeente kan dat echter niet opleggen; de scholen moeten dat zelf uitmaken. De burgemeester merkte op dat het in geval van een openbare school wel mogelijk is dat de gemeente zich wat betreft leermethoden uitspreekt. De gemeenteraad is immers het bevoegd gezag voor deze scholen. MAB-club Het voorstel om een nieuw voorbereidingsbesluit te nemen en aldus een artikel 19-procedure mogelijk te maken voor een gebouwtje op de motorcrossbaan van' de MAB-club bij het vliegveld, kon worden ingetrokken Op grond van het oude voorbereidingsbesluit hadden GS nl. zojuist een verklaring van geen bezwaar afgegeven, zodat de bouwvergunning kan worden verstrekt Sporthal Paul Kikkert van Texels Belang had uitgerekend dat de nieuwe lening die de Welzijnsstichting zal aangaan ter financiering van de sporthal een vermindering van kapitaalslasten van ƒ14.000,— per jaar veroorzaakt. Hij informeerde of dat zal betekenen dat de gemeente straks ƒ14.000,— minder subsidie aan de Welzijnsstichting kan verstrekken. Dat kon niet worden toegezegd, maar in ieder geval zullen de exploitatiekosten van de sporthal met dat bedrag dalen. hun prijs. Rob Smidt, zijn Harley Een custom bike in concoursconditie glimt als een spiegel. De tot „chopper" omgebouwde Harley Davidson van Rob Smidt uit Oosterend werd het afgelopen weekend in de Leidense Groenoordhal uitgekozen tot de mooiste straatmotor van Nederland. Naar de bijeenkomst van de Stichting Custom Car werden veertig motoren uit diverse landen gestuurd. Voorwaarde voor mededinging was dat de motor goedgekeurdwas voor wegverkeer. handen genomen. Rob Smidt vond dat er wat weinig vermogen in het 1200 cc „shovelhead" blok zat, dus monteerde hij een andere krukas die de slag van de cilinders met maar liefst 20 millimeter verlengde. Er werden kortere zuigers aangebracht. Het motorblok werd 1500 cc en nu verlopen de inhaalmanoeuvres ook bij hogere snelheden naar wens. Spuiten Na al deze ingrepen werden nogal wat onderdelen verchroomd en begon Smidt met zijn specialiteit: het aanbrengen van decoratief spuitwerk, het „custom painten". Smidt oefent dit ambacht min of meer professioneel uit. Bij het ontwerpen van de motieven moet hij gedacht hebben „eenvoud is het kenmerk van het ware" want de woeste voorstellingen (aap eet vrouw) die vaak in custom paint worden verwerkt bleven achterwege. Er zitten niet veel accessoires op de motor, daar houdt Smidt niet ten. Deze winter gaat het hele spul nog eens uit elkaar. Er moet een bredere achterband om dus moet het achterspatbord verbreed worden. Bovendien moet het blok nog even uit Aan die eis voldeden ettelijke inzendingen niet. Vaak betrof het „fietsen" waarvan de voorvork zo ver naar voren stond dat er in de praktijk niet mee te sturen valt. Dat is met de Harley van Smidt wel mogelijk, hij ging er zelfs al mee op vakantie naar Zwitserland. De fraaie motorfiets is een zogenaamde low rider,, een heel laag ding. Om die speciale vorm te bereiken werd eerst de hele fiets uit elkaar gehaald. De voorste buizen van het dubbele wiegframe werden van hoek veranderd en aanmerkelijk verlengd, evenals de bovenste. De achterste buizen werden ingekort. Door deze operatie moest de startmotor komen te vervallen, want onder de buddy moest ook nog plaats blijven voor de smeerolietank. Smidt moet zijn motor dus aantrappen. De voorvork, een belangrijk gegeven bij choppers, tikte hij in Zweden op de kop. Een monteur daar had hem zelf gemaakt. Dat is te zien ook. De kroonplaat is van massief staal, ongeveer twee centimeter dik en de vorkpoten kunnen er op drie verschillende standen aan bevestigd worden. Hoe steiler, hoe directer het stuurka rakter. Niet alleen het frame werd onder Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Wilsterstraat, Marei- straat. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog en direkte omgeving, leder wordt verzocht het pa pier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. In de voorspeelruimte van de muziekschool (dorpshuis d'Ouwe ULO) in Den Burg wordt zaterdag a.s. een poppenkastvoorstelling gegeven, verzorgd door de poppentheatergroep van toneelvereniging Sint Jan. De voorstelling duurt een uur en is georganiseerd door de dorpscommissie van Den Burg. De entree bedraagt ƒ2,— (donateurs ƒ1,— In verband met de herfstvakantie zal de hervormde kerk van Den Hoorn dinsdag en donderdag a.s. voor bezichtiging zijn opengesteld, beide dagen van 14.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis maar wie de toren wil beklimmen (wat alleen bij gunstig weer wordt toegestaan) betaalt ƒ1, per persoon ten bate van het restauratiefonds. Een 18-jarige Texelse jongeman vermaakte zich op het haventerrein van Oudeschild met wat de politie „straatpiraterij" noemt. Hij joeg wandelende toeristen schrik aan door hen met de auto rakelings te passeren en door te doen alsof hij ze wilde aanrijden. De angstig geworden mensen vluchtten de dijk op en het café in. Buiten bleef de jongen met zijn auto wachten om het spel voort te kunnen zetten zodra iemand weer naar buiten kwam. De politie heeft de jongen aangehouden en verhoord. elkaar. Dat is overigens niet de hoofdklus voor volgend jaar, er staat namelijk ook nog een Amerikaanse auto die tot „custom car" moet worden omgebouwd. Daarmee gaat Rob Smidt volgend jaar naar de bijeenkomst van de Stichting Custom Car Uit de analyse-uitslagen van het ruwvoeronderzoek blijkt dat het gewonnen en opgeslagen kuilgras een lagere voedingswaarde heeft in vergelijking met voorgaande jaren. De oorzaak moet gezocht worden in de mindere uren zon en het natte weer tijdens de groeiperiode. Ook het niet voldoende kunnen drogen van het gras op het.veld is een oorzaak. De veldperiode werd daaardoor wel eens te lang. Naast het feit dat het kuilgras een lagere voedingswaarde heeft, is de ammoniakfractie (NH3 fractie) in vele kuilen te hoog. Dit wijst erop dat het inkuilproces niet optimaal is verlopen. Tijdens het inkuil proces zijn er eiwitten afgebroken tot ammoniakverbindingen. Dit betekent verlies van eiwit. Alles wijst er dan ook op dat het zeer moeilijk zal zijn om de hoog produktieve melkkoeien op de norm te kunnen voeren tijdens de stalperiode. Ook al wordt er een hoog percentage krachtvoer verstrekt. Misschien dat de snijmais, mits niet te vroeg wordt geoogst, nog iets kan goed maken aan de VEM waarde van het totale ruwvoerrantsoen. Boterzuursporen ammoniakfractie kan boterzuursporen bij zich hebben. Voor de veevoeding zelf is dat niet erg. Anders ligt het als deze boterzuursporen in de melk komen. Vooral bij de kaasbereiding komen er dan problemen. Boterzuur in de melk geeft nl. gasvorming, deze veroorzaakt grote gaten en „losse" kaas met een slechte smaak. Tijdens de stalperiode is de kans op besmetting het grootst want de koeien komen dan meer in aanraking met mest en kuilgras. Onderzoek en korting Alle melk wordt zes keer bij het kwaliteitsonderzoek onderzocht op boterzuursporen. Wanneer de uitslag positief is wordt er twee cent per kg melk per 14 dagen ingehouden. Dit kan een flink schadebedrag voor de melkveehouder opleveren. Hoe te voorkomen Goede melkwinning begint bij de veeverzorging in de stal. De ligplaatsen van de koeien moeten schoon en droog zijn. Dit geldt voor alle soorten stallen. Dit omdat de besmetting van de melk buiten de koe omgaat. Het scheren van de koeien kan daarbij een hulpmiddel zijn. Het vroegtijdig wegscheren van de beharing rond uier op deze plaatsen blijven nl. makkelijk zand- en mestdeeltjes zitten, die met het aansluiten van de tepelhouders in de melk kunnen komen. Voordat er aangesloten wordt, zorgen voor een droog en schoon uier en tepels. Uit onderzoek blijkt dat ook van vuile koeien schone melk geleverd kan worden, als de uiers met tepels maar schoongemaakt worden met een zeepoplossing en daarna goed worden afgedroogd. Alleen sproeien zonder afdrogen is onvoldoende. Te gemakkelijk gaan er dan nog boterzuursporen bij het aansluiten van de tepelhouders met de melk mee. Ondanks kwalitatief minder goed ruwvoer is het mogelijk om melk af te leveren zonder melkzuursporen. Dit alleen wanneer alle aandacht wordt besteed aan het melken en de voorbehandeling. Hiermee wordt de zuivelindustrie gediend en dus de melkveehouder zelf. Rantsoen berekening is het van belang dat de melkkoeien op de norm worden gevoerd. Hiervoor is nodig een rantsoenberekening. Dit kan door de melkveehouder zelf worden gedaan maar ook is het mogelijk om dit te laten doen door de Vereniging voor Veehouderijbelangen. Tegen geringe kosten worden dan rantsoenen berekend. De rantsoenen via de Koppeling Melkcontrole- veevoeding geven een goede basis voor een juiste veevoeding en dan speciaal voor het melkvee. Dit om de kosten op het veehouderijbedrijf enigszins in de hand te houden. Want de veevoerkosten bepalen grotendeels het inkomen op het meidveehouderij bedrijf. Dat bij ieder melkproduktie veelal een andere kostenpost staat aan veevoer blijkt uit het overzicht van onderstaande bedrijfsgegevens. Twee bedrijven met ongeveer dezelfde melkproduktie per koe gaven een ander bedrag uit voor veevcerkosten. Gelijke veebezetting per ha. Bedrijf a met een melkproduktie van 5775 kg melk met 4.13% vet en 3.24% eiwit had aan bijkomende voerkosten ƒ1700,— per koe. Aan opbrengst min voerkosten was het bedrag f3075,— per koe. Bedrijf b had een melkproduktie van 5730 kg melk met 4.25% vet en 3.34% eiwit en kwam. aan bijkomende voerkosten van ƒ2290— per koe. De opbrengsten min voerkosten per koe waren ƒ2435,—. Dit betekent een verschil van maar liefst (ƒ3075- min ƒ2435,-) ƒ640,- per koe. Over 40 melkkoeien is het verschil toch ruim ƒ25.000,—. Voor een groot deel zijn daardoor de inkomens verschillen binnen Ho rnelkweohru •Horr

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7