Woningbouw in Oosterend eerst in beperkte mate Open dagen stroom en waterfabriek Provincie heeft kritiek op omvang Vragen kunstenaars over marktindeling niet gehonoreerd SV Texel stopt met inzamelen papier Rapport landbouworganisaties geprezen ,,Te gebruiken door voor- en tegenstanders relatienota Koffieochtend van contactvrouwen Landbouw organisaties info-avond over bomen in De Cocksdorp Selectie zaalvoetbal Verloting Starkenburgh „Ja Natuurlijk" voor Plattelandsvrouwen TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 OKTOBER 198 De Provinciale Planologische Dienst heeft in een reactie op het ontwerp-bestemmingsplan Oosterend-noord gesteld dat de gemeente veel meer woningen wil bouwen dan aanvankelijk in het structuurplan is bepaald. De algemene uitgangspunten van het bestemmingsplan worden door de PPD onderschreven maar wel worden vraagtekens geplaatst bij de exploitatieopzet van het plan en de verwervingskosten van de grond. Wethouder Schilling deelde woensdagavond in de commissie ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid mee dat gepoogd zal worden het bouwen van premie woningen aan de Mulderstraat en vrije sector woningen op de plaats van de huidige volkstuinen achter dorpshuis De Bijenkorf toch zo snel mogelijk uit te voeren. ,,We gaan een deel van het plan snel uitwerken." Ingreep Probleem daarbij is nog steeds het kopen van de benodigde grond. De familie Koning wil geen land verkopen en de N.H. kerk wil dat wel als de gemeente toezegt dat er binnen drie jaar gebouwd gaat worden. Als men een deel van het bestemmingsplan snel wil uitvoeren moet er gebouwd worden op de volkstuinengrond die nu eigendom is van de kerk. De vraag is dus waar dan nieuwe volkstuinen moeten komen. ,,Wat betreft de familie Koning hebben we gedacht aan een onteigeningsprocedure maar daar wordt je, als je er langer over nadenkt, ook niet vrolijk van. Dat is toch een hele ingreep die veel tijd en energie kost", aldus wethouder Schilling. De gemeente wil eerst nog eens met de dorpscommissie Oosterend rond de tafel over de verdere ontwikkeling van een beperkte uitvoering van het Burgemeester en wethouders zijn bereid ,,het fenomeen kunstmarkt" op de maandagse markt in Den Burg te vervolmaken en daarover in discussie te gaan met Texelse kunstenaars maar de vragen en protesten die namens deze groep werden verwoord in een brief van Rob Valkenburg en Ben Witte kunnen niet worden gehonoreerd. Zoals bekend stonden de kunstenaars altijd verspreid over de maandagse markt en moesten ze bij de definitieve invoering van de nieuwe marktverordening verhuizen naar het midden van de Groeneplaats. Daar stonden deze zomer een vijftal kramen met kunstaanbiedingen bij elkaar en de betrokken „ondernemers" zeggen dat deze plaats niet uitnodigt tot kopen. Deels omdat men bij elkaar staat en omdat de kunstmarkt geheel los staat van de warenmarkt. Het publiek loopt automatisch het rondje Parkstraat, langs het raadhuis naar de Binnenburg waardoor men niet in aanraking komt met Texelse kunst. Elke week Naast de branche-indeling kent de nieuwe marktverordening ook de verplichting tot elke week aanwezig zijn met een kraam. Dat geldt voor de warenmarkt in de periode van 1 april tot 1 oktober. ,,Zo kan in die periode een aantrekkelijke markt worden aangeboden", aldus het college. De kunstenaars met een kraam willen echter alleen in de zomermaanden op de markt maar als ze niet aan de verplichting om elke maandag te verschijnen voldoen wordt hun standplaatsvergunning ingetrokken. „Daarom hebben we een keuze gemaakt tussen warenmarkt en kunstmarkt", aldus B en W, met de aanvulling dat de huidige plaats van de kunstenaars geen „uithoek" is. „Voor deze kunstmarkt geldt een vrijer regime dan voor de warenmarkt en men staat tegenover de groenten- en fruitkraam. Het is een overgangsgebied." Ben Witte had het college verzocht om vrijstelling van de bepaling dat men wekelijks op de markt moest verschijnen, zodat hij (en anderen) toch op de warenmarkt kunnen staan. Het college voelt niets voor die vrijstelling. „De moeizaam verkregen overeenstemming over de marktverordening zou daarmee ongedaan worden gemaakt. In het kader van rechtsgelijkheid voor alle standplaatshouders moeten we dit verzoek afwijzen." Er wordt nog op gewezen dat de kunsthandelaren de keuze hebben gehad op de warenmarkt of de kunstmarkt te gaan staan. Het verzoek van Witte en Valkenburg om de kramen op de markt iets anders op te stellen is alleen bespreekbaar. bestemmingsplan. De planologische dienst krijgt antwoord op haar kritiek maar ook moet nog gepraat worden over de werkelijke woningbehoefte in Oosterend. „We moeten natuurlijk met goede en juiste argumenten komen", aldus Schilling. Containers Bij het bespreken van de begroting werd bekend gemaakt dat de Windsurfciub en het Waterschap Texel steeds dichter bij een concreet plan komen voor een accommodatie op de dijk. „Er is min of meer' overeenstemming", aldus Schilling die niet precies wist wat er gaat gebeuren. Eigenaars van land bij Dijkmanshuizen zijn echter al benaderd over de mogelijkheid van verkoop van hun grond ten behoeve van parkeerplaatsen. Eerder was al hekenH geworden dat de surfaccommodatie waarschijnlijk zal bestaan uit verplaatsbare containers. Gelein Jansen vroeg of de gemeente en het Waterschap intensief overleg plegen over het beheer van wegen. Jansen had gelezen dat samenwerking in deze vele duizenden guldens besparing kan opleveren. De CDA-er vroeg dit naar aanleiding van de investering van 20 mille voor het opstellen van een beheer- en onderhoudschema voor de Texelse wegen. Dat bedrag bracht Joop van der Meer van de VVD tot de vraag of er momenteel dan geen beheersplan was. Schilling: „Gemeentewerken wil het duidelijk in schema hebben. Het was soms wat meer hap-snap-werk en nu moet er een lange termijn beleid komen." DERDE CONTAINER BRAND In de nacht van dinsdag op woensdag moest de brandweer uitrukken om een brandende oud papier container op het terrein van voetbalvereniging SV Texel te blussen. De brandweer werd om twee uur gealarmeerd en had het vuur snel onder controle. Het bestuur van SV Texel heeft naar aanleiding van de aangestoken brand besloten voorlopig te stoppen met het inzamelen van oud papier. Het was dinsdagnacht de derde keer dat deze container in brand werd gestoken. Volgens SVT-penningmees- ter Hans van Zeijlen bedraagt de schade ongeveer ƒ900—Het verbrande papier moet worden afgevoerd, de container moet worden geschuurd en geschilderd en de vorige keren waren ook de deuren van de metalen bak door de hitte ontzet. „Op deze manier verdienen we dus geen cent aan oud papier. We maken met het inzamelen alleen maar kosten en daarom stoppen we er mee. Als de politie de brandstichters gevonden heeft gaan we misschien weer door. Nu heeft dat geen zin", aldus Van Zeijlen. Mensen die dus gewend waren oud papier bij SV Texel af te leveren zullen nu een andere vereniging moeten uitkiezen. Jan van Asselt had het in de laatstgehouden raadsvergadering al gesuggereerd en hij kreeg woensdagavond tijdens de commissievergadering RO steun uit onverwachte hoek. ,,We zijn het met Van Asselt eens; maak er maar een boekje van. Dat kan de gemeente dan uitreiken aan mensen die meer willen weten over dè problematiek en mogelijkheden van de relatienota. Het rapport is nuttig voor voor- en tegenstanders van deze plannen", aldus Dirk Terpstra van het Pakt. Beide partijen waren tevreden over het rapport dat over de effecten van relatienota is gemaakt en dat door de Texelse landbouworganisaties is aangeboden aan het gemeentebestuur. De bespreking van het rapport leidde tot de unanieme conclusie dat het hier een overzicht betrof met „objectieve signalen." Joop van der Meer had begrepen dat het rapport van de provinciale directie landbouw en voedselvoorziening en het Consulentschap voor de Rundveehouderij in Noordholland een protest was tegen de relatienota. „Als dit de relatienota moet tegenhouden dan weet ik nog wel een beter verhaal op te stellen. Er staan veel tegenstrijdigheden in." Wethouder Daan Schilling legde uit dat het rapport niet meer of minder is dan een uitleg „van wat er momenteel gaande is". RO-ambtenaar Jim Ie Roux Dinsdag wordt in De Pelikaan een koffieochtend gehouden van de Contactvrouwen van Landbouworganisaties en bloembollencultuur. Tijdens de bijeenkomst wordt de dia-serie „Wat komt er uit de hand van de agrarische vrouw uit Noordholland" vertoond met aansluitend een quiz. De aanvang is 9.15 uur en belangstellenden zijn welkom. Het actiecomité De Cocksdorp en de dorpscommissie uit hetzelfde dorp vinden hun woonplaats te kaal. Donderdag 25 oktober wordt in het Eierlandsche Huis een informatieavond gehouden waarin beide instanties zullen pogen duidelijk te maken dat er in De Cocksdorp meer bomen moeten komen. Bomen kosten geld en het actiecomité wil met de bevolking bespreken waar de bomen eventueel moeten komen en wat de Cocksdorpers aan arbeid kunnen bijdragen. Ook zal gediscussieerd worden over de vraag hoe de gemeente enthousiast gemaakt kan worden voor meer openbaar groen in dit dorp. Het is de bedoeling de bomen volgend jaar te planten in het kader van het jubileumfeest 150 jaar Eierland. De bijeenkomst waar iedereen welkom is begint om 20.00 uur. -V Met de bouw van de centrale bij Oudeschild in 1971 werd het tweede ..stoomtijdperk" iritjeiuid. Mensen die willen weten hoe de Texelse electriciteit wordt opgewekt en hoe een deel van het drinkwater wordt geproduceerd kunnen vrijdag en zaterdag terecht tijdens de open dagen van de PEN-centrale annex waterfabriek nabij Oudeschild. Beide dagen kan het publiek zich tussen 10.00 en 17.00 uur laten voorlichten. Er worden geen rondleidingen gehouden. De mensen kunnen vrij rondlopen en op strategische plaatsen staan deskundigen. De toegang is vrij. vertelde dat het rapport niet beschouwd kan worden als een protest tegen de relatienota omdat het is gemaakt door ambenaren die de minister als directe baas hebben. „Dan kun je niet andere geluiden vertolken als je baas. In het rapport worden objectief de gevolgen van de nota bekend gemaakt", aldus Le Roux. Techniek Van Asselt herhaalde zijn mening dat het rapport een goed inzicht geeft in de agrarische structuur op Texel en Gelein Jansen vroeg of het rapport als een informatieboekje een verklarende woordenlijst kon krijgen. Voor een leek staan er veel technische afkortingen in. De CDA-er zei blij te zijn met het werkstuk. ..Het is me nu ook duidelijk hoe die geruchtmakende raadsvergadering is ontstaan. De mensen op de tribune hadden heel andere cijfers dan wij. Eindelijk wordt die geheimzinnigheid opgeheven." Jansen verkeerde in de mening dat ook de CDA-statenfractie naar aanleiding van het bezoek aan Texel negatief dacht over de uitwerking van de relatienota, hoewel men publiekelijk bekend maakte juist meer overtuigd te zijn geraakt van het nut van deze beheerslandbouw. Jansen: „Onze statenfractie heeft meer begrip gekregen voor de situatie op Texel en niet voor de nota." Verschillende raadsleden uitten hun ongerustheid over sommige conclusies in het rapport wat wethouder Schilling weer tot de conclusie bracht dat het rapport weergeeft wat de raad onder andere in afwijzende moties betreffende de nota al heeft uitgesproken. De vrouwenselectie zaalvoetbal speelt als voorbereiding op de wedstrijd tegen Watervogels een oefenwedstrij tegen een selectie van Texelse Boys. De volgende speelsters worden voor deze wedstrijd uitgenodigd: Anita Beekhuis, Corine Timmer en Lilian van Liere van Gamma, Mieke van de Bent van Topido, Carolien Wetekamp van Rentenaar en Nicolien Keijser, Ingrid Pastoor en Gerie Commandeur van Tex. Boys. De wedstrijd wordt zaterdag 20 oktober a.s. gespeeld om 17.15 uur in Sporthal Ons Genoegen te Den Burg. Texel produceert al 57 jaar zelf stroom. De zakenman/wethouder Reijer Pieter Keijser Zen. gaf in 1926 de aanzet tot de oprichting van de NV Texelse Electriciteitsmaatschappij, ofwel de TEM, zoals veel Texelaars vandaag de dag nog zegggen. Een jaar later werd het hoogspanningsnet in gebruik genomen. Het kapitaal werd nagenoeg helemaal gefourneerd door de gemeente zodat vanaf het begin er sprake was van een semi-overheidsbedrijf. De eerste TEM- centrale stond aan het Schilderend in Den Burg. De generatoren werden aangedreven door twee locomobielen. In de loop der jaren werd de centrale vele malen uitgebreid, waarbij van stoom op diesel werd overgegaan en de naam veranderde via „NV Texelstroom" in PEN-bedrijf Texel. In 1971 kwam het tweede „stoomtijdperk" toen'in de nieuwe centrale bij Oudeschild twéé stoomturbines werdén'geplaatst. Als reserve werden nog wel twee dieselaggregaten van het Schilderend naar de IJsdijk verhuisd. Om in dezelfde terminologie te blijven: Bij de verloting van Starkenburgh zijn prijzen gevallen op de volgende lotnummers: geel 575, 401 en 549; oranje 354; rose 227 en 225. Prijzen zin af te halen bij Starkenburgh 58. Maandagavond sprak Piet Steltman, bekend van het tv-programma „Ja Natuurlijk" voor de plattelandsvrouwen afdeling De Cocksdorp en Eierland. Het onderwerp was: de relatie mens en natuur door de eeuwen heen. Op deze avond waren ook introducées welkom en velen maakten hiervan gebruik, zodat de zaal met 110 dames en heren goed gevuld was. De heer Steltman vertelde veel over hoe de mensen vroeger leefden en wat de gevolgen daarvan waren voor de natuur. De uitdrukking „puur natuur" is niet terecht, want de natuur is voor ±80 procent door de mensen ontstaan. Mens en natuur kunnen niet buiten elkaar. Zowel de samenleving, mens en natuur veranderen steeds. Steltman wist met humor anekdotes te vertellen o.a. over een experiment met Amsterdamse kinderen die een week in de natuur moesten leven in hutten. Na de pauze mochten vragen gesteld worden over de natuur in de eigen omgeving. De heer Steltman beantwoordde deze vragen uitgebreid. In het verslag over het reisje naar Warnsveld stond dat 37 dames mee waren. Dat was niet juist: het waren 14 heren en 23 dames. Het winterprogramma van de afdeling ziet er als volgt uit. Maandag 19 november boekbespreking door Imme Dros. Woensdag 19 december kerstavond Donderdag 20 december kerst(avond)- middag voor de bejaarden van Cocksdorp/ Eierland Vrijdag 18 januari jubileumavond; De afdeling bestaat 25 jaar en viert dat met een „revue". Maandag 18 februari jaarvergadering Woensdag 13 maart eendagsbestuur Woensdag 24 april gezellige avond met „De Zaanse Vijf" In februari is de cursus „Kritisch consument" gepland. In dezelfde maand ook knipselcursus o.l.v. mevrouw Wieten en in november de cursus „Wenskaarten maken" o.l.v. mevrouw Bakker-de Grave. inmiddels is het tweede dieseltijdperk aangebroken: in 1978 werd een grote dieselmotor geplaatst en nu wordt zelfs overwogen een tweede grote diesel bij te plaatsen. Dan zouden de stoomturbines „stand by" komen te staan. Het rendement van een dieselaggregaat is namelijk veel hoger dan dat van de stoomturbines die in Oudeschild zijn geplaatst. Water Dat zou betekenen dat de energievoorziening van de waterfabriek gewijzigd zou moeten worden. Het water wordt door middel van condensering gewonnen uit met „turbinestoom" opgewarmd zeewatet Die warmte zal dan uit diverse „afvalwarmte" bronnen bij de diesd moeten worden gehaald, zoals bijvoorbeeld het cilinderkoelwater, j In de centrale wordt in deze energieschaarse tijden gewoekerd m warmte. Veel van de restwarmte die de productie in het bedrijf vrijkomt wordt hergebruikt. Om dat te kunnei doen is in de laatste jaren nogal wat geïnvesteerd. Zo zijn bijvoorbeeld de tanks voor de zware stookolie (diet een temperatuur van minimaal 40 graden bewaard moet worden wil hi vloeibaar blijven) „ingepakt" in isolatiemateriaal. Ook is een terugkoppelingscircuit opgezet dat gebruik maakt van de op diverse plaats vrijkomende warmte voor voorverwarming van de inlaatlucht voor de diesel. Mensen met technische belangstelling kunnen hun hart ophalen tijdens de' open dagen, maar die zijn uitdrukkelij ook bedoeld voor hen die geen of weinig technische kennis bezitten rr die toch willen weten hoe de stroom en een deel van het drinkwater gemaakt worden. De toegang is vrij. Horizontaal: 1. telwoord 4. plaats in Zuidholland 10. speelgoed 13. metaal 15. meisjesnaam 16. verdedigensorganisatie 17. snoep 19. naaste bloedverwanten van vaders zijde j 21. soort onderwijs i 22. soort onderwijs 24. Chinese maat J 25. regerings reglement j 27. bijwoord i 29. uitgelezen gedeelte i 32. tandarm zoogdier 34. van node 37. sterk 39. wiededieren I 40. teicenbenodigdheid 42. steundraad 43. voertuig 44. zangnoot 45. Oost-Duitsland 46. voegwoord 47. voormiddag 48. groente 50. de maat nemen 51. meisjesnaam 52. onbepaald voornaamwoord 54. kledingstuk 56. deel van de bijvel 57. plaats in Friesland 60. stad der oudheid j 61. waterhoogte 1 j 62. frans lidwoord 1 63. of dergelijke 1 I 65. de oudere j 67. gedegenereerd j 70. trio i 73. van de uniek 74. aangeboren gave 76. ontvangstbewijs 77. staf 5 78. door middel van de gedachte j 79. onderricht Verticaal: waterlozing hoefdier ogenblikje plaats in Gelderland visje voegwoord meisjesnaam vreemde munt 1 iemand die zijn vaderland bemin: 1. voorzetsel 2. kledingstuk 4. godsdienst 5. voorzetsel 3. titel 3. nikkel 3. vogelprodukt 3. vijandelijke inval 3. bolgewas 3. oorlogstuig 1. lekkernij 2. engels voorzetsel 3. titel van de Paus 3. plaats in Brabant 3. gloed 1slordig mens 3. gebrek I. plaats in Drente 3. aanneming I. schoonmaakgerei 3. frans voegwoord 3. frans persoonlijk voornaamwoord soort stof I. stofmaat aziatisch schiereiland van het jaar zangnoot k dat is i. soort wedstrijd ijzerhoudende aarde I. N.V. (duits) i. boom k projectieplaatje bijwoord strik deel van de bijbel

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2